BEN VERHAGEN filmTioet beslissen over goud van st. cyr Davis sloeg Kaufmann na bovenmenselijke ELVSTRÖM NU AL ZEKER VAN I VIERDE I GOUDEN I MEDAILLE I HET SEINTJE YANKEE MAID EN WISE GUY VERRASSEN TE HILVERSUM Radio en TV HARY naar het witte DOEK? Leemhuis: zo kaal als een hockeybal,.. Chefarine 4 Woensdag 7 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 Weinig succes Ingehaald Zintuig Verschuivingen Afternoon theebuiltjes 98 ct Delfini kampioen Lacht Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! OP BRONS Van onze zeilmedewerker N f APELS In Napels zal de grootste sportieve prestatie uit de hele Olympische geschiedenis worden geleverd. Paul Elvström uit Denemarken is door zijn overwinning in de zesde race onbereikbaar geworden voor zijn concurren ten. Dat betekent dat de vijftigjarige Deen voor de vierde maal het Olympische goud zal veroveren. Elvström is dus met recht de sterkste zeiler aller tijden. Er is nog nimmer een sportman ge- llm,HlllmnmiHII weest, die op vier achtereenvolgende Olympische Spelen het goud veroverde. In alle klassen komt nu duidelijk tekening. In de Flying Dutchmanklasse stevent de achttienjarige Noor Peder Lunde regelrecht op de hoogste eer af. Met zijn 22-jarige bemanning Björn Bergvall vormt hij een zeer sterke equipe, die in een veld, waar drie wereldkampioenen aanwezig zijn, steeds weer öe toon aangeeft. Peder Lunde komt uit een Olympisch .geslacht. De. rustige, jonge Noor ver telde ons, dat zijn vader, Peder Lunde sr., (44) in Melbourne vijfde werd en in Helsinki het zilver won in de 5,5 m klasse. Grootvader Eügen Lunde (71) werd in 1924 zelfs Olympisch kam pioen in de 6 m2 klasse. Een waarlijk Olympische familie dus als men boven dien nog bedenkt, dat de moeder van Peder Lunde in Helsinki en in Mel bourne bemanning voer in de 5,5 m van haar man. Voor Nederland was de zesde zeildag weinig succesvol. In de nacht van 5 op 6 september had het hard gewaaid en er liepen bij een wind van 7 tot 8 m per seconde buitengewoon hoge golven in de Baai van Napels. De golfslag wordt hier beïnvloed door de eilanden, zodat hij niet in overeenstemming is met de windkracht. In de hoge deining en de sterkere wind dan de vorige da gen hadden wij behoorlijke verwach tingen voor Nederland, maar het ver liep enigszins teleurstellend. Het was weer Ben Verhagen, die met Jaap Velden als bemanning de beste resultaten behaalde, nl." een zevende plaats. Wim van Duyl werd twaalfde' in de Drakenklasse en Hans Sleeswijk negentiende in de Finnjollen. Op de laatste dag zal het geducht spannen, want Verhagen staat nu in het klasse ment als derde. Van zijn resultaat in de zevende race zal dus enorm veel afhangen. Het bijzondere van de zesde zeildag was ook hei feit, dat het regende en dit is een ongewoon verschijnsel in Napels. Wij zagen in de Drakenklasse Wim van Duyl een prachtige, veilige start maken in het midden van de lijn. Ongelofelijk snel had hij toen de lei ding van de over bakboord liggende groep. Hij stuurde veel beter dan de anderen zijn Draak over de hoge, mas sieve waterbergen. veld, aangevoerd door Salas Chavez, de Argentijn. Van Duyl voer in veer tiende positie met achter zich de lei der in het klassement op dat ogenblik, de Italiaan Cosentino. Ravensborg be hield de leiding tot in het derde en laatste kruisrak.) Achter hem was Salas Chavez de Kroonprins weer gepasseerd. Naast zeilcapaciteiten moet men in de Golf van Napels nog over een soort zesde zintuig beschikken, nl. over een voor gevoel voor winddraaiingen. Blijkbaar bezit Salas Chavez dit zintuig, want in het laatste kruisrak kreeg hij de Hans Ravensborg (Duitsland) start te enkele seconden achter het veld met de bedoeling direct de stuurboordslag naar de wal te kunnen maken. Van Duyl, aan de spits van de bakboord- groep, kreeg het bij het verder zee in gaan steeds slechter ten opzichte van Ravensborg en degenen die hem wa ren gevolgd Ravensborg kwam als eer ste bij de loefboei met René Nyman (Finland) en Eugène Walet (Ameri.