KRINGHOOFD B.B. OPNIEUW GESCHORST NA ZIEKTEVERLOF Beschuldiging tegen zevende burgemeester Overgevoeligheid mogelijk oorzaak VICTORIA-WATER AUGUSTUS TE KOUD, TE NAT EN TE SOMBER DUITS-NEDERLANDS MENINGSVERSCHIL OVER HUIDZIEKTE GEEN CRISIS IN BELGIË Twee doden bij autobotsing Von Falkenhausen gaat trouwen Gezin ziek door bedorven worst PROF. HERMANS (NA ONDERZOEK IN DUITSLAND) OVER PLANTA-UITSLAC Fouga Magisters te Kamina voorlopig op non-actief SCHEIDSGERECHT VAN BOVAG: AUTOPON VERDIENT BOETE Planta-rood van markt verdwenen Draagbare radio's taboe in Artis BUISMAN Vrijdag 2 september 1960 Fag. 4 OORLOGSROMANCE Keuren Definitief Zevende Ziekenfondsen in beraad over „margaiïnesehade" gevechten Verbitterde in Kasai Trouw? p voor koffie op z'n best SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA ZEEUWSCH IJAGBIAD Van een onzer verslaggevers DIRKSLAND De „zaak- BB" op Goeree-Overflakkee is gisteren, buiten het justitiële BONN (Reuter). Generaal Alexan der von Falkenhausen, de Duitse op perbevelhebber in België en Noord- Frankrijk gedurende de tweede wereld oorlog, gaat binnenkort trouwen met een Belgische ambtenares van de ge vangenis in Luik, waar hij na de oor log geruime tijd doorbracht. Zijn ver loofde. Cécile Vent, zei dat het huwe lijk waarschijnlijk nog dit jaar zal wor den gesloten. Hoewel Von Falkenhausen door de nazi's in Dachau gevangen werd gezet o.m. omdat hij zich verzet had tegen het optreden van de. Gestapo in België, bracht hij na de oorlog zes jaar in BelgiscAi voorarrest door en werd ten slotte in 1951 tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld. De generaal werd echter vrij gauw op vrije voeten gesteld en een denazificatiehof in Frankfurt sprak hem een jaar later van alle blaam vrij. ONDANKBAAR BELGIË Toen de generaal uit Belgische ge vangenschap naar Duitsland terugkeer de schreef hij in het gouden boek van de Duitse douane bij Aken: ..Ingrata Belgia, non possidebis ossa mea" ondankbaar België, ge zult mijn gebeen ten niet krijgen. Mevrouw Vent verklaarde gisteren Belgisch onderdaan te zullen blijven of schoon ze zich in Nassau zullen vesti gen. Mevrouw Vent is raai 81. 54 jaar; de gene- De skelterwedstrijden die zondag te Rotterdam op het terrein tussen het Groothandelsgebouw en de tunneltraver se zouden worden gehouden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens het slechte weer. onderzoek om, in een nieuw stadium gekomen. De heer J. Carets het kringhoofd BB dat de kringraad van het eiland van o.meen financieel wanbe leid heeft beschuldigd is door deze kringraad opnieuw geschorst. Hij kreeg deze mededeling gister morgen bij de ochtendpost. Met de zelfde post had hij de uitslag ont vangen van het (derde) door de Rijksgeneeskundige dienst ingestel de medische onderzoek: lichamelijk zowel als geestelijk werd de heer Carels in staat geacht om zijn func tie van hoofd BB te blijven uitoefe nen. De uitslag van deze keuring was voor de kringraad uiteraard aanleiding om het ziekteverlof te be ëindigen. Dit ziekteverlof is nu dus meteen vervangen door een her nieuwde schorsing. De heer Carels was al op 16 de cember 1959 geschorst. Tegen dat besluit was hij in het geweer geko men bij het Ambtenarengerecht. Hij meende, dat de kringraad hem wilde wegwerken omdat hij te veel wist over „wantoestanden" bij de BB op het eiland Vóór het Ambtenarengerecht zich kon uitspreken over de geldigheid van de schorsing, gelastte de kring raad de heer Carels, dat hij zich „omdat aan zijn geestelijke toestand werd getwijfeld" medisch zou la ten keuren. Die keuring verrichtte de Heemsteedse arts J. J. Schermer; hij verklaarde de