Zeeuwse mosselkwekers richten de boeg naar het noorden GOLDEN FICTION Stormachtige ontwikkeling van Harlingen Waarderende woorden voor hoofdinspecteur Vermeulen Verkiezing van gemeenteraden op Schouwen-Duiveland Onder ons gezegd: toch maar liever Dinsdag 6 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Nieuw-Guinea Toevluchtsoord Kunstmatig Jflosselparasiet Garnalen DODE EN VIER GEWONDEN OP NIEUWLANDSEWEG Raad Serooskerke (W.) kwam bijeen Afscheid hij de belastingen Gedep. Staten stelden data vast Expositie oude klederdrachten en munten te Goes Gekleurde helmen op de Azote Commissaris verlaat Vlissingse politie P. J. J. Dekker 25 jaar raadslid Wemeldinge Advertentie O /^L MEER DAN twintig Zeeuw se gezinnen hebben zich de laatste tijd in Harlingen geves tigd. Nog meer Zeeuwen staan op de lijst, maar gebrek aan woon ruimte is er de oorzaak van. dat hun geduld erg op de proef wordt gesteld. Langzaam maar zeker gaan meer Zeeuwse mosselkwe kers hun heil zoeken in het noor den. Met name in Harlingen. Het staat onomstotelijk vast, dat de mosselcultuur in de Wadden zee een goede toekomst tegemoet gaat. En dat hebben de Zeeuwen in de galen. Voor de garnalenvisserij ziet de toekomst er in het algemeen echter vrij somber uit. De vang sten worden steeds minder. Over de eerste helft van dit jaar werd Protestants-Christelijk V AN de bittere gevolgen die de vrij wording van de Kongo heeft ge had. is het einde nog niet in zicht. Het is dieptragisch dat het verkrijgen van een zo belangrijk goed als zelfstandig heid, gepaard moet gaan met zoveel bloedvergieten en ellende, naast een dergelijke intense verwarring over de gehele wereld. Sterker nog, in onze eeuw van snelle vooruitgang worden wij ernstig geconfronteerd met de „zonde" die zich in de politiek in het staatsleven openbaart. Hier is sprake van een bijzondere en concreet aan te wijzen zonde van iedereen. Uit de feiten rondom het drama van de Kon go snerpt fel door, de zonde die het gehele mensenleven vergiftigt! Het is goed om dit eens te realiseren en in het bijzonder voor.de Christenheid. Het is onze gemeenschappelijke en persoonlijke schuld dat de duistere machten in staat zijn geweest zo open lijk vrij spel te krijgen. Naar onze me ning zal deze erkenning tenminste tweeërlei gevolg moeten hebben: Ener zijds zal het ons tot verootmoediging moeten brengen en tot een vurig ge bed voor de troon der genade, ander zijds zullen wij door innerlijke bewo genheid tot krachtiger zendingsacti viteiten gedreven moeten worden. Te gelijkertijd zal onze aandacht in het bijzonder gericht moeten zijn op de ontplooiing van de internationale con tacten tussen de christelijke politieke partijen. Christelijke staatkunde is niet slechts een binnenlandse aangelegen heid. Het slot van een afscheidsbrief die een inspecteur bij het onderwijs in één der Afrikaanse landen, de heer S. K. Mutakayabarwa, enige maanden ge leden in het Katholieke schoolblad pu bliceerde, doet uitkomen dat daaraan dringend behoefte bestaat. „In mijn conclusie wil ik het geëerde Vaderland se Volk smeken zich ernstig te bezin nen op en deel te nemen in de levens problemen van Afrika en gelijke lan den". Hij meent, na een werkbezoek aan ons land te hebben gebracht, dat Nederland „een stap heeft gezet in de juiste betekenis van het leven, te we ten: een leven van rechtvaardigheid zoals door onze Heer Jezus Christus geleerd is; een leven van wederzijdse liefde en wederzijdse bijstand." Als wij hieraan gehoorzamen, zal blijken dat er vele velden zijn om te oogsten. Aan Nederland is een land toever trouwd met inwoners waarvan een groot gedeelte nog niet in staat is de eigen landszaken te behartigen. In Nederlands Nieuw-Guinea is zowel de politieke ontwikkeling als de economi sche situatie van dien aard dat dit ronduit gezegd onmogelijk is. Een reële mogelijkheid van bestaan, alleen gebaseerd op economische weerbaar heid, bestaat niet. De Kongo met zijn machtige en rijke mijnindustrie is daarvan een voorbeeld, hetgeen daar als een pijnlijk gemis geconstateerd is in de bijna volledige afwezigheid van een min of meer brede politieke ontwikkeling. Het is