- ka) Op zeker honderd meter daarachter kwam kroonprins Constantijn van Grie kenland en daarna, ook weer met een tussenruimte van honderd meter, het ROME Eén ogenblik werd de aandacht van de toeschouwers in de buurt van de tunnel bij het be gin van de laatste bocht tijdens de 1500 meter-finale afgeleid. Drie levensgrote politiemannen, die tot taak hadden'niemand zonder spe ciale permissie tot het stadion terrein toe te laten, hadden het op luidruchtige wijze aan de stok met een kleine grijze man. Het was de 63-jarige trainer van Herb Elliott, Percy Cerutti, die juist voordat zijn pupil voor de tweede maal langs kwam, door de bewa king heen drong en hevig met een witte handdoek begon te zwaaien. Het was het teken, dat Cerutti met Elliott had afgesproken als uit de tussentijden zou blijken, dat er een wereldrecord voor de Australische mijier" inzat. ,,Heb je mijn signaal gezien?", vroeg Cerutti de kersverse kam pioen na afloop van zijn fantasti sche wereldrecord-race. ,,Ik had het nooit kunnen missen", was Elliotts antwoord. ,,Je schreeuw de alsof zij je wilden vermoorden". leiding en hij zeilde als overwinnaar door de aankomstlijn vóór Christensen (Noorwegen) en de Griekse Kroon prins, die zijn positie weer had ver beterd. Kroonprins Constantijn vaart uitste kende races en hij staat nu achter Sa las Chavez tweede in het klassement, want Cosentino eindigde als vijftiende. Steeds was Cosentino in de nabijheid van Van Duyl, die de twaalfde plaats bezette. Ook in de Flying Dutchman-wed- strijd bleek dat de zeezijde van het kruisrak alleen maar nadeel opleverde. Ben Verhagen was na een goede start aan de kop van een vijftiental jachten de zee ingegaan over bakboord, maar uit de slag naar het westen, naar de kust, behaalden Hans Fogh (Denemar ken), Murray Rae (Nieuw-Zeeland) en Peder Lunde veel voordeel, hetgeen in een kopgroep van deze drie resul teerde. In vierde positie ging de Russische boot van Shelkolnikof om het merk teken, gevolgd door John Hooper, ter wijl Verhagen als zevende het merk teken bereikte. In het tweede kruisrak maakten Pierre Siegenthaler (Zwitser land) en Alex Shelkolnikof een ex treem lange slag naar de kust en hier door kregen zij de leiding voor Hans Fogh, maar in het laatste rak, opkrui- send naar de finish, kwamen er weer verschillende verschuivingen en Fogh zag kans de kop te veroveren en - als eerste te finishen vóór Siegenthaler, Peder Lunde, Shelkolnikof, Capio (Ita lië). Rolf Mulka (Duitsland) en Ver hagen. Bij de Finnen was Hans Sleeswijk bij de groep, die de ongunstige slag zee-in kozen. Elvström maakte met en kele anderen slechts een korte bak boordslag, om daarna naar de gunstige zijde van het kruisrak te gaan naar de kust. Elvström kreeg, op eminente wij ze in de hoge golven varend, de lei ding vóór de Zuidslaaf Pivcevic en de Fransman Yves Pinaud. Sleeswijk ging als negentiende om het in-de-windse merkteken en zag daarna geen kans meer zijn positie te verbeteren. In de laatste rakken kwam de Rus Chuchelof geducht opzetten en ver drong Pivcevic en later de Australiër Ronald Yenyns. Elvström won over tuigend deze meest belangrijke wed strijd van zijn zeilcarrière, die zijn vierde gouden medaille zeker stelde. Chuchelof werd tweede, gevolgd door