Linkse Japanse vakbond dreigt met geweld VAARPLAN DOORMAN GEWIJZIGD NEDERLAND ZWOM NAAR EREPODIUM Planta-uitslag dezelfde als blaasjesziekte Grens door Berlijn plotseling dicht Tokio zou compromis' wensen KOERIER VERDACHT VAN AANSLAG IN ARREST Gat viel in rijksweg bij Rotterdam 4.2KB ADJUDANT NA CONFLICT MET PENSIOEN CORRIDOR WORDT REDREIGD De BiltKoel Minder somber PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Onverbroken" Militaire salarissen 1 oktober omhoog Kotter viste mijn op MASSEUR KAN0PL0EG OMGEKOMEN Jordanië rouivt en is paraat SOJA-TOEVOEGSEL WAARSCHIJNLIJK DE SCHULDIGE LAATSTE NIEUWS Tussenhandelaar in auto's berecht ONDER SLACHTOFFERS VLIEGONGELUK DAKAR WAS ROTTERDAMMER KONINKLIJK GEZIN NAAR NEDERLAND Het weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 118666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartasl' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—- 16e jaargang No. «44 Woensdag 31 augustus 1960 DEN HAAG l)e Japanse vakvereniging van havenarbei ders (420.000 leden) heeft ge dreigd dat zij haar toevlucht zal nemen tot geweld indien de Karei Doorman en de jagers Limhurg en Groningen de haven van Yokoha ma binnenvaren. Zij heeft dat het Japanse ministerie van buitenland se zaken lalen weten, zo meldt As sociated Press uit Tokio, toen zij gisteren de intrekking kwam eisen van de vergunning, die aan het Nederlandse smaldeel V voor een bezoek aan deze Japanse haven is verleend. De vakvereniging is aangesloten bij de Schyo, een linkse vakcentrale, die naar eigen zeggen drie miljoen leden telt. Waartoe de linkse vak bonden in samenwerking met linkse studentenorganisaties in staat zijn, is gebleken bij de agitatie van enr kele maanden geleden tegen het be zoek van president Eisenhower. De Japanse regering moest ten slotte Eisenhower vragen van zijn bezoek af te zien, waarmee zij overigens haar bestaan niet' kon redden. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren botweg meegedeeld dat op de eisen van de vakvereniging niet zal worden geantwoord. Intussen schijnt de Japanse regering echter minder zeker van haar zaak dan uit deze verklaring zou kunnen blijken. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft Tokio zelfs een „compromisoplossing" aan Den Haag voorgelegd, die bij de Nederlandse regering een willig oor heeft gevonden. Het compromis zou daaruit bestaan dat het smaldeel na het bezoek aan Jokohama niet naar de Nieuwguinese wateren zal terugkeren, maar terstond zal doorvaren naar Auckland in Nieuw-Zeeland als eerste tussenhaven op de terugweg naar Nederland. Dat zou een afwijking betekenen van het oorspronkelijke vaarplan. Kort na de aankomst van de Nederlandse oor logsschepen bij Hollandia verklaarde de commandant van het smaldeel, com modore Ferwerda, nog dat het bezoek aan de Nieuwguinese wateren zou worden „onderbroken" voor een bezoek aan een naburig land. De bedoeling was geweest dat het smaldeel uit Joko hama eerst nog zou zijn teruggekeerd naar de Nieuwguinese wateren alvo rens de thuisvaart te beginnen. De Japanse regering hoopt kennelijk dat met deze „tussenoplossing" de fel ste bezwaren van Indonesië tegen het Nederlandse vlootbezoek zullen wor den weggenomen en dat de linkse or ganisaties in Japan zelf de wind uit de zeilen zal worden gehaald. Indonesië heeft tegen het bezoek enkele malen krachting geprotesteerd en gedreigd met een „ernstige reactie" indien Ja pan zijn toestemming voor het Neder landse bezoek niet zou intrekken. Óp het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was gisteren de officiële reactie: het vaarplan staat nog niet vast in verband met vlootbezoeken aan andere havens. Mededelingen hier over kunnen pas worden gedaan wan neer de onderhandelingen daarover zijn afgesloten. Of deze onderhandelingen alleen met Japan of ook met andere landen worden gevoerd, wilde men niet zeggen. Het bezoek van het smaldeel aan Jokohama staat op het programma voor 8 tot 12 september. