Zee bereikt Europoort IS@ Koninklijke-Shell Groep 2,4 pet. lagere winst BERLIJN NIET POT-DICHT CETALAC De Quay en bieden water Franse wijn Luns voor Opkomende pijn GRATIS Duyvis Als de Floriade voorbij is Leve de Femina RESULTATEN EERSTE HALFJAAR Spread VERJAARDAG IN STILTE KLOPJACHT OP UIT GESTICHT ONTVLUCHTE Daling geheel voor rekening van tweede kwartaal Budgetpositie van Rotterdam aanzienlijk zwakker Vanavond „Het damesprogram" DOE HET ZELF GROOTSTE SCHEPEN TER WERELD OVER ENKELE MAANDEN IN GIGANTISCH BASSIN V.N. MOETEN IN CONGO BLIJVEN AKKOORD OVER BUITENLANDSE VESTIGINGEN Rotterdam Europoort is gistermiddag in verbin ding gebracht met de Nieuwe Waterweg. Volker's snijkopzuiger Sliedrecht XI doorstak met behulp van drie graafmachines om acht minu ten over half een het laatste stukje scheidingsdijk recht te genover de Berg'haven van Hoek van Holland. Scheeps- fluiten gilden en de nieuwe ha venboot van de gemeente Rot terdam richtte haar water kanonnen ten hemel. Geen champagne voor grootste tanker Nederlands Dans Theater breidt uit IQ n UUüUljin .1 nmjlio I JJ. doodt direct JL doodt direct elk insekt! Crisis voldongen feit Sanapirin BIJ Duyvis Sandwich Spread: spreadmes, voor zuinig smeren en schoon de pot leeg maken! Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven Uit angst overleden Lagere marge Geen voorvoet aan de grond van Ceta Bever Havenprojecten stellen eisen „DIEPGAAND" GESPREK - „AANGENAME SFEER" bekeken vandaag Donderdag 1 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 Van onze scheepvaartredacteur Opnieuw was een mijlpaal bereikt in de groei van Rotterdams haven gebied: een zeven kilometer lange zeehaven zal tegen het einde van het jaar de grootste schepen ter we reld kunnen ontvangen. De vele gasten, die met vijf autobus sen waren aangevoerd, hebben wel ge duld moeten oefenen voor dit moment was aangebroken. Het oponthoud werd veroorzaakt door een gebroken staal draad van de zuiger, waarvan het her stel geruime tijd in beslag nam. Toen alles dan toch gelukt was kon burge meester mr. G. E. van Walsum niet na laten op te merken: „Zojuist hebben wij ervaren, dat het zelfs met de mo derne techniek niet alles is". Rotterdams burgemeester was echter ook niet vaag toen hij de betekenis van Europoort schetste gekoppeld aan de problemen. ONGEDULD Mr. Van Walsum wees op de nog niet opgeloste bestuurlijke problemen in het gebied van de Waterweg. Hij zei dat bij de opzet rekening was gehouden met de vestiging van een hoogovenbedrijf en van een ertsoverslagbedrijf en signaleer de, dat ten aanzien van deze twee pun ten een „duidelijk ongeduld aan den dag treedt". Ik besef, zo vervolgde hij, dat hier voor een grondige voorbereiding nodig is. Verder: „Ik ben er ernstig van over tuigd rekening te moeten houden met de waarschijnlijkheid, dat straks de ver vulling van deze wensen zich aanmeldt. Ook twijfel ik er niet aan, dat op het moment, dat Europoort officieel in ge bruik wordt genomen, het aantal ves tigingen zich sterk zal hebben uitge breid. De ontwikkeling van Europoort zal niet zijn tot meer glorie van Rot terdam. maar in het belang van het hele vaderland." Op weg naar Rotterdams nieuwe „uit hoek" had ieder reeds kunnen zien, wat in nauwelijks twee jaren is ge presteerd. Met enkele cijfers heeft ir, J. D. Wuak, directeur van gemeente werken, dat geïllustreerd. Hij sprak over het slopen van meer dan driehonderd bunkers van gewa pend beton (kosten drie miljoen), over het maken van havendijken en het op werpen van perskaden (kosten 4,8 mil joen), over het baggeren van de havens, waaraan acht zuigers en twee bagger molens deelnamen (kosten 27 