Valse start van Hary R' GROTE SUCCESSEN VAN RUSSISCHE ATLETEN Veel zenuwen om derde medaille voor Oranje Geprikkeld en nerveus publiek keek in doodse stilte toe $?KLEAr Ontmoedigde John Thomas kreeg met zijn sprong KONINKLIJKE BELANGSTELLING VIERKANTE Vrijdag 2 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 door RU DE GROOD Zenuwen Weer Fluiten Weg Leeg Hoogtepunt Waterpoloteam verloor van V.S. MEER METERS UIT EEN GROTE BUS Tsjechische Negen uit Oosten Favoriete iveg Moens ATLETIEK ZWEMMEN Alleen Laatste sprong Onzekerheid HARDE STRIJD IN 10 SECONDEN ROME Het stadion trilde van ingehouden spanning! Alle atleten, juist nog in volle actie ter ver overing van Olympische eer, legden hun moede lichaam een ogenblik in het gras. Niemand wilde deze historische strijd missen, de strijd op de 100 m hardlopen, het glorienummer van de Olympische Spe len, het basisnummer van alle sportbeoefening. Twee duiven, die kennelijk nog achtergebleven waren van de openingsceremonie, klapwiekten naar het dak om van daaruit deze strijd te kunnen gadeslaan en zelfs de uitermate in yells getrainde Duitse kolonie zweeg. Wat overigens een zeldzaamheid is. De spanning lag voelbaar in het sta dion. Slechts de radiosprekers boven in de hoofdtribune waren hoorbaar en zelfs hen siste het publiek „stilte" toe. Het publiek kon niet veel hebben op dit ogenblik, het was geprikkeld en nerveus. Een hoorbare zucht steeg op, toen de starters de lopers naar de startblokken riepen. Daar kwamen zij: driq blanken en drie kleurlingen, het gewone beeld van elke Olympische finale op deze af stand. Nu was het nog altijd zo geweest, dat de natuurkrachten van de laatsten de doorslag hadden gegeven tegen de overcultivering van de blanken. Maar nu, nu was de Duitser Hary favoriet en bij de Amerikanen had David Sime zich de laatste tijd de snelste getoond. Slechts de verrassende Cubaan Figuerola vormde een onbekend element in deze strijd, want de Brit Peter Radford had zich in het afgelopen seizoen enkele malen laten zien. Daar kwamen ze: Hary zichtbaar ner veus maar beheerst, Sime zenuwachtig en het sprak uit elk van zijn bewegingen; Norton en Budd, de beide Amerikanen, gelaten en rustig; Peter Radford met verkrampte kaken en Figuerola onwen nig. zenuwachtig en stuntelig. „Op uw plaatsen!". De lopers kropen in hun startblokken, schikten en ver schikten hun handen en lichamen en slechts de Engelsman viel meteen in de goede houding. „Klaar?" En toen zou vier secon den later het startschot moeten volgen. Maar meteen was Sime weg en het was alsof hij met een onzichtbare draad aan zijn concurrenten was vastgebonden, zo trok hij hen mee uit de startblokken. Het schot kwam uiteraard niet. Even was de spanning in het stadion, dat bij het vertrek van Sime een kreet had ge uit, gebroken, maar allengs keerde de rust en de voelbare stilte terug. „Op uw plaatsen!". Nerveuzer dan te voren kropen de atleten weer naar hun plaatsen en knielden daar. Zwaar drukte de ongekende spanning op ieder van de 70.000 in dit stadion, een spanning die zich hier en daar ontlaadde door gilletjes en gesmoorde uitroepen, die over de tri bunes schenen te dwalen. „Klaar". In een flits verhieven zich de zes ruggen en ieder van de lopers pro beerde die volledige balans te vinden, die hem na het schot het meeste voordeel kon bezorgen. Trillend en lichtelijk wankelend stonden zij daar. Daar ging het schot en meteen knalde er een tweede overheen. Niemand wist waarom, totdat het start blok van Hary met het gele plakaat ver sierd werd ten teken van het feit, dat volgens de starter hij te vroeg was ver trokken. De Duitser schokschouderde even en hij wist dat hij misschien