Frans lijnvliegtuig in zee gestort RANG Akens historische troeven zijn sterk IN STORM EN TROPISCHE REGENBUI Benelux is voorzichtig belangstellend voor plan van de Gaulle de zonnige RANG Slechte oogst dreiging in West-Duitsland ...DE WAGEN HANGT VOOR Dr. VIXSEBOXSE VANDAAG NAAR ONS LAND Amerikaanse staten veroordelen Cuba COMMUNISTISCHE PARTIJ VERBODEN \i/ MOEILIJK ZOEKEN NAAR EUROPA'S HOOFDSTAD van Europa op AB1SIN 14 JAAR LIGHT EN WARMTE OP KOSTEN VAN BUURMAN Pag. 5 NEDERLANDER ONDER 63 SLACHTOFFERS Verpleger weggelopen uit inrichting Verongelukte man in sloot gevonden Mengelberg-serie op de plaat INVOER LANDBOUWRODUKTEN NODIG Arrestant bekent moord-op-verzoek Fietser verongelukt Staking bij Lips kalmeert zonder slaap te verwekken Leiding op de verkeerde meter T Dinsdag 30 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD DAKAR (Reuter) Uitzonderlijk slechte weersomstandigheden waren oorzaak dat een groot Frans passagiersvliegtuig, een superconstellation van de Air France, tot twee maal toe geen kans zag Een Superconstellation zoals die bij Dakar verongelukte. op de landingshaan van Dakar neer te strijken en voor het een derde poging kon doen, ruim een kilometer buiten de kust in zee neerstortte. Alle 63 inzitenden, onder wie een nog onbekende Ne derlander, zijn omgekomen. Toen de superconstellation, die eergisternacht van Orly bij Parijs was opgestegen voor een lijnvlucht op de Senegalese hoofd- en haven stad Dakar en Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust, 's ochtends vroeg bij Dakar wilde landen, bleek dat een onmogelijkheid doordat er uit een laaghangende wolkenmassa een tropische regenbui neerplensde, het zicht bijna nul was en er een storm woedde, o Twee pogingen deed de gezagvoer der waarna men hem in de richting van de zee zag zwenken om het ver moedelijk even later nog een derde maal te proberen. Maar toen het radio contact uitbleef en het toestel ook niet op een 80 km verder gelegen uitwijk- veld arriveerde, stegen er onmiddellijk helikopters op en voeren boten uit om naar het vermiste toestel te zoeken. WRAKSTUKKEN Anderhalve kilometer voor de kust zag men de wrakstukken in 20 meter diep •water. Berichten over overlevenden in de automatisch uit het wrak vrij gekomen rubbervlotten, bleken nader hand onjuist te zijn. Alle 63 inzittenden (55 passagiers onder wie een nog onbekende Nederlander, op weg naar Monrovia en 8 bemanningsleden) moeten zijn omgekomen. Een dertigtal lijken, o.m. van vier jonge kinderen, kon door kikvorsman nen worden geborgen, maar de ber gingswerkzaamheden werden sterk door het slechte weer en de hoge zeeën bemoeilijkt. Sommige lijken droegen de sporen van een explosie die moet hebben plaats gehad toen het toestel de wateroppervlakte raakte. Uit Parijs is een commissie van onderzoek naar Dakar vertrokken. De 50-jarige eerste piloot, Boirre, had een ervaring van 20.000 vlieguren. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL De ministers van bui tenlandse zaken van de landen van Benelux zijn overeengekomen een open oor te lenen aan de voorstellen van president de Gaulle voor een grotere politieke eenheid van de landen van de E.E.G., zonder daarbij de belangen van de kleinere landen in die combinatie prijs te geven. De ministers waren gisteren in Brus sel bijeen aan de vooravond van een serie belangrijke besprekingen over de "Westeuropese samenwerking. Zo men Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, dr. J. Vixseboxse, zal vandaag Indonesië verlaten. Hij heeft gisteren officieel zijn ambtszaken overgedragen aan de Britse ambassadeur in Djakarta, sir Leslie Fry. Ook de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, mr. Susanto Djojosugito, zal vandaag de thuisreis aanvaarden. Hij gaat per auto naar Dusseldorp, waar hij een vliegtuig naar Djakarta neemt. Backershagen, het buiten in Wasse naar dat de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiger tot ambtswoning diende, zal in gebruik blijven bij drie Indonesische ambtenaren, die bij de vertegenwoordiging van de Verenigde Arabische Renubliek zullen worden gedetacheerd. Zij zullen hun werk ver richten in de bureaus van de Indone sische vertegenwoordiging aan de Prin- sessegracht in Den Haag. Van een. onzer verslaggevers ERMELO. Sinds zaterdagavond is uit de psychiatrische inrichting Huize Veldwijk in Ermelo verdwenen de 22 jaar oude verpleger Berend Stoter. De man, die geboortig is uit Meppel, is tot nu toe niet teruggevonden, hoewel er bij de politie meldingen zijn binnen gekomen, dat hij in de omstreken van Dordrecht zwerft. De heer Stoter, die flink van postuur is en rood-blond. gol vend haar heeft, gekleed is in beige re genjas en een lichtgrijs geruit pak, ver keerde voor zijn vertrek uit Ermelo in opgewonden toestand en gezien zijn de pressieve aard wordt hij een gevaar voor zichzelf geacht. Er is op verzoek van de vader door de politie in Ermelo een ver- zoek tot opsporing verspreid. Botsing met Duitse bus V racht wagenchauffeur moest kiezen Van een correspondent VEENENDAAL. In de consterna tie van zondagavond, toen op de auto weg UtrechtArnhem onder Veenen- daal een vrachtwagen een Duitse bus met toeristen openreet (tien gewonden) werd aangenomen, dat de aanrijdende vrachtauto is gaan slingeren door een defect aan de stuurinrichting. Het onderzoek wijst thans uit, dat er sprake is geweest van een complex van oorzaken. De vrachtauto, die in de richting Utrecht reed, werd even voor het on geluk gebeurde ingehaald door een zware personenauto, die zeer snel reed. Te zelf der tijd kwam uit een parkeerhaventje een verpleegster in een kleine wagen, waardoor de chauffeur van de vrachtauto tussen twee risico's moest kiezen. Hij heeft geprobeerd al remmend zoveel mogelijk rechts te blijven, waardoor hij aan het schuiven is geraakt en op de andere helft van de weg terecht is gekomen. Daar werd de Duitse bus geramd, nadat eerst e<- ens Duitse personenauto was SAN JOSÉ (Reuter-AP). De Organisatie van Amerikaanse Sta ten, in Costa Rica bijeen, heeft gis teren in een resolutie indirect Cuba's lonken naar het communisme ver oordeeld. Even daarvoor hadden de Cubaanse delegatieleden de zaal reeds verlaten toen hun positie on mogelijk was geworden door het falen van hun eigen resolutie, waar in de Verenigde Staten veroordeeld hadden moeten worden wegens hun „economische en militaire agressie jegens Cuba". In de niet met name, maar wel in feite tegen Fidel Castro's bewind ge richte resolutie (de „declaratie van San José" genoemd), spreken de twintig Amerikaanse ministers van buitenland se zaken zich uit tegen „alle inmenging van buitencontinentale mogendheden in de zaken van Amerikaanse landen en tegen de poging van Russen en Chi nezen munt te slaan uit de politieke, economische en sociale situatie in enig Amerikaans land weet zullen minister-president prof. De Quay en minister Luns morgen een ge sprek hebben met president De Gaulle. Hun Belgische ambtgenoten zullen vol gende week een dergelijk gesprek heb ben. Minister Wigny van België zal vandaag eerst nog besprekingen voe ren met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Segni, met wie minister Luns kortgeleden in Venetië al van gedachten heeft gewisseld. Eenheid Er is een verheugende eenheid van inzicht gebleken in het standpunt van de drie landen van Benelux, zei minis ter Luns gisteravond in Brussel. Dat sloeg ook op de inzichten van de Duitse en Engelse regeringsleiders in de economische integratie van Europa, die uit de ontmoeting tussen Adenauer en Macmillan zijn gebleken. Elk voorstel om de samenwerking in de westelijke wereld te verstevigen moet met sympathie worden bestu deerd, zei minister Luns. Zijn ambt genoot Wigny zei het zo: De nieuwe voorstellen van president de Gaulle en kanselier Adenauer moeten zonder