Justitie dient in te grijpen in de ontwikkeling te Goes HONIG NIEUWHONIG RIJSTSOEP soepen Sterk veld renners aan start in Golijnsplaat de Minister Visser bezocht Nederlands loodswezen Ernstige misdrijven eisen vervolging ZESTIG JAAR GETROUWD PLAN AANLEG BLUSVIJVERS Geert automatische piloot voor onoplettende weggebruikers De soep die iedereen zo lekker vindt! Zaterdag weer Patrijzenjacht Antwoord van Ged. Staten KANTONGERECHT MIDDELBURG WERKBEZOEK AAN VLISSINGEN Beivindsman landde met helicopter in de duinen Eerste nieuwe oesters gingen naar Leipzig Oud watergemaal wordt gesloopt Strandfeest Toestand ernstig Er zijn weer Donderdag 1 september 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 rjE misstanden bij het bestuur Cf der gemeente Goes blijken terecht zowel in als buiten deze gemeente sterk de aandacht te trekken, doch het heeft ons ge troffen, dat de beschouwingen in de pers tot heden slechts de be stuurlijke kant van de zaak be troffen. Er is echter alle reden ook eens een andere zijde te be schouwen en wel de rechtsgevol gen, die de gebleken misstanden voor de betrokkenen zullen moe ten hebben. DOOR mr. IF H. Vermaas te Middelburg Voor de feiten willen wij uit gaan van het openbaar gemaakte memorandum van Ged. Staten van Zeeland, dat uiteraard on volledig is, doch waarvan wij de juistheid niet behoeven te betwij felen. Ged. Staten beklagen zich met reden over de zogenaamde „verschrijvingen" en stellen te recht vast, dat op deze wijze hun toezichthoudende taak niet kan worden vervuld. Als nog ernsti ger beschouwen zij het indienen van een gefingeerde declaratie met medewerking van een leve rancier. Een en ander is volgens Ged. Staten opzettelijk geschied. TOEZICHT Het toezicht van Ged. Staten op het geldelijk beheer der gemeenten is zo geregeld, dat de gemeentebesturen voor een aantal rechtshandelingen als het aan gaan van geldlenningen en het kopen en verkopen van onroerend goed en het onderhands aanbesteden van werken of leveranties goedkeuring van Ged. Staten moeten hebben op de desbetreffende be sluiten, terwijl voorts de begrotingen der gemeente door dit college moeten wor den goedgekeurd. Deze goedkeuringen hebben uit de aard der zaak alleen zin, wanneer de betrokken stukken naar waarheid door de gemeentebsturen wor den opgemaakt en ingezonden. Dit blijkt in Goes niet te zijn geschied. WAARBORGEN Ter voorkoming van een dergelijk be drog bestaan een aantal wettelijke waar borgen. In de eerste plaats moeten de leden der gemeenteraden, waartoe ook de wethouders behoren, en ook de bur gemeesters, een eed afleggen van trouw aan de Grondwet en aan de wetten des HÜks, terwijl de voornaamste gemeente ambtenaren, zoals secretarissen en ont vangers, zweren dat zij alle plichten die de Gemeentewet aan hun amibt verbindt eerlijk en vlijtig zullen vervullen. Wanneer dus door de betrokkenen op zettelijk valse 9tuk!ken zijn opgemaakt, zijn deze handelingen niet slechts on eerlijk, doch tevens meinedig. In de tweede plaats bedreigt het Wetboek van Strafrecht allen, die valse stukken op maken, met langdurige gevangenisstraf fen en ambtenaren in het bijzonder. Onder ambtenaren brengt het Wetboek van Strafrecht mede hen, die verkozen zijn krachtens wettige verkiezingen, zo dat de leden van gemeenteraden ook onder de strafbepaling voor ambtenaren vallen. In de derde plaats zijn allen, die zich aan bedrog en valsheid schuldig maken, persoonlijk aansprakelijk voor de daardoor veroorzaakte schade aan de gemeente of anderen. Het is wel gebleken, dat de adminis tratieve waarborgen tegen de bovenver melde misstanden onvoldoende zijn of onvoldoende worden toegepast. Hoewel de misstanden reeds maanden geleden voor een belangrijk deel aan het licht zijn gekomen, oefenen alle betrokkenen nog steeds hun functies uit en hebben zij nog steeds gelegenheid om met hun praktijken door te gaan. MISDRIJVEN Nu uit het memorandum van Ged.