NIEUWE TOPCONFERENTIE MOGELIJK Verwarring in bijna alle hoofdsteden .f "Koningin en Prins zagen Sita tranen met tuiten huilen OORLOG VERMIJDEN IS MOGELIJK NIEUWE STAD OP DRIELANDENPUNT Zeeuwsch Dagblad 't venster op de wereld Kroesjtsjef wil westelijke leiders in New York ontmoeten Staking NK F ten einde MEISJËT zoek BAAVENS Medewerking nodig van Benelux j PSEUDO-P.T.T.-er HAALDE BAKZEIL IN DORDRECHT Veel bewolking PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Groot gevaar Macmillan JORDANIË EIST UITLEVERING MOORDENAARS Rusland tegen China en Zuidslavië ENKELE JAREN Stemming TOEGEDAAN NADRUK Prins Bernhard: kritiek op jury in zwemstadion ZIJ NIET De BiltWarmer Planta-emulgator wordt (beperkt) bekend gemaakt Op film Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 11S666, telefoon Directie ejs administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vltssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuien, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4647 Zaterdag 3 september 1960 Onze Londense correspondent te lefoneerde ons gisteravond: Verwarring en onzekerheid heers ten gisteravond in bijna alle Weste lijke hoofdsteden. Deze toestand was een rechtstreeks gevolg van Kroesj- tsjefs bondige aankondiging dat hij een deel van de zitting van de Al gemene vergadering wenst bij te wo nen en daar de leiders van het Wes ten hoopt te ontmoeten. Men realiseert zich in Londen en de andere diplomatieke centra van de westelijke alliantie maar al te goed welk een groot gevaar Kroesjtsjefs voornemen met zich brengt, vooral in propagandistisch opzicht. De Russi sche leider is er kennelijk op uit in New York in het kader van de Vere nigde Naties ditmaal een nieuwe top conferentie te forceren. Hij zal verder het forum van de volkerenorganisatie proberen te misbruiken voor zijn pro- paganda-oogmerken. Juist omdat dit geschiedt in de .Verenigde Staten, waar de verkiezingscampagne in volle gang is waardoor als het ware een politiek luchtledig is ontstaan, is zijn bezoek bijzonder onaangenaam. Wat moet het Westen doen om de gevolgen van Kroesjtsjefs bezoek aan New York te elimineren? Voor deze vraag ziet men zich thans gesteld met name in Londen en Washington. Hoewel het Foreign Office gisteren liet weten dat er in de Britse plannen geen verandering is gekomen, is het bepaald geen geheim dat de Britse premier Macmillan niets liever zou doen dan ook naar New York reizen. Volgens de bestaande plannen zou de Britse delegatie naar de Algemene vergadering onder leiding staan van lord Home, de nieuwe minister van buitenlandse zaken. ER zijn aanwijzingen dat een nieuwe topconferentie mogelijk is. Kroesjtsjef, die gisteren in Helsinki aankwam, zei dat hem aangenaam zou zijn om Eisenhower, Macmillan en de andere politieke leiders van het Westen te ontmoeten ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties die op 20 september te New York be gint. Kroesjtsjef zelf zal in elk geval aanwezig zijn. Van de Gaulle is gisteren te Parijs officieel bekend gemaakt dat hij geen behoefte gevoelt om naar New York te gaan. Het verrassende is dat Kroesjtsjef te kennen heeft gegeven dat hij bereid is Eisenhower te ontmoeten, voor wie hjj geen goed woord meer heeft over gehad sinds het incident met de U-2 en de mislukking van de Parijse topconferentie in mei van dit jaar. Hij heeft tot gisteren toe steeds volgehouden dat het geen zin had nogmaals een gesprek met de Amerikaanse pre sident te voeren. Macmillan, het is maar al te zeer bekend, is er nog altijd veel aan gele gen zijn rol van bemiddelaar tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten te spelen. Hij deed dat al eerder, met weinig succes overigens, tijdens zijn bezoek aan Moskou en onlangs nog tij dens de mislukte topconferentie in Pa rijs. De Britse premier heeft nog altijd hoop