Hij trok met ezel en hond over de Goese markt! ZEELAND - FRUITLAND Op sandalen door Europa Schietpartij op haas met lange nasleep Oud-Axelaar ontwierp sigarettenmachine ,9Kiek noe es, daer gaet Herkules stunc „IK PROTESTEER TEGEN WESTERSE CIVILISATIE" Bevelandse dames kregen „fruitles" 0 „Koop een ezel" „Automaat" Brandnetels „Sorry, geen geld voor de trein „Crescendo" geeft eerste uitvoering Willem Beukelsz. iverd omkranst Grote boerderij in Hengstdijk afgebrand Laatste zomerconcert van „Ons Genoegen" Kantongerecht Terneuzen Aanbesteding bouw 43 woningen Bloemen, zómaar Gepatenteerd in de Verenigde Staten Politiehond „Wibo" hoekte succes Woensdag 7 september 1960 ^iOJWSCH DAGBLAD Pag. .3 GOES. „Kiek noe es, daer gaet Herkules." Deze uitroep werd gistermiddag verrukt ge slaakt door een Goes jongetje, dat aanvankelijk ontsteld, vervol gens verbaasd en daarna bewon derend keek naar een ruige man: Zwaarbepakt, ezel aan de hand, hond er achter, bruine behaarde benen boven sandalen, grove kleding en een gezicht, dat werd omlijst door een overstelpende hoeveelheid lang blond haar, baard en snor. Kortom iemand die inderdaad deed herinneren aan deze figuur uit de Griekse mythologie. Ik maakte kennis, met hem toen hij het marktplein overstak, vergezeld van zijn trou we vrienden: hond en ezel. En gevolgd door een grote proesten de schare jongens en meisjes. Zo trok Reinhold Meyer gistermid dag voor het eerst een Zeeuwse stad binnen. Deze bizarre ver schijning: Een nieuwe gods dienststichter, een exotische zon derling, een vreemd soort globe trotter, een pelgrim of de her leefde Franciscus van Assisi! We streken op een terrasje neer, te midden van de 'hun waren aanprijzende standwerkers van de Goese markt. Na tuurlijk werd de ezel „geparkeerd".. Wel bond Reinhold Meyer z'n hond aan de spijlen van het terra.shekje vast maar een luidkeels iaaende ezelin is in een Nederlandse stad we waren niet in Marokko op een dergelijke wijze niet op te bergen. Na enig zoeken bleek de heer G. M. Timmermand land" bouwer en veeboer bereid het dier in zijn stal op te nemen. Nieuwsgierige meiskes dromden om ons '_ieen, toen de ezel van de zware last kampeerbeno- digdheden werd bevrijd. „Bent u hier heen komen lopen?" werd nieuwsgierig gevraagd. Antwoord: „Jawel, een ezel kan nu eenmaal niet vliegen.." Het is de waarheid. Inderdaad kwam Reinhold Meyer uit Marseille met ezel en hond naar Zeeland gelopen: Ik rijd alleen op het dier als ik ergens ben en inkopen GOES. Een vrolijk gebabbel en ge roezemoes heerste gistermiddag in het Schuttershof waar ongeveer 60 dames van de christelijke bond van platte landsvrouwen afdeling Noord en Zuid- Beveland bijeen waren. Doch na enige kordate tikjes van de pollepel van de presidente, mevr. P. C. op 't Hof-Fre- derikse, verstomde dit meteen. Mevr. Op 't Hof sprak een kort welkomst woord. Deze dag, gehouden in de scha duw van de komende fruitweek, stond, hoe kon het anders, geheel in het teken van het fruit. Mevrouw De Specht-Key- zer, lerares aan de vakschool, hield een' lezing over ..doelmatigheid en pro fijt bij het gebruik van fruit uit eigen tuin". Zij illustreerde dit met het klaar maken van enige lekkere hapjes. Veel dames weten niet hoeveel variaties men kan bedenken bij het klaarmaken van fruit en fruitgerechten omdat hier niet genoeg aandacht aan besteed wordt. Een handig boekje, Rijkdom uit Hol lands tuin", uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de tuinbouw en tuin bouwveilingen, bevat