Yenyns, Pinaud, Ralph Roberts (Nieuw- Zeeland) en Pivcevic. Sleeswijk ein digde als negentiende. Op zaterdag 19 november houdt de Rotterdamse Zwem- en Poloclub in het Sportfondsenbad aan de Van Maanen- straat te Rotterdam een internationale vijfkamp. Advertentie Mer één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. VAN NELLE's (groot formaat) doos van 20 stuks HILVERSUM. Er zijn gisteravond maar weinig koersen op de druk be zochte Hilversumse draversbaan volgens de prognoses verlopen. Dat begon-al in het eerste nummer, toen Yankee Maid (B. de Vries) zich geheel hersteid bleek te hebben van haar teleurstellende ver richtingen van zondag jl. op Duindigt, terwijl ook de zege van Wise Guy (P. M. Smit) in rit nummer twee niet was voorspeld. De overwinningen van pikeur F. J. Eerenberg, achtereenvolgens met Ulrica B en Yvonne Hollandia behaald, waren nog het meest normale van de ge hele avond. Wie daar overigens allemaal weinig van heeft gezien, is de eeuwig jeugdige en vitale secretaris van de organiserende paardesport vereniging Hilversum, de heer C. Scheepbouwer, die allerwege werd gefeliciteerd en met geschenken werd verrast ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. De uitslagen waren Dutch Hollandia Prijs: 1. Yankee Maid (B. de Vries), km-tijd 1,27,5; 2. Y. Paula; 3. Yolige Miss; winnend 6.10; pi. 2.50, 2.—, 1.50; koppel 14.60: cov 4.60. Baccarat prijs, eerste afdeling: 1. Wise Guy (p. M. Smit) 1,25,1; 2. Vanity Hanover; 3. Uitloper, w. 4.20; pl 2.10, 1.80: koppel 6.80: cov 3.30. Tweede afdeling: 1, Ulrica B (F. J. Eerenberg) 1,23,8, 2. Ukas; 3. Vrolijke Frans: W. 2.40: pl 1.60, 3.80, koppel 12.20; COV 6.—. Brian Hanover: 1. Yvonne Hollandia (F. J. Eerenberg) 1,27,8. 2. Xera S; 3. Y Bert D. Toto: winn. 3.20 (stal), pl. 1.90, 6.50, 3.—, cover 21 10. koppel 11.60. Bralimapoetra-prijs: 1. Victory Queen (P. A. Strooper) km-tijd 1,25,3; 2. Victor Alsvin; 3. Willy's Lieveling. Toto: winn. 17.90, pl. 4.60, I 3.10, 20.40 cover 7.koppel f 8.70. Bouwina-prijs: l. Walnut Erebus (J. Hof) km-tijd 1.26,1; 2. Walter Mitty; 3. X Gouden- rijder. Toto winn 3.60, pl. 1.60, 1.40, 2.70. cover 3.50. koppel 6.60. Bonny Juliaprijs. 1. Trudy Trothan (F. J. Eerenberg) kilometertijd 1.23.6; 2. Cur- 3. Tilda O; winnend 180, pl. 1,20 en koppel 3,10. cov. 3. lew 1,50, ROME. De Italiaan Delfini is Olympisch kampioen geworden op net nummer heren degen individueel. De Rus Khabarov won de bronzen medaille, terwijl het zilver naar Jay ging. Khabarov bereikte de derde plaats door een overwinning op de Hongaar Sakowits in een barrage wedstrijd. LONDEN (UPI) De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die gisteravond voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Eerste divisie: ArsenalBirming ham 20; BurnleyPreston 50. Tweede divisie: Sheffield U.Huddersfield 31; SwanseaLincoln 12. Derde divisie: BrentfordTorquay 23; Bristol C. Swindon 1—1; GrimsbyBardford C. 10; WalsallNewport 22. Vierde di visie: Carlisle—Rochdale 12: Doncaster Exeter 21; SouthportDarlington 14. Finale Bac.caratprjjs. 1. Wise Guy (P. M. Smit), kilometertijd 1.26,1; 2. Ulrica B; 3. Vrolijke Frans; winnend 2,80, pl. 1,20, 1,20 en 1,40, ko-ppel 4,20 en cov! 3,80. Totale omzet 108.620 gulden. ROME Zal de Zweedse veteraan onder de dressuurruiters Henry St. Cyr, voor de derde achtereenvolgende maal de gouden medaille op de Olympische Spe len hebben veroverd? Het is een vraag waarop de vijf finalisten en de hele hippische wereld pas morgen het ant woord zullen krijgen. Dan zal de jury de uitslag bekend maken, na haar be oordeling tijdens de proef te hebben ge toetst aan de film, die op initiatief