Oostburg wordt eind oktober automatisch bereikbaar Geen overeenstemming over geboortebeperking Hubrecht van der Maas vindt Amerikaanse meisjes leuk Indonesische kerken willen besprekingen met Nederland KRIS Virct* David de Fouw dopt zijn eigen boontjes VAN KATS NAAR SOUTH CAROLINA door Zeeland Laatste telefoonschakel bijna ingepast Nieuwe apparatuur in de loop van september af getest Nieuwe kleuterschool Postduivenberichten Wielerronde van Terneuzen Matig zwembadbezoek door slechte zomer Na de vergadering te St Andrews II Wereldraadrapport terugverwezen Ploegwedstrijden Gastvrij Getuigenis tot regering in Djakarta Vrijdag 2 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 5 QOSTBURG Het gebeurde dit seizoen in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Een nerveuze Duitse toerist belde vanuit Nieuwvliet de tele fooncentrale te Oostburg. „Kunt u mij het nummer geven van die en die man in Düsseldorf, dan kan ik hem nog vlug even bellen!" vroeg hij. Groot was de verbazing van de vakantieganger toen de tele foniste hem antwoordde: „Dat ,vlug' moet u maar een beetje rekbaar nemen, want Oostburg is niet automatisch. U wordt wel te ruggebeld." Dergelijke gesprekken waren schering en inslag deze zo mer. Oostburg niet autom,atisch Het klonk herhaaldelijk uit de mond van de telefonistes. En de ene aanvrager verdroeg de teleur stelling kalm, hij zou wel even wachten, maar de andere werd zelfs boos, terwijl de derde zijn schouder ophaalde. Hoe men ook de mededeling van de telefoonjuf frouw opnam: Wachten was ge blazen. Over enkele weken zal in Oostburg en het grootste deel van West-Zeeuws- Vlaanderen de misère van het aanvra gen en wachten tot het verleden be horen. Want dan wordt Oostburg auto matisch. Van PTT-zijde verzekerde men ons namelijk, dat de streefdatum van de automatisering zo tegen het einde van oktober ligt. De heer L. F. Ver braak, sektor-chef van de PTT, deelde ons mee, dat in de loop van septem ber een aanvang zal worden gemaakt met het aftesten van de nieuwe appa ratuur, die is ondergebracht op de bo venverdieping van de nieuwe telefoon centrale aan de Noordwal. Verloopt het aftesten goed dan kan men vanuit Oost- burg in november gerust rechtstreeks Amsterdam opbellen. De ontvangtoestel len in de Oostburgse woningen zijn al afgestemd op de nieuwe installatie en kunnen reeds afstand en kosten bepalen. „Geef me Jan es In de Oostburgse samenleving vindt dus een -omwenteling plaats. Althans in de sektor van het telefoonverkeer. Die omwenteling is eigenlijk al een tijdje 'bezig. Want de dagen zijn vervlogen, dat een Oostburger de telefoniste kon vra gen: „Geef me Jan den Dieje is o£ Piet den Dinges". Met de toenemende frekwentie van het telefoonverkeer in West-Zeeuws-Vlaanderen moest ook {iet -aantal telefonistes worden uitgebreid en dat kon lang niet altijd met plaatselijk bekende meisjes. De dames vroegen dus het nummer. En hoe meer dit gebeur de. hoe vlugger de romantiek van het telefoneren er afging. Voor al die 39 dames, vaste meis jes en vervangsters, die in ploegen werkend, de centrale in de noodbarak bedienen, zal straks ander emplooi moeten worden gezocht. Want bet is een kenmerk van de moderne tijd automatisering brengt vermin dering van personeel met zich. Som mige meisjes hebben al te kennen ge geven naar een grote stad te willen verhuizen, andere telefonistes kunnen wellicht elders in het bedrijf een plaatsje vinden, maar