Cross-country: één grote lijdensweg T urnstershadden het geluk niet aan hun zijde Schutter van deze tijd Australië gedeklasseerd Weg van zware ballettraining de enige juiste Zaterdag 10 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD l'ag. li elke dag KING, elke dag fit! KING KING KING KING KING HARDHEID, BITTERE Visser NOODZAAK DOOR BAREND BUISMAN GROTERE KRACHTPROEF DAN STOCKHOLM Drie ruiters in ziekenhuis, twee paarden stierven Straf voor hockeyers PROTEST GYMNASTIEK Rusland streeft V.S. voo rbij Met objectief „Zware" strijd tussen Rus en Amerikaan Nek-aan-nek Ondanks tegenslag Henny de Ruyter op tweede plaats Italiaanse équipe scliermkampioen 11 111 I I 11 I I I I 11 I I I11 IIII I I I I I I I I I Iiii9 TINEKE LAGERBERG TALENT ALLEEN HELPT ORANJE ZEKER NIET UIT DE HUIDIGE IMPASSE ROME Nu het grootste sportevenement dat de wereld kent zijn einde nadert, is het wellicht goed een blik te slaan op de lijst van prestaties, die door het bui tenland en Oranje tot nog toe zijn geleverd. Er is, wat Nederland betreft, aller minst reden tot juichen. Opnieuw is de schrijnende achterstand, die ons land op het gebied van de sport ten aanzien van andere landen heeft, meer dan duidelijk tot uiting gekomen. EEF KAMERBEEK sterke body- ROME Twee en dertig ruiters kunnen hun paard op stal laten staan, als vandaag het laatste onderdeel van de samengestelde wedstrijd het springen zal worden afgewerkt. Zij hebben in de gisteren gehouden uithoudingsproef, met de ruim acht kilo meter lange cross country als veruit het zwaarste onderdeel, het (moede) hoofd moeten buigen voor de grote moeilijkheden, waar voor zij zich geplaatst zagen. J^RIEËNTWINTIG van hen wer den gediskwalificeerd, doordat het paard zijn meester niet meer gehoorzaamde, waarhij de limiet lag op vier weigeringen. De overi gen trokken zich terug, niet meer in staat de bijzonder zware opgave te volbrengen. Van hen, die met succes de cross uit reden, bleven er slechts vijftien van de 72 zonder strafpunten. Vijftien van de 72, ofschoon er 73 stonden ingeschre ven. Eén van de Roemenen namelijk moest zich reeds vóór de cross terug trekken, daar zijn paard aan een maagbloeding was overleden. Met in de herinnering de beruchte cross van de Olympische ruiterspelen 1956 te Stockholm kon het niet anders, of velen troffen vergelijkingen tussen Stock holm 1956 en Pratoni del Vivaro 1960. Nu, de beruchte hindernis 22 van Stock holm buiten beschouwing gelaten, lagen de eisen, die aan ruiter en paard ditmaal werden gesteld, ongetwijfeld hoger. Meer nog dan mogelijk in de hindernissen, school de moeilijkheidsfactor in het sterk geaccidenteerde terrein. Grimmig MET reeds in de benen ruim twintig kilometer over gebaande wegen en een 3600 meter lange steeplechase, die vrijwel geen moeilijkheden opleverde, begonnen de combinaties aan de cross country. Het felle zonlicht gaf het prach tige landschap bij het ochtendgloren een liefelijk aanzicht, maar nauwelijks had de Amerikaan David Lurie met startnum mer 1 zich aangediend, of het glooiende terrein, waarop de veelal massieve hin dernissen waren uitgezet, scheen een grimmig karakter te krijgen. In een hoog tempo, dat later funest zou blijken te zijn, begon hij aan de cross. Glad ging hij over de hindernissen, ook over de sloot (hindernis 2), die la ter voor menigeen het begin van het einde zou worden Met het einde in zicht er