Voldoening Indonesië Dreigende nota van Rusland Na weken sarren en dreigen man doodgestoken 't venster op de wereld Minister Luns: treurig symptoom van anarchie in betrekkingen Buien gaan verdwijnen OPSCHUDDING IN BONN D' De BiltKoel FAMILIETWIST SLEEPTE JAREN OUDSTRIJDERS UITGEFLOTEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Genoopt Vergeefs Affront Grimmig Protest Vermist meisje werkte als dienstbode Agent met barkruk neergeslagen PRIJZENSTROOM VIA DE RADIO LAATSTE NIEUWS! Dertien moeders protesteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vcrststraat 90 Postbus 4, Giro U6566, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel, 01180-3009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, N-eutvendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee, Havenpark 34. tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.l G. i. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4648 Maandag 5 september 1960 DE DOORMAN NIET NAAR JAPAN TOKIO (AFP) De Japanse regering is voor de Indonesische druk en voor de dreiging niet geweld in eigen land door de knieën gegaan. Zij heeft de Nederlandse regering officieel verzocht het aan gekondigde ..goodwill '-bezoek door Nederlandse oorlogsschepen uit te stellen. De toestemming aan het Nederland se smaldeel V om de haven van Joko- hama aan te doen werd daarmee in getrokken. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat onder deze omstandig heden het voorgenomen vlootbezoek uiteraard is afgelast De Japanse minister van buitenlandse zaken verklaarde zaterdagavond in Tokio dat zijn regering tot haar besluit -was genoopt door de nadelige internationale weerslag van het voorgenomen bezoek, in het bijzonder in Indonesië. „Het doel van het bezoek het kweken van good will kan onder deze omstandigheden niet worden bereikt", zo zei hij. Hoewel de Japanse regering formeel heeft gevraagd om uitstel, gaf men in kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken toe dat dit neerkwam op een Japanse weigering het smaldeel te ontvangen. Eerder had de Japanse regering al van alles geprobeerd om het Nederlandse vloot bezoek voor Indonesië (en de achterban in eigen land) aanvaardbaar te maken. Met medewerking van de Nederlandse regering had zij het al gebracht tot een wijziging van het vaarplan van smaldeel V. het achterwege laten van saluutscho ten en het vermijden van plechtigheden tijdens het bezoek. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei zaterdag in een com muniqué van het Japanse besluit met grote bevreemding te hebben kennis ge nomen. De houding van de Japanse regering is in de verhouding tussen be vriende naties in hoge mate ongebrui kelijk, zo werd gezegd. Zulks treft te meer, zo gaat het com muniqué verder, aangezien reeds enkele weken geleden overeenstemming was bereikt over een vlootbezoek dat zou worden gebracht ter opluistering van de 350-jarige herdenking van de Nederlands- Japanse betrekkingen. Wat ons. zoals wij de vorige week op deze plaats twee maal hebben uiteengezet, zonneklaar te wachten stondis gebeurd. Japan heeft de uitnodiging voor het aanstaande Nederlands vlootbezoek aan Jokohama ingetrokken. De Nederlandse regering toont zich daarover gebelgd. Zij verwijt het Japanse kabinet duidelijk doelend op de verzekering van Tokio dat het bij de beoordeling van de Indonesische protesten aan de internationale ge bruiken zou vasthouden een inter nationaal hoogst ongebruikelijke hou ding te hebben aangenomen. Het zal Den Haag toch niet zijn ontgaan dat er sinds 1945 wel meer is gebeurd dat internationaal hoogst ongebruikelijk was? De Japanse regering is tot haar be sluit gekomen vast niet alleen door de 'ndonesische houding, maar meer nog uit beduchtheid voor de reactie in eigen land. Waartoe die reactie kan leiden is enkele maanden geleden ge bleken toen verzet rees tegen een be zoek van president Eisenhouwer: de Amerikaanse president kwam niet en de Japanse regering werd gedwongen heen te gaan. Het is de Japanse regering gewoon niet waard geweest om door tegen over Nederland vast te houden aan iaat wij in het westen internationaal gebruik noemen haar eigen leven op het spel te zetten. Dat nu