PARLEMENT TEGEN ONTSLAGEN Loemoemba vraagt hulp in Afrika De Gaulle: Algerije wordt Algerijns s MP MP^SSii 't venster op de wereld Raadselachtigheden in sterk verdeeld Congo STAD IN ZEEPSOP Duitser slaat hand aan zichzelf ARKS beschuit Valse dollars door Europa GRANT uU?/ Prijzen van pijlen en bogen schieten omhoog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kroonprins Constantijn maakt Olympische geschiedenis Spanning dringt door tot in Oost-Java Verdeeld Waarschuwing Wap ens.. SPIJTOPTANTEN GEEN ARBEIDSRESERVE Wilde staking bij Van der Giessen Negen voetballertjes naar ziekenhuis FORSE TAAL - VASTE KOERS „Niet waar" Wij Zeeuwen eten cc JONGEN OVERLIJDT IN ZIEKENHUIS PLASTIC-FABRIEK IN BOTLEKGEBIED De Bilt; Droog Het weer overal Bolletje/" de échte eierbeschuit O Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 1106GS, telefoon Directie en administratie 01100» 690!. Hedactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, NVeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Dlreeteur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartos!' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16. JAARGANG No.i650 Donderdag 8 september 1960 Eigen nieuwsdienst pEOPOLDSTAD De gang van zaken in liet verdeelde Congo nam gisteren opnieuw een vreemde wending toen de Kamer van afgevaardigden na urenlange rumoerige beraadslagingen tot een uitspraak kwam: zowel het ontslag van Loemoemba door Ka- savoeboe als het ontslag van Kasavoeboe door Loemoemba is on geldig. De beide betrokkenen trokken zich van deze raadselachtige uitspraak niets aan en handhaafden onverkort elkanders ontslagen. Kasavoeboe's enige bijdrage tot het nieuws was dat hij via Radio- Brazaville liet omroepen dat hij de arrestatie had gelast van premier Loemoemba en enige van diens ministers die van communistische sympathieën worden verdacht. Tot dusvèrre is het bij deze woorden gebleven. Er heerste gisteren in Leopoldstad meer spanning dan de dag daarvoor. Er komen voortdurend meer troepen in de hoofdstad aan en Kasavoeboe en Loe moemba beweren om strijd dat de juist aangekomen troepen uit hun aanhangers bestaan. Maar de troepen, die in volle oorlogsuitrusting zijn, schijnen zich van de strijd om de macht tussen president en premier weinig aan te trekken: zij patrouilleren door de straten en doen hun plicht zonder van bepaalde sym pathieën blijk te geven. Conflict tussen leger en communisten DJAKARTA (Reuter) De span ning tussen het Indonesische leger en de communistische partij neemt snel toe. Waren de uitingen daarvan tot voor kort nog beperkt gebleven tot de zgn. bui tengewesten, thans zijn zij ook door gedrongen tot Java zelf. Eerder werd de communistische partij in Zuid-Borneo, Zuid-Sumatra en Zuid-Celebes op last van de mili taire commandant van die gebieden verboden. Nu zijn daar de volgende ontwikkelingen bijgekomen: 1in het communistische bolwerk Oost-Java heeft de militaire com mandant een ernstige waarschuwing uitgegeven, kennelijk gericht tegen de communistische partij; oin het gebied van de Kleine-Soen- da eilanden zijn het communisti sche partijblad Harian Rakjat en de linkse Bintang Timur voor de troepen verboden; o. in Pangkalpinang op Banka zijn twee communistische leiders ge arresteerd. „ZEKERE GROEP" In de verklaring van de comman dant van Oost-Java wordt de bevol king gewaarschuwd op haar hoede te zijn voor pogingen van ,,een zekere groep" om de integriteit van het leger te ondermijnen en het leger en presi dent Soekarno tegen elkaar uit te spelen. Indonesië, zo wordt in de ver klaring gezegd, is het uitsluitende eigendom van het Indonesische volk. Het is zonde en hoogverraad om zich economisch en ideologisch onderge schikt te maken aan een buitenlandse staat. Voor een Indonesiër betekent het verraad om loyaal te zijn aan een buitenlandse mogendheid, aldus de verklaring. In Soerabaja is een communist ge arresteerd voor het verspreiden van het gerucht dat een hoge autoriteit geld had aangenomen om president Soekarno te vermoorden. Een beschul diging van de communistisch gezinde vakcentrale Sobsi, dat vier na een de monstratie in