Generaal van Loemoemba in Russisch vliegtuig gestrand CONGO IN GROTE VERWARRING Leger V .N. vond slachtoffers Afluisterdienst werkt perfect MINISTER LUNS GEEN STAPPEN IN NEW- YORK Zeeuwsch Dagblad 't venster op de wereld SNEEUW! B Commissie van drie: onderzoek PLANT A TOESLAG OP SALARIS POLITIE Echtpaar ontdeed zich van baby Russen uit Tibet gewezen De Bilt: Koel O door Russen beschimpt Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee- Amerikanen onthullen in Moskou: Vliegvelden gesloten Weer stilte Niet anders En na Congo? Verzet Verbazing Mits. j DENEN IN FINALE Mr. Toxopeus 1 oktober naar Nieuw-Guinea Botsing II eo zoek NIEUW KAMERLID Meisje (4) valt uit trein Hoow......C:;c. L 'vCÏ t-'i 2' ?•- I. G 116666, telefoon Directie en administratie 01100- «001. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vllssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189: Zlerlkzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4649 Woensdag 7 september 1960 Van een onzer verslaggevers dr. w. Drees W. H. de Monchy dr. P. Rijkens ROTTERDAM. Naar wij vernemen is de interne com-; missie, die aan de Raad van bestuur van Unilever N.V. verslag zal uit brengen over de geruchtmakende Planta-affaire, sa mengesteld. Deze commissie bestaat uit de he ren dr. W. Drees, oud minister-president en minister van w!'h. de Monchy, commissaris van de Holland Amerika Lijn, ondervoorzit ter van de Kamer van koophandel te Rotterdam, en dr. P. Rijkens, ad viserend lid van de Raad van bestuur van Unilever N.V. Na Venlo De benoeming van deze commis sie vlogit voort uit de conferentie, die op 30 augustus te Venlo is gehouden tussen de Neder landse en de Duitse autoriteiten, waar bij vast kwam te staan, dat de Plan- ta-ziekte en de Duitse blaasjes ziekte tot één en dezelfde bron zijn terug te voeren. Daarbij werd een commissie van drie vooraanstaande Ne derlanders, die zou moeten onderzoe ken of er bij Unile ver nalatigheden zouden zijn voorge vallen, ingesteld. Zo legden William Martin (links) en Barnon Mitchell (rechts) in Moskou in het openbaar getuigenis af van hun landverraad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het georganiseerd overleg over de politiesalarissen zal binnenkort op gang komen. De minis ters Toxopeus (binnenlandse zaken) en Beerman (justitie) zullen dezer dagen een voorstel doen om, als ver goeding voor de zg. ineonveniënten (dat is ongeregelde dienst, zondags- en avonddienst e.d.), vooral van de lagere politieambtenaren een toeslag op de politiesalarissen te geven. Dit werd ons desgevraagd meegedeeld van de zijde van het ministerie van bin nenlandse zaken. Uit deze mededeling valt af te lelden dat het niet in het voor nemen van de bewindslieden ligt over een algehele herziening van de politie salarissen te spreken, maar zich te be palen tot de genoemde toeslag. Het is echter te verwachten dat de vertegen woordigers van het politiepersoneel in het georganiseerd overleg de salarissen zelf ter tafel zullen brengen. Gisteren hadden de bonden evenwel nog geen mededelingen over de regerings voorstellen ontvangen. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD In de afgelopen 24 uur is er maar weinig tekening gekomen in de verwarring die in Congo lieerst sinds presi dent Kasavoeboe Loemoemba als premier ontsloeg om even lal,er zelf als president te worden ontslagen door Loemoemba. Er is cen suur en de Verenigde Naties hebben de zender van Leopoldstad tot nader order een uitzendverbod opgelegd „in het belang van orde en pust." Voorts hebben de Verenigde Naties alle vliegvelden in Congo gesloten verklaard voor alle andere vliegtuigen dan die van de Verenigde Naties. Dit houdt vermoedelijk verband met de aan wezigheid van talrijke Russische vliegtuigen met Russische be manningen, die in dienst van de Congolese regering staan. Het sluiten van het zendstation kwam net op tijd om premier Loe moemba te beletten voor de