> Staten valt af te leiden dat ernstige misdrijven zijn gepleegd, zowel ten nadele van de gemeen te Goes als van anderen, dient het Openbaar Ministerie, dat be last is met de handhaving der wetten in het algemeen en de vervolging van alle strafbare' fei ten, onverwijld in te grijpen ter bescherming van de gemeente Goes en eventuele andere belang hebbenden tegen misstanden als in het memorandum van Ged. Staten worden verweten. De bur- gerij van Goes behoort niet te worden bestuurd door mensen, die zich aan ernstige strafbare feiten hebben schuldig gemaakt, en wanneer het administratieve gezag niet kan of 'wil ingrijpen, ligt het op de weg van het Open baar Ministerie om de betrokke nen zonder aanzien van de per sonen te vervolgen en zo nodig te eisen, dat de schuldigen worden ontzet van het recht om ambten te bekleden of van de verkies baarheid krachtens wettige ver kiezingen. In het memorandum van Ged. Sta- ten worden geen namen genoemd, zo dat wij ook geen schuldigen met name kunnen aanwijzen. Het is juist de taak van het Openbaar Ministerie om dit te onderzoeken en naar mate de schuld der betrokkenen passende straffen te eisen. Ook de geldelijke aansprakelijkheid van de betrokkenen jegens de gemeen te Goes of anderen dient te worden vastgesteld en vorderingen jegens de schuldigen dienen op hun vermogens te worden verhaald. Dit zal geen een voudige zaak zijn en daarvoor is aller eerst nodig, dat er in Goes een ge meentebestuur komt, dat zonder aan zien van personen bereid is het be lang der gemeente te behartigen en de geldelijke schaden op de betrokke nen te verhalen. Het laat zich aanzien, dat het huidige gemeentebestuur daar toe niet bereid zal zijn. Vervanging van personen is hier noodzakelijk. Een en ander kan geschieden langs admi nistratieve weg, namelijk door ontslag van de burgemeester door de Kroon en ontslag van de schuldige wethou ders door de_ gemeenteraad of langs gerechtelijke weg, namelijk door ont zegging van de verkiesbaarheid en het recht tot het bekleden van ambten. Wü menen, dat bij het bestaan van zulke ernstige misstanden als ln het memorandum van Ged. Staten worden vermeld, die tevens misdrijven opleve ren, radicale maatregelen geboden zijn. De gemeente Goes dient bestuurd te worden door personen, wier on kreukbaarheid niet aan twijfel onder hevig is. Dinsdag 6 september a.s. belooft voor het echtpaar J. J. Sandee-Th. Sandee-de Jager, wonende in de buurtschap Oud-Sabbinge te Wol- faartsdijk een hoogtijdag te worden. Op die dag is het vitale echtpaar 60 jaar getrouwd. Beiden mogen zich nog verheu gen in een goede gezondheid. sAls het goed weer is maken zij mog steedis het geijkte rondje van Oud- Sabbinge naar Wolf aartsdijk. Én de 81-jarige bruid leest zelfs de krant nog zonder bril. Maar ook de heer Sandee, die 88 jaar is en het be roep van landbouwer uitoefende, is nog een krasse baas. Hij weet zijn mening best weer te geven: ,,Toen ik landbouwer was, beleefden de boeren een zwarte tied, maar te genwoordig leven de landbouwers practisch op een gouden berg". De heer Sandee is blij met deze ont wikkeling in stoffelijke zin." Maar in de geestelijke sector gaat het hard achteruit". Het bejaarde echt paar heeft zes kinderen, die allen gehuwd zijn en in de naaste omge ving van hun ouders woonachtig zijn. Op de juibileumdag zal