wel in het schot was gevallen, maar te vroeg vertrokken, neen. En ik kon hem geen ongelijk geven. Hij vertrok pas toen het schot geklonken had en vermoedelijk was de starter ver rast door het bliksemsnelle vertrek van de Duitser, dat hem als iets onwaarschijn lijks geschenen moet hebben. Misschien ook het publiek, dat met ons ervan over tuigd was, dat er niets aan deze start mankeerde en dat hij volkomen zuiver was. Met een fluitconcert van allure werd de starter om beide oren geslagen en toen hij later het stadion verliet, zou hij er nog één krijgen. Een starter uitgefloten.Kunt u nu iets voelen van de zenuwzagende span ning, die deze start meebracht? Het pu bliek reageerde zijn spanning af in het fluitconcert en de spanning moet wel ont stellend groot zijn geweest Weer werden de lopers teruggeroepen. Langzaam kwamen zij; ongerust, maar be heerst zetten zij zich weer en geen van hen keek naar de eindstreep, bang daar een nederlaag te zien staan aan het einde van de baan. „Klaar?" Wat moet er op dat ogenblik zijn omgegaan in Hary en in Sime, de twee grote favorieten? Zij wisten dat een tweede foutieve start uitsluiting met zich mee zou brengen, het einde van een jarenlange voorbereide finale. Zij wisten ook, dat een ogenblik van aarzeling, ge zien de kwaliteit van de tegenstanders, hen die ene tiende seconde zou kunnen kosten, die zij aan de eindstreep zo hard nodig zouden hebben. Zij dwongen zich tot rust en voerden door een innerlijke concentratie hun reactievermogen op tot het uiterste. „Pats!" zei het schot en alsof er een bliksem door hem heensloeg, vertrok Hary en had meteen een halve meter voorsprong op de anderen. Sime was net iets te laat weg. En hij wist zich op dat ogenblik reeds door Hary verslagen. Snel klom hij op tot de hoogte van zijn beide landgenoten Norton en Budd, die op een halve meter afstand Hary volg den. Heel kort daar achter lag Radford en Figuerola was onder het geweld van de spanning bezweken en lag iets achter de Brit. Na ongeveer 50 m lanceerde Radford een aanval en hij zoog hierin de Cubaan, die nu naast hem lag met zich mee en kwam op gelijke hoogte van de Amerikanen. En toen rnoet Sime in de hoek van zijn rechteroog dat witte shirt van de Engelsman hebben gezien. Hij was de enige van de Amerikanen die nog in staat was deze aanval te pa reren. De enige, die op dat ogenblik, waarop de grote uitputting snel nader de, zijn allerlaatste reserves in de strijd kon gooien. O. het speelde niet om grote verschillen. Het waren centimeters en millimeters, waarom werd gevochten. Maar dan wel aan de uiterste rand van het menselijk vermogen. Sterk drong Radford op en Sime wist, dat hij het niet lang meer kon maken. Hary was hem ver voor en werd geen ogenblik meer bedreigd. Het goud was voor hem Sime verkeken, maar het zilver moest hij, kost wat kost. voor zijn land redden. Hij voelde zijn krachten af nemen, maar daar was de eindstreep. Hij kon niet meer In die laatste wanhopige poging om nog iets te redden, op het ogenblik dat zijn benen hun diensten verder weigerden, gooide zijn wilskracht zijn uitgeputte lichaam over de eind streep heen, waar het enkele meters over de baan voortgleed en dan bleef liggen. Onmiddellijk kwamen zijn beide land genoten en tilden hem op. Hij kon nau welijks meer staan. En terwijl het pu bliek vooral de Duitsers op de tribunes Hary staande een ovatie bracht, werd hij door Norton en Budd teruggebracht naar de startplaatsen, waar de bank stond waarop hij kon gaan rusten. Hij had gedaan wat in zijn vermogen lag en hij was geslaagd. Het was voor hem de grootste voldoening, groter dan het feit dat hij ten om-echte dezelfde tijd kreeg