Afrikaanse staten: samenwerken met V.N.! LOEMOEMBA STAAT ALLEEN Congo verjaagd uit stad in Kasai EMULGATOR AL IN OUDE PLANTA GEPROBEERD (loedif Zeeuwsen Dagblad 't venster op de wereld ARKS beschuit tut'/ Djakarta hitst organisaties in Japan op Lijk van jongen in kelder BEKENDMAKING O De BiltRegen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maatregelen in het buitenland Volksgezondheid wist niets van Planta Beter besluit VAN DJAKARTA NAAR SINGAPORE Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschrevén, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. 'k Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 118666, telefoon Directie ea administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij «een gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 30, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4645 Donderdag 1 september 1960 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Het was gisteren geen geluk kige dag voor premier Loemoemba 1 De conferentie van onafhankelijke Afrikaanse staten heeft hem in zijn tegenwerkingen jegens de Verenigde Naties geheel alleen laten staan door een resolutie aan te nemen waarin wordt aangedrongen op loyale samenwerking met de V.N. en waarin de incidenten tussen Congo lese troepen en de volkerenorganisatie worden betreurd Cï Het Congolese leger is volgens berichten uit Elizabethstad (in Katanga) verjaagd uit Bakwanga, de hoofdstad van Mijnstaat, een deel van de provincie Kasai dat zich enige tijd geleden van de rest van Congo heeft afge scheiden. Ook enige andere plaatsen in Mijn- staat zouden ontruimd zijn. In feite stond Loemoemba gistermiddag geheel alleen nadat er op de pan-Afrikaanse conferentie, waaraan dertien Afrikaanse landen deelnemen, een resolutie was aangenomen waarin de Verenigde Naties hogelijk werden geprezen. Loemoemba heeft het initiatief tot het houden van de conferentie genomen en het was zijn bedoeling dat de A- frikaanse landen hem de belofte zouden geven dat zij hem met troepen zouden steunen om Katanga te heroveren, on verschillig of de Verenigde Naties daarmee zouden instem men of niet. Hij had gehoopt dat de dertien landen zich duidelijk zou den verenigen met zijn eis dat de blanke troepen van de Verenigde Naties Congo moesten ver laten. „Loyaal In plaats van dat alles gaven de Afrikaanse landen hem de dringende raad om loyaal met de Verenigde Na ties samen'te werken en voortaan te zorgen dat er zich geen nieuwe inci denten voordoen die het zegenrijke -verk van de volkerenorganisatie zou den kunnen schaden. Wat er in de provincie Kasai is ge beurd is niet geheel duidelijk. Volgens de regering van de zelfstandige Mijn- staat, die zich vrijwel geheel in bal lingschap in Katanga bevindt, hebben de troepen van Albert Kalonji, presi dent van Mijnstaat, de bezetting van Bakwanga verdreven. Toekijken Verscheidene Congolese soldaten zouden zijn gesneuveld. De troepen van de Verenigde Naties zouden zich hebben bepaald tot toekijken en slechts maatregelen hebben genomen om te voorkomen dat blanken slacht offers zouden worden van de strijd. Bij de Verenigde Naties noch bij de Congolese regering was bevestiging van deze berichten te verkrijgen, maar onwaarschijnlijk lijkt de her overing van de hoofdstad van Mijn staat niet omdat Loemoemba's troepen weinig talrijk zijn en weinig geestdrift aan de dag leggen. Reprimande België heeft gisteren van Hammar- skjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, een reprimande ge kregen wegens het traag terugtrekken van de Belgische troepen. Op 29 au gustus, te middernacht, toen de eva cuatie voltooid had moeten zijn, was de terugtrekking nog in volle gang. De Belgische regering heeft onmid dellijk geantwoord dat deze vertra ging geen kwestie van kwade wil was, maar het gevolg van gebrek aan vlieg tuigen. Advertentie Nu is er... éM Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met nu en dan enige regen. Weinig verandering in tem peratuur, Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. MIESJE: Komt de zomer in de herfst- maand? 2 sept zon op 5.52, zon onder 19.2 maan op 17.37, maan onder 1.56. