EIGEN FOK GAAT STEEDS MEERDOMIN Pro Rege zorgt ook voor de militairen in Nieuw-Guinea Schipper had land aan lage snelheid Er was een wielspoor, maar: „Ik stak de weg niet over" Achtste fokveedag voor Walcheren Verrassing van de minister Vogelexpositie groots van opzet Pag. 6 K.I.-stierenmateriaal toonaangevend Ds. J. den Hoed neemt afscheid Aanrijding Kring schapenliouders breidt zich uit WEER COX'S IN ZEELAND Kantongerecht Middelburg Blaffende Veer se hond beet wel SAMENWERKING MET „OOST EN Boekenkisten geluidshanden films en dias Kantongerecht Zierikzee Eindeloze reeks van verkeersperikelen t Vrijdag 9 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG De achtste fokveedag voor Walcheren voor rundvee en melkschapen, die gisteren op de terreinen van de veilingvereniging in Middelburg werd gehouden, is de dag gewor den voor de stallen van de heer L. P. Brasser uit Vrouwenpolder. Een van zijn koeien werd namelijk kampioen en een andere reserv.e- kampioen, terwijl hij bovendien de eerste prijs verwierf voor de groepen van minstens vijf stuks en minstens drie stuks zelfgefokt rundvee. RESLTATEN De heer Brasser bereikte deze resul taten onder het oos: van de voorzitter van het Nederlandse Rundvee Stam boek, de heer Leenheer uit Den Haas, die voor de eerste keer in zijn funk- t»e een Zeeuwse fokveedag bijwoonde. Uit alle delen van Zeeland, zelfs uit Belgisch Vlaanderen, was het publiek naar Middelburg gekomen om de Wal- cherse rundveestand te bewonderen. Op deze fokveedag viel duidelijk op, dat het stierenmateriaal van de vereni ging voor K.I. ..Naar productief vee op Walcheren" toonaangevend was, het geen tot uiting kwam in een eerste prils voor de stier Roorda Wietse. Uit stekend voor de dag kwamen voorts de afstammelingen van de oud-kampioen Dr, Lente's Verwachting. Wat de koeien betreft, kampioen Mieneke 3 van Bras ser heeft de zege volkomen verdiend, een zeer harmonisch gebouwde koe met een goed exterieur. Naar de me- -ning van de rijksveeteeltconsulent, ir. - W. L. Harmsen. waren over het alge meen de kopdieren goed bij de koeien. Bij de jonge koeien was er vooruitgang te bespeuren, bij de oudere koeien niet. Verheugend is, dat de eigen fok op de Walcherse fokveedagen een steeds domlnerender rol gaat vervullen. Van dé 220 getoonde runderen waren er 170 eigen fok, hetgeen ir. Harmsen een be langrijk winstpunt noemde. De groepskeuringen hebben even eens aan de verwachtingen voldaan. In de ere-klasse fokkoeien met levenspro ductie van tenminste 40.000 kg melk met 3,60 pet. vet kwam als eerste uit 'de bus Treesje 5 eigendom van J. S. Vos uit Koudekerke. Kampioen in de zuivere productieklasse, waarbij het dus niet om het exterieur ging maar .uitsluitend om de melkproductie, werd Rosa van A. Wattel uit Middelburg, uit "eén groep van dertig. Burgemeester mr. Joh. de Widt heeft met een sym pathieke toespraak de fokveedag offi cieel geopend. De uitslagen van de fokveedag luidden: stieren, geboren voor 1958 (kleine klasse met „goede kopnummers): 1: Roorda Wietse, eig. ■Ver. voor K.I. Naar Productief Vee op Wal cheren; 3a: Hendrika's W.A., eig. Stierenver eniging Veeverbetering is ons doe, Aagteker- eniging Veeverbetering is doel, Aagteker- ke. stieren, geboren in 1958 (kleine, wat ge wone rubriek): 2: Leendert Wouter, eig. Stierenvereniging Vooruitgang zij ons stre- ven, Grijpskerke; 3: Henk, eig. Veeverbete- THOLEN. Ds.' J. dén Hoêd zal op '18 sèptérrfber in ds middagdienst af scheid nemen van de' Hervormde Ge meente te ïliolen. Ds. Den Hoed werd op 5 januari 1931 te Ridderkerk gebo ren, bezocht het Marnix-gymnasium te Rotterdam en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waarvan hij in 1955 kerkelijk examen deed. In mei 1956 deed hij zijn intrede te Tho- len en heeft sindsdien naast zijn func tie als predikant zitting gehad in vele colleges en commissies. Hij is o.a. ge delegeerde van deze classis voor de Raad van Kerk en Israël voor de Silo zending. Tijdens zijn ambtsbediening te Tholen werd daar een kerktelefoonin stallatie aangebracht en de grote en kleine meisjesvereniging ,,Soli Dëo Glo ria", waarvan zijn vrouw presidente is, werden opnieuw opgericht. TERNEUZEN. Een auto, bestuurd door P.J.W. uit Terneuzen, en de brom- fitser G.G.M., eveneens uit Terneuzen, kwamen woensdagmiddag in de Jozina- straat met elkaar in botsing. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. doch bromfiets en auto werden beiden zwaar beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Diploma's schoolzwemmen -TERNEUZEN. In het zwembad "Stan de Westsluis zijn gistermiddag de "proeven van het schoolzwemmen afge nomen. Het diploma behaalden 21 leer- - iingen van de Zuidlandschool, drie van *de chr. uloschool, negen van de her- vormde school, zeven van de l.t.s., een, van de r.k. jongensschool, een van het gymnasium, een van de h.b.s., en een van de openbare ulo. De zwemproeven stonden onder super visie van de heer S. J. KLompe uit Goes, consulent van lichamelijke oefening l.o. ring is ons doel, Aagtekerke. stieren geboren tussen 31 december 1958 en 1 juli 1959: 3: Janna's Bernhard, eig. J. de Lange, Ritthem. Kalfvaarzen, geboren tussen 31 december 1957 en 1 juli 1958 (behoorlijke rubriek met goede kop"): la: Koba, eig. G. de Jager, Se rooskerke: lb: Adèla 2, eig. W. de Buck, Middelburg; 2a: Greta, eig. L. de Witte, Koudekerke; 2b: Francientje, eig. K. Poppe, Grijpskerke; 3a: Florine, eig. K. Poppe, 3b; Boukje, eig. P. Verhage Wzn. Koudekerke; 3c: Margriet, eig.J. de Lange. Vaarzen en kalfvaarzen, geboren tussen 30 juni 1958 en 1 november 1958 (vrij goede klasse met goede kopnummers): la: Krol 45, eig, Js. Vos, Koudekerke; lb: Juliana 10, eig. B. Arendse, Gapinge; 2a: Nelly 35, eig. A. Poppe, Grijpskerke; 2b: Bontje 9, eig. J. P. Geerse, Middelburg; 2c: Johanna, eig. H. A. Vos, Middelburg; 3a: Doortje 4, eig. B. Arendse, 3b: Juliana 11, eig. B. Arendse. Vaarzen en kalfvaarzen, geboren tussen 31 oktober 1958 en 1 januari 1959 (vrij goe de, iets minder uniforme klasse met goede kopnummers) :1a:Corrie 4, eig. A. Poppe; 1 lb: Annetje 26, eig. Js. Vos; 2a: Wijdhoorn 5 van Nieuw Arendsrust, eig. A. Langebeeke en K. Osté, Serooskerke; 2b: De kleine Ery, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke; 2c: Wijdhoorn 4 van Nieuw Arendsrust, eig. A. Langebee ke, en K. Osté; 2d: Corrie, eig. J, de Lan ge; 2e: Elze van de Kapelaan, eig. J. Pop pe, Biggekerke; 2f: Nora 11, eig. J. Bras ser, Souburg; 3a: Zwartje, eig. M. Goed- bloed en Zn, Gapinge; 3b: Nora, eig. P. Ver- hage Jzn Koudekerke; 3c: Freule, eig. K. Poppe,3d: Grietje, 87, eig. W. Louwerse, Gapinge. Vaarzen geboren tussen 31 december 1958 en 1 juli 1959 (gewone klasse): la: Mieneke 5, eig. L. P. Brasser, Vrouwenpolder; lb: Gonda van Mina's hoeve, eig. K. Poppe; lc: Jantje, eig. P. Verhage Wzn; Mieneke 6, eig. L. P. Brsser; 2b: Roosje, eig. P. Ver hage Wzn; 2c: Femmy 7 van Nieuw Arends rust. eig. A. Langebeeke en K. Osté; 2d: Jan- ke 11, eig. W. Verhage, Westkapelle; 2e: Ma rijke 9, eig. L. P. Brasser; 3a: Gusta van Mina's Hoeve, eig. K. Poppe; 3b: Hegedijk- ster Griet 14, eig. Iz. de Buck; 3c: Bouk je 97, eig. Js. Vos; 3d: Fetje's Andrie 2, eig. 't Hof Zwagerman, Grijpskerke; 3e: He- gedijkster Pietje 28. eig. Iz. de Buck. Vaarzen geboren tussen 30 juni 1959 en 1 januari 1960 (matige rubriek met enkele vlot goede kalveren aan de kop): la: Boukje 98, eig.Js. Vos, lb: Marijke's Ery, eig. Iz. de Buck,; lc.: Krol 46, eig. Js. Vos, 2a; Pietje 22, eig. Js. Vos, 2b: Tjitske 53, eig. A. Pop pe, 2c: Nora 12, eig. J. Brasser, 2d: Wijd hoorn 6 .van Nieuw Arendsrust, eig. A. Lan gebeeke en K. Osté, 3a: Alida, eig. A. van Tatenhove, Serooskerke; 3b: Krystfaem's Ery eig. Iz. de Buck, 3c: Aurelia's Andrie, eig. Iz. de Buck, 3d: Corrie 4, eig. A. Wattel, Middelburg; 3e: Nora 13, eig. J. Brasser, 3f: Annie 14, eig. J. P. Geerse, Middelburg. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren na 30 juni 1957. (behoorlijke klasse met vrije goede kopnummers): la. Corrie 3, eig. A. Poppe, 2a: Emma, eig. D. Kluyfhout, Koudekerke; 2b: Agatha 35, eig. Js. Vos, 3a: Alida 6, eig. J. Looise, Gapinge; 3b: Grada's Jolanda, eig. G. Koole, Souburg; 3c: Rika 2, eig. J. P. Geuze, Middelburg. Droogstaande koeien en melkgevende, lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren na 30 juni 1957 (Wat onregelmatige klasse): la: Marijke 8. eig. L. P. Brasser, lb: Pietje UTRECHT. De Koninklijke Militaire Bond ,,Pro Rege" zal nog meer voor de militairen kunnen doen. In de kring van het bestuur en op het bonds- bureau heerst grote blijdschap en dankbaarheid omdat van de Minister van Defensie een schrijven is ontvangen, waarin melding is gemaakt van het toekennen van een extra subsi die van 74.750 gulden. Het geld zal worden gebruikt voor uit breiding en verbetering van de culturele ontwikkeling en ont spanning in alle militaire tehui zen. De mannen, die de militaire te huizen bezoeken, zullen het .kunnen merken, dat Pro Rege meer finan ciële armslag heeft gekregen: acht filmprojectieapparaten. enkele bandrecorders, dia-projectoren, episcopen en vijf piano's worden aangeschaft. Bovendien zal men een deel van het geld gebruiken om de inhoud der bibliotheken te vernieuwen. ,,Het was een grote verrassing voor ons", zei de heer W. Nieuweboer, algemeen secreta ris van ,,Pro Rege". We kunnen nu nog meer doen voor de «onge veer 1.300.000 mannen, die elk Jaar onze tehuizen bezoeken. Bo vendien worden de bandrecorders in de Nederlandse tehuizen ook gebruikt voor het ondePnouden van contact met de in Nieuw-Gui- nea verblijvende militairen." Ook de andere militaire bonden hebben een extra subsidie ontvan gen. 20, eig. Js. Vos, lc: Juliana 9, eig. B. Arend se, ld: Jopie 3, eig. A. Lorier, Souburg; 2a: Haskera Anna 126, eig. G. Koole. 