NIEUW-ZEELANDER HAD MOORDENDE SPRINT VAM ANDERHALVE KILOMETER iwl Amerikaanse won 100 meter in nieuwe wereld-recordtijd WINNAAR KEEK KALM NAAR CONCURRENT Vandaag: strijd om roeititels Belgische kampioen Moens geslagen KANSEN VOOR HOCKEY-TEAM Zwitser veegde Japanse grond netjes weg Zaterdag 3 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 door BAREND BUISMAN Stadion gnuifde Fantastisch Ademnood Geen duimbreed V reugdegeliuil Russin17.32 m Italianen in finales geschreeuwd 19 landen Oók Italië Atletiek FLORETEQUIPE IN KWARTFINALE Zwemmen FINALISTEN VOOR DE 1500 M VRIJE SLAG Nederlanders GESTUURDE VIER IN HERKANSING GEWIPT Robert Webster Olympisch kampioen torenspringen WÊÊÊÊ ROME De allesbehalve atletisch gebouwde Nieuwzeelander Halberg zakte na de 5.000 m met een Olympisch kampioenschap in-el kaar. In het Olympisch stadion drong het gejubel uit 80.000 kelen nauwelijks tot hem door. Hij had na zijn alles vergende finish slechts belangstelling voor zichzelf, omdat hij zijn ademhaling zo snel mogelijk op het juiste peil wilde terug hebben, toen dat eenmaal was ge beurd, was Halberg bereid die ova ties met een glimlach en een groet naar het publiek tijdens een ere- ronde te aanvaarden. Halberg. Deze naam zal onver brekelijk verbonden blijven aan de 5.000 m-finale van de Olym pische Spelen in Rome. Het was groots, waarop de Nieuw-Zee- lander zijn tegenstanders trac- teerde. Hij had zich niet bemoeid met die eerste schermutselingen, welke de Australiërs Thomas en Power, de Duitser Janke en de Pool Zimny aangingen. Dit viertal zou tot 1500 m voor de streep het tempo regelen. Zimny, de ster ke Pool, die al zoveel afstandlopers door zijn formidabele tussenspurt naar de rand van de afgrond dreef, nam het eerst de kop. onmiddellijk gevolgd door Janke, Power en Thomas. De beide Australiërs, van wie Power de meeste daem bezat, besloten na 800 m Janke weg te drukken en toen de eerste duizend meter waren afgelegd in 2 min. 41.1 sec., concentreer den zij zich op Zimny, die 500 m verder op zijn toppositie moest prijsgeven. Het stadion gnuifde. De eerste klappen waren uitgedeeld en men vroeg zich af hoelang het zou duren alvorens de Pool zijn revanche zou presenteren. Zimny, die teruggevallen was in de middenmoot van het veld, waar Halberg rustig de voorpostgevechten van een af stand liep te bekijken, kwam na twee kilometer, die in 5 min. 28.2 sec. onder de spikes waren verdwenen, terug. De Pool stormde de Australiërs voorbij, die plotseling het grootste deel van hun kruit verschoten bleken te hebben. Maar met Zimny hadden ook de Hon gaar Iharos, de Duitser Grodotzki en de Nieuw-Zeelander Halberg hun posities verbeterd. Terwijl de kop van het veld dooreen werd geschud, moest de Italiaan Conti zijn rivalen laten gaan. Hij was de voorloper van een reeks atleten, die er ook af moesten, doordat het tempo in de vuurlinie aanmerkelijk hoger was komen te liggen. Power stak de lont in het kruitvat. Hij was de eerste die zijn laatste reserves aansprak en opnieuw een poging deed om de eerste plaats te veroveren. Dit maal echter bleek Halberg de gang van zaken niet meer te willen afwachten. De Nieuwzeelander ging mee, zoog zich even vast aan de Australiër en demarreerde daarna zo ontstellend hard, dat Power leek stil te staan. En voort vloog Halberg, de vrije ruimte tegemoet. Een siddering ging door de dichte rijen op de tribunes. Deze coup de