de afdeling van mevrouw M. Babijn-Schuring ,,zo ST. JANSTEEN. De gemeenteraad heeft drie krotwoningen onbewoonbaar verklaard en voor 11.218 een huis met schuur en erf aan de St. Antoniusdreef gekocht. Het ligt in de bedoeling op deze plaats een kleuterschool te bouwen. Voor de bouw van een tweeklassige school is reeds een urgentieverklaring ontvangen en waarschijnlijk zal volgend jaar voor nog twee lokalen, vergunning worden verleend, zodat een vierklassige school ontstaat. De cultuurtechnische dienst heeft be sloten subsidie te verlenen voor de ver betering van de Heerstraat. Het restant der kosten, t.w. 11.000, komt half voor de gemeente en half voor de polder St. Jansteen. In principe besloot de raad brand'blus- vijvers te doen aanleggen. knusjes met z'n allen" moet in elk geval worden opgeheven. Per dag 4500 Aan de hoogspanning in de grote ach- terzaal van de noodbarak komt dan een einde. Hoogsminning? Inderdaad, want net aantal telefoongesprekken dat via de centrale binnenkwam bereikte dit jaar een recordhoogte. Er waren zeer veel dagen, waarop een aantal van meer dan 4000 werd geregistreerd met topdagen van 4200, de driehonderd ,,geen gehoor krijgenden" nog niet mee gerekend. Daarbij is interessant te ver nemen, dat het aantal telefoonabonnees m West-Zeeuws-Vlaanderen rond de 2700 schommelt. Mevrouw Babijn-Schuring vertelde ons, dat er op het ogenblik geen volle dige opleiding tot telefoniste meer wordt gegeven. Een dergelijke opleiding duurt drie maanden. En dat is nu voor Oost- Koortsachtig werken de meisjes van de afdeling van mevrouw Ba bijn-Schuring nog in de noodbarak om alle aanvragers van telefoonge sprekken in de sektor Oostburg te vreden te stellen. Straks behoeven de Oostburgers de telefoonjuffrouw niet meer in te schakelen. Er kan dam automatisch worden gebeld. De nieuwe telefooncentrale aan de Noordwal in Oostburg, die naar wordt verwacht eind oktober in ge bruik kan worden gesteld. burg te lang. Men b'eperkt zich tot de meest elementaire begrippen. De bouw van d-e nieuwe en zeer mo derne technische apparatuur is nog niet helemaal gereed, maar het zal toch niet lang meer duren. Op 4 ja nuari van dit jaar werd er de eerste hand aan gelegd, nadat in decem ber -1959 de mannen van de t-echnische binnen- en buitendienst hun intrek in (het gebouw aan de Noordwal hadden genomen. Inmiddels zijn in West- Zeeuws-Vlaanderen de toestellen van de abonnees reeds geschikt gemaakt voor de nieuwe situatie. Knooppuntcentrale Oostburg wordt dus automatisch. Daarmee zal dan ge heel Zeeland in het geautomatiseerd te lefoonverkeer zijn opgenomen. Weer een stukje isolement naar de geschiedenis verwezen. Gefluisterd wordt, dat Oost burg dit feit niet zonder meer voortbij zal laten gaan Zwemwedstrijden S.Z.V. SOUBURG. S.Z.V. hield in het Kanaal door Walcheren enige onderlinge zwemwedstrijden, 's Middags de wedstrij den voor leerlingen en gevorderden van negen tot en met veertien jaar. 's Avonds begonen wedstrijden voor ouderen, waar aan prominente zwemmers en zwemsters meededen. Aan de een kilometer zwom men twintig deelnemers mee. De uitslag hiervan was: vrije slag dames: 1 Tini Daalhuizen 18.10, 2 Emma Francke 19.13; 3 S. Francke 21.12; 4 A. Post, 24.27; He ren: 1 C. Wagen'aar 17, 37,2; I,. van Klin ken 18.01; 3 K. van der Male 18.04; schoolslag dames 1 E. Hoogensteger 21.37: 2. C. de Rijke 21.50; 3. W. Wagenaar 21.57; 4. R. de Visser 23.15; 5. A. 