Rioolwaterzuivering Zierikzee Grondslag Wereldraad noemt Schrift en Drieëenheid Voltooiing installatie vordert nu gestadig Delegatie uit Hatfield ontvangen in Zierikzee Bezwaren van Landbouwschap tegen uitbreidingsplan van Terneuzen Laatste vijftien jaar in Herv. kerk niet meer dan een aanloopje LATE FRAMBOZEN W ieler wedstri j d en knobbelrit Proefbedrijf van V.P.Z. wordt 19 sept. geopend Zieken-avondmaal via de kerktelefoon Na de vergadering in St. Andreivs I B. en W.geen wijziging Oplossing van oud probleem Kandidaten KNVB Zo vlogen de duiven Werking Biologisch Protestantse bejaardenbond telt direct al 1250 leden GOEDE DEELNAME AAN SCHIETING Coöperaties spreken over structuur in de E.E.G.-landen Meer begrip bij Rome voor oecumenische beweging Vragen over tuinfeest van gerei, kerk Synodepraeses over vernieuwing der kerk Lustrumconferentie Kerk en Wereld Scaldis hoefde niet te assisteren Congres Afrikaanse hervormde kerken Première nieuw gtuk van Fry op lustrum VU-studentencorps Dinsdag 30 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 WISSENKERKE. Het te Wissen- kerke gevestigde proefbedrijf van de Vereniging tot bevordering van de pluim veehouderij in Zeeland zal op maandag 19 september officieel worden geopend door burgemeester J. van Halst. In ho tel „De Kroon" wordt een bijeenkomst /gehouden, waarop de heer ir. A. L. W. Visser te Den Haag, adjunct-rijkspluim- veeconsulent, zal spreken over „Werk wijze bij 'het combinatieonderzoek op het proefbedrijf" en de heer ir. B. H. van der Zanden te Leidschendam, rijkspluim- veeconsulent voor Holland en Zeeland, hoopt te refer en over: ,,De betekenis van het proefbedrijf voor de Zeeuwse pluimveehouderij Van een medewerker HATTEM Onlangs meldden wij uit Oldem-arkt (Noordwest-Overijssel)dat de gereformeerde kerkeraad had beslo ten tot instelling van huisdiensten bij zieken, waarin het avondmaal wordt ge vierd. De kerkeraad van Hattem heeft een andere oplossing. Langdurige zieken hebben hier een kerktelefoon, waardoor zij de diensten meemaken. Tijdens avondmaalsdiens ten vieren zij ook het avondmaal mee, tot welk doel de kerkeraad enkele klei ne bekertjes en schotels aanschafte. Overigens schept zo'n kerktelefoon ook weer problemen. Er kwamen klach ten, dat de predikant nogal dicht bij de microfoon gezeten natuurlijk met zijn enthousiaste zang het hele zingen van de gemeente uit de luidspreker ver dringt. ZIERIKZEE. Even buiten Zierikzee verrijst aan de Bóeren- weg langzaam maar zeker een grillig gevormd bouwsel, dat niet nalaat de aandacht te trekken van onbekenden. Het is de toekom stige rioolzuiveringsinrichting die Zierikzee voorgoed zal verlossen van de onwelriekende luchtjes die tot op heden nog uit de stads gracht opstijgen. Want de inhoud van de riolen wordt nog steeds gespuid in de grachten Deze inrichting, aan de voltooiing waar van hard wordt gewerkt door de firma De Oude uit Biervliet onder leiding van opzichter H. Visser van het Technisch Bureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, is in feite het eindpunt van een lange weg. De weg die leiden zal naar de oplossing van het probleem van de afvallozing van Zierikzee. Het begin van de praktische oplos sing van dit probleem was de aanleg van de nieuwe riolering en de bouw van drie gemalen in de stad. Een tussenge- maal bij het industrieterrein, van welks capaciteit vooral gebruik zal worden ge maakt bij de vestiging van nieuwe in dustrieën die natuurlijk de nodige af val met zich mee gaan brengen. En voorts de twee rioolgemalen aan de Zuidwellebrug en de Hogekadeweg. Op het ogenblik stroomt het afval water zonder behulp van pompen naar deze twee gemalen die het weer in de gracht ZAAMSLAG. De Oranje vereniging organiseerde zaterdag een wielerkoers en een knobbelrit voor wielrijders en bromfietsers. Burgemeester H. A. Trim- pe die de start verrichtte, reikte na af loop ook de prijzen uit. De uitslag van de koers, waarvoor dertien renners aan de start kwamen was: 1 F. Hamelink, 2 J. Jansen, 3 M. Maas, 4 J. Houtzager, 5 J. Dieleman. De prijs voor de moedigste deelnemer werd gewonnen door J. Oele. Voor de deelnemer met de meeste pech was er een extra prijs, die werd uitgereikt aan de heer P. Dieleman. De premies wer den gewonnen door Dees, Meyers en Heynsdijk. Uitslag knQbbelrit fietsen: 1 C. den Ha mer, 3 strafpunten, 2 J. Heynsdijk, 3 strafpunten, 3 Th. Boeye, 5 i&tr. p., 4 J. Leunis, 5 str p., 5 J. Jansen, 6 str p. 6 J. van Cadzand 7 str p, 7 E. Ku- see, 8 str p, 8 J. Haak, 9 