het echt paar beslist niet over belangstelling te klagen hebben. Des middags re cipiëren de heer en mevrouw San dee in hotel Ossewaiarde in Wol- faartsdijk. Advertentie MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groenten Een overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesocp 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Veranceltisoep 43 ct. royale COLIJNSPLAAT Noord-Beveland beleeft zaterdag weer het sportevene ment van het jaar. Voor de zesde; keer in successie wordt dan namelijk de langzamerhand alom bekende Patrij zenjacht gehouden, een wielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken die telkenjare meer in de belangstelling komt te staan. Het is zaterdag voor de vijfde keer, dat de koers in ploegver- band wordt verreden. De heer Pouwer en zijn naaste mede werkers zijn de laatste weken sterk in touw geweest om van deze steeds voor treffelijk georganiseerde wedstrijd „iets groots" te maken. Het wielercomité „Golijnsplaat" heeft op dit punt een naam hoog te houden. De winnaar van het vorig jaar, Cees van Amsterdam uit Breda, die ook de Ronde van Midden-Zeeland op zijn naam bracht, zal zaterdag niet van de partij zijn omdat hij in Duitsland moet vijden. Niettemin zal er felle strijd ge leverd worden voor de individuele eind zege en voor de overwinning in het ploe- igenklassement, waarin uiteraard de a- ploeg van ,,Theo Middelkamp" de bes te papieren heeft. Als individuele win naars kwamen de afgelopen jaren uit de bus Piet Maas uit Pindorp, Theo van Wijc'hen van Goes, Jo de Roo uit gehore, Piet Rentmeester uit Yerseke en Cees van Amsterdam uit Breda. De eerste wisselbeker werd driemaal ach tereen gewonnen door de Zeeuwse ren en toerclub ,,Theo Middelkamp", welke club dus definitief op de trofee beslag legde. t Achtenvijftig renners zijn thans offici eel ingeschreven. Negen, ploegen gaan dit jaar van start: „Mathieu Cordang" uit Geleen, „Theo Middelkamp" uit Goes met een a- en een b-ploeg, een Haagse combinatie, Helpt Elkander" uit Oud-Gastel, evene^ps met een a- en een b-ploeg, ,,De Jonge Renners" uit Oosterhout, .Kennemerland" uit Be verwijk en ,,Alcmaria Victrix" uit Alk maar. In deze ploegen zijn vele bekende renners van naam opgenomen, o.a. Hendriks uit Sittard, Hamelink uit Scheveningen, Swaneveld uit Dor drecht. Aanraad uit Oud-Gastel, Hof land uit Beverwijk, die kortgeleden een fraaie come-back vierde, Van Smirren uit Amsterdam en niet te vergetèn de Middelkampers Emiel Verstraete en Gijssels. Laatstgenoem de coureur is een Belgisch onderdaan, maar draagt de kleuren van ,,Theo Middelkamp", van welke vereniging hij dit jaar lid is geworden. Gijssels reed o.m. een uitstekende Ronde van Midden-Zeeland. Ook Piet Steenvoor de uit Heemstede mogen we wel tot een van de favorieten voor de eindze ge rekenen. Om twee uur bieden B. en W. van Kortgene in café Dorpzicht een officië le ontvangst aan, waarna om half twee reeds een aanvang wordt gemaakt inet de eveneens traditionele wedstrijd op gewone fietsen, de zgn. Muggentoer. Om kwart over twee verschijnen de muziek korpsen „Soli Deo Gloria" en de har monie „Wilhelmina" op het parkoers, waarna om drie uur burgemeester A. A. Schuit het startschot zal lossen voor de grote wedstrijd, nadat de diverse ploegen aan het publiek zijn voorge steld. MIDDELBURG De verbetering van het veer Kruiningen-Perkpolder is door Gedeputeerde Staten in studie genomen. Het motorschip „Dordrecht" heeft de meerstoel van het veer op 7 juli omge varen en als gevolg daarvan moest het schip uit de vaart genomen worden en worden vervangen door het kleinere schip schip „Koningin