Uitbreiding industrie terrein in Terneuzen Plannen voor Sluiskil in voorbereiding; „Zeeland presenteert" zich nu in Rotterdam Overslag van Noors hout in Middelburg verdubbeld Woningwetbouw aanvullend Gesprek G.S. met raad Goes uitgesteld Z.K.B. hervat competitie Misbruik van cultuurgrond Ontgroenen in de aardappels zeeuwsch dagblad Pag. 3 ONDANKS BEZWAREN LANDBOUWSCHAP Eeuwfeestherdenking Gravenstraatsehool twentsche bank gemeenteTpersoneel bezocht vliegveld Wethouder jubileert aannemersbond 25-jarig jubileum Weekeinde Jonge Kerk Zeeland veerdienst Zijpe- Anna-Jacobapolder Zeeuws KNVB-elftal tegen bondsteam van zaterdagspelers Lijk van verdronken jongeman gevonden Uitbreidingsplan St. Laurens jeugddienst Gezonde concurrentie in radiohandel Merkwaardige vondst Onderwijzeres verliet Openbare School Grote activiteit in de havens OP WEG NAAR HET VAGEVUUR Nieuwe beplanting bij de kerk Raad Aagtekerke bijeen BLAUW-WIT WON HET PROTEST Finse exporteurs in Zeeland Zwemdiploma's Souburg Lezers grijpen naar de pen Varkensvleesbier en ovenkoeken Is sportaccomodatie in Zeeland voldoende Vrijdag 2 september 1960 r- O TERNEUZEN Na uitgebreide discussies heeft de raad het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van het partieel uitbrei dingsplan „Industrieterrein oostelijke kanaaloever" met algemene stemmen aangenomen. Uitvoerig is gesproken over de ernstige bezwaren, die door het Landbouwschap, Gewestelijke Raad voor Zeeland, tegen dit plan waren ingediend. Namens de betrokken grondeigenaren en de georganiseerde landbouw is geprotesteerd tegen het feit, dat in dit plan niet minder dan 120 hectare goede cultuurgrond in beslag wordt genomen, waarvan de noodzaak door de betrokkenen niet kan worden ingezien. In hoofdzaak komen deze bezwaren er op neer, dat het opgestelde plan niet in overeenstemming zal zijn met de bestaande en de te verwachten behoefte aan industrieterrein. Tevens heeft de raad zijn fit gegeven aan de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor Slniskil. Over het bezwaarschrift van het Land bouwschap werden vragen gesteld door de heer J. A. de Feijter (ch). Hij vroeg of er voordat het uitbreidingsplan was ontworpen, besprekingen tussen het Land bouwschap en B. en W. hadden plaats gevonden. Hij wees het college op zijn taak er voor te waken dat kostbare grond niet in verkeerde handen komt. Dit i.v.m. het feit dat op het terrein van de oude staalfabriek, door de ge meente destijds aan een bepaalde in dustrie verkocht, nog steeds geen posi tieve resultaten merkbaar zijn. Wet houder De Vos (soc.) antwoordde dat er vooraf geen besprekingen met het Landbouwschap waren gevoerd. Het col lege veronderstelde namelijk dat er reeds overleg was geweest voor de totstandko ming van de structuurschets van de be- MIDDELBURG. Op dinsdag 6 sep tember des avonds om kwart voor acht zal in het Schuttershof te Middelburg een feestelijke bijeenkomst worden gehou den, tijdens welke het honderdjarig be staan van de Gravenstraatsehool, uit gaande van de Vereniging voor Gere formeerd Onderwijs te Middelburg, zal worden herdacht. MIDDELBURG. Met ingang van 1 september heeft de Twentsche Bank te Amsterdam de heer jhr. J. Stoop, tot dusver bestuurder van het kan toor te Gorinchem, benoemd tot be stuurder van het kantoor te Middel burg naast de heer J. A. Dumon Tak. Een andere mutatie vermeldt de be noeming per 1 september van procu ratiehouder tot onderdirecteur van het kantoor te Middelburg van de heer D. C. de Vlieger. RILLAND. Burgemeester en secre tarie-personeel en de opzichter gemeen tewerken O- en Z- Beveland hebben een bezoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht, waar zij uitvoerig werden voorgelicht door kolonel Dhiel. Veel militairen van de vliegbasis wonen in de gemeente Holland-Bath. Jeugddag in de openlucht SCHOONDIJKE. Zaterdag wordt de jaarlijkse jeugddag gehouden. In de middaguren zijn verschiltende spelen georganiseerd waaraan weer zoals ge bruikelijk vele jongeren zullen deelne men. In de avonduren wordt op het ge meentelijk sportveld een openluchtspel opgevoerd getiteld „lndianenbloed", be staande uit 7 taferelen. In het stuk spe len 4 dames en 6 heren mee. Het to neelspel is van een geheel ander genre dan men tot nu toe gewoon was voor het voetlicht te brengen. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. Op het bureau van politie te Terneuzen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: bruine kinderportemon- naie met 4 cent, wit kinderwantje, rood gebreid boodschappennet, kinderramme laar, groene portemonnaie, groen jasje met ritsssluiting, zwarte paraplu, lede ren handschoen, groene portemonnaie met 5 cent, grijs jongensjasje met een paar blauwe wanten, linker bruine jon gensschoen, herenportemonnaie, fiets- pompje, regenjas, wit kindervest, blau we kinderzonnebril, contactsleutel met ring, gerechtelijk schrijven t.n.v. G. B. M. Dellaert, wonende te Westdorpe A 153, etui met 3 sleutels. Verder zijn aan het bureau de adressen te bekomen, al waar de volgende gevonden voorwerpen zijn te bevragen: zachtharig (zwart met bruin) hondje, rood kleurig luchtbed, gouden oorbel, gekleurde hoofddoek, schaar, rode licht gekleurde regenjas en een kinderzonnebril, toneelverrekijker blauw kleurig jongensjasje, witte fox met zwarte kop, kinder jas met cape, 1 stuiver en sleutel nr. 222, schroeven draaier, houten driewielig stepje, hond je (zwart met wit), broche, zonnebril in etui. VLISSINGEN. De commissaris van po litie te Vlissingen, maakt bekend, dat in het tijdvak van 23 tot en met 30 augustus 1960, aan zijn bureau als gevonden is gedep9neerd: kinderschoentje, rokje en kinderschopje, por- temonnaie met inhoud, halsketting met sou venir. dameshandschoen, Marine-borstlap: bril in etui, schuurdeursleutel, leerboek scheepsbouw, kindermantel met capuchon, kinderzonnebril, shawl, paar hoge werkschoe nen, voetsteun van bromfiets, regenjas, sok je, huissleutel met zakdoekje, kinderporte- monnaie, jongenscoat, tabaksdoos met 10 pakjes vloei, regenkapje, hoofddoek, zeildoe ken zak, windjack, en kindervest je; en dat aan zijn bureau de adressen zijn te bekomen, alwaar de navolgende gevonden voorwerpen zijn te bevragen: paraplu, kinderportemon- naie met inhoud, hangertje aan halsketting, plastic herenregenjas, kindervestje, paar ped dels en een paar kanostoeltjes, gas-sigaret- tenaansteker, damesvesten, shawl, rubber popje, geluiddemper van auto, lederen bal en redicule met inhoud. TERNEUZEN. In verband met het 25-jarig ambtsjubileum van wethouder M. de Vos (soc) zal de gemeenteraad op zaterdag 3 september, des middags vijf uur in openbare vergadering bij eenkomen. trokken gemeenten. „We meenden dat de bezwaren dus reeds waren weggenomen," aldus de wet houder. De bezwaren, die het Landbouw schap na een bespreking in eigen kring meende te moeten indienen, houden in dat men het terrein te groot vindt. Loods i.p.v. fabriek Bovendien werd er op gewezen dat op het terrein van. de oude staalfabriek, dat aan de cultuurgronden werd onttrokken, na lange tijd nog slechts een loodsje staat, terwijl er nauwelijks meer wordt gewerkt. Wethouder De Vos betoogde -dat deze grondverkoop inderdaad teleurstel lend is geweest. De bedoeling was dat binnen twee jaar een fabriek zou ver schijnen met werk voor wel 150 arbei ders. Wat de oppervlakte van het indu strieterrein betrof, benadrukte spreker, dat de gemeente er voor moet zorgen haar uitbreidingsplan, goedgekeurd en wel, gereed te hebben ingeval indu strieën zich in Terneuzen zouden willen vestigen. Zowel de heer W. J. Weterings (kvp) als de heer S. W. Henry (soe) meenden dat dit „misbruiken" van de grond op de plaats van de oude staalfabriek juri disch zou moeten worden bekeken. De heer Wetering sprak zelfs over „een grof schandaal". Ten slotte meende wethou der De Vos zich met het meer gematigde standpunt van de heer R. G. Vrieling (vvd) te moeten verenig en.Hij had voor gesteld om, alvorens juridische maatre gelen te treffen, eerst contact op te ne men met het betrokken bedrijf. Wanneer noodzakelijk, aldus de wethouder, zouden de gronden weer worden terug verkocht Burgemeester H. Rijpstra besloot deze discussie met de belofte dat b. en w. zich over deze zaak met de leiding van het bedrijf in verbinding zullen stellen. De ernstige ongerustheid van de raad over het voortdurend braak liggen van dit terrein zal dan te berde worden ge bracht. Sluiskil In deze raadsvergadering werd even eens druk gediscussieerd over het uitbrei dingsplan voor Sluiskil. De heer S. W. Henry (soc.) sprak met wrevel over h feit dat destijds dit plaan z.i. voortijdig aan de bevolking van Sluiskil is getoond. Later moesten er namelijk weer wijzigin gen worden aangebracht. De heren M. Afscheid bij gemeente BIERVLIET. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer J. van Hanegem in de raadszaal afscheid genomen als gemeente-werk man. Hij is 21 jaar in dienst van ce ge meente geweest en werd hartelijk toege sproken door burgemeester A. P. Kosten- se, de gemeenteopzichter, de heer J. P. Kaan en de heer P. de Meijer namens de collega's. De heer Van Hanegem ontving een polshorloge, twee boekwerken en een gratificatie. De gemeenteraad was bij dit afscheid tegenwoordig. AMSTERDAM. De vakgroep wo ningbouw voor de markt van de Ne derlandse aannemersbond en patroons bond voor de bouwbedrijven (N.A.P.B.) heeft gisteren in een vergadering ge constateerd, dat een voldoende voorzie ning met goedkope zg. A-huurwoningen voor