waren to taal 35 hindernissen waren David Lu rie en zijn paard Sea Tiger zo uitgeput, dat zij niet meer in staat waren de hin dernissen te nemen. Lurie probeerde het nog wel, maar Sea Tiger weigerde subiet en daarmee was Luries rol uitgespeeld. Begonnen in volle glorie, ging hij af als een verslagen man, de wanhoop nabij Paarden stierven TTET WAS een van de vele drama's die zich hier temidden van de beboste bergen afspeelden. Waar o.a. de Deen Poul Erik Baek een van zijn grootste desillusies uit zijn nog jonge leven beleefde. Gestart als eerste van de Deense équipe, kwam hij met zijn paard ten val in de drie meter brede, uitgegraven greppel, die slechts gemar keerd was door twee vlaggetjes. Met een takelwagen moest de negenjarige ruin Rolf II uit zijn benarde positie worden bevrijd. Ondanks de vele goede zorgen van een dierenarts overleefde het paard zijn val niet. Rolf stierf na enkele uren, liggend aan de voeten van de jonge Poul Erik, die treurde over het verlies van zijn beste vriend. Afgemaakt 0OK HET paard Mures II overleef de de cross-country niet. Het moest worden afgemaakt na een val partij, waarbjj ook zijn ruiter, de Roe meen Wilhelm Fleischer werd gewond: met een gebroken sleutelbeen en een gebroken been is hij naar het zieken huis gebracht. Nog twee ruiters belandden in het ziekenhuis: de Australiër William Roy- croft, die een sleutelbeen brak en de Portugees Mario Delgado, die vele kwetsuren opliep. De 8100 meter cross-country werd voor velen een lijdensweg, waar slechts de allersterksten, de allermoedigsten doorheen kwamen. Zwaar getekend door de ontberingen kwamen ruiter en paard aan het einde om hierna nog 1980 meter in een rustig tempo door vlak terrein af te leggen. Daarna wachtte pas de stal Lam ZELFS ZIJ, die door hun grote kunde en routine en door de kracht van hun paard de cross uitlie pen, al of niet met succes, droegen de sporen van een zware strijd. Lam ge slagen door moeheid hebben wij ruiters van hun paard zien- vallen, paarden alle dienst zien weigeren, ondanks lieve woordjes ofde karwats. De opgave was hen gewoon te machtig geweest. Zij, die met succes de cross-country volbrachten, met een blanco strafregis ter, konden zich in alle opzichten „ge slaagd" noemen. Zowel de ruiter, als het paard. Helaas, het waren er te weinig, waaraan de bijzonder moeilijke om standigheden niet vreemd waren. De cross-country werd bijgewoond door Koningin Juliana, prins Bernhard in zijn hoedanigheid van president van de Internationale hippische sportbond, en de prinsessen Beatrix en Irene. De uitslag van de uithoudingsproef luidt: 1. Lawrence Robert Morgan (Austr.) 144 pt; 2. Brian Grace (Austr.) 137.6 pt; 3. Neale Lavis (Austr.) 108 pt; 4. Hans Schwarzenbac (Zwits.) 93.6 pt; 5. Michael Bullen (Gr. Br.) 63.2 pt; 6. Jack Legoff (Fr.) 55.6 pt; 7 Anton Buhler (Zwits.) 50.8 pt. ROME In het Olympische hockey- tornooi heeft zich gisteren een onpret tig incident voorgedaan. De Australi sche ploeg werd door de internatio nale federatie gedeklasseerd van de vijfde naar de achtste plaats, omdat zij weigerde een extra wedstrijd tegen Kenia te spelen. De aanleiding tot dit besluit was een merkwaardig protest van Kenia, dat te rugkwam op de instemming om de don derdag door duisternis gestaakte wed strijd tegen Australië door het lot te la ten beslissen. De stand was toen 11, na veertig minuten verlenging. Australië