toegewezen als Hary: 10.2 sec. En Hary? De Duitser maakte, ver voor dat de luidspreker het kon meedelen, bekend dat hij had gewonnen en hij ge noot er zichtbaar van met volle teugen. Het enige wat hem speet zo vertelde hij mij na afloop was dat de Canadees Jerome, die met hem wereldrecordhouder is op deze afstand in 10 sec. precies niet in de finale was gekomen. Hij had dan kunnen laten zien wie de s terkste was Maar Jerome lag op dat ogenblik in de masseerkamer en werd gekneed aan die ene spier, die hem in de halve finale verraden had als gevolg waarvan hij plot seling niet meer kon lopen. Hij was in het gras gevallen en had vijf minuten lang gehuildHet was het Olympisch verdriet na zoveel Olympische vreugde- door Ru de Grood ROME Eindelijk krijgen wij het gevoel, dat in Rome de Olym pische Spelen aan de gang zijn. Tot nu toe scheen het, dat wij toevallig in dezelfde stad een aantal sportwedstrijden bezoch ten, waarover wij u moesten ver tellen, wedstrijden, die vaak de sfeer misten, die onverbrekelijk aan dit tornooi verbonden moet zijn- Maar met de komst van de atletiek, met de voortdurende aanwezigheid in het majestueuze Olympische stadion van de tienduizenden, die elke prestatie, groot of klein, toejuichen, is de waarlijke Olympische sfeer eindelijk Rome komen binnenwaaien en kan het feest een hoog tepunt bereiken. Gisteren gebeurde dat dan ook enkele malen. Zoals bij de finale op de 100 m. heren, een van de spannendste uit de Olympische geschiedenis die door de Duitse wonderloper Hary werd gewonnen in 10.2 sec. voor de Amerikaan Sime (10.2 sec.), de Engelsman Peter Radford (10.3 sec.), de Cubaan Figuerola (10.3 sec.), de Amerikanen Budd (10.3 sec.) en Norton (10.4 sec.), waarmee voor de eerste maal sedert lange, lange jaren de aanwezige blanken de kleurlingen volledig de baas bleven. Een hoogtepunt was ook het hoogsprin gen voor heren, dat de grootste sensatie bleek, die vermoedelijk deze Olympische Spelen zullen krijgen: Thomas, de onver slaanbare Amerikaanse hoogspringer, die al een jaar lang als overwinnaar was be schouwd, werd niet alleen zo maar ver slagen, maar bovendien gebeurde dit door twee Russen Shav Lakadze en Brumel. De winnaar van Melbourne, Dumas, was op het ogenblik dat dit drietal de laatste strijd uitvocht,, al lang, heel lang uit de strijd verdwenen. Deze hoogtepunten wil ik uechter apart vertellen. Rusland was gisteren overigens zeer in trek bij het Olympisch goud. In het ROME. In de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats heeft het Neder lands waterpoloteam gisteravond laat met 76 van de Ver. Staten verloren. Het scorebeloop was Wolf (VS) 10; Van Dorp 11: Tisue (VS) 3—2: Vriend 22; Tisue (VS) 32; rust; Crawford 4—2; Van der Zwan 4—3; Tisue (VS) 5—3; Van der Zwan 5—4; Crawford (VS); 64: Van der Zwan 65; Van Dorp 66; Volmer VS 7—6. Advertentie 4. 95 Irena Press bezorgde Rusland opnieuw een gouden medaille. Op het nummer 80 meter horden was zij alle andere atletes te snel af. speerwerpen was de wereldrecordhoud ster, de Russin Ozolina onbedreigd. In de kwalificatie kwam zij met haar speer al tot een afstand in haar eerste worp die voor de anderen onbereikbaar was: 53.25 m en in de finale bereikte zij op nieuw met haar eerste de beste worp een nieuw Olympisch record: 55.98 m, waar mee zij haar landgenote Iaounzeme (53.86 m) onttroonde. Maar uitermate verheugend was dat de Tsjechische Zatopkova, de vrouw van de vroegere Tsjechische hardloper Zatopek, evenals in Melbourne, opnieuw het zilver won met een worp van 53.76 m, iets waar mee het publiek veel hartelijker instem de dan met de Russische overwinning. Om het Russische succes op dit nummer