Spanning was Redelé te veel Radio en TV Bakker-Rentmeester onze laatste hoop WORSTELEN Het drama van de man die koste wat kost doorzette PRINS CONSTANTIJN „KLAPTE EN STAK EEN IEDER DE LOEF AF ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 elke dag KING, elke dag fit KI WG KING door BAREND BUISMAN Rc Twee harde halen Auto-ongeluk Operatie Na examen Ontnuchtering PROGRAMMA VRIJDAG Kansen bij het roeien slinken MORGEN IN EINDSTRIJD TORENSPRINGEN FINALE HEREN NIEUW WERELDRECORD VOOR AMERIKANEN D De Rooy was sterkste bokser, maar niet volgens de jury Tellen Flying Dutchman met invaller DE Vrijdag 2 september 1960 KING KING OME Het was triest. Op het meer van AI- bano kwam de skiffeur Redelé gisteren in zijn herkansing met iets in aanraking, waarmee ie dere sportman op het kritieke moment, vroeg of laat, wordt geconfron teerd. Door een onver wachte nederlaag tegen de Amerikaan Parker werd de Nederlandse sculler, die zo intens had gerekend op tenminste een bronzen medaille, uitgeschakeld voor de finale. Van onze zeilmedewerker APELS. De stad Na- Parker blij als kind 9 De voor de Dordte- naar Redelé dramati- De Dordtenaar, die door Parker op zo'n hardhandige wijze teruggebracht was tot de werkelijkheid, die geen plaats meer bevatte voor bedrieglijke visioenen, keek ^e "ïnfsh van de na de voor hem zo zware desillusie strak voor zich uit: herkansing in het „Ik heb geen excuses; ik heb alles gegeven wat ik op nummer skiff. Parker dat ogenblik in me had". gaat als eerste over de 2000-meterljjn, ge- Dat de strijd voor Parker evenmin een pleziertochtje is voigd door Redelé en geweest, bleek tien minuten na afloop nog overduidelijk, de Engelsman Rand. De Amerikaan, die naar adem liep te snakken, was als een kind zo blij dat Redelé na 1500 meter, toen hij nog een slordige voorsprong had, niet verder van hem was weggegaan. „Als hii een of twee harde halen had gegeven, had ik de strijd opgegeven. Hij deed het niet en ik besefte ineens dat het misschien toch nog wel kon. Ik ben naast hem gekomen en verder door gegaan. Ik was verrast en verheugd tege lijk» want Redelé deed niets, kon wel licht niets doen." Inderdaad, Redelé kón niets doen. Het was, alsof de krachten zo plotseling uit hem waren weggevallen. De beslissende aanval van de Amerikaan op zijn positie kon hij onmogelijk beantwoorden. De Dordtenaar roeide een voor hem veel te laag tempo, waar nog bij kwam, dat de eindspurt volmaakt achterwege bleef. De Brit Rand, de derde man in het kleine gezelschap, kwam er overigens helemaal niet aan te pas. Maar dat was voor de insiders beslist géén surprise. Wellicht dat de spanningen, waaronder Redelé de strijd moest aanvaarden, te veel voor hem zijn geweest. De weg naar Rome was voor onze landgenoot niet be paald vlak geplaveid. Het is een lange geschiedenis; om iets van de achtergronden te kunnen begrij pen, moeten wij teruggaan naar een tijd stip, dat vlak voor de Europese kam pioenschappen van verleden jaar in Macon ligt. De Nederlander, die door de sterkste skiffeurs ter wereld werd ge vreesd, kreeg toen een auto-ongeluk, dat hem volledig uitschakelde. Een gebroken linker bovenarm hield hem weg van de titelstrijd in Frankrijk, waar hij als een van de grote favorieten zou zijn