L0EM0EMBA VERJAAGD Mr. Luns naar New York metinternationale' oplossing De GaulleFel in kritiek op VerJSaties Fabrikant Planta vergoedt schade 't venster op de wereld GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN President Kasavoeboe neemt macht in handen De BiltDroog Het COMMISSIE VAN DRIE R Haarlemse fabriek mist 1000 grammofoonplaten RIJKSWATERSTAAT WIL PARTIJ ZIJN IN PROEFPROCES O Verwarring na bericht van buitenlandse persbureau s PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND weer overal LAATSTE NIEUWS Russisch verzoek WIJ LATEN ONS NIET INTIMIDEREN Bonkaarten uit 1918 alsnog retour Bolletje! de échte eierbeschuit Na Congo Krasjes Tegenspraak Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33*, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nïeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4648 Dinsdag 6 september 1960 NIEUWE KOERS VOOR NW. - GUINEA Mr. LUNS Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD President Ka savoeboe heeft gisteravond zijn zwijgen verbroken en zich actief met de gang van zaken in Congo bemoeid. In een radiorede maakte hij het volgende bekend: 1 premier Loemoemba „die door de Belgen op zijn plaats is gezet" heeft het land op de rand van de burgeroor log gebracht en wordt als premier ver vangen door Joseph Ileo, thans voor zitter van de senaat. 2 Het leger wordt direct onderge schikt aan de president zelf, die het daadwerkelijke neemt. opperbevel op zich 3 De Verenigde Naties moeten het handhaven van orde en rust in ge heel Congo op zich nemen. Deze onverwachte wending in het Congolese drama kwam op het ogen blik waarop Loemoemba op het punt stond zich met behulp van Russische vliegtuigen te wagen aan een inval in het. afgescheiden Katanga. „NUL" Zeer kort na de rede van president Kasavoeboe verscheen Loemoemba in de studio van radio-Leopoldstad. Hij verkondigde dat de verklaring van de president van nul en genei waarde was, dat de president niet linger presi dent was en dat hijzelf premier zou blijven. Met andere woorden; de pre mier zette het staatshoofd af dat zo juist hem als premier had ontslagen. Zowel Kasavoeboe als de nieuwe Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Zonnige perioden en overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuidwest. Middag- temperaturen om streeks achttien graden. MIESJE: Behalve de zomer schunt ook de oogst te verregenen. 7 september: zon op 6.01, zon onder 19.14; maan op 20.16, maan onder 8.17. weer Helsinki regen Stockh. regen Oslo regen Kopenh. 1. bew. Aberdeen 1. bew. Londen h. bew. A'dam 1. bew. Brussel h. bew. Luxemb. h. bew. Parijs zw. bew. Bordeaux onbew. Grenoble regen Nice 1. bew. Berlijn h. bew. Frankf. zw. bew. München regen Zürich bew. max. neersl. temp. 7—19 in uur wind gr. C. in mm ONO 12 9 NW 15 12 NNO 12 W 18 NNW 13 NW NW N N NW NW NW NO W NW 19 17 17 16 20 20 17 25 18 18 Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio regen regen regen regen onbew. regen zw. bew. Lissabon onbew. NNW 14 O 13 ONO 15 O 15 NNW 17 stil 13 stil 32 ZZW 29 W 26 NNW 26 1 0 0 0 0,2 0 1 0 0 3 0 2 0 8 13 1 21 1 17 0 0.1 0 0 DEN HAAG. Grote buitenlandse pers bureaus hebben gisteravond op grond van mededelingen uit „hoogst gezaghebbende bron" in Den Haag over de wereld het nieuws verspreid dat de Nederlandse rege ring een nieuwe koers ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea wil gaan varen. Door hoge ambtenaren in Den Haag is echter deze mededeling gisteravond tegengespro. Joseph Ileo wordt beschouwd als een van de intelligentste politici van Congo. Hij is voorstander van een federatienet als de Katangese premier Tsjombe en president Kasavoeboe zelf. MOSKOU (Reuter) De Sow jetunie heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld gevraagd, de kwestie van de vertegenwoordi ging van de Chinese volksrepu bliek bij de Verenigde Naties te plaatsen op de agenda van de Algemene vergadering. Patrice Loemoemba, die eerst de Verenigde Naties te hulp riep, vervolgens die hulp saboteerde en meer scheen te vertrouwen op zijn communistische vrien den, werd door velen beschouwd als de kwade geest van Congo. Hij streefde als premier een eenheidsstaat na. premier (wiens benoeming uiteraard door het perlement zal moeten worden goedgekeurd) is van het begin af te genstander geweest van de door Loe moemba gevolgde politiek. Zij zijn beiden voorstander van een federatie ve staatsvorm, net als Tsjombe, het staatshoofd van Katanga, en Kalonji, de leider van de eveneens afgeschei den republiek Mijnstaat. VERWARRING