van prins Bernhard, de president van de Internationale hippische sportbond, van de finale is gemaakt. Vierduizend toeschouwers bevolkten de houten tribunes in het lommerrijke Piazza di Siena, toen de finalisten on der gunstiger klimatologische omstan digheden dan de eerste dag— de zon ging zo nu en dan schuil achter de wol ken en door de regenbuien van gisteren was de temperatuur aanmerkelijk lager hun proeven van bekwaamheid af legden. Met kennersblikken volgden de toe schouwers in grote stilte de ruiters op hun paarden in de op het grote middenterrein uitgezette dressuur- ring. Het waren de Russen Filatof en Kaiita, op respectievelijk Absent en Korbey, de Duitser Neckermann op As- bach, de Zwitser Fischer op Wald en de Olympische kampioen 1952 en 1956, de Zweed St. Cyr, op L'étoile, die streden om de hoogste eer, waar bij in het rijden van de Russen pen vooruitgang viel te bespeuren, ge meten naar hun prestaties in vorige jaren. In spanning kijkt ieder nu uit naar het resultaat, dat de deskundige jury on der voorzitterschap van onze landge noot kolonel le Heux, met als leden de Zweedse kolonel Nyblaeus en de Pool Kon, tenslotte zal overleggen. Dan zal blijken, wie 's werelds beste dressuur ruiter is. Nog steeds St. Cyr, of mo gelijk de Russen. Olympische Spelen WOENSDAG RADIO: Hilversum 2: 10.15, 12.45, 17.45. Hilversum 1: 18.40. Hilversum 2: 22.00, 23.45. TELEVISIE: 14.55, 19.00, 20.20, 22.35. MAAKT KANS FINALE 1500 m. HEREN 1. Herbert Elliott (Austr.) 3 min. 35.6 sec (nieuw wereld- en Olymp. record); 2. Ja- zy (Fr.) 3.38.4) 3. Roszavolgyi (Hong) 3.39.2; 4. Waern (Zweden) 3.40, 5. Vamos (Roem.) 3.40.8, 6. Burleson (VS) 3.40.9, 7. Bernard (Fr.) 3.41.5, 8. Grëll.e (VS) 3,45.-, 9. Hammarsland (Noorw.) 3.45. FINALE HINKSTAPSPRONG 1. Joseph Schmidt (Polen) 16.81 meter (nw. 01. record); 2. Vladimir Gorgaiev (Rusl.) 16.63; Vitold Kreer (Rusl.) 16.43; 4. Ira Davis (VS) 16.41; 5. Einarsson (IJs land) 16.37; 6. Malcherczyk (Polen) 16.01; 7. Hinze (Did) 15.93. Series 800 meter dames: Derde serie; 1. Shevcova (Rusl.) 2.09.2; 2. Csoka (Hong.) 2.09,6; 3. Nowakowska (Polen) 2.09.7; 4. Haslam (Can.) 2.10.0; 5. Kulhava (Tsj. SI.) 2.10.1; 6. Gerda Kraan (Ned.) 2.10.6; 7. Goullieux (Fr.-) 2.13.4 Vierde serie: 1. Dixie Willis (Austr.) 2.05.9 (nieuw Ol. record) 2. Jordan (Gr. Britt.) 2.07,2; 3. Kummerfelt (Did) 2.07,2; 4. Pari,juk (Rusl.) 2.07.5; 5. Ine Ter Laak- Spijk (Ned.) 2.10,8; 6. Ciray (Turkije) 2,11,4., GEPLAATST IN FINALE DISCUSWERPEN Koudadis (Griek) 52.49 m; Selvey (Austr.) 52.07 m; Klics (Hong.) 53.34 m; Cochran (VS) 53.79 m; Babka (VS) 54.48 m; Haugen (Noorw.) 52.75 m; Kopanec (Rusl.) 52.66 m; Kees Koch (Ned.) 53.48 nv, Nemec (Tsj.) 52.68 m; Piatkowski (Po len) 54.41 m; Radio (Italië) 52.98 m; Szec- senyi (Hong.) 55.52 m; Repo (Finl.) 54.84 m; Trussenev (Rusl.) 54.31 m; Begier (Po len) 53.03 m; Milde (Did) 53.04 m; Buk- hancov (Rusl.) 53.08 m; Consolini (It.) 52.38 m; Oerter (VS) 58.43 m; Todorov (Belg.) 53.33 m; Grieser (Did.) 52.20 m; Cihak (Tsj.) 53.42 m. ROME. Sportkampioenen heb ben altijd een grote aantrekkings kracht geoefend op de filmprodu centen. Voorbeelden daarvan zijn er te over: De zwemkampioen Johnnie Weismuller was een van de eersten, die als „Tarzan" uit zijn Olympische goud een niet on aanzienlijk bedrag aan harde Ame rikaanse dollars te voorschijn to verde. Ook de schaatskampioene Sonja Henie vergat al heel snel haar Olympische idealen toen haar een voordelig filmcontract werd aangeboden. Knoop Tot welke onverkwikkelijke in cidenten dit aanleiding kan ge ven werd drie jaar geleden duide lijk toen de drievoudige Olym- pische