had onze regering aan kun nen zien komen. Door op het juiste tijdstip van de Japanse invitatie af te •zien had Nederland, de eer aan zichzelf kunnen houden. In ieder geval zou óns dan het affront, dat ons nu is ge daan, zijn bespaard. Voor de televisie heeft minister Luns zaterdagavond grimmig op het Japanse besluit gereageerd. Hij zag er een treu rig symptoom in van de toestand in Japan. Een treurig symptoom ook van de wijze hoe de internationale betrekkingen afdrijven naar een soort «anarchie, waar chantage de plaats kan innemen van be hoorlijke diplomatie en waarbij derde mogendheden de binnenlandse toestand van een ander land zo kunnen beïnvloe den, dat de regering van dit land in een dwangpositie komt. De voorzitter en de secretaris van het instituut Nederland-Japan. F. Th. Roeter van Lennep en mr. J. S. M. Dijt, hebben hun ontslag genomen uit deze functies uit protest tegen het besluit van de Japanse regering. De activiteiten van het instituut 'dat de handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland wil bevor deren) zullen voorlopig worden opge schort. In Djakarta de Indonesische ambas sadeur in Tokio werd twintig minuten later dan de Nederlandse ambassadeur van de Japanse beslissing op de hoogte gesteld is de ontwikkeling uiteraard met instemming begroet. Dit bewijst, zo zei de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken uit het Indonesische parlement, dat de Japanse regering begrip heeft voor de gevoelens van het Indonesische volk. HEERLEN Het zestienjarig meis je Carolina Schoutens uit Heerlen, die vorige week als vermist werd opgege ven, is terecht. Het meisje was in Kerkrade in be trekking gegaan als dienstbode. Haar ouders rnad zij niets verteld. Zij was maandagmiddag van huis gegaan en had daarna niets meer van zich laten horen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Bij een massale vechtpartij in een café aan de Witte de Withstraat in Amsterdam is zaterdag nacht een politie-agent vrij ernstig ge wond geraakt. Een van de bezoekers, de 29-jarige loswerkman Willem de B., sloeg de agent met een barkruk tegen de grond. De politieman moest met in wendige kneuzingen en verwondingen aan het gelaat in een ziekenhuis worden opgenomen. De dader vluchtte, maar hij is gistermiddag in zijn woning ge arresteerd. De vechtpartij was ongeveer een half uur na sluitingstijd begonnen. Toen en kele politieagenten van het bureau Lo- dewijk van Deysselstraat bij het café De Draver aankwamen, waren de ruim twintig gasten in een verwoede strijd gewikkeld. Het politiële bevel om het établissement te verlaten ging in het rumoer -van het mokerend geweld verlo ren. Toen kwamen de gummiknuppels er aan te pas. Op dat moment werd één van de agenten door de. als een bezetene om zich heen slaande de B. aangevallen en geveld. Prinses Beatrix heeft met een vriendin een gezellig hoekje in het restaurant Meo Paraeca in Rome opgezocht, waar ze zich opgewekt laat toezingen. Zaterdagavond was zij met prinses Irene op het „koningsbal" in Napels, dat ook werd bijgewoond door de Griekse koninklijke familie, de Zweed se prinsessen Margaretha en Desiree en prins Jan en prinses Charlotte van Luxemburg. GORKUM. De heer B. Bil uit Schiedam is gisteren Nederlands kam pioen sportvissen geworden. Hij won in Gorkum het nationale tornooi van het Centraal Nederlands Hengelaarsver- bond, waar vijfhonderd man aan mee deden. De prijs voor het vissen in teams van vijf man werd gewonnen door de ver eniging Dobbertje-onder uit Sint Mi chielsgestel. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend bewolkt en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen noord west en noord. Koei weer. Miesjc: Na het bloemencorso 6 september: zon op 5.59, zon onder 19.17; maan op 19.49 maan onder 7.02. Van onze weerkundige medewerker E REGEN heeft zich dit weekeinde niet onbetuigd gelaten. Zaterdag was het een regenzone die over ons land is getrokken, zondag waren het fikse buien uit een gebroken bewolking. Vooral ten zuiden van de Moerdijk zijn zware buien gepasseerd, af en toe dreun de de donder maar soms scheen al heel gauw weer de zon. Merkwaardige verschijnselen zijn er aan de kust waargenomen. Bij