ceó uiteer CéL -ZEBE" GEVRAAGD.... Kerkelijke eenheid begint bij plaatselijke gemeente w Een VULPEN kopen is een zaak van vertrouwen! Koop uw VULPENNEN bij- de vakman in GOES MONT BLANC - PELIKAN OSMIA - CAW BOEKHANDEL G. VERHEULE SCHOOLBROEKEN Maison VAN WESTEN reclame week! Ir Dat kan alléén ZEBE HUIS Scheepvaartbeweging kanaal Zd.-Beveland Murre, Sinke en Van der Linden winnaars oriëntatierit Hervormde Jeugdraad presenteert iveer goed programma Riolering aanbesteed Ook in uiensector schade door regen Wielerronde in Hulst Vorig jaar werden 37 herv. kerken hersteld Ds. H. Snijder 80 jaar Vrijg. kerkeraad te Baarn wil landelijk gesprek Na de vergadering te St. Andreivs III (slot) Eén kerk per plaats ideaal Wereldraad Raad St. Annaland Bus contra auto Slechts één hervormd zendingspredikant voor Nieuw-Guinea Woensdag 7 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 Uitsluitend de beste merken REEDS VANAF f4.50 in Papegaaistraat 6 - Sinds 1887 - telefoon 5823 - R. v. d. Wal VULPENREPARATIES IN ÉÉN DAG KLAAR TEKEN NU IN OP DE SESAM ENCYCLOPEDIE DER WERELDGESCHIEDENIS 18 delen, nu nog 1.75 per deel Flinke Jongens voor sterke moderne Een enorme grote collectie in zeer mooie en moderne Kleuter-, Kinder- en Jongenskleding (zeer voordelige prijzen) kunt U vinden bij GOES L. Vorststr. 98-102 Telefoon 5755 Zeelands rijkst gesorteerde zaak in zeer mooie en moderne Heren-, Jongens-, Kinder en Kleuterkleding MANCHESTER HERENBROEKEN, mansmaten, extra zware kwaliteit, 23,90. deze week 18,90 MANCHESTER CHAUFFEURSVESTEN, mansmaten, ijzersterk, prima afwerking, 23,90, deze week f 19,90 ZWARE KWALITEIT WERKHEMDEN „SANFOR" 9,75, deze week S 8,75 EXTRA RECLAME-KOOPJE IN OVERALLS, ZWARE KWA LITEIT EN „SANFOR". RIJ ONS SPAART 1' GULDENS OP l'W WERKKLEDING Wij maken alle(ook naar maal) In 21 uur gereed GOES, WIJNGAARDSTRAAT -1» MIDDELBURG, SEGEERSSTRAAT 39 In de maand augustus I960 passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland 7631 sche pen welke een totale inhoud hadden van 3.661.554 ton. Van deze schepen waren 5103 schepen van 2.617.362 ton geladen en 2526 schepen van 1.044.192 ton waren ledig. Hiervan waren o.a. 4697 geladen motorschepen van 2.020.534 ton en 1729 ledige van 828.817 ton en 398 gela den sleepschepen van 594.700 ton en 174 le dige van 198.921 ton. Verder passeerden er 589 sleepboten en 31 coasters van u-elke laatste er 8 geladen en 23 ledig waren. Tot de rijnvaart behoorden er 836 geladen motorschepen van 468,267 ton en 106 ledige van 103.853 ton en 139 geladen sleepsche pen van 183.007 ton en 15 ledige van 20.486 ton naar België en 629 geladen motorsche pen van 422.895 to en 74 ledige van 34.541 ton en 103 geladen sleepschepen van 140.634 en 2 ledige van 1.871 ton van België. Er passeerden 2838 geladen motorschepen van 1196.639 ton en 401 ledige van 236.763 ton en 235 geladen sleepschepen van 396.578 ton en 62 ledige van 52.300 ton naar België en 1859 geladen motorschepen van 823.895 ton en 1328 ledige van 592.054 ton en 163 geladen sleepschepen van 198.122 ton en 112 ledige van 146.621 ton van België. In national.teiten waren de schepen ver deeld in: 4796- Nederlandse. 2043 Belgische. 269 Duitse. 254 Franse, 230 Zwitserse. 22 Luxemburgse. 