miljoen), over het maken van de oeververdedi ging (kosten 314 miljoen) en over de aanleg van wegen (kosten twee mil joen). Tezamen dus rond veertig mHjoen gulden en daarmee is het hele werk nog lang niet betaald. DRIE MILJARD Ir. F Posthuma, directeur van het havenbedrijf, zei, dat de bestaande in dustrieën ten westen van Pernis tot dusverre al voor drie miljard gulden hebben geïnvesteerd. Hun verdere in vesteringen en de vestigingskosten van nieuwe bedrijven zullen in de komen de jaren enkele honderden miljoenen guldens per jaar bedragen. Hij deelde mee, dat zojuist de onder handelingen met twee nieuwe buiten landse bedrijven over vestiging in Euro poort (Shell. Caltex en Esso besloten daartoe al veel eerder) tot een goed resultaat hebben geleid. De pijpleiding naar het Ruhrgebied is nu ook tussen Pernis en Europoort gereed gekomen en 80.000 ton olie is inmiddels in tanks in Europoort opgeslagen. Ir. Posthuma eindigde: „Er is thans nog een grote aandrang van Ameri kaanse industrieën om zich binnen de Euromarkt te vestigen vóór hun Ame rikaanse concurrenten dat doen. Dat is geen blijvend verschijnsel en, indien Europoort niet snel kan worden vol tooid, zal Nederland grote kansen mis- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De staking in de metaalverwerkende industrie, die zich vorige week ook te Amsterdam heeft voorgedaan, is de reden waarom de te waterlating van het grootste tot dusver in Nederland gebouwde tankschip met de grootst mogelijke eenvoud zal ge schieden. Het betreft de Naess Endea vour met een draagvermogen van 47.600 ton, die voor rekening van de Norness Shipping Company Inc. te Panama, een dochtermaatschappij van de Naess Ship ping Company Inc. te New York ge bouwd wordt bij de N.D.S.M. De directie van de Amsterdamse scheepswerf acht de stemming onder haar personeel kennelijk nog zo gespan nen, dat zij geen moeilijkheden wil ris keren door het feestelijke vertoon, dat traditioneel en nu in het bijzonder we gens de grootte van het schip met zulk een gebeurtenis gepaard gaat. Zij heeft de zeer vele verzonden uitnodigin gen voor het bijwonen- van dit hoogte punt in de Nederlandse scheepsbouw ingetrpkken. Stem in Djakarta DJAKARTA (Reuter). De onafhan kelijke in het Engels verschijnende „Times of Indonesia" heeft gezegd, dat de V.N. in Co «30 moeten blijven. Verspreid door het hele land bevinden zich nog Belgen, enkelingen en gezinnen, die niet geëvacueerd zijn, uit vrije wil of gedwongen door de omstandigheden. Het is ondenkbaar dat zij aan de ge nade van Patrice Loemoemba en zijn ongedisciplineerde bandieten, de force publique, zouden worden overgeleverd. Het spreekt vanzelf, aldus het blad. dat de troepen van de Verenigde Naties moeten blijven tot orde op zaken gesteld is, wat de onbekwame en onberekenbare Congolese premier Loemoemba ook moge zeggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Nederlands Dans Theater heeft zijn tableau de la troupe uitgebreid met Mabel Alter, van het Nederlands Ballet, Gerard Lemaitre van het gezelschap Roland Petit te Pa rijs en Han Ebbelaar van Scapino. Cho reograaf van het gezelschap Rudi van Dantzig heeft van de gemeente Amster dam een tweede opdracht gekregen tot het maken van een ballet. Hans van Manen die Roland Petit verliet voor een engagement bij bet Nederlands Dans Theater is benoemd tot docent aan de Amsterdamse academie voor dansoplei ding en zal daar de pas de deux voor zijn rekening nemen. ROTTERDAM. De Stichting Willem van der Vorm, die de gelijknamige col lectie in het museum aan de Wester singel beheert, heeft een beeld van De- gas, Lopend Paard, aangekocht. Reeds eerder in het jaar zijn werken