won en speelde gistermorgen de wed strijd om de vijfde plaats tegen Nieuw- Zeeland (een 21 zege). Tijdens deze laatste wedstrijd kwam pas het Keniase protest, dat op regle mentaire gronden werd toegewezen. De wedstrijd AustraliëKenia werd ongel dig verklaard en zou vanmorgen moeten worden overgespeeld. Dit weigerde Australië omdat de ploeg dan naar Parijs vertrekt. Daarop besloot de federatie Australië als achtste te klasseren, Duitsland als zevende en een extra wedstrijd tussen Kenia en Nieuw-Zeeland in te lassen, die beslist over de bezetting van de vijf de en zesde plaats. Deze ontmoeting wordt vanmiddag in het wielerstadion gespeeld. JJET klinkt hard, maar of wij ooit die achterstand zullen kunnen T inhalen is zeer twijfelachtig. De mislukte sportnota en de voetbalpool in zijn huidige gedaante dragen er niet toe bij de toekomst optimistisch tegemoet te zien. Er is geld nodig, veel geld, om tot datgene te kunnen komen, waarop de vaderlandse sport recht heeft. ONDENKBAAR DE FINANCIËN om tot de houw van sportaccommodaties te komen, de sport op een wetenschappelijke ba sis te schoeien en leiders en vooral coaches te kunnen kweken of aanko pen, desnoods uit het buitenland, ont breken volledig. En zolang deze toe stand blijft gehandhaafd, is het vrij wel ondenkbaar ooit nog een atleet te kunnen afvaardigen die kans maakt op een ereplaats. ONVOLDOENDE TALENT ALLEEN is nl. niet voldoen de. Het grote voorbeeld is de ver springer Visser, die alles in zich heeft om wereldprestaties aaneen te rijgen. Wat hem ontbreekt is de man, de coach, die hem de goede richting in kan du wen, hem kan opvangen en hem kan steunen als hij een mentale en fysieke instorting nabij is. Topatleten zijn vaak grillige figuren, die een dergelijke steun onmogelijk kunnen missen. De mannen, die de touwtjes in handen hebben en die kennis van zaken bezit ten; die weten waarover zij praten. Dergelijke mensen mist Nederland in onvoorstelbare mate. Talent is er in ons kleine land heus wel. Zolang de leiders en coaches er niet zijn die dat kunnen ontdekken en die met dat talent op de juiste wijze kunnen omspringen, zal oranje nooit en te nimmer een rol van betekenis in de internationale sport spe len. 00K AMATEURISME HET IS dus niet alleen maar een kwes tie van faciliteiten, waarover zo vaak en graag in vaderlandse sportkringen wordt gesproken. Het wijzen naar bijv. landen als de Verenigde Staten en Rus land, waar sport meer dan vrijetijdsbe steding is, waar de atleten, zeker in de Sowjetunie, staatsamateurs zijn, gaat niet meer op. Het kan en mag geen verontschuldiging zijn om de matige ver richtingen van het grootste deel van de vaderlandse equipe te verklaren. Een blik op de ranglijst na vijftien dagen Olympische Spelen leert ons, dat landen als Turkije, Groot-Brittannië, Italië, De nemarken en Zweden, waar de hand óók aan het amateurisme wordt ge houden, beter voor den dag zijn geko men en met hun ploegen meer medail les hebben veroverd dan Nederland. EREPALMEN T^EN EREPALM voor Marianne Heemskkerk, Tineke Lagerberg, Mensonides en Kamerbeek. Zij zorg den ervoor dat Oranje nog iets kon bereiken. Zij hebben gedaan, wat zij onder de huidige omstandigheden kon den doen. Ook op deze Olympische Spelen ont brandde de grote strijd tussen de Ver enigde Staten en Rusland aan de top in- alle hevigheid. De Amerikanen hebben niet die resultaten