zoveelste keer een oproep tot het volk en tot het leger te richten om hem trouw te blijven en president Kasavoeboe te oeschouwen als een onwaardige ver iader van zijn land. De hele dag waren dergelijke oproepen de lucht ingegaan en naar het schijnt niet zon der resultaat. Het leger maakt, voor zover men ten minste af kan gaan op de verwarde be richten, de indruk dat het trouw blijft aan Loemoemba, die behalve premier ook minister van defensie is. Ook het kabi net heeft hem niet in de steek gelaten. Van een onzer verslaggevers Dit stond in onze krant van 9 februari 1959. Toen was hét „ooggetuigeverslag" van het neerschieten van een ongewapend Amerikaans vliegtuig volgens Moskou nog „een vervalsing". ROTTERDAM. Minister Luns, die gistermiddag met de Nieuw-Amsterdam naar New York is vertrokken, heeft op de valreep verklaard dat hij bij de Verenigde Naties geen bepaalde stappen zal doen inzake Nederlands Nieuw-Guinea. Wel zal hij de hele Nieuwguinese situatie indringend en uitvoerig bespreken met ambtgenoten van bevriende westerse landen en met secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld De minister kwam telkens weer uit op de mededeling in het regeringscommu niqué van maandagavond laat: Er is geen enkele wijziging gekomen in het buitenlands beleid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea, zoals dat in de laatste jaren is gevoerd. In de mededelingen die maandag door prof. De Quay over dit onder werp zijn gedaan aan een aantal buiten landse correspondenten is, zo zei hij, iets beluisterd wat er niet in was gelegd of niet bedoeld was er in te leggen. (De buitenlandse journalisten hadden una niem uit de woorden van de premier op gemaakt. dat de Nederlandse regering de Verenigde Naties een ..internationa lisatie" van het probleem Nieuw-Gui nea zal voorstellen). ..Ik verzeker", aldus minister Luns, dat mijn activiteit in New York niet zal verschillen van de activiteit die ik daar tot dusver heb ontwikkeld." Het is voor dc negende maal dat mi nister Luns in de beginperiode van de Algemene Vergrdering van de V. N. de Nederlandse deiegatie leidt. Ik heb ook voorheen steeds met collega's en de secretaris-generaal van de V. N. van gedachten gewisseld over wat men pleegt te noemen het probleem Nieuw- Guinea. zo zei hij. De minister riep de Handelingen van de Tweede en van de Eerste Kamer tot getuige om aan te tonen dat al veel eerder dit jaar aan de volksvertegen woordiging was meegedeeld dat de regering alle mogelijkheden van het betrekken van de V.N. bij het probleem had onderzocht ..en dat zal blijven doen niet alleen achter de schrijftafel, maar ook in internationale gesprekken." In de Eerste Kamer heeft oud-premier Drees zelfs eens gezegd dat de Neder landse regering tegen het aangaan van bv. een trustgebied geen principieel bezwaar had. blijk gaf van de overtuiging dat het zoeken van een internationale oplos sing" voor Nieuw-Guinea geen enkele, zin had zolang Indonesië zich daar falikant tegen verzette. Op vragen als: is er niét in zoverre een wijziging in het regeringsbeleid gekomen dat men thans zegt: Wat Indonesië ook wil, voor ons heeft het tóch zin de mogelijkheden van een internationale regeling te on derzoeken, en vroeger zei men: en dus maakt een internationale regeling geen kans; is het mogelijk dat men nu zegt: en tóch wil len we het proberen, was minister Luns nogal ontwijkend. Wat de minister-president niet heeft gezegd, zo zei hij, is dat Nederland dit niet kan voorbrengen. Want de houding van Indonesië is minstens zo afwijzend als voorheen. Het is ondenkbaar dat Indonesië nu anders zou denken dan voorheen. Op de vraag of na de gebeurte nissen in Congo de kaarten nu gun stiger liggen voor een internationale regeling in Nieuw-Guinea vroeg de minister zijn oordeel te mogen opschor ten. Daarvoor ga ik nu juist naar de V.N., zei de minister: om deze zaak af te tasten. Het Tweede-Kamerlid Andriessen (kath.v.) heeft minister-president De Quay gevraagd wat er waar is van de berichten dat de Nederlandse regering bij de V.N. stappen wil doen om te komen tot een internationale regeling voor Nieuw-Guinea. Mochten zij onwaar zijn dan zou het kamerlid graag wat horen over de oorzaken van het mis verstand, dat tot die berichten heeft ge leid. Uit die Handelingen bleek echter ook dat de Nederlandse regering in die tijd In de Australische hoofdstad hebben de berichten verbazing gewekt. Niemand wilde echter al officieel commentaar geven voordat van de Australische am bassade in Den Haag rapport was ont vangen. In Djakarta toonde Ali Sastroamid- Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Twee naar de Sowjetunie overgelopen Amerikaanse verraders de zegsman van het Witte Huis gebruikte dit woord on omwonden hebben gisteren in een persconferentie in Moskou uitvoerig gesproken over een bandopname die door het Kremlin in 1959 een ver valsing was genoemd. De bandopname namelijk van het gesprek tussen de jachtvliegers van de Rode Luchtmacht die in september 1958 een onbewapend Amerikaans vliegtuig neerschoten dat over de Turks-Russi sche grens was gekomen. De bandop name waarvan Radio Moskou in het begin van- februari van het vorige jaar zei: „Een dergelijke bandopname bestaat niet." De bandopname die de Russische ambassadeur en de Russische lucht vaartattaché in Washington daarom weigerden aan te horen. Afluisterposten Nu blijkt die bandopname voor het Kremlin opeens wel te bestaan. De Rus sen die de persconferentie van de twee overgelopen Amerikanen, Barnon Mitchell en William Martin, in scene hadden gezet zouden Mitchell anders tmmer de gelegenheid hebben gegeven net bestaan van die bandopname te noe men ter illustratie van zijn zeer,uitvoe rige mededelingen over een de gehele wereld omvattend net van Amerikaanse electronische afluisterposten. De Amerikaanse regering publiceerde in februari van het vorige jaar de ver taling van de op dat bandje vastgeleg de tekst om te bewijzen dat het bewuste Amerikaanse vliegtuig, dat naar het heette op weg naar Perzië verdwaald was en boven de Sowjetunie terecht was gekomen, was neergeschoten en niet, zoals de Russische lezing luidde, was verongelukt. Deze tekst Het deel van die tekst dat er op aan komt laten wij hier. volgen: Val aan, val aan, 218, val aan Het doel is een transportvliegtuig, vier motorig. Het doel brandt. De staart valt van het doel af. Ja, hij valt. Ik zal er een eind aan maken, jongens, ik zal er een eind aan maken. Mitchell liet zich gisteren in de pers conferentie niet uit over de ware oorzaak van de verdwijning van dat Amerikaanse vliegtuig, een C-130 van de Amerikaanse luchtmacht, maar uit het feit dat hij in staat werd gesteld een einde te maken jojo (voorheen Indonesië's permanente vertegenwoordiger bij de V.N.) zich verrast over de berichten. Dat zou een verrassende afwijking van Nederlands koppig volgehouden politiek zijn, zo zei hij. In ambtelijke kringen in Djakarta werd gezegd: Indonesië zal elke op lossing via de V.N. welkom heten „zo lang de soevereiniteit en de rechten van de Indonesische regering door de volkenorganisatie worden erkend." President Soekarno en zijn minister van buitenlandse zaken Subandrio zijn op Bali. aan de Russische legende dat het befaam de bandje een vervalsing zou zijn geweest mag men opmaken dat het Kremlin dit oude luchtincident heeft opgedolven om het vuur van de spionagehysterie, die vooral tegen de Verenigde Staten is gericht, brandende te houden tot het ogenblik waarop premier Kroesjtsjef de Verenigde Staten in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties gaat aanvallen. Waar bleven ze? Het is de vraag of Moskou ook bereid zal zijn mede te delen wat er is gewor den van elf van de 17 inzittenden van het neergeschoten, Amerikaanse vlieg tuig. De lijken van zes van de 17 werden drie weken na het incident aan de Ame rikaanse