gestart. De Dordtenaar ging te Utrecht het zie kenhuis in. Drie en een halve maand bleef hij daar liggen en vocht er waar schijnlijk de grootste strijd uit zijn sport- carrière uit. Voor het roeien werd hij als verloren beschouwd, ook al doordat de breuk niet wilde genezen. Hij werd geopereerd, eveneens zonder resultaat. Vervolgens zochten de dokto ren hun toevlucht tot injecties. Er werd bloed afgetapt uit .zijn rechterarm, dat tussen de stukken in zijn linkerarm werd gespoten om te trachten de aaneen- groeiing op te wekken. De behandeling slaagde. Na drie weken was hij in zoverre genezen, dat hij op 30 november het ziekenhuis mocht ver laten. Een tweede gevecht begon. Tussen zijn ouders in moest Redelé na die 314 maand noodgedwongen rust in bed weer leren lopen. Men gaf, wat de roeisport betreft, nog geen cent voor hem. Rome, waarop hij zich, na de teleurstelling van het niet gaan naar Macon, in gedachten reeds had gericht, kon hij wel vergeten. Redelé gaf niet toe ook al kwam de moeilijkheid er nog bij dat hij zijn eindexamen moest doen. De directeur van zijn hbs stelde hem voor de keuze: of roeien of het eind examen doen. De lange blonde Dordtenaar gaf te kennen, dat hij eerst met goed gevolg door zijn examen wenste te komen, want dat anders de Olympische Spelen te Rome voor hem tóch niets zouden wor den. Op 30 juni vernam hij, dat hij ge slaagd was en pas daarna kon Redelé zich voor honderd procent wijden aan zijn voorbereidingen op Rome. Ofschoon hij zijn linkerarm nog steeds niet volledig kon buigen, begon hij onder leiding van zijn coach, dr. Hingst, kei hard te trainen. Hij groeide naar een top vorm, maar er kwamen strubbelingen, die de harmonie tussen het tweetal ver stoorden. Zij bleven beiden echter voort- werken om op de Spelen van 1960 gereed te zijn en datgene te kunnen presteren, wat verleden jaar op zo'n jammerlijke manier, buiten hun schuld om, werd gemist. De ontnuchtering kwam gisteren. Zel den kwam een nederlaag zo gevoelig aan als na die herkansing met Parker en Rand. Redelé probeerde zo opgewekt mogelijk te doen, maar dwars door alles heen welde die onmeetbare teleurstelling op naar de oppervlakte. Hij heeft zich in het bijzijn van zijn vrienden en familie goed gehouden. Maar de reactie zal on getwijfeld zijn gekomen. Waarschijnlijk in een van die duizenden kamers van het Olympisch dorp. In een hoekje, helemaal alleen. 08.30 Schermen: Floret landenteams heren. 06.30 Zwemmen: Series 4 x 100 m vrije slag estafette dames. 09 00 AtletiekKwalificatie ver springen heren (eis: 7.40 meter) 09.00 Atletiek: Kwalificatie kogel stoten dames (eis: 14.50 meter) 09.00 Atletiek: Series 200 m heren. 09.15 Zwemmen: Series 1500 m vrije slag heren. 10.00 Hockey: EngelandZwitserland 10.00 Roeien: Halve finales vier met stuurman. 10.00 Worstelen'. Vrije stijl, 10.15 Atletiek: Kwalificatie kogel slingeren (eis: 60.00 meter) 10.40 Roeien: Halve finale» twee zonder stuurman. 11.Ö0 Zwemmen: FINALE toren- springen heren. 11.20 Roeien: Halve finales skiff. 15.00 Atletiek: Halve finales 100 m dames. 15.00 Boksen: Kwart finales. 15.00 Hockey: SpanjeBelgië. 15.00 Roeien: Halve finales twee met stuurman. 15.00 Schermen: FINALE floret lan denteams heren. 15.00 Waterpolo: Wedstrijd. 