hechtenis genomen ar restanten zijn mishandeld, noemde de stadscommandant van Soerabaja een „provocatief bericht". In verscheidene delen van Indonesië hebben Islamitische groeperingen de monstratief steun uitgesproken voor het leger. De militaire autoriteiten hebben er meteen op gewezen dat het verboden is demonstraties te houden, waarvoor geen toestemming is ver leend. In Djakarta zijn enkele leden van Islamitische organisaties gearresteerd omdat zij de plechtigheden ter gele genheid van de geboortedag van de Profeet hadden „misbruikt". Toen de stadscommandant van Djakarta een boodschap voorlas van generaal Na- sution, minister van defensie en chef staf van het leger, hadden zij borden in de lucht gestoken, waarop geschre ven stond: Verbied de communistische partij. Advertentie half zwaar Het lijdt echter geen twijfel dat de meerderheid van het leger op de hand is van premier Loemoemba. die tevens minister van defensie is. Er is echter zeker ook een groot deel van de ge wapende macht aanhanger van presi dent Kasavoeboe. Die verdeling loopt ongeveer evenwijdig aan die in stammen Loemoemba, die in de Kamer twee uur lang heeft gesproken, heeft giste ren opnieuw felle aanvallen gedaan op de troepen van de Verenigde Naties die hem hebben belet opnieuw voor do radio te spreken en die het zijn opper bevelhebber, de vroegere sergeant-ma joor Loendoela, onmogelijk maken naar Leopoldstad te komen. Dat de radio hem is ontzegd is de reden dat Loemoemba zich gisteren schriftelijk heeft moeten wenden tot de andere onafhankelijke Afrik, landen met het verzoek troepen, vliegtuigen en wapenste zenden, enerzijds om de binnenlandse vijand te verjagen, an derzijds om de troepen van de V.N. te vervangen of desnoods te ver jagen die, zoals hij zei, gemene zaak hebben gemaakt met de verraders. Dit verzoek om interventie was uit drukkelijk niet gericht tot de Sow jet unie. De aanwezigheid van een groot aantal Russische vliegtuigen met Rus sische bemanningen in Congo is er de oorzaak van geweest dat de Verenigde Naties alle vliegvelden hebben geslo-1 ten voor andere vliegtuigen dan die van de volkerenorganisatie zelf. Op de Afrikaanse conferentie, die nog j zeer kort geleden in Leopoldstad op verzoek van Loemoemba is gehouden, is de kwestie van gewapende hulp ter sprake geweest. De andere Afrikaanse landen hebben Loemoemba toen dui delijk doen weten dat zij slechts troe pen willen zenden als die komen onder het opperbevel van de Verenigde Na ties en zij hebben de Congolese pre mier uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen militaire avonturen buiten de V.N. om. In zijn rede tot de Kamer zei Loe moemba, die een vrij rustige indruk maakte, in tegenstelling tot de parle mentsleden, dat de Verenigde Naties Congo willen onderdrukken: ,,Zij heb ben onze souvereiniteit en ons gezag beknot. Voor de V.N. bestaat er geen staat en geen regering. Zij hebben een voudig het land bezet. Laten hun troe pen vertrekken en ons met rust laten. Hun geld hebben wij ook niet nodig." Hij maakte president Kasavoeboe op nieuw uit voor een verrader, maar ont hulde verder niets over de wijze waarop hij het conflict tot een oplossing wil brengen. De enige opmerking in die richting was ,,Ik zal mij niet verzetten als 't par lement zich uitspreekt voor een fede raal of een confederaal stelsel. Maar wel zal ik mij verzetten als er iets il legaals gebeurt". NEWCASTLE-upon-TYNE (AP) De Noordengelse fabrieksstad Newcastle-upon-Tyne, die van huis uit niet de roep heeft een „schone" stad te zijn, heeft gis teren een onverwachte wasbeurt gekregen. Een defecte machine in een zeeppoederfabriek blies wolken waspoeder de lucht in, die zich als fijne stuifsneeuw op de daken en in de tuinen afzette en de ra men, deuren en schoorstenen bin nendrong. De gevolgen waren duidelijk. Vele huisvrouwen konden hun wapperende was opnieuw uitspoe len, kinderen holden met de han den voor de ogen de huizen in honden begonnen te hoesten en blaffen, in de kroegen vverd het bier ondrinkbaar en in de huizen waren vele maaltijden niet meer te eten. „Merkwaardig" Tot overmaat van ramp begon het te regenen... De straten wa ren bedekt met een laag schuim van een decimeter en over deze glibberige boel konden de auto's niet verder. Ploegen gemeente- werklui moesten met waterstralen en veegauto's hun stad afwas sen. Van de zijde der fabriek werd verklaard: „Uiterst merk waardig. Die machine was er juist om te voorkomen dat zo iets gebeurt". DEN HAAG. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft giste ren met elf tegen vier stemmen be sloten verkoop van verpakte melk door middel van automaten ook mogelijk te maken voor hen, die niet onder de vestigingsregeling voor de detailhandel in melk vallen. Dit betekent dat ook anderen dan melkhandelaren en horeca-bedrijven melkautomaten kunnen exploiteren. De Griekse prinsessen Irene en Sophia brengen een toast uit op hun broer, prins Constantijn. De kroon prins heeft gisteren geschiedenis gemaakt. Hij is de eerste van ko ninklijke bloede die op de Olym pische Spelen een gouden medaille heeft veroverd. Kroonprins Constanten, die deel nam aan het zeilen (in de Draken- klasse) kwam gisteren, op de zeven de zeildag, ais vierde binnen, zich zeker stellend van het goud. Voor de knappe, twintigjarige prins is dit een prestatie temeer, omdat hij pas anderhalf jaar deelneemt aan het wedstrijdzeilen. Zijn grote leermeester is Paul Elvström, de Deense zeiler die eer gisteren reeds geschiedenis maakte. Voor de vierde achtereenvolgende maal veroverde hij (in de Finnjol- lenklasse) een gouden medaille, een prestatie die nog geen enkele deel nemer aan de Spelen heeft geëve naard. die lekkere shag in de handige doos 95 ct, DEN HAAG. Het tekort aan ar beidskrachten in verschillende bedrijfs takken kan niet worden verholpen door het toelaten van spijtoptanten en ande re maatschappelijke Nederlanders, zo heeft minister-president De Quay geant woord op schriftelijke vragen van het liberale eerste-kamerlid De Vos van Steen wijk. De situatie van de werkgelegenheid mag slechts Tjdelings een rol spelen bij het toelatingsbeleid, zc zegt deze be windsman mede namens de ministers Beerman en Van Rooij. Bij het werven van Italiaanse arbeidskrachten wordt geselecteerd op arbeidsgeschiktheid. Een zelfde selectie is in Indonesië niet mo gelijk en voorts mag arbeidsgeschikt- heid bij de toelating van spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlan ders geen bepalende maatstaf zijn. Van onze correspondent KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het hele personeel van de scheepswerf C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan den IJssel is gistermiddag in staking gegaan. De stakers eisen een verhoging van het voorschottarief tot 35 procent. De wilde staking brak uit nadat gis termorgen was bekendgemaakt dat de directie niet wilde ingaan op het ver zoek van de ondernemingsraad om het voorschottarief van vijftien op 35 pro cent te brengen. De directie wilde niet verder gaan dan 25 procent. Na het schaften werd het werk niet hervat. De ploeg die toen zou beginnen ging ook niet aan het werk. Een van de directeuren van het be drijf, ir. M. C. Pannevis, heeft de voor het kantoor demonstrerende stakers nog toegesproken en er op aangedrongen weer aan het werk te gaan, maar hij boekte geen resultaat. Ondertussen kreeg Katanga ook zijn deel van het sensationele nieuws. Gis teren werd te Elizabethstad een vlieg tuig uit België gelost dat geheel ge heel geladen bleek te zijn met vuur wapens. De Belgische verklaring was vrij lakoniek: de wapens zijn destijds besteld voor het Congolese leger. Leo poldstad is nu niet per vliegtuig te be reiken en daarom is de zending naar Elizabethstad gestuurd. Ue gehele lading, bestaande uit mo derne geweren en munitie, is onmid dellijk verdeeld onder de troepen van het leger van Katanga. De Verenigde Naties, die voor heel Congo de invoer van wapens hebben verboden, hebben de zending toegelaten. In totaal was het negen ton. Er zouden nog veel gro tere voorraden wapens uit België on- j derweg zijn. De 45-jarige Th. A. Beukeboom uit Alphen aan de Rijn is gistermiddag in Woubrugge met een bromfiets in het, water gereden en verdronken. Men neemt. aan, dat