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De verhoging van de salarissen voor alle drie delen van de krijgsmacht, landmacht, luchtmacht en marine zal op 1 oktober ingaan. In de commissies georganiseerd overleg van het militair personeel zullen de ont- werp-regelingen zo spoedig mogelijk worden behandeld. De regering stelt een gedifferentieerde verhoging voor, waarbij de bezoldiging van lagere en middelbare rangen het meest worden verbeterd. Gemiddeld ligt de verhoging op ongeveer vijftien procent. Van onze Haagse redactie 4 DEN HAAG. Gistermorgen be merkte de Scheveningse kotter Sch 10 dat hij een mijn in zijn net ten had opgehaald, een zeer zwaar projectiel. Het schip was al in de haven, toen de bemanning begreep, welk een gevaarlijke vangst zij had gedaan. De mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine sprak als haar oordeel uit, dat het waarschijnlijk een mijn uit de eerste wereldoorlog is. De huid van de mijn was doorge roest en de uitsteeksels waren ver dwenen. In de loop van de middag heeft de dienst het gevaarlijke voor werp onschadelijk gemaakt. Eigen nieuwsdienst ROME. De 28-jarige masseur van de Nederlandse Olympische ka- noploeg, Gerardus Meyer uit Am sterdam, is gistermorgen vroeg in Rome bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. In een smalle straat is hij met zijn motorfiets op een vrachtauto gereden. Zijn duo- passagiere, de 24-jarige Britse Ethel Whitcet, werd ernstig gewond. RUISEND ging gis teren de stemming in 't Ne derlandse kamp bij de Olympi sche Spelen te Rome omhoog. Het tijdperk van de beruch te zo eervolle vierde plaatsen lijkt afgesloten. Er verscheen een Nederlandse deelneemster, Ma rian Heemskerk, op het erepodium en er is nu een werkelijke kans, dat het bij Mrian niet zal blijven. ZWEMMEN Marian Heemskerk won de zilve ren medalje op de 100 meter vlin derslag. Zy werd tweede in de fraaie tijd van 1 min. 10.4 sec achter Carolyn Schuier. Marianstijd is een nieuw Europees record. Wieger Mensonides was het twee de lid van de Nederlandse ploeg dat het podium besteeg. Hij zwon de 200 m schoolslag in min. 39.7 sec. en verwierf brons. De estafetteploeg 4 x 100 meter wisselslag dames behaalde een schit terend resultaat. Zy zwom haar serie in de beste tyd. Zy vestigde een nieuw Olympisch record. Donderdag is er dus kans op een gouden medalje. ROEIEN Lex Redelé, de Dordtse skiffeur, roeide een taktische race tegen zyn grootste tegenstander, de Rus Iwa- nov. Via de herkansing (donderdag) kan hij ongetwijfeld doordringen tot de finale. Dan gaat het opnieuw tegen Iwanov. Redelé's roeien wekte de beste verwachtingen. HOCKEY De Nederlandse ploeg verloor in een dramatische wedstrijd van de hockey-tovenaars Indië- Met 41 en met ere. Zeven minuten voor tyd stond het nog 11. De laatste wed strijd in deze groep speelt Neder land tegen Denemarken. WIELRENNEN Ook op de weg ging het voor Nederland slecht. De ploeg ver schoot al haar kruit In het begin van de wedstrijd en kwam aan het einde adem