Het nieuws van Kasavoeboe's optre den veroorzaakte grote verwarring, ook in de gelederen van de politie macht van de Verenigde Naties. Hun eerste taak was een detachement te zenden naar het huis van Kasavoeboe om te waken tegen eventuele aansla gen. Kasavoeboe had daarom ge vraagd. Vervolgens werden alle blan ken in het gebied dat door de interna tionale politiemacht wordt bezet, ge waarschuwd dat er nu van alles zou kunnen gebeuren en dat het wellicht de voorkeur verdiende om maar voor lopig binnenshuis te blijven. Hoewel het duidelijk was dat de sa menwerking tussen de Congolese rege ring en de Verenigde Naties gemakke lijker zou wordet} nu Kasavoeboe een beroep op de volkerenorganisatie heeft gedaan om orde en rust te bewaren, reageerden de functionarissen van de V.N. met geen woord op Kasavoeboe's interventie. Zij gaven er de voorkeur aan af te wachten wat Loemoemba zou doen en of het leger zich bij de nieuwe toestand zou neerleggen. Het leger vormt de belangrijkste machtsfactor in Congo. ONDERBROKEN Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties werd een vergadering onderbroken om secretaris-generaal Hammarskjoeld op de hoogte te bren gen van het nieuws uit Congo. Reacties waren niet onmiddellijk te krijgen. De eerste officiële reactie van een regering kwam uit Brussel, waar de minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny, ver klaarde: „Wij kunnen moeilijk anders dan verheugd zijn wanneer het onaf hankelijke Congo dankzij zijn staats hoofd Kasavoeboe weer terugkeert naar binnenlandse vrede en rust." Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij ivnorr soep bouillon. Pakket van LtpiO nu slechts f 1,03 Alléén bij TZtwVts PARIJS De Navo moet volgens president De Gaulle krachtige invloed laten gelden in Afrika omdat de Verenigde Naties daar te kort schieten en de Sowjetunie, dank zij de riva liteit tussen dat land en de Ver enigde Staten, de moeilijkheden die zich voordoen in de jonge Afrikaanse landen ten nadele van het westen ten volle uitbuit. Mocht de Navo op de helling komen dan zou ook moeten worden besloten dat bondgenootschap een belangrijke taak te geven in het Nabije Oosten en bij de defensie van Europa de volle na druk te laten vallen op het beginsel van de integratie. VOORWAARDEN President de Gaulle noemde drie voor waarden waaraan voor een verbetering tussen de betrekkingen tussen oost en west moet worden voldaan: -j het moet afgelopen zijn met de drei gementen, waarschuwingen en an dere vormen van intimidatie waarmee de Sowjetunie en andere communisti sche landen onrust zaaien; o er moet een begin gemaakt worden met de ontwapening, vooral op het gebied van de kernbewapening; o er moet een eerste begin gemaakt worden met waarachtige hulpver lening aan jonge naties. Men kreeg de indruk dat De Gaulle zich bij zijn kritiek op de Verenigde Naties hij sprak bij herhaling van de zogenaamde Verenigde Naties heeft laten leiden door zijn verwach ting dat in de volkerenorganisatie bin nenkort het Franse beleid in Algerije weef schérp bekritiseerd zal worden. STERK GENOEG Sprekend over Frankrijks rol in de internationale politiek zei De Gaulle: Frankrijk laat zich door Beledigingen noch intimidaties uit zijn evenwicht brengen of intimideren. Wij zijn thans sterk genoeg, evenwichtig genoeg, zeker genoeg van onszelf om woordenstrijd of gebaren niet veel indruk op ons te laten make Wij volgen de lijn, die wij hebben gekozen. ALGERIJE Over Algerije zei hij: In geen geval zal Frankrijk onderhandelingen met af gevaardigden van de nationalistische regering in ballingschap voeren zolang de mogelijkheid bestaat dat tijdens die gesprekken ergens in Frankrijk Mo hammedanen door nationalisten wor den vermoord, dat in Algerije een bom is gegooid op lieden, die rustig aan het strand lagen, of dat Franse soldaten door een soort Algerijnse rechtbank ter dood zijn veroordeeld. „Zo lang men het woord geeft aan deze mensen kan men niet over politiek spreken." ken. Maar leden van de Buitenlandse pers vereniging die de „hoogst gezaghebbende bron" zelf hebben horen spreken, hielden ook gisteravond na deze ontkenning vol, dat zij de woorden precies en getrouwelijk had den weergegeven. De kern van het nieuws, dat Associated Press gisteren naar het buitenland zond, luidt aldus: De Nederlandse regering zal de Verenigde Naties voorstel len een „internationale" rege ling te treffen voor Nederlands Nieuw-Guinea. Verwacht wordt dat minister Luns, die vandaag naar New York vertrekt om de Algemene Vergadering