6 Engelse en 11 Oostenrijkse. Er passeerden 13 schepen meer in de maand augustus dan in de maand juli. MIDDELBURG. De Motor- en Autoclub „De Zeeuwen" hield op za terdag een oriëntatierit voor motorrij tuigen. Een gedeelte van de rit be stond uit een z.g. kruispuntenrit, waar bij de opdrachten in de vorm van te keningen werden verstrekt. Het voor de bromfietsen 48,5 km en voor de andere voertuigen 69 km lange par cours was uitgezet in Walcheren. De deelnemers startten bij café-restau rant „De Eendracht" in Middelburg om half acht. De finish was eveneens bij „De Eendracht". Hoewel de rit eenvoudig was, wat bleek uit het feit dat er rijders met zes en negen strafpunten waren, konden verscheide ne rijders wegens tijdoverschrijding niet geklasseerd worden. De wedstrijd telde mee voor het kam pioenschap van „De Zeeuwen" en te vens als laatste voor de provinciale clubritten competitie. In deze competi tie zijn de kampioenen nu bekend. In de duoklasse was het C. Sinke uit Se- rooskerke en in de auto-klasse B. van der Linden uit Vlissingen. In de solo klasse was geen kampioen. De uitslagen: Bromfietsenklasse. 1. D G Murre Souburg met 22 strafpunten, 2, J Welleman Borssele 54, 3. A J van der Vliet Souburg 59, 4. J Arendse Sou burg 64, 5. A van Baaren Middelburg 72, 6. J Michielsen Vlissingen 113, 7. J J van Belleghem Domburg 144, 8. Mej. Van Vliet Souburg 176, 9. J Provoost Domburg 178. Motorklasse. 1. C Sinke Serooskerke 6, 2. F Crucq Souburg 17, 3. S Jongepier Serooskerke 21, 4, J Visser Serooskerke 33, 5. J de Rijcke Vlissingen 40, 6. J Geldof St. Laurens 75, 7. A Joosse Middelburg 100. Auto klasse. 1. B van der Linden Vlissingen 9, 2. Chr Janse Souburg 10, 3. D de Graauw Koudekerke 14, 4. H Schipper Driewegen 19, 5. W Bos Vlissingen 20, Wouters Ritthem 20, 7. H Lammers Driewegen 20, 8. J van Boven Vlissingen 20, 9. M de Klerk Vlissingen 20, 10. A Wagenaar Vlissingen 29, 11. H Geldof Serooskerke 29, 12. J Waverijn Middel burg 32, 13. P Sulsters Biezelinge 34, 14. M Louwerse Serooskerke 63, 15. I de Jonge Vlissingen 63, 16. F Kuyper Vlis singen 70, 17. Duynhouwer Kapelle 73, 18. F Duynhouwer Kloetinge 81. GOES. De Hervormde Jeugdraad heeft een gevarieerd programma vast gesteld. Vanzelfsprekend zijn er de van ouds bekende instuifavonden in het C.J.M.V.-gebouw in de Wijngaardstraat, doch daarnaast heeft men nog een aan tal Grote avonden" in petto, die amu sant, leerzaam of gezellig zijn, al naar gelang het onderwerp van de avond. De jeugdraad gaat goed van start met de openingsavond op 1 oktober: dan wordt nl. de musical „Kruis of Munt" van A. Jansen en R. Drost in de „De Prins van Oranje" op veler verzoek nogmaals opgevoerd, daar de eerste opvoering op 28 mei jl. een zeer groot succes was. Met deze musical iets unieks in Zeeland geven jongeren een bood schap voor hun eigen- en voor de oude re generatie, gepresenteerd in moderne vorm. Op zaterdag 5 november houdt Henri George van Leeuwen een interes sante voordracht over (het leven van de clochards in Parijs. Het St. Nicolaas- feest op 3 december wordt een gezelli ge avond met hoog bezoek en vele ver rassingen. Voor de jazzliefhebbers is er een concert door Eric Krans „Dixieland Pipers" op 14 januarie in de Prins van Oranje. Op 4 februari wordt een film avond gehouden, waarop de veelbespro ken film van de Zwitserse auteur Ber nard Wicky „Waarom zijn ze tegen ons" vertoond en besproken zal worden. De ze film behandelt