tekort. Zij eindigde ergens in het peloton. Voor verslagen van onze speciale verslaggevers en foto's van deze voor Neder land zo opwindende dag zie men onze sportpagina's. Marian Heemskerk op het ere podium! Na de honderd meter vlinderslag dames mocht zij het zilver in ontvangst nemen. Het goud had zij over moeten laten aan de Amerikaanse Carolyn Schuier (midden). Links de Australische Dan Andrews. (Telefoto) De Dordtse skiffeur heeft zich dan niet rechtstreeks in de finale geplaatst, het mag als zeker wor den aangenomen dat hij via de herkansing tóch nog in de strijd om goud, zilver of brons betrokken zal worden. Eigen nieuwsdienst AMMAN. Tot de tanden gewa pende militairen van het Jordaanse leger hielden gisteren alle strategisch belangrijke punten in de hoofdstad Am man bezet. Tot op de daken van de regeringsgebouwen hadden soldaten post gevat. Deze veiligheidsmaatregelen waren een gevolg van de aanslagen door middel van tijdbommen die maan dag de dood van elf Jordaanse rege ringsfunctionarissen tot gevolg hadden, onder wie premier Hazza Majali. Koning Hoessein heeft Majali's op volger, El Talhoeni, opgedragen on verbiddelijk op te treden tegen de lie den die voor de aanslag verantwoorde lijk zijn. Vijanden Wie dat zijn is nog altijd niet dui delijk. Nog steeds hoort men in Amman namen noemen van enkele hoogge plaatste personen, die drie jaar gele den een mislukte staatsgreep onderna men in Jordanië en die daarna een veilig heenkomen zochten en vonden in Syrië. Deze lieden hadden een per soonlijke rekening te vereffenen met de omgekomen premier. In Amman verluidt, dat enkele koe riers van het bureau van de minister president maandagmorgen spoorloos verdwenen. Twee van hen zouden naar Damascus zijn gevlucht. Deze koeriers zouden de aanslag gepleegd kunnen hebben, meent men in Amman. De koe riers kunnen de tijdbommen gemakke lijk in kleine koffertjes het regerings gebouw binnen gesmokkeld hebben. Gisteravond laat werd in Amman be kend gemaakt, dat de veiligheidsdienst tot arrestaties is overgegaan. Een der gearresteerden zou een'koerier zijn van het regeringspersbureau. Velen in de Jordaanse hoofdstad ma ken geen geheim van hun vermoeden, dat de werkelijke aanstichters van de bloedige aanslag in de Verenigde Ara bische Republiek gezocht moeten wor den. Radio Amman deed maandagnacht een bijzonder scherpe uitval, die tegen Damascus was gericht, de hoofdstad van het Syrische deel van deze repu bliek. De regering liet zich tot nog toe niet verleiden vermoedens uit te spre ken over hen die verantwoordelijk zijn voor de gewelddaad. Het onderzoek is nog in volle gang. Het heeft niet veel gescheeld of ko ning Hoessein was maandag in het regeringsgebouw aanwezig geweest toen de twee tijdbommen ontploften. Een vergadering van het kabinet onder zijn leiding, die daar gehouden zou wor den, werd op het laatste moment af gelast. Eigen nieuwsdienst Op het nippertje is gisterochtend een staking voorkomen van honderd arbei ders van Kloos te Kinderdijk, die bij de R.D.M. te Rotterdam een constructiewerk uitvoeren. Na tien dagen onderhandelen met de directie hebben zij nu als eis gesteld dat maandag het tarief op het loon moet zijn verhoogd van dertig tot vijfendertig procent. Als aan dit verlan gen niet wordt voldaan zouden zij het werk willen neerleggen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het beeld van de in 1958 in Duitsland opgetreden blaasjesziekte is hetzelfde als dat van de nu in Nederland heersende