LOEMOEMBA STERKER DAN OOIT Nieuwe eis: troepen Verenigde Naties onmiddellijk Straffe maatregelen tegen Oostduitse acties overwogen Zeeuwsch Dagblad 't venster op de wereld Na de Kamer geeft ook Senaat zijn vertrouwen &êWL:, m GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN HOTELS BETAALD MET ONBETAALDE BLOEMEN vraagt M Aanklacht van officier tegen advocaat FAILLISSEMENT GEËIST VAN RADIO VERONICA Worms prijsopgaaf aan Krupp VRIJWILLIGERS GEVRAAGD IN GRONINGEN De Bilt: Dr Het Meer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 9 september 1960 NA OVERLEG MET ADENAUER NIEUW ELEMENT IN ZAAK-SMEETS Beschuldiging WEINIG KANS OP TOPCONFERENTIE LAATSTE NIEUWS INVASIE IN KATANGA? Arie van Vliet redde kind uit water .Premier" MINISTER KOSAKA WIL MR. LUNS ONTMOETEN AFBREKEN Wielrenner uit Indonesië naar ons land Nieuwe margarine naast Planta Oogst bedreigd L'OOg 1 AuuiuAdtiiuuj.-vrues, L. vOI'SCstraa" w. PW» IU US 4, 1 *J 118666. telefoon Directie en administratie 01100- «901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 30. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24. Terncuzen. Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREI KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0.56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4651 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Na liet vertrouwen te hebben verworven van Kamer van afgevaardigden en van Senaat heeft pre mier Loemoemba gisteravond de terugtrekking geëist van de troepen van de Verenigde Naties. „Er is geen sprake van," zei hij. „dat bet parlement hier iets mee beeft te maken. De regering- van Congo heeft de strijdkrachten van de V.N. gevraagd te komen en dezelfde regering vraagt hen nu te verdwijnen." Loemoemba sprak in de Senaat die hem met overweldigende meerderheid zijn steun had gegeven na lang te hebben geaarzeld. Van een van onze verslaggevers AASTRrCHT. De officier van justitie te Maastricht, mr. A. W. Rosingh, die in juni namens het openbaar ministerie optrad in de geruchtmakende strafzaab- Smeets, heeft bij de raad van toe zicht van de orde van advocaten te Maastricht tegen een van de raads lieden van de directeur van Trek- Air. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt. een klacht ingediend. Hij meent dat de advocaat door het dossier van de strafzaak aan een van onze redacteuren ter inzage te geven, inbreuk heeft gemaakt op de eer van zijn stand. Zoals men zich za] herinneren werd de heer Smeets in februari gearres teerd op verdenking dat hij een van zijn vliegtuigen, dat op 22 januari in de Noordzee verongelukte, had laten „wegbrengen". De vlieger 1 Ben Kleyn kwam hij het ongeluk om het leven. De rechtbank te Maastricht sprak Marcel Smeets die inmiddels bijna vier en een halve maand in voor arrest had gezeten, op 8 juli van deze beschuldiging vrij. De directeur van Trek-Air werd wegens valsheid in geschrifte en belastingfraude ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. De houding van de Senaat, waar Loemoemba de meeste tegenstanders heeft, werd door een der senatoren aldus verklaard: „Als deze man in ons midden is kunnen wij niets tegen hem doen en bovendien stemmen de meeste senatoren voor hem omdat zij bang zijn anders hun grote trac- tement te verliezen." Er is nu niets meer dat Loemoemba in de weg staat, daar het parlement erbij blijft dat zijn ontslag door Kasa voeboe ongeldig is. De positie van de president is nog even onduidelijk. Tot nu toe zijn er geen maatregelen tegen hem genomen. De uitspraak van de Senaat kwam enkele uren nadat er twee andere belangrijke gebeurtenissen hadden plaatsgehad: Hammarskjoeld heeft, zonder echter namen te noemen, België en de Sowjetunie beschuldigd van interventie in de binnenlandse moeilijkheden van Congo. o Troepen van de Verenigde Naties sloten ook het vliegveld van Eliza- bethstad, de hoofdstad van Katanga, voor alle luchtverkeer om de Belgen te beletten nog meer wapens naar Katanga te zenden. Deze