heer Carels onge schikt. Als gevolg daarvan kon het Ambtenarengerecht zich niet over de zaak uitspreken. Immers door het ziekteverlof werd de schorsing van de heer Carels toen ongedaan ge maakt. Het ziekteverlof bleef ook voortduren nadat een herkeuring door drie Rotterdamse artsen had uitgewezen, dat het kringhoofd naar hun oordeel wèl geschikt was. Nu zijn ziekteverlof dus, na deze derde keuring, weer in een schorsing is overgegaan, heeft de heer Carels de juridische afdeling van de Bond van gemeenteambtenaren gevraagd, zijn „zaak" opnieuw voor het Ambte narengerecht te brengen. Het besluit van de hernieuwde schorsing is door de kringraad ook in een officieel communiqué bekend gemaakt. Daarin staat o.m.; Nu de finitief is komen vast te staan, dat de heer Carels ten volle verant woordelijk is voor zijn gedragingen als kringhoofd BB, zal de kringraad nader overwegen welke passende maatregelen tegen de heer Carels dienen te worden genomen. Het justitiële onderzoek in deze affaire maakt, naar wij vernemen, snelle vorderingen. Het wordt uit gevoerd door de rijksrecherche, die de heer Carels heeft gevraagd enkele beschuldigingen nader te preciseren. Daardoor is behalve de zes burge meesters van het eiland, die de kring raad vormen nog een zevende in staat van beschuldiging gesteld. De ze zevende, die in 1958 werd over geplaatst naar een gemeente buiten het eiland, wordt beticht van het la ten voldoen van privé-rekeningen met geld van de BB. Van een onzer verslaggever» OSS. Een heel gezin uit Oss, man vrouw en drie kinderen, is in het St. Annaziekenhuis terecht gekomen na het eten van bedorven leverworst. Dinsdag, toen de heer Bloemers met zijn vrouw en kinderen thuiskwamen na een dagje uit, bleek er nog een restje leverworst van een paar dagen gele den over te zijn, maar na het eten voel de men zich al gauw niet lekker. De huisarts zag het donker in en liet het gezin opnemen. De moeder en twee kin deren konden na een korte behandeling naar huis terugkeren, maar de heer Bloemers en zijn dochter Cecilia, die nogal flink van de worst hadden gege ten, zullen vandaag pas ontslagen kun nen' worden. De vleeskeuringsdient heeft de zaak in onderzoek, maar neemt voorlopig niet aan, dat er sprake is van schuld aan de kant van de slager, die de worst heeft verkocht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse ziekenfondsen hebben contact met el kaar opgenomen over de aansprake lijkheidskwestie van patiënten, die het slachtoffer van de margarineziekte zijn geworden. De ziekenfondsen hebben schade geleden en men denkt daarbij vooral aan de verzekerden die in zie kenhuizen moesten worden opgenomen. Voorlopig zijn er enkele informatieve besprekingen gehouden. Daarbij is be sloten om eerst het resultaat van het onderzoek af te wachten. Wanneer de oorzaak van de ziekte officieel is vastgesteld, zullen wij ons nader beraden over het treffen van ju: ridische maatregelen, zo deelde men ons van de zijde der ziekenfondsen mee. Tennessee Corp. behaalde over het eerste halfjaar een nettowinst van**$ 6,33 (v.j. 5,16) miljoen of 1,64 (v.j. 1,37) per aandeel. De verkopen stegen met 13%. Van onze weerkundige medewerker DE LAATSTE VAN mermaanden heeft Vervolg van pagina 1 De vorige week heb ik twee Duitse universiteiten gevraagd, eens iemand te sturen naar patiënten, die in 1958 de blaasjesziekte hadden gehad om te vragen ot zij inderdaad de mar garine met emulgator hadden ge bruikt. Dat was in grote meerderheid het geval. Er was nadien echter een hiaat ontstaan, want het bleek dat men het, nadat enige maanden die cJ o Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Wat