n ERGIFTIGDE OLIJVEN Ons Nationaal Monument j Vreemd (III) TVtjt Jirrrfk^ KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I P.W. RUSSELS Vooruit maak van dit land een deel >an Duitsland...! Oncreatief land Allemaal import Hèt idee DE TINTELS Jack Dunkley Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 m DAG MENEER MORRIS DE heer James Morris ken ik niet. Dat is jammer, want hij denkt bijvoor beeld dat Walcheren midden in het IJsselmeer ligt. En niet al leen dat de heer James Morris dat denkt, maar hij schrijft dit soort enormiteiten op ook vier pagina's nog wel, van de Saturday Evening Post, en mil joenen in en buiten Amerika krijgen het onder ogen en zul len het geloven. Daarom zou ik meneer James Morris wel eens willen ontmoeten. Dan zou ik beginnen met hem koffie aan te bieden en tegen hem te zeggen, dat de opbouw van Nederland na de oorlog bepaald niet bereikt is bij gratie van het „Duitse wonder", zo als hü in zijn blad veronderstelt, maar dat het wel waar is, dat het Duitse achterland veel, zeer veel voor de Nederlandse economie betekent. En dan zou ik hem vragen mee te gaan. in mijn autootje en dan zou ik de heer James Morris door Nederland rijden. Een dag of drie of daar omtrent. Ik zou hem links en rechts bij voor beeld wat musea laten zien, wat beeld houwwerken, wat stukjes flatbouw in Rotterdam bijvoorbeeld, nieuwe wijken in Den Haag autowegen, tunnels en nog het een en ander. En dan zou ik vragen: „Meneer James Morris, vindt u nog steeds zoals u in uw Saturday- Evening Post schreef dat Nederland ondanks de vele deugden, een oncrea tief land is? Vindt u nog steeds, zoals u zwart op wit in dat miljoenenblad aan het papier toevertrouwde, dat ons volk te klein in aantal is, dat onze landerijen te onbetekenend zijn en dat onze omstandigheden te bekrompen zijn om in Nederland kunst met een grote K voort te brengen, literatuur van enige waarde te produceren en een architectuur te hebben die het aan kijken waard is?" Wij Nederlanders teren nog steeds op onze oude roem als zeevarende na tie, we zijn eigenlijk erg te beklagen want niemand spreekt onze taal be halve een paar zielige Afrikaanders, wij lezen practisch uitsluitend uit het Engels, Frans of Duits vertaalde boeken Ifemipgway is bij ons bijzonder popu lair, verneem ik) en hebben nauwelijks literaire produkten van eigen bodem en de meeste toneelstukken die men kan gaan zien in onze meelijwekkend weinige schouwburgen zyn geïmpor teerd. Zo is het ook met de televisie programma's: ongeveer allemaal import en als we een filmpje draaien is het uit de hele oude Engelse doos; zo van: dat hadden ze in Engeland toch nog op de rommelzolder liggen. Aldus de lieer James Morris. Ik zou meneer James Morris gewoon eens meenemen naar een flinke boek winkel. Ik zou daar niets zeggen, alleen maar boeken aanwijzen. En dan zou ik met hem naar Bussum rijden en daar wat repetities voor TV-stukken gaan bijwonen. En vervolgens wat schouw burgen af. O ja, en ik zou zeker een hele tijd toeven in het centrum van Rotterdam en tegen de heer James Morris zeggen: „Kijk nou eens om u heen, meneer Mor ris en zeg me dan of onze architectuur „over het algemeen geïnspireerd is op anderen en weinig origineel", of u ons nog altijd zo'n stil, dor en wat droog volk vindt dat tot weinig eigens in staat is, zoals u dat zo uitbundig hebt geschreven." Neen, neen. Holland is geen briljant land. wij flonkeren niet, er siddert niets in ons; we zijn maar Janussen Droogstoppel, als men het verhaal van de heer James Morris leest. En men vraagt zich af, zegt de heer James Morris, wat eigenlijk het doel is van zo'n klein koninkrijkje en of de politieke structuur wel waard is om in stand gehouden te worden. Nou, meneer Morris, dat maken we dan wel zelf uit. hoor. 61 l Haines keek naar