uit de collectie Dreesmann verworven. Advertentie Royale spuitbus slechts 'n Ërdal produkt... dus goed! Van onze correspondent BONN Fel maar zonder resultaat totnogtoe, hebben de Amerikaanse, Engelse en Franse commandanten in Berlijn gisteren bij hun Russische col lega geprotesteerd tegen de inmiddels in werking getreden maatregel van de Oostduitse regering om in strijd met de bestaande viermogendheden overeenkomsten de stad Berlijn tot 4 september voor alle Westduitse niet- Berlijners tot verboden gebied te ver klaren. Dit is in naam gedaan om de bijeenkomsten van twee Westduitse vluchtelingenorganisaties in Berlijn te boycotten, maar naar men aanneemt in feite om te polsen hoever Pankow kan gaan met soortgelijke acties wanneer de Westduitse Bondsdag deze herfst mogelijk een zitting in West-Berlijn gaat houden. Aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn wees de volkspolitie alle West duitse burgers terug, maar liet men West- Advertentie kou of griep, blust Usnel uit met de veelzijdig samengestelde MIJtjHARDT Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. Advertentie SANDWICH m Prinses Wilhelmina op Het Loo Van onze correspondent APELDOORN. Het koninklijke gezin heeft gisteren op paleis Het Loo in stilte de verjaardag van Prinses Wilhelmina gevierd. Maar ver buiten die kring leefde men met de jarige mee. Er kwamen telegrafische en schriftelijke gelukwensen uit afle delen van de wereld. Toespraak Koningin Juliana heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden. Zij zei onder meer: Men heeft mij verzocht tot allen een woord te spreken. Ik eer biedig deze wens, al vervul ik die na enige aarzeling, omdat ze indruist te gen het verlangen van de jarige. Moe der heeft zich teruggetrokken en als iets haar goed dacht heeft zij het altijd volkomen gedaan. Om deze redenen heeft zij de wens geuit deze verjaardag niet te vieren. Dat betekent dan ook voor haar helemaal niet vieren. De mensen die zich de hele dag bij de hekken van het paleis verdrongen, hebben de prinses dan ook niet gezien. Voor het eerst sinds jaren heeft de prinses geen rijtoer door het park ge maakt. In Rome De Nederlandse Olympische ploeg in Rome heeft de verjaardag gevierd op het Olympische dorp. Luitenant-gene raal C. F. Pahud de Mortagnes, voor zitter van het Olympisch Comité en de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, hul digden de prinses. Engeland De Londense Times zei gisteren in een hoofdartikel: Eeuwenlang heeft geen bevriende buitenlandse vorst de plaats in het Britse hart ingenomen, die prin ses Wilhelmina bezet. Prinses Wilhelmi na is haar officiële titel, maar voor ons we herinneren ons de moed, waar mee ze zich gaf in de moeilijkste jaren van haar bewind zal ze altijd konin gin Wilhelmina blijven. ROTTERDAM. In een der ruimen van het Rijnséhip Emanuël, liggende in de Keilehaven, raakte gistermiddag de 43-jarige kolentremmer Th, Klap uit de Ooievaarstraat te Roterdam bekneld tus sen een slingerende kolenknijper en de scheepswand. In het Coolsingelziekenhuis is hij overleden. berlijners (door Pankow niet als burgers der Bondsrepubliek beschouwd) en vreemdelingen normaal toe. Op de auto weg door Oost-Duitsland naar West-Ber lijn en in de treinen kon het overgrote deel van de Westduitsers doorreizen, voor zover zij althans niet geboren waren in vroegere Duitse thans Poolse gebieden. Scherpe kritiek De Oostduitse maatregel is te Bonn scherp gekritiseerd. De Westduitse rege ring verklaarde gistermiddag dat het communistische regime in strijd met het recht is overgegaan tot terreurmaat regelen. Het gaat hier, aldus de Westduitse regering, om een deel van