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Met ongeveer drie duizend nieuwe Planta-gevallen en eenzelfde aantal genezingen is de mar garineziekte in Nederland constant ge bleven. De onrust breidt zich over West- Europa echter uit als een olievlek: nu hebben ook Zwitserland en Beieren maatregelen genomen om te voorko men, dat er Nederlandse Planta of produkten, waarin Planta is verwerkt, de grens overkomen. Inmiddels is gebleken, dat de emulga- tor, die verantwoordelijk wordt geacht voor de huidziekte, niet alleen in de Planta met de rode band is gebruikt, maar ook al eerder voor de oude Planta. Bij de GG en GD in Rotterdam zijn de gegevens bekend over de hoeveelhe den van deze soort margarine, die het land zijn ingegaan en de plaatsen van bestemming. Rotterdam en omstreken was één van de gebieden, waar de emulgator in de oude Planta op het publiek is beproefd, zodat de medici nu gaan twijfelen aan de lengte van de periode tussen het gebruik en het uitbreken van de ziekte. Langer Aanvankelijk werden daarvoor tien dagen aangenomen, maar nu het gif gi eerder moet zijn verspreid stelt men vei ligheidshalve deze periode langer. Hier uit valt ook te verklaren, dat er nog steeds nieuwe gevallen binnenkomen. Daarbij is het verheugend, dat zich onder de nieuwe gevallen weinig ernsti ge voordoen Er zou uit kunnen worden afgeleid, dat na het gebruik van de emul gator op den duur een bepaalde immuni teit gaat optreden. Deze overtuiging wordt gesteund door de wetenschap, dat de meeste ernstige zieken maar weinig Planta hebben gegeten of het via gebak of bij kennissen hebben binnengekregen. Meldingsdienst loopt De meldingsdienst van de Plantaziekte komt nu goed op toeren: vele artsen melden persoonlijk de nieuwe gevallen, die zich in hun praktijk voordoen en ge ven daarbij ook de behandelingsmetho den op. In het Duitse grensgebied breidt de ziekte zich verder uit: uit Aken komen I meldingen van drie ernstige gevallen uit één gezin, dat zijn inkopen in Nederland doet Ook een negenjarig jongetje in Emmerik, wiens ouders Planta plegen te j kopen over de grens, is in een ziekenhuis opgenomen. De overige gevallen onge- veer honderdvijftig zijn van lichte aard. Tweemans onderzoek In afwachting van de commissie van vooraanstaande Nederlanders, die bij Unilever moet nagaan of er misschien nalatigheden in het spel zijn geweest bij de produktie van Planta, is er een medisch tweemanschap naar West-Ber- lijn vertrokken: de Rotterdamse huid specialist prof. dr. E. H. Hermans en de inspecteur in algemene dienst van de geneeskundige hoofdinspectie, de arts B. V. Bekker. Zij zullen nagaan, of er in de periode, dat in West-Duitsland Union-margarine werd gegeten, die een zelfde emulgator bevatte als de Planta (een emulgator, die uit een Hamburgse oliefabriek afkom stig is), dezelfde verschijnselen voorkwa men als nu in Nederland. Het in Rotterdam gevestigde hoofdkan toor van de sojabonenstichting deelt mee, dat het volkomen uitgesloten is, dat soja-olie als zodanig nadelige gevolgen kan hebben bij consumptie: de emulga tor, die voor Planta werd gebruikt was: er een chemische afleiding van, die de structuur geheel veranderde. De laatste barricade is geno men de drempel is geslecht: gistermiddag werd Europoort zout. Door een smalle geul stroomde het zeewater binnen de nog slordige bedijking van Rotterdams nieuwe havencom plex en een fluitconcert bege leidde deze laatste stap op weg naar een nieuwe, grootse haven aan Westeuropa's kust. Dit mo ment heeft de Rotterdamse foto graaf Bart Hofmeester vastge legd op een foto, die de snijkop- zuiger Sliedrecht II toont op de grens van zoet en zout. en het margarinebesluit in het bijzonder niet moeten worden verbeterd. (Dit be sluit zegt overigens wèl dat voor de ge zondheid schadelijke bestanddelen niet aanwezig mogen zijn). Het lid van de Tweede Kamer de heer Burger (P.v.d.A.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd, of hij er zich van heeft vergewist, dat een straf rechtelijk onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van de Planta-epidemie. Hij vraagt voorts, of de normale civiele rechtspleging niet minder effectief lijkt om op„ korte termijn een schadevergoe ding voor de slachtoffers van de ziekte te krijgen, omdat er zoveel minderdraag- krachtigen bij betrokken zijn. Voorts vraagt hij om epn speciale voorziening opdat een bevredigende tegemoetkoming aan de zieken of hun nabestaanden wordt verzekerd. ROME, (Reuter) Tijdens de opna men van de film Constantijn de Grote, die in Rome worden gemaakt, is de filmster Cornel Wilde door een leeuw aangevallen. Hij werd aan armen en heup gewond. Wilde speelt in de ""film' de rol van éèn gladiator. In de opname die gisteren werd gedraaid, moest hij „vechten" met drie leeuwen. Tussen hem en de leeu wen in stond een glazen scherm. Het ongeluk gebeurde toen een der leeuwen door het glas sprong. Advertentiën Zeeuwen" eten Nieuwe nationalisaties DJAKARTA (Reuter/A.P.) Het Indonesische (eenheids)par- lement heeft gisteren (met alge mene stemmen) in een resolutie de regering te Djakarta ge vraagd voorbereidingen te tref fen voor krachtige maatregelen op diplomatiek en economisch gebied tegen Japan. Minister