tal van eenvoudige en gemakkelijk klaar te maken recep ten en werd dan ook warm aanbevo len door mevrouw De Specht. Achter eenvolgens werden onder het kritisch oog van 60 dames een gelatinevruchten- pudding, een vruchtenslaatje, een ge vulde meloen en een perenschotel be reid. De klaargemaakte schotels, die een lust voor het oog waren, werden tijdens de pauze verloot. Tussen de bedrijven door werden nog diverse tips en wetenswaardigheden ver teld, b.v. dat men bij het slagroomspui ten met de linkerhand moet knijpen en met de rechterhand sturen, waarop het grootste gedeelte der aanwezigen be schaamd moest erkennen dat ze het juist andersom deden, hetgeen veel hi lariteit verwekte, omdat dit niet be paald de gemakkelijkste manier was. Tevens werd nog een handige rauwkost- molen gedemonstreerd, die heel gemak kelijk is bij het bereiden van slaatjes en rauwkostschotels. moet gaan doen." Hij begon zijn tocht mei j.l. na de wintertijd werkend in de aspergecultuur. In Arles kocht hij de ezelin Michèle, drie jaar oud is ze. En zo trok hij over de Jura, via een gedeelte van Zwitserland naar de Vogezen. En ver der, weer verder: Lotharingen, Saar land, Luxemburg. Onderwijl kreeg hij vele namen van de bevolking: Noach, Mozes, wereldreiziger, zigeuner en zelfs afkomstig van de douane: Ezeldrij ver. Door België trekkend ontmoette hij zowaar een oude molenaar op een een zaam gelegen molen die hem voor een spion aanzag. Maar Goes schonk de naam Herkules... Reinhold Meyer reist nu al weer drie jaar door Europa. En op alle mogelijke en onmogelijke manieren. Liftend, met bus en trein, als matroos -op een sc* lip en nu dus met een ezel. Alvorens hij uit Marseille vertrok was hij reeds in Italië, Spanje, Denemarken, Noorwe gen, Zweden en Finland geweest. Vol liefde kan hij urenlang vertellen over z'n vreemde ontmoetingen, avonturen en wonderlijke belevenissen. Maanden woonde hij tussen de Laplanders, at met hen, en deelde hun levensgewoon ten. Zag de Middernachtzon en het Noorderlicht. die de rug van zijn ezelin draagt. Er zit zelfs een tropenhelm bij. ,,In het zuiden tegen de zon en hier tegen de regen", vertelde hij nogal ironisch. Op m'n vraag hoeveel kilometer hij nu per dag aflegde kwam een antwoord dat bepaald ad rem mag heten: ,,Op mijn ezelin zit geen kilometerteller, maar als je het wil weten: Ongeveer 20 km per dag". Zijn reis door Europa december 1956 vanuit zijn geboorteplaats Mlttel- heim, bij Rudesheim, begonnen is nog lang niet ten einde. Reinhold Meyer gaat na Nederland naar Bre- tagne. Hij wil daar in dienst van de vissers de winter werkend als visser man doorbrengen. Daarna gaat hij naar Engeland, Ierland en Schotland. En in een verder verschiet: India en Nepal trekken me ook aan". ,Wat wil je gaan doen na ai dat rei zen", vroeg ik nadenkend. Allereerst een vrouw zoeken die dezelfde ideeën heeft als ik. Nu kijk ik al uit naar een streek naar m'n smaak, waar ik rustig zal kunnen gaan wonen. In Duitsland wil ik niet leven. Dat is te technisch, overgeciviliseerd..." Zijn ideaal is een kleine boerderij. „Ik wil onafhankelijk zijn en vrij." Voorlopig, nu ge dit leest, is de tweeentwintigjarige Reinhold Meyer, met zijn af en toen iaen- de ezel, echter al weer op pad. Want rust heeft hij nog lang niet gevonden. Yrseke is vandaag het doel van de reis: De oester feesten. En dan gaat het naar Middelburg. Voor we afscheid namen, gisteren, praatten we nog even, zo maar... Ik vertelde dat nervositeit iets was waar ik ook niet