'Jaspers 27.04, heren: M. Clajouw 19.09; 2. R. de Rijcke 20.45, 3 J. Daalhuizen 23.52. MIDDELBURG De P.V. De Tele graaf hield met 86 duiven een wed vlucht van St. Maxence over een af stand van 254 km. De uitslag luidt: 1, 3 M. Walraven; 2. J. Jonkheer; 4. 5, 7 S. Kodde; 6, 9. 9. 10 M. Brasser. Oude ddiven: 1, 2 M. Walraven; 3. H. =j van der Voorde. „De koe en de gevangene" MIDDELBURG. De C.F.A. voor Middelburg en omstreken vertoont woens dagavond om acht uur in het Citytheater de bekende film met Fernandel „De koe en de gevangene". Gemeenteraadsvergadering BRUINISSE. De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 2 septem ber des avonds 19.45 uur in de openbare zitting bijeenkomen. De leden van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg en van de Woonruimte adviescom missie moeten opnieuw worden be noemd. Voorgesteld wordt het krediet in rekening courant bij dc Bank voor Nederlandse Gemeenten vast te stel len op 100.000. Een nieuwe verorde ning voor de heffing van haven-, kade- en overscheepgelden wordt de raad ter goedkeuring aangeboden. De jaarreke ning 1959. die eveneens ter goedkeuring en voorlopige vaststelling aan de raad wordt overgelegd, sluit voor de gewone dienst met een nadelig slot van 1489,20 het nadelig slot van de kapitaaldienst is 407.502,84. TERNEUZEN. Voor de havenronde Terneuzen die op 10 september zal plaats vinden, zijn aL zeer veel inschrij vingen binnengekomen. Aan deze wie lerwedstrijd zullen onder meer deelne men de Zeeuwse favorieten Niel Ver- stïaete, Bennie Melis, Cor van Espen an anderen. Laatstgenoemden zullen het b.v. moeten opnemen tegen Mik Snij ders, Swanenveld, Van Smirren, Bas Maliepaard, Piet van As en Jurrie Dok ter. Een aardige bijzonderheid is dat een der wielrenners van de familie Van Est ook in Teneuzen zal komen. De lengte van het parcours bedraagt 1500 meter. Deze afstand zal in 70 ronden moeten worden afgelegd. MIDDELBURG Ook het Middel burgse openluchtzwembad heeft de ge volgen ondervonden van de allesbehalve droge zomer. De toeloop was stukken minder als verleden jaar. Alleen met het mooie weer in juni en met name de Pinksterdagen is het bezoek aan het zwembad redelijk goed geweest. Veertienhonderd zwemlustigen op één dag zijn er toen geteld. Dat was heel wat minder dan verleden jaar toen het prachtige zomerweer voortdurend gro te getalen baders naar het zwembad trok. Achttienhonderd bezoekers op één dag was toen heel gewoon. Slechts de kinderen zijn het zwem bad dit jaar trouw gebleven. Zelfs zijn er dit seizoen meer kinderabonnemen ten dan verleden jaar uitgedeeld. Van een medewerker EN rapport over geboortebeperking verantwoorde gezinsvorming heeft het in de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van kerken een heel eind gehaald, maar werd ten slotte toch terugverwezen naar de studiecommissie, zonder dat het comité een uitspraak ter zake deed. Met waardering had het comité inlei dingen aangehoord van de rapporteurs, bisschop Stephen F. Bayne en de Ne derlander prof. dr. E. de Vries. Bis schop Bayne vervult zijn ambt in de Verenigde Staten niet meer actief, maar is op het ogenblik een vooraan staande figuur in de anglicaanse ge meenschap als secretaris van de Lon- dense Lambeth-conferentie. De bisschop zei dat er wel verschil van mening is over deze zaken maar dat dit meer gaat over de vraag welke toe laatbare middelen men bij geboorte beperking wil toelaten. De