str p. Uitslag knobbelrit bromfietsen: 1 W. Leenhouts, 7 str p, 2 J. Kusee, 9 str p, 3 J. Visser, 12 str p, 4 M. de Poor ter, 13 str p, 5 G. van Geffen, 14 str p. De heer Dees ontving de prijs voor de rijders die het minst naar de zelfde plaats waren gereden en dus het best hadden geknobbeld. MIDDELBURG. Voor het vervullen van de vacature in het bestuur van de KNVB-afdeling Zeeland, ontstaan door het bedanken van de heer G. L. Her mans, zijn door de r.k. verenigingen in Zeeland twee candidaten gesteld. De heer S. Th. E-eckhout te Huist, lid van de vereniging Vogelwaarde, werd gecandideerd door de verenigingen Hulst, Lewedorpse Boys, Patrijzen, Ra- jenburg, Ria, Robur, Steen, Vogelwaar de, Volharding '32 en Walcheren, terwijl de heer C. P. van de Velde, lid van de vereniging Koewacht candidaat werd ge steld door Clinge, Graauw, Hontenisse, Koewacht en Kwadendamme. Tijdens de komende jaarvergadering van de afdeling Zeeland, die op 10 sep tember in Middelburg wordt gehouden, zal dus een schriftelijke stemming moe ten plaats vinden, waaraan door alle verenigingen kan worden deelgenomen. De heer I. W. Bakker en de heer A. F. v. d. Pluym zijn, zonder dat tegencan- didaten werden gesteld, herbenoemd als respectievelijk voorzitter en commissa ris. Ook de heren M. D. P. L. Hacken- oerg en H. L. Plompen werden herbe noemd in de commissie van beroep, evenals de heren P. J. Melse en M. F. de Jonge in de financiële commissie. E.M.M. Terneuzen TERNEUZEN. Vlucht uit Parker- itone van de Bond van Zaterdagvlie- ;ers E.M.M. Terneuzen. Snelheid eer ste duif 846 meter. Snelheid laatste prijswinnende duif 610 meter. 1 J. Wentzler, Stoppeldijk, 2 J. Bak ker, Zaamslag, 3 en 5 J. Bogaert, Stop- oeldijk, 4 De Meyer-van de Berge, 6 én 9 J. de Smidt. J. P. van Meir, 8 A. Peersman, Axel, 10 J. Riemens. De Scheldevliegers ELLEWOUTSDIJ.K De p.v. de ..Scheidevliegers" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Noyon. 1 P. Zweemer. Borssele, 2 3 4 en 5 A. West dorp, 's Heerenhoek. Oude duiven 1 en 2 P. Zweemer, Borssele. Voorts werd een wedvlucht met jon ge duiven gehouden vanuit P. A. St. Vlarcence. 1 2 en 7 A. Westdorp. 's-Hee- renhoek, 3 en 4 P. Maat, Ellewoutsdijk, 5 P. Zweemer, Borssele, 6 W. Wisker- ke, Nieuwdorp. Oude duiven: 1 P. Zwee mer, Borssele. Onderwijzeres benoemd NIEUWDORP. Mej. W. Spruit uit IU' -id als onderwijze- lozen. Als het gehele rioolwaterzuive ringsplan is voltooid zullen deze gema len het afvalwater met hun pompen door twee pijpleidingen die reeds ge deeltelijk zijn voltooid naar de zuive ringsinrichting stuwen. De werking van de inrichting is in grote lijnen als volgt. Via de twee pij pen komt het rioolwater in een grote ■bak, de zogenaamde zandvang. Hier zetten de zwaardere stoffen zich af, in dit geval hoofdzakelijk zand. Vervolgens stroomt het rioolwater vanzelf in de voorbezinktank die lager is gelegen. Hier wordt het slijk uit de afval af gezet waarna het zich via een goot in de slij-kkelder verzamelt. De slijkkel- der bevindt zich in het bedrijfsge bouw, het stuwende hart van de hele inrichting. Inmiddels Is het overgebleven, nu gereinigde water uit de voorbezink tank geloosd in de slotenTwee pompen in het bedrijfsgebouw persen daarna het overgebleven slijk in twee slijkgistingstanks, waar deze „mod der" door een bepaalde temperatuur en het niet in aanraking komen met zuurstof gaat gisten. Gassen ontsnap pen door openingen uit de tanks en het slijk komt er als een schoon kompost uit. Langs een goot wordt dit afgevoerd naar slijkdroogbedden op een gedraineerd veld. Het nu ver kregen kompost kan als mest worden benut! Inderdaad een vernuftig systeem. Het betreft in dit geval echter nog slechts een onvolledig zuivering, de zogenaam de zandvang- en slijkverwerking Er kan ook biologische reiniging toegepast worden. De mogelijkheid hiertoe is bij de Zierikzeese inriohtng opengelaten. Als het Rijksinstituut voor zuiveren van afvalwater het nodig oordeelt dat de ze er moet komen indien de stad meer afval zou gaan lozen, zal zij dit zeker aan de gemeente adviseren. In dat ge val behoeve, er geen verbouwingen plaats te vinden! De werkzaamheden aan het bouwkun dige gedeelte van de installatie die fe bruari j.l. aanving zullen, onvoorziene omstandigheden zoals vorst e.d. voor behouden, waarschijnlijk februari 1961 gereed zijn. Als het mechanische deel, dat voor rekening komt van de machi nefabriek Landindustrie in Sneek „geïn stalleerd is kunnen dan de twee „pers- pijpen" worden aangesloten en zal Zie rikzee over een hypermoderne rioolzui vering beschikken. Zelfs zal de ge meenteraad zich erover kunnen bera den goudvissen in de grachten uit te zetten UTRECHT Een protestants-chris telijke organisatie van bejaarden is te Utrecht opgericht, met steun van het Convent van chr.