Planta-jeuk. Er bestaat zelfs een sterke aanwijzing, dat het hier, ook wat de oorzaak betreft, om dezelfde ziekte gaat. Deze verrassende conclusie is voort gekomen uit een gesprek van vier uur, dat de directeur-generaal voor de volks gezondheid prof. dr. P. Muntendam en zijn Duitse ambtgenoot dr. Joseph Stralau gistermiddag in Venlo hebben gehad. Het Unilever-concern, dat Plan- ta in de handel brengt, heeft laten weten, dat ook in 1958 in Duitsland door zijn Margarine Union een marga rinesoort in de handel werd gebracht, die dezelfde stof bevatte, als waarvan nu wordt vermoed dat zij de Planta- jeuk veroorzaakt. Destijds werd niet aan een vergiftiging maar aan een virus-infectie gedacht, maar nu zijn de deskundigen de schellen van de ogen gevallen. Sectie Uit de sectie op het stoffelijk over schot van de 34-jarige mevrouw Terp stra te Leeuwarden, een van de twee doden na het eten van Planta in nieuwe samenstelling, is voorlopig gebleken, dat er geen sprake is van een andere doodsoorzaak. Er wordt langs micros copische weg nog verder gezocht. Pas als daarvan de resultaten bekend zijn, zal de officier van justitie in Leeuwar den, mr. M. H. Gelinck, zijn standpunt bepalen over een eventuele strafrech telijke vervolging van Unilever. Doorzichtiger Het mysterie van de blijkbaar giftige margarine wordt dus steeds doorzich tiger. Terwijl er door de koekproducen- ten, die naar het buitenland exporteren, grote schade wordt geleden omdat de Nederlandse waar voorlopig niet meer wordt afgenomen in verband met de vrees dat er plantenmargarine in ver werkt is, komt de ziekteverwekker met de dag meer onder 't bereik dergenen, die het onderzoek langs chemische weg koortsachtig voortzetten. Belgische stem Nadat Duitsland en Frankrijk gewaar schuwd hebben tegen het gebruik vari Planta, waaruit in beide landen een algemene vrees voor alle soorten mar garine is ontstaan, heeft nu ook de Belgische regering haar stem laten horen tegen de Planta in de nieuwe samenstelling. Er zijn daar namelijk nu ook enkele gevallen van huidaandoe ningen geconstateerd, die naar van officiële zijde wordt opgemerkt, naar alle waarschijnlijkheid zijn veroorzaakt door „het gebruik van onrechtmatig uit Nederland ingevoerde produkten." De nieuwe Planta wordt niet in België gefabriceerd en er ook niet ingevoerd. In Nederland raakte het hoogtepunt van de ziekte weliswaar voorbij, maar er zijn redenen om aan te nemen, dat het aantal zieken nog altijd rond de zestigduizend schommelt, onder wie een honderdtal ernstige gevallen. Nieuwe gevallen komen er sporadisch bij. In enkele gevallen is met bepaalde anti- toxinen een kleine verlichting van de ziekte bewerkstelligd; een strooipoeder tegen de jeuk wordt ook veel gebruikt. Ontstelde Unilever ROTTERDAM. In een communi qué heeft de raad van bestuur van Unilever N.V. gisteravond laten we ten, dat hij „met grote ontsteltenis kennis heeft genomen van de moge lijke samenhang tussen de invoering van de nieuwe Planta en de nu in Ne derland heersende ziekte". Hoewel het volgens dit communiqué nog geruime tijd kan duren, eer wetenschappelijk is verklaard hoe deze ziekte kan wor den toegeschreven aan een nieuw, op soja-olie gebaseerd anti-spatmiddel, vreest de raad dat de waarschijnlijk heid van de samenhang groot is. Er zal een medische studiegroep wor den gevormd van Duitse en Neder landse deskundigen om de ziekte en haar verwekker verder te onderzoe ken. Hoezeer de raad van bestuur dit ook toejuicht, er moet daarnaast