bereikt, waarop zij aanvankelijk, zeker op atletiekgebied, hadden gehoopt. A VERY BRUNDAGE, de Amerikaan se voorzitter van het internationaal Olympisch Comité, zeide het dezer da gen nogal treffend: „De Verenigde Sta ten zijn teruggezakt naar de landen van het tweede sportplan. Wij zijn op vele onderdelen van deze spelen van het eer ste plan verdrongen en hadden wij onze PAARDSPRINGEN 1. Nikoleava (Rusl.) 19.316 pnt: 2. Mura- tova (Rusl.) 19.016 p.; 3. Latyninna (Rusl.) 19.015 p.; 4. Tacova (Tsj.) 18.783 p.; 5. Iovan (Roem.) 18.766 p. EVENWICHTSBALK 1. Bosakova (Tsj.) 19.283 p.; 2. Latynina (Rusl.) 19.233 p.; 3. Muratova (Rusl.) 19.232 p.; 4. Nikolaeva (Rusl.) 19.183 p.; 5. Okeda (Japan) 19.132 p. BRUG ONGELIJK 1. Astakhova (Rusl.) 19.161 p.; 2. Larisa Lathynina (Rusl.) 19.416 p.; 3. Ljukina (Rusl.) 19.399 p.; 4. Muratova (Rusl.) 19.382 p.; 5. Ikeda (Japan) 19.333 p. GR0ND0EFENING 1. Larisa Lathynina (Rusl.) 19.583 p.: 2. Astakhova (Rusl.) 19.532 p.; 3. Ljukihina (Rusl.) 19.449 p.; 4. Bosakova (Tsj.) 19.383; 5. Muratova (Rusl.) 19.349. 0 Wieger Mensonides zo voortreffelijke negeratleten niet ge had, dan waren wij nergens geweest. Het leven in de Verenigde Staten is te week, de Amerikanen hebben voor de sport heden ten dage niet veel meer over. Hun instelling zal moeten verande ren, willen zij de weg naar de top te rugvinden." TE DENKEN TYEZE WOORDEN van Brundage ge- ven te denken^ Zij doelen op het feit, dat het bezit van leiders en coaches van klasse alleen niet voldoende is. In eerste instantie moet het van de atleten, van de sportbeoefenaars zelf komen. Zij moeten de prestaties verrichten. Een goede mentale instelling, de bereidheid om er alles voor te geven, dient aan wezig te zijn. Anders begint een coach van klasse ook niets. En dat is iets, waaraan het in Neder land bij de sportbeoefenaars eveneens in vele gevallen ontbreekt. ROME. Na de finales van gis teren is de verdeling van de me- dailies als volgt: goud zilver brons Rusland 37 25 28 Ver. Staten 32 18 15 Italië 13 9 10 Duitsland 10 19 11 Turkije 7 2 0 Australië 6 7 6 Hongarije 5 8 6 Polen 4 5 11 Tsjechoslowakije 3 2 3 Roemenië 3 1 6 Groot-Brittannië 2 6 11 Denemarken 2 2 1 Nieuw Zeeland 2 0 0 Japan 1 6 4 Bulgarije 1 3 2 Zweden 1 2 3 Oostenrijk 1 1 0 Pakistan 1 0 1 Griekenland 1 0 0 Noorwegen 1 0 0 België 0 2 2 Frankrijk 0 2 2 Zwitserland 0 2 2 Iran 0 1 3 N ederland 0 1 2 Zuid-Afrika 0 1 2 Argentinië 0 1 1 Ver. Ar. Rep. 0 1 1 Canada 0 1 0 Formosa 0 1 0 Ghana 0 1 0 Indië 0 1 0 Portugal 0 1 0 Malakka 0 1 0 Zuidslavië 0 1 0 Finland 0 0 3 Jamaica 0 0 2 Brazilië 0 0 1 Irak 0 0 1 Mexico 0 0 1 Spanje 0 0 1 Van onze turnmedewerker ROME De strijd is gestreden en ons rest nog slechts een wrange nasmaak over het teleurstellen de resultaat van de Olympische turnwedstrijden. Teleurstellend, omdat onze turnsters op de veertiende plaats van de landenploegen zijn geëindigd. Teleurstellend, omdat dit niet het gevolg is van slecht turnen van onze dames, ook niet omdat andere landen met zoveel sterkere turnsters aan de start verschenen, maar omdat dit het gevolg is van ver schillende oorzaken, die buiten de schuld van onze turnsters gelegen hebben. Daar is in de eerste plaats het lïf feit, dat zij door loting waren in- tK gedeeld met de Russische turn- g CT1 l sters in één groep, waardoor fjBBHFmjMIW onze dames hun oefeningen fl |fSS $8® W* moesten vertonen op