de man (vader van vijf kinde ren) onwel is geworden. LIMONADE WAS BENZINE Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een voetbalwed strijd tussen twee Amsterdamse jeugdelftallen. Animo en Amstel, heeft gistermiddag een onverwacht einde gekregen. Negen voetballertjes moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd om dat zij tijdens de rustpauze ernstige verschijnselen van vergiftiging ver toonden. De oorzaak was spoedig gevonden: de jongens hadden limonade gedronken die per ongeluk met ben zine was vermengd. In de kantine had iemand een fles limonadesiroop met een fles benzine van dezelfde kleur verwisseld. Vijf jongens moesten worden opge nomen, de anderen konden na be handeld te zijn huiswaarts keren. Van onze correspondent "DARIJS Wie zich teleurge- steld mocht gevoelen over het weinige dat generaal de Gaulle tijdens zijn persconfe rentie heeft gezegd over de wijze waarop de strijd in Alge rije zal worden beëindigd, kon gisteren zijn hart ophalen. De president die een rondreis maakt door Bretagne, heeft te Brest en te Quimper nogal forse taal gesproken, bestemd zowel voor het gehele Franse volk als voor de Algerijnse nationalisten en ook de Franse ultra's in Algerije. Deze laatsten kregen een waarschu wing te horen: de regering zal nooit wijken voor enig complot, noch zich een weg laten voorschrijven door sa menzweringen. Frankrijk heeft zijn weg gevonden wat betreft Algerije; deze weg zal het standvastig volgen. Het is de weg die naar vrede leidt. „Wij willen", zo richtte de president zich tot de Algerijnse nationalisten, die hij nooit nalaat te prijzen voor hun in de strijd betoonde moed, „met alle Al gerijnen praten over de toekomst van Algerije. Maar wel vragen wij dat de wapens ter zijde worden gelegd al vorens men de conferentiezaal be treedt". Met andere woorden: de Gaulle verlangt voor het beginnen van nieuwe onderhandelingen nog slechts een wapenstilstand. Geen twijfel De Gaulle heeft er geen twijfel aan laten bestaan dat hij vasthoudt aan Advertentie het recht van zelfbeschikking voor het Algerijnse volk. Hij drukte dat giste ren uit met de kreet: „Algerije is van u!", gericht tot de Algerijnen. Een treffende tegenstelling dus tot de slag zin van zijn grootste tegenstanders, die luidt: „Algerije is Frans!" De reacties op zijn persconferentie waren in het algemeen niet zeer gun stig geweest. Om nu de houding van het Franse volk verder te onderzoeken houdt hij bij deze rondreis door Bre tagne redevoeringen waarin hij verder gaat met zijn ideeën dan dinsdag. Dat schijnt erop te wijzen dat hij toch binnenkort een beslissing over Algerije wil nemen, maar tevoren zeker wil zijn van een maximale steun. Wat het volk van Bretagne betreft schijnt hij daarop te kunnen rekenen. Het heeft hem gisteren in Btest en Quimper waarlijk niet aan hartelijk applaus ontbroken. RUSSEN: DEZE MAN WAS VERANTWOORDELIJK VOOR DOOD VAN 3000 GEVANGENEN WINNIPEG (AP/Reuter). Alex Laak, volgens de Russen een nazi-oorlogs misdadiger en wegens massamoorden in Estland gezocht, is dood aangetrof fen in zijn garage achter zijn huis bij de Canadese stad Winnipeg. Laak, die alle beschuldigingen als „communisti sche propaganda" van de hand had gewezen, had zich door ophanging het leven benomen. Pas enkele dagen geleden had het Rus sische persbureau Tass de aandacht op het geval-Laak gevestigd met te ver klaren dat een voormalig commandant van een nazi-gevangenkamp in Est land thans in Winnipeg woont. In het Jagala-kamp („nooit van gehoord", al dus Laak) had hij in 19421943 drie duizend Duitsers en Tsjechen laten vermoorden. Met het geld van deze slachtoffers had Laak zich tenslotte in Canada een nieuw bestaan kunnen op bouwen als ambtenaar op het ministe rie van defensie. Hij was in 1948 uit Italië naar de nieuwe wereld gereisd. Laak zelf noemde Tass' verhaal voor „99 procent onwaar"; hij was nooit Duits soldaat of nazi geweest en niet verant woordelijk voor executies. Hij had in het Estlandse leger gediend en was tenslotte in 1943 directeur van de ge vangenis van Reeval (Tallinn) gewor den, waar alleen gewone misdadigers zaten. Een