2b: Boukje 93, eig. Js. Vos, 2c: Betsie, eig. J. van Sluys, Zoutelande; 2d: Tjamke 3, eig. 't Hof Zwa german, 3a: Corrie 2, eig. B. Arendse, 3b: Mieneke 4, eig. L. P. Brasser, 3c: Adèle 1. eig. W. de Buck, 3d: Pel Jantje 23, eig. 't Hof Zwagerman. Melkgevende koeien, hoogstens zes maan- öengekalfd, geboren tussen 31 december 1956 en 1 juli 1957. (uniforme rubriek met voldoen de typische dieren): la: Beppie 3, eig. 't Hof Zwagerman, lb: Pel Jantje 22. eig. 't Hof Zwagerman, 2a:Janna 16, eig.A.Poppe. 2b: Jantje 45. eig. J. P, Geerse, 3a: Hilligje 8, eig. W, J. Sanderse, 3b: Jacoba 9, eig.J. Looise. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren tussen 31 december 1956 en 1 juli 1957 (zeer goede klasse met goede kopnummers, fraaie 1ste prijs): la en kampioene:Mieneke 3, eig L P Brasser: lb; Tjitske 51, eig A Poppe: ,1c: Bouma, eig H A Vos; ld: Erna 64,- eig B Arendse; le: Emma, eig P Verhage Wzn; 2a: Rika 17, eig G de Jager, Serooskerke; 2b: Boerinne, eig M Goedbloed en Zn; 2c: Marijke 6, eig L P Brasser-; 2d: Annetje 22, eig Js Vos; 3a: Nora 9, eig J Brasser; 3b: Bertha, eig P Verhage Wzn; 3c: Janna 2, eig J Poppe; 3d: Annie 5, eig P Koole. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maan den gekalfd, geboren in 1956 (vlot goede, te kleine rubriek)la; Mieneke 2, eig LP Brasser; lb; Grada Adema .11,-eig A Wattel, St Laurens; 2a: Maaike, eig G de Jager. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren tussen 30 juni 1956 en 1 Januari 1957 (matig unifor me rubriek met voldoende typische dieren aan de kop): la: Dania 4, eig W Louwerse; lb: Boukje 91, eig Js Vos; lc: Betsie, eig H A Vos; 2a: Emma, eig J de Lange; 2b: An nie, eig M Goedbloed; 2c: Nelly, ei£ J de Lange; 2d: Marijke 5, eig L P Brasser; 2e: Trix 3, eig Fa Kwekkeboom en Smit, Oostka- pelle; 2f: Juliana 31, eig W Louwerse; 2g: Anna, eig D Kluyfhout; 3a: Janna, eig J de Lange; 3b: Dirkje, eig K Poppe: 3c: Diana, eig K Poppe; 3d: Sikkema's Hitje 2, eig A van Tatenhove. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren tussen 31 december 1955 en 1 juli 1956 (matige klas se met vrij goede kopnummers): la: Juliana 28, eig W Louwerse; lb: Aaltje 82, eig J de Lange; 2a: De Goede 7, eig B Arendse; 2b: Geertje 5, eig A Lorier; 3a: Stientje 31, eig A Lorier; 3b: Jopie, eig W J Sanderse; 3c; Annie 7, eig J P Geerse; 3d: Mientje 53, eig J Poppe. Melkgevende koelen, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren in 1955 (behoorlijke, kleine klasse): la: Doortje, eig J v Sluys; lb:Ma- rijke 157, eig Iz de Buck; 2a: Bontje, eig A Wattel; 2b: Grietje 86, eig W Louwerse. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geb. tussen 30 juni 1955 en 1 jan 1956 (gewone klasse met goede kopnummers): 1 en reserve-kampioen: Marijke 4, eig L P Brasser; 2a: Cato, eig K Poppe; 2b: Wietske, eig G Koole; 2c: Boukje 90, eig Js Vos; 2d: Rietje, eig W de Buck; 3a: Pietje 14, eig C Wattel St Lau rens: 3b: Janna 15, eig A Poppe; 3c: Julia na 8, eig B Arendse; 3d: Annie 5, eig J P Geerse. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren tussen I 31 december 1954 en 1 juli 1955 (gewone ru briek met vrij goede kop); la: Froukje 28, eig P Verhage Wzn; lb: Krol 43, eig Js j Vos; lc: Beatrix 2, eig L P Brasser; 2a: Geertje 3, eig A Lorier; 2b: Hiltje 40, eig J de Lange; 3a: Cora, eig K Poppe; 3b: Bep pie 2, eig 't Hof Zwagerman; 3c: Frederika, eig J Poppe. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren in 1954 (kleine goede klasse met goede kopnummers): la: Aurelia 19, eig Iz de Buck; .lb: Mina, eig 't Hof Zwager man; lc: Frida, eig J v Sluys; 2a: Joukje 14, eig 't Hof Zwagerman. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1954 (gewone rubriek met vrij goede kopgroep): MIDDELBURG. Op Walcheren be staat nog steeds een kleine kring van sc'hapenhoudende boeren. Een kring die ondanks het landelijk verschijnsel van een achteruitgaande schapenstand toch met vier nieuwe leden is toegenomen. Men legt zich nu toe op het importeren van Friese rammen om het vrouwelijk ma teriaal op peil te houden. De schapen worden overigens uitsluitend om de melk gehouden. Gisteren was een aantal te zien op de Walcherse fokveedag te Middelburg. Resultaten: ooien, -geboren in 1957: 2: 209 s, eig. A. Wondergem, Gapinge; ooien, geboren in 1959: la: 295 l.o., eig. J. Franc- ke, Gapinge lb; 291 l.o. eig. A. Won dergem, lc; 298 l.o. eig. J. Aarnoudse, Gapinge; ooilammeren: la 299 l.o. eig. R. Meyering, Middelburg; lb 309 l.o. eig. A. Sturm, Lewedorp; 2a 302 l.o. eig. R. Meyering; 2b 308 l.o. eig. A. Sturm. la: De Kleine 60, eig Iz de Buck: lb: Moor 2, eig B Arendse; 2a: Beatrix, eig J de Lange; 2b: Uilke 12, eig G de Jager; 2c: Stam 3, eig W de Buck; 2d: Tjamke 2, eig 't Hof Zwagerman; 3a: Wijdhoorn 3, eig A Langebeeke en K Osté; 3b: Corrie 3, eig G Koole: 3c: Bertha eig K Poppe; 3d: Dia mantje 2, eig P Koole; 3e: Koza, eig A Wattel. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren in 1953 (matige klasse): 2a: Jannie, eig H A Vos; 2b: Jantje 40, eig J P Geerse. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1953 (behoorlijke klasse met goede kopgroep): la: Lolkje 199, eig L Jacobs, Koudekerke; lb: Doortje 7, eig D Kluyfhout; 2a: Jopie 2, eig A Lorier; 2b: IJtje 16, eig J Langebeeke. Serooskerke; 2c: Truida, 65. eig A Poppe; 3a: Grada van de Oude Haven, eig G Koole; 3b: Janna, eig J Poppe; 3c: Corrie, eig A Poppe; 3d: Minke 3, eig A Langebeeke en K Osté. Melkgevende koelen, hoogstens zes maan den gekalfd, geboren voor 1953 (kleine, vrij goede klasse met zeer goede kopnummers): 1 Boukje 88, eig Js Vos; 2a: Tine, eig K Poppe; 2b: Sjoerdje 15, eig 't Hof Zwager man. Droogstaande koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd, geboren voor 1953 (matige uniforme rubriek met over het algemeen vrij veel slijtages): la: Mientje, eig L P Brasser; lb: Flora 2, eig W de Buck; 2a: Hannie, eig K Poppe, 3a: Bontje 3, eig J P Geerse; 3b: Truida, eig fa Kwekkeboom en Smit; 3c: Corrie, eig K Poppe; 3d: Annie 3, eig J P Geerse. Ere-klasse fokkoeien met levensproduktie van tenminste 40.000 kg melk met 3,60 pet. vet (niet te regelmatige rubriek met hechte koe aan de kop): 1 Treesje 5, eig Js Vos; 2a: Antje 17, eig B Arendse; 2b: Boukje, eig J Coppoolse, Oostkapelle; 3: Richtje 3, eig W Louwerse. GOES. Op de fruitveilin gen in Zeeland 'werd donder dag de eerste Cox's Orange Pippin aangevoerd. Alleen de grootste maten mochten nog maar worden aangevoerd van deze fijnste van onze Neder landse handappels. Het aanbod was de eerste veilingsdag nog niet groot. De prijs van de eer ste Cox's grote maat lag tus sen 50 en 55 cent per kg. Verwacht mag worden dat er overal in binnen- en buiten land een grote vraag naar de Nederlandse Cox's Orange Pip pin zal zijn. Over het alge meen zal de oogst van Cox's Orange Pippin dit jaar in Zee land niet groot zijn. Er staan echter in de jonge moderne Zeeuwse fruitbedrijven veel bo men van dit ras en daarom zal er alles bij elkaar toch een flink aanbod verwacht kunnen worden. Vooral van de zg. spil len worden thans zeer grote vruchten geoogst. Dat de Cox Orange Pippin voor de Zeeuw se telers een belangrijk appel ras is, blijkt o.m. uit de aan- voercijfers van het vorig jaar van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes. Toen kwamen er in totaal 1.6 miljoen kg Cox's op deze vei ling en dat maakte 12,3 pet. van de totale appelaanvoer uit. Hiermede bezette dit ras de pierde plaats bij de appels van deze veiling, die als represen tatief voor geheel Zeeland kun nen worden beschouwd. De eerste plaats werd inge nomen door de goudreinette, tweede was de Jonathan en derde de Golden Delicious. Het verschil in aanvoer van Golden Delicious en Cox's bedroeg ech ter maar 80 ton. MIDDELBURG. Zeer vreemde kapriolen had een schipper uit Goes, J. M., op 24 juni op de Nieuwlandse weg in Middelburg uitgehaald. Met enkele vrienden had M. in enige ca fe's in 's Heer Hendrikskinderen ge zeten, waarna een gezamenlijke tocht met een auto op touw werd ge zet. M. chauffeerde ofschoon hij niet in het bezit van een rijbewijs was. In de bocht bij de begraafplaats op de Nieuwlandse weg raakte M., die trouwens met een snelheid van 80 km. reed, de macht over het stuur kwijt. Eerst raakte hij de paaltjes van het waarschuwingshek aan de rechterkant van de weg, waarna over het rijwielpad de berm op werd gereden, de afraste ring werd geraakt en de auto op zijn j kant in een greppel tot stilstand kwam. Een der inzittenden raakte onder de wa gen bekneld en liep verwondingen op. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, zei: ,,U hebt op een totaal on verantwoordelijke manier gereden." Hij eiste 25.— of vijf dagen voor het zonder rijbewijs rijden, waarna hij voor de wijze van rijden 150,— of dertig dagen, veertien dagen voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en een toewijzing van de vordering van Rijkswaterstaat voor de beschadigde betonnen ihekpa- Ien en verkeersbaken van 100,vor derde. Het vonnis was conform. De aangehouden zaak tegen mevrouw K. N. W.-B. uit Nieuwland werd beslo ten met een boete van 6,of twee dagen, nadat de officier 15,of drie dagen had geëist. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh vond dat van over macht wel enigszins sprake was ge- weest. Op 20 maart had mevr. B. op de Nieuwe Vlissingse weg in Souburg een wagen op het kruispunt bij de brug over het kanaal gepasseerd, waarbij zij met haar personenauto op de linker helft van de weg reed. Haar verweer was: ,.De wagen voor mij remde plot seling en wilde links af slaan. Ik reed met een snelheid van circa 60 km. per uur en wilde ik een botsing vermijden, dan moest ik links uitwijken." Aangehouden tot 5 oktober werd de zaak tegen D.J.S. uit Vlissingen, die op 17 augustus in kennelijke staat van dronkenschap in de Spoorstraat in Vlis singen door de politie was aangetrof fen. S. zei: „Ik bevond me niet te voet, maar in een taxi." In het proces-ver baal stond echter: „Verdachte lag machteloos ter neder op de openbare weg." De kantonrechter wilde de ver baliserende agent en de taxichauffeur horen. Voortgegaan werd hl de aangehouden zaak tegen een garagehouder uit Goes. J. A. A., die op 17 mei in Kapelle met een personenauto een bakfiets Inhaal de en de hem tegemoet komende auto noopte tot remmen en uitwijken, waar bij deze laatste op de langs de weg zijnde streekrand moest rijden. Ver dachte zei niet te begrijpen dat hij de andere wagen gehinderd had. Op de zeven meter brede weg was immer» plaats genoeg! De officier dacht er an ders over en eiste 100,of twintig dagen. Mr. Moolenburgh veroordeelde A. tot 75,of tien dagen. Te lang CONCERT ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST IN GOES GOES. Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit te Middelburg houdt het Rotterdams Phil- harm-onisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse op dinsdag 20 september om half acht 's avonds in de Maria Magdalenakerk in Goes een concert. Het programma wordt geopend met de Musica Iniziale (Sinfonia brève nr. 5) van de Nederland se komponist Léon Orthel. Daarna treedt Willem Noske als solist op in het vioolkoncert nr. 1 in g, opus 26 van Max Bruch. Na de pauze wordt be sloten met de symfonie in d van César Franck. 0 Wij hebben de heer B. H. Lavooij en zijn school te Middelburg tekort gedaan. Hij ontving het radiotoestel en niet de ■heer J. Veerman, het hoofd van de nieu we school in de Stromenwijk. UTRECHT De militairen die een deel van hun dienstplicht moeten vervullen in Nieuw-Gui- nea, zullen daar constateren dat de Koninklijke Militaire Bond ,,Pro Rege", die in Nederland tal van militaire huizen heeft ge sticht, zijn activiteiten ook heeft uitgestrekt tot Nieuw-Guinea. Als de jongens in hun vrije tijd op dikwijls eenzame posten menen dat zij niet zullen weten, hoe ze de tijd moeten stukslaan, hebben ze zicht vergist, want „Pro Rege" heeft al maanden geleden aan dit probleem gedacht en vijftien boekenkisten laten maken. De kisten zijn gevuld met een aantal prachtige nieuwe boeken. De in houd is zeer gevarieerd en be staat uit buitengewoon interes sante lectuur. Elke kist bevat bovendien andere boeken, uitge zocht door mensen, die de be langstelling van de militair we ten te peilen: het bestuur van Pro Rege heeft het vullen van de boekenkisten opgedragen aan het Chr. Jongeren Verbond (C.J.V.), dat op het gebied van de lectuurvoorziening al jaren lang samenwerkt met de Kon. Ned. Militaire Bond. Toen bekend werd dat een deel der dienstplichtige militairen naar Nieuw- Guinea zou worden gezonden heeft Pro Rege onmiddellijk gevraagd welke ver zorging de jongens daar buiten de diensttijd zouden ontvangen. Dat is van groot belang. Er zijn weliswaar een een paar tehuizen op Nieuw-Guinea, doch dit aantal is niet berekend op het ontvangen van een vrij groot aantal mi litairen. Bovendien zullen er ongetwijfeld van tijd tot tijd groepjes jongelui op afgele gen posten worden geplaatst. Wat zul len deze mannen in hun vrije tijd moe ten doen? Zij zullen vragen naar lec tuur. Dat heeft Pro Rege ook gedacht en daarom heeft de bond contact opge nomen met de „Crhistelijke militaire Bond voor Oost en West", de zusteror ganisatie, die reeds jarenlang voor de in de tropen verblijvende militairen zorgt. Deze bond is echter veel minder groot dan Pro Rege en stelde hulp zeer op prijs. De hulp zal worden gegeven. REACTIES Pro Rege heeft in de vakantiemaan den een beroep gedaan op de leden van de 275 afdelingen en tiet resultaat daar- De inhoud van de boekenkisten voor Nieuw-Guinea wordt bekeken. Op de joto van links naar rechts: hoofdlucht- machtpredikanl ds. A. C. J. van der Poelmej. J. J. Goslinga, bureausecre taresse van Pro Rege, de heer R. J. C. van Schaik, adj. secr. van Pro Rege, ds. T. Vollenhovenluchtmachtpredikant, de heer WNieuweboersecr. Pro Re ge, Kolonel b.d. G. Wielenga voor zitter van Pro Rege. en de heer M. Rup- pertvoorzitter Chr. mil. BoncP voor Oost en West. van is verblijdend geweest. Uit tal van plaatsen zijn giften ontvangen en vertrouwend dat nog meer geld zal wor den ontvangen heeft het bestuur vijf tien zeer solide kisten laten maken en doen vullen met uitstekende boeken. En kele kisten gaan deze week al per vlieg tuig naar Nieuw-Guinea. De rest zal binnenkort volgen. Het bestuur vah Pro Rege heeft van de militaire autoriteiten vernomen dat men in die kring het initiatief van de bond toejuicht en alle medewerking toe zegt bij het doen 'rouleren van de boe kenkisten. Door deze steun zijn wij blij verrast, zei ons de heer W. Nieuweboer, algemeen secretaris van Pro Rege, die overigens toch van mening is dat er een voortreffelijke samenwerking be staat tussen de militaire instanties