het probleem over het onbegrip dat vaak tussen jeugd en ouders staat. Onder leiding van wika R. Westerval wordt op 4 maart een He- denesse-avond gehouden. Zaterdag 22 april wordt weer iets bijzonders. Dan zal nl. het Surinaams Orkest „Guyana" optreden en er zullen films over Surina me en het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de West worden vertoond. Op zaterdag 13 mei is er een groot bui tenspel met een kampvuur tot besluit en op 3 juni is het gekostumeerde slot feest met de opvoering van een door de jeugd zelfgemaakte revue. Tevens komt éénmaal per maand de filmkring bijeen, op welke avonden van gedachten wordt gewisseld over ge schiedenis van film. et'hise en aestheti- sche aspecten van het filmvraagstuk etc. Deze winter wordt voor het eerst een debatingclub voor middelbare scholie ren georganiseerd. Deze kring zal zich bezighouden met vragen over de Schep ping. de Bijbel „en het probleem „Gods dienst-Wetenschap". Verder is er voor de liefhebbers een revueclub, (die aan het eind van het programmajaar een eigen revue zal opvoeren) en een han- denarbeidclub. Afgelopen zondag werd het seizoen van de Hervormde Jeugd raad geopend met een jeugddienst on der leiding van wika Hiensch. Onder werp van deze dienst van Nehemia 2. vers 20 onder de titel „Verantwoorde lijkheid". Afgevaardigden van de jeugd groepen namen aan deze dienst deel. Postduivenberichten MIDDELBURG De P.V. De Telegraaf hield een wedvlucht vanaf Parkestone in En geland over een afstand van 170 km. De uitslag was: 1 5 9 J. Jonkheer; 2 6 C. Daa ne; 3 B. Meulmeester; 4 D. Hoogesteger; L. van der Roost; 8 M. Brasser; 10 H. van der Voorde. De uitslag van een wedvlucht vanaf Til burg over 104 km was: 1 2 W. Walraven; 3 4 C. Daane; 5 6 L. van der Roost; 7 D. Hoogesteger; 8 B. Meulmeester; 9 J. Huys- soon; 10 M. Walraven. Er waren resp. 56 en 111 duiven in concours. HAAMSTEDE. Op het gemeentehuis werd op de raadszaal door burgemeester Röell een 12-tal ingeleverde inschrijvings enveloppen geopend waaruit bleek wie de laagste inschrijver was voor de aan te leg gen riolering in beide gemeentes. De belang stelling was groot. Er werd in drie posten ingeschreven: het lste bedrag geldt voor de gemeente Haam stede, het 2e voor de Kloosterweg te Haam stede en het 3e voor de gemeente Burgh. De uitslag was als volgt: Aannemingsbedrijf Schouwen en Duiveland K. T. de Jonge te Zierikzee: 309330; ƒ38000 en 197265. Fir ma P. en T. K. de Jonge te Renesse: 309900; 43000 en ƒ205000. Firma D. Ren tier te Noordgouwe: 339000; 43000 er 206300. Firma A. W. Wandel te Nieuwerkerk 32800; 42000 en 203500. Aannemings bedrijf M. de Oude te Zierikzee: f 311400; 49000 en ,199500. Aannemingsbedrijf Van Dongen en De Voogd te Haamstede: 328800; 400000 en 200000. Firma J. en K. T. de Oude te Biervliet: (alleen voor Burgh inge schreven): 198700. Aannemingsbedrijf M. v. d. Velde te Bruinisse: 335000; 42000 en 204700. N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Bolsen- broek te Bloemendaal: 385000; 90000 en 268000 (massa 733000). Aannemingsbedrijf Gebr. Schouls N.V. te Leiden: voor de Kloos terweg 42000 en de massa voor 595000. Aannemingsbedrijf H. Stouten te Brouwers haven: f 333000; 41000 en 198900. De raming was als volgt: 305700; 58700 en ƒ215000. De gunning werd aangehouden. Overzicht rijkspostspaarbank