maatregel had bittere protesten van de Katangese regering tot gevolg. Vandaag of anders zaterdag zal de Veiligheidsraad opnieuw bijeenkomen om de toestand in Congo te bespreken. Weliswaar was de eerste reactie op Loemoemba's eis dat de troepen van de V.N. moeten worden teruggetrokken, letterlijk „dat hebben we al eens eer der te horen gekregen", maar niemand ontveinsde zich dat er een verschil met de vorige keren was. Loemoemba heeft nu door het vertrouwen van beide) kamers van het parlement te verwer ven bewezen dat hij inderdaad de meer derheid van het land achter zich heeft; het zal dus moeilijk zijn om zijn eisen te negeren. Bovendien zijn alle leden van de Veiligheidsraad zich bewust van het feit dat de Sowjetunie door een veto Loemoemba's eis kan steunen. Zie verder Mr. ROSINGH klacht Eet' Kamerbeek en Herman Timrne, die de Nederlandse kleu ren in de tienkamp hebben ver dedigd en (links) de heer Cees Kerdel, chef de mission van de Nederlandse ploeg, waren maar al te bereid de Koningin van hun Olympische ervaring te vertellen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse advocaat mr. J. G. Petersen heeft het faillisement aangevraagd v'ati de. finan ciële directeur en vier aandeelhouders van de commerciële radiozender Ver onica. De faillisementsaanvrage is door een aantal schuldeisers van het radioschip ingediend. De rechtbank zal de zaak volgende week in behandeling nemen. Mr. Petersen heeft de lopende schulden van de Veronica op ongeveer honderd duizend gulden begroot. Dit is overigens niet het enige pro bleem waarmee de Veronica op het ogen blik kampt. De belangstelling van de ad verteerders is namelijk in de afgelopen maanden aanzienlijk gedaald. De ge brekkige uitzendingen van het schip zijn hiervan onder meer oorzaak. Inmiddels is er overigens wel uit het buitenland belangstelling voor het schip *1rr. sa I en de zender gekomen. Drie Ameri- Wie kanen, die in hun land commerciële I radiostations exploiteren en die een be- kwestie nog ingewikkelder langrjjk financieel aandeel hebben in dat president Kasavoeboe het- voor de Deense kust liggende radio- schip Mercur, vertoeven in ons land om over de eventuele aankoop van de Veronica te onderhandelen. Naar verluidt zou het in de bedoeling van deze Amerikanen liggen om de Veronica naar Zweden te brengen. Daar zou het drijvende radiostation dan voor de kust worden gelegd in navolging van het goed florerende Deense zenderschip, zich I Ué onderhandelingen hebben echter nog Wat de maakt is, onmiddellijk na zijn dramatisch qptre den van enkele dagen geleden een beroep op de Verenigde Naties heeft gedaan om orde en rust te verzekeren. Wiens verlangens moeten de Verenigde Naties inwilligen? Gisteravond waren daarover op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York de be sprekingen al in volle gang. Ook zal de Veiligheidsraad moeten bezighouden met het rapport met tot resultaten geleid. dat Hammarskjoeld heeft ingediend even voordat Loemoemba het vertrek van de internationale politiemacht eiste. Het rapport, waarin ook de beschuldi gingen aan het adres van de Sowjet unie en België waren vervat, behelsde vier punten; Onmiddellijke financiële hulp aan Congo ten bedrage van ongeveer honderd miljoen dollar; WASHINGTON verschijnen voor de Algemene Vergade- (Reuter)Minister ring van de Verenigde Naties ?,al mis- Herter noemde gis-j bruikén voor propagandistische doelein- teravond Kroesj-ld?5> aeht men - het in kringen van de m* tsiefs voorstel voor Y'N' te New York nlet uitgesloten dat jm tsjets vcjoistei vo l(je Westelijke grote drie alsnog \an plan mm een nieuwe topcon- zullen veranderen en als tegenwicht toch I -w ferentie ronduit I m de vergadering zullen verschijnen. „uiterst belachelijk i Onze correspondent in New York Dat schijnt te mogen maakt uit Kroesjtsjefs voornemen om per r'het vooSde|^ te dat hij standpunt van het Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Nederlandse schroothandelaar L. Worms