hetzelfde IgmjPkT. k UB gi|J moment, dat de Russinnen alle M iÉftlKr aandacht van het publiek op zich v trokken door hun fantastische MS prestaties. Terwijl bij Neder- ■wMBBÉê-1 mA.ièm landse wedstrijden het publiek ..fljLé om stilte wordt verzocht wan neer een turnster voor een kam pioenschap aantreedt zodat zij zich geheel op haar oefening kan concentreren moesten onze dames turnen op momenten, dat een Russische turnster een ovatie in ontvangst nam na een ge slaagde oefening. TYE gedachte alleen al, dat men in het strijdperk moet treden samen met een veel hetere ploeg, is depri merend omdat men weet, dat de pu blieke belangstelling slechts uitgaat naar de andere ploeg. Des te ster ker voelt men dan de depressie tij dens de wedstrijd, omdat men dan geheel op zichzelf is aangewezen zon der een sympathiek medeleven van een enthousiast publiek. MOEILIJKER wordt het echter nog wanneer men merkt, dat de presta ties door de jury niet naar waarde wor den beoordeeld. In deze turnwedstrijden is weer het bewijs geleverd, dat, alle juryvoorschriften en urenlange jury voorbesprekingen ten spijt, het schijn baar onmogelijk is, dat juryleden objec tief en zonder vooroordeel hun cijfers bepalen. Het heeft dan ook protesten van het publiek geregend. Ook de eerste wedstrijddag der turnsters, dinsdag, gingen de cijfers tijdens de avondwed strijden naar gelang de uren verstreken Het schieten op de Olympische Spelen is geen kwajongenswerk meer. Niet louter het pluimpje in de loop stoppen, het richten en trachtten de roos te raken. Er komt vee! meer voor kijken. Neem de Zweed Wal- ther Frostell. Hij heeft op zijn wapen een spe ciale telescoop, een apar te schoudersteun en een uitgebouwde handgreep. Om verdere risico's te vermijden heeft hij nog een donker glas voor het niet te gebruiken oog ge plaatst en onder de klep van zijn pet een karton nen kaart om zijn andere oog tegen vals licht te beschermen. ROME. jjtOie Kurynov is een he tere gewichtheffer dan ik en een pret tige tegenstander". Tommy Kono, Ame- rika's hoop op een gouden plak bij de middengewichten, geeuwde terwijl hij de nieuwe Olympische kampioen Alexander Kurynov alle eer gaf, die deze 26-jarige student in de vliegtuig techniek uit Kazan toekwam. Donderdagnacht, even voor vier uur, wist Kurynov, die aan de lopende band records had gebroken, zich zeker van de Olympische titel toen Kono er niet in slaagde 170 kg te stoten. Kurynov, die een veilige voorsprong van 7V2 kg had, was echter nog een beurt achter en be steedde die om zijn zoveelste record op deze avond te vestigen. Met een uiter ste krachtsinspanning volbracht de Rus wat Kono niet gelukt was. Zijn 170 kg betekende niet alleen een Olympisch maar ook een nieuw wereldrecord. In de gecompliceerde wereld van de gewichtheffers moest daarna de halter met de gewichten worden gewogen en daar bij bleek, dat Kurynov zelfs 170% kg had gestoten. Het nieuwe wereldre cord werd officieel vastgesteld op 170,5 kg, het Olympisch record ging echter de geschiedenis in met 170 kg Kurynov beëindigde de nek-aan-nek race met Kono met een voorsprong van 10 kg. De winst van 5 kg van Kono bij het drukken (140—135) had de Rus in het trekken ongedaan gemaakt (12714 132%). Bij het stoten nam Kurynov ech ter direct de leiding (160—162%) en toen Kono eerst op 165 kg en vervolgens in een laatste poging om het goud te ver overen op 170 kg