de komende tijd is gewaarborgd, gezien het door bouwondernemers inge diende aantal van 22.000 aanvragen voor premie in deze categorie. Van deze woningen liggen de huren lager dan van veel woningwetwoningen, die in de afgelopen jaren zijn gesticht. Daarom kan volgens de vakgroep de woningwetbouw nu weer haar aanvul lend karakter krijgen met uitvoering en huren beneden het peil van de A-wo ningen. De vakgroep meent verder, dat de bouw in de vrije sector niet geremd zal mogen worden. Vêor koopwoningen in deze sector, waarvan de stichtingskos- ten liggen beneden de grenzen, die wor den genoemd in de premie- en bijdra- gebeschikking woningbouw i960, moet een toeslag kunnen v/orden verkregen krachtens de regeling bevordering eigen- woningbezit; de koper kan dan ge bruik maken van de gemeentegarantie voor de hypotheek. Naar schatting wor den in de vrije sector thans 12.000 wo ningen gebouwd. KRITIEK In een rede leverde de voorzitter, de heer B. J. Huurman, kritiek op de po litiek van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid bij het verle nen van vergunningen. Tot dusver is uitsluitend premie toegewezen op het grote aantal aanvragen voor goedkope re A-woningen. Het afremmen van het verlenen van vergunningen voor de ca tegorieën B en C huurwoningen en ook voor de categorie A koopwoningen noem de hïj volkomen in strijd met de opzet en bedoeling van de nieuwe premierege ling, namelijk de woningvoorziening zo veel mogelijk terugbrengen bij het par ticulier initiatief. van Langeveld (ar) en C. Compiet (kvp") sloten zich hierbij aan De heer Henry meende zelfs dat in dit geval de raad bepaald was gepasseerd. Wethouder De Vos gaf tot dat het pu bliek maken van dit plan inderdaad enigszins prematuur was geweest Niet uit het oog moet word enverloren dat on der de bevolking van Sluiskil ongerust heid over de plannen bestond. Het plan was to enaan de bevolking getoond voor dat een exploitatie-begroting was opge- maagt, met als gevolg dat het plan uit eindelijk moest worden gewijzigd. Op de opmerking van de heer Complet, dat de voorbereiding van de uitvoering van dit plan nu moet worden bespoedigd, antwoordde de wethouder, dat de bevol king van Sluiskil geduld zal moeten oefe nen De voorzitter beloofde dat dit plan in de raad de nodige voorrang zal krij gen. Studenten naar Schouwen ZIERIKZEE. Ongeveer vierhon derd studenten zullen naar Schouwen komen om de boeren te helpen bij de aardappeloogst. Van 7 tot 9 september en van 13 tot 16 september zullen groe pen van 100 tot 120 studenten, van de Technische Hogeschool te Delft naar Schouwen komen. Zij worden onderge bracht in het kamp Burg-hsluis. Van 12 tot 14 september en van 14 tot 16 september zullen groepen stu denten (weieens 100 tot 120 per groep) van de katholieke studentenvereniging ..Sanetus Virgilius" verblijven in het kamp Zelke bij Zierikzee. Deze studenten hopen op het eiland een deel van hun ontgroeningstij d door te brengen en tevens kennis te maken met de Schouwse plattelandsbevolking. Het initiatief voor deze hulp bij de aardappeloogst is niet genomen omdat er een tekort aan arbeidskrachten in de landbouw is, maar uit ideële over wegingen, namelijk het verdiepen van het inzicht in het plattelandsleven. Het plan is uitgegaan van de Directie ar beidsvoorziening in samenwerking met het Landbouwschap. TERNEUZEN De Gemeenteraad van Terneuzen zal zaterdag 3 septem ber in openbare vergadering bijeenko men des avonds om 17.00 uur. De agen da vermeldt als voornaamste punt, het 25-jarig ambtsjubileum van de heer M. de Vos, wethouder der gemeente Ter- neuzen. JONGEMAN VERMIST SCHOONDIJKE. De familie H. Minnaert ontving van de N,V. Verenig de Nederlandse Scheepvaart Mij. te Rot terdam de zeer ontstellende tijding dat hun zoon A. Minnaert aan boord van het Motorstoomschip „Laardekerk" liggende in de haven van Khorramshar (Perzië) wordt vermist. Minnaert had des nachts na afloop van de wacht het schip verlaten om een bezoek te bren gen aan een ander schip dat in de na bijheid lag. Hij is echter nadien niet meer op de Laarderkenc teruggekeerd. Tot nu toe hebben alle nasporingen geen enkel resultaat opgeleverd. Be kend is dat M. het opgezochte schip heeft verlaten en de kade is opgegaan. Verder ontbreekt ieder spoor. De Laar- derkerk is inmiddels te Rotterdam te ruggekeerd. M. is 18 jaar oud en maak te zijn tweede reis. MIDDELBURG. Een provinciaal trainingsweekeinde voor de Jonge Kerk Zeeland wordt van zaterdag 24 septem ber om vijf uur tot zondagmiddag cir ca vijf uur in de Hervormde school, Zuidsingel 132, gehouden. Het thema is: „Onze politiek en onze toekomst". De heer C. F. van der Peijl, Tweede Kamerlid, en dr. H. Bartels, landelijk Jonge Kerk-sekretaris zullen op het weekeinde