heeft Krupp prijsopgaaf gevraagd van diens hoogovenbedrijf te Rheinhau- sen, dat ingevolge het geallieerde bevel moet worden verkocht. Dit rechtstreeks contact is het gevolg van het overleg dat de heer Worms heeft gehad met bondskanselier Adenauer en de Westduitse minis-' ter van economische zaken, prof. dr. Erhard. De actie van de heer Worms om toch tot de gewenste ontvlechting van Krupps concern te komen, heeft zo veel weerklank gevonden in Europa en Amerika, dat de heer Worms thans in staat is rechtstreekse onderhande lingen te voeren. Hiermee is de grond ontnomen aan de verwachtingen dat het geallieerde bevel tot verkoop van een aantal fabrieken van Krupp bij gebrek aan gegadigden niet zou zijn; te verwezenlijken. Een aantal financieel krachtige con cerns heeft zich verbonden met het streven van de heer Worms. Reke ning houdende met diens actie is de termijn waarbinnen tot verkoop moest worden gekomen, intussen verlengd tot het einde van dit jaar. In zijn brief aan de heer Worms deelt bondskanselier Adenauer mee dat ook hij de mening is toegedaan dat het onrecht door misdadigers uit de nazi- tijd begaan, moet worden goedge maakt. Adenauer zegt de heer Worms en zijn streven alle steun toe. Televisie? Moet je nu beslist elk nieuw technisch snufje in huis hebben? I Snelle sprint KAMERIK. Oud-Wereldkampioen Arie van Vliet heeft gisteravond weer o een beroep op de partijen in Con- moeten sprinten, al was het dan niet - go om de interne moeilijkheden op een fiets. Om een uur of half zes ten spoedigste te beëindigen: ',eed, hlJ ln z!'n auto °P. .de Kamerikse Zandweg en ineens zag hij een kind m o een herinnering aan het besluit van wa*er Eggen. Hij bedacht zich geen de Veiligheidsraad om zich te ver- moment remde, sprong zijn wagen uit en zetten tegen buitenlandse inmen- nam gekleed en wel een duik in het wa ging in Congolese binnenlandse kwes- *er: \XrS-1?Jaa^, S. ?enS!6ï set tles buiten de Verenigde Naties om; jarige Willy de Groot (dochtertje van i een rijkspolitieman) op het droge a ontwapening van de Congolese strijdkrachten om daardoor een bloedige burgeroorlog te voorkomen. Aan het slot van deze bewogen dag beeft premier Loemoemba een wilde en verwarde persconferentie gehouden. Hij stelde vele eisen. Een ervan was dat de Veiligheidsraad onmiddellijk biieen geroepen zou worden en wel in Leo- poldstad. TOKIO (AFP) De Japanse minister van buitenlandse zaken, de heer Zentaro Kosaka, heeft de Nederlandse ambassa deur in Tokio meegedeeld dat hij minis ter Luns hoopt te ontmoeten tijdens de: komende zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties in New York. Hij wilde zijn collega spreken over de Japans-Nederlandse „wrijving" over het afgelasten van het bezoek van de Karei- Doorman aan Japan. Minister Kosaka heeft verklaard dat zijn regering op constructieve wijze dc vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen wil bespreken. Na zijn onderhoud met de Nederlandse ambassadeur gaf minister Kosaka als zijn mening te kennen, dat er ..niets was om bezorgd over te zijn" wat betreft de mo- gelijkheid, dat ..het ongelukkige afgelas- afgelasten van het bezoek van de Karei ten" van het vlootbezoek kwaad bloed Telegrafisch had hij dit verlangen aan de Verenigde Naties kenbaar ge maakt. Het telegram had hij onderte kend met „Loemoemba, premier". „Ik had ook het presidentschap kunnen overnemen", zei hij. „maar mijn am bities gaan niet in die richting". Hij scheen zich niet te realiseren cïat het nog maar de vraag is of de Verenigde Naties hem werkelijk als premier zul len erkennen; de mogelijkheid bestaat tenslotte dat de volkerenorganisatie het door president Kasavoeboe gege- Westen, dat ervan uitgaat dat de omstandigheden er niet naar zijn om op dit ogenblik een topconferentie te forceren. Er wordt in het Weste lijke kamp integendeel gedacht aan een straffere houding tegenover het communistische blok. Onze Londense correspondent tele foneerde daarover gisteravond het