zal het lot zijn van de 25 Fouga Magisters die België het afgelopen half jaar voor de Ne derlands-Belgische opleiding van de straaljagervliegers heeft aanschaft, zo vraagt onze luchtmacht zich met enige zorg af. De toestellen zijn sinds januari van dit jaar met vliegende verhuiswagens naar de Belgische ba sis Kamina gebracht en moeten nu wellicht door de moeilijkheden in Kongo als verloren worden be schouwd. Zou dat het geval zijn dan is er behalve van een financiële klap Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het scheidsgerecht van de B.OV.A.G. heeft de nieuwe Volkswagendealer in Amsterdam, de vennootschap onder firma Autopon, veroordeeld tot betaling van 1250 aan de B.OV.A.G. en van 350 zijn de een deel van de kosten van het geding. De commissie van berechting van de B.O.V.A.G. had Autopon in februari van dit jaar een boete van 2500 opgelegd. De Bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven had tegen Auto pon een klacht ingediend wegens over treding van de ereregelen der BOVAG. Autopon had namelijk omstreeks mei- juni 1959 de agentuur van de Volkswa gen voor Amsterdam en omstreken aanvaard, terwijl de gentuur op dat moment of althans korte tijd tevoren nog berustte bij Garage Kost n.v. te Amsterdam. Wij henben aan deze ..Obr log om de Volkswagen' onlangs een re portage gewijd. NIET GEBONDEN Aangezien Autopon zich niet kon verenigen met de grootte van de haar opgelegde boete, heeft zij het geschil voorgelegd aan het Scheidsgerecht. Zij heeft zich op het standpunt gesteld, dat zij het agentschap heeft aanvaard voor dat zij lid was van de BOVAG. „"Wij konden derhalve ook niet gebonden zijn aan uitsluitend voor leden van de BO VAG geldende ereregelen. Wij kenden die ereregelen niet eens", voerde mr. L. J. van Apeldoorn als verdediger van Autopon aan. ,,De commissie van be rechting had dus Garage Kost in haar klacht niet ontvankelijk moeten verkla ren". Het scheidsgerecht heeft nu echter overwogen, dat de Volkswagenagentuur j van Garage Kost weliswaar per eind 1958 was geëindigd, maar dat d? ge broeders Pon (importeurs van Volkswa gen en tevens vennoten van Autopon) van 1 januari 1959 tot 6 mei 1959 Volks wagens en onderdelen aan Garage Kost hebben geleverd. Hiermee is aan de stelling van Autopon, dat Garage Kost in die tijd geen verkooprecht had, de grond ontvallen. Het bestaan van een verkooprecht en het ontbreken van con currentie van een andere agent in het zelfde gebied leveren volgens het scheidsgerecht een feitelijk agentuur op. GEEN RESPECT Autopon, aldus nog steeds de overwe gingen, had dus direct nadat zij lid van de B.O.V.A.G. was geworden, de ereregelen moeten naleven, alvorens het agentschap een definitief karakter had kunnen krijgen. Het heeft Autopon daar mee ontbroken aan respect voor de tussen de dealers geldende ereregelen, en aan de wil Garage Kost fatsoenlijk te behandelen. Uit niets blijkt echter, dat de B.O. V.A.G. zijn nieuwe lid Autopon heeft gewezen op de ereregelen die gelden bij het verwerven van een agentuur en op" de noodzaak deze na te leven. Daarmede rekening houdend kwam het scheidsgerecht tot de veroordeling zoals hierboven vermeld. Advertentie OPWEKKEND D E NATCÜRLIJK BRONWATER NEDERLANDSE TAFELDRANK GEZOND Dit bleef over van de glanzende crème cabriolet, die gistermiddag in Amster dam in volle vaart tegen een betonauto botste; twee inzittenden werden gedood en de twee anderen ernstig gewond. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een onbegrijpe lijk onvoorzichtige manoeuvre van een bestuurder van een open cabriolet is gistermiddag oorzaak geweest van een ernstig ongeluk. Van de vier in zittenden van de auto's werden er twee gedood, de 43-jarige bestuurder M. H. de Bruyn en de veertigjarige A. Klauc- ke, beiden uit Amsterdam. De beide anderen, de 22-jarige mej. J. W. Buis en de 37-jarige mep. M. Lourink, beiden uit Amsterdam werden zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De cabriolet reed omstreeks twee uur zonder vaart te minderen van' de Middenweg de nieuwe Gooiseweg een duidelijk aangegeven voorrangs- weg op. Daarbij passeerde de wa gen twee andere auto's, die voor de stopstreep wachtten, totdat het ver keer vrij zou zijn. Uit de richting Diemen naderde, een met beton gela den vrachtwagen'. Deze kon de cre- me-kleurige open auto niet meer om wijken en reed de wagen in volle vaart in de flank aan. De cabriolet werd tegen een lichtmast geslingerd en vernield. De betonwagen liep nau welijks schade op. Sinds de opening van de Gooiseweg js dit het eerste ernstige ongeluk, op het met alle mogelijke verkeersmid delen beveiligde, kruispunt. Het Nederlandse vrachtschip Helvetia is gisteren na aankomst in de haven van Aberdeen aan de ketting gelegd op verzoek van een Londense houtimpor teur, die beweert dat hij een vordering heeft op de reder van de Helvetia. voor de Belgische luchtmacht ook sprake van een ernstige vertraging in het gemeenschappelijke opleidings schema van de beide landen, dat door het wegvallen van de basis Kamina toch al ernstig vertraagd is. Met het Franse toestel Fouga Magister zou volgens de eerste Nederlands-Bel gische plannen de gemeenschappelijke ,,all jettraining" in Congo beginnen. De operationele training van de leerling vliegers der beide luchtmachten zou in ons land op de basis Gilze-Rijen worden gehouden. De Belgische luchtmacht is in haar opleidingsschema nu reeds ernstig gedupeerd door het wegvallen van de basis Kamina. Dat is de reden waarom onze luchtmacht die van onze zuider buren de helpende hand heeft toe gestoken. Oudje Begin vorige week zijn namelijk op de basis Gilze-Rijen negen Belgische leer ling-vliegers aangekomen om daar te worden opgeleid. De negen Belgen vlie gen daar op het toestel Stampe en Ver- tonge sv4b, een bejaarde tweedekker die sinds lange tijd bij de Belgische op leiding in gebruik is. Ondanks de moeilijkheden in Congo heeft België er steeds vast in geloofd dat de basis Kamina voor België behouden zou blijven. Sinds het begin van dit jaar werden de Fouga Magisters in een tempo van ongeveer vier per maand naar Congo gebracht. Zij staan nu onder bewaking van troepen van de Verenigde Naties in afwachting van wat er verder mee zal moeten gebeuren. Belgisch personeel ver zorgt ze. Waar Mochten de Fouga Magisters alsnog ter beschikking van de Belgen komen, dan zal men deze toestellen waarschijnlijk alleen kunnen gebruiken op een oplei dingsbasis gelegen in een rustiger gebied dan het Nederlands-Belgische territoor. De lucht boven deze twee landen is te vol voor leerling-vliegers met straal jagers. Men heeft er over gedacht om een opleiding in Suriname te beginnen maar dat zou te duur zijn. Men is nog niet begonnen met het zoe ken naar andere mogelijkheden. Moge lijkerwijs zal bij dit zoeken ook West- Duitsland worden betrokken, dat inmid dels ook Fouga Magisters voor zijn „all jet training" heeft aangeschaft. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De Sow jetunie heeft bij de Verenigde Naties gepro testeerd tegen de aanwezigheid van vele honderden Belgische technici, die in Congo blijven om de militaire bases in Katanga te onderhouden en te wa ken over de kostbare militaire instal laties. „Niemand die behoort tot de Belgische strijdkrachten, het technisch personeel inbegrepen, kan in Congo blijven", zegt een Russisch protest dat aan secretaris-generaal Hammarskjoeld is overhandigd. „Achterblijven van Bel gische troepen, onder welk mom ook, is in strijd met de resolutie van de Veiligheidsraad." OP VERZOEK Er bevinden zich op de grote basis Kamina nog vele honderden Belgen. Het zijn technici die in vele gevallen met hun gezinnen achter zijn gebleven. Met instemming en zelfs op verzoek van de Verenigde Naties zorgen zij dat de basis, die een gebied van vele hon derden vierkante kilometers omvat, in uitstekende staat blijft zolang er geen beslissing over de toekomst ervan is genomen. Ierse en Zweedse troepen zijn op en bij de basis gelegerd om te voorkomen dat de troepen van een van de partijen (de centrale Congolese re gering en de regering van het afgeschei den Katanga waarin de basis Kamina is gelegen) zich ervan meester maken. In de provincie Kasai worden nog steeds verbitterde gevechten geleverd tussen de troepen van premier Loe- moemba en die van Kalonji, de presi dent van Mijnstaat. Er zijn enige hon derden doden en gewonden gevallen. De toestand is zeer onoverzichtelijk. Het offensief van Loemoemba in de richting van Katanga schijnt echter tot staan te zijn gekomen. DKAJARTA (Reuter) Het onafhan kelijke Djakartase dagblad Times of In donesia heeft het besluit van het Indo nesische ministerie van onderwijs om alle Indonesische studenten uit Neder land terug te roepen, dwaas genoemd. Aan het Nederlandse kolonialisme in westelijk Nieuw-Guinea is alles fout, maar er is niets fout aan studeren aan Nederlandse universiteiten, aldus het blad. „Nederland is voor onze jeugd een goed land om te studeren. Dege nen die daar zijn, moet worden toege staan hun opleiding te voltooien voor hun terugkeer naar Indonesië." emulgator was gebruikt, toch maar beter vond daarmee te stoppen. Eind 1959 evenwel is de stof weer zes weken toegevoegd. Die margarine is alleen gezonden naar Berlijn. Het vreemde is, dat in het geheel niet bekend werd dat in Berlijn toen ook weer de blaasjesziekte is ontstaan. Dokter Bekker en ik hebben in Ber lijn in opdracht van het ministerie van sociale zaken uitvoerige besprekingen gehad met alle huidartsen. Er is een hele dag geconfereerd met allerlei des kundigen, kinderartsen, internisten e.d. en daarbij is gebleken, dat zich Berlijn ook gevallen van blaasjesziekte hebben voorgedaan. Deze gevallen kwamen echter niet in behandeling bij de klinieken, en ook niet bij de huidartsen, omdat de ge vallen vrij licht waren en men van de gedachte uitging: Het zal de blaasjes ziekte wel weer zijn. IN DECEMBER We hebben toen gevraagd de huis artsen eens op te bellen. En zij ver klaarden, dat de ziekte zich in decem ber inderdaad heeft voorgedaan. Was dat niet het geval geweest, dan zou ons het laatste argument uit handen zijn geslagen. Wij zijn nu tot de overtuiging ge komen dat voor die blaasjesziekte de virusgedachte, die ook thans nog door vele Duitsers wordt beleden, moet wor den afgewezen. Wij willen niet ont kennen dat het mogelijk is dat zich in een of andere stof een virus ontwik kelt, maar de verschijnselen zoals zij zich voordoen, de opeenvolging van gevallen, wijzen nergens op een virus. Men zou bovendien mogen verwach ten, dat indien iemand een virusziekte krijgt, ook anderen in het gezin dezej zullen krijgen, doch een dergelijk geval de drie zo- zich niet zo gedragen dat van een redelijke zomer kan worden gesproken. Het was ge middeld genomen aan de koude kant. het was te somber en daarbij belang rijk te nat. Drie redenen om niet over het weer te jubelen. De gemiddelde temperatuur was in