aanwezig zijn. Alle kommis sieleden van de Jonge Kerk, jeugdouder- lingen, enz. hebben toegang. Provinciale Staten Nadere bezinning over MIDDELBURG. Het is moeilijk de overeenkomst die met de R.T.M. is ge troffen .betreffende de veerdienst Zijpe- Anna-Jacobapolder te veranderen, heeft gedeputeerde M. J. van Poelje gisteren in de zitting van Provinciale Staten me degedeeld op vragen van het statenlid L. J. van Oorschot (soc.). De heer Van Oorschot had over deze veerdienst schriftelijke vragen gesteld, waarin hij wees op het feit. dat er dikwijls lange wachttijden voorkomen bij dit veer. In middels heeft de R.T.M. verbetering aangebracht. De heer Van Oorschot wil de nu, dat niettemin toch de Minister van Verkeer en Waterstaat over deze zaak werd benaderd. De provincie ver zorgt, aldus spr., de veerdiensten veel beter. Dat komt, zei de heer Van Poelje, omdat de R.T.M. meer naar het com merciële aspect kijkt dan de provincie. De gedeputeerde zegde toe dat deze zaak in het college van Ged. Staten zal worden besproken. Het kwam de heer Van Oorschot niet juist voor dat de in 1917 gesloten concessie („overeenkomst" is het juiste woord, merkte de heer Van Poelje op) niet onder de loep werd ge nomen, omdat het vervoersaanbod na 1917 belangrijk is toegenomen. In deze tweede buitengewone zitting van Provinciale Staten werden de te be handelen voorstellen van Ged. Staten voor onderzoek naar de afdelingen van Prov. Staten verwezen. In de op 3 oktober te houden vergade ring komen deze zaken in het openbaar aan de orde. GOES. De bespreking, die Gede puteerde Staten van Zeeland vandaag in het raadhuis met de gemeenteraads leden van Goes zouden hebben, is voor lopig uitgesteld. Dit deelde men ons gis teravond van de zijde van het provin ciaal bestuur mede. De reden van het uitstel is niet bekend gemaakt. Zoals bekend heeft het voltallige col lege van Gedeputeerde Staten jl. maan dagavond met de gemeenteraad van Goes gesproken over de vertrouwens crisis. Gedeputeerde Staten boden een memorandum aan, waarin bevindingen van een door het college ingesteld on derzoek waren vermeld. Maandagavond werd besloten de besprekingen vrijdag (vandaag) voort te zetten. VLISSINGEN Het vertegenwoordi gend Zeeuws KNVB-elftal zal op zater dag 1 oktober in Vlissingen een voetbal wedstrijd spelen tegen een KNVB- bondselftal, dat uitsluitend zal bestaan van spelers in den lande, die uitkomen in de zaterdagmiddagcompetitie. De ontmoeting zal om vier beginnen. NIEUWDORP Naar wij vernemen is het lijk van de op 20 augustus te Renesse verdronken jongeman Dirk Louwerse te Oude Tonge aangespoeld en herkend. Hij zal te Nieuwdorp wor den begraven. A YERSEKE. Na Amsterdam in 1959 zal nu Rotterdam een speci fiek en aantrekkelijk eestprO' gramma worden geboden ter ge legenheid van de officiële opening van het oester- en mosselseizoen. Zoals bekend gebeurt dat in Yer- seke op donderdag 8 september onder het motto „Zeeland presen teert". De datum van de feestelijk heden in Rotterdam is vastgesteld op zaterdag 10 september. Het terrein van de Floriade zal dan hei domein worden van de Zeeuwen De bezoekers krijgen mossels aan geboden en zij zullen kunnen ge nieten van een gevarieerd pro gramma van dans door „Medio- burgum" uit Middelburg, zang door „Excelsior" uit Yerseke en muziek van „Mozart" eveneens uit Yerseke. Een uitgebreide delegatie in Zeeuwse klederdracht zal op deze zaterdagavond ook present zijn. Het accent van de feestelijkheden ligt uiteraard in Yerseke. Daar zal op 8 september het feestgedruis niet van de lucht zijn. En omdat het de vijfde maal is, dat „Zeeland presenteert" den volke wordt getoond zal de opening van het oester- en mosselseizoen een extra feestelijk tintje dragen'. De oester- en mosselwereld zegt nu eensgezind: De viering van het eerste lustrum moet klinken als een grote klok. Een blik in het programma biedt al voldoende garantie voor een feestelijke ST. LAURENS. Het uitbreidings plan in hoofdzaak voor Sint Laurens omvat het landelijk gebied van de ge meente, dus niet de bebouwde dorps kom, een strook aan beide zijden van de Noordweg en een gedeelte tussen de dorpskom en Brigdamme. Voor dit laatste gedeelte geeft het streekplan een agrarische bestemming aan. Een uitbreidingsplan apart voor dit gedeel te van St. Laurens is in voorbereiding. Verder vallen onder het plan de uit breiding van de bestaande begraaf plaats en het huidige sportterrein. Er is grond gereserveerd voor een riool waterzuiveringsinstallatie en een cul tuurmonument. Verder zullen er auto boxen worden gebouwd en behelst het plan bedrijfsterreinen met bebouwing zowel als gronden met agrarische doel einden zonder bebouwing. Wat de uitbreiding betreft op het ge bied van de woningbouw is