over de maand augustus te Weweldinge; in gelegd f 28.381,91, terugbetaald f 14.260,97. In deze periode werden vier nieuwe boekjes uitgereikt. Ploegkampioenscliap West- Zeeuwsch-Vlaanderen GOES. Zoals reeds is gepubliceerd zal op 10 september a.s, weer het ploeg- kampioensehap voor West Zeeuwsch Vlaanderen worden georganiseerd, te vens selectiewedstrijd Provinciaal Ploeg- kampioenschap. De organisatie berust bij de Vereniging van oud-leerlingen der R.M.L.S. te Schoondijke. De wed strijd vindt plaats op een perceel grond van de heer L. C. C. Cammaert aan de weg van Schoondijke naar Sasput en begint om 13.30 uur. Aan het kampioenschap zal worden deelgenomen door vertegenwoordiger» der boeren-, boerenjeugd- en landar- beidsorganisaties alsmede de loonwer kers, te weten: C.B.T.B., N.C.B., Z.L.M., C.J.B.T.B.. L.J.G.. R.K.J.B., A.N.A.B., N K.L.B., N.C.L.B., B.O.V.A.L. Daartoe zijn bij voor-selectie wedstrij den de beste ploegers uitgekozen. Het belooft dus een spannende strijd te wor den. Dit te meer omdat de deelname is opengesteld voor rondgaande ploegen zowel als wentelploeg werken, (die dan ook als wentelploeg werken). Het is een bekend feit dat in W.Z. Vlaanderen in de praktijk overwegend met wentelplooe- gen wordt gewerkt. Begrijpelijk is dus het idee van de organisatoren om ook het kampioenschap voor deze ploegen open te stellen. Zoals ook in voorgaande jaren aan deze ploegwedstrijd een demonstratie verbonden was, zal ook dit jaar weer een groots opgezette demonstratie plaats vinden van het C.B. afd. werktuigen te Schoondijke. Er zal gedemonstreerd worden met de nieuwste Samé tractoren, zowel 2- als 4-wielaandrijving, en de hier bijbe horende werktuigen en de nieuwste toe passingen op dit gebied. BRUINISSE. Zoals reeds is ge meld heerste er in de maanden juli en augustus in de uienexport grote druk te die tengevolge had, dat alleen al in juli de export ongeveer vijf keer uo groot was, dan in z.g. normale jaren. In juli werd bijna 9000 ton uien geëxpor teerd. De oppervlakte uitgezaaide uien is nog iets groter dan vorig jaar, de opbrengst per hectare is echter veel groter, om dat vorig jaar de droogte zijn invloed deed gelden. Afgewacht dient nu te worden hoe groot de schade zal zijn, die de vele re gens van de laatste weken aanbrengt. Dat er schade is staat nu al vast. De uien liggen als ze niet meer in de grond zitten, op het veld. de buitenste vellen laten los en er ontstaat schimmel en rotting. De export wordt uit de aard der zaak nu ook door de nattigheid afgeremd. Om uien te kunnen exporteren moet men over een drooginrichting beschik ken, omdat de uien alvorens ze in de zakken gaan, eerst moeten worden ge droogd. Reeds gooide Spanje roet in het eten, door op de Engelse markt te verschij nen, toen onze uien daar een goede prijs deden. Hoe verder nu het seizoen verstrijkt, hoe sterker de concurrentie wordt van die landen die tegenvolge van minder hoge lonen in de landbouw, goedkoper kunnen telen. HULST. Op de algemene vergade ring van de wielersportvereniging Hulst is besloten om op dinsdag 4 oktober een wielerwedstrijd te organiseren. Deelname staat open voor amateurs en onafhankelijken. Reeds vele promi nente renners hebben ingeschreven en, zoals elk jaar gebruikelijk is, zal ook nu een selectie toegepast worden. Daar om kan in Hulst opnieuw een sterk