skikampi- oen Toni Sailer -een filmcontract tekende. In twee vergaderingen durfde de in al- FV lerijl bijeenge- L roepen speciale ■fr-g- amateurcommis- Eggr sie van de inter- |9k.A nationale skife- B» deratie geen uit- jfflgBk spraak te doen ■K over de status van de Oosten- N: r i^er-.die^ daar- J|g doorhakte en^zijn vfiÊmmR Nu, in de steeds feller wordende HARY NAAR strijd tussen film HOLLYWOOD? en televisie, is een ware hausse ontstaan in het aantrekken van be roemde sportlieden. Nog niet zo lang geleden werden de door Floyd Patterson onttroonde wereldkam pioen der zwaargewichten Ingemar Johansson en de wereldkampioen der autocoureurs Jack Brabham door filmmaatschappijen aange trokken; in de beroemde Brazili aanse film „Orfeu negro" vertolkte de hink-stap-springer Ferreira da Silva de rol van de „dood". Als kind Het schijnt, dat nu de filmmen sen hun oog hebben laten vallen op het blonde 23-jarige Duitse sprintfenomeen Armin Hary, De geruchten over een klaarliggend contract voor Hary doen de ronde in het Olympisch dorp. De Duitser zelf zwijgt als hem over eventuele filmplannen wordt gevraagd. Inmiddels heeft men al ontdekt, dat Hary niet kan zingen. Maar wel heeft hij als kind op school in toneelstukjes gespeeld. Wie trouwens niet....? FINALE 400 m. HEREN 1. Otis Davis (VS) 44.9 sec (nieuw we reld- en Olymp. record); 2. Carl Kaufmann (Did) 44.9 sec (nieuw wereld-, Olymp. en Europees record); 3. Malcolm Spence (Z. Afr.) 45.5 sec; 4. Milka Singh (India) 45.6 sec; 5. Manfred Kinder (Did) 45.9 sec; 6. Earl Young (VS) 45.9 sec. door Ru de Grood ROME. De finishfoto onthulde het drama in zijn volie grootheid: Otis Davis met vooruitgestoken borst, waarachter zijn barstende longen schuil gingen, en daar onder zijn doorgezakte knieën; Karl Kaufmann, zich wanhopig vooroverwerpend, met een hoofd eerder door de finishdraad, maar met zijn door uitputting ingevallen borst achteruit. Maar wat deze foto niet liet zien: eenmaal door de finish zakte Kaufmann in elkaar en bleef op de baan liggen, niet meer in staat om zich te bewegen Het was het einde van een histori sche wedstrijd, de machtigste krachts inspanning die de Olympische Spelen tot nu toe voortbrachten, een kracht meting waarvan ik u gisteren al kon voorspellen en die een wereldrecord opleverde waarvan men meende dat het buiten het menselijk vermogen lag: 44,9 sec. Persoonlijk duel Het was bij voorbaat duidelijk dat dit een persoonlijk duel zou worden tussen de twee grootste t00-meterlopers die de wereld gekend heeft, de Ameri kaan Otis Davis, die pas twee jaar ge leden zich op de atletiek begon toe te leggen na een succesvolle carrière als basketbalspeler, die hem als hij het hem aangeboden prof-contract hiervoor had willen" tekenen veel geld had kunnen 'öpleveren, maar hij, de eenvou dige neger-student, die de sport slechts beoefent ter wille van het plezier van de sport koos toen een richting, waar van hij de zekerheid had, dat deze hem nooit meer een verleidelijk aanbod zou kunnen doen en dat hij voor zijn ple zier kon trachten net hoogste hierin te bereiken. Zijn tegenspeler was Karl Kaufmann, de Duitse jongen, die in New York ge boren werd en voor wie de atletiek eveneens slechts een bron van ontspan ning en plezier is. Want ook hij stu deert. Muziek. Op het conservatorium van Karlsruhe. En zijn prachtige tenor stem en zijn pianospel hebben in Duits land al naam gemaakt. Dank zij de televisie. Twee volkomen verschillende typen, bijna tegenovergestelde naturen, die slechts één ding gemeen hebben: de jacht naar het wereldrecord op de 400 m hardlopen en een jacht, die voor beiden, sedert zij elkaar