vooringenomenheid, zonder overdreven behoudzuchtige zorg, maar rekening houdend met de bijzondere situatie van België en de andere kleine landen van de E.E.G. worden bestudeerd. Drie punten Het standpunt van Benelux houdt volgens minister Luns de volgende drie uitgangspunten in: als uitvloeisel van eventuele nieuwe organisaties mogen de E.E.G. en de Navo niet worden verzwgkt; de E.E.G. het verdrag van Rome blijft de hoeksteen van de Europese integratie; voor politiek overleg over de ver houding tussen oost en west en voor de verdediging van Europa blijft de Navo de belangrijkste organisatie. De drie ministers zullen de komende weken nauw contact houden over de verdere ontwikkelingen. In Zuid-Sumatra DJAKARTA (Reuter) Het mili taire commando van Zuid-Sumatra heeft de afdeling van de communis tische partij in die provincie gelast alle activiteiten te staken. Vorige week werd al eenzelfde verbod op gelegd aan de communistische partij in Zuid-Borneo, Het Zuidsumatraanse verbod geldt ook voor communistische vakverenigingen, boeren-, jeugd-, vrouwen en culturele organisaties. Als communistisch wordt ook beschouwd de vakvereniging in de olieindustrie, die al enkele malen de nationalisatie van de eigendommen van de grote oliemaatschappijen Shell, Stan- vac en Caltex heeft geëist. Het verbond had zijn leden geïnstrueerd in het organi seren van stakingen. Symptomen Het legercommando heeft dat opgevat als een symptoom van communistische activiteit. Andere symptomen, aldus het commando, waren obstructie van de maatregelen ter verdrijving van Chinese kleinhandelaren van het platteland en een actie tegen niet-communistische vak verenigingen en tegen de Masjumi. Voorts zou de vakvereniging onderne mingsarbeiders hebben aangespoord zo veel mogelijk gronden van ondernemin gen te occuperen „teneinde de pogingen van de regering om de produktie te ver hogen, te dwarsbomen". Tenslotte verweet de militaire com mandant de communistische groeperingen dat zij geen daadwerkelijke steun hebben verleend aan de provinciale overheid. Op soortgelijke overwegingen verbood presi dent Soekarno 17 augustus op landelijk niveau de Masjumi en de socialistische P.S.I. Van onze correspondent ENSCHEDE In een sloot in Enschede hebben kinderen gistermiddag het lijk gevonden van de 42-jarige taxi-onder nemer F. J. Hazewinkel uit Deventer. Het lichaaim lag onder de scooter, waarmee de man gisternacht uit een bocht raakte. Hij kwam in de sloot terecht en ver dronk. Advertentie HILVERSUM. De serie opnamen die de Avro in 1939 en 1940 van con certen door het Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg ■heeft gemaakt en die regelmatig zijn uitgezonden, zijn door Philips op de grammofoonplaat vastgelegd. De serie bevat onder andere de Beet hoven-cyclus en symphonieën van Mah ler, Schubert, Brahms en Franck. Op 5 september komt deze reeks grammofoonplaten uit. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De bondsminister van voedselvoorziening, Werner Schwarz, heeft na afloop van de openingsplechtig heid van de internationale levensmidde- lenbeurs, de LEFA, waaraan ook van Nederlandse zijde wordt deelgenomen met een collectieve inzending, een ver klaring afgelegd tegenover de pers. De minister ma-akte duidelijk, dat geen al te gunstige verwachtingen van de komende oogst gekoesterd mogen wor den. De omvang van de oogst, aldus Schwarz, zal slechts middelmatig zijn, terwijl de kwaliteitsvermindering aan merkelijk zal blijken, waardoor een be langrijk deel van de opbrengst slechts geschikt zal zijn als veevoeder. Hoewel de regering kan teruggrijpen op nog aanwezige voorraden, zal een aanvul lende invoer van agrarische producten noodzakelijk zijn. Bezorgdheid In ieder geval staat vast, dat Duits land zijn politiek t.a.v. de graanvoor- ziening geheel zal moeten herzien. Aan de verlangens van de fruittelers om bij zondere wettelijke voorzieningen in