en de bond. „GESPROKEN BRIEVEN Pro Rege is verder van plan een aan tal bandrecorders (berekend op gebruik in de tropen) naar Nieuw-Guinea te zen den. De militairen kunnen dan van tijd tot tijd via de geluidsband een „gespro ken brief" naar hun familieleden in Ne derland zenden. De bandjes worden van uit Nieuw-Guinea naar het centraal bu reau in Utrecht gezonden en de familie van de militairen krijgt daarna een ver zoek van Pro Rege om in het dichtst bijzijnde militaire tehuis het bandje te komen beluisteren. Alle militairen tehuizen zullen name lijk ook een bandrecorder krijgen. De bandjes kunnen door de familie der jongens desgewenst worden meegeno men naar huis. In het militaire tehuis zullen voorts „gesproken brieven" wor den opgenomen, die naar Nieuw-Guinea zullen worden verzonden. Op deze wijze zal, hoopt het bestuur van ëro Rege een vrij intensief verkeer van .geluidsbanden ontstaan tussen Nederland en Nieuw- Guinea. Het ligt niet in de bedoeling van de bond dit verkeer te beperken. Bovendien zal aan in Nieuw-Guinea ver blijvende militairen, die interesse heb ben voor fotograferen of filmen, worden verzocht films, foto's of dia's naar Ne derland te zenden. De ouders zullen dan worden uitgenodigd in een militair te huis in Nederland na het beluisteren van de geluidsband ook de films en dia's te bekijken. ADRESSEN Om een en ander te kunnen realise ren is het van groot belang, dat Pro Rege (Nieuwe Gracht 90, Utrecht) zo spoedig mogelijk van de ouders van militairen een kaartje krijgt, waarop zowel de naam en het adres van de ouders als dat van de militair (met registratienummer en eventueel adres in Nieuw-Guinea) wordt vermeld. De voorzitter van de Chr. militaire Bond voor Oost en West. de heer M. Ruppert gaat op 29 oktober a.s. naar Nieuw-Guinea om de militaire tehuizen te bezoeken en zic'.t een oordeel te vor men over de mogelijkheden om nog meer voor de militairen te doen. De heer Ruppert zal een maand in Nieuw- Guinea blijven en na zijn terugkeer zal worden overlegd, op welke wijze de twee samenwerkende bonden nog meer kunnen doen voor de jongens in Nieuw- Guinea. ZIERIKZEE. De zitting van het kantongerecht stond bijna geheel in het teken van het verkeer. Dr. W. E. van Vloten, moest vonnissen in een ein deloze reeks „verkeersperikelen". De langste adem vergde de zaak van de landbouwer W. J. Z. te St. Maartens dijk. Deze had zich aan twee strafbare feiten schuldig gemaakt. Op 5 decem ber 1959 had hij met zijn rijwiel met hulpmotor allereerst aan de linkerzijde van de weg gereden, terwijl hij rechts had moeten honden. Vervolgens had hij de verkeersveiligheid nog sterker in ge vaar gebracht door plotseling aanstal ten te maken over te steken zonder voor afgaande waarschuwing. Een naderen de automobilist, A. R. D. uit Oosterland, had toen moeten uitwijken waardoor hij de berm Inreed en aanzienlijke schade aan zijn auto opliep. Verdachte maakte ter zitting de zaak echter veel erger door zijn onbeschofte houding. Na de aanklacht van de officier, mr. J. L. Andreae, merkte hij op: „We zul len maar eens van voren af aan be ginnen..." Inderdaad begon Z. met een onsamen hangende en kant noch wal rakende serie beschuldigingen en insinuaties te lanceren aan het adres van de bele digde partij, die tevens als getuige op trad. De bewering van Z. dat hij niet eens met het voorwiel van zijn brom mer op de weg was geweest werd weerlegd door het feit dat er een wiel spoor van 70 cm op het wegdek was aangetroffen. ,Ja", merkte Z. wrevelig op, „dat kwam omdat ik zo stom geweest ben na het ongeval met m'n brommer de weg over te steken." Kantonrechter: „Dan had het spoor toch langer moe ten zijn". Antwoord van verdachte: „Nee, want dat droogt altijd erg vlug op..." Toen de schadeclaim van over de 100 gulden ter sprake kwam hield de land bouwer hardnekkig vol dat deze te hoog was. Tevens keerde hij zich fel tegen D, wat aan deze de opmerking ontlokte: „Bah. een aaneenschakeling van verzin sels en leugens." De kantonrechter von niste ten slotte conform de eis voor de eerste overtreding 10 gulden subs. 2 da gen en voor de tweede 50 gulden subs. 10 dagen plus het betalen van een civie le vordering van 100 gulden. De steenhouwer W. F. L. uit Zierik zee had met zijn brommer komende uit de Paternosterstraat de doorgang niet vrij gelaten voor mevrouw I. M. L.