enige aanteke ningen, die hij voor zich had liggen. „Als u er geen bezwaar tegen hebt, zou ik graag deze kwestie opnieuw met u bespreken. Hoe laat hebt u die avond, het redactiegebouw ver laten?" Jessop voelde een trilling van be nauwdheid. ,,Het was juist even vóór elf uur," zei hij. „Mijn gewo ne tijd." Haines knikte. Onmiddellijk na het partijtje schaak?" ,,Dat is juist," zei Jessop, terwijl hij zich tot een glimlachje dwong. Wat was hij verstandig geweest door die voor zorgsmaatregelen te treffen! de politie werkte grondiger dan hij had verondersteld. „En u vertrok per auto?" „Ja," zei Jessop. Hij kon zijn hart nu voelen bonzen. Toen Ogilvie hem had ondervraagd had hij willen zeg gen, dat hij de bus of de trein had genomen, doch hij was niet op de hoogte van de routes en de vertrek uren en in elk geval zou het voor de politie een eenvoudige zaak zijn geweest dit te controleren. Het had j u ,S®le^'en risico te nemen, dat hij had genomen. Nu voelde hij zich daarover minder gerust. „Heeft iemand u toen zien vertrek ken?" vroeg Haines. ,,Ik denk van niet," zei Jessop met een schok van opluchting, daar hij zich realiseerde dat Haines alles goed beschouwd niet trachtte hem oo een fout te betrappen dat wist hij ge woonweg niet. „Er was niemand in de garage. Sarge heeft mij misschien gezien, maar dat kan ik werkelijk niet zeg gen. In elk geval vertel ik u de waarheid. En waarom zou ik dat niét doen?" Haines ging daar niet op in. ..On derweg heeft u niet gestopt, vermoed 1.P heeïï geen benzine gekocht of uzelf getracteerd op een broodje of iets dergelijks?" „Niet op dat uur, inspecteur, ik wilde zo gauw mogelijk thuis zijn." „U woont op uw eentje?" „Ja." Haines leunde achterover. Het zou voor ons van groot belang zijn, Mr. Jessop, als u iemand zou kunnen noemen die kon bevestigen, dat u die nacht inderdaad thuis bent geweest. U wordt niet van iets beschuldigd, zoals u begrijpt het gaat er hier alleen om, u uit te schakelen en de nodige maatregelen tegen anderen te nemen. We hebben ons er reeds van vergewist, dat uw buren in Beckenham uw auto 's avonds niet V door Andrew Garve hebben horen arriveren of de vol gende dag zien vertrekken. Dat be wijst natuurlijk niets.. ..Behalve dat ze zich met hun eigen zaken bemoeien," zei Jessop. Juist." Haines stond op. ,,Nu, mr. Jessop, ik weet dat het voor u in de huidige omstandighe den uiterst moeilijk is, maar als u zich soms enig feit mocht herinneren om uw relaas te bevestigen .zou u ons daarmee ten zeerste van dienst zijn. En verder mijn dank, dat u hierheen bent gekomen om mij over het zyklon in te lichten." Hij knikte. Jessop kon gaan. Bijna onmiddellijk daarna kwam Cardew binnen, op de voet gevolgd door Ogilvie. Hij zag bleek en had een nog gespannener uitdrukking od zijn gezicht dan de vorige maal. Hij deed alsof hij de stoel niet zag, die Haines hem aanbood. ,,Wat is er ditmaal, inspecteur?" ,,Toen u hier de vorige maal was, mr. Cardew", zei Haines rustig, bracht u als een punt te uwen voor dele naar voren, dat u niet zou heb ben geweten hoe aan blauwzuur te komen," ,,0, is dat het?" ..Inderdaad. U heeft de medede ling over het zyklon gelezen?" Cardew knikte. „Het spijt me, maar ik had dat hele goedje verge ten." ,,Het is vreemd, dat u dat vergat, gezien uw bijzondere belangstelling daarvoor in vroegere jaren." Welke bijzondere belangstelling?" ,,Men heeft mij verteld, dat u op een dag in 1944 hier is gezien, terwijl u met het blik zyklon onder uw arm het gebouw verliet." „Zoiets heb ik niet gedaan", zei Cardew verontwaardigd. „Men heeft mij voorts medege deeld, dat u tevoren met het natio naal oorlogsmuseum had getelefo neerd en daarbij had toegezegd het aan die instelling te zullen overdra gen. heb het blik zyklon niet aangeraakt en ik heb zeer zeker niet met een