-sociale organisaties en met name van het CNV. Deze landelijke organisatie is de be kroning van meer regionale activiteit, die reeds leidde tot het oprichten van elf plaatselijke afdelingen met in totaal 1250 leden. In het algemeen acht men het werk voor de bejaarden van kerk en over heid wel voldoende, maar voor de sti mulering van culturel een maatschap pelijke verheffing van de bejaarden in regionaal en of plaatselijk verband had men behoefte aan christelijke organi satie naast de Algemene bejaarden- bond. Tot voorzitter van het nieuwe hoofd bestuur dat bij uitbreiding van de bond ook groter zal worden werd met algemene stemmen gekozen de heer H. Oudekerk uit De Bilt, oudsecretaris van de Nederlandse chr. landarbeidersbond. Lid kunnen alle gepensioneerden en bejaarden zijn, die de prot-chr. begin selen zijn toegedaan. WESTDORPE Voor de schieting die door de handboog mij. St. Sebas- tiaan was georganiseerd bestond goe de belangstelling. Vier en veertig schut ters namen aan de wedstrijd deel. De uitslag was: hoogvogel: J. van Eetesonne, Sluize (België), zijvogels: G. de Moor, Westdorpe en Ed Kaas, Zandstraat, Kallen: R. van Damme, Koewacht en Jos. van Esbroek, Sluis kil. ZIERIKZEE. De delegatie uit de Engelse adoptiegemeente Hatfield, die tot en met vrijdag Zeeland bezoekt, is gisteren wel kom geheten op het stadhuis in Zierikzee. Burgemeester mr. Dijckmeester sprak de leden der veerde de vriendschap, die tus- delegatie hartelijk toe. Hij rele- sen beide steden na de ramp van februari 1953 is ontstaan. De burgemeester van Hatfield, de heer V. C. Vitzpatrick dankte voor het welkom en memoreerde het bezoek van een groep Zierikzeese scholieren aan zijn gemeente. Hij bood een ver kleinde uitgaaf van de z.g. Hatfieldcup aan, die reeds eerder werd geschon ken. Deze kleine cup is voor de winnaar van de eerstvolgende opstelwedstrijd voor scholieren. Alle raadsleden van Zierikzee ontvingen een asbak en bur gemeester Dijckmeester werd verrast met een boek over de geschiedenis van Hatfield. Namens de scholieren sprak Rob Lugt woorden van dank voor het prettige Hatfield. De delegatie zal tot 2 sep- tmber in Zierikzee blijven. Het pro gramma luidt dinsdag: Rondrit over het eiland, lunch in het ziekenhuis, be zoek aan slot Haamstede en diner op het vliegveld Haamstede. "Woensdag: Ontvangst door de commissaris der Ko ningin te Middelburg en bezoek aan de Deltawerken in het Veerse Gat. Donder dag: Bezoek aan diverse instellingen te Zierikzee en uiteenzetting over de her verkaveling. Het gemeentebestuur van Zierikzee zal een diner aanbieden in hotel „Mon- dragon". Vrijdag: Bezoek aan de Del tawerken bij Hellevoetsluis. GOES Het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuidwestelijk Nederland houdt op donderdag 15 sept. a.s. en E.E.G. coöperatiemiddag in „De Prins van Oranje" te Goes. Tijdens deze bijeenkomst zal aandacht worden besteed aan de structuur van de land- en tuinbouwcoöperaties in de E.E.G.-landen en aan de mogelijkhe den op het gebied van samenwerking. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van het centrum, zal een korte inleidende be schouwing geven, waarna de heer C. R. Tybout, medewerker van de nationale coöperatieve raad in Den Haag, zal re fereren over ,,De coöperaties in de E.E.G.-landen". De heer ir. Y. de Boer, directeur van het centraal bureau te Amsterdam, hoopt het onderwerp: „Sa menwerking tussen coöperaties in E.E. G. verband" in te leiden. Er zal gelegen- hr 1 - - "esprokene van ge- KLOETUSGE VERLOOR VAN BEVEREN KLOETINGE. De v.v. „Kloetinge" maakte een uitstapje naar Beverenwaas in België en speelde daar een wedstrijd tegen de sportclub „Beveren". „Kloe tinge" wist voor de rust behoorlijk stand te houden tegen de sterke tegen stander zodat de eerste helft werd afge sloten met een 10 voorsprong voor de gastheren. Na de hervatting werd „Kloe tinge" echter onder de voet gelopen. De eindstand was 50. ,Jtarmonie" concerteert TERNEUZEN Ter gelegeheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina zal „Harmonie Terneuzen" woensdagavond om acht uur een con cert geven op de markt. De leden van deze vereniging hebben een bezoek gebracht aan de Taptoe Delft met het doel kennis op te doen betreffende