De Bilt 15.8 graden tegen 16.7 graden normaal. Vooral overdag is het aan de koude kunt geweest. Het was de koudste augustus sedert 1957. Het aantal zo merse dagen was in De Bilt slechts één, tegen zes normaal. Die ene dag was 22 augustus. Plaatselijk is toen in ons land 28 graden genieten. Daar hield het dan ook weer mee op. Van de 31 dagen die augustus telt waren er 24 aan de koude kant. Een zomer maand is het ditmaal dus allerminst geworden. Ook van de zonneschijn is niet veel goeds te vertellen. Het was de som berste augustus sedert 1954. In De Bilt werden 143 uren zon geregistreerd; het normale aantal is 192 uur. Twee dagen bleven zonder zon tegen één dag normaal. REGEN De regen is bijzonder overvloedig gevallen. Gemiddeld over het hele land genomen was het de natste augus tus sedert 1941. Er is bijna het dub bele van de normale maandsom ge meten. Van plaats tot plaats zijn er nogal grote verschillen. Er zijn heel wat plaatsen aan te wijzen waar augustus 1957 natter is geweest dan de afgelo pen maand, maar er zijn ook plaat sen waar een record is geslagen. RECORDS Zo was het in de stad Groningen, waar de waarnemingen al in, 1£40 zijn begonnen, nog nooit voorgekomen dat augustus zo nat was als deze keer. Daar is in totaal 171 millimeter ge meten. Augustus 1844 had daar tot nu toe het record gehouden met 167 mil limeter. In Rotterdam heeft Pluvius het ook bijzonder bont gemaakt, 194 millimeter is daar op de luchthaven gemeten Het vliegveld bestaat ech ter nog te kort om van een record te kunnen spreken. Overal is te veel regen gevallen. Zuid-Holland behoort met delen van het westen van Brabant tot de natste streken van het land, zoals uit de voor lopige gegevens blijkt. Delen van Zeeland en ook het noorden van Noordholland en de Waddeneilanden ontvingen de minste regen. Op 24 dagen werd ergens in het land onweer gehoord, tegen op zes tien dagen normaal. Ook hieruit blijkt de wispelturigheid van het weer. Al kunnen wij dan zeggen dat augus tus zijn naam eer heeft aangedaan, de vele vakantiegangers en niet te vergeten ook degenen die met land- of tuinbouw te maken hebben, zuilen liever iets anders hebben gezien. Dat het anders kan. heeft de zomer van vorig jaar wel bewezen. Advertentie is niet bekend. De ziekte moet dus wel een gevolg zijn van de bijgevoegde stof, de emulgator. DE VRAAG De dierproeven laten ons hierbij in de steek, want een dier dat overgevoe lig wordt krijgt niet, zoals de mens, huiduitslag. Het is nu dus de vraag of men hier te doen heeft met een toxische invloed of met overgevoelig heidsreactie van de mens. Het laatste is het meest waarschijnlijk, want als men aan vijf mensen vergif uitdeelt, dan zullen zij daar alle vijf in meer of min dere mate de gevolgen van onder vinden. Verder is gebleken, dat lang niet iedereen, die de margarine eet, ziek wordt Een op de drie of vier perso nen krijgt er last van. Als het toxisch zou zijn, zouden alle mensen de ziekte krijgen. Op een of andere manier moet zich een overgevoeligheidsproces ontwikke len, dat de oorzaak van het uitbreken van de ziekte is. Dat alles moet nog worden bekeken. Wij zijn in Berlijn buitengewoon wel willend ontvangen, ook door de men sen van de Unilever, die bijzonder voorkomend zijn. Zij hebben orts alles verteld wat zij vertellen konden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Nederland is bijna verlost van Planta-rood, al thans van de pakjes margarine, die dank zij hun opdruk deze naam hebben gekregen. De ziek te zelf is nog niet voorbij, maar neemt nu niet verder toe. Van veertigduizend detaillisten zijn tonnen Planta teruggehaald naar pakhuizen te