Su- bandrio, die het debat bijwoonde zei hierop terstond dat „de re gering de gevoelens van het par lement ten volle begrijpt". Subandrio deed een beroep op ,,onze vrienden in Japan" om de Karei Door man niet in Japan toe te laten. Hij gaf de verzekering dat de Indonesiër geen haatgevoelens tegen het Japanse volk zal blijven koesteren, indien Japan zijn houding wijzigt. „Doet het dat niet", aldus Subandrio, „dan zullen wij tot onze spijt bepaalde stappen moeten nemen." „Invloed" In zijn resolutie drong ook het parle ment er bij de Japanse bevolking op aan haar invloed" op haar regering te ge bruiken. In een andere resolutie heeft het parle ment de Indonesische regering gevraagd ook de laatste resten van het Neder landse kapitaal in Indonesië over te nemen „dat in gemengde ondernemingen inbegrepen". Dat was een vingerwijzing naar Shell en Unilever. Ook voor deze resolutie had de Indo nesische regering volgens Subandrio vol ledig begrip. Ons conflict met Nederland, zei hij verder, is niet slechts van poli tieke of territoriale aard „maar kan ook bijna beschouwd worden als van fysieke aard". Al eerder President Soekarno zelf schijnt er al eerder toe besloten te hebben gemengde ondernemingen als Shell en Unilever te nationaliseren. Hij zou dat al hebben wil len doen, maar hij zou het advies hebben gekregen zijn plannen voorlopig te laten rusten, omdat zij rampzalige gevolgen zouden hebben voor de wankele economie in Indonesië. Soekarno vond toen de uitwijkmoge lijkheid van het verbreken van de be trekkingen met Nederland. Geen wijziging Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag-heeft intussen gisteren nog èens verklaard dat de Nederlandse rege ring geen aanleiding ziet om het bezoek van de Karei Doorman aan Jokohama af te gelasten. De Japanse ambassadeur in Den Haag heeft gisteren bevestigd dat de Nederlandse regering Japan heeft toe gezegd dat de Karei Doorman en de begeleidende schepen na het bezoek aan Japan niet meer naar de Nieuwguinese wateren zullen terugkeren. Ik zie tot mijn genoegendat uw man nog steeds in de diergaarde werkt, mevrouw Eigen nieuwsdienst Het rijksinstituut voor de volks gezondheid is in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor het in de handel brengen van de nieuwe Planta-marga- rine. Dit is gebeurd buiten medeweten van het instituut en is niet gebaseerd op een door het instituut verstrekte beoordeling. Dit is de kern van het antwoord, dat minister Van Rooy gegeven heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts. In juli 1959 begon het instituut op verzoek van Unilever aan een onderzoek van drie nieuwe emulga- toren, maar dat is nog niet afgelopen daarom kan ook niet worden gezegd, dat het onvoldoende is geweest. Wel is de minister van plan zo gauw mogelijk advies in te winnen over de vraag of de warenwet in het algemeen Dr. H. A. Philipse, Nederlands bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Beiroet, zal binnenkort tevens als zodanig in de nieuwe repu bliek Cyprus worden benoemd. Van onze correspondent SCHIEDAM. Arbeiders van het aannemingsbedrijf Muys en de Winter hebben gistermiddag in Schiedam een I gruwelijke vondst gedaan. In het kelder- byatH van -de jonnen funderingen aan jde Mgr. Nolenslaan vonden zij het lijk- ije van Willibrordus Hyacinthus Maria j Franken uit de Schiedamse Ketelstraat, die sinds 24 maart 195? bijna ander half jaar geleden op onverklaarbare wijze was verdwenen. De achtjarige jongen moet die dag in de betonnen kelders hebben gespeeld, die voor de winkelgalerijen in de Mgr. Nolenslaan waren gestort. Daarbij is hij in de 1.30 meter dieper gelegen kelders voor de stookplaats van de centrale ver warming gevallen. Anderhalf jaar geleden werd de bouw van de galerijen gestaakt en werden de kelders onder water gezet. Spelender wijs moet de jongen van het ondiepe in het diepe water zijn geraakt. Advertentie DEN HAAG. De heer S. Hettinga, die eerste secretaris bij de Neder- landse diplomatieke vertegenwoordi- j ging in Djakarta is geweest, is tijde- i lijk als consul tewerkgesteld op het Nederlandse consulaat-generaal te Sin-j gapore. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Uitgebreid provinciaal nieuws Uitgebreid binnenlands nieuws Uitgebreid buitenlands nieuws Het dagblad, waarmee U van alle markten thuis bent Ik verzoek U mij gedurende vier weken liet Zeeuwsch Dagblad te doen toekomen op onderstaan adres. Daarvoor betaal ik 1.12. Naam Adres Woonplaats Deze bon zenden aan: Zeeuwsch Dagblad, Postbus 4, Goes. In open enveloppe met 4 cent gefran keerd te zenden aan: Adm. Zeeuwsch Dagblad Lange Vorststraat 90. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1