geboorte explosie is een geweldig probleem, maar de theologie zal zich niet rich ten naar het feit dat die explosie er is, doch dieper ingrijpen en uitkomen bij de kwestie, wat de verantwoorde lijkheid is van de mens voor de me demens van de man voor de vrouw, van ouders voor kinderen en van de burger voor de medeburger. Gevaarlijk woord /AVERBEVODKING vond bisschop vy Bayne maar een gevaarlijk woord want het werkelijke vraagstuk is niet het ontstaan van leven, maar het feit dat er geen evenwicht is tussen levensbehoeften en bestaansmogelijk heden. Het zou dwaas zijn te gaan uit rekenen en voorspellen wat het juis te" bevolkingscijfer van de aarde is. Hij sprak over de brute vernietiging van het gezinsleven in vele landen - of het nu gebeurt in de Chinese com munes, in de industriegebieden van Zuid-Afrika of door de polygamie in de Verenigde Staten (al heeft men TERNIEUZEN. Op üiet reeds ge ploegde tarweveld van de landbouwer C. Haak te Zaamslag werden ploegwed strijden gehouden, welke waren georga niseerd door de afdelingen van de Z.L.M., L.J.G. en d.e A.N.A.B. De op gave voor de zeven deelnemers luidde: Met tweie scharen motorploegen twee maal het veld omploegen. De jury be stond uit de heren J. J. de Re.gt, Dek ker, C. Haak, beiden uit Zaamslag, F. Tollenaar, Hoek en Loeve van de voor lichtingsdienst. Winnaars werden: P. Jansen, Hoek 78 punten, J. de Pooter, Zoute Spui 77 pnt., Joz. Haak Pzn., Hoek 76 pnt., D. Jansen, Hoek, 73 pnt., Jan Dieleman, Axel 66 pnt., J. Riemens, Hoek, 62 pnt., en Haak, Hoek 59 pnt. De heer L. Meyers, jr. te Veere 'behaal de het diploma patroon-loodgieter en kwam daardoor in het bezit van het vol ledige GAWASLO-diploma. r.RFF.NWnOR-SOUTH zoveel land met pijnbomen volgens Hubert dat de Ne- iiva it A A was beplant. Ik dacht dat het derlandse tractors veelal op CAROLINA ),1K fleea verspilling van goede grond diesel lopen en de Ameri- iniin oven dicht, legde was, maar nu weet ik wel kaanse op benzine. Daarbij 1 J hotpr Zo hohoovon zich hier zal de benzineprijs zeker spelen. Eigenlijk m'n vinger op een beter. Ze behoeven zich hier zal nl. niet zo druk te maken een de rol ontmoet", zegt mevrouw Moeller. „Hij is hier erg populair en iedereen is ver baasd over zijn goede En gels, Duits en Frans. Er is praktisch niemand hier die vier talen spreekt, hoewel er velen van origine Ne derlander zijn." kaart van het zuidelijk over een zo hoog mogelijke ben ik niet hier om de land- Vov*>riio-Hp productie per ha, want ze bouw te leren, dat is niet de deel Van de V ere g hebben hier land genoeg, bedoeling van het IFYE- Staten en hier hen lk soms zelfs te veel en het rijk programma. Ik ben veeleer betaalt premie voor het bre- hier om te zien hoe de Ame- dan- - ken van land en het beplan- rikaanse boer leeft en om- Dat was de verKia- tmi van de grond met bos." gekeerd zijn er Amerikaanse n iv de 22-jarige zijn vader is boer op N.- jongens en meisjes naar Ne- h ontmoet zi1n enorm east 11 - DaiTolond TArx omnd Jv. Qr.i,+V. rWlnriH aol-nmon TTof vnnr. lleD UUWnoei Zijn enorm gaSl- ring die Hubrecht C. van der Beveland. De grond in South derland gekomen. Het voor- Carolina is zanderig, wat naamste doel is onderling be- J mengt in het Hubert zich gesprek, „de I Maas (N.