15.20 Atletiek: Kwart finale» 200 m heren. 15.20 Atletiek: FINALE verspringen heren. 15.40 Roeien: Halve finales vier zon der stuurman. 16.00 Atletiek: FINALE 400 m horden heren. 16.00 Basketball: FrankrijkSpanje. 16.00 Waterpolo: Wedstrijd. 16.20 Atletiek: FINALE 100 m dame». 16.20 Roeien: Halve finale double scull. 16.30 Atletiek: Start 20 km snelwan delen. 16.30 Hockey: Wedstrijd groep A 16.40 Atletiek: FINALE kogelstoten dames. 16.45 Atletiek: FINALE 800 meter heren. 17.00 Atletiek: FINALE 5000 meter heren. 17.00 Roeien; Halve finales achten. 17.30 Basketball: ZuidslaviëRus land. ca. 18.00 Atletiek: FINISH 20 km snelwandelen. 20.00 Worstelen: Vrije stijl. 20.40 Zwemmen: FINALE 200 m vlinderslag heren. 21.00 Basketball: PolenBrazilië. 21.00 Boksen: Kwart-finales. 21.00 Zwemmen: FINALE 4 x 100 m wlsselsag estafette dames. 21.25 Zwemmen: Series 1500 m vrije slag heren. 22.15 Waterpolo: Wedstrijd poule. 22.30 Basketball: UruguayItalië. 23.10 Waterpolo: Wedstrijd poule. Olympische spelen in de ether: VRIJDAG. RADIO Hilversum II: 12.45, 17.40, 18.30, 22.00, 11.45. TELEVISIE 14.55 (atle tiek), 20.20 (allerlei), 20.30 (zwemmen). Advertentie ROME Het Olympisch roei' tornooi is voor Oranje tot nog toe matig verlopen. De dagen van Macon, waar Nederland verleden jaar, dank zij de gestuur de vier van Nereus en de double scull Bakker-Rentmeester een zil veren en een bronzen medaille op de Europese kampioenschappen wegsleepte, zijn volledig op de achtergrond geraakt. GISTEREN werden de ongestuur de twee van Nereus en de ge stuurde twee van Argon in de her kansingen uitgeschakeld, kansloos als zij waren. Slechts Bakker en Rentmeester, die hier een naam te verliezen hebben, slaagden erin zich via de repeehages te plaatsen Rentmeester en Bakker ROME. De deelnemers aan het Grieks-Romeins worstelen hebben hun wedstrijden In de zeven verschillende gewichtsklassen afgewerkt. De resulta ten waren als volgt: Bantamgewicht: 1. Karavev (Rusl.); 2. Cernea (Roem.): 3.' Stoikov (Buig.) Vlieggewicht: 1. Pirvulescu (Roem.); 2. Sayed (VAR); 3. Mohammed (VAR). Weltergewlcht: 1. Bayak (Turk); 2. Maritschnigg (Did.); 3. Schiermeyer (Fr.) Lichtgewicht: 1. Koridze (Rusl.); 2. Martinovic (Roem.); 3. Freij (Zweden) Middengewicht: 1. Dobrev (Buig.); 2. Metz (Did.); 3. Taranu (Roem.) Zwaarmiddengewicht: I. Kis (Turk): 2. Kralious (Buig.); 3. Kartozzia (Rusl) Zwaargewicht: 1. Bogdan (Rusl.); 2. Dietricht (Did.); 3. Kubat (Tsj.). ROME. Voor de finale torensprin- gen heren hebben zich voor hedenoch tend geplaatst: Tobian (VS), 106.08 p.; Phleps (Eng.) 101,85 p.; Webster (VS), 99,72 p.; Sperling (Did.) 96.83 p.; Gal- kin (Rusl.) 96.74 p.: Madrigal (Mex.), 95.88 p.; Enskat (Did.), 93.03 p.; Sy- soev (Rusl.) 93.03 p. ROME. De Amerikaanse heren-esta fetteploeg heeft gisteravond de finale van de 4 x 200 meter estafette vrije slag gewonnen in de nieuwe wereldrecordtijd van 8 min. 10.2. De zwemmers waren Harrisson, Bliek, Troy en Farrell. Het oude record stond met 8.16.6 op naam van Australië. De tijd van de Ame rikanen betekende uiteraard ook een nieuw Olympisch record. Japan had dat met 8.17.1 in zijn bezit. voor de finales, die zaterdag wor den gehouden. Derde E twee zonder stuurman van Nereus achter Amerika en