Zwijndrecht, waar zij, in dozen verpakt, onder toe zicht van de Keuringsdienst voor Waren te Rotterdam opgeslagen blijven. Vermoedelijk zal de hele voorraad vernietigd worden men durft het niet aan de mar garine in veevoeder te gebruiken. In Duitsland is het onderzoek naar de samenhang tussen de blaasjesziekte van 1958 en 1959 en de huidige aan Planta toegeschreven huidziekte begon nen. Er is al uitgekomen dat in Berlijn tegen het eind van 1959 dezelfde ziekte verschijnselen optraden als nu in Neder land. Dat gebeurde een paar weken nadat de Margarine Union in West- Duitsland en speciaal in Berlijn mar garine in de handel bracht met een an- ti-spatmiddel, gebaseerd op dezelfde emulgator, die nu voor de ziekteverwek ker van de Planta-ziekte wordt aange zien. KIBBELEN Op het punt van de diagnose is in middels een verschil van mening ge rezen tussen de Duitse en de Nederland se medici, die zich met het onderzoek bezighouden. Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken bevestigde ons, dat ve le Duitse deskundigen er niet van over tuigd zijn, dat de blaasjesziekte veroor zaakt wordt door de emulgator in de Nederlandse Planta. Zij houden het op een virus, een besmetting dus van bui tenaf. Er wordt hier en daar verband gelegd tussen de natte zomers van 1958 en 1960, waardoor, naar enige huidspe cialisten hebben aangevoerd, bepaalde overgevoeligheden in de menselijke huid kunnen optreden. GEPROBEERD Een van de nu weer bij het onder zoek in Duitsland betrokken deskundi gen heeft in 1958, toen in kleine kring de nieuwe, tijdelijk aan de Duitse mar garine toegevoegde emulgator werd ver dacht, de proef op zichzelf genomen en 150 kubieke centimeter van de gewraak te emulgator opgegeten. Hem heeft niets gemankeerd. (Overigens is niet bekend, of dit de soja-olie zonder meer of de chemische afleiding ervan is ge weest, red.) Er is tussen de vertegenwoordigers van de Nederlandse en de Duitse Uni lever een verschil van mening ontstaan niet, dat de Nederlandse Unilever zich bij de voorlopige conclusies van de Ne derlandse gezondheidsambtenaren heb ben neergelegd. Inmiddels is de emul gator al in 1959 uit de Union-margarine gelaten; de Hamburgse fabriek van Uni lever leverde echter door aan Neder land. van ROTTERDAMDe directie Unilever deelt ons mee: De fabrikant van Planta is nieuws gierig te weten in hoeverre de moge lijkheid tot inruilen van nieuwe voor oude Planta wordt gebruikt om te kunnen vaststellen, of er merkentrouw bij het publiek is. Steekproeven in den lande hebben geleerddat vele detaillisten niet eens meer Planta verkopen, omdat het pu bliek is overgegaan op een ander merk margarine. Lees het septembernummer van PM het beste uit POPULAIR MECHANICS. 25 pagina's gewijd aan de burger luchtvaart o.m.: Hoe het mensdom het luchtruim veroverde. De vliegtuigtypen in de burger luchtvaart. De ontwikkeling van het passagiers vliegtuig:. Doorsnede van een straalvliegtuig voor passagiersvervoer. Het onderhoud van vliegtuigen en motoren. Statistisch materiaal. Het supersone verkeersvliegtuig. Doe-het-zelf-programma van wereld formaat. Bij het verlenen van hulp aan onder-ontwikkelde gebieden gaat het het er om, dat de bevol king leert zich zelf te helpen en de hulpverleners zich zelf overbodig maken. Tuinen voor ruimtevaarders. Hoe kan men ruimtevaarders die voor lange tijd de aarde verlaten van voedsel voorzien? De oplossing schynt te liggen in „tuinen" die aan boord van ruimtevaartuigen kunnen wor den meegenomen. Giftige vissen. Vissen die jaren ach tereen voor comsumptie geschikt waren bevonden blijken onder be paalde omstandigheden en op be paalde plaatsen giftig te zijn. Tekst en uitleg bjj uw smalfilm. Tips voor het aanbrengen van teksten in uw smalfilm. Zo kan uw huis er tegen. Eenvoudige voorzieningen beschermen uw kind en voorkomen beschadiging van woning en meubilair. De Skimak. Een sneeuwvoertuig dat ook op het water kan worden ge bruikt. Instrumenten als filmster. Een „pop- penfilm" waarin muziekinstrumen ten de rol van de poppen over nemen. De Simca Etoile. Bespreking, beschrij ving en resultaten van een proefrit. 