een apart plan opgemaakt, het plan-Noordweg. Dit plan regelt de bestemming in on derdelen van het gedeelte van de Noordweg tussen Brigdamme en het dorp alsmede enige aangelegen tdirrei- nen. In grote lijn behelst het uitbreidings plan Noordweg een bevriezing van de bestaande toestand met het uitdrukke lijke doel de niet-agrarische bebouwing te beperken tot de sfeer van de dorps kom of de reeds bestaande burgerbe" bouwing. Zoveel mogelijk is de bestaande rooi lijn aangehouden; slechts op een paar punten tussen de Leliëndaalseweg en de Oranjelaan is een verbetering van de rooilijn voorzien, vooral aan de west- GOES. Op zondag 4 september a.s. om 10 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waar in wika D. E. (Hiensc'h zal spreken over het onderwerp: „Verantwoordelijkheid". In deze dienst zal het winterseizoen van het jeugdwerk worden ingeleid. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: m.s. „298". 1/9 Dts. Aseila, Ned. Johannes (M'burg), Gri, Vic toria. Noo. Torma, Lib. Lorna. Vlissingen vertrokken 31/8 Ned. Hoogvliet, 1/9 Dts. Asella. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen 31/8 Marva, Appingedijk, Andijk, Cornelis-'B, 1/9 Hado, Eemsmond, Baltic, Tamo, Rien Teekman. Gepasseerd naar Zee (Ned. schepen) 31/8 Metropole, Helicon, Pe ter Swenden, Alcon, Finlandia, Karimata, Rosenburgh 1/9 Aldert-L, Gazelle, Ooster- burgh. Staatssecretaris Veldkamp Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De rentabiliteit van de radio- en televisiebranche is sinds 1937 gunstig geweest. Er is geen aan leiding aan de terugkeer van een radio kartel mee te werken ten nadele van de consument. De invoer buiten de door Duitse fabrikanten- aangestelde alleen vertegenwoordigers om, heeft de con currentie verder verlevendigd en er is niets gebleken van „desastreuze" ge volgen in de radiohandel. Dit is de kern van het antwoord dat staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp van economische zaken heeft gegeven op vragen van het socialistische Twee de Kamerlid de heer H. Peschar. Er is door de Nederlandse vereniging van' radio-detailhandelaren, noch door enige andere betrokkene geantwoord op een brief van de directeur-generaal van handel en nijverheid die hij op 23 maart 1960 schreef en op 2 april werd bevestigd. Van een „abrupt afbreken" van het overleg kan derhalve niet wor den gesproken. zijde. Voor het overige zijn de begraaf plaats en het sportterrein in het plan opgenomen. Eengezinshuizen, zowel vrijstaand als twee aaneen, zullen aan de Noordweg bij o.m. de Van Cittersweg en tussen de Leliëndaalse Weg en de Golsteinse Weg worden gebouwd. Gemengde be bouwing, eengezinshuizen en werkplaat sen, komt tegenover de begraafplaats te staan. Steiger voor reddingboot BURGHSLUIS. In de haven van Burghsluis heeft de firma Rob. v. d. Straaten uit Hansweert aanvang ge maakt met de bouw van de aanleg-, tevens vaste steiger voor de Maria Ca rolina Blankenheim, de reddingboot die nu nog in Vere ligplaats heeft, doch be gin volgend jaar naar Burghsluis komt Daar voor dit werk zware palen in de haven geheid moeten worden ligt mo menteel een heimachine in de haven die met dit werk maar weinig moeite heeft. De verdere aanwezigheid van een sleepboot en bak breken de stilte die er meestal in de rustige haven heerst. Ook is een begin gemaakt met de bouw van woningen voor de beman ning van de Blankenheim De wonin gen komen aan de Weeideweg te Burgh en worden gebouwd door de aannemer J. C. Bijkerk. ARNEMUIDEN. Dezer dagen vond men bij de familie J. de Ridder een nest bijen tussen het plafond. Men mefende al eerder dat zich op die plaats ongedierte bevond, doch toen men het plafond openbraK was men daarvan wel overtuigd want een woedende bij enzwerm wierp zich op de aanwrezigen. Nadat men de bijen met vergif bespo ten had keerde de rust weer in huis. DREISCHOR In verband met haar benoeming aan de Openbare Lagere school te Burgh heeft mej. E. Kloet, onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Dreischor woensdag tijdens een speciaal belegde bijeenkomst af scheid genomen van haar school en leerlingen. Naar wij vernemen is het vertrek van mej. Kloet het gevolg van het steeds kleiner wordende aantal leer lingen in Dreischor. Door het vertrek- overschot kan men n.l. nu met 2 leer krachten volstaan. In de maand augustus maakten 629 personen gebruik van het badhuis te Co- lijnsplaat. MIDDELBURG De Middel burgse havens bieden momenteel het beeld van een grote bedrij vigheid. De bezoeker die, afgaan de op de geschiedenisboekjes waarin verteld wordt dat die ha vens trieste vervallen overblijf selen zijn uit de Gouden Eeuw, min of meer bevooroordeeld aan de kades gaat kijken, komt dan ook wel voor verrassingen te" staan. Dikwijls