Eigenaren gronden Kleverskerke moeten dure offers brengen Minister Toxopeus houdt zich bezig met Goes Enthousiast Smerdiek klopte Rillandia (5-3) Gereformeerd rusthuis te Goes Veertig rundveehouders zenden hun beste dieren Bezwaarschrift naar G.S. De heer Brasser over de ruilverkaveling Boonman reed 'i snelst in ronde van Cadzand Eekhoorn koos het hazepad Weldra stappen Nieuw hoofd van chr. school geïnstalleerd Ronde van Cadzand Schip met kolen voer omhoog Handboogschieten in Kapelle Oranjevereniging bood zanc- en muziekavond Duizend woningen van „W erkmansbelang" Militaire auto sloeg over de kop Bromfietser botste op personenauto Zege met rust reeds veilig; O Onderlingendag voor zuidwestelijk NTand 548ste STAATSLOTERIJ 4, ku., Dinsdag 6 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 ARNEMUIDEN. De heer P. Brasser uit Kleverskerke leidde gisteravond In het verenigingsgebouw in Arnemuiden een bijeen komst, waarin de minder gunstige aspekten van de ruilverkave ling Kleverskerke onder de loupe genomen werden. Hij verklaarde, dat de bezwaren niet tegen de verkaveling zelf waren maar tegen de onverantwoordelijk hoge kosten, die op reke ning van de eigenaren komen. De bedoeling van de bijeenkomst was dan ook gezonde en rechtvaardige kritiek naar voren te bren gen betreffende de ongunstige aspekten van het rapport over de verkaveling. De slotsom van de bestudering van het rapport was: De eige naren moeten dure offers brengen voor dit geprojecteerde object. „Verscheidene van de eigenaren ae- eepteren dit voetstoots", aldus de heer Brasser, „anderen zullen vechten, des noods met de rug tegen de muur. In het demoknatische Nederland heeft men het recht niet alles aan te nemen wat gedikteerd wordt en zijn eigendommen te beschermen; als die nog te bescher men zijn en deze te verdedigen. Ik geef toe, dat een ruilverkaveling goede kanten heeft. Wij moeten echter op onze hoede zijn voor de maar al te graag aangenomen mening, dat de eige naren, die tegen de verkaveling zijn, voor het uitbrengen van stemmen niet in aanmerking komen. Ik noem dat hoogst bedenkelijk, nog maals, de ruilverkaveling heeft zijn goe de kanten. Maar bij de financiële kon- sekuentles is het belangrijk, dat wij niet over een nacht ijs gaan. Wij moe ten kijken of dat ijs sterk genoeg is om ons te dragen, zodat wij er niet door zakken en de verdrinkingsdood sterven. De Kleverskerkse wegen zijn verwaarloosd en moeten verbeterd wor den. Akkoord. Maar waarom moeten wij de lasten daarvan dragen? Er zijn overigens ongeveer vijftig in stanties, die hun stem kunnen uitbren gen, waaronder Domeinen, spoorwegen en waterstaat. Zij kunnen bij het projekt slechts nut hebben, maar betalen geen cent of in het geval der spoorwegen be- CADZAND. Ferdinand Boonman heeft zaterdag in Cadzand wederom zijn grote klasse getoond. Hij wist een vol le ronde voorsprong te nemen op zijn concurrenten. Er waren 25 ronden ge reden toen Boonman aan zijn impone rende solo-rush begon, die niemand wist te pareren. De man uit 's Heeren- hoek reed een fraaie en onbedreigde ze ge tegemoet. Pluvius gooide ook hier roet in het eten. maar de belangstelling viel nog mee. Van een interessante wedstrijd hebben zij echter niet kunnen genie ten. Behalve de vluchtpoging van Boon man Is er weinig gebeurd dat de harten kon verwarmen. Alleen de wijze waar op Dies Kosten en Ko Tolhoek zich te gen' «het einde nog los maakten van de rest om zich te verzekeren van een ere plaats kon ons nog boeien. De uitslag luidt: 1. F. Boonman ('s- -Heerenhoek) 65 km in 1 uur 49 min; 2. op 1 ronde J. Tolhoek (Yerseke) 3. D. Kosten (Kapelle), 4. J. de Koning (Breda), 5. J. van Geloof (Made), 6. A. Andeweg (IJselmonde), 7. G. de Ko ning (Breda). 8. M. van Ginniken (Schrijf), 9. C. de Schepper (Sluiskil), 10. R. Hogerland (Kapelle). lachelijk kleine bedragen. De ruilver- kavelingswet 1953 is een misbaksel. Die moet nodig veranderd worden. Maar omdat van de veertien gehouden verka velingen slechts een afgestemd is, vindt de minster het niet nodig deze te veran deren, ofschoon de wet in zijn huidige vorm niet past in het Nederlandse eco nomische stelsel. De subsidie bij onze verkaveling be draagt 67 procent. De «hoogste subsidie, die gegeven kan worden is 80 k 85 pro cent. Waarom kan ons gebied niet onder deze bijzondere omstandigheden vallen? Waarom wordt Kleverskerke niet verkaveld zoals destijds Walcheren? Als men de desolate toestand van de binnenwegen bekijkt en de afwate ring zou men toch zeggen van wel. Maar de eigenaren bij de verkaveling van Walcheren hadden een rente van 600 per hectare te betalen, terwijl wij het dubbele zullen moeten storten. En daar komen dan nog hoogstwaarschijn