helemaal vrij van ben. „Doe als ik", zei hij toen, „en koop een ezel. Het enige juiste recept..." Want het eerste doel van zijn reis is de Europese mens en de Europese cul tuur te leren kennen, in 't bijzonder de oude folklore. Om blijvender en duurza mer contact met de mensen te krijgen begon hij de voettocht. „Dat -gaat niet zo snel, liften is te gejaagd". Hij houdt trouwens niet van -alles wat techniek is. Het laatste is dan ook de tweede reden van z'n opzienbarende voettocht. „Je moet het ook zien als een pro test tegen onze westerse beschaving die geen beschaving meer is maar slechts een civilisatie." Zijn bruine ogen tot nu toe zo kalm begin nen hartstochtelijk te glanzen. Hij gebaart... „ik ben tegen de techniek, het is onnatuurlijk, het zal de mens geestelijk en lichamelijk doen onder gaan. Tot het toppunt is bereikt... De mens van heden funktioneert als een automaat, hij is een radertje van een uurwerk. Ik kan daar niet aan mee doen" en op zijn haar wijzend: „Dit is een teken der vrijheid, altijd geweest, slaven droegen in oude tij den kort haar." Dan zwijgt hij veel betekenend. Ik vroeg hem, in dit verband, naar zijn mening over Ne derland en Zeeland. „Ik ben zeer verwonderd", zegt hij, „dat in zo'n overgeciviliseerd gebied, als hier, nog zulke oude klederdrachten niet als show gedragen worden „In Scandinavië is dat ook allemaal dood." „Waar leef je nu zo van onderweg", vroeg ik. Hij vertelde dat hij in België maar 5 franks per dag nodig had. En hij heeft heel weinig nodig, want Rein hold Meyer is ook asceet... Zijn voor naamste voeding is water, melk en liefst brood met slechts een beetje bo ter. Roken doet hij praktisch niet. Omderweg eet hij bovendien dikwijls brandnetels en wortelen van allerlei planten die hij dan kookt. En vis niet te vergeten. In Zeeland hoopt hij veel mosselen te kunnen verorberen. In Frankrijk leefde hij wekenlang van knoflook, tomaten en appelen die voor de afval waren bestemd. Bovendien heeft deze grote dierenvriend maan denlang in de bergen geleefd met slechts drie geiten bij zich. Hij maak te van de melk kaas en boter en leef de met een kleine hoeveelheid meel die hij zelf uit koren maalde. Ook nu heeft hij zo'n maalmachientje bij zich Vreemdsoortig is de uitrusting Bromfiets meegenomen BERGEN OP ZOOM. De heer C. S. had pech. En ook weer geluk. Zondag avond laat stond zijn brommer nog voor de deur in het portiek aan de Bosstraat. Toen hij zijn karretje naar binnen wil de halen, was de brommer verdwenen. De politie werd gewaarschuwd. Maan dag kreeg de politie van Bergen op Zoom een telefoontje uit Breda. Daar was een brommer gevonden, met een briefje er bij: „Sorry", stond er op. „Ik vraag wel excuus dat ik deze brommer heb meegenomen, maar ik had geen geld meer om mijn treinreis naar Breda te betalen. Deze brommer heb ik weggenomen te Bergen op Zoom. De heer S. had daarmee geluk dat hij zijn brommer weer terug had. Maar ook pech. De tank was leeg en daarbij krijgt hij nog een proces-verbaal, om dat 'hij zoals ,dat officieel genoemd wordt, de brommer niet-afgesloten en onbeheerd langs de openbare weg had laten staan. POORTVLIET. De zangvereniging Crescendo", die enige maanden gele den werd opgericht, zal zatedrag 10 sep tember voor het eerst in het openbaar optreden (in de muziekteibt)Het aan tal leden, dat onder leiding van de heer J. J. Geluk te St. Maartensdijk aan de uitvoering meewerkt, bedraagt 50. Het programma luidt: avondkoor, het kerk je, lenteboden, avondlied en