beslist onnodig dat een volk eerst dan eigen landsza ken zelfstandig mag en kan beharti gen wanneer het op een peil gekomen is, gelijk aan dat van de westerse lan den. iDe historie van ons eigen land is een bewijs dat een in aanvang be kwame leidende „bovenlaag" voldoen de moet worden geacht. Een bekwame „bovenlaag" kan slechts gedijen op een voedzame bodem van onderwijs dat zich verbonden weet met de autochtone bevolking. Het huidige kabinet is zich deze be langrijke zaken volledig bewust. Met een open oog voor de onstuimige ont wikkeling met betrekking tot de be staande resterende koloniale beheers vormen, gaat dit kabinet voor het eerst na 1945 concreet leiding ge ven aan de verwerkelijking van deze doelstelling: zelfstandigwording van Nieuw-Guinea. Met bekwame spoed heeft het reeds voor de onlusten in Kongo een wetsontwerp ingediend tot instelling van een Papoea-parle ment, terwijl de vooruitgang met be- (landelijk) 235.000 kg minder ge vangen dan in dezelfde periode van 1959. Financieel merken de vissers daar nog niet veel van, omdat de prijzen hoog liggen. Harlingen. Frieslands zeehavenstad, maakt de laatste jaren een enorme ont- wikkeling door. En het staat als een paai boven water, dat Harlingen in de toekomst de visserijplaats bij uitne mendheid van het noorden zal worden. Harlingen wordt immers het toevluchts- I oord voor de Zeeuwse mosselkwekers, i die door de afsluiting van de zeegaten verdreven worden van huis en haard. Daar komt nog bij. dat Harlingen meer 1 akkommodatie biedt dan een kleine plaats: ziekenhuis, scholen, moderne 1 winkels etc. Nu reeds heeft de komst van Zeeuwen naar Harlingen bewerk stelligd. dat de mosselcultuur in het noorden geweldig is toegenomen. Niet minder dan 50 tot 80 pet. van de totaal* aanvoer van mosselen in ons land wordt door het noorden geleverd. Die totale hoeveelheid bedroeg vorig jaar 500 a 600.000 ton (een mosselton is 100 kg). Er bestaat sinds enkele jaren in Friesland een provinciale commissie, die zich bezig houdt met de bestudering van de mosselteelt in de Waddenzee. Deze commissie is tevens bezig de komst van vele Zeeuwen naar Friesland voor te bereiden. Zij wil langzaam aan in het noorden de gelegenheid scheppen de mosselcultuur te laten verplaatsen. Immers wanneer tegen 1980 alle Zeeuw se vissers plotseling brodeloos zouden worden, betekent dit dat de overheid enorme schadeloosstellingen moet beta len. Daarom wil de commissie de over heid er toe bewegen, nu reeds gelden beschikbaar te stellen voor het nemen van proeven om te komen tot kunstma tige verwaterplaatsen in het noorden. In de Waddenzee kan nl. niet worden voldaan aan de eisen, die het verwater- proces stelt. In de Waddenzee zijn geen banken, beschut tegen ruwe zeeën en weer, met voldoende getijverschil en met zuiver water, zoals dat in de Oos- terschelde het geval is. De enige moge lijkheid is dus: kunstmatig verwateren. Hoewel bij lange na nog niet kan wor den gezegd, hoe een dergelijke- verwa terplaats er zal moeten komen uit te zien, is toch al gebleken dat er in dit gen veel verbeterd zullen zijn en de rij tijden dan vanzelf korter worden. Een gevaar, waar in het noorden ech ter wel terdege rekening mee dient te worden gehouden,is de komst van de mosselparasiet. Het is jammer, dat in tegenstelling tot het oesteronderzoek zo weinig gedaan is aan onderzoek naar het gedrag en leven van de mosse len. Zou dit wel het geval zijn, dan was het wellicht mogelijk de parasiet effec tiever te bestrijden. De verwoestingen die de parasiet (sinds zijn komst in 1950 uit de Eems in Duitsland) in de Zeeuw se stromen heeft aangericht, staat de Friese (en ook Groningse) vissers maar al te zeer voor ogen. Het is verheugend, dat men er in is geslaagd, de parasiet to.t heden een halt toe te roepen bij de j dam van Ameland. De parasiet is in middels opgedrongen ten oosten van de- j ze dam. Ten westen heeft men deze on heilstichter nog niet waargenomen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij er he-1 lemaal niet zal komen! Nu voorziet men jwat dit aangaat bepaald geen ramp. In- I tegendeel, de schade die in het noorden izal worden aangericht