het organiseren van een tap toe, waarvoor ook in Terneuzen veel interesse bestaat. Van een medewerker HET centraal comité (het „hoofdbe stuur") van de Wereldraad van ker ken heeft bij zijn uiteengaan vorige week in het Schotse universiteitsstadje St. Andrews een maand van intensief oecumenisch overleg afgesloten. De jeugdconferentie te Lausanne (waarvan het opmerkelijkste nog was de rebellie van de jeugd tegen de trage hereni gingswerkzaamheden van de oudere ge neratie), de besprekingen van Inter- church Aid in Berlijn (waar een nogal spectaculair miljoenenplan voor kerke lijke hulp werd geopperd), het congres van de wereldfederatie van christen-stu denten in Straatsburg (waar de studen ten nog nooit zoveel college-uren in zo korte periode hebben verwerkt), het jeugdcongres van de YMCA in Loos- drecnt (waarvan de Nederlandse dele gatieleider Henk Stigter toch achteraf vond, dat het allemaal door de oude ren aan de jeugd was opgelegd)al deze conferenties gingen vooraf aan die van St. Andrews, waar eerst het uit voerend comité (het „dagelijks be stuur") van de Wereldraad vergaderde en daarna het centraal comité tien da gen bijeen was, voor het laatst vóór de algemene vergadering van de We reldraad die volgend jaar in New Delhi samenkomt. Het centraal comité bestaat uit negen tig leden. Maar door de aanwezigheid van adviseurs en andere afgevaardig den, waarnemers en gasten telde het gezelschap wel een paar honderd per sonen. Veel aandacht kregen enkelen van de waarnemers. De twee vertegenwoor digers van de patriarch van Moskou waren er voor het eerst en lieten een schriftelijke boodschap van deze pre laat voorlezen. De Russische kerk is niet bij de We reldraad aangesloten, heeft er jaren lang zelfs niet van willen weten, maar sinds Stalins dood is er van enige toe nadering sprake, al kan men nu niet zeggen dat de Russische kerk juichend de Wereldraad komt binnengerend. Rome stroef contact 'TMYEE andere waarnemers kregen nog -t veel meer aandacht: twee rooms- katholieken, van wie de Nederlander mgr. prof. J. G. M. Willebrands se cretaris is van de voor het komen de algemene concilie samengestelde Vaticaanse secretariaat voor christe lijke eenheid. Het zal de instelling van dit secreta riaat en de aanwezigheid van beide priesters geweest zijn. die de voorzit ter van het uitvoerend comité, de Amerikaanse lutheraan dr. Franklin Clark Fry de verklaring in de mond gaf, dat Rome nu de oecumenische beweging althans serieus neemt. Over de besprekingen binnenskamers deel de dr. W. A. Visser-'t Hooft mee, dat ze erg stroef waren geweest. Dat verwondert niemand, want, zoals een vooraanstaand Amerikaans theoloog zei: er was niemand in St. Andrews die werkelijk dacht, dat er een moge lijkheid tot hereniging met Rome is. Al met al waren deze stroeve bespre kingen wat sneu voor het uitvoerend comité, dat bij het begin van de ver gadering had gerapporteerd, dat in het huidige stadium informele bespre kingen tussen theologen van de B.o- mana en andere kerken het best kun nen bijdragen tot wederzijds begrip. Het centraal comité heeft acht kerken tot het lidmaatschap van de Wereld raad toegelaten. Het waren uit Afri ka: twee kerken van Madagascar, de Evangelische kerk van Afrika, de Me thodistische kerk van Ghana en de Kerk van Oost-Afrika (anglicaans). Uit Azië werden toegelaten de Soe- danese christelijke kerk op West-Ja va. het Syrisch-orthodoxe patriarchaat van Antioch'ië en de Presbyteriaan se kerk van Zuid-Korea. Doordat te vens bericht binnenkwam van de sa mensmelting van drie Amerikaanse lutherse kerken steeg het ledental slechts tot 178 kerken. op grond daarvan trachten hun ge meenschappelijke roeping te vervul len tot eer van de ene God, Vader, Zoon en heilige Geest". Bij deze formulering is een toelichting van het centrale comité aan de ker ken gezonden, waarin het met nadruk zegt, dat deze formule niet is bedoeld als een geloofsbelijdenis.'Het is slechts een aanduiding van wat ons samen houdt in de Wereldraad en wat het uitgangspunt is van ons gesprek en ook de grondslag voor onze samenwer king. Met deze toelichting heeft het centrale comité nog eens willen wijzen op het feit, dat Wereldraad geen superkerk is, geen protestants „Rome", als te genwicht en gesprekspartner van de stoel van Petrus. De wijziging was een gevolg van aan drang van verschillende zijden. Ortho doxe aandrang oosterse en calvinis tische orthodoxie zal niet vreemd geweest zijn aan de verwijzing naar de Drieëenheid Gods. Van andere zij