museum gesproken." „Wilde u het soms zelf hebben?" „Neen, in geen geval. Wie heeft u al deze nonsens verteld?" Haines stak zijn lippen vooruit. „Ik zie geen reden om u dat niet te vertellen. Mr Jessop „Jessop heeft het verteld! Jessop!" Cardew wierp zijn hoofd achterover en lachte een wrange, onnatuur lijke lach. ,..Wel. ik moet zeggen, dat is koste lijk!" „Mogen we ook in de grap delen Mr. Cardew?" „Natuurlijk mag u dat. Geduren de het afgelopen uur heb ik. met die mededeling over het zykion voor mij, geprobeerd tot een besluit te komen, of ik naar u toe moest gaan om te zeggen, dat het Jessop was. die dat goedje heeft meegenomen en nu constateer ik, dat hij het eerst hierheen is gegaan en mij ervan heeft beschuldigd dat te hebben ge daan." Haines' ogen werden spleten. „Wilt u zeggen, dat hij dit verhaal uit zijn duim heeft gezogen?" „Ja, ieder woord ervan." „Waarom zou hij dat doen?" „Ik kan alleen maar veronderstel len, dat hij dit doet omdat hij mij haat. Hij is afgunstig. Hij *iad de baan willen hebben die ik heb gekre gen. Hij kan die krijgen wat mij betreft en ik hoop, dat hij ervan zal genieten." Cardew keek Haines nog steeds ongelovig aan. „Maar, om dat iemand aan te doen!" Haines zuchtte. „Dit wordt zeer moeilijk," zei hij. „Er schijnt tussen u beiden een spelletje gaande te zijn om elkaar leer om leer te geven en jammer genoeg weet ik niet wie van u de waarheid spreekt." „In hemelsnaam, inspecteur! Ik heb niets tegen Jessop! Waarom zou ik u vertellen, dat hij dat goedje Cardew stond verbaasd te kijken.heeft meegenomen als hij het niet „Dat is een leugen van het begin tot had gedaan?" het eind," zei hij verachtelijk. „Ik (Wordt vervolgd) En de klap op de vuurpijl? Want meneer James Morris weet ver te gaan, heel ver zelfs. Luistert u maar: „De Nederlanders hebben hun eigen taal en geschiedenis, maar in termen van koele logica gesproken is er geen reden waarom dit land geen deel zou zz uitmaken van Duitsland. Economisch E: i gezien is het dat al half en geografisch H0P 131 zou het gemakkelijk kunnen en- zovoorts". Dat moet u nu precies tegen Neder- j landers zeggen, meneer James Morris. I r\ q Dat is nu net waar we op zaten te U3D DÖTrV wachten, op dat voorstel om een stukje rr van Duitsland te worden. Maar mocht u nog eens langs komen, vergeet dan alstublieft niet me even op te zoeken. Ons adres staat op deze krant. Dag meneer Morris. G. en G. heeft een dezer dajen gewezen op het „bevolken" v*n het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam door boterhammen etende en spelende jongelui. Onder de vele reacties van uw kant was ook deze, van DE HEER O. SIETINGA te ROTTERDAM: iiiimnmnmiinmiiiniimmMiiimmnimmmnmwmmim'jy „Toen, ik- in 1943 met pen- =1 si oen ging als hoofd van de 2de o-l. school te Rozenburg hadden F we daar al vele jaren de vrije L zaterdag ingevoerd door de les- sen van zaterdagmorgen te ver- plaatsen naar woensdagmiddag. Vele onzer leerlingen moesten grote afstandeii afleggen om de i school te bereiken Het bleek ons al gauw dat de- ze maatregel ten goede kwam aan de gehele school. De kinde- E ren kwamen veel frisser op E school des maandags E De heer D. Ardon, nu woon- E achtig in Den Haag, schrijft me dit. En vervolgt: „De zondag is voor de meeste kinderen geen echt vrije dag. Zij krijgen hun beste kleren aan, mogen dit niet, moeten dat na- laten en vervelen zich vaak. De vrije zaterdag brengt ze, als ze gekleed in hun oudste E kleren er op uit trekken, al wat E ze nodig hebben. Mevrouw E Straete gelieve te bedenken dat E het ook voor een kind heerlijk is. wat uit te luieren. Boven- E dien: bij het werk in het huis kan mevrouw haar man en kin- deren inschakelen, zodat het ook voor haar een vrije zater- dag wordt. Dus: een dag anders dan gewoon." Dankheer Ardon. voor uw