lijk de voorgefinancieerde drainagekos- ten bij. Maar wij hebben ook schade geleden tijdens de februari-ramp van '53. Wij hebben recht op een verkaveling met een hoger percentage." De heer Brasser wees verder op het landschapsplan in het rapport, waarin drie stukken grond zijn bestemd voor natuurterreinen. Deze beslaan ongeveer twintig dertig hectare. Hij vroeg zich af of deze terreinen van hun landbouw gronden afgetrokken zouden worden. En op welke gronden ze gecompenseerd zouden worden. ,,De wet", zei de heer Brasser, ,,is trouwens zo, dat, indien ruilverkaveling afgestemd wordt de minister de verka veling toch op kan leggen. Een stem gerechtigde heeft dus in de grond van de zaak niets te vertellen." Een van de leden van de voorbereidingscommis sie der verkaveling, de heer M. v. d. Hoek uit Kleverskerke, kwam tegen de ze bewering in het geweer. Hij merkte o.m. op: Wat u zegt is niet waar. Een herverkaveling is zonder stemming mo gelijk in zgn. rampgebieden. Maar deze worden streng gescheiden gehouden van gewone ruilverkavelingen en gevallen als Kleverskerke. Besloten werd een bezwaarschrift bij Ged. Staten in te dienen tegen het te hoge percentage der te betalen kosten voor de eigenaren. Vrijdag zullen in een bijeenkomst, eveneens in het ver enigingsgebouw, de bezwaren door Ged. Staten gehoord worden. MIDDELBURG. Het zitten in een eng kooitje werd een tamme eekhoorn, toebehorend aan mevrouw Hubregtse uit Middelburg, beu en hij besloot van de eerste de beste gelegen heid te profiteren het „hazepad" te kiezen. Na enige dagen zich vermaakt te hebben in de hoge bomen van het Molenwater be gon de honger de eekhoornmaag te kwellen. Vriend Pluimstaart besloot op proviand uit te gaan. Vriendelijke mensen, die hem in hun tuinen aantroffen, zorg den er voor dat hij niet van honger omkwam. Toen kreeg Pluimstaart ech ter wat men in de wandeling „lekkere honger" pleegt te noe men en zaterdag sloop hij het bedrijf van de heer F. Maljers in de Vlissingse straat binnen, waar hij zich het weekeinde liet opsluiten en zich ongetwijfeld te goed deed aan de daar opge slagen biscuits en chocolade wafels. Gistermorgen werd de ge pluimde insluiper echter voor zijn ongeoorloofde gesmui door het personeel van het bedrijf in koloniale waren in de harige nek gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zijn eigenaresse kwam hem daar weer ophalen. Nu slijt de eekhoorn zijn dagen weer achter tralies DEN HAAG. De moeilijk heden, die in de Zuidbevelandse gemeente Goes zijn gerezen en die geleid hebben tot een ver trouwenscrisis tussen de gemeen teraad en het college van Bur gemeester en Wethouders, heb ben thans in zeer sterke mate de persoonlijke belangstelling van mr. E. H. Toxopeus, minis ter van Binnenlandse Zaken. De minister is teruggekeerd van va kantie en heeft de „kwestie- Goes" een belangrijke plaats ge geven op het lijstje van met spoed door hem te behandelen zaken. De bewindsman vond na zijn vakantie het memorandum, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben opgesteld na een onderzoek te Goes, op zijn bu reau en voorts staan hem ook nog andere inlichtingen en infor maties ten dienste. Welke stap pen de minister zal nemen in de kwestie is nog niet bekend. Wel bekend is, dat de bewindsman WOLFAARTSDIJK. Het nieuwe hoofd van de christelijke school, de heer J. Koolstra werd geïnstalleerd. Namens het schoolbestuur werd de heer Koolstra toegesproken door de voorzit ter, de heer J. Katsman Pz. Hierna werd nog het woord gevoerd door bur gemeester B. H. G. ter Haar Romeny en de heer Van den Brink, hoofd van de school, die de heer Koolstra in Den Haag verlaten heeft. Na afloop hiervan was er gelegenheid om nader met de heer Koolstra kennis te maken. CADZAND. Zaterdagmiddag is over een afstand van 70 km een wieler ronde voor Nieuwelingen verreden. Na een spannende race was de uitslag: 1. F. Bouwman, Terneuzen, 2. Jac. Tol hoek, Yerseke, 3. D. Kosten, Kapelle, 4. J. de Koning, Breda, 5. J. 't Geloof, Made, 6. A. Andeweg, IJsselmonde, 7. G. de Koning, Breda, 8. M. van Ginne- ken, Schijf (Nrd. Br.), 9. G. de Schep per, Sluiskil en 10. R. Hoogerland, Ka pelle. Dronken achter stuur BIERVLIET. De heer H. C., wo nende op de Pyramide te IJzendijke. werd zaterdagavond omstreeks half ze ven in kennelijke staat aangetroffen door de rijkspolitie bij zijn auto in de Zoutepolder. C. had zijn auto vast- gereden in een modderweg] e. Hij wist van de prins geen kwaad en werd ter ontnuchtering opgesloten in het po litiebureau te IJzendijke. HANSWEERT. Het Belgische m.s. „Enfra" geladen met kolen van Ant werpen naar Langerbrugge is met hoogwater op de Ballastplaat omhoog gevaren en op twee plaatsen