Noord- wijk zijn gistermiddag zes hozen bij el kaar gezien boven zee. Hozen komen tij dens buiig weer wel meer voor, zij ont staan als het temperatuurs verschil tus sen de bovenste en de onderste lagen van de dampkring te groot is. Dat kan als op een warme zomerdag de onderste laag sterk wordt verwarmd door afstra ling van de aarde. Het kan ook wanneer het in de hoge niveaus opeens kouder wordt. Dat is gisteren het geval geweest. Een hoos is dus als een bijprodukt van een bui te beschouwen. De zee is in deze dagen, nu de zon zo weinig schijnt, war mer dan het land, zodat een voorkeur voor het ontstaan van hozen boven zee mag worden verwacht. Deze kunnen zich zelfs bij bladstil weer ontwikkelen. Zij zuigen soms een grote hoeveelheid water op uit de zee en laten deze wel eens vallen als zy boven land gedreven zijn en zich daar oplossen; wolkbreuken! kunnen er dan het gevolg van zijn. Er is verandering in het weer te ver wachten. Over de Britse eilanden nadert een rug van hoge druk onder invloed waarvan de wind weliswaar naar het noordwesten draait. Dat betekent geen verhoging van de temperatuur maar de opklaringen zullen de buien gaan over treffen. Zelfs is er kans, dat na vandaag de buien eens wegblijven. Wel is er boven de Oceaan een nieuwe depressie, maar die vertoont nog geen onrustbarende ac tiviteit. Een adempauze tussen de vele regenzones en regenbuien leek gister avond wel het minste dat verwacht mag worden. Van onze correspondent BONN. Met een brutale Russische nota aan Bonn, dit weekeinde over handigd, is een dieptepunt gekomen in de toch al verslechterde betrekkingen I tussen beide landen. In Bonn karak teriseerde men de nota als geheel pas send in het kader van de jongste Oostduitse maatregelen tot isolering van Berlijn, waar overigens met ingang van vandaag de toestand weer hij het oude zou zijn. De Russische nota, die in Bonn heel wat opschudding veroorzaakte, stelt o.m.: De Sowjetunie zal niet dulden, dat Bonn zich met atoomwapens bewapent.! Voortbordurend op het memorandum van de Westduitse generale staf waarin o.m. de uitrusting met tactische atoom wapens van het nieuwe Duitse leger werd geëist beschuldigen de Russen Bonn ervan dat de regering-Adenauer een soort nieuwe blitzkrieg aan het voorbe reiden is. De regering-Adenauer doet alsof Duitsland niet onvoorwaardelijk heeft gecapituleerd. Een afzonderlijk vredesverdrag tus sen Moskou en het communistische Oost duitse bewind zou Oost-Duitsland de heerschappij over de verbindingswegen te land en in de lucht van West-Duits- land naar West-Berlijn geven. Opwinding Alle politieke partijen in Bonn lieten ijlings verklaren dat met dit diplomatieke stuk de grens van het mogelijke ver is overschreden. Hier wordt, aldus Bonn, een offensief gesteund dat ten doel heeft j de crisis rond Berlijn te verscherpen. In hoge mate betreurt men het daarom j dat juist thans bij de Westelijke partners 'van de bondsrepubliek op allerlei wijze •kritiek wordt geoefend op de houding van de regering-Adenauer tegenover de organisaties van de verdreven Duitsers. Op een gisteren te West-Berlijn gehouden vergadering van een dezer organisaties wees de minister voor gezamenlijke Duitse zaken. Lemmer, deze kritiek op nieuw van de hand. Op de bijeenkomst waar 15.000 vluchtelingen, te zamen wa ren, zei hij dat de verdreven Duitsers alleen maar vredelievend zijn en verlan gen naar hun oude haardsteden; niet meer, niet minder. De Westberlijnse burgemeester en kandidaat voor het bondskanselier schap Willy Brandt, haakte daarop in. Volgens hem is de Oder-Neissegrens tussen Polen en Oost-Duitsland niet definitief zolang er geen vredesverdrag voor geheel Duits land is gesloten. Uit deze redevoeringen van Brandt en Lemmer, die tot de C.D.U. behoort, bleek duidelijk dat rege ring en oppositie te Bonn niet van plan zijn toe te geven aan de Westelijke kritiek op de vluchtelingenorganisaties en op de steun daaraan door de politieke partijen in de Bondsrepubliek. Teruggestuurd In Berlijn was het gisteren de laatste dag dat van Oostduitse zijde aan West duitsers de toegang tot Oost-Berlijn werd geweigerd. Men zag er voor het eerst tanks achter de volkspolitie