vol gende: Nu de toestand rond Berlijn steeds dreigender vormen gaat aannemen, over wegen de Westelijke landen welke represaillemaatregelen zij kunnen ne men tegen de Oostduitse belemmeringen. Gedacht wordt aan een grootscheepse economische boycot. Engeland, de Ver enigde Staten, Frankrijk en West- Duitsland voeren op het ogenblik onderhandelingen over de te nemen maatregelen. De Britse regering schijnt er de voorkeur aan te geven dat de Bonds republiek het economische tegenoffen sief opent door haar handelsrelaties met Oost-Duitsland af te breken. Deze hebben een aanzienlijke omvang. Is dat eenmaal gebeurd dan wil Engeland, aldus verluidde gisteren, ook van zijn kant de handelsbetrekkingen met de oostzone afbreken, tenminste voor de duur van de Oostduitse maatregelen tegen West-Berlijn. Intussen wordt er nog onderhandeld over een veel omvangrijker westelijke vergeldingsactie. Deze zou omvatten verbreking van alle handelsbetrekkin gen tussen Oost-Duitsland en de landen van de Navo. Ook aan de doorvoer door Oost-Duitsland van goederen die voor de andere satellietlanden zijn be stemd moet een einde worden gemaakt, aldus schijnt het plan te zijn. Men legt er evenwel de nadruk op dat alle maat regelen die worden overwogen, slechts voor de duur van de Oostduitse actie tegen West-Berlijn zijn bedoeld. Amerika wil bij dit alles verder gaan dan Engeland, dat de voorkeur geeft aan een aantal maatregelen die alleen voor dit ogenblik nodig zijn. Gaan de Oostduitsers door met hun interventie, dan moeten de westelijke sancties wor den verscherpt, zo redeneren de Britten. In het westen meent men dat de toe stand in de industrie van de communis tische landen zo zwak is, dat westelijke „sancties van een week al moeilijkheden zijn dat de imperialistische agressors in het oostelijk blok zullen veroorzaken, onmiddellijk uit Congo moeten worden Westduitse industriële kringen hebben teruggetrokken. Ook zijn Sekou Toure koe] op de westelijke plannen gereageerd, en Kroesjtsjef het volkomen eens over zij drijven een zeer intensieve handel' de toekomst van Afrika. De Sowjet- met de'Oosteuropese landen Bondskanse- unie zal het streven van Afrikaanse i;er Adenauer is evenwel bereid de 110- staten naar onafhankelijkheid volledig dige pressie uit te oefenen op de in- mogelijk geen voet op Amerikaanse bo dem zal zetten. Hij zou immers per! motorboot uit het Russische schip naar: het VN-gebouw op internationale grond aan de East-River kunnen varen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Indonesi sche wielrenner Theo Pelaupessy komt naar Nederland. Hij maak te deel uit van de Indonesische equipe bij de Olympische Spelen en heeft vrijwel direct na aan komst in Rome bij onze vertegen woordiging' een visum voor Neder land aangevraagd. De aanvrage werd snel behandeld, zpdal de heer Pelaupessy nu op weg is naar ons land. Bij de inwilliging van zijn aan vraag hebben de Nederlandse autoriteiten zich laten leiden door de bijzondere omstandigheden die hij aanvoerde. Zijn bejaarde moe der, die reeds verscheidene jaren in ons land verblijft, verkeert in moeilijke omstandigheden. Theo is haar enige kind. Hij zou oorspronkelijk vandaag naar Indonesië terugkeren. Kort nadat Loemoemba het vertrouwen van het parlement had verworven zijn troepen van het Congolese leger de grens in het noorden van Katanga overgetrok ken. In Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga, had men de indruk dat de langverwachte invasie was begonnen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Naast het voor lopig te handhaven merk Planta heeft de margarinefabrikant Van den Bergh en Jurgens N.V. een nieuw merk op de markt gebracht onder de naam Diane. Ook deze marga rine bevat plantaardige stoffen. het droge te brengen. Het meisje was met een ge leende fiets, door onbekende oorzaak, in de Kamerikse Wetering geraakt. ven ontslag als feit zal beschouwen. Loemoemba kondigde aan dat hij de betrekkingen zal verbreken met de