een al maan den durende communistische leugen campagne tegen de Bondsrepubliek, die de komende maanden nog wel erger zal worden. De Oostduitse maatregelen zijn volgens Bonn in strijd met de overeen komst die op 4 mei 1949 te New York tussen het Westen en de Sowjetunie is gesloten. Luchtverkeer Tot gisteravond ging het luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn via Oost-Duitsland normaal door. De westelijke luchtvaartmaatschappijen trek ken zich niets aan van het Oostduitse verbod en vervoerden tientallen West duitse burgers naar West-BerMËS zonder toestemming van Oost-Berlijn. Er is even wel wel degelijk sprake van teen ver scherpte grensbewaking die ieder ogen blik kan leiden tot extra controle, veel oponthoud, terugsturen naar West-Duits- land, en nieuwe spanning in de Berlijnse kwestie. Van onze correspondent ROERMOND. Uit angst is de 69- jarige heer L. Meisters uit Roermond in Zwitserland bij de afdaling van de Sint-Gotthard overleden. Omdat hij bang was voor een onge luk stapte hij halverwege de afdaling uit de autobus waarmee hij reisde en liftte met een personenauto verder. Aan de voet van de berg bemerkte de chauf feur daarvan dat zijn lifter was over leden. De heer Meisters heeft tijdens de rit vermoedelijk uit angst een hartver lamming gekregen. De overledene genoot veel bekend heid, vooral als Vorst Louis van de car navalsvereniging „d'n Uul". Kwam leider tegen Van onze correspondent UTRECHT Een zeventienjarige jon gen die uit Valkenheide, een opvoedings gesticht bij Maarsbergen, was ontsnapt, kwam gistermiddag in Utrecht een lei der van het gesticht tegen, die met va kantie was. Dat werd hem noodlottig, hoewel het nog uren duurde voordat hij was gepakt. De leider probeerde de jongen aan vankelijk te overreden vrijwillig naar het gesticht terug te gaan, maar daar voelde hij niets voor. De knaap ging er vandoor, nadat hij de leider tot twee maal toe met een mes had bedreigd. VERKLEUMD De politie, door de leider gewaar schuwd, begon daarop een achtervolging op grote schaal, waaraan meer dan twintig agenten in auto's en op scoo ters meededen. Pas, na vier uur, toen een agent al een schot had gelost, kwam het einde van de jacht in zicht. De jongen verdween in een moeras, waar hij door twee boeren werd gevon den: verkleumd, want hij stond half in het water met alleen een zwembroekje aan. Uitgeput gaf hij zich over, waar na de politie hem meenam en op tran sport stelde naar Valkenheide. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De resultaten van de maatschappijen der Konink lijke/Shell Groep over het eerste halfjaar zijn als volgt: (in milj. Engelse ponden) Opbrengst van verkopen en andere bedrijfsinkomsten Netto-resultaat Uit het resultaat over 1960 zijn nog geen uitkeringen aan de moedermaatschappijen de Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij en The Shell Transport Trading Company gedaan. Per aandeel komt de winst van deze twee, wier belangen zich in de Groep ver houden als 60 40, uit op: tw. kwartaal eerste halfj. 1960 1959 1960 1959 Koninklijke 3,73 4,10 I 7,35 7.53 In dollars 0.98 1,08 1,93 1,98 Op basis van 73.839.408 aandelen van 20, geplaatst op 30 juni 1960. Sheli Transp. 