te vervolmaken, werd Kaledene derde met een afstand van 53.45 m. Bij dit alles is wel merkwaardig, dat al deze medaille winnaressen hun winnende worp maak ten tijdens de kwalificatie voor de finale- groep omdat de spanning voor de fi nale te veel voor hen was. De aanwezig heid van deze spanning demonstreerde zich overigens in de vele ongeldige wor pen in deze finale, waarvan het aantal groter was dan in de kwalificatieronden. Hoe waar de woorden van Olga Co- nolly-Fiketova dan ook waren, die zij mij voor de Spelen toevoegde toen zij zei, dat de Westelijke vrouwen kracht te kort komen -— als gevolg van de vermage ringskuren en de wil om de „lijn" te behouden om zich in de atletiek- wereld te kunnen handhaven. Dit bleek duidelijk uit deze finale, waarin van de dertien finalisten er niet minder dan negen uit het Oostelijke blok kwamen. Van de zes laatste overgeblevenen was alleen Anne Pazera een vreemde in deze communistische bijt. Zij is Australische en zij verrekte bij haar laatste worp een spier, zodat zij gehavend uit dit zware tornooi tevoorschijn kwam, overigens op de laatste plaats. Nog een Russische vlag ging gisteren de hoogste mast in. Irina Press de on weerstaanbare hordenloopster was veel te snel voor de wereldrecordhoudster Gisela Birkemeyer en voor haar andere tegenstandsters. Met een veilige voor sprong zeilde zij over de horden naar de overwinning en er was niemand, die haar ook maar een ogenblik kon be dreigen. Niet Gisela Birkemeyer werd echter verzilverd, maar de Engelse Carol Quinton, het serieuze meisje, dat timide op de buitenbaan vertrok, maar dat, toen het merkte dat haar landgenote Mary Bignal, Birkemeyer niet kon houden zelf tot een aanval overging en in een uiter mate sterke finish haar ware kracht vond. Zij kreeg van haar landgenote die zich verslagen wist na afloop twee dikke zoenen op haar wangen. Slechts 0.1 sec. achter Irina Press die in 10.8 sec. won, kwam zij juist voor de Duitse over de streep. Er werden ook nog ontelbare hoeveel heden series van loopnummers verwerkt. De damessprinters kwamen in de baan. En dan mocht het niet in de series zijn deze dienden om een klein aantal meisjes uit te schakelen in de kwart finale beleefden wij de sensatie dat een van de grootste favorieten voor de Olym pische titel werd uitgeschakeld: de Au stralische Betty Cuthberth, tweevoudige gouden medaille winnares van Melbourne Zij startte in haar serie met de Engelse Hyman, de Amerikaanse Jones en de Poolse Wieczorek. Terwijl de Engelse en de Amerikaanse elkaar opvoerden tot een gevecht van een zeldzame allure, worstelde de Australische met de Poolse zij aan zij. Zij mochit dan in dezelfde tijd binnenkomen als de Poolse, de jury zag haar later arriveren, werd daarmee vier de en uitgeschakeld. En natuurlijk tra nen «net tuiten. Een 'uitermate grote indruk maakte het Amerikaanse meisje Wilma Rudolph, die de eerste kwartfinale won in 11.5 sec., de beste tijd van de dag; de Russi sche Krepkina bleek op geen stukken na in staat te zijn om haar te houden. Maar de Russen hebben een andere troef in Itkina feitelijk sterker op de 200 meter die haar kwartfinale in 11.7 sec. won, voor de Duitse Hendrix en de Pool se Richter, die beiden 11.9 sec. noteerden. De Italiaanse Josa Leona bracht het stadion tot waanzin door haar serie te winnen, al kwam de tijd, die zij maakte als een koude douche (12 seconden), zo dat al die verhitte Italianen weer koel op hun plaatsen konden gaan zitteh om Cuthbert te zien uitschakelen, wat hen overigens weinig deed. De twee halve finales van de dag, de 400 meter en de 800 meter brachten mo gelijk onverwachte resultaten, maar toch geen verrassing. Opmerkelijk