theatre, zo'n 1500 m voor de finish, moest in een veld van dergelijke kwaliteiten wel tot mislukking zijn gedoemd. Deze mening werd versterkt, toen G--odotzki aanzette om de vluchteling te achterhalen. De anderen snakten naar lucht; velen onder hen, onder wie toch lieden als Iharos, de Rus Artynjuk en ook de Australiër Thomas, konden het niet meer opbrengen. Het veld was uit- eengescheurd. Voorop liep nog steeds Halberg. De Nieuwzeelander kwam steeds dichter bij de verlokkende eindstreep. Maar hij was er nog niet; hij voelde de blikken van een als een waanzinnige lopende Gro dotzki op zijn rug rusten. Halberg die wist, dat de Duitser langzaam, heel lang zaam aan het naderen was, begon kramp achtiger zijn benen rond te malen. En in de jacht van Grodotzki vergat iedereen Zimny en Janke. die zich hersteld had den van de aangebrachte ravage in het veld en eveneens op weg waren om bij Halberg te komen. Het laatste rechte stuk, die laatste 100 m, zag de Nieuw-Zeelander eigenlijk niet eens meer. Met een bleek gezicht, de ogen diep weggezonken in de kassen, vocht Halberg tegen de naderende drei ging. Hij hield stand, maar stortte na zijn finish, met een gouden medaille, in een. Zijn tijd bedroeg 13.43.4, het zilver ging naar Grodotzki in 13.44.6 en het brons was voor Zimny in 13.44.8. De eindstrijd op de 800 m werd voor de Belg Moens een bittere ontgoocheling. Moens, die weken geleden al verklaard had, dat er niemand was die hem zou kunnen kloppen, werd door de voortref felijke Nieuwzeelandse Snell in de nieu we Olympische recordtijd van 1.46.3 on aangenaam verrast, al gebeurde dat in feite vlak voor de streep. Moens liet zich tot op 100 m voor de finish niet zien. Hij had het la lang goed gevonden, dat Waegli zo enthousiast en ook wel kundig de meute had aangevoerd, maar toen de Zwitser r,a 700 m nog op kop bleek te liggen, had Moens dat ge- noeg gevonden. In één rush rukte de Belg naar voren, daarbij echter vergetend dat Snell ook wel eens aspiraties kon koesteren. De Nieuwzeelander wervelde naar Moens toe, bleef als het ware trei terend naast hem liggen en greep hem pas enkele centimeters voor de finish. Moens, die met 1.46.5 ook nog onder de oude Olympische recordtijd van de An tilliaan Kerr bleef, was finaal kapot. De derde plaats ging naar Kerr, die zijn oude record van 1.47.1 egaliseerde. Gisteren dus twee gouden medailles voor Nieuw-Zeeland. Het werd ook een beste dag voor Amerika. Glenn Davies liep in de eindstrijd op de 400 m horden, zijn specialiteit, een stijlvolle race die hij na 49.3 sec. ook al een nieuw Olympisch record beëindigde. Het oude stond met 50.1 sec. op naam van hem, en zijn landgenoot outhern. Het werd overigens een drievoudige Ameri kaanse triomf op dit nummer. Het zilver werd in handen gedrukt van een uit geputte Cushman (49.6 sec.) en het brons mocht Howard (49.7 sec.) hebben. Ook de laatste twee atleten bleven onder het oude Olympische record evenals de Duit sers Janz dat zou doen. Janz werd vierde in 49.9 sec. De finale van de 100 meter bij de dames was al even enerverend als die by de heren donderdag. Nauwelijks was er op de aankomstlijn enig verschil waar te nemen tussen de nummers 2 en 6. De winnares, de Amerikaanse Wilma Rudolph, was de enige, die „afgetekend" door het lint ging. Van links naar rechts Giuseppe Lione (Italië, 3e); Jennifer Smart (Eng.); Maria Itkina (Rusl.); de Olympische kampioene Wilma