het leven te roepen vanwege de ontstane spanningen op de fruitmarkt, kan de regering echter niet voldoen. Niettemin wordt van overheidszijde de bezorgd heid gedeeld omtrent de marktvoorzie- ning van een goede kwaliteit fruit. De reeds geldende wettelijke voorzie ningen in de agrarische sector zijn in principe afgestemd op de bevrediging van zowel de producent als consument, alhoewel in de praktijk alleen de eer ste geprotegeerd wordt, aldus de minis ter. Overigens vindt protectie van de landbouw even zo goed plaats in de an dere EEG-landen. De aldaar geldende lagere prijzen voor levensmiddelen zijn alle terug te voeren tot een soort staatssubsidie. En bovendien is het niet juist te spreken van wereldmarktprijzen, als een norm, omdat in de agrarische sector ge-en ech te wereldmarktprijzen bestaan. Onrechtvaardig Men moet niet uit het oog verliezen, dat de Duitse boeren voor een groot deel onder zware en moeilijke omstan digheden moeten werken. Zij vormen een groep van 900.000 die geheel en nog eens 900.000 die gedeeltelijk het agrarisch bedrijf als hun hoofdbestaan kennen. Per jaar zien ongeveer 25.000 bedrijven zich genoodzaakt te sluiten, waardoor land vrij komt voor de an deren, waardoor langzamerhand een meer rendabel -bedrijf gevormd kan worden. In de huidige omstandigheden is het dan ook niet rechtvaardig te verlan gen, dat zolang de noodzakelijke struc tuurverbetering nog niet voltooid is, de prijzen van landbouwproducten zouden moeten dalen. Zowel uit politiek als uit psychologisch oogpunt is dat onrecht vaardig en onmogelijk, temeer daar de andere prijzen zijn gestegen. Jnieuwsdienst Be rniBiM d»»t van <t« Wcsstdaö» KVKMrd-ftüaiaBJr—WtsïMefi een int In üéiaih u>igew*rie( jrfaa *««r (ie brxiv. va» een Bowse» fcöefóstatf na hei var, snjio «hart. Hél rekent op de tiewi van vrywei ajje Wcjifearotwse idBden, ?vlia!s'.i?.-o>ïee:deof j&tym ,-s -#■ Uit het Algemeen Dagblad van vrijdagmorgen ij- door Louis Sinner Parijs, Brussel,Luxemburg. Weer Parijs. Weer Brussel. En toen geheel onverwacht: Aken. Het zoeken naar een hoofdstad van Europa is bijna even moeilijk als het zoeken naar het ene. hecht- ?esloten Europa zelf. Want hoe avertuigd we ook zijn van de nood- iaak Europa tot een hechte een- icid te maken: simpele gevoels kwesties en enge behoudzucht van nationale verworvenheden houden ie brokjes van Europa nog steeds jp grote afstand van elkaar. Nederland heeft de minst-gevoe- ige nationale tenen van de groep anden, die de eenheid zoeken. Ons land is daar te klein en onze aard iaar te nuchter voor. Bij ons is het neer een kwestie van economie, want kooplui zijn we nu eenmaal altijd geweest. Het interesseert ons daarom niet jo heel erg veel, waar die Euro- oese hoofdstad zal komen. Nu Aken echter is genoemd, komen er glimp jes van belangstelling. Deels uit gerechtvaardigde voorzichtigheid, deels uit begrijpelijke ressentimen ten, deels omdat het vijftien jaar na de oorlog nog altijd van goe de smaak getuigt alles wat Duits Heet te verwerpen, zal ook in Ne derland het voorstel om Aken tot hoofdstad te maken, niet overal als een goede oplossing van het pro bleem worden beschouwd. RUSSEN TEGEN Voor de Russen, die zichzelf ln de afgelopen vijftien jaar hebben wijsgemaakt, dat alleen West-Duits land nazistisch en oorlogszuchtig geweest, zal het wel helemaal laanvaardbaar zijn bij Aken het •ntrum van een bolwerk tegen hun tueologie te zien verrijzen. De Russen zijn in deze tegenstand niet origineel, want ruim tien eeu wen geleden zijn er van het Oosten uit tegen Aken dezelfde protesten opgegaan, die er nu ongetwijfeld uit dezelfde richting zullen komen, wanneer Europa de eerste steen voor de nieuwe hoofdstad bij de oude bisschopsstad zal leggen. Aken heeft dus historische rech ten. En wat meer zegt: Aken heeft een soort monopolie. De - eerste en tot nu toe enige maal, dat er in de geschiedenis van Europa /an