Juliana". Met dit schip kunnen minder zwaar beladen wagens met vlas uit Zeeuwsch-Vlaanderen wor den overgezet. Dit delen Gedeputeerde Staten mede naar aanleiding van vra gen van het Statenlid P. Vink. Er is voor het veer, schrijven Ged. Staten geen groter schip in reserve. De huidige voorziening is een noodvoor ziening. Rijkswaterstaat is bezig met het ontwerpen van de oostelijke wand van de aanlegplaats. Het is niet te zeg gen wanneer dit klaar zal zijn. Ged. Staten hebben voorts ook geant woord op vragen van het statenlid L. P. van Oorschot over lange wachttijden bij het veer ZijpeAnna Jacobapolder. In middels heeft de R.T.M. besloten een tweede boot vaarklaar te houden en daarom menen Ged. Staten dat hunner zijds geen onderzoek nodig is. MIDDELBURG Op 4 augustus was een inwoner van 's Heer Arendskerke, A. C. S„ in Kapelle met een personen auto linksaf geslagen, zonder de door gang vrij te laten voor een bromfiets, die tot het doorgaande verkeer behoor de. De bromfietser wist door krachtig te remmen een botsing te voorkomen. S. stond voor het voorgaande bij de kantonrechter terecht. Hij verdedigde zich zelf door te verklaren, dat hij net van het werk kwam en zijn aandacht enigszins verslapte. De officier van jus titie, mr. T. Lebret, zei. dat mensen, die hun aandacht niet voldoende bij het verkeer hadden, helaas niet de beschik king hadden over een automatische pi loot, die het even van hen over nam. Het vonnis was ƒ20 of vier dagen, de eis 25 of vijf dagen. Spruitkool ..Laat u uw hek eens verbeteren," zei de kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh tegen een landbouwer uit Hein- kenszand. B. van der D„ die verweten werd zijn vee. zonder daartoe gerech tigd te zijn, had laten lopen op een per ceel tuingrond, beplant met spruitkool, toebehorend aan een zekere G. Dit per ceel was goed afgezet met palen en prikkeldraad. Het hek van de wei, waar in Van der D.'s runderen behoorden te grazen, stond open. Dit scheen wel meer gebeurd te zijn. De officier eiste 10 of twee dagen, het vonnis luidde j 7,50 of twee dagen. Stekelig Distels speelden mevrouw M. A. P. V.- van der L. uit 's Heer Abtskerke par ten. Een haar toebehorend perceel grond in 's Heer Arendskerke had zij niet tij dig van deze stekelige planten, voor de ze gingen bloeien, gezuiverd. Mevrouw V. zei dat zij de grond sinds 1957 ver pacht had. Haar raadsman, mr. W. K. H. Dieleman, zei: „Verdachte was te goeder trouw. Wel is tussen haar en de pachter Op 't H. een pachtovereen komst gesloten, die later bleek niet of ficieel te zijn. Ondertussen heeft zij de grond reeds gezuiverd." De officier vond dat de zaak tussen verdachte en haar pachter goed bespro ken had moeten worden en eiste 15 of drie dagen. Mr. Moolenburgh vonniste heel wat milder: 6 of twee dagen. Flauw ,,lk vind het flanw, dat ik voor zoiets een bekeuring krijg," had een fabrieks arbeider uit Nieuw- en St. Joosland. P. H. tegen hem verbaliserende wacht meesters der rijkspolitie gezegd, toen hij op 7 augustus in Koudekerke met een bromfiets een rijwielpad in de Ver keerde richting bereed. Ook vervoerde hij nog twee personen op zijn brom fiets vrouw en kind waarvan het kind de benen niet aan weerszijden op de voetensteunen had geplaatst. Con form de eis werd H. tot twee maal 5 of twee maal één dag veroordeeld. Een landbouwer uit 's Heer Arends kerke, B. R., had zijn runderen wel te gen de horzellarven behandeld, maar, omdat de wei, waarin de dieren ston den, nogal ver van huis was, niet ge noeg gecontroleerd of de behandeling afdoende was. Enige koeien vertoonden dan ook de bekende bulten. R. werd tot 