de de zending? is verzocht om het vermelden van de roeping der kerlc. Intussen zal het voor de vrijzinnigen een moeilijk te verteren formule zijn, die minder met een eigen gedachten- gang te vullen is dan de vorige. Niet temin hebben de Amerikaanse congre- gationalistische zusterkerken van de Ne derlandse remonstranten om een bre dere formulering van de basis gevraagd. En dr. Visser 't Hooft meent zelfs dat de uitbreiding met de roeping der kerk voor vrijzinnigen het blijven in de Wereldraad makkelijker maakt dan de oude, korte formule. TERNEUZEN. Burgemees ter en wethouders van Terneuzen stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in hoofd, zaak „industrieterrein oostelijke kanaaloever". De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap heeft namens de georganiseerde landbouw in Zeeland en mede namens de betrokken grondeige. naren ernstige bezwaren ge maakt tegen het feit, dat dit plan niet mfeider dan circa 120 ha goede cultuurgrond in beslag neemt, terwijl de noodzaak in die kringen niet kan worden inge zien. In de bezwaren wordt opgemerkt, dat het optimisme ten aanzien van indus trievestiging misplaatst is. „Dat heeft de „praktijk toch wel zeer duidelijk be wezen." De ontwikkeling van de ka naalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen na de tweede wereldoorlog heeft wel uit breiding van de bestaande industrie te zien gegeven, doch wat de vestiging van nieuwe bedrijven betreft kan van een -minimale toeneming worden gespro ken. Te groots Ook meenit het Landbouwschap, dat in bepaalde gevallen (terreinen van de oude staalfabriek) gronden voor indus trievestiging zijn aangekocht zonder Eigen nieuwsdienst TIEL De classis Tiel van de Ge reformeerde kerken heeft een verzoek behandeld van de kerkeraad van Her wijnen, waarin deze om een onderzoek vroeg „wat de Gode welbehaaglijke hou ding der kerken en haar leden behoort te zijn t.o.v. uitingen van kerkelijke ac tiviteit als het tuinfeest, dat op de tweede pinksterdag in Eindhoven is ge houden." De gereformeerde kerk van Eindho- van heeft namelijk op die dag een sa menzijn gehouden, dat het midden hield tussen een kerkdag en een dagje uit. De classis Tiel heeft over het ver zoek van Herwijnen lang gepraat, deed geen uitspraak, benoemde geen commis sie, maar besloot de kwestie als onder werp te suggereren aan de eerstkomen de classicale ouderlingenconferentie. Basisformule T^EN zaak, die in ons land vooral in ■*-J gereformeerde kring de aandacht trekt, is de grondslag van de Wereld raad. Uit geheel andere motieven zijn trouwens ook de remonstranten hier bij betrokken. Het centraal comité heeft namelijk met een stem tegen besloten aan de algemene vergadering van volgend jaar voor te stellen de basisformule te veranderen. Tot nu toe luidde zij: „De Wereldraad is een gemeenschap van kerken, die de He- **e Jezus Christus als God en Heiland aanvaarden." In het voorstel wordt het: „van ker ken die de Here Jezus Christus als God en Heiland belijden naar (of: overeenkomstig) de Schriften en die Van een medewerker DRIEBERGEN. „Over de ver nieuwing van de kerk in de laatste vijftien jaar wordt vaak veel te enthou siast gesproken. Die vernieuwing is niet meer dan een aanloopje geweest en de vernieuwing van de kerk is trouwens nooit klaar". Dit zei zaterdagmiddag dr. A. A. Koolhaas, praeses van de generale synode der Hervormde kerk tijdens een lustrumconferentie van nog al liefst van het instituut Kerk en We reld te Driebergen, dat voor velen als een exponent geldt van wat vernieu wing vermag. Ruim 250 hervormden bezonnen zich dit weekeinde op het ju bileum-thema Vandaag en morgen. De meeste vernieuwingsbewegingen ook die van de Reformatie der zestien de eeuw zijn blijven steken, zei dr. Koolhaas. Vernieuwing van de kerk zon der een blijvende en diepgaande bijbel studie is niet mogelijk. En vanuit de daardoor verkegen inzichten komen de vragen van de kerk en haar modalitei ten, haar leiding en haar leden en haar pastoraat en apostolaat aan de orde. Er is wel veel in de hervormde kerk gebeurd, maar zolang er een leegte is tussen de kerkelijke verga deringen en de leden van de kerk, zolang de meeste gemeenten er geen idee van hebben wat het wil zeggen kerk van Christus in de wereld te zijn, is gejuich over vernieuwing van de kerk voorbarig. De synodepraeses vroeg aandacht voor een onzet van het instituut Kerk en Wereld naar het voorbeeld van de Van onze fruitteeltmedewerker Reeds meer dan een maand behoort de aanvoer van frambozen in