scheiden. Alle nummers zijn voor gemengd koor, behalve het avondlied, dat alleen door de dames wordt gezongen. De uitvoering be gint om half acht. Te Rotterdam slaagde voor het examen Gediplomeerd Schoenwinkeliêr afgenomen door de Stichting Vakopleiding tot Detailhan del in schoenen de heer L. J. Verton te Burgh (Ut.). BIERVLIET. Op de tweede verjaardag van de onthulling van het standbeeld van Willem Beukelszoon op de Markt werd Willem verrast met een prach tige krans, omgehangen door de praeses van de classis IJzendijke der Ned. Herv. Kerk, ds. A. M. de Jong uit Groede. Burgemeester A. P. Kostense dankte de ringpredikanten die op deze dag juist in vergadering bijeen waren te Biervliet voor deze sympathieke geste aan Biervliets grote zoon bewezen. VOGELWAARDE. De brandweer lieden uit Vogelwaarde, Hontenisse en Hulst hebben gisteravond een grote boerderijbrand onder Hengstdijk ge meente Vogelwaarde, bestreden. Om streeks vijf uur ontdekte een arbeider van landbouwer L. van Esbroeck aan de Rummer sdijks tra at brand in de graan oogst, die in grote hoeveelheden was opgeslagen in de kapitale schuur. De brandweèr van Vogelwaarde was spoe dig ter plaatse. Het blussingswerk werd echter bemoeilijkt, omdat in de onmid dellijke nabijheid weinig bluswater be schikbaar was. Het bleek nl. dat on danks de regen, die de afgelopen weken is gevallen het slootwater niet toerei» kend was voor het blussingswerk. Op grote afstand werd toen een put van de waterleiding gevonden. Daarbij werd de assistentie ingeroepen van Hontenisse en Hulst. De brandweer van. Hulst kwam later nog met een tweede wagen. In aanjaagverband werd toen het vuur be streden. Intussen was men er wel in ge slaagd een partij erwten te redden, maar de voorraad stro en de nieuwe graanoogst gingen verloren. De machi nes en het vee waren voor de brand niet in de schuur aanwezig. De schuur brandde geheel af. Het woonhuis kon door nathouden gespaard blijven, even als de brandvrije veestallen. In 1948 werd ditzelfde bedrijf eveneens door brand ge teisterd. Verzekering dekt da schade. KAPELLE. Vanavond zal de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" het laatste concert geven van het zomersei zoen, aanvang half acht. In verband met het uitblijven van een nieuwe tent zal de in zeer vervallen toestand ver kerende oude temt enigszins bruikbaar worden gemaakt. TERNEUZEN. In de reeds eerder behandelde zaak tegen C. S. de B. uit Hulst, die terecht stond, verdacht van het schieten op een haas, terwijl de jacht gesloten was en, het vervoer van de haas zonder vergunning, kwam ook gisteren geen lioht tijdens de zitting van de kantonrechter. De officier van justitie, mr. Schen- kenburg var. Mierop, deelde mede, dat verdachte bekend staat als een beruchte stroper, al is hij nog nimmer betrapt. De verdediger mr. Tichelman kwam met een zekere X te voorschijn, die De B. niet wilde verraden. Deze X zou hebben geschoten, de haas hebben ver voerd en op de plaats achter het huis uit het linnenzakje hebben gehaald, wat de foloedspatten op de pantalon van De B. zouden verklaren. De in de auto gevonden geweerhulzen zouden eveneens niets te beduiden heb ben. Deze auto diende voor gemeen schappelijk gebruik. De B. maakt hier, aldus de verdediger, een erezaak van en het kan hem toch niet kwalijk ge- nomen worden dat hij eer- vriend of wie dan ook wil dekken, maar hij wil niet aangezien worden voor een stroper. Nadat de officier alle punten nog eens de revue had laten passeren eiste hij voor