ren- nersveld verwacht worden. Tien nieuwe kerken DEN HAAG In 1959 zijn tien nieu we hervormde kerken in ons land ge reed gekomen. Drie door oorlogshan delingen verwoeste kerken werden ge restaureerd in gebruik genomen (o.m. het transept van de Rotterdamse Gro te kerk) en drie door de watersnood in Zeeland beschadigde kerken wer den hersteld. Daarnaast zijn in ons land nog 31 kerken gerestaureerd. Dit alles blijkt uit het jaarverslag van de Bouw- en restauratiecommissie van de Hervormde kerk, die zowel bij nieuwbouw als bij restauratie advie zen geeft, terwijl de bouwkundig ad viseur van de commissie, ir. A. J. van der Steur, de voor restauratie in aanmerking komende kerken be- spreekt met de Rijksdienst voor mo numentenzorg. De heer Van der Steur bezocht ook vo rig jaar weer verschillende gemeen ten, waar hij advies gaf over de aard van"de restauratie, de indeling van de kerkruimte, de verbetering van het interieur, de kleuren daarvan, het ge oorloofd zijn van vergroting van ker ken, die op de monumentenlijst staan en de vraag of een kerk hersteld moet worden of maar liever aan afbraak dient te worden prijsgegeven. Het secretariaat van de commissie krijgt zelf ook allerlei vragen te be antwoorden: informatie naar kerkstoe- len, avondmaalstafels en -linnen, ar chitectenhonorarium, overbodig ge worden kerken, die op de monumen tenlijst staan enz. ARNHEM Ds. H. Snijder, emeritus predikant van de Evangelisch Lutherse kerk, wordt woensdag tachtig jaar. Geboortig uit Harlingen, bezocht de jarige het stedelijk gymnasium in de Friese hoofdstad en studeerde hij aan de Universiteit van Amsterdam, aan het daaraan verbonden seminarie van het Hersteld Evangelisch-luthers kerkge nootschap en ook nog een semester te Bethel bij Bielefeld aan de theologische school van de beroemde von Bodel- schwing, in wiens inrichtingen van barm hartigheid aldaar hij ook nog enige tijd gewerkt heeft. In 1908 werd hij hersteld-lutherse pro ponent en op 9 mei 1909 werd hij door prof. dr. W. J. Pont bevestigd te Groe- de in Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1913 ging ds. Snijder naar Arnhem, waar hij onafgebroken werkzaam is geweest tot zijn emeritaat in 1948. Vele jaren is ds. Snijder lid geweest van de lutherse synode en van de sy nodale commissie. Hij was een van de oprichters van de Bond voor vrede en vriendschap, een van de voorlopers van de Nederlandse oecumenische raad. Van een medewerker BAARN De kerkeraad van de Ge reformeerde kerk (vrijgemaakt) te Baarn heeft besloten aan de generale synode die volgend jaar te Assen bij eenkomt te verzoeken deputaten te be noemen om samen te spreken met de putaten van de generale synode van Utrecht der nlet-vrijgemaakte Gerefor meerde kerken. Zoals bekend is de opleving van her- enigingshoop, gebed en —gesprek in de gereformeerde kerken van beide kerk verbanden te dateren na de plaatselijke samensprekingen te Almelo en Baarn. Daarna heeft de Utrechtse synode de zgn. vervangingsformule ter zijde ge steld en deputaten benoemd die dit be sluit onder de aandacht van de vrijge maakte synode moeten brengen. 