Zeeland tot het verleden. Het hout van de frambozenstruiken dat dit jaar vrucht heeft gedragen is dood en moet uit de aanplant worden verwijderd. Toch werden er maandag op de veiling in Kapelle-Biezelinge nog frambozen aangevoerd. Dat waren de september-frambozen, afkom stig van het fruitbedrijf van gebr. Lindenbergh te Wemeldinge. Zij hebben sedert enige jaren deze late frambozen, geheel verschillend met de normale frambozenstruiken, op hun bedrijf. In de komende weken verwachten zij nog regelmatig frambozen te kunnen plukken hiervan. Maandag werd voor dit late produkt 70 tot 81 cent per doos van 250 gr. betaald. Ze werden gekocht door Haagse grossiers. De oogst van deze late frambozen wordt in sterke mate beïnvloed door de weers omstandigheden in het najaar. Als deze gunstig zijn kunnen de septem- berframbozen een hoge opbrengst geven. Veel regen kunnen ze echter niet verdragen. Internationale jeugdgroep hielp mee aan doopsgezind gedaehteniskerkje Eigen nieuwsdienst WITMARSUM. De muren van de Menno-Simonskerk te Witmarsum zijn al een heel eind uit de fundamenten omhooggerezen. Deze kerk komt, als bekend, in plaats van de oude ver maning der doopsgezinde gemeente en zij dient tevens als gedachteniskerk voor Menno Simons, die in Witmar sum pastoor geweest is en in 1561 overleed. In een van de nevenruimten van het nieuwe vermaanhuis komt een perma nente tentoonstelling over de doopsge zinden in Nederland en de menisten gemeenschap in de wereld. Een groep jongeren van de Mennonite Voluntary Service, de doopsgezinde vrij-willigersdienst, hielp deze zomer bij de bouw. Ze waren ondergebracht in de leegstaande Aylva-state, onlangs aangekocht door een r.k. zustercongre gatie voor de stichting van een klooster, maar voor deze weken ter -beschikking gesteld tegen vergoeding van kost en inwoning. De aanwezigheid van deze jongeren uit verschillende landen heeft in de afge lopen weken ook haar stempel gezet op de diensten van de doopsgezinde gemeente, die tijdelijk onderdak in de gereformeerde kerk vond. In de schrift lezing en de gezongen liederen was de gemeente tijdelijk tweetalig. „evangelische Akademien" in Duits land. Er is een heroriëntering nodig sa men met de raad voor kerk en theolo gie, en de raad voor de evangeliever- breiding, wil het instituut de vernieu wing van de kerk ten dienste blijven zijn. In de herdenkingsdienst waren voor gangers ds. J. J. Buskes uit Amster dam en ds. A. Klamer uit Hilversum. Het onderwerp Vandaag en morgen is door de deelnemers in discussiegroepen besproken. Het toneelgezelschap Puck heeft Korc- zak en de kinderen opgevoerd. VLISSINGEN. Op een melding dat het Engelse schip „Oceantramp" nabij Westkapelle met machineschade had te kampen vertrok uit Vlissingen de ber- gingssleepboot „Scaldis" om eventueel assistentie te verlenen. De „Oceantramp", onderweg van Am sterdam naar Antwerpen was inmiddels bij de Kallootboei ten anker gegaan. De bemanning wist zelf de schade te herstellen waarna het schip de reis heeft vervolgd. De „Scaldis" is naar Vlissingen teruggekeerd. Presyteriaans voorstel Eigen nieuwsdienst GENEVE De besprekingen van het uitvoerend comité van de Presbyteri aanse wereldalliantie over Afrika heb ben geleid tot het besluit om de moge lijkheid te onderzoeken van een Afri kaanse conferentie van hervormde ker ken. Het comité is bijeengeweest in de Beza-zaal van Calvijns auditorium in Genève dat vorig jaar met steun van de Alliantie is gerestaureerd. De Afrikaanse conferentie zou de le den van deze kerken in dat wereldddeel in de gelegenheid kunnen stellen elkaar te ontmoeten, hun ervaringen en pro blemen uit te wisselen en elkaar te versterken bij hun christelijk getuigenis op alle terreinen van het Afrikaanse le ven. De kerken in Zuid-Afrika (er zijn daar tien kerken bij de alliantie aange sloten) ontvingen een boodschap van het comité, waarin het uitdrukking geeft aan zijn hoop en gebed, dat zij door Gods genade een waarachtig en ge trouw getuigenis mogen geven temid den van de moeilijkheden door de span ningen tussen rassen en groepen. Dë catholiciteit van de gereformeer de traditie wordt waarschijnlijk het the ma voor de algemene vergadering van de alliantie in 1964. Er wordt thans be keken of er genoeg voor een thema inzit". Tenslotte benoemde het comité een adviesraad voor d-e inrichting en ver siering van het auditorium en van het Reformatiemuseum dat in een van de zijbeuken van dit gebouw komt. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De viering van het tachtigjarig bestaan der Vrije Uni versiteit wordt naar traditie omkranst door de viering van het zestiende lus trum van het Studentencorps aan die universiteit onder de zinspreuk Nil desperandum Deo duce (Onder Gods hoede valt er niets te vrezen). Had het corps bij het vijftiende lus trum in 1955 zijn festiviteiten ingebed in de ene week, waarin ook de uni versiteit feestte, ditmaal nemen de lustrumactiviteiten twee weken in beslag. Al moet daar direct bij ge- ff ""J'1611, dat de eerste week (10- 15 oktober) voornamelijk manifesta ties van en voor de Amsterdamse bur- gerij omvat, terwijl de eigenlijke vie ring van NDDD-zelf in de week van 22 tot 26 oktober valt. Het programma daarvan zet in met een corpsvergadering op maandag avond^ en vermeldt voorts de gala- premiere van Thor en de Engelen van Christopher Fry (vertaald door Bert Voeten), en het traditionele slotdiner met lustrumrevue. Verdere activiteiten: een openlucht- concert in het Vondelpark, een histo rische optocht, iroei wed strijden, een tentoonstelling van werken van leden der Protestants-christelijke kunste naarsvereniging en een veilig-ver- keersrit voor hoogste-klassers van hoofdstedelijke lagere scholen. enig positief resultaat. Overwegende be zwaren heeft het Landbouwschap voorts, omdat het plan veel te groots van opzet is en zeker niet in overeen stemming is met de bestaande en de te verwachten behoefte aan industrie terreinen. Het feit, dat reeds thans een bestemming zal worden gelegd op gron den, die wellicht in de toekomst nim mer als industrieterrein zullen worden benut, is, gezien de daaruit voortvloei ende consequenties voor eigenaren en pachters onaanvaardbaar, aldus het Landbouwschap. De Gewestelijke Raad geeft dan ook in overweging dit plan niet goed te keuren, maar te streven naar een plan, dat meer op de wer kelijkheid is afgestemd, zonder dat de ontwikkeling van de gemeente behoeft te worden geschaad. Geen wijziging B. en W. gaan in hun voorstel aan de raad tot vaststelling van het uitbrei dingsplan uitvoerig op de bezwaren van het Landbouwschap in. Het college schrijft, dat het ontwerp tot wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak vrijwel gelijk is aan de structuurschets van de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren. In deze schets is een zeker ver band gelegd tussen de benodigde opper vlakte industrieterrein en de te ver wachten groei van de gemeente Ter neuzen. Het college merkte verder op, dat Terneuzen thans een uitbreidings- Elan heeft, dat de mogelijkheid biedt et inwonertal te verdubbelen, zoals ook voorzien in de structuurschets. Er dient werkgelegenheid geschapen te worden voor dit groeiend aantal inwoners en dus is er nieuwe industrie nodig. Het feit, dat Terneuzen is aangewezen tot ont wikkelingskern doet de verwachting wekken dat de in het ontwerp gelegen industrieterreinen en havens een gunsti ge toekomst tegemoet gaan. B. en W. betreuren ook, dat door het ontwerp goede cultuurgronden moeten worden opgeofferd, maar dit is voor de industriële ontwikkeling nu eenmaal een noodzaak. Tenslotte schrijven B. en W., dat het thans reeds leggen van een be stemming op gronden ten behoeve van de industrialisatie uiteraard niet wil zeggen, dat het gehele gebied in het ontwerp begrepen reeds onmiddellijk in bezit wordt genomen, of onteigend wordt. B. en W. zien geen aanleiding om een wijziging in het ontwerp aan te brengen. MIDDELBURG, 29 aug. Bintjes bonken 11, grote 5—6, appels james grieve 1 75-85 2938, 65-75 2934, 65-70 3134, zigeunerin 75-85 16—21, 65-75 15—23, benoni 75-80 58, 70- 75 60, 65-70 59, pruimen reine claude d'althan 66119, reine victoria 64116, jefferson 85— 116, belle de louvain. 4078, clapp's favourite 65-70 4346, 60-65 41, triumph de vienne 70- 80 7187, tomaten a 2034, b 2137, c 20 —23, bramen, doosjes 11—23, netmeloen 48— 72, suikermeloen 50106, ananasmeloen 71 92, kasperzik per stuk 4—30, druiven 149—181, sla 12—28, bloemkool 4 per kist 4671, 6 per kist 3961, 8 per kist 2136, komkommers I 821, b 817, c 814, prei 1015, poste lein 38—45, spinazie 30—36, andijvie 15—26, savoye kool 6, rode kool 4—8, witte kool 5, spitskool 6—7, waspeen 10—18, bospeen 17— 19, boskroten 6—9, dubb princessen 63—77, snijbonen 25—64, pronkbonen 23—37. STAVENISSE, 29 AUG. Eigenheimers 10 11.90, bonken 8, voer 2.40, bintjes gewone 6.50—9.50, bonken 17,20, aanvoer 35 ton. TERJNEUZEN, 29 AUG. Sla 9.70—14.20, bloemkool 13-46, groene komkommers 11 15, id. witte 8—9, meloenen 25—70, selderij 