10 of twee dagen veroordeeld, nadat er 15 of drie dagen tegen hem werd geëist. VLISSINGEN De minister van .defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren een werkbezoek aan Vlissingen gebracht. Hij be zichtigde daarbij de gebouwen, installaties en schepen van het Nederlands loodswezen. De be windsman overbrugde de afstand Den Haag-Vlissingen per heli kopter van de Marine Lucht» vaartdienst en was opgestegen op de marinevliegbasis Valkenburg bij Leiden. Het hefschroefvliejrtuig zette ir. Vis ser keurig aan de grond bij) de marine- commandobunker in de Koudekerkse duinen, waar de hoge gast werd begroet door de directeur van het zesde district van het loodswezen, kapitein ter zee C. ter Poorten. Ir. Vsser was vergezeld van zijn adjudant. Bij de ontvangst was ook aanwezig de directeur-generaal van het Nederlands loodswezen, schout bij nacht II. Tichelman. Het gezelschap begaf zich per auto naar de Nieuwendijk waar als eerste objekt het kantoorgebouw werd geïnspec teerd en waarbij o.a. de commissarissen van het loodswezen te Vlissingen, Ter- neuzen en Antwerpen aan de bewinds man werden voorgesteld. Daarna nam de minister het Roeiershoofd en de loodsen- sociëteit op de Boulevard De Ruyter in ogenschouw, waarna hij zich met zijn ge volg inscheepte op de gereedliggende rede-afhaalboot „Rog". Op kundige wijze „vlijde" schipper Hendrik Tabak de snelle boot langszij het zeebetonningsvaartuig ..Frans Nae- rebout" en galf het deskundige ge zelschap gelegenheid op dit schip over te stappen. Oriëntatierit W alcheren MIDDELBURG. De Motor- en Auto club „De Zeeuwen" te Middelburg orga niseert op zaterdag 3 september een oriëntatierit door Walcheren. De rit staat open voor bromfietsen, auto's, mo toren en scooters en zowel leden als niet-leden mogen deelnemen. De inschrij ving geschiedt om zeven uur 's avonds in café-restaurant „De Eendracht" op de Markt. De eerste deelnemers ver trekken daar om half acht. Het parcours heeft een lengte van ca. veertig km. voor de bromfietsen en ca. 69 km voor de andere voertuigen. De gemiddelde snelheid is respectievelijk twintig en 36 km per uur. De rit telt mee voor het kampioen schap 1960 van M.A.C. „De Zeeuwen" en is tevens aangewezen als derde en laatste rft voor de provinciale clubrit- ten competitie der K.N.M.V. Gedurende de vaart hoger de Wes- terschelde op, werd aan boord de lunch gebruikt. Teruggekeerd in Vlis singen schutte de „Frans Naerebout" door de grote sluis en meerde af bij het rijksbetonningsmagazijn aan de binnenhaven. Hier debarkeerde de minister en be zocht enkele binnenliggende loodskotters en betonningsvaartuigen, die gepavoiseerd ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina, een feeste lijke aanblik boden. Daarmee was het werkbezoek beëindigd. Omstreeks vier uur vertrok de bewindsman weer van het landingsterrein in de duinen, uitge leide^ gedaan door de heer Ter Poorten. „V.V. Rillandia" heeft nieuw bestuur RILLAND-BATH De V.V. Rillandia kwam in zaal ,,'T Wa pen van Rilland" bijeen naar aan leiding van de bestuursmoeilijk- heden die op de vergadering van 19 juli gerezen waren. Bij die ge legenheid hadden de nl. bestuurs leden, secretaris H. Klein, voor zitter J. Riemens en penning meester J. Slabbekoorn voor hui? functie bedankt. Er werd toen een commissie ingesteld die een nieuw bestuur moest vormen. Nadat er onderling enige geschil len uit de weg geruimd waren, is deze commissie erin geslaagd een bestuur samen te stellen. De nieuwe voorzitter de heer H, Klein dankte de vergadering voor het vertrouden dat er in hem gesteld werd en sprak de hoop uit dat het komen de