het schieten 100 subs. 20 dagen, voor het vervoeren 10 subs. 2 dagen en voor het in huis hebben van de haas eveneens 10 of 2 dagen, teruggave van de inbeslaggenomer. auto (deze was geen eigendom van verdachte maar van een financieringsbank, verbeurd verkla ring van de haas en van de patroorhul- zen. Mr .Tichelman opperde het voorstel om de vader van De B. waarmee hij en kele ogenblikken voor de aanhouding boodschappen rond bracht, te horen. Schriftelijk vonnis over veertien dagen. Op 8 augustus reed de Fransman B. R. J. met zijn vrachtwagen met aan hangwagen, geladen met uien over de Westkade te Sas van Gent. Bij contro le was de wieldruk van het reciiterach- terwiel* maar liefst 2430 kg 'te zwaar. Twee dagen later volgde opnieuw een boete voor hetzelfde feit. De officier achtte hier een zware boete op zijn plaats. Buitenlandse vervoerders wil len concurreren daar in andere landen een grotere belasting bestaat. Nederland is, voor het behoud van de wegen, aan de lage kant. Als dus de boetes hoog zijn zal het vervoer geen voordeel meer opleveren. De eis was 100 subs. 24 da gen en 90 of 18 dagen. De kantonrechter mr. v. d. Belt acht te het ten laste gelegde bewezen en kwam tot de uitspraak 90 of 18 dagen en 80 of 16 dagen. Een zware boete werd opgelegd aan de vrachtrijder L. A. P. uit Vogelwaar de. Deze kwam op 22 april, des avonds te 9.30 uur met zijn vrachtauto uit een uitrit de Hulsterweg opgereden, waar bij hij H.C. de V. die met een per sonenauto naderde zondanig hinderde dat deze na de aanrijding in de sloot terecht kwam. Inzittenden van de per sonenauto werden hierbij ernstig ge wond. Bij het onderzoek bleek de vracht wagen ook nog veei te zwaar geladen te zijn, 3910 kg. Mr. van Schenkenburg sprak over duidelijke onvoorzichtigheid, kennelijk was P. zonder voldoende uit te kijken de weg opgereden. De verdediger mr. Brandsma achtte de overbelasting van 60 pet. nu echt niet iets om over te vallen, het was de laatste vracht die zijn cliënt daar weg haalde en hij vond het begrijpelijk dat de vracht ineens meeging. Daarom acht te hij vrijspraak op zijn plaats. Deze mening deelde mr. v. d. Belt echter he lemaal niet. P. had onvoorzichtig ge handeld, maar toch wilde hij rekening houden met alle omstandigheden en ver laagde de geëiste boetes tot 125 of 25 dagen en 75 of 15 dagen. De grossier G. M. S. uit Sas van Gent week op 31 mei, toen hij met zijn be stelauto te Hulst reed over de rijks weg 61, uit voor een stilstaande takelwa gen. Hij deed dit echter zonder op het achter hem komende verkeer te letten, waardoor de fabrieksarbeider P. F. S., uit Sluiskil er bekaaid afkwam. De of ficier achtte de verdachte aansprakelijk maar was toch van mening dat getuige beter had moeten opletten, eis 25 of 5 dagen, uitspraak 15 of 3 dagen. Opperwachtmeester R. P. te Philippi ne ontdekte, toen hij met een collega na de kermis aldaar in de nacht van 19 juli de ronde deed, E. D. V. in kenne lijke staat. V„ die zich per rijwiel naar Sas van Gent wilde begeven bevond zich in een dusdanige toestand („het viel best m-ee, daar is het toch zeker ker mis voor", aldus V.) dat de dienaar van Hermandad het beter oordeelde hem maar met de motor met zijspan weg te brengen. Toen het voertuig ter plaatse ver-scheen had V. zich, door en kele bloembedden heen, naar een bank je begeven waar hij op trachtte te zit ten. Deze manier van kermis houden kwam hem te -staan op 30 of 6 dagen. Met een vaart van 100 km reed de havenarbeider P. E. de P. uit Graauw