13> peen 12, kroten 10, aardappelen barlma fl 1112.30, bintjes 1 1012.10, eigenheimers II 14, stoksnijbonen 2546, princesse bonen 3552, sabo 3545, rode kool 711, savoye kool 7, peen 14—17, prei 10—27, rabarber 8, tomaten a 35—50, c 21—33, uien 9—11, prui men: belle de louvain, fijn 74, druiven 1 179 189, 11 165, bramen per doosje van 250 gram 1724, appelen: james grieve 1 80 26 33, 75 28—31, 70 29-^2,65 30—31,11 80 23—31,75 24—33,70 29— 33,65 25—26, III grof 20—29, manks codlin 1 60/70 18—19,11 60/70 1617 11 d 10, peren: clapp's favourite 11 d 3645, triumph de vienne 1 75/85 78—80, 70/75 80/ 86,11 75/85 64—71, 70/75 62—71, GOES, 29 aug. Export- en Industrlevel- ling: Zigeunerin kl I 85-95 18, 75-85 18, 65-75 20, II D 10, kl II 85-95 19, 75-85 20, 65-75 17, II D 9. Mank's Codlin kl I 70-80 23, 60-70 19,30—20,10, II D 9,80—10,35, kl II 70-80 20, 60-70 17, II D 9,50. James Grieve kl I 85-90 29—30, 80-85 27—33, 75-80 29—35, 70-75 31—33, 65-70 32. kl II 80-85 31, 75-80 29, 70-75 31, 65- 70 29. Jac Lebel kl I 8595 19, 75-85 18, 65-75 14, II D 7. Br. d'Amanlis kl I 80-90 28, 70-80 31, 60-70 33. kl II 80-90 29, 70-80 31, 60-70 32, II D 28. Dubb. pr. bonen II 50, II 43. Bra men Exp. 80—82, II 60, afw. D. Verpakt fruit: Tydemans Earley Worchester kl I 70- 80 5763, 60-70 46. Gewone veiling: Zigeune rin grof 10—12, fijn 6—11, Mank's Codlin grof U15, fijn 710, James Grieve grof 1927, James Grieve Rood kl I 80-85 42, 75-80 38— 44, 70-75 3241. Clapp's de Favourite grof 38, fijn 2329, Br. 'd Amanlis grof 32, fijn 23 24. Seigneur d'Esperen kl I 60-70 44—58, 50- 60 31—35, grof 28. fijn 21. Tr. de Vienne kl I 75-80 74, 70-75 75. Reine Victoria I 113, grof 104, fabriek 46, Reine Claude d'Althann ?rof 107. Jefferson grof 91, fabriek 47 Abri- koospruim II 43—60, grof 86—99, fabriek 50— 72. Burbank Giant I 58, fabriek 35. Radema kers I 110. Bramen per doos: I 2445, II Ie pro«nte"-* per stuk: Bloemkool AI 5a—61, All 38—61, BI 20—46, Bil 13—38, afw. 10—43 kropsla I 13—17, II 7—12, komkom- J^erf A 1425, B 1718, C 912. Meloenen 5566. per bos: Wortelen 1718. per kg: Dubb. pr. bonen II 4354, stoksnijbonen 41 43. pronkbonen 3742, gr. sav. kool 4.50—7, rode kool 4.506, andijvie 12—15, prei 2217 waspeen 24—26. augurken A 107, B 100, C 26, E 1417. druiven 174180, aardappelen bon ken 9—13, grote 7—10. ST. ANNALAND. 29 augustus. Bintje bonken 18.03—18.19, gewone I 8.52—9.98, drie lingen 4.61; voer 2.58; Eigenheimers Bonken. 9.05; gewone I. 11.65—12.91; drjelingen 6.54: koopmans Blauwe gewone 10.10. Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHERPENISSE, 29 augustus. Bintje bonken 17.62; gewone I 8.21—9.22, voer 2.58: eigenheimers gewone I 10.04—12.32, koopmans blauwe gewone 9.04—9.29. Alles per 100 kg Aanvoer 30 ton. K aa^voerisYon-11-76' P°'erS 3 9°' kriel 2 57' n^OOM» 29 aug. Andijvie 14— bloemkool 1058, snijbonen 2579, stam- B,?00!, pr- 44staakprincessen 62— 84 komkommers 8—18, rode kool 3,5—5,5, witte kool 410, sav. kool 78, bospeen 10 18. waspeen 10—14, prei 11—32, sla 3—16, tomaten 2247, kroten 711, spinazie 626, peren: Clapps favourite 4445, Triumph de Vienne 5079, Beurre Hardy 3463, Bf#ir- og rï Mérode 1025, Beurre d'Amanlis 29 39. Bonne Louise d'Avranches 3354, Mage Massillet 10—21, Saint Remy 17—23, Zigeu- nerinnen 18—36. Manks Codlin 7—24, James Grieve 749, Ellison Orange 634, Trans parent de Croncel 7—21, natuur perzik 58— 128, druiven 18.9—197, bramen 56—100. me loen 41—91. KRABBENDIJKE, 1 85-95 26. 85-90 27, 9 aug. James Grieve 80-85 28, 75-80 30—3T 70-75 31-32, 65-70 32, II 85-90 22, 80 85 27 75-80 26, 70-75 27, lid 22, III grof 17-20 fiin 14. kroet 10, Manks Codlin I 70-80 20 60-70 20, lid 9. III grof 11, fijn 6 kroet Zigeunerin II 75-85 12, 65-75 13, lid 7 sons Orange I 85-90 33, 80-85 33, Triumph I 85-90 64, 80-85 72, 75-80 78? II 8? 11 75 mfe In«Ui£i James Grleve 80- 85 31, 75-80 36, 70-75 3540. 65-70 3137, EI- 4^1% 85-90 39, 80-85 42—45, 75-80 48—53, 70-75 52—59, 65-70 40—51 VISMIJN BRESKENS. 29 aug.'Tong 928 fcr garnalen 3508 If ST. MAARTENSDIJK, 29 aug. Eigenhei. me" 11 8-57' "'O bonken il 7 5 810 31 11 7 n-ja kAni». 10 bintjes 8—10.31, 11 7.03—8, bonken 17,9 2.54. aanvoer 55 ton. JEES?',29 aue- VISMIJN, Handels gar. in? I itgr205, exP°r'8arnalen 2955 kg 194 303. SChoI 5 ka SI cnhn. no i 404 -303. schol 5 kg 53, schar 38 kg 39-51 "2 bg lS-le wijting 4 kg 27. tong sSl kg n??-rog 18 kg 22—32, paling 10 i-- --- 276, ongesorteerde vis 14 kg 21138.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4