jaar succesrijk en in onderlinge eensgezindheid zou verlopen. Verder verzocht de heer L. van Hercules de leden, naar het bestuur te komen wan neer er bezwaren of moeilijkheden wa ren, en deze niet onderling uit te ma ken daar dit de oplossing niet zou be spoedigen terwijl er anders gezamen lijk naar een oplossing gezocht kon worden. YERSEKE. Hoewel het exporteren van oesters eerst op 8 september is toe gestaan, werd gisteren, op een speciale vergunning van het produktscha-p, reeds een partij uitgevoerd. De bestemming was Oost-Duitsland, waar, een traditie van tientallen jaren volgend, de Leipzi- ger Messe Zeeuwse oesters ontvangt. De kwaliteit van de oesters is, gezien de tijd van het jaar, goed. De voedsel voorraad op de Yersekse bank valt ech ter tegen. RAADSAGENDA VAN SEROOSKERKE(W) SE'ROOSKERKE (W). De gemeen teraad vergadert maandagmiddag om drie uur. B. en W. stellen o.a. de raad voor te besluiten tot aanbesteding van de bouw van een lijkenhuisje, tot verkoop van een perceeltje grond aan de heer W. L. Verhage, het vaststellen van een ver ordening op de reinigingsrechten (B. en W. stellen voor het tarief te handhaven op vjjf gulden per jaar) en het verlenen van medewerking aan de school voor Ge- ref. l.o. voor aanschaf leermiddelen en plaatsing schoorsteenkap. In de kom van de gemeente St. Philips- land wordt door de fa. Wandel te Nieu- werkerk een parkeerplaats voor B.B.A. bussen aangelegd, zodat deze niet meer op de Rijksweg hoeven te stoppen. Amerikaanse baptistenzending draagt leiding in Kongo over NEW YORK (EPS) Als de zende lingen van de Amerikaanse baptisten in Kongo terugkomen zullen niet zij maar Kongolese christenen de leiding van de zending op zich nemen, zo heb ben woordvoerders van dit zendingsge nootschap in New York aangekondigd. Kongolese christenen hadden al een aantal leidende taken overgenomen. Na tuurlijk hebben de zendelingen de cri sis in deze vorm niet zien aankomen, maar vóór die tijd hadden de Ameri kanen hun werk al zo georganiseerd dat bij een eventueel vertrek de zen ding door kon gaan. Soedan tegen de zending KARTOEM (EPS) De gouverneur van de zuidelijke provincie in de Soe dan heeft alle christelijke zendelingen bevolen dun boekwinkels en andere ondernemingen voor de verkoop te sluiten. Deze maatregel tegen de zending is een nieuwe stap op de weg naar alge hele islamisering van de Soedan, waarvoor de regering een campagne voert. DREISCHOR. Door het aanne mingsbedrijf Van Dongen-de Voogd uit Haamstede wordt momenteel het nood- gemaal aan de verbindingsdijk tussen Dreischor en Sir-Jansland gesloopt en de machines gedemonteerd. Nu het nieu we gemaal aan de Dreisehorse zeedijk sinds enige tijd in bedrijf is gesteld, was het oude gemaal overbodig gewor den. De jeugd van Dreischor en Sir- Jansland is met deze opruiming echter helemaal niet zo ingenomen, want de grote ijzeren buizen deden uitstekend dienst als zwembassin. WESTKAPELLE. Onder leiding van de heer A. Huibregtse, secretaris van de V.V.V. Westkapelle, werd het laatste strandfeest van dit seizoen ge houden. Vele kinderen deden mee aan de wedstrijden in het bouwen van for ten en zandfiguren waarmee prachtige prijzen te winnen waren. ZAAMSLAG. De Ned. Heidemaat schappij heeft een plan gemaakt voor het aanleggen van bluswatervijvers in alle gemeenten ln Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De plannen zijn of zullen aan de diverse gemeentebesturen wor den voorgelegd. Blijkt, dat vrijwel alle gemeenten interesse hebben voor de aanleg van vijvers, dan zal gepoogd worden de werkzaamheden in D.A.C.W.