van de V.N. bij te wonen, de mogelijk heid daarvan zal bespreken met de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld. Van de wijze waarop het Ne derlandse voorstel zal worden ontvangen zal afhangen of Ne derland aan de Algemene Ver gadering een concreet voorstel zal doen inzake de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. In Den Haag wordt gedacht aan de mogelijkheid dat de Verenigde Naties een commis sie benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van Indië, Australië en de Verenigde Sta ten, die het Nederlandse be stuur raad zou geven. „De bron" wilde op deze figuur niet dieper ingaan. Van een onzer verslaggevers OTTERDAM PRESIDENT DE GAULLE drie voorwaarden Van onze correspondent HAARLEM. De grammofoonpla- tenfabriek Artone Gramophone te Haar lem mist ongeveer duizend grammo foonplaten, alle 45-toeren plaatjes. De Haarlemse recherche heeft de 40-jarige fabrieksarbeider G. T. gear resteerd die ervan wordt verdacht deze platen te hebben ontvreemd. De bedrijfsleider van de fabriek koesterde al enige tijd verdenking te gen de man en waarschuwde de re cherche. Buiten het fabrieksgebouw werd hij door de politie opgewacht; hij bleek een aantal platen bij zich te heb ben. Thuis werden er nog 235 gevonden. De man bekende de platen ontvreemd te hebben. Een dee] van de buit zou hij hebben verkocht aan iemand uit Den Bosch tegen twee kwartjes per plaat. Hij ontkent duizend' platen te hebben meegenomen. Later heeft de politie nog een arbei der van de fabriek gearresteerd. Deze werd weer los gelaten nadat was ge bleken dat hij slechts twee plaatjes had meegenomen. Van onze correspondent VENLO Onder het motto Eerlijk duurt het langst en in dit geval duurde het bijzonder lang heeft „een eer lijke vinder" de distributiekaarten teruggestuurd die hij 42 jaar geleden op straat had gevonden. Een hoogst verbaasde mevrouw G. Lu- cassen uit de Dr. Blumenkampstraat in Venlo haalde uit de aan haar gerichte brief de op naam gestelde bonkaarten, die haar inmiddels overleden schoon vader in 1918 in Horst had verloren. Zonder enige nadere aanduiding kreeg mevrouw Lucassen een controlekaart voor distributie van leer, een bonen- kaart, moutkaart, erwtenkaart, gort- kaart, zeepkaart en petroleumtoewij zingen retour. Advertentie De directie van Van den Bergh en Jur- gens' NV (Unilever) deelt mee dat het haar wens is, ongeacht de vraag van de juridische aansprakelijkheid, aan hen die door de aan Planta toegeschre ven huidaandoening zijn getrof fen, schade te vergoeden. Het overleg over een praktisch uit voerbare regeling is nog gaan de. Hierover zullen dezer da gen nadere bijzonderheden wor den verstrekt. Terwijl de Plantaziekte verder terug loopt er zijn nu nog een honderdtal ziekenhuispatiënten tegenover twintig duizend thuisliggende zieken heeft de fabrikante van de aangevochten margarine besloten alle risico's op zich te nemen, nog voor het microscopisch onderzoek van de organen van de in Leeuwarden overleden patiënte vol tooid is en nog voor er in Utrecht een definitief antwoord is gevonden op de samenstelling van de veelbesproken emulgator in de Planta. In de dermatologische kliniek van het Stads- en Academisch Ziekenhuis is het onderzoek op volle gang. Prof. dr. L. H. Jansen, directeur van de afde ling Dermatologie heeft deze proeven op zichzelf en zijn staf toegepast en „voelt zich nog heel goed" zoals hij vertelde. De emulgator wordt weliswaar aan vaard als de schuldige aan de huid ziekte, maar men wil voor de volle honderd percent zekerheid hebben.. Daarom zijn er aanvankelijk proéven op dieren genomen, die niets uithaalden: de proefdieren bleven gezond. Toen werd besloten de emulgator ook op mensen te beproeven, waarvoor prof. Jansen en zijn assistenten zich be schikbaar stelden. Hiertoe worden op de huid krasjes aan gebracht, die worden aangestipt met verschillende doseringen van de ver dachte stof-doseringen die steeds ster ker worden. Er wordt rekening gehou den met twee mogelijkheden: of de emulgator is zelf de schuldige, of zij activeert andere gevoeligheden in het menselijk organisme. Mochten de huidproeven niet het ge wenste resultaat opleveren, dan zul len ze ook inwendig moeten worden genomen. 