Denemarken. Na 500 meter lagen de Amerikanen reeds stevig in eerste positie, waar zij verder zouden blijven. Blaisse en Veenemans hebben voortdurend op de derde plaats geroeid. De gestuurde twee van Argo werd in zijn herkansing eveneens derde, achter de Italianen en Tsjechen. Wat Van Dis en Wientjes onder leiding van stuurman Bos ook probeerden, zy waren, toen het er in de voorste linies op aan kwam. niet te vinden. Ook Redelé REDELÉ werd dus hij de skiffeurs uit de strjjd gehaald door de Amerikaan Parker. De Poolse veteraan Kocerka daarentegen, die van onze landgenoot in de series had verloren, greep de her kansing aan om zich alsnog in de eind strijd te wrikken. Dat zelfde deed de Duitser Achim Hill. Bakker en Rentmeester maakten de ze keer geen fout. Zij roeiden van de start af tegen de Noren, Oostenrijkers en Denen een flink tempo, dat voor de anderen niet te volgen was. Onbedreigd ONBEDREIGD ging de vaderlandse combinatie door de finish met de we tenschap, dat zij straks mee mag doen in de eindstrijd. Zij zal daarin o.m. de Russen Berkutov en Tjukalov ontmoe ten. De Russen die in de series door de Tsjechen werden bedwongen, herstelden zich en kwamen zonder veel moeite ze gevierend door hun herkansing. De voornaamste uitslagen waren: Twee zonder stuurman: Uitslag herkansingen: 1. Amerika 7.14.16; 2. Denemarken 7.17.06; 3. N e- d e r 1 a n d (Blaisse en Veenemans) 7.21.70. Amerika en Denemarken gaan over naar de halve finales, die vandaag worden ge roeid. Twee met stuurman: Uitslag herkansingen: 1. Italië 7.39.52; 2. Tjechoslovakije 7.40.98 3. Nederland (Wientjes, Van Dis en Bosch, stuurman) 7.42.5; 4. Australië 7.47.82; 5. Griekenland 7.54.75. Skiff: Tweede herkansing: 1. Parker (VS) 7.29.86; 2. Lex Redelé (Nederland) 7.32.93; 3. Sid Ran (GB) 7.50.31. Dubbel scull: Herkansing: I. Nederland (Bakker- Rentmeester) 6.51.61; 2. Noorwegen 7.02.88; 3. Denemarken 7.09.95; 4. Oosten rijk 7.15.63. ROME Jan de Rooy is het slachtoffer geworden van de zeer matige arbitrage in het bokstornooi. Na een op laag peil staande partij werd niet de Nederlander maar de Pool Ben ding tot winnaar op punten ver klaard. Zo ooit vijf juryleden een brevet van onbekwaamheid afgaven dan was het nu. Want na een gelijk opgaande eerste ronde had Jan de Rooy de Pool in de volgende twee ronden als een wild dier opgejaagd. Bending had bijna geen verweer tegen de priemende stoten van de Amsterdam mer. Bijna. Want de Pool nam zijn toe vlucht tot ongeoorloofde handelingen. Zo trof hij de Nederlander enkele keren on der de gordel, zonder dat scheidsrechter Amati daarop enige aanmerking maakte. AMATI 'bestond het zelfs in de tweede ronde, toen De Rooy na een foutslag van pijn in elkaar kromp, te gaan tellen alsof de Amsterdammer op een volkomen zuivere stoot was neerge gaan. Als De Rooy meer vertrouwen in de jury gehad zou hebben, had hij toen de partij kunnen winnen door niet voor de tiende tel op te staan. Dan had men onder normale omstandigheden de Pool moeten diskwalificeren. De Rooy durfde dat echter niet omdat hij bang was dat men hem knock out zou verkla ren. Na afloop zat er een ontroostbare De Rooy in de kleedkamer. Ik begrijp er niets van. De laatste twee ronden ging die Pool alsmaar achteruit en kwam