-Beveland) hem confronteert met nieuwe grip te kwto." Sjes^ijn zekfflTleuk'kk gaf over zijn aanwezig- Wat efficiency betreft doen zoveel mogelijk mensen v^i^en3 het Zaltiid" erff^rirnk1 heid in South Carolina, volgens hem de Nederlandse Velen^ifn van folSd^at één van de twee Ame- k°eren^^voor^ .e ^en Hubrecht van der M op komst." conferentie rikaanse staten (half zo land weet men wat meehani- een tractor van de familie aande Univer^teitvanMis groot als Nederland) satie is. Het enige verschil is Moeller m South Carolina. Souri .bijgewoond te heteen die hij bezocht in het kader van het Interna tionale Boerenjeugd Uitwisselingsprogram ma (International Farm Youth Exchange Program, IFYE). Hubrecht was o.a. de gast van de familie Carl W. Moel ler in Phoenix en hij kwam naar Amerika met een stu diebeurs van de Caltex Pe troleum Maatschappij (Ne derland) N.V. ..Ik wilde speciaal naar het Zuiden om wat kleinere be drijven te zien dan die met duizenden ha in het Westen van Amerika. Ik wist niet welke staat ik moest kiezen en daarom deed ik het maar op goed geluk." Hij kwam in mei in Ame rika aan en bestudeerde de landbouw in de „counties" Greenville, Hampton, Barn well en Dillon, voordat hij bij de Moellers kwam. ,,De landbouw in Amerika verschilt aanmerkelijk bij die van ons", zo was zijn mening ..In Nederland werken we op veel meer intensieve basis. Het verbaasde me dat hier ging Hubert nog even terug naar South Dakota om een jonge Nederlandse boer op te zoeken die hier twee jaar ge leden eveneens met een stu diebeurs kwam en later terugkeerde om er zich voor goed te vestigen. ,,Het is hier in S. Dakota werkelijk een geweldige er varing voor me", aldus Hu- bert. „enorme oppervlaktes prairie, de naaste buren op 76 mijl afstand en een ty pisch min of meer ruig en onbehouwen cowboy-leven, al gebruiken ze dan inplaats van „quarter- (cow boy paarden) In september zal Kats Hubert weer te- i rug zien, met vermeer- i derde en een prachtige ervaring rijker. Maar i ook met een vervulde missie, want hij heeft j hier 25 praatjes en le- zingen gehouden vooi ongeveer 1500 mensen j en men heeft daar ook j nog wel iets van Hu- bert kunnen leren. j zijn huwelijkspartners daar dan niet te gelijk zoals in zgn. primitieve samen levingen, maar achter elkaar). In alle kerken zoeken christenen naar een nieuwe en diepere theologische bezinning op sexualiteit en gezinsle ven. Wij leven nu nog voort volgens de antwoorden en instellingen van vroegere en eenvoudiger tijden, maar de uitholling van het gezinsleven is zo ver voortgeschreden in onze dagen en de tijd vervliegt zo snel, dat nie mand met die antwoorden meer te vreden is. Onder de christenen groeit volgens de Amerikaanse bisschop het gevoelen dat geboorteregeling op enige manier plicht kan zijn voor christenouders. Maar over het „hoe" verschillen de meningen. De oosters-orthodoxen bij voorbeeld neigen ertoe, alleen onthou ding toelaatbaar te achten. De rooms- katholieke moraal maakt als enige gebruik van het begrip „natuurwet". Ook bij verdere studie zal wel geen van de andere confessies dit gedach- tencomplex gaan hanteren. Maar die zelfde gemeenschappelijke studie kan wel de weg openen naar meer over eenstemming in gedachten. Bij de protestanten is er duidelijk be hoefte aan iets met meer gezag dan alleen de overwegingen van het per soonlijke geweten, dacht de bisschop. Sluipende vrees PROF. DE VRIES, voorzitter van het departement van de Wereldraad voor kerk en maatschappij, vertelde dat Zuid-Azië en het Middellandse-Zee- gebied de gebieden zijn, waar het bij na onmogelijk is om voldoende