kennen, een passie ge worden is. Daar stonden zij dan, en Davis stond er wat beroerder voor dan Kaufmann. De Amerikaan, die de derde baan had geloot, stond twee plaatsen voor de Duitser, die daarmee het voordeel had, zijn tegenstander in de rug te zien, zich aan hem kon optrekken en hem kon verrassen. Oh. Kaufmann wist precies wie zijn tegenstander was. Goed, daar was dan die merkwaardige Indiër Muhl- ka Singh, van wie je niet wist wat je aan hem had: daar was die hypersnelle verrassende Zuidafrikaan Spence, dan zijn landgenoot Kinder en de Ameri kaan Young Maar zij hadden allen wei nig te betekenen, zij vormden slechts het decor, waarin hij zich het duel met DaVis dacht. Davis was zijn man en voordat hij Dit is de heer Singh uit Indië, Milka Sifigh, die gisteren veel op zien gebaard heeft. Niet alleen door zijn haardracht, maar ook door zijn vierde plaats in de finale van de 400 meter heren. ROME. Leemhuis, de linksback van de Nederlandse Olympische hockeyploeg, heeft gisteravond in het Olympisch dorp een grote oploop veroorzaakt. Om half acht stonden vele leden van de Nederlandse Olympische ploeg in, en nog meer buitenlanders buiten de kapsalon van het dorp met stomme verbazing toe te kijken hoe de kapper het hoofd van de achttienjarige hockey er kaal knipte. Gisteren is de 'groentijd begonnen en Leemhuis, die in Delft gaat stude ren had daar ook aanwezig moeten zijn. Een ontgroeningscommissie be staande uit Dekker, van Gooswilli- gen en Overdijkink, had er echter voor gezorgd dat Leemhuis zijn kale hoofd in Rome kreeg. De Italiaanse kapper begreep er aan vankelijk niets van maar op aan- aanwijzingen van de commissie heeft hij werkelijk iets gewrocht wat de Delftse studen',nkapper hem niet zou verbeteren. Op zondag 25 september zal in het Sportcentrum te Schiedam een nationaal judotornooi voor gele banden, senioren en junioren worden gehouden. Op 23 oktober volgt een tornooi voor oranje banden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn metent Daarna heelt men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - vaak beter dan elk middel afzonderlijk. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.60 y naar het startblok ging, drukte hQ ln het voorbijgaan nog even diens hand. „Good luck, chap „The same to you,...H lachte Davis terug. Er waren geen zenuwen Dij deze twee. De 400 meter is een lange afstand, waarin tienden van seconden heus wel tellen, maar waarin althans herstel mo gelijk* is. En bovendien, men behoefde slechts op elkaar te letten. Wat de an deren deden was slechts bijzaak. Hoog tempo Zo kwam het, dat, toen het schot iets te lang wegbleef, iedereen in perfecte balans bleef staan en toen het eenmaal kwam. de start perfect was. Misschien was Davis iets te laat weg, maar met zijn lange passen heroverde hij zijn plaats. Hij zag de Zuidafrikaan Spence snel op Singh toesnellen en hij lachte eens. „Dat betaalt hij dadelijk wel terug", en hij liet zich niet verleiden om hem achterna te gaan. Maar wat deed Kauf mann achter hem? Kaufmann volgde, volgde uitstekend en het feit, dat hij op Young inliep deed hem weten dat hij goed ging. En dat het tempo zeer hoog lag. Hij kwam de bocht door en toen zag hij opeen» Davis versnellen. Hij volgde hem op nieuw uitstekend en de afstand, die aan de start tussen hen had bestaan, was halverwege de baan inderdaad tot de helft ingekrompen. Hij wist dat hij nog altijd met zijn tegenstander gelijk lag. Maar opnieuw lanceerde Davis een tussensprint en langzaam liep hij op Kaufmann uit. „Dat houdt hij nooit dacht Kaufmann. „Laat hem maar gaan; in de eindsprint is het mijn beurt." Krampachtig Zij