3s7d 4s 7sld 7s3cf In dollars 0,50 0,56 0,99 1,02 Op basis van 95.905.765 aandelen van een pond, geplaatst op 30 juni 1960. De netto-resultaten van de moeder maatschappijen zijn niet in deze twee staatjes opgenomen. Dat de brutowinst een stijging laat zien en de nettowinst daarentegen een april/juni januari/juni 1960 1959 1960 1959 666,9 632,7 1.328,4 1.253,9 43,2 47,5 85,0 87,1 daling, is het gevolg van hogere belastin gen en kosten. In het eerste halfjaar werd nl. 345,5 miljoen aan belasting betaald tegen 316,7 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De kosten beliepen 733 miljoen tegen 676,4 miljoen in de eer- UTRECHT Nu Nederland sinds vrijdag geen runderachter voeten meer naar Frankrijk mag uitvoeren, mag Frankrijk omge keerd geen voorvoeten meer in ons land importeren. Frankrijk wil nu wel onze achtervoeten weer toelaten, maar slechts op voorwaarde dat Neder land voor elke kilo naar Frankrijk uitgevoerde achtervoeten, twee kilo Franse voorvoeten afneemt. De vraag van de consument gaat ech ter niet in die mate uit naar het minder fijne vlees van voorvoeten, zodat op deze basis geen import- vergunningen aan Frankrijk zullen worden afgegeven. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Floriade loopt ten einde. In het park en de grote ex positiehallen is daarvan weliswaar nog niets te merken, maar achter de scher men is men al wekenlang druk bezig voorbereidingen te treffen, om wanneer de poorten van het terrein op 25 sep tember voor het publiek gesloten wor den, ogenblikkelijk met de afbraak te kunnen beginnen. Dat moet in de kortst mogelijke tijd gebeuren, want op 30 sep tember om twaalf uur precies, worden de eerste bezoekers van de dertiende Fe mina in het Ahoy'-complex verwacht. Eerder in de morgen#heeft mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel traditiege trouw de Femina dan al officieel ge opend en een rondgang over de beurs gemaakt. KEUKEN Hoogtepunt van zo'n rondgang zal voor de vele huisvrouwen die na Rotterdams eerste burgeres de Femina bezoeken, on getwijfeld de afdeling „In ieder huis een moderne keuken" zijn. Meer dan 35 ver- Advertentie Verf met gemak en... Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ook voor 1961 heeft Rotterdam een sluitende begro ting, maar uit de wijze waarop het evenwicht tussen de gewone inkom sten en uitgaven kon worden bereikt blijkt dat de budgetpositie in verge lijking met de vorige begroting aan merkelijk zwakker is geworden. Ter verkrijging van het evenwicht moest ook de befaamde driemiljoen- post, die in de afgelopen jaren zeer belangrijk is geweest voor de financie ring van kleinere kapitaalsuitgaven, on der de gewone inkomsten worden opge nomen. De verslechtering van het budget ach ten B. en W. hoofdzakelijk een gevolg van de toeneming van de kapitaals- en personeelslasten. De eerste zijn, verge- eken met de vorige begroting, met bij na elf miljoen gulden toegenomen, en de tweede met ruim dertien miljoen. Te genover deze laatste post konden slechts hogere uitkeringen uit het Gemeente fonds tot een bedrag van ruim tien mil joen gulden worden geplaatst. Alleen reeds door de ingebruikneming van het Dijkzigtziekenhuis wordt een verhoging van de kapitaalslasten van drie miljoen gulden geraamd. Het resultaat van de gemeentelijke bedrijven toont een teruggang van rond 3.3 miljoen gulden. NEGATIEF Voor het eerst sedert vele jaren ver toont de begroting van het havenbe drijf een nadelig saldo, wat een gevolg is van de hoge lasten die voortvloeien uit de ontwikkeling van het Botlekge- bied en de aanleg van Europoort. Hoewel met een dergelijk begrotings beeld gedurende de eerstvolgende jaren rekening moet worden gehouden, heb ben B. en W. het volste vertrouwen dat na ingebruikneming van deze nieuwe havengebieden de financiële uitkomsten van het Havenbedrijf zich in bevredi gende zin zullen ontwikkelen. schillende keukens, onder andere uit Ita lië, België, Duitsland, Zweden en Ameri ka, worden op die afdeling tentoonge steld, terwijl een historisch interieur laat zien hoe en waarmee het speciale do mein van de huisvrouw in het