Rudolph; Dorothy Hyma (Eng., 2e); Catherina Capdevielle (Fr.) door Barend Buisman ROME. Wilma Rudolph, de ner veuze Amerikaanse negersprintster was verschrikkelijk goed. En ook voor haar zou de Amerikaanse vlag in de top van de hoogste mast klimmen. In de halve finales op de 100 m dames verbeterde zij het Olympisch record en bracht het van 11.4 op 11.3 sec., hetgeen tevens een evenaring van het wereldrecord inhield. In de eindstrijd, waarvan de start het volgepakte sta dion in een volmaakte stilte wikkelde, snelde Wilma Rudolph als een hinde naar het goud in een tijd, die opnieuw een nieuw Olympisch record beteken de, maar ook een nieuw wereldrecord. Slechts 11,2 sec. had de Amerikaanse nodig om zich Olympisch titelhoudster te kunnen noemen. Onder dit fameuze geweld was de Rus sin Krepkina, die gisteren oud-wereld- reeordhoudster werd, in de halve finales bezweken. Zij werd zesde in 12 sec. en kon daarna de verdere strijd van de tri bunes af gadeslaan. Met Rudolph vorm den de Britse Hyman en de Italiaanse Leone een klasse op zichzelf. Zij kwamen gemakkelijk door de halve finales heen en kwamen in de laatste ronde behalve Rudolph, de Frangaise Capdevielle, de Britse Smart en de Russin Itkina tegen. Zes loopsters die geen duimbreed voor elkaar wensten onder te doen. Maar ach, met een atlete van de klasse van Ru dolph, die toch echt wel weer een stuk uitstak boven Hyman en Leone, was de finale snel beslist. Evenals zij dat in de halve eindstrijd had gepresteerd, kwam zij na een meter fEJJNEND over een van de baanlijnen in het zwem- stadion, kijkt de Japanner Yamanaka, Olympisch record houder op de 1500 meter vrije slag, in alle vrede naar de ver richtingen van de zwemmer voor hem. Yamanaka heeft geen enkele haast meer, nu hij zojuist zijn serie zonder enige moeite heeft gewonnen. Wat de man betreft, die zo verwoed door het water schiet: deze zwemt in dezelfde serie, waar van Yamanaka zo heerlijk uitrust of tien als een kanonskogel uit de rijen van de groep om met een alles tartende voorsprong de finishdraad te splijten. Tegen dit sprintfenomeen was niets be stand. De valse start, die Leone had ver oorzaakt, had haar niet uit evenwicht ge bracht, Wilma Rudolph had. eens een paar maal diep gezucht en was daarna in de startblokken neergeknield óm na een ma tige explosie de strijd na die eerste tien meter te beslissen. Souplesse en kracht. Deze schakel droeg de Amerikaanse naar de overwinning, die zij, juist na het drievoudig succes van haar landgenoten op de 400 m horden, zo fel had begeerd. Immers, na die valse start had zij Glenn Davis, Cushman en Howard met de medailles in hun handen geklemd de arena zien verlaten. Van dat moment bezielde haar slechts één gedachte: met een zo groot mogelijke superioriteit haar finale te winnen. Zij slaagde daar volkomen in. De tweede plaats ging naar Hyman in 11.3 sec. en derde was de Italiaanse Leone, die even eens 11.3 liet noteren. Onnodig te zeggen, dat het Italiaanse deel van het legioen op de tribunes een vreugdegehuil aan hief, dat tot ver buiten Rome werd ge hoord. Op de 200 m voor heren was de ver rassing de uitschakeling van de Duitser Germar in de series. Germar kwam in zijn serie niet verder dan een derde plaats in 21.6 sec., hetgeen niet voldoen de was om naar de kwarteindstrijd over te kunnen gaan. De beste tijd in de heats werd genoteerd voor de Italiaan Berruti, die zijn 21 sec. door