lossen verschil lende schepen tegelijkertijd hun lading hout. Laadbomen draaien heen en weer. „Dok"-werkers krioelen over dekken en kaden. Vrachtauto's rijden af en aan en BE.RGEN OP ZOOM. J. C. D. uit Halsteren had met een vrachtauto 'hij het afslaan naar de boerderij „Het Vagevuur" te Halsteren -geen voorrang verleend aan een auto, bestuurd door W. Kasthoek uit Yerseke. Verdachte D. vertelde de kantonrechter dat hij niets had gezien. „Het was toch geen geest, hoewel h-et vagevuur wel dichtbij was?" vroeg de kantonrechter. „Ik wilde regelrecht het Vagevuur inrijden", zei D. Omdat hij daarbij geen voorrang had verleend, moet hij twintig gulden boete betalen. GEEN VOORANG ERLEEND. A. V. G. uit Huljbergefi had op de weg naar de Zandstraat geen voorrang verleend aan een auto, bestuurd door Chr. F. keurmeester van waren uit Goes -en werd veroordeeld tot een iboe- te van veertig gulden. J. W. P. uit Rotterdam had in Ber gen op Zoom op het kruispunt van de weg naar Zeeland, geen voorrang ver leend aan A. de Jong uit Goes, die in de richting Bergen op Zoom reed. De boete bedroeg veertig gulden. KAPELLE Nadat men in Kapelle de struiken en bomen gerooid en de grasmat omgewerkt had dit voorjaar, heeft men deze zomer genoegen moeten nemen met een kale vlakte bij de kerk. Enkele weken geleden heeft men ech ter nieuw gras ingezaaid, zodat dege ne die nu over h-et kerkpad gaat, zal bemerken, dat het jonge gras weer be gint op te schieten en alles weer een vrolijker aanzien heeft gekregen. Kerk en bomen steken nu weer schitterend af tegen het jonge groen. AAGTEKERKE. De gemeenteraad houdt op dinsdag 6 september 's avonds om half acht een vergadering. Enige ihrnten op de agenda zijn: een aanvraag voor gelden uit 's Rijks kas voor de bouw van twee woningwetwoningen, de aanleg van een straatgedeelte in het uit breidingsplan en de verbetering der straatverlichting. Zaterdagmiddag worden de competi- tie's van de Zeeuwse Korfbalbond weer hervat. Inmiddels zijn ook afgelopen zaterdagmiddag reeds enkele wedstrij den gespeeld. In klasse 3a won Zuid westers 2 met 90 van Dos 55. Hier door kwam Zuidwesters 2 op de eerste plaats met een punt voor op AKC. Bij de adspiranten in klasse d won Animo c met 42 van Dos 55 en in afd. E. versloeg Zuidwesters b Animo e met 91. Doordat Blauw wit na een inge diend protest de uitslag van de wed strijd Blauw wit 1Togo 1 veranderd zag van 67 in 66 is nu de spanning aan de kop in de eerste klasse volko men verdwenen. Tjoba leidt nu met twee wedstrijden meer en 8 punten voorsprong. Slechts onderaan gaat de strijd onverminderd voort. Elto 1 zou zich practisch in veiligheid kunnen spe len indien uit van Blauw wit 1 gewon nen zou worden. Olympia 1 behoeft zich tegen Tjoba 1 geen enkele illusie te koesteren, Vios 1 is thuis tegen Togo 1 niet geheel kansloos. In 2r kan Vopo weer aan de leiding komen door een overwinning op Elto 2. Top 1 komt met in het veld. In 2b heeft van de leiders Luctor 1 het uit -tegen Vitesse nog het moeilijkst. Dat Tjoba 2 en Zeelandia 1 zouden sneuvelen resp. tegen Scampolo en WKV is niet aan te nemen, In 3a kan Zuidwesters 2, omdat, AKC niet speelt, verder uitlopen door ten zege op Zuidzande. Het volledige program ma voor zaterdag met onze verwachtin gen uitgedrukt in cijfers ziet er als volgt uit: le kl. Blauw Wit 1Elto 1 (3): Olympia 1—Tjoba 1 (2); Vios 1—Togo 1 (2); 2e kl. a. Ondo 1Animo 2 (1); VopoElto 2 (1); Atlas— Swift 3 (2). 2e kl. b. Tjoba 2Scam polo (1): VitesseLuctor 1 (2): Zeelandia WKV (1). 3e kl. a. Swift 5—Animo 3 (2); StormvogelsVedo 2 (1); Zuidwesters 2 Zuidzande (1). 3e kl. b. VZOD—Luctor 2 (1); Togo 3Zeelandia 2 (2); Vios 2Olympia 2 (1). Programma adspiranten: A: Swift a—Ani mo a; B: Atlas a—Swift snel; TopSwift vlug: C: VitesseLuctor a; D: Swift lenig— Dos 55; StormvogelsAnimo d; Vedo bAni mo c; E: Zuidw. bNoad; Swift VlotOndo b; F: Luctor b—Olympia; Elto b—Vios b. binnenschepen van onderscheide ne types meren langs de zeesche pen om deze van hun vracht te ontlasten. Ook in „normale" perioden verschij nen de houtvaartuigen, bestemd voor de twee grote houtfirma's, in de Mid delburgse havens, maar het is merk waardig, dat de bedrijvigheid bij het lossen van hout plotseling verdubbeld is. Vanwaar dit verschijnsel? De in het gehele land grote vraag naar hout heeft de houCmporteurs voor enkele bijzonder moeilijke pro blemen geplaatst. De Nederlandse houthavens bij uitstek, Zaandam en Amsterdam, kunnen al geruime tijd de toevloed van schepen niet meer verwerken. Wachttijden van tien da gen voordat gelost kan worden zijn voor vele boten geen uitzondering. Re kent men uit dat een gemiddelde kust vaarder duizend gulden per dag kost, dan blijkt deze accumulatie een sterk nadelige post