- S. die op de fiets uit de Poststraat kwam. In plaats van te stoppen was L. uitgeweken waardoor metterdaad een aanrijding ontstond met als gevolg dat mevrouw S. na een jaar nog met kwetsuren loopt. De eis luidde 50 gul den of 10 dagen, het vonnis was 40 gulden subs. 8 dagen. De opzichter van de Ned. Heide Maatschappij A. v. G. uit Breda had een aanrijding veroorzaakt nabij het veer te Zijpe. Hij was op zijn motor, terwijl het mistig was, met een snel heid van 45 km aan komen rijden, wilde iemand passeren en ontdekte een tegenligger.... Op het laatste nippertje wilde hij Weer terug waar door hij een botsing creëerde. Hem werd ten laste gelegd dat hij bij mis tig weer te snel had gereden, waar door hij de weg niet meer kon over zien. De officier eiste 30 gulden subs. 6 dagen. Het vonnis luidde 25 gulden of 5 dagen. „Ik ben er geboren en getogen en dan valt zoiets niet zo snel op", was het verweer van de motorrijder J. K. uit Burgh tegen de aanklacht dat hij zijn motor had geparkeerd zonder op het verbodsbord te letten. Inderdaad was er veertien dagen na de verbalisering van gemeentewege nog een bord bij ge plaatst. De officier wilde er rekening mee houden dat het in het begin niet zo opviel en eiste 3 gulden of 1 dag. Het vonnis luidde conform. Klompenmaker J. B. uit Renesse maakte zich schuldig aan twee strafba re feiten: Hij was te Noordwelle zonder voldoende richting aan te geven plotse ling overgestoken zonder de doorgang naar rechts voldoende vrij le laten. Ge- eist werd 10 gulden, subs, twee dagen en 20 gulden subs. 4 dagen. De kanton rechter vonniste resp. 10 gulden en 25 gulden. De hond van de landbouwer Van Z. uit Kerkwerve had iemand een pijnlijke beet toegebracht. Dit leverde zijn baas 25 gulden of 5 dagen op. Vrees in het ver keer veroorzaakt ongelukken'. Dit- bleek uit de zaak tegen J. A. K. uit Dreischor.Deze had op de rijksweg voorgesorteerd met zijn motorfiets, maakte aanstalten om links af te slaan, reed op het midden van de weg, hoorde een claxon en was toen weer naar de rechterzijde gevluchtHet gevolg was dat een aanrijding ontstond met de auto van M. E. te Bruinisse. Bovendien had K. geen richting aangegeven. De of ficier eiste 20 gulden subs. 4 da gen en voor het verzuim van rich ting aangeven eveneens 20 gulden subs. 4 dagen. De kantonrechter vonniste echter 10 gulden subs. 2 dagen en 25 gulden subs. 5 dagen. GOES. Groots wordt de lustrumex positie van de Vogelvrienden", groots maar ook groot. Tijdens de werkzaam heden hebben wij een kijkje genomen bij tde in aanbouw zijnde expositie. Be halve de unieke verzameling exotische vogels die tentoongesteld worden in een parkachtige omgeving met tropische planten, vijvers en fonteinen, komt de heer Van de Schraaf uit Goes nog met een expositie van oude en antieke Zeeuwse meubelen, sieraden en curiosa. Zo zullen er onder meer een weefstoel, een spinnewiel en antieke knopstoelen te zien zijn, alles ondergebracht in een intiem prieel van groen en bloemen, en onder een sfeervolle verlichting. Voor deze expositie is een aparte importzen ding vogels binnengekomen, waarvan zelfs de organisatoren nog niet eens ge heel weten wat zij bevat, zodat het voor een ieder een verrassing zal zijn. De expositie-ruimte ïs eveneens veel groter dan verleden jaar. Wilt u mis- s(Alien enkele cijfers? De oppervlakte van de expositie-ruimte bedraagt dit jaar niet minder dan ongeveer 1400 vierkante meter, dagelijks werken ruim dertig mensen aan de opbouw van de inrichting, om tijdig klaar te zijn. Er komen ongeveer 1000 vogels. Ruim 10.000 bezoekers worden verwacht, waarvan de 5000ste en de 10.000ste een prachtige verrassing zullen krijgen. Een grote verloting met een respectabel aantal prijzen zal de zaak nog attrac tiever maken. Vrijdagavond om zeven uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. Overtreding van de arbeidswet werd T. S., aannemer uit Kloetinge, verwe ten. Hij had op 7 juli twee zijner em- ployé's te lang laten werken. Reeds eer der waren S. voor dergelijke feiten boe tes opgelegd. De officier: ,,Ik weet dat u een moeilijk beroep hebt, waarin bij na automatisch overwerk in de ontvan gen opdrachten wordt gekalkuleerd. Ik ben echter bang, dat als u zo door gaat, in de toekomst ook de hoge boetes er in zal moeten kalkuleren." De eis was tweemaal 40,of tweemaal acht da gen, het vonnis tweemaal 25,of tweemaal vijf dagen. Een oliehandelaar uit Veere, L. J. A. H., had een hond, die voortdurend men sen aanviel, volgens een aanzegging van B. en W. moeten muilkorven. Op 17 en 20 juli liep het dier toch met vrije snuit in Veere rond, waarna prompt processen-verbaal volgden. H. meende dat zijn hond, een bou vier, ,,toch zo'n gemakkelijk dier was. Trouwens de verbaliserende wacht meester der rijkspolitie was hem ants- patiek en de inwoners van Veere over dreven nogal." Mr. Moolenburgh: ,,Er zijn in de maanden april tot juli vele klachten van mensen, die door uw hond werden aangevallen, bij de politie bin nengekomen. Ik denk toch niet dat het zo'n gemakkelijk dier is...." Het vonnis was conform de eis: twee maal 12,50 of tweemaal twee dagen. Getapt „Uw adres staat in Middelburg be kend als de zaak waar bier aan.'school jongens wordt geschonken," zei mr. Le- bret tegen een cafetariahouder uit Mid delburg, J. W. Hij had op 11 juli twee jongens van resp. twaalf en dertien jaar bier getapt. De knapen waren hier van misselijk, en -onpasselijk geworden. W. zei: „De jongens waren nogal