ze kerheid worden verkregen over de vraag of er en zo ja waar er bij de produktie van de nieuwe Planta na latigheden hebben plaatsgehad. Het onderzoek daarnaar in Nederland zowel als in Duitsland wordt aan een commissie van enige vooraan staande Nederlanders opgedragen, maar het zal de vraag zijn of het op korte termijn tot resultaten leidt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op de afrit van de rijksweg naar Dordrecht ontstond gisteravond tijdens het spitsuur een levensgevaarlijke situatie toen plot seling een groot, gapend gat in de rechterhelft van het wegdek viel. Een oplettende automobilist zag het voor zijn ogen gebeuren. Hij kon bij tijds afremmen. Deze plotselinge ver zakking van de ondergrond is vermoe delijk een gevolg van de enorme grond verplaatsing ten behoeve van het grote verkeersplein dat hier wordt aangelegd voor de aansluiting op de toekomstige verkeersbrug over de Maas bij IJssel- monde. Herstel Een gelukkige bijkomstigheid was dat het gat in de rijksweg viel boven een door stevige betonmuren begrens de duiker, zodat een verbreding van de meer dan twee meter diepe gaping niet behoefde te worden gevreesd. Veiligheidshalve werd alle verkeer in de richting Rijsoord over het rech ter gedeelte van de linker rijbaan ge loodst. Dat veroorzaakte uiteraard een geweldige opstopping die zich een paar uur lang twee rijen dik uitrekte tot bij het Feijenoordstadion. Personeel van Rijkswaterstaat be ijverde zich het hinderlijke gat zo snel mogelijk te dichten. Daar waren ver scheidene vrachten opvulzand voor no dig, maar omstreeks negen uur kon al met een provisorisch herstel van het wegdek worden begonnen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Aan de adjudant van de Amsterdamse verkeerspolitie, de heer B. Faassen, is op diens verzoek ver vroegd pensioen verleend. De heer Faassen, die kort geleden tot adjudant werd bevorderd, zou wat zijn leeftijd betreft, pas volgend jaar zijn loopbaan als politieman besluiten. Naar het Algemeen Handelsblad van gisteravond méldde, zou de beslissing van de adjudant in verband staan met de getuigenverklaringen, die hij binnan- kort moet afleggen in de zaak tegen agent Van M., tegen wie een klacht we gens mishandeling is ingediend. Van M. was de man die eerst betrokken is ge weest 4>i}>.de geruchtmakende zaak rond een Amsterdamse journalist, die op de Oude Zijds Voorburgwal, door.een hotel houder tegen de straat werd geslagen. Enkele weken later kwam Van M. weer in het nieuws toen hij in gevecht raakte met een chauffeur van een vrachtauto. Deze chauffeur meent, dat hij door de agent op het kruispunt Haar lemmerstraatSingel is mishandeld. Daarbij raakte Van ~M. overigens zelf gewond. Hij is nog steeds niet in dienst. Deze zaak is nog in vooronderzoek bij de justitie. Adjudant Faassen zou aan derden heb ben verklaard dat men een bepaalde getuigenverklaring van hem verlangt. Van de vechtpartij tussen Van M. en de chauffeur was hij namelijk ook ge tuige geweest. De chef van de verkeers politie kon ons gisteravond geen com mentaar geven. Het is een merkwaardige zaak. die in de rechtszaal wel uit de doeken zal worden gedaan zo meende hij. Bij zijn werk aan het nieuwe deel van de elektrische centrale op de Com pagnie Née'rlandaise de 1'Azote te Sluis kil is gistermiddag de 48-jarige heer J. Kommens uit Roosendaal, die als stu kadoor voor de I.G.B. in Breda werk te, dodelijk gevallen. Hij kwam van 25 meter hoogte met zijn hoofd op een rail terecht. De