voed sel te produceren voor de bevolking. In dat gebied woont zestig procent (straks twee derde) van de wereldbe volking. Men mag daarom niet zeg gen dat dit een regionaal probleem is: het is een -wereldprobleem. Onze gemeenschappelijke christelijke verantwoordelijkheid kan geen vrede hebben bij een stand van zaken, waar bij het grootste deel van de wereld bevolking in gevaar verkeert. Door actie van christenen en kerken kunnen onze broeders geholpen wor den in hun behoefte aan een gezinsle ven zonder de sluipende vrees voor nieuwe kinderen voor wie er geen voedsel is. Wij kunnen hen ook hel pen bij het in geloof en gehoorzaam heid beantwoorden van de vraag, hoe verantwoord ouderschap kan worden beleefd. Niet te verzoenen TN de discussies bleek al gauw daft de standpunten niet te verzoenen waren. Van orthodoxe kant achtte men elke vorm van geboortebeperking fnui kend voor de huwelijksmoraal en met anglicaanse instemming zei men, dat velen op een, liefst theologisch gefun deerd, excuus wachten voor verkeer de praktijken. Ook wees men er op dat de plaats van het gezin en de functie van beide ouders daarin voor vele landen ver schillend zijn en dat vele opmerkingen uit het rapport mogelijk zin hadden voor sommige beschaafde delen van Europa, maar zeker niet voor bijvoor beeld Afrika. Daarentegen ging het rapport verschil lende Indiase afgevaardigden niet ver genoeg. De handel die thans in Zuid- Azië met allerlei middelen wordt ge dreven vraagt om een meer concreet antwoord van de kerk op vragen van haar leden, die temidden van de be volkingsexplosie een christelijk ge zinsleven willen leiden. Men kwam niet tot overeenstemming in de gespreksgroepen, waar men in tegendeel meer van mening verschil de dan het zich in de eerste discussie liet aanzien. Met al geopperde bezwaren is de commissie weer aan het werk ge zet. En na afloop van de zitting verklaar de dr. W. A. Visser 't Hooft dat zulk een gebrek aan overeenstemming ook niet erg was. De meningen moeten nog groeien en naar elkaar groeien. Het zou een wonder zijn geweest als er over dit precaire onderwerp bij de eerste behandeling al unanimiteit had ge heerst. HIJ IS ER TROTS OP. En terecht. Want zullen U en ik op 77-jari.ge leeftijd nog on kruid wieden op onze akker aangenomen tenminste dat er over tientallen jaren in het dichtbevolkte Nederland voor ons een huis met een tuintje zal zijn? De heer D. M. de Fouw, Wilhelminastraat 8 te St.- Maartensdijk kan men echter in d'e vroege morgen al bezig vinden tussen de tuinbouw- en landbouwgewassen. David onder die naam heeft hij als jongen op het Thoolse land gewerkt en zo zal het blijven is boer in hart en nieren. Neen, hij heeft niet steeds voor zichzelf gewerkt, maar tal van jaren had hij als be drijfsleider een voortreffelijke naam. Die goede naam heeft hij nog, hoewel het wat kal mer aan gedaan moet worden dan vroeger. St.-Maartensdijk heeft een klap- banke. Dat is een bank bij de afgedamde haven. Daar zitten bij droog en zonnig weer de be jaarden van Smêrdiek het wel en wee der gemeente te bepraten. De belangen van de plaats hunner in woning gaan de Smêrdiekers ter harte. Over de wenselijkheid tot plaatsing van meer straatlantaarns en over de noodzaak van industrie vestiging wordt om maar een greep te doen uit de gesprekstof gesproken op de klapbanke. Maar tussen het achtbare gezel schap, dat naar verluidt de ge meenteraad van St.