gebroken. Met hoogwater maandagmorgen is het schip vlot gekomen met behulp van en kele boten v.d. fa. Muller te Terneu zen, die het schip naar de buitenhaven van Hansweert hebben gesleept. De la ding zal in een ander schip te Hans- weert worden overgeslagen. KAPELLE. De handboogsocieteit Willem Teil" hield zaterdag het jaar lijkse concours, waaraan door negen so ciëteiten werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: P. Vermue, ,,Kon. Jac. van Beieren", Goes, eerste zijvogei: A. van Loo. ..Doel naar Ho ger", Wolfaartsdijk, tweede zijvogel: L. de Jager, idem, eerste bovenkal: A. van Willegen, Willem Teil", Kapelle, twee de bovenkal: M. Geense, „Edele Hand boog", Oudelande, eerste onderkal: P. Vermue, idem, tweede onderkal: P. Vermue, idem, eerste klep: F. van Loenhout, „Kon. Jac. van Beieren Goes, tweede klep: C. D. Raas, Wil lem Teil", Ovezande. derde klep: M, Geense, „Edele Handboog", Oudelande. Meeste kleine vogels (zes) F. Ossewaar- de, „Doel naar Hoger", Wolfaartsdijk. DOMBURG In hotel „Duin heuvel" te Domburg wordt van 29 september tot 1 oktober en van 6 tot 8 oktober 1960 een bijscho lingscursus gehouden voor wijk verpleegsters van het Groene- en het Oranje-Groene Kruis in Zee land. Deze cursussen staan in het teken van de chronische ziekten. Dokter K. J. Nanninga, Genees- heer-Direkteur van de stichting verpleeg- en rusthuizen „Midden Zeeland" te Middelburg behandelt de onderwerpen „hart en vaat ziekten, asthma bronchiale en dia betes mellitus," terwijl dokter A. A. Nieuwveld, zenuwarts te Vlis- singen zal spreken over „psychi sche aspecten van de chronische patiënt". Verder staat op het programma een excursie naar de verpleeghuizen „Ter poorte" en ..Der Boede" en een voor dracht door Zr. F. Koopman te 's-Graven- hage over „flitsen uit de wijk". Tenslotte zal Dokter G. J. M. de Greet te Vlis- singen een ontspanningsavond verzorgen met o.a. dia's over Schotland, vogels etc. De eerste kursus zal op 29 september a.s., door Jhr. R. Roëll, voorzitter van de Prov. Zeeuwse Vereniging ..Het Groene Kruis" geopend worden, terwijl de tweede kursus door Jhr. H. L. Boogaert, namens „Het Zeeuwsche Oranje-Groene Kruis" geopend worden G BORSSELE. De oranjevereniging „Juliana" bood ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van prinses Wilhelmi- na de bevolking zaterdag een zang- en muziekavond aan. In verband met het gure weer werd geconcerteerd in het verenigingsgebouw. Aan de uitvoering werkten mee de zangvereniging T.O.O., de muziekvereniging O.K.K. en de mu- ziekclub „De Lustige Trekkers". TERNEUZEN. Voor de woning bouwvereniging „Werkmansbelang" is eind augustus de duizendste woning op geleverd en in gebruik genomen. Het bereiken van deze mijlpaal- is aanlei ding voor het bestuur dit feit niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. Daar om zal op donderdag 22 september a.s. des middags om twee uur, een moza- iek-tableau worden onthuld, aange bracht op de zijgevel van het blok eta ge-woningen, hoek Axelsestraat-Kastan- jelaan. Op deze dag zal tevens het nieuwe kantoorgebouw van de vereni ging, aan de Van Steenbergenlaan, of ficieel worden geopend. Dit zal geschie den door de burgemeester mr. H. Rijp- stra. Na beide plechtigheden volgt een receptie in hotel ,,Des Pays Bas". BERGEN OP ZOOM. Op de grote verkeersweg van Hoogerheide naar Putte is ter hoogte van het landgoed De Grote Meren een auto met vier militairen van de legerplaats Ossen- drecht geslipt en enkele keren over de kop geslagen. De wagen werd totaal vernield. De bestuurder, de militair J. C. M. uit Kortgene werd ernstig gewond naar de ziekenzaal van de legerplaats vervoerd. De militair P. L. van 't W. werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij ter verple ging werd opgenomen. De twee andere militairen liepen kneuzingen op. GOES. Dank zij het bijzonder krachtig remmen van de autobestuur der P. D. uit Goes is de bromfietser W. uit Goes een ernstig ongeluk bespaard gebleven. De bromfietser kwam met een flinke vaart uit de St. Adriaanstraat, gister avond omstreeks zeven uur, om links de Wijngaardstraat in te rijden. Hij ver leende echter geen voorrang aan de van links komende personenauto. De bestuurder remde krachtig, maar kon toch niet verhinderen, dat de bromfiet ser zijn auto raakte. Deze sloeg tegen de grond, evenals zijn duo-passagier S. Uit Goes. Zij liepen enkele lichte ver wondingen op. Met het plaatsen van lichtmasten te Krabbendijke is thans begonnen aan de Oostweg en Westweg. Daarna volgt de Wilhelminastraat. SINT MAARTENSDIJK Of schoon Rillandia technisch zeker op hetzelfde niveau stond dan Smerdiek, heeft de thuisclub door enthousiaster spel de zege kunnen