haaievinnensoep is vandaag bij zonder goed meneer. BERLIJN (Reuter) De toestand in Berlijn heeft zich gisteravond zodanig ver scherpt, dat de westelijke autoriteiten zich genoodzaakt zagen alle politiemannen, die geen dienst hadden te laten oproepen. Te middernacht kwam van het Oosten een politie-auto, gevuld met gewapende Oost- berlijnse politiemannen, naar de Brandenburgerpoort rij den. Zij verdwenen in een wachtlokaal. Er deden zich geen incidenten voor. ARNHEM. Een tussenhandelaar, die in Duitsland gestolen auto's in Bel gië aan de man bracht, is gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek. De eis was anderhalf jaar. Het is de 46-jarige P. S. uit Rotter dam, die samen werkte met zijn broer W. S. Gebruikmakend van handelaars- bewijzen bracht W. S. de auto's de grens over. Hij betaalde dan normaal invoerrechten. Toen P. S. hiermee eens was belast, liet hij de eigenlijke nummerplaten in de auto liggen. Hiermee werd de arg waan van de douane gewekt. Van de twee Duitsers, die de auto's stalen, is er een naar Naord-Afrika ge vlucht. De ander is gearresteerd en zal in Rotterdam worden berecht. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De Nederlander onder de 63 mensen die maandag bij het ongeluk voor de Afrikaanse kust met een superconstellation van de Air France om het leven zijn gekomen, was de 32-jarige heer E. L. Maandag uit Rotterdam. Hij was op weg naar Monrovia. Daar zou hij districtsmanager worden van de Rotterdamse elektrotechnische handel maatschappij Van Rietschoten en Hou- wens. De heer Maandag laat een vrouw en twee kinderen na. SOESTERBERG. (A.N.P.). Konin gin Juliana en prinses Irene zijn gis termiddag op de vliegbasis Soesterberg aangekomen met de regerin-gs-Friend- ship. Koningin en prinses hebben hun verblijf in Italië onderbroken om de verjaardag van prinses Wilhelmina te vieren. De Friendship gaat terug naar Ita lië en brengt vandaag prins Bernhard en de andere prinsessen naar Neder land. Eigen nieuwsdienst BERLIJN In strijd met de viermogendhedenovereenkomst van Potsdam heeft de Oostduitse regering de Westduitsers met onmiddellijke ingang tot 4 sept. de vrije toegang tot West- en Oost-Berlijn ontzegd. Deze onverwachte maatregel, die de Berlijnse crisis opnieuw zou kunnen aanwakkeren, heet te zijn gericht te gen de Westberlijnse „Tag der Hei mat", een congres van tienduizenden Duitse bannelingen uit de Oosteuro- pese gebieden op zaterdag en zondag a.s., maar slaat niet op de inwoners van West-Berlijn zelf en de leden van de westelijke garnizoenen. Wel zijn de westelijken gewaarschuwd „geen misbruik te maken van de luehtcorridors voor het vervoer van militairisten en wraakzuchtigen". Vier dagen De Westduitsers zullen voor een be zoek aan Oost-Berlijn, waar zij totnog toe naar believen konden komen en gaan, in die vier dagen speciale visa nodig hebben die zij kunnen aanvra gen bij het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken. In de Oostduitse verklaring is open lijk gesteld dat Amerika, Engeland en Frankrijk „de volle consequenties" zul len moeten dragen als zij de luehtcor ridors voor het vervoer van afgevaar digden gebruiken, daar het luchtver keer naar West-Berlijn volgens Pan- kow uitsluitend ten dienste mag staan van de drie westelijke garnizoenen. De Oostduitse regering noemt het zich een plicht zijn grondgebied en wegen te besehermen tegen „West- duitse oorlogsstokers", hetgeen zou kunnen wijzen op moeilijkheden voor reizigers naar de