voor de houtimporteurs. Middelburg koos men uit als noodop lossing voor de houtoverslag, omdat enerzijds de haventarieven zeer gunstig zijn en anderzijds de haven over een vakkundige ploeg havenarbeiders be schikt, die de nodige ervaring opdeden bij het zeker niet gemakkelijke lossen van hout voor de beide Middelburgse firma's. De partijen hout voornamelijk ge zaagd naaldhout zijn bestemd voor afnemers in het gehele land, ofschoon het accent uiteraard sp Zuid-Nederland valt. Het vervoer van Middelburg uit gebeurt per truck en binnenschip. Dit nieuwe werk verschaft aan ongeveer dertig personen een dagelijks inkomen. De houtschepen, die uit Zweden, Polen en Finland komen, passeren Vlissingen en varen daarna door het Kanaal door Walcheren, waarbij zij drie bruggen voor lief nemen en tenslotte lossen in Middelburg. Men kan zich afvragen of er wellicht iets hapert aan de grote havens in Vlissingen. GOES. De laatste jaren is Fin land regelmatig een afnemer van grote betekenis van Nederlandse peren. Vele duizenden kilo's worden elk najaar naar dit land verladen. Donderdag heeft êen gezelschap van Finse fruitimporteurs en speciaal zij die elk jaar Nederlandse peren invoeren, een bezoek gebracht aan Zeeland. Het uit 25 personen staande gezel schap bracht in de morgenuren eerst een bezoek aan de veiling in Kapelle- Biezelinge waar het de veilingoutillage bezichtigden en ook een verkoop van de produkten meemaakten. Na de lunch vertrok het gezelschap naar het groen te- en fruitexport bedrijf van de fa. Mul der in Goes. Nadat de moderne inrichting van deze zaak was bekeken, werd tenslotte nog een bezoek gebracht aan een fruitbedrijf waar veel peren zijn, namelijk dat van de heer B. Leys te Kruiningen. De Finse importeurs waren zeer on der de indruk van de moderne opzet van de Zeeuwse veilingen en fruitbedrij- ven en niet in het minst ook van de zaken van de fruitexporteurs. SOUBURG. Op 27 augustus werden proe ven voor schoolzwemdiploma's afgenomen. Voor diploma 1 slaagden de jongens: W A Buijs, Bert van Meurs, Cor Haeck, Louis Wondergem, Cor Lastdrager, M. den Boer nLKan^n'a?'onn/ Grashuis, Jan JoziaS: se, Anton Ferdinandus, Evert Jan van Bo- ckel, Jaap van de Woestijnen, Bob Huson, Herman Huson, R. Wolf, Jan Bakker, Johan Rijnberg Hans Stoelhorst, Henk Schat, Adri Nagelkerke. Voor diploma 1 slaagden de meisjes: Nelleke de Nooijer, Leida Linders, Agnes Verluiden, Lya Suurmond, Joke Wille- ^SIe c Rejaclt, Corrie Goozen, Lia w Ho tj-T' d .Guedegebure, A. H. Rottier, J Rjj Guiran, Celia van Eenen. naam, Juliette Genders, J. M. A. Daniëlse. Manna Labee, Corrie de Kroo, Jenny Ver meulen, Nann.v de Nooijer, Truus Kaljouw hmP1Fi= ,eermran' Neüy Jansen' Lilian Co: lijn. Els van Laere, Emmy Louwerse, Attie Tholenaar, Elly de Vos, Edith Mesman, Willv de Bruin, Debora Louwerse, Maatje Lorier Toos Pasman, Ineke Louwerse. Voor diploma 2 slaagden de jongens: W. van der Driest Kees Bossaard, Kees Asscheman, Rob Lucas evenals mevrouw H. Pasman-Menkveld en de Asscheman. Voor diploma 2 slaag den de meisjes: Hanneke Asscheman, J c Scheers. Joke Beekman. Trudie Overweel Neeltje C. Knook, Jannie Jakobsen, Eiia Poortvliet, Ella Klap, Marja van Beveren Annie Beckers. Voor diploma 3 slaagden de jongens: Pieter Huson, Albert Huson, M. J. Siebons. Voor diploma 3 slaagden het meisje: Ina Scholtens. dag. En met een stralend zonnetje er bij, 'belooft „Zeeland presenteert" weer een groot feest te worden. Het programma publiceerden wij reeds uitvoerig in onze krant. Wij volstaan daarom met enkele hoog tepunten: Des morgens de optocht van Y-erseke'a schooljeugd, presentatie van de politiemuziekkapel uit Mechelen aan ■het gemeentebestuur, des middags een grootscheepse optocht, gevolgd door de traditionele vlootschouw en' de manifestatie „Nederland -presenteert - Zeeland presenteert", des avonds een concert, cabaretprogramma, taptoe en als sluitstuk een groot vuurwerk. De manifestatie na de vlootschouw, die zich zal „afspelen" op een drij vend podium in' de haven, krijgt een -echt vaderlands -cachet. De burge meesters van de provinciale hoofdste den zijn immers uitgenodigd om deze dag naar Yerseke te komen. Negen van de elf burgemeesters hebben reeds bericht gezonden -present te zijn. Zij brengen elk een delegatie itt kleder dracht mee uit hun provincie. Na de intocht der delegaties wordt de vlag- gengroet gehouden waarbij alle provin ciale vlaggen tegelijk in top zullen gaan, met daar bovenuit de Neder landse driekleur. „Daar komt ze is het volgende programmapunt, maar dat punt moet een' verrassing blijven. De aanbieding van oesters en mossels aan de burge meesters wordt gevolgd door deklama- tie van gedeelten uit de provinciale volksliederen. En. tot slot zal het Wil