grijpen en nog wel met indrukwekkende cijfers. Met 53 wonnen de debutanten in de vier de klasse zuid na met de rust reeds een 41 voorsprong te heb ben genoten. Beide ploegen slaag den er spoedig in de capriolen van de overigens op Tholen ma tige wind te overwinnen. Smerdiek oefende met de wind in de rug reeds dadelijk druk uit op het Rillandia-doel, dat na vijf minuten al een doorboring moest doorstaan. Een voorzet van rechtsbuiten Zwagemaker werd door Vroegop keurig afgewerkt (10). Even later wandelde midden voor Van Hout door de Rillandse defen sie, passeerde daarbij ook nog de vijan delijke keeper en plaatste de bal rustig in het verlaten doel (20). De gasten deden ook na dit doelpunt vergeefse po gingen er „in" te komen, waardoor dan ook de druk op het Rillandia-doel aan hield. Na 18 minuten kreeg rechtshalf Van der Hoek van Smerdiek de bal op het middenveld. Iedereen dacht dat hij het leer zou afgeven, maar de Tholenaar deed het nog fraaier: hij passeerde drie a vier man en scoorde onhoudbaar (30). Deze achterstand was voor de „blauwen" het sein de zaken werkelijk wat energieker aan te pakken. Er volg de een Rillandse aanval over rechts met daarna een voorzet, die door de Smerdiek-achterhoede niet kon worden onderschept. Linksbuiten De Kreek kreeg een vrije schietbaan en hoog verdween de bal in het net (31). Dit gebeurde na een half uur. In het resterende kwartier voor rust voegde Smerdiek nog een doelpunt aan zijn score toe. Vlak voor rust namelijk liep de Rillandse keeper bij een Thoolse aan val uit, de bal werd maar half wegge werkt en linksbinnen Bout had weinig moeite het bruine monster in een ver laten doel te knallen (41). In de tweede helft kwamen de Zuid- Bevelanders sterk opzetten. De thuis- GOES. De organisatorische studie dag, die de Zeeuws-Brabantse Turn kring zaterdagmiddag in de Landbouw hield, was druk bezocht door bestuurs leden en technische leiders van onge veer 25 gymnastiekverenigingen. De voorzitter van de Zebra, de heer Jac. Becht uit Bergen op Zoom, uitte in zijn begroetingswoord zijn blijdschap over de goede opkomst, waarna de heer H. F. Kok, te Voorburg, technisch bondsbestuurder, sprak over de sociale en pedagogische voordelen van de ver- enigingsgymnastiek. De heer Th. Koek uit Apeldoorn, eveneens technisch bondsbestuurder en leider van het cur suswerk, voerde het woord over het kweken van de juiste sfeer in de ver eniging. In beide referaten werden voor de aanwezigen tal van nuttige wenken en aanwijzingen gegeven. De dag werd besloten met een gezamelijke koffie maaltijd. club-defensie hield niettemin stand; pas na twintig minuten moest zij ca pituleren. Na een snelle ren kwam linksbuiten De Kreek alleen voor doel man Potter, die daarna de bal slechts uit het net kon halen (42). Rillandia miste vervolgens enkele kansen, ver slapte iets en moest het initiatief daardoor aan Smerdiek laten, dat bleef aanvallen. In de 27e minuut scoorde Zwagema ker met een prachtige omhaal het vijf de Maartensdijkse doelpunt (52). Daar mee was Smerdiek toch wel tevreden, al ondernam het nog verscheidene ge vaarlijke aanvallen. Rillandia kwam nog een keer terug. De_ Rillandia-rechtsbuiten werd even buiten het strafschopgebied op ongeoor loofde wijze ten val gebracht. Prevo be nutte de vrije trap door hard over het gevormde „muurtje" heen in doel te schieten (5-^-3). Met Smerdiek in de aan val eindigde deze in een zeer sportieve sfeer gespeelde wedstrijd. GOES. De bouw van het gerefor meerde rusthuis nadert zijn voltooiing De bouw is in de meest letterlijke zin eigenlijk klaar. Thans wordt hard ge werkt om het interieur in ordentelijke staat te brengenEn dat zal heus wel lukken. Naar verwacht wordt zal het complexdat is verrezen op de hoek VoorstadPatijnweg, omstreeks novem ber in gebruik genomen kunnen wor den. Het bejaardentehuis wordt een juweeltje. De bejaarden, die thans nog gehuisvest zijn in het rusthuis aan de Westwalzullen straks kunnen genieten van alle comfort, dat zij maar wensen. De architectde heer Oranje, heeft bij zijn ontwerp letterlijk aan alles gedacht. Er zijn twee vleugels met in totaal 42 kamers, waarvan zeven twee persoons, voor de bejaarden. In deze kamers, die alle op de zuidzijde zijn gelegen, worden dè meest moderne voorzieningen aangebracht: vaste was tafel met warm en koud ivater, aan sluiting op de draadomroep, aansluiting voor hulp van de zuster, alarminstal latie en zelfs aansluiting op het televisienet. Intussen blijkt er grote belangstelling te bestaan voor huisvesting in dit moderne en comfortabele bejaarden tehuis, en wie in aanmerking wenst te komen voor huisvesting, zal niet al te lang meer moeten wachten om teleur- stelling te