conferentie, die per auto of trein gaan. Gevolgen Het is nog allerminst duidelijk wat de gevolgen van de Oostduitse maat regel zullen zijn. Als de Oostduitsers werkelijk ook willen verhinderen dat congresgangers zich per vliegtuig naar de bijeenkomst begeven zullen zij de hulp moeten inroepen van de Russen. Immers, het luchtverkeer staat onder controle van het veiligheidscentrum in Berlijn, bestuurd door Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk ge zamenlijk. De Oostduitse regering tracht haar stap te rechtvaardigen door te stellen dat Berlijn geen deel is van de West- duitse Bondsrepubliek, zodat West- duitse oroganisaties geen recht hebben in deze stad vergaderingen te beleggen. Hetzelfde argument is gebruikt tegen een eventuele zitting van de Westduitse Bondsdag in West-Berlijn, die Kroesj- tsjef met de sluiting van een apart Oostduits vredesverdrag heeft gedreigd te zullen vergeiden. Congres De „Heimatvertriebenen" van het door de Oostduitsers als „Haatcampagne tegen het Oosten" gewraakte congres, zijn afkomstig uit Oost-Pruisen, Pom- meren, Silezië en Sudetenland en aan het eind van de tweede wereldoorlog voor rode legers uit naar het Westen gevlucht. Burgemeester Brandt van West-Ber lijn kondigde onmiddellijk na het be kend worden van de -jongste Oost duitse manoeuvre aan dat hij vanmor gen met de drie westelijke comman danten in Berlijn zal beraadslagen over de beperking van de vrijheid van toegang tot Berlijn en van de bewe gingsvrijheid binnen de stad. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Vrij koel weer met wisselende be wolking en enkele buien. Langs de IWaddenkust aan vankelijk nu en dan nog harde, el ders matige tot krachtige noord westelijke wind. MIESJE Trui en h regenjas! 1 sept.: zon op 5.51, zon onder 19.28; maan op 16.49, maan onder 0.51. Van onze weerkundige medewerker B(j bakken is het hemelwater gis teren gevallen. In twaalf uur is on net vnegveia ueeien op ae ve- Iuwe 27, op het vliegveld Gilze- Rijen 24 en te Soesterberg 22 milli meter gevallen, terwijl Schiphol twintig en de vliegvelden Vpen- burg en Valkenburg bij Katwijk elk negentien millimeter meldden. Daarbij kwam de temperatuur plaatselijk niet boven de 14 gra den! Het is dus een allesbehalve waardig slot van de laatste zomer maand Ook vandaag zal de tem peratuur niets verbeteren, want er is lucht in aantocht uit het Poolge bied. Nu moet men daarvan ook weer niet het allerergste denken, want het zeewater kan er nu voor zorgen, dat deze lucht onderweg flink warmte opdoet. Bovendien is de lucht droger, zodat er tussen de buien door opklaringen zijn te verwachten, waardoor het weer vergeleken hij gisteren heel wat minder somber zal zjjn, maar zo merweer is en blij'ft verre, terwijl de kans op een bui blijft bestaan. weer wind max.t. n.sl. Helsinki regen O 11 13 Stockholm regen N 13 17 Oslo l.bew. NNW 16 3 Kopenhagen regen zw 17 1 Aberdeen regen N 15 0.4 Londen h.bew. WNW 19 0 Amsterdam regen NW 18 20 Brussel regen NNW 18 1 Luxemburg regen W 14 5 Parijs regen w 19 0.1 Bordeaux l.bew. WNW 21 0.3 Grenoble zw.bew. NW 22 0 Nice onbew. O 24 0 Berlijn regen W 20 0.1 Frankfort bew. wzw 19 0.3 München l.bew. w 19 0.5 Zürich regen wzw 19 0 Genève zw.bew. wzw 20 0 Locarno l.bew. wzw Wenen regen zw 20 1 Innsbruck regen veran. 18 4 Belgrado l.bew. NO 27 0 Rome zw.bew. WZW 31 0 Ajaccio h.bew. WNW 26 0 Madrid onbew. N 32 0 Mallorca zw.bew. ZW 31 0 Lissabon onbew. NW 27 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1