een eenheid kan worden gespro ten, was Aken de residentie en het liplomatieke centrum van dit Hei ige Roomse Rijk. In het Oosten 3yzantium bezag men toendertijd le ontwikkeling van het Westen met uiterst gemengde gevoelens en ;erst twaalf jaar nadat Karei de 3rote officieel tot keizer was ge kroond, kwamen in 812 de afge zanten van Byzantium in Aken om £arel als zodanig te erkennen. VAKANTIEOORD Aken stamt uit de tijd der Ro meinen. Omstreeks tiet begin on zer jaartelling was het een soort vakantieoord, waar men bij war me bronnen en woudlucht herstel voor geschokte zenuwen en andere kwalen kon vinden. Na het vertrek van de Romeinen sluimerde de stad enkele eeuwen in, maar in de zesde eeuw werd tiet de residentie van de Merowin- gen, die vanuit Aken hun verove ringen begonnen in Frankrijk en naar het Oosten. Clovis was de machtige grondlegger van deze dy nastie, doch macht en roem zijn in jaartallen gezien altijd erg betrek kelijk. Want in 751 stopte de hof meier Pippijn de Korte de laatste Merowingen-vorst in een klooster en legde de grondslag voor het grote Europese rijk, dat door zijn zoon Karei de Grote zou worden bevestigd. Karei de Grote koos als residentie Aken en bouwde er een grote burcht. Van deze stad uit begon hij zijn veldtochten tegen de Sak sen, de Longobarden en de Friezen. Aken werd het politieke centrum, waar ten slotte in 812 de afgezan ten van Kareis grote tegenstander, Byzantium, hem en zijn rijk, dat tot Zuid-Italië en Noord Friesland reikte, kwamen erkennen. HACHELIJK De eenheid van Europa is altijd een hachelijke zaak geweest, want toen Karei de Grote in 814 in Aken stierf, was het met de eenheid ook gedaan. Na hem is er nooit meer een echte eenheid van Europa geweest. Wat wij nu zo kortzichtig van de Congolezen vinden in tijden van crisis zichzelf door bloedige stam- menoorlogen te verzwakken heb- nen wij zelf tien eeuwen lang ge- laan. Meer dan tien eeuwen hebben de stammen van Europa die etnolo gisch gezien wellicht minder ver van elkaar staan dan de Loeloea's van de Baloeba's elkaar ten do le toe bestreden. Totdat deze Euro pese stammen door bloedverlies tot een samenwerking zijn gedwon gen. En zelfs nu nog laten zij dikwijls Ie stammenbelangetjes boven de levenbrengende eenheid gelden. Tot aan onbeduidende details als het kiezen van een centrum toe. Aken heeft politiek gezien mis schien een minder beste klank om tot hoofdstad van Europa te wor den bevorderd. Boven de politiek staat echter de historie. En van historisch oogpunt be schouwd heeft Aken zeer sterke troeven. Dood van diplomatenvrouw Van onze correspondent BONN De Westduitse vertegen woordiger Ködecke heeft gisteren bekend vorige week donderdag jl. Ruth Skousen, de 40-jarige vrouw van een consulaire ambtenaar aan de Deense ambassade te Bonn met een vergiftigde inspuiting te hebben gedood. Hij ontkent evenwel ten stelligste mevrouw Skousen te heb ben vermoord, en houdt vol, dat hij haar „op eigen verzoek" heeft j dood. Vorige week donderdag op klaarlich te dag zagen voorbijgangers hoe een man op verdachte wijze uit een auto stapte, wegvluchtte met een koffer in zijn hand en in de auto een vrouw ach terliet, die later dood bleek te zijn. De man kon al spoedig worden gepakt: het was de zestigjarige Ködecke, af komstig uit een kleine stad uit de Harz. De vrouw bleek eveneens af komstig uit de Harz; zij had haar kinderen met haar eigen auto naar haar ouders gebracht en had in haar Volkswagen Ködecke mee terug willen nemen naar Bonn. Tijdens deze reis had mevrouw Skou sen, aldus de vertegenwoordiger, hem gevraagd haar te doden. Vermoedens Volkomen onbekend is nog waarom indien het verhaal van Ködecke al juist is mevrouw Skousen dit wilde en waarom de man dit heeft gedaan op klaarlichte dag en op een weg, die zeer druk pleegt te zijn en waar iedere fietser elke geparkeerde auto op zijn gemak van binnen kan bekijken. Het ligt