faalde was Kurynov zeker van het goud. De bronzen medail le was voor de Hongaar Veres, die een totaal van 405 kg bereikte. Alle Olympische records en twee we reldrecords werden in dit gewicht scher per gesteld. Kono bracht het Olympisch record in het drukken op 140 kg. Kury nov nam alle overige verbeteringen voor zijn rekening: een Olympisch record met 132y2 kg jn het trekken, een Olympisch record met 170 kg in het stoten, een we reldrecord met 170y2 kg in hetzelfde on derdeel, terwijl zijn totaal van 437% kg ook al een nieuw wereld- en Olympisch record betekende. NEL FRITZ op evenwichtsbalk omhoog bij mindere prestaties, waar van vooral onze turnsters, die om 12 uur 's middags met hun verplichte oefenin gen begonnen, de dupe werden. ONZE dames hebben op die eerste wed. strijddag zeer goed geturnd Dat Ria Meyburg bij de brug met ongelijke leggers faalde, och, dat kan de beste overkomen, zoals de Russische kampi oene Asta'rhova, die donderdag op de balk haar evenwicht verloor en daar door de gouden medaille verspeelde. Op de laatste dag heeft ons vijftal zelfs uitstekend gewerkt, ondanks de val van Ria van Velsen op het eerste on derdeel, de brug ongelijk, ondanks de wetenschap, dat hun turnzuster voor on derzoek naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Onze dames hebben de tanden op elkaar gezet en eendrachtig samengewerkt om de plaats, die zij had den verworven te behouden. Daarvoor moet men bewondering heb ben. Zij zijn geëindigd als veertiende met een totaal van 341,687 punten, waar mede zij de Oostenrijkse turnsters, die zij op 24 a.pril van dit jaar met slechts een half punt verschil hadden versla gen, nu ver achter zich lieten. Oosten rijk kwam op de vijftiende plaats met 326.038 punten. TAE HEER Wickel, coach van de Neder- J-/ landse turnsters, vertelde, dat on ze turnsters absoluut niet behoeven on der te doen voor verschillende Oost- europese turnploegen en zeker, wat prestaties betreft, de besten zijn van de westelijke landen. Wanneer zij dan ook ingedeeld zouden zijn geweest met an dere ploegen dan met de Russische, dan zouden zij zeker een betere plaats heb ben veroverd. Er blijft nu nog de vraag of de mo gelijkheid bestaat het peil van onze turn sters op te voeren, waarbij wij vooral het oog hebben op de vrije oefeningen. In dit verhand willen wij nog eens wij zen op hetgeen wij op 6 juni 1959 na de Europese dameskampioenschappen in Krakau hebben geschreven: óf het Westen en daarmede dus ook Nederland, gaat voort op de ingesla gen weg ritmische training óf men volgt de weg van de oostelijke landen zware ballettraining. Wij geloven, dat het langzamerhand tijd wordt het laatste in ernstige over weging te nemen, hoewel wij ons bewust zijn, dat er veel moeilijkheden, bezwa ren en tegenstanden overwonnen zullen moeten worden. W ereldtitel driebanden BUENOS AIRES (ANP) In het tornooi om het wereldkampioenschap biljart driebanden heeft onze landge noot Henny de Ruyter opnieuw een over winning behaald. In 80 beurten versloeg bij Lagarde uit Ecuador. Schertz (Oos tenrijk) won van Navarra (Argentinië) m 76 beurten, terwijl de Belg Vinger- hoedt in 69 beurten de Duitser Tiedtke versloeg. ROME Italië is de Olympische kam pioen degenschermen équipes geworden. In de finale wonnen de Italianen van Groot-Brittannië. Het brons was voor Rusland. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11