-verband uit te voeren, waardoor een aanzien lijke subsidie wordt verleend in de kosten. Voelen echter tal van gemeen ten niet voor het plan van de Heide- mij., dan kan i.v.m. de dan daar uit voortvloeiende stijging der kosten per vijver niet tot uitvoering wor den overgegaan. RILLAND. De timmerman-metse laar J. van Rijis-bergen, die vorige week tijdens werkzaamheden van de zolder van een landbouwsehuur in een kelder viel en in het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg moest worden opgenomen, verkeert nog steeds buiten bewustzijn. Zijn toestand i-s ernstig. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen 31/8 Ita. Campania, Ned. Venus, vertrokken 30/8 Ned. Noord, Ned. Aldert L, 31/8 Noo. Nonnor, Ita. Campano. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 30/8 Paris, Helicon, Schiedijk, Fi/nlandia, Banka, Phoenix, Diogenes, Rosenburgh, Hen- ja. 31/8 Oranje, Start, Rio, gepass. naar zee (Ned. schepen) 30/8 Dinkel, Goote. Albert V, Beninkust, Schie, 31/8 Arendsdiik, Oongo- kust. ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD SOUBURG Zaterdagmiddag om drie uur word enin het Kanaal door Walche ren de wisselbekers voor de scholen ver- zwommen. Zwemmers en zwemsters van alle schol enuit Souburg, Ritthem, Kou dekerke en Nieuwland doen hieraan mee BRESKENS, 31 aug. 428 kg tong, 88 kg bot, 3059 kg exportgarnalen. VEERE 31 aug. Exportgarnalen 2505 kg 130—269, handelsgarnalen 383 166—188. bot 224 27—48, tong 279 137—400, rog 13 40— 50. paling 14 175—286, tarbot 5 kg 66—121, visiever 1 60, ongesorteerde vis 27 kg 2670. AI A h KTEER1CI nTJ\ St. ANNALAND, 31 augustus Bintje bon- ken 18.55; Gewone 9.64—11; drielingen 3.90: voer 2.15; eigenheimers bonken 7.15; gewone 12—13.57; drielingen 5.90; alles per 100 kg. Aanvoer 50 ton. SCHERPENISSE Bintje bonken 18; Ge- wone 8,509.37; voer 2.15; eigenheimers bon ken 7; gewone 12.1613.10; alles per 106 kg, aanvoer 13 ton. BERGEN OP ZOOM, 31 aug. Andijvie 830, sla 3—17, bospeen 15—17, waspeen 7— 13, prei 1021, bloemkool 10.75, sav. kool 7 8, rode kool 3,55, witte kool 411, stnm- boon dubbele princessen 6171, staakprinces- sen 2561, snijbonen 2567, tomaten 2043, komkommers 822, spinazie 637, kroten 9, bonne louise d'avranches 4155, beurre har dy 5272, saint remy 20—23, beurrede me- rode 1516, beurre d'amanlis 35—37, triumph de vienne 42—57, james grieve 12—39, manks codlin 7—20, ellissons orange 6—30, druiven 191201, perzik 58138, bramen 89102. BERGEN OP ZOOM, eiernoteringen, in gaande donderdag 1 sept. prijsklasse 0 20 ct, I 19 ct 11 18 ct, III 17 ct, lv 14 ct, v 12 ct, vl 10 ct, v 11 8 ct. KRABBENDIJKE, 31 aug. Dubb. prln- cessebonen 11 59, james grieve 1 90-95 24, 85- 90 27, 80-85 31, 75-80 34, 70-75 37, 65-70 29, II 80-85 24—31, 75-80 27—30, 70-75 29. 65-76 26—27, Illgrof 14—25, fijn 11—19, kroet 3—6, val 6, ellissons orange II 80-85 27, 75-80 32, 70- 75 37 65-70 39, Illgrof 14, tydeman e.w. 1 85- 90 68, 80-85 70, 75-80 73, 70-75 66, zoete kroon 1 65-75 32, 55-65 16. II grof 20, fijn 12, manks codlin 1 70-80 24, 60-70 21, triumph de vienne I 9095 77, 8590 79, 80-85 87, 7580 87, 70-75 90, II 70-75 78, Illgrof 50—58. fijn 53, verpakt fruit James Grieve 1 85-90 40, 8085 46, 75-80 47, 70-75 43. TERNEUZEN, 31 aug. Sla 7.60—13, bloemkool 1045, groene komkommer 1315, witte komkommer 8—12, selderij 7—10, kro ten 67, aardappelen per 100 kg: barima 1 1415, bintje bonken 1516, bintje 1 8.8ü 9.90, eigenheimers 11 12.70, groenten per kg: andijvie 13—23, stoksnijbonen 2050, prln- cessebonen 4159, sabo 4448, rode kool 7— 8, sav. kool 2—8, rabarber 14, tomaten A 23 39, B 47, C 2027 uien 512, waspeen 10— 13, pruimen 105, druiven 1 177148, druiven II 148, bramen per doosje van 250 gram 11. Appelen, manks codlin 70-80 2023, 60-70 18—19, 2d 9—13, Illgrof 16—18, fijn 9—10, james Grieve 1 85 30—33, 80 29—35, 75 32— 35, 70 35 65 28, II 85 28, 80 28—32, 75 25, 70 27—28, 65 24—27, lid 15—17, Illgrof 20—33, fijn 1020, kroet 613, tydeman early W. I 85 66, 80 86, 75 71, 70 64, Illgrof 56, Illfijn 39, zoete appelen Illfijn 1222, peren: clapp's favourite 1 55-60 3941, triumph de vienne 1 85 77—81, 80 85—88, 70 85—89. 