25ste Vrijgemaakte predikant naar eniigrantengemeente Eigen nieuwsdienst UTRECHT Met het vertrek van ds. W. Boessenkool naar Zuid-Afrika hebben sinds de oorlog vijf en twintig vrijge- maakt-gereformeerde predikanten zich verbonden aan een buitenlandse kerk om een emigrantengemeente te dienen. Ds. Boessenkool, tot voor kort predi kant te Capelle aan den IJssel, is vori ge week van Schiphol vertrokken naar Zuid-Afrika. waar hij predikant wordt bij de Vrije Geref. kerk te Kempton Park, een van de drie vrijgemaakte ker ken in de Unie. Van een medewerker WAAR BEGINT DE christelijke een heid? Het antwoord op die vraag luidde in de vergadering van het cen traal comité van de Wereldraad van kerken: bij de plaatselijke gemeenten. Dit betekent dat er in een plaats meer dan een kerk Is maar één ge meenschap die allen omvat die de heer schappij van Christus belijden. Letter lijk verklaarde het comité, dat de na gestreefde eenheid der kerk er een moet zijn „die allen die in een plaats Christus Jezus als Heer belijden sa menbrengt in volledig onderhouden ge meenschap met elkaar". En verder stelt de verklaring, dat zo'n eenheid niet betekent „eenvormigheid of een stroe ve gezags-structuur". Deze verklaringen waren aan het cen traal comité voorgelegd door de com missie voor Geloof en kerkorde, die vraagstukken van kerkleer en kerk organisatie bestudeert. Deze commis sie die de naam draagt van een. van de vooroorlogse oecumenische bewe gingen, bestaat uit honderd man en komt om de drie jaar bijeen. Begin van deze maand heeft zij de resulta ten van het werk haier leden verza meld en bijeengebracht in het rap port, waarmee het centraal comité zich zo blij toonde. Inderdaad is dit beginnen bij de plaat selijke gemeente de uitweg voor een beweging," die wel zeer sterk het ka rakter van gesprek tussen kerkelijke leiders heeft bevorderd, maar daarin misschien toch wel wat doodgelopen is. De term „doodgelopen" is natuurlijk schromelijk onrechtvaardig voor een lichaam dat zoveel kerkelijke activi teiten op internationaal gebied heeft gestimuleerd, maar op enkele uitson deringen na Lebben al die activitei ten het „grondvlak" van de verschil lende kerken wel beroerd, maar niet veranderd. Dat acht men trouwens terecht -de taak van de gemeenten zélf. En dat is in St. Andrews nu eens met zoveel woorden gezegd. Westen achter NIET VAN SYNODES, maar van ge. meenten dient de eenheid uit te gaan. Dat was wel waar, maar het was ook moeilijk, zei de Hannoverse Lutherse bisschop Hanns Lilje. Ja, maar het is in overeenstemming met de apostolische traditie, zeiden de aartsbisschop van Canterbury en de metropoliet Mar Thoma Huhanon van de Syrische kerk van Malabar. Deze laatste zei er nog bij, dat de oude kerk meer belang hechtte aan de ervaring van leven in christelijke gemeenschap dan aan de leer. Het westen verinteiectualiseert de kerke lijke eenheid. Het probleem kon in In dia bijvoorbeeld ai eens lang opge lost zijn, terwijl de Euro-amerikaan- se theologen er nog druk over deli- breren. Hoe het nu zou moeten met het kerk verband, kwam niet erg uit de verf. In zijn toelichting zei de Geneefse hoogleraar Henri e'Espine, dat plaat selijke eenheid zou zijn gegrondvest op dezelfde doop en tot uitdrukking zou komen in de prediking van het zelfde evangelie en in deelneming aan het ene avondmaal. „Het betekent, dat de gemeente wordt verbonden met de geheie christengemeenschap van alle tijden en alle plaatsen door het feit dat haar dienaren en leden door al len erkend zijn. Zulk een eenheid is zichtbaar, maar zij betekent niet- een enkel gecentraliseerd kerkelijk insti tuut. St.