Verenigde Staten, Frankrijk en Enge land als die landen niet ophouden met hun „haatcampagne" jegens Congo. Voor de Sowjetunie had hij niets dan lof. Terwijl hij sprak werd te Moskou een communiqué gepubliceerd aan het slot van het bezoek dat de premier van de Afrikaanse staat Guinea. Sekou Touré, aan Kroesjtsjef heeft gebracht. Daarin wordt gezegd dat de twee staatslieden hel er volkomen over eens Van onze correspondent GRONINGEN. Om nog zoveel mó gelijk van hun graanoogst te redden en hun bieten* en aardappelenoogst in veiligheid te brengen, hebben de Groninger boeren een dringend heroes gedaan op vrijwilligers om de oogst te komen helpen binnenhalen. Zij ga randeren de gegadigden een beloning van op zijn minst 1.55 gulden per uur. Van hei graan dat al in augustus had moeten worden binnengehaald staat nog ruim tachtig procent zes tigduizend hectaren op de velden. Hier en daar begint het al gemaaide graan te kiemen. Door de veel te late graanoogst komt de bieten- en aardappelenoogst in het gedrang. Hoe later daar aan wordt begonnen, hoe meer gevaar er ontstaat voor vorstschade. Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij T&toVi' steunen. Van onze correspondent NIJMEGEN. Een onvrijwillig: vrouwelijke gast in het Nijmeegse po litiebureau mag aanspraak maken op de titel: meest charmante bplichtster van het jaar. De dame. een 27-jarige verpleeghulp uit Nijmegen, maakte er haar gewoon te van in hotels te logeren. Als dank hiervoor stuurde zij de hotelhouder strijk en zet bloemen. Aan het betalen van de rekeningen voor de genoten gastvrijheid kwam zij ecbler niet toe, evenmin als aan die van de bloemen. Toen de truc in Nijmegen bekend raakte, verdween de jongedame naar Amsterdam. Daar is zij aangehouden en naar Nijmegen overgebracht. dustrie in zijn land, mits de westelijke' bondgenoten één lijn trekken als het er' om gaat economische maatregelen te ne men tegen Oost-Duitsland en zo nodig- tegen de andere landen van het commu nistische blok Inmiddels lijkt het waarschijnlijk dat de Sowjetunie verstrekkende maatregelen zal treffen als het westen Kroesjtsjefs ontwapeningsvoorstellen afslaat, met na me door een nieuwe totale blokkade voor Berlijn af te kondigen, die effec-l liever zal zijn dan de vorige. Dit bericht ontleende de New York Times aan een i betrouwbare bron in Wenen, die het; voorts niet onmogelijk acht dat het IJze ren Gordijn door Duitsland weer zal worden gesloten en dat er een aparti vredesverdrag met Oost-Duitsland zal' I worden gesloten. Om te voorkomen dat Kroesjtsjef zijn i Uitgebreid provinciaal nieuws L itgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U \au alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende Dagblad te doen toekomen op betaal ik 1.12. vier weken het Zeeuwsch onderstaan adres. Daarvoor Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes. Het K.N.M.I. te De Bilt berich te gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met opklaringen. Zwak ke tot matige, later overwegend zuide lijke wind. Dezelf de temperaturen of iets hogere. MIESJE De eerste mosse len van dit seizoen! 10 september: zon op 6.06, zon onder 19.07; maan op 21.41, maan onder 11.46. max. neersl. temp. 7—19 in uur weer wind gr. C in mm Helsinki zw. bew. NNW 13 0.1 Stockh. onbew. NNW 14 0,5 Oslo zw. bew. zzw 17 0 Kopenh. onbew. WNW 18 0.2 Aberdeen zw. bew. zzw 18 0 Londen onbew. W 21 0 A'dam zw. bew. 19 0 Brussel zw. bew. ozo 19 0 Luxemb. h. bew. NNO 17 0 Parijs 1. bew. N 19 0 Bordeaux h. bew. NO 22 0 Grenoble h. bew. NW 20 0 Nice zw. bew. N 23 0.6 Berlijn 1. bew. N 17 0 Frankf. h. bew. stil 20 0 München 1. bew. ONO 16 0.3 Zurich h. bew. NO 15 2 Genève h. bew. ONO 20 0 Locarno op'v«w. O 21 0 Wenen 1. bew. NNW 16 0 Innsbr. regen stil 14 2 Belgrado zw. bew. N 21 0 Athene onbew. ONO 31 0 Rome legen ZZO 25 0.1 Ajaccio regen Z 25 n.i o Madrid onbew. stil 31 Majorca zw. bew. NW 28 o Lissabon onbew. NW 34 0 i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1