zal belangrijk I minder zijn dan in Zeeland het geval is geweest. De mosselcultuur kan er in het noorden zeer beslist niet door te gronde gaan, alleen al niet omdat het sprei- dingsgebied in de Waddenzee veel gro ter is en er daardoor geen opeenhopin gen kunnen plaatsvinden. En zolang de parasiet volgens de deskundigen niet in de orde van acht of meer in de slok darm van een mossel voorkomen, be hoeft men zich niet al te veel kopzorgen te maken. Uit de bemoeienissen van de provin ciale commissie blijkt duidelijk, dat men al het mogelijke wil doen de mos- s'elcultuur naar het noorden over te brengen. Evenzeer doet de stad Harlin gen het zijne om de vissers uit Zeeland aan huisvesting te helpen. In het alge meen lijkt er dus een gunstige toekomst voor de mosselcultuur in het noorden weggelegd. In tegenstelling' dus tot de garnalenvisserij. Van deskundige zijde is wel opgemerkt dat de garnalenvisse rij aan een zijden draad hangt. Als mo gelijke oorzaken worden wel genoemd: een intensiever jacht naar garnalen en verlenging van de vistijden. Er wordt daarom ook wel aangeraden om te scha kelen van garnalen op mossels. Een dergelijke omschakeling is echter met zo eenvoudig. Een advies dat wellicht Een van de opvarenden van een mossel- vaartuig is hier bezig een pas opgehaald net met mosselen leeg te schudden. Zee sterrenkrabben en ander ongewenst gedierte wordt er uit gesorteerd en dan begint de reis naar Zeeland, waar de mosselen worden verwaterd. meer de aandacht verdient, behelst vis sen op de Noordzee. Daartoe zou het slechts noodzakelijk zijn grotere sche pen aan te schaffen met meer vermo gen. Hoe het ook zij, vast staat dat de toekomst voor de mosselcultuur er heel wat rooskleuriger uitziet dan die voor de garnalenvisserij. Aan boord van het gamalenschip wordt door één der bemanningsleden de laatste hand gelegd aan het consumptie-gereed maken van de gevangen garnalen. opzicht mogelijkheden zijn. In Harlin gen woont nl. een mosselkweker, die te vens handelaar is en in het binnenland zijn afzet heeft, die mossels verwatert. Namelijk in het casco van een schip. Daarin worden manden met mosselen I gehangen, waar het water doorheen spoelt. Het valt te verwachten, dat in I de toekomst de verliezen van mosselen I bij het kunstmatig verwateren kleiner zullen zijn. Het verlies bedroeg vorig j jaar maar liefst 1520 pet. Elk procent I waarmee de verliezen gereduceerd kun nen worden, betekent 70.000! Zou er op vrij korte termijn een verwater plaats in het noorden komen, dan bete kent dit direct al een flink voordeel1 voor de Friese vissers. Zij moeten thans helemaal naar Zeeland (2 keer 24 uur varen!) om hun mossels te verwateren. Het grote voordeel in een kunstmatige verwaterplaats binnen enkele jaren in het noorden, ziet de Friese commissie hierin, dat de Zeeuwen geleidelijk aan op het noorden kunnen overschakelen. Het dikwijls aangevoerde argument, dat1 de mossel vanuit Harlingen veel langer onderweg is naar het consumptiegebied (België en Frankrijk) dan vanuit Yerse- ke. legt de commissie ter zijde, met de opmerking dat over enkele jaren de we- trekking tot de ontwikkeling van dc lagere politieke organen eveneens sneller zal worden gerealiseerd. Het kabinet pakt de staatkundige ontwik keling van twee kanten tegelijk aan. Enerzijds van onderen op de plaatse lijke democratisering en tegelijk van bovenaf een centraal vertegenwoordi gend lichaam. In beginsel hebben wij bijzondere waardering voor deze aan pak. Toch vragen wij ons af of deze ontwerpsregeling niet tezeer is door trokken van een zeker westers, wel licht typisch Nederlands perfectionis me. Heeft men er wel doorlopend aan gedacht dat deze regeling een voor loper is van de meest gewenste rege ling? Heeft men niet teveel gemeten met Nederlandse maatstaven en te weinig rekening gehouden met het ka rakter van de bevolking? Een andere vraag die door het kabinet zal moeten worden beantwoord is of het wel ver antwoord is, alle verschil in volksgroe pen te laten vervallen bij de aanstaan de verkiezingen van deze volksverte- genwoordiging. Immers, ter zake kundigen vti de autochtone bevolking hebben