-Maartensdijk completeert, hebben we David de Fouw niet kunnen aantreffen. Dat was eigenlijk wel jammer, want De Fouw is een van de oudste in woners der stad en hij zou uit stekend passen in deze raad der ouden. Als andere mensen zitten te zonnen of hun middagslaapje doen, kan men David de Fouw aantreffen op de privé-bank achter zijn huis aan de Wilhelminastraat. Er staan fleurige bloemen in de keurig onderhouden tuin, waaraan velen een voorbeeld kunnen ne men, want men speurt er bijkans vruchteloos naar onkruid. In tal van dagbladen en tijd schriften verschijnen wetenschap pelijke artikelen over de vrijetijds besteding van bejaarden. Wij wil len het probleem beslist niet ge ringer achten dan het is. David de Fouw kent echter het probleem niet. Hij heeft d'e akkers bewerkt, jaar in, jaar uit en het heeft hem vreugde en voldoening gegeven. Hij voelt zich een ge zegend mens. Veel tijd heeft hij niet. De poes Roosjen komt slechts sporadisch op zijn knie, want David de Fouw moet doen, wat zijn hand vindt om te doen. En die hand vindt aardappelen, kool en uien. En David dopt zijn eigen boontjes. Opbrengst Expo-paviljoen voor gemeenschapscentrum BRUSSEL <EPS> Aan de Savoye- straat te Brussel is een nieuw interna tionaal christelijk gemeenschapscen trum geopend, dat bezoekers uit het buitenland van informatie dient over het kerkelijk leven in België en elders in Europa. Het centrum is een blijvend resultaat van de bouw van het protestantse pavil joen op de Expo. Aanvankelijk had men de bedoeling het paviljoen in Brussel te houden als een oecumenisch jeugd centrum. Dat was financieel niet moge lijk en daarom is het gebouw verkocht aan de Amerikaanse kerk in Den Haag. De opbrengst is nu gebruikt voor het nieuwe centrum in Brussel. Ds. P. Fa- gel, die de leiding van het Expo-pavil- joen had, is directeur van het huis aan de Savoyestraat. Over „rechtmatige claim" op Nieuw-Guinea ABARN. De Raad van kerken in Indonesië, waarbij bijna alle kerken in dat land zijn aangesloten, heeft ter ge legenheid van zijn tienjarig bestaan een getuigenis doen uitgaan over enkele punten die daar en in Nederland de ge moederen bezig houden. Het getuige nis is aan president Soekarno aangebo den. Over het conflict dat Indonesië ver deeld houdt verklaart de raad, dat het niet tot de taak van de kerk behoort uit te spreken, wie er nu volgens grond wet en recht gelijk heeft in het gewa pende conflict. Het spreekt vanzelf dat alle kerken het lijden en de ellende van ons volk voelen als iets waarbij zij zelf betrokken zijn. En zij behoren te bid den voor de lijdenden en tevens hun inspanning te vermeerderen om te hel pen en de lasten van de getroffenen te verminderen. De kerken zullen, aldus de verkla ring, bidden om wijsheid van boven voor de regering en alle betrokkenen om een uitweg uit de conflicten te vin den, gegrond op schuldbesef, liefde en vergeving. Over de verhouding met Nederland zegt de raad:' De algemene vergadering verstaat ten volle de problematiek, die een ge volg is van de maatregelen der rege ring op politiek, sociaal, economisch, cultureel en juridisch gebied, t.o.v. de vreemdelingen in Indonesië in het ka der van de liquidatie van de resten van de koloniale erfenis. De algemene vergadering gelooft, dat alle moeilijkheden in dit verband over wonnen kunnen worden, wanneer ener zijds de regering haar gezag hanteert met rechtvaardigheid en liefde, den kende aan Exod. 23:9 ,,De