dat het ijs in de koude oorlog kan worden gebroken, met name op het gebied van de ontwapening. Niets mag volgens hem worden nagelaten wat de betrekkingen tussen Oost en. West zou kunnen verbeteren. AMMAN (Reuter). Jordanië zal aan de Verenigde Arabische Republiek uitlevering eisen van de „misdadigers, verantwoordelijk voor de moord op pre mier Majali en tien anderen", zo heeft Jordaniës nieuwe premier Talhoeni gis teren meegedeeld. Het officiële memo randum hierover zal binnenkort aan de VAR toegestuurd worden. De verhouding tussen Jordanië en zijn buurland, de Verenigde Arabische Republiek, wordt er echter niet beter op. Vrijdag is de secretaris van de Ara bische Liga in Amman aangekomen voor besprekingen met koning Hoessein en premier Talhoeni over de jongste gebeurtenissen in Jordanië en de slech te betrekkingen tussen beide staten, vooral ook tengevolge van de herhaal de Egyptische aanvallen in woord en geschrift op koning Hoesseins rijk. Officieus verluidt in de Jordaanse hoofdstad dat er thans 25 verdachten in verband met de moordaanslag van maandag jl. zijn gearresteerd, maar bevestiging hiervan was niet te krij gen. Het onderzoek heet in enkele da gen voltooid te zullen zijn. MOSKOU (Reuter). Het afwijken de communistische patroon in Zuid slavië, door Moskou revionisme ge noemd, is opnieuw onderwerp van een heftige Russische aanval geweest. Het partijblad de Prawda combineerde in een lang en fel artikel kritiek op de Zuidslavische revisionisten en op dog matici onder de communisten een ander woord voor Stalinisten die van mening zijn dat oorlog onvermij delijk is in het huidige wereldbestel. Kroesjtsjefs politiek van samenleven, waarin een communistische eindover winning met vreedzame middelen mo gelijk wordt geacht, vond een vurige verdediging bij de schrijvers van het artikel, Arzoemanjan, directeur van het Sow jet-instituut voor wereldeconomie en internationale betrekkingen, en een zekere Korionof. Het artikel, van belang geacht in de huidige ontwikkelingen tegenover China en Zuidslavië, behelsde een aanval op het boek „Socialisme en oorlog" van Edvard Kardelj, de Zuidslavische vice- president, als feuilleton in het Zuidsla vische blad Borba verschenen. „Kardelj In Noordrijn-Westfalen werd een nieuw plan geboren voor de stichting van een hoofdstad voor Europa. In een interview dat een onzer redacteuren had met de burgemeester van Aken, Hermann Heusch, zei deze: Van een onzer verslaggevers AKEN Nieuw voorstel voor de vestiging van de „hoofdstad van Europa": Het drielandenpunt bij Vaals, daar waar 321 meter boven de zeespiegel België, Neder land en Duitsland tezamen ko men. Dat is het denkbeeld van dr. Meijer, minister-president van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfa len. Hermann Heusch, Akens bur gemeester, zei ons dat het plan in houdt: Internationalisering van een stuk grondgebied van Duitsland, België en Nederland ro'ndom het drielan denpunt. En op dat stuk grond: de bouw van een nieuwe stad. In een onderhoud, dat wij gisteren met burgemeester Heusch hadden, stelde hij dat het slagetn van het plan evenzeer van de Nederlandse en de Belgische als van de Duitse medewer king zal afhangen. Doordat drie lan den voor de nieuwe stad grondgebied bijdragen, zal deze wezenlijk interna tionaal worden en kan veel nationale gevoeligheid worden voorkomen. Indien men spoedig tot overeen stemming zou kunnen komen, zal de hoofdstad van Europa binnen enkele jaren tastbare werkelijkheid zijn ge worden. Volgens de heer Heusch zul len de zuiver-technische obstakels, die aan de bouw van een nieuwe stad op dit bepaalde stukje grond zijn verbon den, zonder al te veel moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Zo zag hij bijvoorbeeld geen grote pro blemen in een noodzakelijke uitbreiding van het bestaande wegennet. II. h=er