zich meer dan eens verzet tegen de gelijkschake ling met wat zij ziet als binnengedron gen elementen. Het komt ons voor dat een zeer voorzichtige integratie gebo den zal zijn. Garnalen vissers in de haven van Har lingen. /Vüg nemen ze de grootste plaats in van de vissersvloot van de Friese haven De kans is echter grootdat na verloop van tijd het aantal mosselvissers groter zal zijn dan hel aantal garnalenvissers. MIDDELBURG. Een zeer ernstig ongeluk heeft zondagavond om half twaalf op de Nieuwlandse weg aan een jongeman uit Arnemuiden het leven gekost, terwijl vier andere jonge mensen zwaargewond in het Gasthuis in Middel burg werden opgenomen. Een jongeman uit Nieuwland. D. van E., reed met zijn verloofde achterop, S. van H. uit Vlissingen, op het rij wielpad in de richting Middelburg. Ter hoogte van de weg van de Oude Ha ven verlieten zij het pad en reden de verkeersweg op met de kennelijke be doeling linksaf te slaan. Op hetzelfde moment naderde, even eens uit de richting Nieuwland, een motorrijwiel, bestuurd door D. de H. uit Arnemuiden, die twee plaatsgenoten op de duo vervoerde, C. S. en J. van B. In volle vaart botsten de twee voer tuigen op elkaar, waarna berijders en hun rijwielen vijftien meter verder in de grasberm terecht kwamen. De politie, die door personeel van de Nederlandse Spoorwegen gewaarschuwd was. trof alle vijf in het ongeluk be trokkenen in bewusteloze toestand aan. Zij werden per ambulance naar het Gasthuis gebracht, waar C. S. vannacht san de opgelopen verwondingen over leed. De toestand van de anderen is zorgwekkend. De zachtste van alle EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT SEROOSKERKE (2). De heer L. Jongepier vroeg in de gistermiddag ge houden raadsvergadering naar de pre cieze plannen van het Waterschap Weg schap Walcheren op het gebied van een put graven in de gemeente voor het storten van huisvuil. Men begon een put te graven, maar ondertussen zijn de werkzaamheden gestopt. Burgemeester A. de Kam repliceerde dat B. en W. dit met het wegschap op zouden ne men. De heer M. Izeboud vond dat het hek van de begraafplaats nodig opge knapt moest worden. Daar was reeds opdracht toe gegeven, luidde het ant woord van burgemeester De Kam. De raad keurde vlot alle voorstellen goed, waaronder een tijdelijke belegging van kasgelden, een vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten, het doen aanbesteden van de bouw van een lijkenhuisje en verlening van medewer king aan de vereniging voor gerefor meerd L.O. De aangeboden gemeentere kening over 1959 liet voor de gewone dienst een batig saldo van 3637,96 zien en voor de kapitaaldienst een na delig saldo van 11.591,19. Bij de spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank te Borssele werd in augus tus ingelegd f 91.909,12 en terugbetaald f 63.771,80. Het saldo aan het eind van de maand bedroeg f 1.786.245,37. In deze maand werden 4 nieuwe spaar rekeningen geopend. MIDDELBURG. In aanwezigheid Tan een groot aantal ambtenaren is zaterdagmorgen in de personeelszaal van de inspectie belastingen te Middel burg, afscheid genomen van de hoofd inspecteur-titulair, A. A. Vermeulen, die met ingang van 1 september is be noemd tot hoofdinspecteur ter inspec tie te Tilburg. De scheidende titularis met zijn echt genote werd ontvangen door het waar nemend hoofd van de inspectie, mr. C. J. van de Putte, die ook als eerste het woord voerde. Naast de eenvoud en bescheidenheid van de heer Vermeulen vestigde hij in het bijzonder de aandacht x>p zijn vak kennis, alsmede op zijn vriendelijkheid tegenover ieder, en bracht hem dank voor de buitengewoon prettige wijze van werken met ieder die onder hem diende. Namens alle ambtenaren bood hij hem enkele boekwerken aan over schil- MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben in hun gisteren gehouden vergadering over de gemeen telijke herindeling van het eiland Schou wen-Duiveland enkele data vastgesteld, die verband houden met de verkiezing van de gemeenteraden in de nieuw te vormen gemeenten. Zij hebben hun be sluit ter kennis gebracht van de bestu ren der gemeenten op Schouwen-Duive land. Op woensdag 14 