op 2 juli met zijn luxe auto over de boch tige President Roseveltweg en was zon der noodzaak van de dijk tegen een boom gereden. Wachtmeester ie klasse J. E. verklaarde dat De P. sterk naar drank had geroken en erg versuft wa-s toen. zij hem vonden. De P. die niet op de zitting was verschenen, had bij het politieverhoor deze -sufheid aan over vermoeidheid toegeschreven. Mr. v. d. Belt informeerde of verdachte zich een -auto kon veroorloven. „Zo een wel", klank het laconiek, „voor de betaling van de schade wa-s de auto verkocht en dat kon net." Volgens de officier wa-s de uitslag van de genomen bloed proef bedenkelijk. Rekening houdend met het feit dat de schade i-s betaald en dat hij zichzelf het ziekenhuis heeft ingereden moet De P. 20 of 4 dagen opbrengen, met de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Ook mr. v. d. Belt achtte het wenselijk dat De P. een tijdje van de weg af ie. TERNEUZEN. Namens de woning bouwvereniging „W-erkmansbelang" is gisteren aanbesteed de bouw van 43 wo ningen. Eerst was aan de beurt de bouw van een blok van acht woningen in de Louisapolder te Sluiskil. Voor dit project (hadden 18 aannemers ingeschre ven. De hoogste was de fa. J. Kolijn ter Terneuzen voor 144.414 en de laag ste de fa. R. A. van Wiemeersch, Axel voor 108.850. Voor de bouw van 35 wo ningen, waarvan 12 in de Axelsestraat ent 23 in de Zuidlandpolder, schreven slechts vijf aannemers m. De hoogste was de fam. Martens te Hoofdplaat voor 615.000 en de laagste gebr. v. d. Poel, Terneuzen voor 540.000. Bij de spaarbank der eoöp. boeren leenbank Nisse-Ovezande te Nisse werd in augustus ingelegd f 103.942,98 en te rugbetaald f 126.147,21. Het saldo per 31 augustus bedroeg f 3.079.531,90. In deze maand werden vier nieuwe spaar ders ingeschreven. Advertentie 000*** OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Weet U dat buitenlanders ons benijden om de bloemenweelde, die ons hier heel het jaar voor weinig geld geboden wordt? Wij zijn rijk, wat dat betreft! Reden temeer om er veel van te profiteren. Reden temeer, meneer, om Uw vrouw ook eens onverwacht gelukkig te maken met een liefdesbetuiging in kleurige, fleurige vorm. Natuurlijk is dit geen etiquette- voorschrift, maar het is wel „goede toon" om ook eens iets aardigs te doen als het niet officieel verwacht wordt, als het géén moederdag, trouwdag, verjaardag of ik-heb-wat-goed- te-maken-dag isBloemen, zómaar Weet U wat ook „goede toon" is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING g SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F EMIGRANT ONTPOPT ZICH ALS UITVINDER AXEL. De oud-Axelaar Wil lem A. de Bruyne, die in 1948 naar Canada emigreerde, heeft in zijn nieuwe vaderland niet al leen hechte wortels „geschoten", .maar hij heeft dat vaderland zelfs al verrijkt met een rasechte uitvinding. Hij ontwierp n.l. een machientje dat weliswaar hoofd zakelijk de interesse van mannen zal hebben omdat het iets te ma ken heeft met de „rokerij", maar dat niettemin de moeite waard is. Dat laatste blijkt ook wel uit het feit dat „Bill de Bruyne" zo heet hij in zijn nieuwe vader land in de Verenigde Staten reeds patent op z'n uitvinding heeft verkregen. Het heeft iets te maken met ons „rokertje". Willem -de Bruyne is -altijd een lief hebber geweest van een goede sigaret, maar zoals vele straffe noker-s kwam ook hij tot de ontdekking -dat roken een dure liefhebberij is. Ondanks dat -bleef hij z'n Camels, Chesterfield en Lucky Strikes trouw want de half