begin van de vorige eeuw was ingericht. Het Paviljoen der vrouw staat ditmaal geheel in het teken van de creatieve vrijetijdsbesteding in het gezin. Min of meer als aanvulling daarop heeft men op de dertiende Femina een afdeling „Kunst in sieraad en interieur" ingericht, waar onder andere Cecile Dreesmann, kunstnaaldwerkster, Nico Huisman, edel smid. en Henk Potters, pottenbakker, de monstreren en exposeren. BLIK Een bijzondere plaats temidden van de stands, waarin de bezoeksters met aller lei noviteiten op het gebied van inte rieurverzorging, huishoudelijke apparaten en mode worden geconfronteerd, zal de inzending innemen van de Nederlandse blikconserven-industrie, die op spectacu laire wijze wordt geopend met een grote show van verschillende tv-omroepsters in blik en in historische coatuums. Ook dit jaar staat de verkiezing van de Femina-huisvrouw op het program ma. Voor de mannelijke bezoekers zal er aan de beurs nog een bijzondere attrac tie verbonden zijn, namelijk een minia tuur spoorwegemplacement, waarmee zij zich van 30 september tot en met 12 ok tober naar hartelust kunnen vermaken. ste helft van 1959. Ook werd iets meer afgeschreven. De liquiditeit is iets teruggelopen. De kasmiddelen en kortlopende beleggingen bedroegen op 10 juni £423,8 miljoen tegen 489,3 miljoen op het overeen komstige tijdstip van 1959. De daling van de nettowinst over het eerste halfjaar met ruim 2 pet. moet geheel aan het tweede kwartaal wor den toegeschreven. In deze periode daalde het netto-resultaat met niet minder dan ruim 9 pet., vergeleken met het tweede kwartaal van 1959, terwijl over het eerste kwartaal 1960 de winst nog met 5,6 pet. toenam t.o.v. de overeenkomstige periode van vorig jaar. De in liet tweede kwartaal in ver schillende gebieden van de wereld op getreden prijsdalingen zullen dus aan deze lagere resultaten wel niet vreemd zijn. Deze trend zet in het thans lopen de kwartaal door, zodat is aan te nemen, dat ook van deze periode niet veel goeds valt te verwachten. Van onze correspondent PARIJS. Minister-president De Quay en zijn minister van buiten landse zaken mr. J. Luns verge zeld van mr. Beyen, de Nederland se ambassadeur te Parijs, hebben gisteren langdurig geconfereerd met generaal de Gaulle en met pre mier Michel Debré en de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville. Ook baron de Beauverger, de Franse ambassa deur in Den Haag, heeft de bespre kingen mogen bijwonen. Op verzoek van generaal de Gaulle hebben de beide Nederlandse be windslieden van het onderhoud van elf uur 's ochtends tot na één uur en na de lunch van half drie tot vier niet meer dan enige gemeenplaatsen mogen meedelen. Wij hebben, zo zei minister Luns, sprekend namens prof. De Quay, een inzicht gekregen in de standpunten en voorstellen van de Franse regering. Het is een „diep gaand" gesprek geweest, „in aange name sfeer" gevoerd. GROTER VERBAND Later volgen contacten in groter verband; dat is geen zaak die van vandaag op morgen in een stadium van besluiten komt. (Er zal volgens minister Luns nog wel een periode van twee maanden heengaan aleer men meer zal horen). Er liggen geen „papieren" op tafel. Beide regeringen zijn van oordeel dat de saamhorig heid van de westelijke wereld, met name die van Europa, behoefte heeft aan verdieping en versterking. Uit alles kan men afleiden dat de Gaulle heeft geleerd van de reacties die er in West-Europa na zijn bespre kingen met Adenauer zijn geweest. Hij heeft begrepen dat geen van de landen (wellicht België uitgezonderd, dat is teleurgesteld door de kwestie- Congo) veel voelt voor een Franse he gemonie in West-Europa, en dat zij eerder zijn