vreemdeling zult gij niet benau wen, want gij kent de gemoedsgesteld heid van de vreemdeling, omdat gij vreemdelingen zijt geweest in het land Egypte" en aan de andere kant de betrokken vreemdelingen zich volledig voegen naar alle regelen die gelden in deze staat. De kwestie West-Irian is een natio nale zaak geworden voor Indonesië, in verband met de wettige claim t.a.v. genoemd gebied. Daardoor be heerst de kwestie West-Irian het maatschappelijk, politiek en econo- mich leven van heel ons land. Het is een slepend twistpunt gewor den tussen Indonesië en Nederland, waardoor een oorlog dreigt tussen beide landen, die eventueel andere landen mee zou slepen in een gewa pende botsing. Aan onze kerken is de dienst van de vrede toevertrouwd. Deze vredesdienst moet ook uitgeoefend worden in de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land. Krachtens deze dienst roepen wij zowel onze regering in Indonesië als de regering van Nederland op, opdat beide partijen elkaar weer zullen ontmoeten aan de „onderhandelingstafel", in een bereidheid om alle ressentiment te overwinnen en gewond nationaal zelfge voel op te offeren. Mogen beide par tijen, elkander wederkerig welwillend heid betonend, tot een eenstemmig in zicht en beslissing komen, waardoor de vrede tussen onze beide landen wordt hersteld. Verbetering Kanaal Gent- Terneuzen aanbesteed SAS VAN GENT Het vernieuwen van gedeelten van de boordvoorziening langs het kanaal Gent-Terneuzen onder de gemeente Sas van Gent werd gister morgen bij Rijkswaterstaat in Middel burg aanbesteed. De uitslag luidt: 1. Aannemersbedrijf W. J. de Bruijn, Ter- neuzen met 184.800. 2 Aannemersbe drijf T. A. Swets Bzn, Hardinxveld Gies- sendam met 186.570. 3. A. van der Hoek, Heenvliet met 187.600. 4. Gerard Adrianus van der Straaten, Terneuzen met 189.600. 5. N.V. Aannemersbedrijf v.h. Fa. B. M. van Noordenne en Zo nen, Hardinxveld Giessendam met 190.000. 6. N.V. Van Splunder's Aan neming Mij, Ridderkerk met 193.000. 7. Henrieus Antonius den Exter, Goes met 201,000. Postduivenberichten BRTJINISSE. De duivenhoudersver- eniging „De Brüsse Trekker" nam met zestien vogels deel aan de grote Natio nale Monstervlucht ten bate van het Rode Kruis vanuit Parkestone (Enge land). De uitslag was als volgt: 1, 2 en 3 de heer Ph. Steketee, 4. A. J. IJze- lenberg, 5. W. Jumelet. De heer F. J J. Dierikx te Vlissingen slaagde te Roermond voor de akte wis kunde 1.0. Mijlpaal in woningbouw ST. JANSTEEN. Op 8 sept. zal de vijfhonderdste woning van de kath. wo ningbouwvereniging in Zeeuwsch-Vlaan- deren officieel in gebruik worden ge nomen. Het huis staat te Heikant (ge meente St. Jansteen). De te St. Annaland gehouden busjesac tie ten bate van de Kinderzorg in Mid delburg heeft ruim 73.— opgebracht. De hervormde Meisjesvereniging had een gift van 50.over voor dit doel. Op de veiling te St. Annaland werd door een teler te Scherpenisse een nieuw soort aardappel, Patrones, aangevoerd. •De gewone gingen voor ongeveer 10.— weg. De heer D. J. van Nieuwenhuijzen, on derwijzer aan de ulo-school te Terneu zen, vroeger onderwijzer aan de o.l. school te Kruiningen behaalde de akte wiskunde l.o. Kees Cevaal uit Serooskerke is be noemd tot ambtenaar ter secretarie te Veere. Het bestuur van de CEFA te Seroos. kerke heeft het winterprogramma vasè gesteld. Zaterdag draait de film „De g« luidsbarrière". JT-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5