autoriteiten overgedragen, met de mededeling dat de overige elf on vindbaar waren. De C-130, zei Mitchell, was een van de vele Amerikaanse vliegtuigen die al ja ren sedert 1952 zei hij langs en bo ven de Sowjetunie vliegen om met elec tronische apparaten gegevens over radar installaties en andere defensieinrichtin gen van dat land te vergaren. Een van zijn superieuren, een hooggeplaatste functionaris van de Amerikaanse natio nale veiligheidsdienst, zou hem vol gens Amerikaanse mededelingen een wiskundige in een zeer ondergeschikte functie die geen toegang tot belangrijke geheimen had hebben toevertrouwd dat de C-130 opzettelijk het Russische luchtruim had geschonden om Russische radarinstalaties op te sporen. De codenaam van het Amerikaanse net van electronische waarnemingsposten zou volgens de andere Amerikaanse over loper, Martin, ELINT (Electronic Intel ligence electronische inlichtingen dienst) zijn. Van onze correspondent EEMNES. In een vuilnisvat, dat in een hoek van de Hervormde kerk te Een#ies stond, heeft de politie een gruwelijke vondst ge daan: het lijkje van een jongetje, dat ongeveer een maand moet hebben geleefd. Verdacht van moord zijn zowel de 29-jarige koster W. van G. als zijn echtgenote D. van G.-B. aangehouden. De vrouw heeft toegegeven, dat zij haar zoontje heeft omgebracht uit vrees voor de toekomst en omdat het echtpaar dacht, dat er voor hun beide kinderen er was al een kind van ongeveer een jaar in het kleine kostershuis niet genoeg ruimte zou zijn. De politie kreeg inlichtingen binnen en ging het geval onder zoeken. Nadat zonder resultaat in de tuin van de kosterswoning was gegraven, werd in de kerk gezocht. ROME. Het Deense elftal komt in de finale van het Olympisch voetbal- tornooi door een zege met 20 op Hon garije in de halve finale. Wat ondertussen de positie is van pre sident Kasavoeboe, die een etmaal tevo ren de wereld verbaasde door zijn stil zwijgen te verbreken en Loemoemba als premier af te zetten, is hoogst onduidelijk Hij maakt de indruk weer in zijn zwij gen te zijn teruggevallen. Gearresteerd is hij, in elk geval niet. Een van dé gevolgen van het onbruik baar möken van de vliegvelden door d troepen van de Verenigde Naties is da de opperbevelhebber van het Congolese leger, generaal Loendoela, zijn chef Loe moemba niet kan bereiken. Hij was be zig met het onderdrukken van de opstan dige beweging in de provincie Kasai en legde de laatste hand aan de voorbereid selen voor de inval in Katanga, toen hij met spoed naar Leopoldstad werd ont boden om zijn premier te helpen zich te handhaven tegenover president Kasavoe boe. Hij is gestrand op meer dan dui zend kilometer van de hoofdstad en zijn Russische Iljoesjin kan niet meer opstij gen. ten door de president. „Dat kan alleen het parlement", zei hij in een van zijn radio-redes. Maar van verscheidene kanten werd gisteren opgemerkt dat Kasavoeboe's optreden niet in strijd is geweest met de grondwet. Het doet er overigens weinig toe, want uit niets is gisteren gebleken dat Loemoemba's positie wankel zou zijn. Het leger blijft hem steunen en et leger is de enige macht in het hele eusachtige land die gewicht in de schaal kan leggen. Aan de andere kant zijn de aanhangers van Kasavoeboe zeker niet gering in aantal. Het is daarom wel opvallend dat het nog nergens tot felle gevechten tussen de twee partijen is gekomen. Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG. De reis van minister mr. E. H. Toxopeus naar Nieuw-Guinea, x :artoe al geruime tijd geleden is be goten, zalbl oktober beginnen en drie eken duren. Het ligt niet in de bedoe- 3 ig van de minister daar te lande een t pectietoer te maken. Hij gaat er heen 3 "i zich hier en daar plaatselijk op de fc 3gte te stellen van de sfeer van het o-stuur en van het ontwikkelingsbeleid, Er is gisteravond veel geschoten in Leopoldstad maar er was niemand om te zeggen wie op wie schoot. Wel zijn er enige doden gevallen en verscheidene gewonden werden naar ziekenhuizen ge bracht. Toen troepen van de Verenigde Naties toe kwamen snellen lagen alleen de slachtoffers nog op straat. Waar schijnlijk was het een botsing tussen aanhangers van Kasavoeboe en de volge lingen van Loemoemba. Er heerst een soort staat van beleg in de hoofdstad. Samenscholingen zijn ver boden, de buurt waarin het parlement zijn zetel heeft is afgezet en de verbin dingen met Brazzaville zijn opnieuw verbroken. Ileo, de door Kasavoeboe benoemde premier die Loemoemba als zodanig moest opvolgen, is zoek. „Hij is verhuisd", zei een glimlachende bediende toen ver slaggevers hem een bezoek wilden brengen. Loemoemba heeft verklaard dat hij er niet aan kan denken, zich te laten afzet- Eigen nieuwsdienst NIEUW-DELHI. Zeker driehonderd Russische deskundigen, die een jaar geleden in Tibet werden te werk ge steld, zijn onlangs door de Chinezen het land uitgewezen, aldus vertelden enige Indische handelaars die gisteren terugkeerden van een lange reis door Tibet. De Chinezen zouden het niet eens zijn geweest met de werkwijze die de Rus sen bij de projecten in Tibet toepas ten waar ze van advies dienden. Als gevolg daarvan verlieten eerst enkele Russep Tibet, maar toen de Chinezen bleven doorgaan met klagen, werd de hele groep weldra het land uitgewerkt. Deze affaire heeft nog een andere kant, vertelden de Indische handelaars. De Russen waren namelijk vrij populair bij de Tibetaanse bevolking, omdat hun houding vriendelijk was, in tegen stelling tot het brute optreden van de Chinese onderdrukkers. De Chinezen waren bang, dat ze te veel invloed op de Tibetanen zouden krijgen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De heer A. C. Ver hoef te Utrecht is door de voorzitter van het Centraal stembureau benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij volgt prof. dr. I. Samkalden op. die tot lid van de Eerste Kamer is gekozen. UTRECHT. Tussen Ommen en Ma- riënberg is gistermiddag een vierjarig meisje uit een trein gevallen. Een ouder zusje zou het kind naar de w.c. brengen. Het meisje deed in plaats van de w.c. de buitendeur open. Daardoor stapte het kind de rijdende trein uit. Een passagier trok dadelijk aan de noodrem. Het kind lag langs de rails. Het was licht gewond. Wat bedoel je met een gekke kapper Dit is een nieuwe hoed. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: In het noordoos ten van het land opklaringen, in het zuidwesten veel bewolking en wel licht enige regen. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Middagtem- peraturen van vijf tien tot achttien graden. MIES JE: Wel zon, niet warm. 8 september: zon op 6.02, zon onder 19,12; maan op 20.43, maan onder 9.29. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki geh. bew. NNW 11 0 Stockh. 1. bew. N 14 0,5 Oslo onbew. stil 14 0,1 Kopenh. 1. bew. ZW 17 2 Aberdeen geh. bew. zzo 13 0 Londen regen z 14 3 A'dam 1. bew. WNW 16 0.1 Brussel zw. bew. WNW 16 0.1 Luxemb. geh. bew. w 13 0.4 Parijs regen w 16 2 Bordeaux zw. bew. w 21 0 Grenoble h. bew. NW 19 0 Nice h. bew. ONO 22 0 Berlijn zw. bew. w 15 6 Frankf. 1. bew. wzw 14 0.3 München regen WNW 12 5 Zürich zw. bew. WZW 15 1 Genève zw. bew. ZO 18 0 Locarno 1. bew. stil 23 0 Wenen zw. bew. WNW 17 0.4 Innsbr. regen stil 14 1 Belgrado zw. bew. N 28 1 Athene onbew. WZW 31 0 Rome 1. bew. w 25 0 Ajaccio 1. bew. WZW 23 0 Madrid 1. bew. stil 26 0 Lissabon onbew. N 30 0 BERN (Reuter) In de Zwitserse Alpen is voor het eerst in dit sei zoen zware sneeuwval gemeld. Enkele passen zijn zelfs al geblokkeerd, o.a. is dat het geval met de Furkapas. Ook in het noorden van Italië is sneeuw gevallen. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent betaal Ik 1.12. vier weken het Zeeuwsch onderstaan adres. Daarvoor Naarr Adres Woonplaats In open enveloppe mti tran- keerd te zenden aan: Au, óuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1