-ANNALAND. Woensdag 7 sep tember hoopt de raad der gemeente in openbare raadsvergadering bijeen te ko men des morgens om 10 uur op het ge meentehuis in de Bierensstraat alhier. De omvangrijke agenda bevat o.m. de volgende punten: Aangaan geldlening, groot: 70.000. Benoeming leden advies commissie Woonruimtewet 1947. Ver goedingen Christelijke Klèuterschool. Riolering Havenplein. Aanlegplaats voor jachten. Werkclassificatie en pres tatiebeloning. Spaarverordening. RILLAND. Een dienstbus van de A.M.Z. bestuurd door J. L. botste tegen de personenauto met aan het stuur bur gemeester Jobse. De autobus reed ach teruit de Marijkestraat in naar de ga rage. Op dit moment reed ook burge meester Jobse met zijn auto achteruit om zijn garage te verlaten. Hij reed van achter tegen de autobus. Beide voertuigen werden beschadigd. Boeiend en vaag GEEN WONDER dat dit boeiende, maar uiteraard vage beeld van ker kelijke eenheid warme bijval kreeg, maar tegelijk ook met wat reserve werd bekeken. Men sprak zoals ge zegd wel van overeenstemming met de apostolische traditie van het Nieu we Testament, maar gaf zich niet zonder meer aan dit alle kerkelijke verbanden doorbrekend idee gewon nen. Anderen daarentegen waren alleen maar enthousiast. Daarbij waren Amerika nen. zoals een jong gemeentelid uit Öharlotteville (Virginia), die duidelijk maakte waarom: in zijn stad van 35.000 inwoners waren 31 plaatselijke kerken. En bisschop Angus Dun van de episcopaalse kerk van Washington vroeg snerend, waarom hele kerke lijke apparaten aan de top geschei den kerken blijven stichten, die men sen dwingen gescheiden te leven. Mensen willen niet gescheiden leven, riep de bekende Duitse kerkdagleider dr. R. von Thadden Triegloff uit: Zij willen in eenheid leven, en niet over eenheid praten. Vermelden wij nog uit dit rapport, dat volgend jaar aan de assemblee zal worden voorgelegd, dat de Wereld raad hiermee niet een bepaalde vorm van hereniging aan de kerken wil op leggen. maar alleen maar de ker ken verzoekt zich af te vragen, welke geldige bijbelse en theologische re- lenen hen dwingen dit denkbeeld te 'erwerpen. Terwijl ze dan ook zich noeten afvragen of hun eventuele bezwaren niet ten slotte het resultaat zijn van menselijke tradities en voor keuren. TN HET KORT nog enkele notities 1 uit St. Andrews. Het centraal comité heeft de kerken opgeroepen nog meer te offeren voor de hulp aan de vluchtelingen en steun te verlenen aan een nieuw project van christelijke hulpverlening door honder den sociale en technische werkers. Het 9prak uit, dat het niet aangaat 650 miljoen mensen op het Chinese vas te land te isoleren door communistisch China een plaats in de Verenigde Na ties te weigeren. Deze afsluiting is kunstmatig en gevaarlijk, had dr. O. Frederick Nolde gezegd, die secretaris is van de CCIA, de commissie van de kerken voor internationale zaken (zijn verklaring was. zo zei hij, principieel, en niet politiek; voor ons gevoel was ze misschien principieel, maar in elk geval politiek, nog afgezien van de vraag, wie eigenlijk de Chinese miljoe nen isoleert. Opnieuw heeft het comité zich uit gesproken voor absolute godsdienstvrij heid, te waarborgen door de staat. Een rapport over het elkaar zieltjes afwinnen,, stelt als ideaal, dat bij een