Heusch legde er de nadruk tracht de indruk te geven dat hij de dogmatiek bestrijdt maar hij kan ons niet bedriegen. In werkelijkheid ver draait hij het marxisme en verdedigt het imperialisme. Kardelj en de dogma tici zien niet dat de veranderde machts verhoudingen in de wereld ten voorde le van het socialisme (communisme) een nieuw facet hebben gebracht aan de oplossing van de strijdvraag oorlog of vrede. Zij overschatten de kracht van het imperialisme en onderschatten die van het socialisme. Oorlog vermij den is mogelijk geworden". Van een onzer verslaggevers ALBLASSEHDAM. De staking bij de Nederlandse kabelfabrieken in Al- blasserdam is ten einde. Tegen midder nacht hebben de vierhonderd stakers het werk hervat, nadat de directie te kennen had gegeven pas te willen onderhandelen wanneer de rust in het bedrijf was weergekeerd. Het stakend personeel vroeg de di rectie gisteravond de verleturen, als gevolg van de staking, normaal uit te betalen. Een beslissing daarover is ech ter nog niet genomen. Burgemeester L. Looy van Alblasserdam heeft gister avond langdurig op het fabrieksterrein met de arbeiders gesproken om hen te bewegen weer aan het werk te gaan. BURGEMEESTER HEUSCH internationaal op, dat de drie grote steden die de nieuwe stad in hun midden zullen krij gen Aken, Maastricht en Luik reeds door hun topografische ligging en hun historische ontwikkeling min of meer internationaal zijn georiën teerd. „Mede door het contact met Neder landse en Belgische buurplaatsen is de bevolking van Aken de Europese ge dachte zeer toegedaan", aldus de bur gemeester, wiens*familie al meer dan drie eeuwen in de oude Karelstad woont. „Ik ben er van overtuigd, dat de inwoners van Aken met zeer grote geestdrift zullen meebouwen aan de internationale stad. Zelfs als zij daar voor iets van hun nationaal besef zou den moeten prijsgeven." Omdat de toekomstige stad het voor al in de eerste jaren niet zonder steun van de drie haar omringende steden zal kunnen stellen, vroegen wij de heer Heusch, of Aken economisch en sociaal in staat kan worden geacht zijn aan deel in deze steun te verlenen. De bur gemeester meende, dat Aken voldoen de ontplooiingsmogelijkheden heeft om deze bijdrage te leveren. En hij twij felde er niet aan of ook Maastricht en Luik zouden tot deze bijzondere in spanning in staat zijn. Hoewel de burgemeester tijdens het onderhoud de politieke problematiek rond het voorstel zoveel mogelijk bui ten de bespreking hield, wees hij toch op de symbolische waarde van de plaatsing op het drielandenpunt. Hij meende, dat de Benelux een grote rol zal krijgen in het Verenigde Europa, omdat zij het evenwicht zal kunnen bewaren tussen de topografisch gro tere landen. De drie landen van de Benelux, die economisch al. een zeer grote binding hebben en politiek niet ver van elkaar zijn verwijderd, zullen in het toekom stige Europa een regulerende macht kunnen vormen. Om hierop de nadruk te leggen, achtte de burgemeester het drielanden-punt van grote waarde. Hoewel het plan reeds jaren bin nenskamers in behandeling is geweest, is het eerst enkele weken geleden ge publiceerd. Aan deze publikatie is ken nelijk nog te weinig aandacht geschon ken, want de burgemeester van Aken had nog niets vernomen over reacties op het plan. De grote bezwaren die tegen vorige plannen werden geopperd, zijn in dit nieuwe voorstel voor een groot deel ondervangen. Het bevorderen van een bestaande stad tot hoofdstad van Euro pa heeft naast technische moeilijkhe den ook veel politieke bezwaren ont moet. Bij Excelsior, de fabriek van metalen buizen te Schiedam, is de donderdag weer opgelaaide wilde staking op een verrassende manier geëindigd. Op voor stel van de directie heeft het gehele personeel zich gisterochtend verzameld in de kantine om er schriftelijk en ge heim te stemmen: werken of