helmus klinken. Tijdens een persconferentie zijn ons bovengenoemde bijzonderheden' uit -het programma meegedeeld. Ook werden wij geconfronteerd met het wel en wee in de -mossel- en oesterbranche in de afgelopen vijf jaar. Direct springt dan naar voren, dat het in beide sectoren nog zo slecht niet gaat. Vorig jaar werd geëxporteerd voor tien miljoen gulden. Voor de leg- gerijen werd zes miljoen kg gebruikt (opbrengst 4 miljoen gulden). De kracht van de mosselexport ligt in het zand vrij afleveren. Voor binnenlandse con sumptie werd slechts 3 a 4 miljoen kg „opgesnoept". De vooruitzichten voor dit seizoen, dat op 16 juli begon (veer tien dagen later dan in andere jaren) lijken vrij gunstig. De export verloopt naar wens en de mosselen van de Zeeuwse percelen worden steeds beter. In de eerste periode zal zeker ruim aan de vraag voldaan kunnen worden. De oesterteelt viert ook een jubileum, want in 1870 werd de eerste openbare verpachting van oesterpercelen gehou den -en begon de kunstmatige oester teelt. Om bij de laatste vijf jaar te blij ven: in 1956-'57 werd 22 miljoen geëx porteerd, daarna een daling tot 20 en 21 miljoen en in 1959-'60 was er een export van 27 miljoen. België is, als steeds, een goede afnemer, Engeland begon vijf jaar geleden met 570.000 ton en haalde in het vorige seizoen 1.967.000 ton. Ook de export naar Duitsland nam toe. En Frankrijk sprong er vooral het laatste seizoen uit met 5.181.000 oes ters. Ten slotte zij vermeld, dat de vier verenigingen- van oesterkweker.sna ja ren van gescheiden' optrekken, elkaar deze zomer 'hebben gevonden. Verschrijvingen Met grote belangstelling heb ik -gis-? teren in „Zeeuwsch Dagblad" het ar.- tikel van mr. Vermaas over de „ver schrijvingen" bij het gemeentebestuur van Goes gelezen. 'Het lijkt mij van belang, dat de strafrechterlijke kant van de zaak aan de orde is gesteld. Ik geloof dat niet alleen in Goes, maar in tal van andere gemeenten eveneens met posten van begrotingen en rekeningen veel heen en Weer ge schoven wordt. Men probeert Gedepu teerde Staten (het toezichthoudend or gaan) bij de neus te nemen, omdat men het toezicht soms lastig, vervelend en pietleuter ig vindt. lik 'ben het met mr. Vermaas eens, dat hier van ernstige misstanden moet worden gesproken, maar geloof tevens dat in tal van gemeenten in Nederland vele bestuurders aan vervolging bloot staan. Zij knoeien eveneens. En ik zou haast willen beweren, dat dit knoeien heel gewoon wordt gevonden. Let eens op: Zullen naar aanleiding van de Goese affaire gemeentebestuur ders uit andere plaatsen zich aanmel den omdat zij zich schuldig voelen? Zij melden zich niet aan, want dit knoeien hebben zij met hun gewe ten in harmonie gebracht. K. J. Verstraat SLUIS Op 9 september wordt zoals gemeld het gerestaureerde stadhuis van Sluis, het Belfort, op feestelijke wijze weer in gebruik genomen. Het in Ne derland enige nog bestaande Belfort, dat ui 1944 geheel door liet oorlogsge weld werd verwoest, wordt door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, geopend. Deze opening is voor de bevolking van Sluis een grote gebeurtenis daar hiermee de voltooiing mag worden ge zien van de wederopbouw van de oude stad. De feestviering zal in de vorm van een huwelijk plaatsvinden, waarbij de bekende Jantje van Sluis en zijn bruid Maria Belfort uiteraard het mid delpunt van de feestvreugde zullen zijn. Duizend Sluizenaren worden ver wacht aan te zitten aan de gezamen lijke openluchtmaaltijd rondom het stadhuis, die zal bestaan uit aan het spit gebraden varkensvlees, ovenkoe ken en bier. Als bruiloftsgasten zullen verschil lende artiesten, vendelzwaaiers, boe- rendansers enz. voor de juiste feest stemming zorgdragen. Het programma van deze voor Sluis zo heugelijke dag is als volgt: Tussen twee uur en tien over half drie wordt een kerkdienst voor alle gezindten in de R.K. kerk gehouden, waarna om drie J"r- mr. de Casembroot het Belfort officieel opent. Om vijf uur vangt het bruiloftsfeest aan. ZIERIKZEE Naar De oudste inwoner van Coljjnsplaat, de heer M. de Regt, vierde dezer dagen zijn 96-ste verjaardag. ™CCnHg Ze,eland yóor^Maatschappelijk h i w vernemen, onder- i Jl de Zeeuwse Sportraad via een schriftelijke enquete een poging tot het VaHn een du'de'yk overzicht op uit fn n !Van sportaccommodatie. Uit alle delen van Zeeland werden de ingevulde formulieren ingezonden tot een totaal van 152. De Zeeuwsche sport raad betreurt het uiteraard, dat ^ane nog met alle verenigingen hethun tóe gezonden formulier hebben inge™nden Zij betreurt dit hierom, dat elk niel teruggezonden vragenformulier de gingen^ die" wil aïnde enquete hebben veS^mmtt kunnen3 worden jUiSt het totaalb*eld

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3