was dat uit beide num mers de Russen werden weggelopen. In de hordenserie door Glen Davis, de win naar van Melbourne in de tijd van 51.1 sec. Nog scherper liep zijn landgenoot Cushman in de tweede halve finale; hij werd met een tijd van 50.8 sec. de grote favoriet en schakelde tevens de Rus, die in deze serie zat, uit. Zijn landgenoot Howard werd hier tweede in 50.9 sec. en zo ligt dan een drievoudige Amerikaanse overwinning in het verschiet. Op de 800 meter ontwikkelds zich alles volgens plan. De eerste halve finale was voor de Antilliaan Kerr, die echter een nieuw Olympisch record moest lopen om zich zijn tegenstanders van het lijf te De triomfantelijke glimlach van de Duitser Hary werd ditmaal aanvaard, want hij had zich op de 190 meter de snelste getoond. Rechts van hem de Engelsman Peter Radford, die de bron zen medaille won en links de enige Amerikaan, Sime, wiens tweede plaats met zilver beloond werd. houden. Ook de Zwitser Wagli plaatste zich in de finale met een tijd van 1.47,3 waarmee hij tweede werd. Zijn tijd over de 400 meter van 52,5 seconden getuigt echter van grote moed, en hij zal daarom ook in deze finale bepaald een rol van betekenis spelen. In de andere serie wandelde de Belg Moens naar een gemakkelijke finaleplaats in 1.47,4 en hij kon zich de weelde ver oorloven om de Nieuw-Zeeiander Snell vóór te laten gaan. Van dit spel werden zowel de Amerikanen als de Russen het slachtoffer. Hierdoor is de 800 meter volgens traditie een vrijwel Europees nummer geworden met als gasten de Antilliaan Kerr en de Nieuw-Zeelander Snell Dan was er verder nog de hindernis loop over drie kilometer, die te weinig om het lijf had om u hiermee te plagen. Maar de finale wordt anders, en dan zullen we u vertellen wat hiermee aan de hand is. 800 m HEREN 800 meter heren: Voor de finale 800 meter heren hebben zich geplaatst: Kerr (Jamaica, 1.47.1, nieuw Olympisch record), Peter Snell (Nieuw-Zeeland, 1.47.2), Waegli (Zwitserland, 1.47.3), Matuschewski (Duitsland, 1.47.4), Ro ger Moens (België, 1.47.4) en Paul Schmidt (Duitsland, 1.47.8). FINALE 100 m HEREN Finale 100 meter heren: 1. Armin Hary (Duitsl) 10.2 sec. 2. Dave Sime (VS) 10.2 sec 3. Peter Radford (GB) 10.3 sec. 4. Ed Figue rola (Cuba) 10.3 sec. 5. Frank Budd (VS) 10.3 sec. 6. Ray Norton (VS) 10.4 sec. FINALE 80 m HORDEN DAMES Finale 80 meter horden dames*. 1. Irina Press (Rusl) 10.8 2. Carol Quinton (Eng) 10.9 3 Gisela Birkemeyer (Did) 11 4. Mary Bignal (Eng) 11.1 5. Galina Bystrova (Rusl) 11.2 6. Rimma Kosheleva (Rusl) 11.2. FINALE SPEERWERPEN DAMES Finale speerwerpen dames: 1. Elvira Oza- lina (Rusl) 55,98 meter 2. Dana Zatapekova (Tsjsl.) 53,78 meter 3. Birute Kaladene (Rusl) 53,45 4. Peskova (Tsjsl) 52,56 5. Figwer (Po len) 52,33 6. Pazera (Austr) 51,15. FINALE HOOGSPRINGEN HEREN Finale hoogspringen heren: 1. Robert Shav- lakadze (Rusl) 2.16 meter 2. Valery Brumel (Rusl) 2.16 (Ol ree) 3. John Thomas (VS) 2.14 4. Viktor Bolchov (Rusl) 2.14 5. Stig Petterson (Zweden) 2.09 6. Charles Dumas (VS) 2.06. FINALE 4 x 100 m. WISSELSLAG HEREN Final® 4 x 100 m. wisselslag est. heren: 1. Ver. Staten, 4.05,4 (nw wereld en. ol. record) 2. Australië, 4.12,0 3. Japan, 4.12,2 4. Canada, 4.16.8 5. Rusland, 4.16,8 (z.t.) 6. Italië, 4.17,2 7. Gr. Britt. 4.17,6 8. Neder land Jiskoot, Mensonides, Korte weg ei Kroon) 4.18,2). FINALE 400 m VRIJE SLAG DAMES Finale 400 meter vrije slag dames: 1. Chris von Saltza (VS) 4.50,6 2. J. Cederqvist (Zwe. den) 4.53,9 3. Tineke Lagerberg 4.56,9 4. Ilse Konrads (Austr) 4.57,9 5. Dawn Fraser (Austr) 4.58,5 6. N Rae (G Br) 4.59,7 7. Corrie Schimmel 5.02,3 8. B Seger- stroem (Zweden) 5.02,4. SERIES 100 m RUGSLAG DAMES Tweede serie: 1. Lynn Burke (V.S.) 1.09.4 (Olympisch record); 2. Ethel Ward Petersen (Denemarken) 1.12.6; 3. Ingrid Schmidt (Did.) 1.13.1; 4. Marilyn Wilson (Austr.) 