E woorden die weer nieuwe ele- E menton in de discussie hebben E gébracb Tilil!lllllllllllllll!llillllllllllllllllll!lli:illllll!llllllllllllllllllllll!lli' MOET DAT NOU. vraagt de heer Rut- sel, nadat hij gehoord en gezien heeft wat er op ons nationaal monument te Amsterdam gebeurt. Neen, meneer Hussel, ik ben het vol komen met uw eigen antwoord op die vraag eens. Dat moet niet zo! Maar aan wie de schuld? Toch zeker niet aan de jeugd, die daarop haar spelletjes doet en haar boter hammen eet. ant wat zegt dit monu ment feitelijk aan onze jonge generatie. Niets, ubsoluut niets! Gij maakt een vergelijking met de eer bied die het Franse volk heeft voor de monumenten voor gevallen burgers en militairen. Ja, dat is zo. Maar vergeet u niet dat het nationaal monument daar geen open monument is* voor iedereen toegankelijk. Het is namelijk een graf. En op dat graf ligt een zware bronzen plaat, waarop alleen maar de woorden: ICA REPOS UN SOLDAT FRANCAIS MORT POUR SA PATRIE. En een ieder die dit graf bezoedelt pleegt grafschennis. Want een graf is ge- wijde grond. DAT IS ONS NATIONAAL monument niet! Het is slechts een grafsteen ter herden king van hen die vielen. Maar het graf zelf is leeg en op de steen staat niet in eenvoudige, voor ieder een begrijpelijke woorden, WAARVOOR zij vielen. Dat staat wel op die bronzen plaat onder de Are de Triomphe. En wat voor eerbied kan de jeugd van vandaag nu hebben voor een zuil, die ulleen maar herinnering oproept aan de gevallenen. Een herinnering die met het verstrijken der jaren steeds meer en meer vervaagt. En hoe moet onze jeugd, die niet de verschrikkingen van een verloren vrij heid aan den lijve heeft ondervonden denken over de gevallenen? Een jeugd die volwassen wordt onder een koude oorlog en een bedreiging met algehele vernietiging door atoombommen. Een jeugd die niet meer wordt geleerd dat boven elke nationale wet de universele wet behoort te staan, die het absolute Recht waarborgt. Mogen wij ouderen deze jeugd een verwijt maken wanneer zij geen eerbied tonen voor de gevallenen en zeggen: Stommelingen, hebben jullie daarvoor jullie kostbare levens gegeven. N.m.m. niet, want dat verwijt zou wer ken als een boomerang. Wij ouderen zouden ongetwijfeld te horen krijgen: Had ons dan beter geleerd! f{AD HET ANDERS GEKUND? Ja, dat had het zeker! Neen, geen graf met een onbekende soldaat. Want het waren niet alleen sol daten die voor ons vaderland zijn geval len, Ook vele goede burgers waren daar bij. Bovendien herbergt een dergelijk graf slechts de dood en het is een plagiaat van een Frans idee. Maar wel een tempel! Een koepel rustende op tïoaalf zuilen met het opschrift; WAARVOOR ZIJ VIELEN. En onder die koepel een schrijn met op het deksel de woorden: IK BEN DE HERE, UW GOD, DIE U UIT DE SLA VERNIJ HEEFT VERLOST. En in die schrijn twee stenen tafelen met daarin gebeiteld de universele wet, DE TIEN GEBODEN. En de sleutel van deze schrijn mag |=s slechts in handen zijn van een persoon, j jj= HM. de Koningin. En eenmaal per jaar, op de bevrijdings-1 jE dag, zul H.M. zich naar die tempel be- geven, de schrijn openen en haar volk de Tien Geboden voorlezen. yiET V, meneer Russel, dan had onset SE jeugd ons nationale monument niet bezoedeld, want zij zou geweten hebben WAARVOOR ZIJ VIELEN. Dan had Nederland ook sterk gestaan in interna tionale kwesties, want het had altijd een beroep kunnen doen op het wereld-ge- ueten. Nu is het daarvoor te laat. Trouwens, deze eer komt ons volk ook niet toe want daarvoor is een ander volk aange wezen. ISRAEL! V€ VQUCuT£N VOOQ2ldNTI6^ behandelen Vroege appels en peren kunnen nu al geoogst worden, doch houdt u er wel rekening mee dat beroepsfruitkwekers altijd een week eerder plukken; u kunt het dus nog even uitstellen. Die vroege soorten zijn niet