zijn landgenoten met een geweldig gekrijs hoorde begroeten. Berruti maakte ook in de kwartfinales de beste tijd, ditmaal met de Fransman Seye: 20.8 sec. De titel bij het kogelstoten voor dames ging naar de Russin Tamara Press met een afstand van 17.32 meter, een nieuw Olympisch record. Het oude stond met 16.59 m op naam van haar landgenote Tychkevithe. Tweede werd de Duitse Lutte met 16.61 m en derde was de om vangrijke Amerikaanse Brown met 16.42 meter. De Rus Rudenkov kwam in de kwali ficaties bij het kogelslingeren tot de in drukwekkende afstand van 67.03 m, wat ook al een correctie van een Olympische prestatie betekende. CASTEL GANDOLFO De posities zijn bekend, liet gevecht kan vandaag beginnen. Een gevecht om de Olympische roeititels, waarbij vooral Duitsland en Rusland op de voorgrond zullen treden. Zijn de Russen dan ook numeriek sterker zij komen uit in zes van de zeven finales de kwaliteit van de vijf Duitse ploegen is dusdanig, dat moeilijk valt te voorspellen welk land als grote over winnaar uit de strijd zal komen. "J/OOR de 21 Olympische medail les zev gouden, zeven zilveren en zevt.i bronzen heb ben 19 landen hun kandidatuur gesteld. Als gezegd, Rusland zal in zes finales vertegenwoordigd zijn. Duitsland, Amerika en Italië hebben voor vijf eindronden ge plaatst. lAOK Italië dat men zou kunnen zeggen in de finales is ge- „Het kan pas goed gaan", moet een van de Japanse kogelslinge raars hebben gedacht, „wanneer ik mijn kogel slinger vanaf eigen bodem." Dus bestrooide hij de ring zorgvuldig met Japans zand, al vorens zijn kunnen te tonen. Voor de man echter, die na hem aan de benrt kwam, was dit allemaal erg onprettig. Tenminste zo blijkt uit de foto (onder): Zorgvuldig veegt de Zwitser Jost net zo lang tot hij weer op Italiaanse bodem staat. Die kent hij tenminste. ROME. Rusland heeft gisteren de gouden medaille op het nummer floret (teamwedstrijden heren) behaald. Ita lië werd tweede, Duitsland derde. Rusland had in de halve finale Duits land met 93 verslagen en kwam daar door tegen Italië, dat met 94 verloor. Duitsland kreeg het brons door in de strijd om de derde en vierde plaats met 95 van Hongarije te winnen. Advertentie p^OME. De vier Nederlandse schermsters, Nina Kleyweg, Dany van Rossem, Elly Botbijl en Lenie Kokkes-Hanepen, hebben vanmiddag in het congrespaleis te Rome de eerste ontmoeting in het landentornooi floret met 106 van Oostenrijk gewonnen. Nina Kleyweg en Dany van Rossem waren ieder in drie van hun vier par tijen de sterkste; Elly Botbijl en Lenie Kokkes-Hanepen wonnen en verloren twee partijen. Aangezien de Oostenrijkse equipe daarna -opnieuw met 10—6, nu tegen Duitsland, het onderspit moest delven, gaan Nederland en de Duitse ploeg over naar de kwartfinales. Later verloren de Nederlandse meis jes hun laatste wedstrijd in de voorron de, met 9—3 van Duitsland. Deze ont moeting is echter alleen van belang voor de indeling van de kwartfinales. 1. Ralph Boston (VS) 8.12 meter; 2. Ro- Hiervoor hebben zich tot nu toe ook berson (VS) 8.11 meter; 3. Ter Ovanesian Rusland en Italië geklasseerd. (Rusl.) 8.04 meter; 4. steinbach (Did.) 8.00 FINALE 100 m DAMES 1. Wilma Rudolph (V.S. 11.sec; 2. Do rothy Hyman (GB) 11.3;. 3. Giuseppe Leone (It.) 11.3; 4. Maria Itkina (Rusl.) 11.4; 5. Cath. Capdevieille (Fr.) 11.5; 6. Jennifer Smart (GB) 11.6. FINALE 100 m HORDEN HEREN 1. Davis (VS) 49.3 sec.; 2. Cushman (VS) 49.6; 3. Howard (VS) 49.7; 4. Janz (Did.) 49.9; 5. Rintamaki (Finl.) 50.8; 6. Galliker (Zwits.) 