voor de hand dat mevrouw Skousen, zo wordt te Bonn gezegd, een verhouding met Ködecke heeft gehad, haar twee kinderen in veiligheid wilde brengen voor haar man door ze bij haar ouders onder te brengen en op weg naar Bonn de moed in haar schoe nen heeft voelen zinken. Een andere lezing spreekt ronduit van moord op mevrouw Skousen. De politie en jus titie te Bonn doen er evenwel nog steeds het zwijgen toe. Eigen nieuwsdienst BREDA. Op het kruispunt Tete- ringsedijk-Ceresstraat in Breda is gis termiddag de 24-jarige heer P. van Gor- kum uit Dongen op slag om het leven gekomen bij een aanrijding tussen zijn fiets en een vrachtauto. Volgens de po litie liet de chauffeur van de vracht wagen de doorgang voor de fietser ver moedelijk niet vrij bij het rechtsaf slaan. wagen hangt voor", sprak een Haagse bruidegom gistermiddag tot zijn jonge echtgenote. De (stralende) bruid repte zich naar het raam van de vijfde etage, waar zij werd geconfronteerd met een zwevende (glanzende) auto zijnde het huwelijkscadeau. Niet alleen de feest gangers, ook de buurtbewoners hadden veel belangstelling voor deze originele aanbieding. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. Ontevredenheid on der het personeel van de N.V. Brandkas ten- en slotenfabriek Lips over wijziging van de zgn. geschatte tarieven in ge meentetarieven, heeft gisteren tot een wilde staking geleid. Ze duurde twee uur en 250 arbeiders waren erbij betrokken. Al eerder heeft het personeel om de zelfde reden 'het werk neergelegd. Met de bedrijfsleiding is intussen overleg ge voerd. De algemene verwachting was dat het personeel vanmorgen weer normaal aan het werk zou gaan. Uit het nieuwe bassin buiten de Boschpoort bij Maastricht is gistermor gen het lijk opgehaald van de 47-jarige arbeider H. Koch. De man was zondag middag naar een voetbalwedstrijd ge weest. Hij was niet meer thuis geko men. ROTTERDAM Op 31 augustus geeft Piet van den Kerkhoff op het orgel van de Nieuwe Zuiderkerk te Rotterdam een concert ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Wilhelmina. Piet van den Kerkhoff geeft zulk een concert al 31 jaar lang. televisie vandaag DINSDAG: Olympische spelen om 13.00, 17.00, 18.30, 20.20 en 21.40. Een merkwaardige en poëtische film treft u vanavond op de filmvoorstelling van de N.T.S. Het is Pennywistle Blues, een verhaal over een gauwdief, die een serie merkwaardige en humoristische wonderen tot stand brengt, door het geld van een oude man te stelen en het op het land van een oude vrouw te be graven. Vlaanderen: Olympische Spelen: 13.00, 21.40. Het feuilleton Bonanza ziet u om 20.20 en een programma over de stad Poperinge om 21.05. Frans België: Olympische Spelen om 12.00, 18.30 en 22.30. Om 22.50 het van Frankrijk overgenomen toneelstuk Grabuge a Chioggia. Duitsland: Tussen de Olympiade-be richten van 20.20 en 22.15 zien we van avond via Duitsland een bericht over een zeiltocht van Ostende naar Napels en om 21 uur het cabaret: Die Stachel- schweine. Olympische spelen om 14.55, 20.20, 22.15. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 j RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram: 8.30 V d jeugd; 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram (9.359.40 Waterst); VPRO; 10.00 Moderne theologie, lezing; VARA: 10.20 Gram; 10.35 Idem; 11.00 Zang en interview; 11.30 Gram. middag 12.00 Hammondorgelspel; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38" Gram; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing; 14.00 Volksmuz; 14.15 Kamerork en solist; 15.00 V d jeugd; 16.15 Gram; 16.30 Dans- muz; 17.00 Versierde vakantietrips; 17.50 Regeringsuitz; Jeugduitz; Schildpadden en sprinkhanen in Suriname, door C. Butner. avond 18.00 Nws en comra; 18.20 Orgelspel; 18.40 01. Spelen: 19.00 V d kind; 19.10 To to en de liefde, toespr; 19.20 Gram; VPRO: 19.30 V d jeugd; NATIONAAL PROGRAM MA t.g.v. de verjaardag van