september aanstaan de moeten de betrokken gemeenten een uittreksel uit of een afschrift van het kiezersregister toezenden aan de in de wet van 20 juli 1960 genoemde gemeen ten. Op dinsdag 25 oktober en donder dag 17 november 1960 vinden respectie velijk de kandidaatstelling en de even tuele stemming plaats voor de verkie zing van de leden van de raden der nieuwe gemeenten Brouwershaven. Dui- veland, Middenschouwen en Wester- schouwen. Zaterdag 1 oktober 1960 de dag, waarop burgemeester en wethouders van onderscheidenlijk de op te heffen gemeenten Brouwershaven, Oosterland. Kerkwerve en Haamstede overgaan tot het indelen in stemdistrikten voor de verkiezing van nieuwe gemeenteraden voor de nieuwe gemeenten Brouwersha ven, Duiveland, Middenschouwen en Westerschouwen en het benoemen van de leden en de plaatsvervangende leden van de hoof stembureaus, alsmede het benoemen van de leden en de plaats vervangende leden van de stembureaus voor deze verkiezing. Op vrijdag 23 december 1960 geschiedt het onderzoek van de geloofs brieven van de leden van de raden der nieuwe gemeenten Brouwershaven., Dui veland, Middenschouwen en Wester- schouwen door de raden van onderschei denlijk de op te heffen gemeenten Brouwershaven, Oosterland, Kerkwerve en Haamstede. De eerste vergadering van de raden der nieuwe gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Midden schouwen en Westerschouwen vindt plaats op maandag 2 januari 1961. GOES. Het staat thans definitief vast, dat de tentoonstelling van oude munten en klederdrachten in het mu seum aan de Turfkade zal worden ge houden van maandag 12 september tot woensdag 21 september. De voorzitter van het bestuur van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, burgemeester H. K. Micbaëlis, zal de tentoonstelling maandagavond om acht uur officieel openen. De expositie is geopend van 13 tot en met 21 september alle werkda gen van 9.30 tot 12 uur en van half twee tot half zes. Voorts op de avon den van dinsdag 13 september en op zaterdag 17 september van 19 tot 21 uur. Er zullen dank zij de grote mede werking van particuliere verzamelaars munten worden geëxposeerd uit alle tijd perken van onze historie. Tevens zal voor de expositie der klederdrachten een Zeeuwse kamer worden ingericht. TERNEUZEN. Hoewel het (nog) geen lente is heeft het terrein van het C.N.A. bedrijf te Sluiskil een kleurig aanzien gekregen. Aan de ca. 1500 me dewerkers van de l'Azote werden ge kleurde veiligheidshelmen uitgereikt. Hoewel het dragen van deze helmen verscheidene arbeiders een zware hoofd pijn heeft bezorgd, wordt ontduiking niet toegelaten, daar de nadelen niet opwegen tegen de verhoogde veiligheid. Het kleurrijk aanzien wordt verkre gen doordat voor de verschillende mede werkers andere kleuren zijn gekozen. De directieleden hebben een gele helm. groen is de kleur voor alle afdelings chefs, terwijl de voormannen met een rood hoofd lopen. Alle overige werkne mers lopen met een blauwe bescher ming. Het wit is gereserveerd voor eventuele bezoekers. derkunst en kunstgeschiedenis. Aan me vrouw Vermeulen werden bloemen over handigd. Hierna kreeg ontvanger G. A. Romijn het woord, die, mede namens zijn ambt genoot te Vlissingen, het scheidende hoofd van de inspectie dank bracht voor de zeer aangename samenwerking. De hoofdcontroleur, J. S. Hoek, spre kende namens de groep middelbare ambtenaren, zei o.m. ..Er vertrekt een hoofd van dienst, die bij zijn onderge schikten wel een bijzondere plaats in nam". Spreker zeide, dat nu hij zelf bijna aan het eind van zijn ambtelijke loopbaan is gekomen, hij moc'.it consta teren dat ten opzichte van de vele in specteurs onder wie hij heeft mogen dienen, voor inspecteur Vermeulen het spreekwoord geldt „lest best" en bracht hem, mede namens zijn collega's, dank voor al het goede onder zijn leiding ge noten. Hierna kreeg de commies-secretaris A. K. Louws het woord, die in verband met een aldaar bestaande vacature Van hoofdcommies-chef de bureau, per 1 ok tober a.s. d.e heer Vermeulen naar Til burg zal volgen. Spreker sprak namens alle ambtena ren en arbeidscontractanten van de ad ministratie zijn spijt er