woordvoerder van de Canadese re gering verklaarde gisteren dat officie ren van de Bereden Politie en van de veiligheidsdienst der luchtmacht Laak al eens ondervraagd hadden maar geen reden hadden gevonden hem van oor logsmisdaden te verdenken. Advertentie AMSTERDAM. Een bende ver spreidt vermoedelijk valse biljetten van vijftig dollar in Europese lan den. Twee winkeliers in Amsterdam zijn vorige maand de dupe gewor den. Gebleken is dat ook in Bel gië, Engeland, Zwitserland en Duits land valse^ bankbiljetten van vijf tig dollar in omloop zijn gebracht. Het zijn telkens twee of drie man nen of vrouwen, die in een land en- kele biljetten uitgegeven en daarna ver- dwijnen. Overal werd op dezelfde ma nier gewerkt. Men verwacht, dat de bende te zij ner tijd weer in Nederland zal opdui ken. Op de biljetten staat de beeltenis van ex-president Grant van de Ver- nigde Staten, groen en zwart ge kleurd. Op de andere kant wordt het Kapitool afgebeeld. Van onze correspondent LONDEN. Al een week lang woedt er in Kenia een bloedige strijd tussen de Masai en de Wakamba, twee stam men die op voet van oorlog leven. De gevechten worden zo intensief gevoerd dat de prijzen van pijlen en bogen in het land belangrijk zijn gestegen. Vooral de bogen die de Wakamba ge bruiken, zijn veel duurder geworden. Die kosten nu twee shilling in plaats van één vóór het uitbreken van de strijd die al aan zestien mensen het leven kostte. De tot de tanden gewa pende politie probeert de twee stam men zo goed als dat maar mogelijk is van elkaar te scheiden. Bewusteloos in verlaten speeltuin Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In de speeltuin aan het Afrikaanderplein in Rotterdam-Zuid hebben voorbijgangers gisteravond om acht uur twee uur na sluiting van de speeltuin de tienjarige Abraham Dijkshoorn van de Grindweg in Hille- gersberg in bewusteloze toestand aan getroffen. Hij werd naar het Westerzie kenhuis gebracht, waar hij gisteravond laat is overleden. De jongen, die logeerde bij zijn groot moeder in de Paul Krugerstraat, is ver moedelijk tussen zes en acht uur over het hek van de speeltuin geklommen. De doodsoorzaak was vannacht nog niet vastgesteld. Natuurlijk is je gezichtsvermogen primaje gooit nu met een radijs. ROTTERDAM Voor de fabricage van hoogwaardige plastics op basis van polypropylene heeft het Ita liaanse chemische concern Monteca- tini een overeenkomst getroffen met de Nederlandse Shellgroep. Voor gezamenlijke rekening en on der leiding van beide bedrijven zal in het Botlekgebied een fabriek worden gebouwd, die uit de bijprodukten van de Shellraffinaderij deze plastics gaat vervaardigen. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt, maar. op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen noord en west. Niet veel verandering in temperatuur. MIESJE: 't Is droog I 9 September: zon op 6.04, zon on der 19.10; maan op 21.11, maan onder 10.39. max. temp. neersl. 7—19 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki zw. bew. NNO 13 1 Stockh. zw. bew. NW 13 2 Oslo onbew. stil 15 0 Kopenh. onbew. NNW 15 0 Aberdeen zw. bew. stil 18 0 Londen zw. bew. NW 18 0,1 A'dam geh. bew. N 16 0 Brussel geh. bew. stil 17 0 Parijs zw. bew. N 21 0,3 Bordeaux geh. bew. WNW 20 6 Grenoble regen stil 20 5 Nice h. bew. stil 22 0 Berlijn regen NNW 15 0,4 Frankf. regen NO 13 0,4 München regen WZW 15 0,1 Zürich geh. bew. ozo 17 0 Genève regen WZW 1.9 0,1 Locarno 1. bew. stil 20 0 Wenen h. bew. W 18 0 Innsbr. regen WNW 19 0,1 Belgrado onbew. stil 19 0 Athene onbew. WNW 33 0 Rome h. bew. stil 28 0 Ajaccio zw. bew. ZW 24 0 Madrid onbew. stil 30 0 Majorca 1. bew ZW 27 0 Lissabon onbew. NNW 32 0 Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaalnieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Aan de gevolgen van een val van de l trap in zijn woning aan de Singelstraat I in Delft, die hij maandagnacht maakte i is de 33-jarige heer A. van Velzen in het ziekenhuis overleden. Ik v.rroek U mij gedurende vier weken het Zeeuwieh Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik ƒ1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1