groot en uit de kluiten -gewassen. Ik dacht dat zij negentien jaar waren." Voor het horen van de kinderen en de verbali serende agent werd de zaak tot 14 sep tember aangehouden. Advertentie De provinciale afzetcommissie voor Zee land maakt aan de fruittelers bekend dat op de veilingen kunnen, worden' aangevoerd en geveild, vanaf maandag 12 september I960 Brantley's Seedling, alle maten Conference, 55 mm en op donderdag 15 september 1960 Cox's Orange Pippin, alle maten, op 5 mm sorteren; Notarisappe], alle maten, met gele Allington Pippin, 70 mm en op; Glorie van Holland, 75 mm en op, met gele tint; Ingrid Marie, alle maten; kleunp61' alle maten, mits rood ge- President Loutreuil, alle maten; Legipont, alle maten; vanaf maandag 12 september kan wor den aangevoerd Goudreinette val 65 mm en op, 20 kg. per kist. I di* P®,c°i,ec<? voor de kankerbestrij- bracht Kruinin«en 619,33 opge- GOES, 8 september. Export en Industrie veiling: Cox's Orange Pippin kl I 80-85 52, 75-80 47, 70-75 52, 65-70 48; Mank's Codlin kl I 60-70 22, IID 12; Transp.de Croncel kl 1 85-95 22, 75-85 22. 65-75 20, II D 12, kl II 85-95 25. 75-85 22, 65-75 21, II D 13: James Grieve kl I 85-90 35, 80-85 35, 75-80 39. 70-75 38, 65-70 35. II D 27, kl I 75-85 32, 65-75 34, II D 24, kl II 80-85 28—30, 75-80 31, 70-75 33,. 65-70 31, kl II 75-85 25,65-75 29, II D 22; Bonne Louise kl I 70-75 54. 65-70 48—49, 60-65 45.80—46.60, 55-60 43.30—43.70, 50-55 34.60—35.20. II D 21, kl II 70-75 47 65-70 43 60-65 40. 55-60 37, 50-55 29; Br. Hardy kl I 80-85 73, 75-80 71, 70-75 68.20— 68.80, 65-70 63—63.50, 60-65 63—64. II D 43; Herzogin Elsa kl I 70-80 31. 60-70 27—32, II D 14; Br. Lebrun kl I 65-75 38, 55-65 38. II D 32; Pitmaston Duchesse kl I 75-85 45, 65-75 41, II D 35, kl II 75-85 37. 65-75 36; Maagdepeer kl I 65-75 23, 55-65 21—22, II D 11; Tr. de Vienne kl I 85-90 71—72, 80-85 71, 75-80 72—77, 70-75 71—80. 65-70 59—66, kl II 75-80 62, 70-75 58, 65-70 53—55; Seigneur d'Esperen kl I 70-80 58. 60-70 56; bramen exp 82, II 56; dubb. pr.bonen II 69, II 63. Gewone veiling: James Grieve grof 2027, fijn 15—19; Transp. de Croncel grof 1316, fijnlO15; PitmastonDuchesse grofl7; Bon ne Louise grof 2531, fijn 18; Br. Lebrun grof 20—23, fijn 15; Tr. de Vienne grof 38—46, fijn 29—36; Br. Hardy grof 3048, fijn 2835; bramen per doos I 28, II 2123. BERGEN OP ZOOM, 8 september: stam- boon dubbele princessen I 70, aanvoer 3.5 ton, idem II 63 aanvoer 4,5 ton, afwijkend 25, aanvoer 1 ton. KRABBENDIJKE. 8 september. Dubb. prin cessen II 55, afwijkend 29. Bonne louise d'avranches 1 70-75 57, 65-70 53. 60-65 47—48. 55-60 42.90—43.20, 50-55 35. 11 d 20, III grof 2332, fijn 16, kroet 7, triomphe de vienne 1185-90 47. 80-85 61. 75-80 55—63. 70-75 59—65, 65-70 59, 60-65 53, 11 d 32—37, III grof 39—46. fijn 2431. kroet 12, beurre hardy I 80-85 76. 75-80 79, 70-75 71.50—75, 65-70 62—63.10, 60-65 61—62.40, II d 43—44. III grof 39—48. fijn 2339. kroet 1216; william duchesse I 85-90 14., 75-85 45, 65-75 38, II d 21, III grof 13—22, kroet 8—10, beurre lebrun I 70-75 44. 65-70 28, III grof 17, fijn II james grieve I 90-95 30. 85-90 32. 80-85 35, 75-80 38, 70-75 37— 38, 65-70 36, II d 26, III grof 20—23, fijn 1415, kroet 1011, cox orange pippinl 85-90 49, 80-85 45, 75-80 50. 70-75 55, 65-70 46. III grof 2123, kroet II, val 89, transp de cron- cels I 85-95 26, 65-75 20, II d 12, manks codlin III grof 14, fijn 10, kroet 8, jac lebel kroet 9, verpakt fruit beurre hardy I 75-80 82, 70-75 81, 65-70 70, 60-65 66, cox orange pippin I 80-85 79, 75-80 75. SINT ANNELAND, 8 september. Bint jes bonkenl5.90—16.10, bintjes gewone 9— 9.96, drielingen 4.88, voer 2.19, eigenheimers 6, aanvoer65 ton. Uien 40 70 8.79—9.30, drie- lingenll,2711.49, picklers 17.0217.10, aan. voer 100 ton. SCHERPENISSE, 8 september. Bintjes bonkenl5.51, gewone 8.04, voer 2.20, koop- znans blauwe gewone 10.0810.59, uien 40 70 3.83—9.30, drielingen 11.24, picklers 17.09, aan voer 25 ton. STAVENISSE, 8 september. Eigenhei- bonken 15.50, furore 8.80. aanvoer 45 ton ST. MAARTENSDIJK, 8 september. Ei genheimers 1 12—13.26, II 7.50—11.62. bintje I 8—9.35, II 7.78—8, bonken 15.75, voer 2.17, aanvoer 50 ton. Zaaiuien 40-55 9.419.24* 55-70 8.518.52, bonken 9.58, drielingen 11.40, picklersl7.26. ahnvoer 100 ton. ST. MAARTENSDIJK, 8 september. Tarwe 27—29, gerst 25—28. tanve 24—25, gro ne erwten 30—42, schokkers 33—44, bruine bonen 60—95, blauwmaanzaad 110—115. VISSERIJBERfCHTEN BRESKENS. 8 sept. Tong 1291 kg, schol 99, schar 191, bot 327, rog 13. wulken 69, kabeljouw 7, tarbot 5, exportgarnalen 3519, handelsgarnalen 95. ARNEMUIDEN. Op zondag 25 sep- I tembcr hoopt de zondagschool eên jubi leumbijeenkomst te houden in de Ned. herv. kerk ir. verband met het feit, dat de heer F. Poortvliet 25 jaar aan de zondagschool verbonden is. De sa menkomst begint om kwart voor zeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6