1.13.8; 5. Rini Dobber (Ned.) 1.14.2; 6. Mej. Klipova (Rusland)) 1.14.5; 7. Mej. Vetteerli (Zwits.) 1.19.6; 8. Mej. Theis (Luxemburg) 1.23.9. Derde serie.: 1. Ria van Velsen (Ned.) 1.11.1; 2. Satako Tanaka (Japan) 1.11.5; 3. Natalie Steward (GB) 1.12.0; 4. Helga Schmidt (Did.) 1.13.3; 5. Mej. David (Hong.) 1.15.7; 6. Anna Faidiga (Italië) 1,18.5; 7 Mej. van Parijs (België) 1.20.4. Voor de finale plaatsten zich: 1. Lynn Burke (VS) 1.09.4 (nw. Ol. record); 2. R i a van Velsen (Ned.) 1.11.1; 3. Satako Tanaka (Japan) 1.11.5; 4. Laura Ranwell (Rhodesië) 1.12.0; 5. Natalie Steward (GB) 1.12.0; 6. Sylvia Lewis (GB) 1.12.2; 7. Rosy Piacentini (Fr.) 1.12.2; 8. Nadine Delache (Fr.) 1.12.5. OME. De zon was al achter het stadion ver dwenen. De lampen ver lichtten helder de piste en gaven het gras een giftig groene kleur. Op dat ogenblik, dat vrijwel alle deelnemers van deze dag naar huis waren, stonden er vijf atleten aan het uiteinde van het hoofdveld aan de springbak en vochten een woedend duel uit: twee Westelij ken tegen drie Russen. Die Westelijken waren de Zweed Pettersson en de Amerikaan John Thomas, de Russen Bolshov, Brumel en Shav Lakadze. En op dat ogenblik vroeg ik mij af van welke kant de strijd het heftigst werd gevoerd. Ver moedelijk van de kant van de Rus sen, die het gehele seizoen lang de Amerikaan Thomas de lat hoger en hoger hadden zien leggen en die pas gestopt was, toen het wereldrecord hoogspringen met een hoogte van 2,22 meter voorlopig onbereikbaar was. rpHOMAS voelde zich alleen. In de loop -l van de strijd had hij zijn landgenoot Faust al op twee meter zien verdwijnen en zijn ras- en landgenoot Dumas, de winnaar van de Spelen te Melbourne, was, nadat hij voor de hoogte van 2,06 meter niet was komen opdraven, op de hoogte van 2,09 meter gesneuveld. En toen was hij met vier anderen overgeble ven. Pettersson, die het ongelijke in de strijd voelde, weerde zich als een be zetene en twee maal achtereen had hij drie sprongen nodig gehad om over de hoogte van 2,06 en 2,09 meter te komen. Maar op 2,12 meter, juist toen Thomas zelf even rust nam, zich bewust van zijn kracht, kon de Zweed zichzelf niet meer tot voldoende niveau verheffen om dit te klaren. En toen stond Thomas met dé drie Russen. Shav Lakadze kwam ineens over de 2,14 meter, de twee andere Russen niet en toen was het de beurt aan Thomas. Een beetje nonchalant was zijn sprong enhij miste ook. Meteen wilde hij zijn sprong overdoen, maar de jury wei gerde. Deze kleine twist ontlokte het on dankbare publiek een fluitconcert, waar van de Amerikaan schrok en zijn zwaar beproefde moreel kreeg een nieuwe schok. Vlot kwamen alle drie bij een tweede sprong over de hoogte heen en toen ging men over naar de 2,16 meter. WEER gelukte Shav Lakadze de eer ste sprong, schijnbaar zonder moei te en de zelfverzekerdheid van Thomas begon onder dit alles te wankelen. Weer volgden drie mislukte sprongen van de anderen, gevolgd door een ge slaagde sprong van Brumel. Bolshov miste en toen kwam Thomas. Beter ge concentreerd, maar kennelijk onder de indruk van het voorafgaande, sprong hij goed, maar zijn hand raakte de lat en deze viel. Dit ontwrichtte hem volledig. En nadat Bolshov ook voor de derde maal meteen een poging deed om de hoogte te halen, stond Thomas dan voor de be slissing. LANG bestudeerde hfl de situatie, lang bad hij nodig voor zijn concentratie, die maar niet wilde komen. Toen begon hij te lopen maar in die loop lag de on zekerheid over het