voorkomen. geen dag langer zal wachten dan beslist nodig is met het eventueel nemen van beslissingen in deze zaak, zodra hij zich een oordeel heeft gevormd. Het is niet bekend of het niet door gaan van de bespreking, die Gedepu teerde Staten van Zeeland verleden week vrijdag met de gemeenteraadsle den van Goes zouden hebben verband houdt met het feit, dat de minister van Binnenlandse Zaken niet langer talmen wil met het eventueel nemen van be slissingen. Naar in politieke kringen verluidt is het niet onmogelijk, dat Ge deputeerde Staten tot het inzicht zijn gekomen, dat het college voorlopig een afwachtende houding dient aan te ne men. Gedeputeerde Staten hebben zich namelijk ingelaten met de financiële aspecten van de moeilijkheden in Goes. Zij hebben in het memorandum gerap porteerd over de z.g.n. verschrijvingen, het heen en weer schuiven met te boe ken uitgavenposten. Hiermede houdt, meent men, de taak van de Zeeuwse gedeputeerden ten aan zien van de kwestie-Goes op. Zou het college zich namelijk met de inhoud van het rapport der raadscommissie ad hoe gaan bezighouden en dan met name met de beschuldigingen, die aan het col lege van B. en W. zijn geuit, in het bijzonder aan het adres van burge meester H. K. Michaelis en wethouder J. H. Roose. dan zou het gevaar aan wezig kunnen zijn, dat het college van Gedeputeerde Staten betrokken zou wor den in' zaken, die uitsluitend tot de competentie van de gemeenteraad van Goes behoren. Dan zou het beginsel van de autonomie der gemeente geweld kun nen worden aangedaan. Het wordt daar om verstandig geacht van Gedeputeer de Staten, dat men voorlopig een be spreking met de raadsleden van Goes heeft uitgesteld. Is, zo vraagt men zich af, er direct verband tussen het memorandum van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de inhoud van het rapport der raadscom missie. Het is uiterst moeilijk van ter zake bevoegde personen hierover een vi sie los te krijgen. Het rapport der raadscommissie is immers formeel nog steeds geheim en alleen in het bezit der raadsleden. Het geven van een visie op de moeilijkheden in Goes ook in staatsrechterlijke zin laten ook ter zake deskundige personen achterwege. Zij beschikken namelijk niet over het rapport en kunnen het ook niet ontvan gen, omdat de raad de geheimhouding betreffende de inhoud niet heeft opge heven. Zijn de moeilijkheden in Goes in eer ste instantie ontstaan als gevolg van een nogal vreemd omspringen met het budgetrecht van de raad? Ligt daarin de diepste oorzaak der moeilijkheden of zijn er andere dingen? In de gemeente raad is indertijd verklaard, dat B. en W. niet de juiste voor- en toelichting gaven. Houdt dat verband met het bud getrecht? Handhaven De raadscommissie, die over het be leid van het college van Burgemeester en Wethouders heeft gerapporteerd, is nog steeds van mening dat het rapport, dat indertijd is opgesteld, gehandhaafd moet worden. De commissie heeft in de ontwikkeling na het verschijnen van het rapport geen aanleiding gevonden op het op schrift gestelde terug te ko men en heeft evenmin de krasse con clusies herzien. MIDDELBURG Donderdag 8 september zal op het terrein van de Coöperatieve Veilingver eniging „Walcheren" aan de Braakmanstraat de achtste fok- veedag voor Walcheren voor rundvee en melkschapen worden gehouden. De officiële opening zal geschieden door burgemees ter mr. Joh. de Widt van Mid delburg om negen uur 's mor gens, op welke tijd eveneens een begin zal worden gemaakt met de keuringen van de ingezonden dieren, 's Middags om drie uur zal een défilé plaatsvinden van de hoogstbekroonde dieren en zullen ook de hoofdprijzen wor den uitgereikt. Ruim veertig rundveehouders die toon aangevend mogen worden genoemd op het gebied van de Walcherse veefokke rij, zenden hun beste dieren in. In totaal zullen 226 lokrunderen worden getoond, waaronder tien stieren, zeventig stuks vrouwelijk jongvee en 146 melkkoeien. De inzending van mannelijk fokvee is samengesteld uit stieren van de K.I.