70 90—93, Ill grof 48—57, Illfijn 31—52, kroet 28. STAVENISSE, 31 aug. Eigenheimers gewone 12.3013.10, bonken 8, bintje gewo ne 9.309.80, bonken 18, aanvoer 18 ton. ST. MAARTENSDIJK, 31 aug. 8 Eigen- heimers 1 11.13—11.71, 11 8.01—10.50, bintje I 9.10-10.31, 11 8.49—9.00, bonken 18—50, voer 2.10, furore 10.16 aanvoer 40 ton. THOLEN, 31 aug. Bintje bonken 17, ge wone 89.36, witte eigenheimers bonken 12.53 13.17, Gewone 68, Poters 5.35, Kriel 2, alles per 100 kg. aanvoer 20 ton. GOES, 31 aug. Export en Industrievei- ling: ?igeunerin KL I 85-95 12, 75-85 14. 65- 75 13—14, II D 9; KL II 85-95 14; 75-85 10. 65-75 9.50—10, II D 6; Mank's Codlin KL I 70-80 21; 60-70 21; II D 11; KL II 70-80 19; 60-70 19; II D 8.50; James Grieve KL I 85- 90 28, 80-85 32, 75-80 36. 7075 37—39, 65- 70 35—36. KL II 8590 27, 80-85 28, 75-80 33, 70-75 32, 6570 31; Franse Wijnpeer KL I 60-70 29, 60-70 26, II D 17, Dubb pr bonen II 62, II 56, Bramen Exp 74, II 54, afw 40. Gewone veiling: Zigeunerin grof 910, Mank's Codlin grof 1213, fijn 6, James Grieve grof 2228, Elissons Oranje KL I 65-75 36, Clapp's de Favourite grof 45, Br. d'Amanlis KL 1,70-80 35, 60-70 37, II D 27, grof 3135, fijn 29, Br de Merode grof 25 fijn 17, Tr de Vienne KL I 80-85 81—82, 75- 80 89—90. 70-75 94—96, KL II 80-85 76—79, 75- 80 83, 70-75 7778, Abrikoospruim grof 88 89, burbank giant I 71, II 30, monarch I 100, fabriek 40, bramen per doos I 24, II 14 19: groenten: per stuk bloemkool A I 49 56. A II 40. B 41—48, B II 22—38, afw 22— 28, kropsla I 1115, C I 5—9, komkommers A 1026, B 815, C 8, meloenen 4186, per bos kroten 67, per kg tomaten A 2837, B 2834, C 20—31, dubb pr bonen II 46— 61, stoksnijbonen 36—80, pronkbonen 17—45, trospr bonen 6668. gr sav kool 7, rode kool 58, andijvie 713, prei 2729, peen 3—6, augurken A 120, B 109—110, C 15—42, E 10, druiven I 146157, II 143, aardappelen grote 6—10. MIDDELBURG, 31 AUG. Appels: james grieve 80/85 25—35, 75/85 29, 70/75 28—36, 65/70 26—33, 11 d 21—30, 111 14—28, laxton furtone 70/op 34. 60/70 25, 11 d 16, 111 12—27, manks codlin 70/80 23, 60/70 1320, 11 d 1316, 111 611, zigeunerinnen 75/85 1517, 65/75 13—16, 11 d 6.14, 111 7—16, keswick 70/80 15, 60/70 17, 11 d 13, benoni 6(^ 65 49, 111 45, clapps favourite 75/op 44, 65/75 48. 55/65 44 48, 60/op 48, 111 4246, peren val en kroet 3846, appels val en kroet 715, pruimen: reine victoria 90122, reine cl. d'althan 101 138, jefferson 123124, bramen doosjes 19 23, druiven 137172, netmeloenen 4178, suikermeloenen 7681, ananasmeloenen 57 84, kasperzik 1622, tomaten per kg a 2024, b 2127, c 1416, aardappelen: bintjes bon ken 910, groten 6, sla 1223, bloemkool 4 per kist 3174, 6 per kist 2270, 8 per kist 1250, 10 per kist 1034, andijvie 1522, sav. kodl 6, rode kool 45, witte kool 4, postelein 3844, spinazie 3146, waspeen 1013, bos peen 1024, boskroten 46, snijbonen 25 68, pronkbonen 2646, dubb. prinsessen 38 76, prei 1016, komkommers a 820, b 8—14, c 8—10. kleine eitjes I q Fijn van smaak O Hoge voedingswaarde 0 Stevige schaal q Hèt eitje voor de kinderen O Extra voordelig

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4