6RIGK Claradat is de laatste keer, dat we op visite gaan. Prijzen bouwbedrijf DEN HAAG. De raad van be stuur bouwbedrijf bereidt in over leg met Rijkswaterstaat een civiel rechtelijke procedure voor, die als „testcase" zal moeten dienen of de door de regering uitgevaardigde prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 al dan niet verbindend is. Beide lichamen zoeken naar een geschikt concreet geval waarin een aannemersbedrijf zich tegenover de aanbesteder dat zal Rijkswater staat zijn beroept op de zg. risico clausule en zijn declaratie over het uitgevoerde werk dienovereenkomstig heeft verhoogd. Rijkswaterstaat zal dan voor de rechter tegen de betrok ken aannemer aanvoeren dat de prij zenbeschikking bouwbedrijf 1960 van de regering doorberekening van op of na 1 maart gestegen lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de prijzen van bouwwerken die op die datum onder handen waren, verbiedt. Deze weg om uit te maken of de prijzenbeschikking wel of niet verbin dend moet worden geacht zal worden gevolgd, nu ^gisteren het overleg tus sen de regering en de raad van be stuur bouwbedrijf over intrekking van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 is mislukt. De ministers van economische za ken en van volkshuisvesting en bouw nijverheid, drs. J. W. de Pous en mr. J. van Aartsen, toonden zich in een gesprek met een delegatie van de raad van bestuur bouwbedrijf onder leiding van de heer J. P. A. Nelissen, bereid de beschikking in te trekken. Maar zij zouden dan van de aannemers de garantie moeten krijgen, dat er niet zou worden doorberekend. De delega tie kon deze garantie echter niet ge ven. ROME. Prof. Cultrera, onderdirec teur van het Nationale Italiaanse verze keringsinstituut, heeft gisteren aan de eerste secretaris van de Deense ambas sade te Rome, de heer Crogg Mayer, een chèque van een miljoen lires (6000 gul den) overhandigd voor de nagelaten be trekkingen van de tijdens de Olympische Spelen overleden. Deense wielrenner Jensen. Zoals bekend zijn alle deelne mers collectief tegen overlijden en on gevallen verzekerd. De Nederlandse regering, aldus werd te kennen gegeven, heeft een „inter nationale" oplossing reeds enige tijd in gedachten. Na de gebeurtenissen in Congo, zo is de redenering, zullen de V.N. wellicht bereidwilliger zijn een dergelijke missie op zich te nemen. Wellicht, zo werd verder gezegd, zou den de V.N. het praktischer vinden een adviserende taak op zich te nemen in Nederlands Nieuw-Guinea voordat het daar mogelijk tot moeilijkheden zou komen. Tot zover het bericht van Associated Press. Het persbureau Reuter, dat eveneens de gedachten van de Nederlandse rege ring aan „internationalisatie" van Ne derlands Nieuw-Guinea meldt, voegt hier nog aan toe te hebben vernomen dat de vorm van voogdijgebied de meest aangewezene wordt geacht. Gisteravond laat werd eerst door een ambtenaar van buitenlandse zaken dit nieuws tegengesproken. Vervolgens was een officiële woordvoerder van de rege ring bereid tegenover ons te verklaren: „De politiek van de Neder landse regering ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea heeft geen wijziging onder gaan. Andersluidende berich ten kunnen dan ook niet juist zijn." Gisteravond laat gaf de Rijksvoor lichtingsdienst het volgende officiële communiqué uit: „Naar aanleiding van de hedenavond circulerende persberichten, als zou de Nederlandse regering overwegen te streven naar een internationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederlandse regering mee, dat er geen enkele wijziging is gekomen in haar buitenlands beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel zoals dit beleid in de laat ste jaren is gevoerd. Echter niet alleen Associated Press maar ook andere persbureaus en indi viduele buitenlandse journalisten heb ben de woorden van de „hoogst gezag hebbende bron" vernomen en op ongeveer eendere wijze over de wereld verspreid. Ervaren voor deze organen werkende journalisten handhaafden gisteravond laat, ook nadat boven staande ontkenning namens de rege ring was verstrekt, tegenover ons de juistheid van hun berichten. Wij menen, op dit ogenblik, bij deze verwarring en vooral ook gezien het grote belang van deze zaak, bericht en ontkenning onze lezers niet te mogen onthouden. BERLIJN (Reuter). De Oostduitse president Wilhelm Pieck, wiens gezond heidstoestand al geruime tijd veel te wensen overliet, is opnieuw ernstig ziek. Het Oostduitse persagentschap ADN om schreef zijn toestand als „zeer ernstig"; zijn toestand was verergerd door een „plotselinge hartzwakte" en hij had ho ge koorts. De 84-jarige Pieck is al twee jaren niet in het openbaar gezien. Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende vier weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik 1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1