51,—. FINALE 803 m KEREN 1. Peter Snell (Nw. Zeel.) 1.46,3; 2. Roger Moens (België 1.46,5; 3. George Kerr (Ja maica) 1.47,1: 4. Paul Schmidt (Did.) 1.47,6: 5. Waegli (Zwits.) 1.48,1; 6. Matuschewski (Did.) 1.52,0. FINALE 5000 METER 1. Murray Halberg (Nw. Zeel.) 13.43,4; 2. Grodotzki (Did.) 13.44,6; 3. Zimmy (Polen) 13.44.8: 4. Janke (Did.) 13.46,8; 5. Power (Australië) 13.51,8; 6. Nyadika (Kenya) 13.52,8. FINALE KOGELSTOTEN DAMES 1. Tamara Press (Rusl.) 17.32 m.; 2. Johanna Luettge(Did.) 16.61 m.; 3. Earlene Brown (VS) 16.42 m.; 4. Valerie Sloper (Nw. Zeel.) 16.39 m.; 5. Dojnikowa (Rusl.) 16.13 m. FINALE VERSPRINGEN HEREN meter; 5. Valkama (Finl.) 7.69 meter; 6. Col- lardot (Frankr.) 7.68 meter; 7. Henk Vis ser 7.66 meter. 20 km SNELWANDELEN 1. Golubnichiy (Rusl.) 1 uur 34 min. 07,2 sec.; 2. Freeman (Austr.) 1.34.16,4; 3. Vickers (GB) 1.34.56,4; 4. Lindner (Did.) 1.35.33,8; 5. Read (Nw. Zeel.) 1.36.59,1; 6. Back (Zwe den) 1.37.17,0. FINALE 200 m VLINDERSLAG HEREN 1. Mike Troy (VS) 2.12,8; (nw. wereld- en Ol. ree.); 2. Hayes (Austr.) 2.14,6; 3. Gil- landers (VS) 2.15,3; 4. Dennerlein (It.) 2.16,0; 5. Yoshimuta (Japan) 2.18,3; 6. Berry (Austr.) 2.18,5: 7. Kuzmin (Rusl.) 2.18,9; 8. Izutsu (Japan) 2.19,4. FINALE 4 x 100 m WISSELSLAG EST. DAMES 1. Ver Staten (Lynn Burke, Patty Kepp- ner, Carolyn Schuier en Chris von Saltza), 4.41,1; (nw. wereld- en Ol. ree.); 2. Austra lië, 4.45,9; 3. Duitsland 4.47,6; 4. Neder land (Ria van Velsen, Ada den Haan, Marian Heemskerk en Erica Terpstra) 4.47,6 (zelfde tijd); 5. Groot Britannië 4.47,6 (zelfde tijd); 6. Hongarije 4.53,7; 7. Japan 4.56,4; 8. Rusland 4.58,1. SERIES 4 x 100 m VRIJESLAG DAMES EERSTE SERIE: 1. Ver. Staten 4.18.9; 2. Engeland 4.24.4; 3. Zweden 4.27,3; 4. Italië 4.31,8; 5. Japan 4.35,9; 6. Mexico 4.43,1. Canada startte niet. TWEEDE SERIE: 1. Australië 4.17,6; 2. Hongarije 4.22,2; 3. Duitsland 4.24,2; 4. Rus land 4.31,9; 5. Frankrijk 4.35,2. Nederland werd gediskwalificeerd. ROME Voor de finale van de 1500 m vrije slag heren plaatsten zich de volgen de acht zwemmers: 1. Murray Rose (Austr.) 17.32.8 (nieuw Olymp. record); 2. Yamanaka (Japan) 17.46.5; 3. Konrads (Austr.) 17.52.0; 4. Katona (Hong.) 17.53.5 (nieuw Europees record); 5. Somers (V.S.) 17.54.1; 6 Cam pion (G.B.) 17.54.8; 7. Breen (V.S.) 17.55.9; 8. Mclachlan (Z.-Afr.) 18.09.9. schreeuwd. Steeds immers als een Italiaanse ploeg in de strijd was, kon men de zo bekend geworden yell van het enthousiaste publiek over het wa ter horen galmen: „I-Ta-Li-AI- Ta-Li-A.... I-Ta-Li-AEen yell die men ongetwijfeld ook tijdens de finales zal kunnen beluisteren en die voor de Italiaanse roeiers steeds weer opnieuw een grote stimulans bete kent. Hoe het ook zij, verrassingen zijn in vrijwel alle nummers mogelijk. Eigenlijk is alleen de onweerstaanbare Russische sculler Ivanov nagenoeg zeker van de gouden medaille bij de skiffs. Nagenoeg, want na de debScle van John Thomas durft men in Rome geen voorspellingen meer te doen. DE Nederlanders zijn in deze dag van de finales slechts vertegen woordigd door één ploeg: de dubbel twee RentmeesterBakker, die een bescheiden kans hebben op Olympisch brons. Goud noch zilver ligt in hun, bereik alhoewel, nogmaals, voorspel lingen levensgevaarlijk zijn. De ploegen die zich voor de finales, die vanmiddag worden gehouden, heb ben geplaatst zijn: Skiff: James Hill (Nw. Zeel.), Vasstljev Ivanov (Rusl.). Sarno Rebek (It.), Achim Hill (Did.), Harry Parker (V.S.) en Teo- dor Kocerka (Polen). Dubbel twee: Frankrijk. Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland. Rusland. België en Nederland (Bakker—Rentmeester). Twee zonder stuurman: Duitsland, Fin land, Zuidslavië, Oostenrijk. Rusland en Amerika. Twee met stuurman: Rusland, Roemenie, Duitsland, Amerika. Italië en Denemarken. Vier met stuurman: Italië, Australië, Hongarije, Duitsland, Frankrijk en Rus land. Vier zonder stuurman: Engeland, Tsje- cho-Slowakije. Rusland, Amerika, Zwit serland en Ital&. Achten: Tsjecho-Slowakije, Duitsland, Canada, Italië, Frankrijk en Amerika. ROME. De gestuurde vier van Njord ging in de herkansing op het meer van Albano gisteren roemloos ten onder, zo dat Oranje vandaag alleen maar verte genwoordigd zal zijn in de roeifinale van de double sculls. Ofschoon de start van de Nederlanders onder aanvoering van slag Wamsteker niet bij voorbaat hopeloos was, moest Njord in het verder verloop van de strijd de Duitsers. Fransen, Russen, Amerika nen en Roemenen laten gaan. Vooral de Duitsers trokken eraan en slag Riekemann zou zijn ploeg ten slotte in 7 min. en 0.47 sec. alsnog de eindstrijd binnendrijven. Neerland moest zich tevreden stellen met de zesde en laatste plaats. Oranje noteerde een tijd over de 2000 m van 7.12.02. ROME De Indische hockey ers hebben gisteren door van Nieuw-Zeeland te win nen voor het Oranje-elftal een nieuwe kans geschapen om in de finale te komen. Als de Nederlan ders vandaag van Denemarken winnen, komen zij in punten ge lijk met Nieuw-Zeeland en zal een extra wedstrijd tegen de Nieuw- zeelanders die waarschijnlijk morgenochtend zal worden ge speeld de beslissing moeten brengen. Indië is ongeslagen als eerste ge ëindigd in de poule a van het Olym pisch hockeytornooi, na de overwin ning op Nieuw-Zeeland. De Indiërs wonnen met 30, maar evenals in hu'n wedstrijd tegen Nederland viel de beslissing eigenlijk pas in de laat ste minuten van de strijd. Na elf minuten TNDIë had voor de eindfase slechts een- maal het granieten verdedigingsblok van de Nieuwzeelanders kunnen door breken. Dat was na elf minuten, toen linksbuiten Bhola een tam schot afvuur de, dat door de Nieuwzeelandse doelman Schaefer verkeerd werd beoordeeld. De Nieuwzeelanders die in tegen stelling tot de Indiërs geïnspireerd speel den concentreerden zich vooral op de verdediging, hopend op een snelle uitval. Dis heop vervloog echter toen linksbinnen Poter twaalf minuten voor het einde een drachtige voorzet van Bhola in het doel ranselde. In de laatste minuut viel de derde goal, gescoord door Udham Singh. Ander.? hrckey-uitslagen van gisteren zijn: Groot-Britannië—Zwitserland 30; Spanje—België 3—1/ ROME Met een serie van drie prach tige sprongen heeft de Amerikaan Robert Webster gistermorgen de Olympische titel bij het torenspringen behaald. Hy overtroefde in deze indrukwekken de eindfase zowel zijn landgenoot Tobian, als de Engelsman Phelps, die eerst nog een voorsprong op hem hadden gehad De uitslag werd 1 Webster (VS) 165.56 pt; 2 Tobian <VS> 165.25 pt; 3. Phelps GB) 157.13 pt; 4. Madrigal (Mexico) 15283 pt.; 5. Sperling (Did.) 151.83; 6. Galkin (Rusl.) 141.69 pt: 7. En shag (Did.), 138.86; 8. Sysoev (Rusl.) 131.83.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13