staan, maar incidenten deden zich ook op deze dag niet voor. Aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland daarentegen wezen de Oostduitse grenswachten opnieuw tien tallen Westduitsers die naar vergaderin gen in West-Berlijn wilden -gaan terug. Zij konden echter West-Berlijn snel be reiken via de luchtlijnen waarbij Bonn en West-Berlijn de passage betaalden. In totaal schat men het aantal aan de Oost duitse grens teruggestuurde Westduitsers op goed duizend, 695 van hen maakten van het aanbod voor een gratis luchtreis gebruik. Advertentie zie adverieniie op pagina 10 Van een onzer verslaggevers BRAAMT. De kleine buurtschap Braamt bij 's Heerenberg achthon derd inwoners is in beroering geraakt door een misdrijf, dat de 62 jaar oude landbouwer Th. Huntink het leven heeft gekost. Hij zakte zaterdagavond om tien uur, bloedend uit steekwonden aan buik en rug, op de drempel van zijn huisje in elkaar. Dit was het sluitstuk van een wekenlange sarpartij, die veertien dagen ge leden al ontaardde in de opzettelijke vernieling van een hooimijt van het slachtoffer. De jongeman kwam tegenover de heer Huntink en diens zoon te staan. Er ontstond een hevige ruzie, die zo hoog liep, dat R. met een geopend dolkmes op de landbouwer afstormde en hem in de rug en de buik stak. De zoon wilde vader helpen, maar kreeg geen vat op de woesteling, die de jonge H. nog een harde klap met de dolk op het hoofd toediende, zonder hem overigens ernstig te verwonden. Het slachtoffer strompelde naar de deur terug en zeeg op de drempel ineen. Enige tijd later was hij dood. R„ die de omvang van zijn daad kennelijk niet be sefte, ging door met schelden en is later naar de woning van zijn vriend K. ge gaan, waar de politie hem heeft gear resteerd. Ook de marinier K. is aange houden. Na een verhoor heeft de politie de zoon H. voorlopig op vrije voeten ge steld. R. heeft volledig bekend; de dolk is vlakbij het huisje van de heer Huntink, met het lemmet in de grond getrapt, teruggevonden. Tussen de familie Huntink en K„ een zwager van het slachtoffer boterde het al tijden niet meer. Het is een paar jaar geleden begonnen met een zoon van de zaterdagavond ge dode landbouwer. Hij trouwde, nadat hij wegens een diefstal enige maanden in de gevangenis had gezeten het meisje, dat hem zou hebben geholpen bij zijn misdrijf. De ouders weigerden de schoon dochter in de familie op te nemen. Sinds dien is er een driemanschap gevormd: deze zoon, de 17-jarige zoon van K., die sinds kort als marinier dient en de twin tigjarige fabrieksarbeider J. B. R., uit Silwolde, vriend van de dochter van K. KNALPOT Dit drietal maakte er de afgelopen weken een gewoonte van met de brom fiets van R. langs het huisje van de vader te rijden, waarbij vooraf de knal- pot van de brommer was gehaald. Er werd over en weer verwoed gescholden. Naar de vernielde hooimijt stelde de politie een onderzoek in, maar de daders bleven onbekend. De buurtschap wees hen fluisterend aan: de drie rebellen. Het bleef echter bij fluisteren. Voor de heer Huntink stond het even wel vast en hij leefde de afgelopen weken in een doorlopende vrees, dat er opnieuw iets tegen hem zou worden ondernomen. Zaterdagavond was een andere zoon, getrouwd en wonend in een naburige plaats, bij de vader op bezoek. Tegen tienen, toen het goed donker was, begon het spelletje met de la waaiende brommer weer. BANG De heer Huntink, bang dat er opnieuw iets op zijn erf vernield zou worden en bang geworden door de scheldpartijen, die de laatste tijd over en weer waren gevlogen, geladen met zulke krasse be dreigingen, dat hij zijn leven geen mo ment zeker dacht te zijn, kwam naar buiten. Op het erf is het gebeurd. De drie jon gelui lieten de brommer razen en slin gerden de oude man een serie verwen singen naar het hoofd. Er is met stenen gegooid. H. en K. zijn daarop naar het dorp gegaan R. kwam alleen terug „om even af te rekenen" naar hij braniënd beweerde. Hij had een steen tegen het hoofd gekregen. SAARBRUECKEN (AP). Ongeveer duizend leden van de Stahlhelm, een organisatie van Westduitse oudstrij ders, zijn gisteren uitgefloten door pa cifisten toen zij met oude legervlaggen in gesloten gelederen