staken. Daarbij stelde de directie als voor waarde, dat iedereen zich zou houden aan de uitspraak van de meerderheid. Meer dan de helft van de mensen stemde voor werken en zo geschiedde. Om elf uur ging ieder aan zijn werk. DORDRECHT Kennelijk nog niet tevreden met de buit die hij binnen haalde bij de laffe beroving van enke le bejaarde dames in Rotterdam en Schiedam, heeft de man die zich uit geeft voor controleur van de P.T.T. gis termorgen in Dordrecht geprobeerd weer een oude dame te bestelen. Ge lukkig herinnerde deze dame zich het krantenbericht waarin tegen deze pseu- do-P.T.T.-er werd gewaarschuwd, zodat hij dit keer zonder buit moest vertrek ken. De da-me, een weduwe van 76 jaar, was juist in haar woning aan de Vrie- seweg in Dordrecht terug van haar pensioen halen op het postkantoor, toen de man belde. Hij deed weer het zelf de verhaal als in Rotterdam en Schie dam, namelijk dat hij van de P.T.T. was en het net ontvangen g-eld kwam halen voor een controle. Er zouden verkeerde merken op staan en daarom zou de weduwe er ander geld voor te rug krijgen, zei hij. Zich de waarschuwing in de krant herinnerend, weigerde zij het geld uit handen te geven. Daarop vertrok de man. HEERLEN Gisteren is de politie te Heerlen aan een onderzoek begon nen naar de verblijfplaats van de zestienjarige Caroline Schoutens, een Heerlens meisje, dat sinds maandag verdwenen is. ROME Tranen met tuiten huilde gistermorgen vroeg onze zwemster Sita Posthumus en stil van teleurstelling keken koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene toe. Enkele ogenblikken tevoren had Neder land het zoveelste Olympische drama te verwerken gekregende Nederlandse estafetteploeg (vier keer honderd meter vrije slag dames) was gediskwalificeerd. Een verkeerde wissel van Sita, die in het water was gedoken toen de als eerste vertrokken zwemster, Jopie Troost, nog een twintig centimeter van de bassin- wand was verwijderd, had alle illusies op een medaille verstoord. En de kans op een medaille stellig op een bronzen was groot geweest. Slechts Australië, dat de serie won, was superieur aan onze meisjes. Het terrein, dat Nederland op Australië verloor, was slechts gering. Twee meter bedroeg het verschil toen Cockie Gastelaars als laatste van het kwartet aantikte. Australië was eerste geworden. Nederland zwemt dus vandaag, in de finale, niet mee 'r Avonds vervloog op dezelfde plaats de hoop, die de Nederlandse kolonie had gevestigd op de Nederlandse estafetteploeg wisselslag dames. Neder land (Ria van Velsen, Ada den Haan, Tineke Lagerberg en Erica Terpstra) had enkele dagen tevoren het Olympisch re cord gevestigd, door de vier keer honderd meter in 4.47.4 te zwemmen. Dat record werd gisteravond echter gebroken door Amerika, dat de finale won in de tijd van 4.41.1. Ook het (al op naam van Amerika staande) wereldre cord werd gebroken. Australië ging met het zilver strijken en Duitsland won het brons. Nederland, dat vierde werd, bleef van ere-metaal verstoken Hierbij geven wij een lijst van plaat sen, waar het toegestaan is dit badkostuum te dragen. ROME (ANP) Prins Bernhard heeft gisteren bij de ontvangst van de Nederlandse olympische ploeg door het koninklijk gezin op de Nederlandse ambassade in Rome kritiek geoefend op de diskwalificatie van de Nederlandse dames-estafetteploeg op de 4 x 100 meter. Hij noemde die diskwalificatie onbillijk. „Waarom wordt er geen maatregel ge troffen om in dergelijke gevallen, die nauwelijks met het blote oog waarneem baar zijn, strafseconden toe te kennen in plaats van brute uitschakeling", zo be toogde de Prins. Hij achtte ook de spel regels van het waterpolo voor herziening vatbaar. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Het Franse nationaliteitsbesef ver zette zich tegen Bonn als hoofdstad van Europa en de Duitsers vonden hetgeen prettige gedachte in Parijs of Straats burg het centrum van een nieuw Euro pa te zien verrijzen. Brussel en Der- Haag liggen erg ongunstig ten opzichte van de verschillende hoofdsteden en missen de benodigde plaatsruimte. Tien eeuwen geleden heeft een Fran kische vorst Karei de Grote zijn residentie in Aken geplaatst, omdat hij van deze stad uit zijn uitgestrekte rijk het best meende te kunnen bestu- Ongetwijfeld zullen er ook tegen het nieuwe plan bezwaren te vinden zijn. Ongetwijfeld zal in Nederland een verhoogde belangstelling voor de nieu we stad komen, nu ons land in dit plan zo nauw is betrokken. Ongetwijfeld zal er nog heel wat ge praat moeten worden, voordat ieder een bijvoorbeeld ook de Fransen de voordelen van dit nieuwe plan zul len onderkennen. Burgemeester Heusch was optimis tisch. Hij gelooft in dit nieuwe plan en is er van overtuigd, dat het tot een constructieve gedachtenwisseling zal kunnen leiden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk enige regen. Overwegend ma tige zuidweste lijke wind. Iets hogere tempera turen. MIES JE: Gauw erop uit voordat het weer omslaat. 4 sept.: zon op 5.56, zon onder 19.21; maan op 18.51, maan onder 4.26. 5 sept.: zon op 5.57, zon onder 19.19; maan op 19.22, maan onder 5.44'. Van onze weerkundige medewerker Depressies zijn er de laatste dagen voldoende en het weer is er dan ook naar. De ene bui is nauwelijks afgetrokken of de volgende laat zich alweer zien. Gisteren zijn de hoeveelheden regen echter over het algemeen niet groot geweest. Daarbij ging de temperatuur wat omhoog. In het zuidwesten van het land is plaatselijk negentien graden ge meten, ondanks de vele bewolking die van geen wijken wilde weten. Ook vandaag is nog niet veel moois van het weer te verwach ten. De lucht is erg vochtig, er zal veel bewolking zijn en de kans op regen blijft groot. Boven de Britse eilanden naderde gister avond het front van een depres sie bij Schotland. De lucht achter dit front is droger dan die aan de voorzijde, zodat opklaringen zijn te verwachten zodra het front voorbij is. Het liet zich gister avond aanzien dat dit binnenkort het geval zal zijn, zodat het weer thans mogelijk wat zal verbete ren. Af en toe zal de zon door breken maar de kans op een bui is nog niet verdwenen. De tem peratuur blijft tijdens het week einde over het algemeen wat hoger dan in de laatste dagen. ROTTERDAM. Dr. Josef Stralau, •hoofd van het departement van Gezond heid van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft .meegedeeld, dat de Unilever bereid is de geheime samenstelling van de emulgator in de Planta, die verantwoordelijk wordt ge acht voor zowel de Nederlandse huid ziekte als de Duitse blaasjesziekte van 1958 en 1959 aan een kleine groep des kundigen mee te delen. Prins Bernhard sprak o.a. met de heer J. de Vries, voorzitter van de jury d'appèl. Die functie bekleedt de Prins bij het hippische deel van de Olympische spelen. Hij zei te hopen dat hij geen geschillen van betekenis zal moeten be handelen, zoals de heer De Vries wel moest doen, namelijk bij de finale 100 meter vrije slag, toen moest worden uit gemaakt of Larsen of Devitt de winnaar was. Om de jury bij de dressuurproeven eventueel bewijsmateriaal te verschaffen, zullen de proeven op initiatief van prins Bernhard worden gefilmd. Wijziging telefoonnummers Zeeuwsch Dagblad. Ingaande 4 september 1960. In verband met de ingebruikne ming van een nieuwe telefooncentrale te Goes zijn de telefoonnummers van het Zeeuwsch Dagblad als volgt: redactie 6901 en 5366, directie en administratie 6901. Het netnummer blijft ongewij zigd 01100. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende vier weken het Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik 1.12. Naam Adres Woonplaats In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1