doken de laatste bocht ln, op weg naar het laatste rechte eind. Zij kwa men eruit en inderdaad lag Davis on geveer twee meter voor. Maar hij be gon last van het tempo te voelen en de last van de afstand. Hij wist nu dat hij Kaufmann achter zich had en hij zou hem achter zich houden Maar zijn benen begonnen zwaar te gaan en de adem kwam moeilijk bin nen. Niet verslappen, vooral niet ver slappen. Een krampachtige beweging doorstroomde zijn lichaam en zijn oren begonnen te suizen. Hij stampte meer dan dat hij liep, zijn lichaam niet meer slap en soepel, maar stijf en rigide rechtop. Daar lag de eindstreep Hij dwong zich tot nog een grotere krachtsinspanning, een inspanning die niet meer kon vergoeden wat zijn ver moeide lichaam aan snelheid verloren had. Hij kon niet meer denken; hij moest alleen nog maar dóén. Hij scha kelde over op zijn mechanisme, op dat gene waarover hijzelf geen zeggenschap meer had, een mechanisme dat nog maar weinig brandstof had, omdat het grootste deel van zijn reserves reeds was opgebruikt Te laat Kaufmann was er niet beter aan toe. Te laat had hij gemerkt dat de afstand tussen hem en de Amerikaan groter was dan hij vermoedde en als hij nog wilde winnen, móést hij alles geven. Hij begon zijn reservekrachten in te schakelen en langzaam maar zeker liep hij op Davis in. Tè langzaam. Nog een dosis energie pompte hij in het lichaam, waarvan hij de krachten plotseling voelde minderen, maar nog steeds won hij Hij zag Davis verkrampen, hij zag dat ook hij aan het eind van zijn krachten was. Te vermoeid, te uitgeput voelde hij zich dan dat dit hem nog een juichende inspiratie, kon geven. Neen, geestelijk was hij dood en al leen zijn lichaam moest het doen. Hij gooide zijn stijl overboord, zijn stijl waardoor hij zo'n geliefde verschijning op de atletiekbanen was geworden. Hij móést, hij zóü Hoe dan ook. Centimeter na centimeter won hij, maar de winst was te weinig. Op vijf meter voor de eindstreep voelde Davis de Duitser naderen. Neen, dat nooit! Hij kon niet meer! Harder dan tevoren stampte hij de ene meter na de andere weg en nog steeds wor stelde Kaufmann zich naar voren. Dit was geen atletiek meer, dit was spelen met de uiterste grenzen van het men selijke vermogen. Een strijd van win nen of sterven, zoals de gladiatoren eens hier te Rome door hun persoon lijke duels streden. Nog twee meter, nog één.... Kauf mann zag, dat hij het niet zou kunnen halen. De wanhoop greep hem aan. Hij probeerde zijn borst vooruit te krijgen en deze beweging bracht hem uit zijn evenwicht. Langzaam begon hij te struikelen, te vallen En toen niets meer, duisternis. Hij voelde zijn val niet en kwam pas bij toen zijn landge noot Kinder hem voorzichtig opraapte. It is you! „Wie heeft gewonnen?" Kinder haalde zijn schouder op Hij zag hoe de anderen Davis feliciteerden. Neen, dat kon niet. Hij was eerder binnengeko men en hij weigerde naar zijn tegen stander te gaan om hem dezelfde vraag te stellen. De minuten, waarin de film ontwik- weid werd, duurden uren. Voor hem en voor Davis Toen kwam een Amerikaans jurylid naar Davis toe ..It is you!" En Davis kon zich niet goed houden Hij begon te dansen en te springen als een schaap uiteraard a s een zwart schaap - in de lente en moesT'doen" h'j Va" gekheid jRuf5ana kac* het gezien en in hem ging hif na? leegte' LanSzaam reikte hem de han^enStander t0e e" Zijn beloning kreeg hij later: ook voor hem was het nieuwe historische wereldrecord genoteerd en dit zou de grootheid van deze race doen voort leven en Kaufmanns roem uitdragen Hij verdiende het ten volle.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 15