overgang beide kerken erin gekend zullen worden. Met Noorse en oudkatholieke stem men tegen werden de plannen tot inte gratie van Internationale zendingsraad en Wereldraad naar de assemblee te New Dehli ter goedkeuring doorge stuurd. „Geen belangstelling" Van een medewerker OEGSTGEEST. „De Hervormde kerk drijft op Nieuw-Guinea zending met regeringsgeld en met gereformeerde krachten", aldus een overdreven, maar in de kern niet onjuiste zegswijze in Nieuw-Guinea. Inderdaad worden de kosten van het onderwijs geheel gesub sidieerd, al zijn de kosten van het schoolbeheer voor een deel voor eigen rekening. En inderdaad zendt Oegst- geest, het zendingshuis van de Her vormde kerk, voornamelijk gerefo- meerde onderwijzers en onderwijzeres sen uit, omdat uit gereformeerde kring veel meer vrijwilligers zich hiervoor willen geven dan hervormden. Wat het eigenlijke zendingswerk be treft ligt de situatie nog slechter. De bereidheid bij hervormde predikanten om naar Nieuw-Guinea te gaan is uiterst gering. Dat schijnt verband te houden met de onzekerheid over de po litieke toekomst van dit gebied. Op het ogenblik is bij een groot aan tal vakatures slechts één zendingspredi kant in opleiding, vicaris P. Bons, die zijn werkkring bij de hervormde ge meente van Lemmer verliet om met zijn gezin in het zendingshuis opgeleid te worden. Eind van dit jaar gaat hij naar Nieuw-Guinea, een nogal schame le vervulling van de beloften, gedaan op de dringende verzoeken van de Evan- gelisch-christelijke kerk van Nieuw-Gui nea om véél theologen.. Bondsdag herv .-gerefvrouwen UTRECHT. De Bond van hervorm de vrouwenverenigingen op gerefor meerde grondslag houdt donderdag 22 september zijn bondsdag in het NV- huis aan de Oudegracht te Utrecht. In de morgenvergadering, die om !??*int, spreekt ds. G. Hamoen uit Oud-Alblas over zijn ervaringen in Oost-Duitsland. Ds. Hamoen is een tijd lang hulpprediker geweest bij de Neder landse gemeente te Berlijn en heeft 0.m m zijn geboorteplaats Bodegraven een oulpactie voor de .Berlijnse vluchte lingen op gang gebracht, 's Middags spreekt ds. H. G. Abma uit Putten over Huis of Kruis? Installatie ds. H. H. Grosheide Eigen nieuwsdienst. BAARN. In het Evangelisatiecen trum van de Gereformeerde kerken te Baarn wordt op 22 september om twee uur ds. H. H. Grosheide geïnstalleerd. Ds. Grosheide is door de generale sy node benoemd tot predikant in algeme ne dienst voor de evangelisatie; hij is bijzonder belast met het vormingswerk. Thema toogdag Amsterdam In dienst der Kerk spreekt over kerkdienst als feest GOES In dienst der Kerk. de or ganisatie van hervormde gemeenteleden die elk jaar met het onderwerp van haar toogdag een knuppel in het her vormde hoenderhok gooit, zal in 1961 wat minder controversieel zijn dan vo rige jaren. Het is ditmaal: Hoe wordt de kerkdienst een feestelijk gebeuren? En het wordt ingeleid door de hooglera ren dr. A. F. N. Lekkerkerker en dr. E. L. Smelik. De toogdag die op 22 maart te Am sterdam word' gehouden, wordt weer georganiseer-' -t met de Hervorm de vrouwe r-1'- - vorig jaar ook meedeed ^ar liet afwe ten. Het Oiu oogdag is ge lijk het them.. winterwerk van 1.d.d.K. dat aau. tie toogdag voorafgaat. Het thema krijgt in het maandblad va* deze organisatie een grondige behand» ling.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10