- vereniging, de stierenverenigingen en dieren uit particulier bezit, zodat een aantrekkelijke strijd om de hegemonie tegemoet mag worden gezien. De rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, noemt tn dtt verband belang rijk de koilekties afstammelingen van stieren die elkaar in fokkwaiiteiten zul len bekampen. In het bijzonder zal ve ler belangstelling uitgaan naar de hoe danigheden van de ongeveer 50 in te zenden nakomelingen van de stier Dr. Lente's Verwachting, waarbij uit een aanzienlijk aantal melkgevende doch ters een goede groep moet zijn samen te stellen, terwijl voorts de stier Ornea Adolf met zijn nog jeugdige nazaten voor het eerst zijn fokprestaties zal kun nen tonen. Voor de rubrieken fokgroepen blijkt met 32 inschrijvingen weer een goede GOES. Het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuidwestelijk Nederland organiseert een „onderlingendag". De ze dag zal worden «gehouden op maan dag 26 september a.s. in de Prins van' Oranje, aanvang 10 uur. Na een inlei dend woord door de voorzitter van het L.C.C.ir M. A. Geuze «spreken in de morgenvergadering mr J. J. Hage, voor zitter van de F.O.B. te Den Haag over „Onderlinge verzekering en oveilieid", drs J. Bierma, hoofd voorlichting en or ganisatie van ihet O.B.F. te Leeuwar den over „Propaganda, reclame en voor lichting door onderlingen" en mr P. v. d. Burgh, secretaris van de F.O.B. te Den Haag over „Problemen op «het ter rein van de onderlinge schadeverzeke ring". Des middags spreekt de heer L. B. Bakker, directétir van de „Covema" te Rotterdam over verzekering voor land bouwcoöperaties", S. Simonse, secre taris van „onderlinge «steun" te Seroos- kerke over „onderlinge brandverzeke ring in de praktijk" en tot slot A. Kor- teweg, te Zevenbergen over „onderlin ge hagelschadeverzekering". MAKkTBERÏCHTFJN SINT ANNALAND, 5 september. Bintjes bonken 17.71—18.32. gewone 10.20—11.60, drie lingen 3.77, voer 2.03, eigenheimers bonken 8.50, gewone 13.4514.50, koopmans blauwe gewone 11.22, aanvoer 75 ton. SCHERPENISSE. 5 september. Bintjes bonken 17.60, gewone 910, eigenheimers bonken 7.50, gewone 12.7014.01, aanvoer 25 ton. BERGEN OP ZOOM, 5 september. An dijvie 8—34; bloemkool 10—73; bospeen 13— 26; waspeen 723; prei 1520; sla 317; stamboon dubbele princessen 4773; staak- princessen 53—79; snijbonen 3478; kom kommers 8—19; tomaten 20—51; savoy e kool 78; rode kool 3l/25!,2; witte kool 47; spi nazie 6—38; beurre hardy 19—73; margriet manillat 930; william duchesse 58; tri umph de vienne 6—66; bonne louise d'avran- ches 30—56; saint remy 18—23, beurred'a- manlis c 35—39; james grieve 8—43; glorie van holland 10.25; manks codlin 6—16; transp de croncel 19; bramen 63—96; druiven 181 —201: natuurperzik per stuk 6—18, per kg 58108; meloen 3980. KRABBENDIJKE. 5 sept. James grieve I 90-95 23. 85-90 27. 80-85 31. 75-80 35. 70-75 34. 65-70 31. II d 21—22. III gr 20—23. fijn 14, kroet 89. val 8; beurre hardv I 75-80 80. 70-75 81, 65-70 68.70—71.50. 60-65 70, III grof 4551, fijn 45, kroet 2134. william du chesse I 75-85 39. 65-75 38. II d 33, III grof 17—18; bonne louise d'avranches I 65-70 65, 60-65 63; verpakt fruit; I 75-80 83, 70-75 85, XX 85—87. 65-70 74—75, 60-65 68. STAVENISSE, 5 sept. Eigenheimers ge wone 13—14.70, bintjes gewone 9—10, bonken 17; aanvoer 30 ton. TERNEUZEN. 5 sept. Sla 7.80—12.20; bloemkool 23—60; groene komkommers 8—14; meloenen a 1844; aardappelen bintjes I 11.30—12.10; andijvie 1631; stoksnijbonen II 2645; princessen 71, II 4265; rode kool 8—10; sav. kool 78; witte kool 2—3; prei 3244: rabarber 515: tomaten a II 33—41, b II 3245, c II 2023; uien 9—14; waspeen 1013; breekneen 4; bramen per doosje 250 gram II 2425; appelen: james grieve I 85 33—39, 80 32—5x 32—40, 75 31—36. 70 31—33, 65 27. II d 20—22, III grof 27—33, III fijn 20—25, kroet 1520; manks codlin II 70 20, 60 18. sll d 13. III grof 16, III fijn 12, kroet 8; peren; clapp's favourite I 55-60 4052; beurre hardy I 75 78. 70 79, 65 68, 60 68; william duchesse I 75 37, 65 36, lid 20, III grof 15. MIDDELBURG. MAANDAG 5 SEPT. 1960. Appelen; James Grieve 80-85 2935, 75-85 26—29, 75-80 26—30, 70-80 28—31. 70—75 27— 31, 65-75 28, 65-70 26—30. 50-65 25—26. II D 21—22, III8—30: Mank's Codlin 65-75 21. 60- 70 18—20, II D 12—15 III 8—13: Zigeune rin 75-85 21. III 16: Ellisons Oranje 65-70 35, II D 32: Transparant de Croncel 85-95 28, 75- 85 26—31, 65-75 19—31. 65-70 33, II D 20; Ear- ley Laxton 65-75 24—26, Benoni 55-65 37; Ap pels Van en Kroet 814, Peren Van en Kroet 3248, Aardappelen: Bintje Bonken 8, Groten 67. Peren; Beurré Hardy 75-80 72, 70-75 61—71, 65-70 63—67. II D 57. III 51—69; Triomphe de Vienne 75-80 72, 70-75 76—81, 65- 70 60—80, 60-70 76, 60—65 69—76. III 54—62; Seigneur d'Esperen 60-op 57, 50-op 53; Beur ré d'Amanlis 65-70 39, 60—65 40—45, II D 34, III 36—39; Bon Chretien II D 23, III 29— 33; Pruimen: Reine Ci. d'Althann 951,31, Reine Cl. Dalton 1,161,41, Reine Victoria 1,001,31. Bramen doosjes 1729, Druiven 1,531,78, Suiker meloen 7485, Ananas me loen 5285, Net meloen 4883, Perziken kas st. 1029, Tomaten kg. A 27, B 2734, C 1420. Groenten: Als 5—13, Bloemkool 4 per kist 7584, 6 per kist 43—82, 8 per kist 3159, Komkommers st. A 817, B 813, C 8—10, Andijvie .16—17, Postelein 41—62, Prei 1016, Spruiten 38, Spinazie rp. Prei 10—16, Spruiten 38, Spinazie 3348. Dubb. prinsessen 751,21, Snijbonen 32—68, Pronkbonen 3259, Rode kool 46, Sav. kool 710, Witte kool 4, Waspeen 1118, Bospeen 1921, Boskroten 58. GOES, 5 sept. Export- en Industrievei ling: Transp. de Croncel kl I 75-85 21. 