geporteerd voor een hech tere samenwerking binnen de Navo en het Europa van de Zes, dan voor het creëren van wederom een nieuwe or ganisatie en dan nog wel onder aus piciën van Frankrijk. SPITS AFBIJTEN Het werd trouwens gisteren duide lijk en dat is van Franse zijde be vestigd dat de Nederlandse minis ters geen twijfel hebben laten bestaan over hun overtuiging dat er al orga nisaties genoeg zijn in de westerse wereld. Wat dat betreft hebben onze premier en onze minister van buiten landse zaken, het spits afbijtend voor degenen die zullen volgen als eer sten de Belgen en de Luxemburgers nuttig werk verricht toen zij de Gauile gisteren hebben gewaarschuwd voor het politieke isolement waarin hij dreigt te belanden wanneer hij zou denken een Europees blok zonder En geland en zonder, op zijn minst, de morele steun van de Verenigde Sta ten, te kunnen vormen. kritisch DONDERDAG: De Vara zendt van avond uit. Om 20.30 de rubriek Achter het nieuws, om 20.40 buitenlands week overzicht. om 20.50 een programma van Greetje Kauffeld en Roelof Stal knecht. Om 22.15 geeft Eelco Schuller toelichting bij films over de nieuwste ontwikkelingen op gebied van raketten. Firato-uitzendingen zijn er van 14.00 tot 15.00 alleen over de zender Lopik. Olympische Spelen via alle zenders worden uitgezonden om 14.55. 20.20 en 21.05. Vlaanderen geeft een jeugdprogram ma om 20.00, Ray Milland in de vedet- tengalerij onj 20.30 en om 20.55 de van Nederland overgenomen aflevering van Claudia. Olympische Spelen om 14.55. 22.05. Frans België presenteert om 20.40 de memoires van Eisenhower. Olympische Spelen om 14.55, 21.05. Duitsland. Olympiade-nieuws om 14.55, 20.20 en 21.05, Voorts om 20.25 een programma over de taai der dieren en om 22.15 de televisiefilm: De Slaap wandelaar met Perry Mason. Een avond vol herinneringen zou men het nationaal programma ter ge legenheid van de tachtigste verjaardag van prinses Wilhelmina kunnen noe men. Blijde herinneringen veelal, maar soms toch ook wel met een tikkeltje weemoed. De avond begon met een ge lukwens, die door Kees Sandeman en Leo Akkermans, zowel in woord als in beeld, goed was getroffen. Zij was waardig en fijngevoelig op de jarige persoonlijkheid afgestemd en vond een hoogtepunt in de indrukwekkende woorden van de grijze minister van staat, professor Gerbrandy. Interessant waren ook de herinneringen van de eveneens tachtigjarige Rika Hopper, die ons charmant het cabaret uit lang vervlogen tijden binnen leidde. Het werd een prettig weerzien met artis- ten wier namen wij gelukkig nog niet zijn vergeten, 2zoals Alex de Haas, Clinge Doorenbos, Herman Tholen en Albert de Booy Bijzonder knap was de korte imitatie van Buziau door Toon Hermans. Veel zorg was ook besteed aan het sloton- derdeel. dat een interessant beeld gaf van de ontwikkeling in de communica tiemiddelen sinds de geboorte van de jarige prinses. Noemen wij de gezellige radioreportage van Willem Vogt, waar van men een flits liet horen. TJET damesprogramma" noemen de NTS-ers met een grote knip oog de uitzending die vanavond om tien voor negen op uw scherm komt en daarmee bedoelen ze niet dat het kwartiertje „Greetje Kauffeld zingt" alleen voor dames bestemd is, verre van dat, maar wel alleen door dames wordt gepresenteerd. Achter de schermen werken namelijk regisseuse Ellen Blazer met haar scriptgirl Pauline Peters. Ellen Blazer, die haar eerste zelf standige regie vanavond voert, kent de klappen van de zweep van nabij, want zij was jaren de rechterhand van regis seur Gijs Stappershoef. Juist omdat zij de risico's van het vak kent, heeft Ellen geen zin om te voorzeggen wat zij van de uitzending