opmarcheerden naar een oorlogsmonument vlak bij de Franse grens. Onderweg van Saarbrücken naar het monument trachtten de pacifisten de marsorde van de veteranen, onder wie zich ook Franz voni Papen, de vroe gere Duitse ambassadeur in Turkije, bevond, te verstoren. Botsingen deden zich echter niet voor. De pacifisten voerden borden mee. Op een daarvan stond: Leven jullie nog altijd? De leiders van de Stahlhelm publi ceerden een verklaring waarin het heet te dat de beste verdediging nog altijd de aanval is en dat daarom de West duitse strijdkrachten versterkt moeten worden. De wandelaars op de Rotterdamse Lijnbaan werden gistermiddag ver rast door een levensgrote tekening op het plaveisel. De maker ervan stond er nonchalant by, geleund tegen een postzegelautomaat. Het was een 25-ja- rige Franse schilder met de poëtische naam Paride Siliquine, die met deze wijze van tekenen zijn brood en reis door Europa verdient. De hele zomer is hij al op weg door Frankrijk, Duitsland en Denemarken. Een paar weken is hij nu in Neder land. „Maar zo nat en koud als hier is het nergens", zei hij gisteravond. Dat kan wel kloppen in deze zomer, maar hij stond tot 's avonds laat ook zonder jas en met blote voeten op straat. Hij was overigens deRotter damse politie erg dankbaar. Vergunning voor zijn straattekenarij had hij weliswaar niet gekregen, maar de agenten die kwamen kijken. Vrijdag veertien oktober zal in het programma van de K.R.O. over Hilver sum II een grote loterij, die ten bate van het Prinses Beatrix Polio Fonds en De Nederlandse Blindenbibliotheek wordt gehouden, een einde vinden. De loterij, die vandaag begint, stelt aan hoofdprijzen vijf woonhuizen, vijf auto's en televisietoestellen in het voor uitzicht. De opbrengst wordt besteed voor het instrumentarium van polio- patiënten circa dertienduizend van dri^ tot zeventig jaar en voor uit breiding van de Braillebibliotheek voor blinden. In het kader van deze actie zal er een krant worden verspreid, getiteld Polio-Blinderx-Krant voor Gezond Ne derland. Een van deze kranten is bij zonder gemerkt en wie dit nummer ontvangt en herkent, krijgt een grote vakantietocht aangeboden. De bijzon derheid van dit speciale nummer zal worden bekend gemaakt zondag twee oktober 's morgens tussen zeven en negen uur over de zender van radio Luxemburg. k Is het een groene met een zwarte golvende lijn over z'n bast? WILLEMSTAD (ANP) Het Bovenwindse eiland St. Maarten wordt door een orkaan bedreigd. Het is de orkaan Donna, de hevigste die sinds lange tijd in het Caraibische gebied is w aar genomen. De orkaan stevende gisteravond met een snelheid van circa 27 km per uur recht op St. Maarten af. Op Curasao is het Rode Kruis doende hulp goederen klaar te maken. Slechte weg naar school (Van onze correspondent) ROERMOND. Dertien moeders uit het gehucht Loop (Gemeente Echt bij Roermond) gaan vandaag met hun schoolgaande kinderen naar het ge meentehuis van Echt. Ze gaan protes teren en informeren of de weg van hun buurtschap naar het dorp Echt binnenkort begaanbaar wordt gemaakt. De kinderen gaan mee als een levend bewijs van de slechte toestand van die weg. De vrouwen hebben hun kroost vo rige week van school thuis gehouden. Regen en zware vrachtauto's hebben van de weg een modderpoel gemaakt. Alleen met laarzen is er nog door te komen. De leveranciers in Echt willen allang geen waren meer bezorgen in Loop. De moeders hebben vorige week het hoofd van de school op de hoogte ge steld. Ze hopen, dat hij hen zal steunen in hun streven naar verharding van de weg. Zeeuwsch Dagblad Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee TJ van alle markten thuis bent hadden hem niet weggestuurd. In Am sterdam was dat wel gebeurd, vertel de hij. j Siliquine wist niet of hij nog lang in Rotterdam zou blijven. Dat hangt van zijn verdiensten af. De eerste dag! was redelijk goed. De sigarendozen naast zijn tekening waren goed gevuld. Als hij Nederland gezien heeft, gaat hij via België en Luxemburg terug naar Frankrijk. Ik verzoek U mij gedurfd# vier weken het Zeeuwsch Degblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik ƒ1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1