over uit dat de heer Vermeulen Middelburg gaat verla ten, en wees er op dat hij, door het veelvuldig contact dat hij met de schei dende mocht hebben, menigmaal tieeft mogen constateren, dat deze altijd weer belangstelling toonde voor zijn ambte naren, niet alleen in het zakelijke, maar zeer zeker ook in hun persoonlijke om standigheden. De hoofd-as.sist ent-chef dienstgeleider, J. H. Drioel sprak namens de ambte naren van de actieve dienst woorden van dank en goede wensen voor de toe komst. De hoofdinspecteur-titulair J. L. van Veeren, inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, sprak de .schei dende functionaris toe namens de Zeeuw se collega's en als voorzitter van de inspecteursvereniging afd. Zeeland. De oud-commies J. Riemens, spreken de namens de gepensionneerden die on der de heer Vermeulen hebben gediend, en die bijna allen aanwezig waren, zei- de de goede tijd nog niet te zijn ver geten en herinnerde met een geestig woord aan de komst van de heer Ver meulen op de inspectie te Middelburg. Ten slotte werd op de hem eigen wij ze een bijdrage in dialect op rijm voor gedragen door de hoofdcontroleur A. D. Grims. VLISSINGEN. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de commissaris van politie in Vlissin gen, de heer C. van der Mark. op 1 oktober a.s. de dienst verlaten. De heer Van der Mark werd in december 1944 aangesteld als opvolger van de heer Casinel. Op 30 september zal het gemeente bestuur van Vlissingen ten stadhuize of- ficieel afscheid nemen van de commis saris van politie. WEMELDINGE. Zonder dat hij er ook maar iets van vermoedde is tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering de heer P. J. J. Dekker in het zonnetje gezet. De heer Dekker was nl. 25 jaar lid van de gemeenteraad. En burge meester C. N. F. van Sas achtte dit een schone gelegenheid om het jubilerende raadslid in waarderende woorden toe te spreken. „Ik ben u altijd nog dankbaar, dat. toen u dijkgraaf werd en u daardoor enige functies moest neerleggen, u de gemeenteraad bent trouw gebleven. Namens het college van B. en W. en de raad, ja namens alle inwoners der- gemeente zeg ik u dank voor al het werk, dat u in al die jaren voor de gemeente heeft gedaan". De burgemeester bood de jubilaris als herinnering een zilveren briefopener aan. Inmiddels kondigde de muziekver eniging O.K.K. zich aan. die de heer Dek ker een klinkende serenade bracht. Na dit muzikale intermezzo voerde wethouder D. de Jonge het woord, die de ze 25 jaar de jubilaris rond de groene tafel had meegemaakt. In vogelvlucht memoreerde hij de vele veranderingen en verbeteringen in de gemeente. „Een ding was niet veranderd en dat is de sa menwerking". Getroffen door al deze huldeblijken zei de heer Dekker in zijn dankwoord, dat hij, ondanks zijn drukke werkzaamhe den, de gemeenteraad zal blijven dienen tot het tijdstip gekomen is voor een jon gere generatie. Het deed hem kennelijk veel genoegen zoveel jonge toehoorders op de publieke tribune te zien. De afhandeling van de agenda verg de niet veel tijd. De woningen Bierweg 25 en Prinses Beatrixweg 34 werden verhuurd aan de heren M. Bal en L. M. C. Manneke. In de woonruimteadvies commissie werden opnieuw gekozen de heren P. J. J. Dekker, C. Burger, J. Hamelink. A. de Schipper en A. P. Sctrouwenaar. De raad ging akkoord met het voorstel tot aankoop van het huis en erf van mej. F. van Koeveringe aan de Zuidelijke Achterweg, voor een bedrag van 1500. Tot gemeente-arbeider in tij delijke dienst werd benoemd de heer j. Haverhoek. In de rondvraag vroeg de heer A. de Schipper (ar) wie er ver gunning verleent voor het maken van muziek in café's. De burgemeester zeg de een nader onderzoek toe. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 4-9 Dts Strande 5-9 slpbt Atlas. Pan Menchy Vlissingen vertrokken 4-9 Dts Strande Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 4-9 Adriana, Hada II. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 4-9 Kitty. Henrica, Thekla, Hoogland (Tern.). Mariekerk, Parkhaven 5-9 Gazelle, Gronin gen, Caltex Delfzijl, Adriaantje Elisabeth,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3