houdbaar en daarom moeten ze met de grootste voorzichtig heid geplukt worden; laat ze vooral niet hard in een stalen emmer vallen, doch gebruik er een plastic emmer voor: uw vruchten zullen dan niet be schadigen. U kunt er ook een rieten mand voor gebruiken die aan de bin nenkant gevoerd wordt. I Wie een groenblijvende haag wenst zou die nu kunnen aanplanten; er kun- j nen vele soorten voor gebruikt worden, doch Taxus baccata kan men toch wel als een van de beste voor dit doei be schouwen. Per strekkende meter heeft men hiervan al naar gelang de grootte drie struiken nodig en dat geldt dan voor een hoogte van een halve meter. Zo'n haag kan men op den duur wel tot één meter hoogte laten opgroeien en desgewenst ook nog wel hoger. Zorg er voor dat de veur waarin gepoot wordt voldoende diep wordt gemaakt. Spinazie is een echte voorjaarsblad groente, doch nu men zo veel bonen eet is wat afwisseling wel prettig. Nu kan men dan nog spinazie zaaien, doch stel het vooral niet te lang uit. Men kan nu het best op regels zaaien; de regels komen op een onderlinge afstand van vijfentwintig centimeter; later kan men er dan gemakkelijk met de schoffel tussendoor. Spinazie houdt wel van een zeer voedzame grondsoort en men zal dus wel voor wat oude mest moeten zorgen. door .üinilllllllllllllllfflIIIIIHIIIIDIIffjf jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiniiiniiiiniiniiiiititniiiiBHiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiininiiir.-.iiiiiiHVfiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiinim 111. „Eindelijk in veilige haven!" zuchtte Kappie, toen het groepje het gebouw van de koopvaardij had betre den. „Jong, jong, ik heb nog nooit zo- I veel moeite gehad om mijn lading op de goede plek af te leveren, Dubbel ster!" Maar het scheen de geleerde nog méér moeite te kosten, de kunstmaan af te leveren. Terwijl hij met knikken de knieën voortliep door de gangen van het gebouw, keek hij schichtig om zich heen. Het leek wel, alsof hij naar een gelegenheid zocht, om op het aller laatste moment nog te ontkomen. Maar achter zich hoorde hij telkens weer een andere deur in het slot vallen. Inmiddels waren zij aangeland voo- een deur, waarop een groot papier was geprikt: ..LUTJEWIERS RUIMTE VAART COMITÉ" stond erop te lezen.. Plotseling draaide de geleerde zich, om en drukte Kappie "Sidderend zijn uitvinding in de handen. „N-neemt u h-het van mij over, k-ka- pitein!" stotterde hij. „Ik k-kan niet te gen of-of-officiële gelegenheden...,!" „Niks hoor!" riep Kappie. de bol te ruggevend. „Ik ben ja blij dat ik van dat ding af ben! Maar bedaar toch man! Je ziet eruit als een oester met kiespijn! Je hebt toch niks te vrezen? Ze gaan je vast huldigen, of zoiets!" Maar Dubbelster zag er niét uit als iemand, die een huldiging verwachtte. GEREF. KERKEN Beroepen te Andel: I. Vergeer, kand. te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagwesteinde: G. J Bui is te Papendrecht en M. S. Roos te Alphen aan "de Rijn. Beroepen te Sneek: T. Brienen te Mussel; Te Zaamslag D. Slagboom te 's Gravenzande. Bedankt voor Maassluis G. Blom te Meerkerk, voor Wormerveer P. N. Rib- bens te Nieuweroord. EV. LUTH. KERK Viertal te Hilversum: K. Berveling te Edam; A. Johannes te Delft, A. J. Meij er te Rotterdam en P. H. G. C. Kok te Weesp. Afscheid ds. Den Hoed THOLEN. Ds J. den Hoed. Ne- deirlans Hervormd Predikant hoopt zondag 18 september a.s. des middags om 3 uur afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente van Tholen en op 2 oktober des middags om 2.30 uur intrede te doen bij de Nederlands Her vormde gemeente van Wijk bij Heus- den, na des morgens om 9.30 uur be vestigd te zijn door ds. J. J. Poot, Ne derlands Hervormd predikant te De Bilt (Utrecht).

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2