slagen. Hij kwam onder de lat, ging omhoog, maar zijn „rol" kwam niet hoog genoeg en de lat zeilde met hem naar beneden. Uit! Hij, de grote Thomas, moest de overwinning aan de beide Russen laten, een overwinning die Shav Lakadze kreeg nadat de hoogte van 2,18 meter on bereikbaar was gebleken omdat hij de 2,16 meter ineens en Brumel in twee sprongen had gehaald. Thomas kreeg een armzalige bronzen medaille, na een jaar lang met het goud gelopen te hebben. In de Amerikaanse gebouwen van het Olympische dorp gin gen daarom gisteravond de vlaggen halfstok. ROMEDe derde medaille die Ne derland uit het Olympische zwem bassin opviste, heeft ons het meest van onze zenuwen gekost. In een voortref feiijk gezwommen race, warin Tineke Lagerberg vrijwel de gehele wedstrijd in het zilver zwom, moest zij tegen het einde van de 400 meter zoveel aanval len pareren, dat wij met angst in het hart ons afvroegen of zij het zou kun nen houden. En hoe dichter het einde naderde, des te sterker zwommen haar tegen standsters op. Reeds had zij de sterke Zweedse Cederquist moeten laten lo pen, maar toen kwamen Ilse Konrads en Dawn Fraser met een geweldige sterke finish naar voren. Moedig sloeg Tineke terug. Zij was vermoeid, maar een eind sprint kon zij nog juist uit haar jeug dige lichaam halen en met een duide lijke voorsprong zorgde zij voor de kapitale verrassing het geweldige Australische tweetal van de medailles af te houden en zelf de bronzen te ver overen. Hoeveel genoegen ons dit ook deed als zodanig, nog groter was de vreugde om dat dit gebeurde onder de ogen van het koninklijke gezin, van wie de Koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene in het zwemstadion aanwezig waren. Zij juichten de prestatie van het Neder landse meisje hartelijk toe en evenals wij, zullen ook zij dat warme gevoel in zich hebben voelen opkomen, toen bij de overwinningsceremonie de Nederlandse vlag mee in top ging. Het was een pleis ter op de wonde, die ons in het begin van de avond pijn had gedaan, toen wij zagen hoe onze heren estafetteploeg op de 4 x 100 meter wisselslag zo'n povere laatste plaats moest innemen. Van de andere kant had de goede tijd van Ria van Velsen in de series op de 100 meter rugslag weer heel wat goedgemaakt. Op de 400 meter vrije slag was de Ame rikaanse Chris von Saltza als de weer licht vertrokken en had zich reeds in de eerste 50 meter van een comfortabele voorsprong verzekerd. Tineke Lagerberg, die probeerde haar te volgen, verloor weliswaar wat terrein, maar legde met dit alles toch wel de basis voor een moge lijke tweede plaats, die zij na 100 meter reeds bezette. Tot ieders grote verrassing huisden de Australische meisjes achter in, en schenen niet vooruit te kunnen komen, evenmin als Corrie Schimmel, die op de buitenbaan in gevecht lag met de Deense Segerström. Gaandeweg zwom de Amerikaanse van de andere weg, maar ook Tineke Lager berg rukte steeds verder op. Na 300 me ter lag zij al 1.4 sec. voor op Cederquist en ruim 3% sec. op Konrads. Toen, toen zette de Zweedse Cederquist haar aanval in. Vrij snel liep zij op Ti neke Lagerberg in, die probeerde haar met enkele tussensprints kwijt te raken. Dat lukte haar niet en 50 meter voor het einde keerden beide meisjes gelijk en toen was de Zweedse weg! Daarna zwom Tineke ogenschijnlijk op een gemakkelijke derde plaats. Schijn baar, want in deze laatste 50 meter kwa men de Australische meisjes terug. En nu mocht Dawn Fraser niet al te ge vaarlijk zijn, maar Ilse Konrads die vrij dicht was genaderd, was dit in hevige mate wel. Maar onze Bussumse zwem ster wist zich nog juist te handhaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9