H,K.H. Prin ses Wilhelmina; 20.00 Nws; 20.05 Toespr door H.M. Koningin Juliana; 20.20 Kon Mil Kapel en knapenkoor; 20.50 Oranje in bal lingschap, klankb; 21.25 Metropole ork; 2.155 Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding toespr; 22.00 01 Spe len; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.50 Lichte muz. 23.15 Gram; 23.45 Ol. Spelen; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Omr ork en solist; 11.50 Gram. middag 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.45 Olymp Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Kerkd; 13.35 Lichte muz; 14.05 Gram; 14.20 Gram; 15.15 Holland Festival 1960; Kamermuz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Olymp Spelen. avond 18.00 Leger des Heilsmuz; 18.15 Boek bespr; 18.30 R.V.U.: Mens en dier: het dier in de letterkunde aller tijden door dr. A Saalborn: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Volksmuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram; NATIONAAL PROGR: 20.00 Zie Hilversum I 22.00 Kameerork; 22.30—24.00 Zie Hil versum I. 1 TELEVISIE 1 NEDERLAND VARA: 14.00 V d kind; NTS Eurovisie 14.5518.30 Olymp Spelen; 20.00 Journ en w^eroverz: NATIONAAL PROGR. 20.20 Her inneringen en gelukwensen voor H.K.H. Prinses Wilhelmina; 20.50 Cabaretprogr; 21.25 Documentair progr.; 22.1523.10 Olymp. Spelen. DUITSLAND 14.5518.30 Eurovisie: Ol. Spelen (Regio naal progr: 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Sehpferdchen zeigt: Ruf: Londen 999; WDR: 19.25 Intermezzo: Avonturen onder water); 20.00 Nws; 20.20 Ol Spelen; 20.25 Speelfilm; 22.15 Ol. Spelen (Eurovisie). VLAANDEREN 14.5518.30 Eurovisie: Ol. spelen; 18.30 V d jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Filmklucht; 20.20 Speelfilm; 21.50 Documentair progr; 22.15 Eurovisie: Ol Spelen; 23.00 Film- overz; 23.10 Nws. FRANS BELGIE 14.5518.30 Eurovisie: Ol. Spelen; 19.30 Protestantse uitz; 20.00 Nws; 20.30 Film; 21.45 Literair progr; 22.15 Eurovisie: Ol. Spelen; 23.10 Nws. A dvertentie Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De keuken pleegt' veelal het middelpunt te vormen van spanningen, die gepaard gaan aan het noodzakelijk kwaad van de inwoning. Wanneer twee gezinnen hun potten op hetzelfde vuur moeten zetten, komt er te zijner tijd moord en doodslag van, zo hebben wij een ambtenaar van het C.B.H. eens horen verzuchten. Voor de twee (kleine) gezinnen, die sinds 1946 in een huis aan de Amster damse Van Woustraat een verdieping delen, ontbrandde de strijd echter om de elektriciteitsmeter. Veertien jaar geleden werd dit huis officieel in tweeën gedeeld. De pais en vree werd daarna alleen nog bedreigd door de tweemaandelijkse rekening van het ge meentelijke elektriciteitsbedrijf. De ene bewoner beschuldigde de ander ervan, dat een lamp in de bad kamer op de verkeerde meter stond aangesloten. Aan dat euvel werd te gemoetkomen. Er werd een elektriciën ontboden, die de toevoer van energie ingrijpend wist te scheiden. Daarmee leek de vrede hersteld. Dezer dagen ontdekte een der be woners, dat de ander het licht in zijn woonkamer, met onder meer een elek trische kachel, via zijn meter „binnen haalde". Omdat men toch al ruziede over het bezit .van een zijkamer, werd er aangifte gedaan. Inmiddels is gebleken, dat de bewo ner gelijk heeft, voor zover het de ver keerde, door de elektriciën aangebrach te aansluiting betreft. Een deskundige van het G.E.B. heeft dat aangetoond. Veertien jaar lang werden licht en kachel van de ene bewoner op de meter van diens buurman gestookt. Dat noop te de ontdekker van dit euvel tot een klacht bij de politie wegens diefstal van elektriciteit. Maar de medebewoner ontkent. Het was hem nooit opgevallen, dat zijn elektriciteitsrekeningen sprook jesachtig laag waren. En dat sinds 1946. Zijn „winst" wordt op een slordig» tweeduizend gulden geschat.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5