65-75 18, II D 10, kl II 85-95 20, 75-85 19, 65-75 16, II D 11; Ellisons Orange kl I 75-85 31, 65-75 34. II D 25; Manks Codlin kl I 70-80 25, 60-70 22, II D 13, kl II 70-80 22, 60-70 18, II D 12; James Grieve kl I 85-90 29, 80-85 31, 75-80 35, 70-75 35—36, 65-70 33, II D 25. kl II 85-90 29, 80-85 28. 75-80 28—30, 70-75 29. 65-70 29. II D 23; Br Hardy kl I 75-80 73. 70-75 79, 65-70 66—67, 60-65 70; Williams Duchesse kl I 85-95 37, 75-85 41, 65-75 38, II D 33; Br Lebrun kl II 65-75 45. 55-65 37; Bonne Louise kl I 65-70 65. 60-65 63; div. appels geplukte kroet 4; dubb pr.bonen II 59; bramen exp 77, II 53, afw 40. Gewone velling: Zigeunerin kl I 75-85 15, 65-75 15. II D 10, grof 12. fijn 8; Mank's Cod- lin grof 1116, fijn. 1011; James Grieve grof 1923, fijn 1215; Transp. de Croncel grof 13—18, fijn 9—12; William Duchesse grof 15— 17, fijn 13—15; Tr. de Vienne kl I 85-90 70 73, 80-85 70—73, 75-80 73—78, 70-75 69—81, 65- 70 67—74, II D 46—53. grof 44—52, fijn 35— 41; Abrikoospruim grof 106, fabriek 90; Bur- bank Giant I 64; bramen per doos II 2427. Groenten: per stuk: bloemkool AI 71, All 67—68, BI 48—67, Bil 46—51, afw 11—44: kropsla I 13—19, II 8—10, komk. A 18—25, B 2224; meloenen 5978; per bos: kroten 6; per kg: tomaten A 29—36, B 28—33. C 21— 26, CC 21; uien 8—9; kroten 67; dubb pr. bonen II 4564; stoksnijbonen 74; pronksnij- bonen 3547; trospr bonen 7382; gr sav kool 7—8; rodekool 5—8; andijvie 14—17; prei 25— 31; augurken B 62. D 45, E 14; druiven 157— 168; aardappelen bonken 1314; grote 712. l—i i:ih;i hu hun BRESKENS, 5 sept. 995 kg tong, 31 kg schol, 333 kg schol 3 kg tarbot, 65 kg wulk, 5 kg rog, en 4140 kg exportgarnalen. KRUININGEN. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks drie uur, is een personenauto met vier inzitten den op de rijksweg bij Kruiningen over de kop geslagen. De bestuurder, de heer A. J. uit Schore werd daarbij uit de wagen geslingerd en moest met een zware hersenschudding naar het zieken huis Oost wal te Goes worden vervoerd. De drie passagiers, de heren C. M. P., M. Z. en P. J. Z„ allen uit Schore, kon den met lichte verwondingen en na be handeld te zijn door dokter P. Allewijn naar huis. De auto, die uit de richting Bergen op Zoom kwam, ramde een aan tal langs de kant van de weg staande bermplankjes en sloeg daarna over de kop. De wagen werd vrijwel vernield. Omtrent de oorzaak en de toedracht van het ongeval is niets bekend. De rijks politie stelt een onderzoek in. »e lijst HOGE PRIJZEN animo aanwezig te zijn. De ontwikke ling van de fokkerij gedurende de laat ste tien jaren zal hiermee zowel in de afstammelingengroepen van stieren en koeien alsook in het bedrijfsverband worden gedemonstreerd. In 1959 kon ir. Harmsen getuigen van duidelijke voor uitgang in kwaliteit en uniformiteit van het vee. Dit jaar is het aantal inzendin gen wat beperkt, hetgeen een juiste se lectie voor deze fokveedag nog ten goe de kan zijn gekomen. De grondslag voor de veeverbetering in Walcheren wordt naar de, mening van de rijksveeteeltconsulent begunstigd door de ontwikkeling van grotere be- drijfseenheden melk- en fokkoeien. Het aantal op produktie gecontroleerde koeien steeg in de periode van 1 juli 1959—(juli) 1960 van 2696 tot 2840 koeien (dat is 57 pet. van de melkvee stapel) op een praktisch gelijkgebleven aantal bedrijven van respectievelijk 419 en 421. De produktiviteit is met gemid deld 4581 kg. melk en 3,84 pet. vet in 315 dagen en 3,35 pet. eiwit (van 146 afgesloten lijsten), ondanks de droge zo mer van 1959, die een verlies van on geveer 70 kg. melk per koe te zien gaf, zeer bevredigend. In dit verband wijst ir. Harmsen op de sterk bezette pro- duktieklasse. De exterieur- en produk- tiekwaliteiten van het te bezigen stieren materiaal zal bij de voortschrijdende ontwikkeling van de veeteelt van door slaggevende betekenis blijken. Als ge volg van de in Goes gehouden provin ciale varkens-, schapen- en geitenten toonstelling en de nationale tentoonstel ling van dit „kleinvee" op 30 september a.s. in 's-Hertogenbosch, waar de Zeeuw se en ook de Walcherse fokkerij verte genwoordigd zal zijn, zal men deze landbouwhuisdieren op 8 september in Middelburg missen. Het rundvee zal echter datgene kunnen bieden wat de veefokkers in het eigen gebied en ook uit „overig Zeeland" zal boeien. Bijzondere vermelding verdient dit jaar een elftal melkschapen, een vee soort die nog steeds op Walcheren wordt gefokt. Deze met het Friese melkschaap verwante dieren, die als oude polder schapen overigens hun bakermat in Walcheren hadden, worden in vier ru brieken gekeurd en vormen naar mo derne begrippen als „verdwijnend ras" mogelijk nog een attraktieve toegift. 