er geen enkele goede slag meer uit zijn vuisten. Dit is meteen het einde van mijn boksloopbaan. Ik houd er nu definitief mee op, en woedend smeet De Rooy zijn bokshandschoenen in een hoek. Van onze zeilmedewerker NAPELS. Gerard Lautenschutz, de bemanning van de Nederlandse Flying Dutchman Daisy kan de resterende wedstrijden van de Olympische Spelen niet meer meezeilen. Hij kreeg nl. het treurige bericht van het overlijden van zijn moeder. Derhalve is hij direct naar Nederland gevlogen. Waarschijn lijk zal nu Joop van Meggelen de plaats van Lautenschutz innemen. Gezien de rangschikking van de Flying Dutchman in het totaalklassement is deze treurige gebeurtenis een grote te genslag voor ons team, vooral nu nog laat in de avond bekend werd dat Ma rio Capio op protest van Ben Verhagen werd uitgesloten, zodat Verhagen dus als derde in de vierde race genoteerd staat. pels is gisteren een mondain centrum ge worden de Griekse konin klijke familie heeft in het Olympische zeilcentrum haar intrek genomen, de prinsen van Hessen en Thailand zijn bij elke zeilwedstrijd te zien, de commandant van de Zuid- europese NAVO-strijdkrach- ten woont de wedstrijden re gelmatig bij en onder veel be langstelling zijn ook de Griek se reder Onassis en Maria Cal- las te Napels ingehaald. Maar ondanks al de pracht en praal waarmee die binnenkomsten gepaard zijn gegaan, richt de grootste belangstelling over dag zich toch tot de zeilwed strijden, die gisteren weer on der ideale omstandigheden ge houden werden en ook een en kel succesje voor Nederland hebben opgeleverd. HET protest van de Deense Finniollenzeiler Elvström te gen de wedstrijdleiding, waarin uw zeilmedewerker getuige was, deed veel stof opwaaien in zei- Ierskringen. De beslissing van de jury was dat Elvström alsnog als eerste voor de derde race in de Finnjollèn genoteerd werd, zodat hij nu een royale voorsprong in het algemeen klassement heeft. Bovendien werd de oorspronkelijke winnaar van de derde race, de Griek Kariofillis, van zijn tweede plaats uit gesloten na een keuring van zijn schip door de meter. In de Finnjollenklasse zijn de schepen namelijk ter beschik king gesteld door de Italiaanse zeil- bonden en aan deze schepen mag niets veranderd worden. De schepen, zeilen en masten zijn alle gelijk, zodat de krachtmeting hier zeer zuiver door wordt. !N EERSTE POSITIE HET ZAG er in de drakenklasse met onze vertegenwoordigers aanvankelijk zeer goed uit, want in het eerste kruis- rak lag Wim van Duyl royaal in eerste positie. Hij zette echter naar onze smaak zijn stuurboordslag naar de wal te ver door. Zeeïnwaarts kregen de Griekse kroonprins Constantijn en de Italiaan Co- sentino het buitengewoon gunstig. Met een voorsprong van 45 seconden ging de Kroonprins voor Cosentino om het merk teken en op vier minuten volgden Samuel Macdonald, Graham Mann (Engeland) en de Russische zeiler met de Ameri kaanse naam Eduard Stayson. Als zestiende volgde Wim van Duyl om het merkteken. ONGEWIJZIGD IN DE KOP, ver voor het veld, ont stond een constant gevecht tusêen kroonprins Constantijn en Cosentino maar de situatie bleef ongewijzigd. Steeds bleef kroonprins Constantijn, die een uit nemende race voer, boven en voor Co sentino en klapte steeds met hem