mislukte en weinig presentabele si-ganetjes die men uit een pakje shag kan draaien kenden hem niet bekeren. Maar inmiddels zocht De Bruyne rusteloos naar een mogelijkheid om zelf .sigaretten te draaien, en wel op zo'n manier dat het zelf-ge dra aide en dus voordelige product niet van de fabriekssigaret te onderscheiden zou zijn. Inmiddels is hij daarin geslaagd. „Bill" ontwierp in zijn vrije uren een sigaretten-machine die een volmaakt en hygiënisch product levert, terwql zijn uitvinding bovendien tegen een redelij ke prijs op de markt kan komen. Het hele proces verloopt volautomatisch. Men hoeft de machine slechts te Iaden, met een pakje vloeitjes en een half pond tabak, en de rest is kinderspel. Het ma chientje zit verder zo vernuftig In el kaar dat men sigaretten in elke gewen ste dikte (zelfs met of zonder filter naar keus) kan fabriceren. Het hoeft niemand te verwonderen dat Willem de Bruyne nachten en da gen lang boven een tekenbord heeft ge hangen voordat een werkelijk volmaakt product was verkregen. Maar toen het eindelijk zo ver was kneep hij in z'n handen en dacht dat hij er was. Hij had buiten de waard gerekend. Die waard was in dit geva-l het ,,U.S. Patent Office", een log en of ficieel lichaam dat niet zo een» twee drie warm liep voor Bill's nieuwe ma chine. Om te beginnen kreeg hij een on voorstelbare berg tekeningen toege zonden van voorgangers. Allemaal ontwerpen van eveneens gepatenteer de sigarettenm a chines. Het verzoek was maar even te bewijzen dat zijn ontwerp origineel en uniek was. Met ware leeuwenmoed toog De Bruy ne aan de slag. Alle ontwerpen die se dert het jaar 1800 waren gepatenteerd mocht hij uitzoeken en narekenen. Langzame molens Het duurde van 1954 tot 1956 voordat hij kon aantonen dat zijn ontwerp strikt origineel was. Eers toen .ging de aan vraag officieel in zee. Ook in Amerika malen de officiële molens langzaam. Pas op 27 januari 1959 verkreeg hij het lang verheide pa tent. Toen had de hele procedure inmid dels 750 dollar gekost, om nog te zwij gen van liet astronomisch aantal uren dat het Bill's arbeidskracht had opge ëist. Het pad van de uitvinder gaat be paald niet over rozen. Willem de Bruyne is nu in een perio de van afwachten. De machine is in middels op de markt -gebracht en het spreekt vanzelf dat dit eerst op zeer be scheiden schaal geschiedt omdat het de vraag is of er in het rijke Amerika vol doende belangstelling voor bestaat. De oud-Axelaar zit echter niet stil. Hij vraagt zich reeds af of zijn ma chine wellicht in licentie gebouwd zou kunnen worden ih Nederland. Waarschijnlijk staat het bij voor baat vast dat er in Nederland meer belangstelling voor zal bestaan dan in Amerika aldus de heer De Bruyne. Maar voorlopig weet hij nog niet welke wegen te bewandelen om zijn product in Nederland te introduceren. Mocht het ooit zover komen dan staat dit wel vast, dat de verkoop in Axel nies te wensen over zal laten. Want Willem, alias Bill de Bruyne is in Axel een oude be kende en men zal ongetwijfeld voor zijn vernuftige uitvinding de grootste aandacht hebben. SOUBURG. De politiehond „Wibo" van de neer J. Stroo, wachtmeester der rijkspolitie te Wolfaartsdijk heeft Zee land vertegenwoordigd op de landelijke pohtiehondenwedstrij-d te Oosterbeek. Dr kW1wS'ae te leggen op de vierde prijs. „Wibo verdiende voor zijn baas een prachtige zilveren beker en een mooie medaille. ,,Wibo" werd getraind door de heer J. Castel te Souburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3