35000 3317 2000 6511 ƒ1500 2366 8636 ƒ1000 1020 5414 6349 6460 11184 19920 17409 f «0 1507 4183 5504 5906 13106 13128 17043 17590 19183 19447 ''00 1426^63 3064 3693 3845 4106 4372 5021 6621 7620 10553 12294 14153 15107 15426 *15756 17506 i 18344 19047 19400 19647 20711 20841 21639 15756 17506 17657 PRIJZEN VAN ƒ80,— 1005 106 263 327 457 480 629 672 894 910 973 992 999 2007 148 464 476 547 563 648 676 828 831 836 872 937 991 3029 105 171 205 286 293 326 372 382 400 409 416 451 517 530 558 649 726 742 750 829 857 888 938 980 4166 181 378 418 614 731 831 904 947 5159 163 225 237 345 350 378 477 497 523 565 578 823 827 895 6113 129 149 184 242 330 338 383 467 546 646 698 782 7117 244 264 309 569 677 678 878 927 981 996 8043 097 287 385 395 444 458 493 631 830 876 899 9178 188 216 329 344 540 633 743 747 860 890 957 980 10016 059 193 206 253 274 396 449 515 526 878 974 11098 157 507 570 599 607 609 701 846 851 12154 171 176 270 289 329 352 597 715 741 760 773 906 961 13036 066 151 166 186 227 393 689 694 706 897 995 5|2 288 292 314 371 477 512 606 943 975 982 15492 557 623 719 725 792 16185 226 270 416 445 532 645 687 793 907 1727b 449 491 744 837 993 18000 1825? II1 211 239 271 287 316 363 386 433 571 739 838 859 961 19083 240 334 468 535 589 637 682 712 714 783 839 915 2°973 235 256 279 304 407 578 660 702 790 21043 118 146 159 395 415 529 542 620 630 708 866 882 NIETEN 1056 083 103 115 121 149 153 176 179 180 196 219 233 244 277 471 474 500 508 526 549 556 586 645 647 667 707 710 723 738 762 769 777 791 885 886 903 931 974 978 2066 073 077 152 180 188 200 210 262 265 285 297 298 314 334 378 389 447 452 477 525 535 539 607 635 654 751 761 769 804 822 962 982 987 3016 101 122 190 285 301 334 342 377 383 406 444 462 524 535 560 567 568 571 612 626 6S0 711 759 873 923 929 946 978 4003 020 042 046 061 062 071 078 092 163 167 231 280 299 300 307 359 376 383 390 415 455 499 502 529 548 575 581 583 604 787 803 807 808 870 881 887 907 5022 077 124 132 145 169 234 240 289 358 359 366 430 505 509 526 546 587 595 599 616 623 636 642 649 654 673 693 700 7l7 751 780 810 817 845 880 967 989 993 998 6001 046 092 117 140 181 192 193 205 220 256 258 263 285 358 365 372 388 392 410 414 418 453 474 476 517 538 575 586 648 680 716 736 738 816 853 861 905 910 976 978 986 7006 008 062 079 122 166 172 211 245 251 253 285 291 341 350 364 377 392 439 515 538 580 632 638 640 733 736 784 789 798 800 924 956 8000 8066 067 089 090 093 103 106 161 168 172 190 192 209 213 216 233 277 280 313 317 331 360 364 419 432 455 463 476 486 487 499 501 539 599 612 658 706 716 731 791 798 804 816 859 877 950 959 970 982 9047 055 068 099 106 113 132 192 195 215 292 366 367 378 383 401 411 420 421 458 466 493 505 514 523 559 603 607 656 663 675 699 703 725 756 780 815 905 917 933 10008 051 080 120 128 131 140 143 151 168 179 218 221 252 267 271 272 284 342 411 430 479 534 546 550 589 654 663 679 715 809 829 888 915 926 930 951 11000 11058 074 103 190 199 252 261 301 329 331 412 452 532 562 571 580 581 594 602 605 615 642 685 712 719 835 917 939 974 979 986 992 995 997 12060 078 090 093 104 137 146 181 190 202 206 222 251 274 286 348 349 369 425 431 438 446 503 528 588 605 630 718 719 744 876 917 952 958 1S007 055 064 077 133 150 253 290 312 321 422 445 457 482 486 487 490 563 671 696 712 718 730 765 782 871 889 902 913 930 959 992 14010 040 047 093 114 130 133 162 188 228 245 249 256 271 274 290 342 358 377 397 421 481 497 557 559 597 611 624 646 650 668 678 680 763 784 787 839 886 916 919 971 989 996 15001 031 041 067 070 111 138 204 223 230 243 249 301 307 337 386 440 465 467 481 519 525 531 582 586 610 636 729 739 742 770 776 S14 864 969 982 983 992 16020 046 051 07b 107 113 120 138 164 257 354 396 413 418 443 459 508 579 609 646 655 670 675 683 735 769 786 827 845 853 854 855 858 898 995 17S?§ oï ïïo lii 169 170 188 202 206 215 2.1b 259 273 309 323 380 385 481 512 523 554 567 592 601 643 649 690 731 753 760 782 784 829 931 939 945 946 962 UM jan 1*2 222 082 160 203 295 360 370 JSt $5 U, 531 541 570 581 593 6fl2 981 990 851 873 889 925 941 "SIS Së l'.'S 128 158 178 239 253 292 JM 34' 363 373 378 393 107 461 J84 499 532 542 549 550 561 562 597 636 b45 652 700 757 760 794 913 926 945 948 20006 027 082 086 100 113 116 166 181 206 riï 273 320 323 390 395 416 533 542 552 843 847 849 ffï llï lil 5" 606 661 1! I I 3« 493 428 4« 479 518 530 532 545 548 580 631 650 672 KRO 917 973 773 787 795 815 847 853

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4