verwacht of niet verwacht. Trouwens, Greetje was ook aan de zwijgzame kant en dat houdt zeker ver band met de twee Nederlandse pri meurs die zij vanavond ten beste geeft. Het ene is een liedje van Joop Beerta, getiteld: „jij bent er een uit duizend" en van Roelof Stalknecht, die haar van avond ook begeleidt, presenteert zij- Songs. Het enige dat het drietal zich ont vallen liet, was: „wij- hebben luister rijk gewerkt" en daar zal dan ook wel iets van doordringen in de huiskamer vanavond. Advertentie in huis en tuin 1001 tips en nieuwe ideeën in het sep tembernummer van DOE HET ZELF, maandblad voor praktische mensen. Het zelf-doen geeft U ontspanning en spaart U geld. Koop het nummer van deze maand bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. programma's jlr» het kort VRIJDAG 2 SEPTEMBER RADIO j HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Dit en het andere lezing; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram; 10.35 Amois *iuz; 11.00 V d kleuters; 11.15 Orgelconc; 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Jazzruuz; 12.20 Regerings- uitz: Uitz v d landbouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Orgel en hobo; 13.55 Beursber; 14.00 Jiddisch progr; 14.30 Gram; 15.05 Ge- var progr. VARA: 16.00 Hammondorgel en zang; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.25 Politiekapel. 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Latijnse klanken; 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Zo zijn ze, lezing; 20.10 De dichter Jan Hanlo, lezing; 20.20 Voor- dr en muz; 20.35 De mens en zijn werk, ge sprek; 20.15 Volksontwikkeling Jn België, lezing. VARA: 21.00 Gevar programma; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muziek- revue; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Gram; 10.10 Gram; 11.00 V d zieken; J1.40 Gram; 11.50 Koning en Apostel, toespr. 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Lich te muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.45 Olymp Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouw; 14.00 Metropole ork en solist; 14.40 Gram; 15.00 Gram; 15.30 V d zie ken; 16.30 Koperork; 17.00 V d kind; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Olymp Spelen. 18.00 Gram; 18.10 Vaticaanse act of gram; 18.25 Gram; 18.30 Regeringsuitz: Emigra- tierubr. Het emigratiepraatje van H A Luyk; 18.40 Olymp Spelen; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.30 Pol lezing: 19.40 Verz progr v d sold; 20.30 Lichte muz; 20.50 Gevar progr; 21.20 Lichte muz; 21.40 Liederen; 22.00 Olymp Spelen; 22.30 Nws; 22.40 Mannen onder elkaar, lezing; 22.50 Gevar. progr; 23.45 Olymp. Spelen; 23.% 24.00 Nws. radio vandaag DONDERDAG Op Hilversum I lichte muziek om 18.55 en om 20.55 en op Hilversum II om 21.30. Poste Res tante vindt u op deze zender om 20.00. TELEVISl"Ë~l V.l.n.r. Greetje Kauffeld, Pauline Peters en Ellen Blazer. NEDERLAND NTS: EUROVISIE: 14.55—17.30 Olymp Spelen; 18.15—18.45 Olymp Spelen. NTS: 20.00 Weekoverz; 20.20 Olymp film; 20.30 Eurovisie: Olymp Spelen. KRO: 21.30 Tap toe Delft 1960; 22.15 Gesprek tgv het 7e Intern Vocalistenconcours. 14.5519.45 Eurovisie: 01 Spelen; 20.00 DUITSLAND 14.55-19.45 Eurovisie: Ol. Spelen. 20.00 Nws; 20.20 Eurovisie: Ol Spelen; 21.30 To neelstuk. VLAANDEREN 14.55—17.30 Eurovisie: Ol Spelen; 19.30 Nws; 20.00 Filmfragmenten; 20.30 Eurovi sie: Ol Spelen; 21.30 Overn v d NTS: Tap toe Delft; 22.15 TV-Rallye; 22.30 Nws; 23.00 —24.00 Eurovisie: Ol Spelen. FRANS BELGIE 14.55—18.15 Eurovisie: Ol Spelen; 19.3t Landb kron; 20.30 Eurovisie: Ol Spelem 20.40 TV-spel; 22.30 Nws. P

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5