128 pagina's boeiende, interessante en leerzame lectuur. Het septembernum mer is verkrijgbaar bij kiosken, boek en tijdschriftenhandel. Indien niet meer voorradig, kan het worden be steld door overschrijving van 1,45 op girorekening nr. 10303 van maand blad PM, Rotterdam met op het „bij"- strookje: „Voor toezending septem bernummer". In PM gaat een nieuwe wereld voor V open Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De portiers van Ar tis hebben opdraent van de directie gekregen om er nauwlettend op toe te zien, dat de bezoekers van de dieren tuin niet in het bezit zijn van draag bare radio's. Het is met ingang van 1 september verboden om deze mobiele en lawaaierige apparaten mee de tuin in te nemen. Dit niet alleen, omdat het de rust in Artis verstoort, maar vooral ook omdat de dieren bepaald niet gun stig op de schetterende muziek rea geren. De directie wil beslist voor komen, dat het geluid van de draagbare radio's de dieren de schrik op het lijf zou jagen. Door deze maatregel van Artis' di recteur, is zijn levende have dus voort aan gevrijwaard van nodeloos lawaai. BRUSSEL (ANP) Het heeft maar weinig gescheeld of België had giste ren een kabinetscrisis beleefd. Nadat echter de C.V.P. en de Liberale par ty hun vertrouwen in de premier had den uitgesproken, heeft Eyskens be sloten aan te blijven. Hij zal van daag de nieuwe samenstelling van zijn regering bekend maken. De lijst van ministers was gisteravond nog niet geheel compleet. Premier Eyskens deelde woensdag avond m een radioboodschap mede zijn taak te zullen neerleggen, indien hij geen voldoende meerderheid zou kunnen krij gen voor het door hem opgestelde „pro gramma voor nationaal herstel", waarin aanzienlijke bezuinigingen, verhoogde be lastingen en een ingrijpende financiële sanering worden aangekondigd. Hij deelde voorts mee, dat de politieke moeilijkheden van de afgelopen dagen niet waren ontstaan over de keuze van de nieuwe ministers, maar over de aan vaarding van het versoberingsprogram ma. Men verwacht dat het gewijzigd kabinet-Eyskens zes nieuwe ministers zn tellen en vijf staatssecretarissen zal om vatten. Tot de ministers, die zullen heengaai behoren volgens niet-officiële berichte) de beide bewindslieden voor Afrikaanse] win: over de kwestie. De Duitsers begrijpen zaken, De Schrijver en Scheyven. De ver- miljoen of 0,67 v.jo|41) per aandeel. houding tussen de twee regeringspartijen de C.V.P. en de Liberale partij zal in het nieuwe kabinet ongewijzigd blijven. PHILADELPHIA iReuter). Bij Pennsylvania Railroad, de grootste spoorwegmaatschappij van de Verenig de Staten, zyn 52.000 man van het per soneel in staking gegaan. Dit is een gevolg van het mislukken van de oni^rhandelingen over een nieu we over^-n romst tussen de maatschap- 1 bond. Deze onderhand e- a. gaan over een nieuwe functies, hebben drie eer zij mislukten. De spoorwegnet van de 'at zich uitstrekt van Louis en Norfolk in verlamd. De maat- <r»arop al haar personeel i 1 vrij gegeven. American Oil Companf b: eerste halfjaar een netto- >ehaald van 13,73 (v.j. 8,401 pij en linger. indA jaar st -

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4