mee. Van Duyl wist zijn positie wel te ver beteren, maar kwam toch niet verder dan een twaalfde plaats. Prins Constantijn van Griekenland Toen het schot voor hem als win naar werd afgevuurd, kwam er een daverend gejuich van alle begeleiden de jachten. Hij werd geestdriftig om helsd en gekust door zijn bemanning. Zelf zwaaide hij met zijn zeilpet naar zijn vader en moeder die op een bege leidend zeiljacht toekeken. Onmid dellijk zette hij koers naar dit schip. Een van de opvarenden sprong met een fles champagne in de hand over boord en zwom naar de draak van de Kroonprins toe en reikte hem de fles over. Er was naderhand in de jacht club Sancte Lucia een zeer opgewekte stemming. De gehele Griekse ko ninklijke familie en ook Onassis wa ren aanwezig en stralend van geluk nam de sportieve troonopvolger de gelukwensen van iedereen in ont vangst. GRANDIOOS wedstrijd werd een grandioze overwinning voor de Kroonprins. Nederlander Sleeswijk onder kunnen Thomas, die het afgelopen jaar steeds de gouden medaille op zak heeft gedragen, moest, toen het er op aan kwam, met brons genoegen nemen. In de strijd tegen twee Russische hoogspringers bleek hjj niet sterk genoeg. HET beste resul taat voor Ne derland kwam vandaag van de Flying Dutchman- equipe Verhagen— Lautenschutz. Na een valse start was er bij de nieuwe start weer een aan tal zeilers te vroeg, maar niemand werd teruggeroe pen en Ben Verha gen, goed in de voorhoede, had er meteen de gang in. Hij voer een uit nemend kruisrak en kwam als eer ste bij het in-de- windse merktenen voor Mario Capio (Italië), Peter Lun- de (Noorwegen), John HooDer (Ier land) en Harry Sindle (Amerika). Op de ruimschootse rakken hield Ver hagen iets te hbog aan, waarvan Capio, goed met de plaatselijke omstandigheden op de hoogte, profiteerde. In het tweede kruisrak liep Verhagen, die in het slot harder ging dan de Noor Peter Lunde, die hij als leider in het klassement het meest in de gaten hield, naar de waL, maar in zee was het beter en dit kostte Verhagen nog een plaats. A CHTER Capio en Hooper ging hij het TV lange spinakerrak ir, als derde Op het laatste kruisrak verloor hij nog een positie ten opzichte van Rolf Mulka en finishte als vierde. Maar Verhagen diende een protest in tegen Capio, en het werd toegewezen. HANS SLEESWIJK OVER het Nederlandse resultaat in de Finnjollèn, kunnen wij kort zijn. Hans Sleeswijk, kennelijk geheel gedeprimeerd vaart ver onder zijn kunnen. In alles komt hij tekort. Wij kunnen niet nalaten in dit verband nog eens te wijzen op ons standpunt bij de aanwijzing van een Flnn-vertegenwoordigcr. Wij zijn zeker van mening, dat Koos de Jong in deze strijd In Nanels een zeer goed figuur ge slagen zou hebben, te meer omdat de condities, waaronder tot nu toe gezeild is, als het ware voor hem geknipt zijn. Hoe dan ook, Sleeswijk werd 32ste. Rei- naldo Conrad had steeds de leiding in de race, terwijl Elvström zich van de zesde plaats bij het eerste merkteken opwerkte naar de tweede plaats. De Argentijn Ricardo Boneo werd derde, gevolgd door Peter Furst (Oostenrijk) en Kenneth Al- bury (Bahama). De Belg André Neli» die in de eerste races zeer goede resuk taten had behaald, werd 24ste.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7