Verschrijvingen in diverse radaties van laakbaarheid GOLDEN FICTION Gezag van de overheid wordt ernstig geschaad VRIJDAG VERDER Weldra serieuze aanpak van zwembadplannen Oostburg Z.V.U. ontvouwde cultureel winterprograrama Gedeputeerde Staten hebben toezichthoudende taak Onder ons gezegd: toch maar lievei Amateurschilders uit Engeland in Middelburg Uitspraak Kroon wordt binnenkort verwacht Mr. P. Loeff (66 jaar) overleden Auto na kapriolen van dijk gestort Dinsdag 30 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD GEDEPUTEERDE STATEN OVER KWESTIE GOES Ook raad is schuldig Ernstig Ernstiger Ook raad schuldig molusies van raa d «com m i w Auto Aula Rapport aan minister Sancties Grond voor pr. chr. landbouwhuishoud- school in Haamstede Evenementen van bijzondere aard VAKANTIES Marionetten Concerten GESLAAGDEN Kettingbotsingen Scheepvaart Vlissingen Pag. 1 Advertentie GOES Gedetueerde Staten van Zeeland hebben gisteravond in een memorandum over de vertrouwenscrisis in de gemeenteraad van Goes verklaard, dat als resultaat van bet onderzoek voor zover Ged. Staten dit tot dusver hebben kunnen volbrengen, het college voorop moet stellen, dat het is gestuit op een ernstig euvel van „ver schrijvingen", dat het name ten aanzien van de uitvoering van wer ken in het gemeentelijk beleid is geconstateerd door Ged. Staten. Wij hebben, aldus Ged. Staten, deze „verschrijvingen" als blijk baar toegepast systeem gesignaleerd in verschillende gradaties van laakbaarheid en moeten vaststellen, dat met grote gemakkelijkheid bepaalde, op daartoe aangewezen posten thuis behorende uitgaven op andere, daarvoor niet bestemde posten zijn ondergebracht, ken nelijk uit beleidsoverwegingen bijv. omdat men overschrijding van de aangewezen posten heeft willen camoufleren. In dit verband zal de wijze van verantwoording van uitgaven voor de bouwplannen west en oost zeker nog bijzondere aandacht vragen, menen Ged. Sta- Het is blijkbaar ook voorgeko men, aldus Ged. Staten, dat uit geven, waarvoor in het geheel geen begrotingspost was uitge trokken, op andere posten zijn „verschreven", blijkbaar opzet telijk, opdat die post van uitgaaf aan de opmerkzaamheid zou ont snappen, bijv. van het hoger ge zag dat met het toezicht is be last. Ernstiger werd nog het kwaad schrijft het college, waar het bleek uitgegroeid tot het bewer ken van aannemers of leveran ciers, om op de ingediende reke ningen andere prestaties dan de werkelijk verrichte te vermelden, teneinde aldus de berekende be dragen te kunnen onderbrengen op andere posten, dan die, waar op zij zouden behoren. ZEEUWS Db. A3 7—13—33 nacht ore Een nog- ernstiger manipulatie is ge constateerd in die vorm, dat een leveran cier werd ingeschakeld om mede te wer kei?» aan een schijnvertoning door indie ning van een gefingeerde declaratie, niet om voor eigen prestatie betaling te ver werven, doch om op deze wijze een uit gaaf te kunnen verantwoorden ten be hoeve van een ar-iere leverancier wegens eeen geheel andere prestatie, die men aldus uit de rekening en verantwoording op de betrokken begrotingspost weg houdt, kennelijk met de bedoeling de overschrijding van die post aan het oog te onttrekken*. Met bezorgdheid stellen wij vast, aldus Ged. Staten, dat door dergelijke handelingen naar bui ten het gezag van de overheid ernstig wordt geschaad en in tern. onder de ambtenaren op vattingen worden gekweekt die met de hoogheid van de over heidstaak volkomen onverenig baar zijn. Het is wel duidelijk, dat dit systeem van „verschrij- raad omtrent het onderzoeken van andere posten, die mogelijkerwijze tot het camoufleren van overschrijdingen van begrotingsposten op dergelijke wijze hebben geleid. Ged. Staten schrijven verder: In het kader van ons onderzoek om trent de naleving van de wettelijke voor schriften hebben wij voorts moeten vast stellen, dat een bedrag van 31.250 ten behoeve van de gemeente betaald, niet op de normale wijze is verantwoord, doch gesteld is op efp afzonderlijke bank rekening ten name van de burgemeester q.q., kennelijk tengevolge van het feit, dat vorshands de geëigende verantwoor ding daarvoor nog niet was aangewezen. Wij willen daaraan toevoegen, dat, naar onze voorlooige bevinding, de schuld voor deze administratief uiteraard ontoe laatbare handelwiize. zeke** niet uitslui tend aan de burgmeester is wüt.en en wii daaraan oo zi^h *eon frauduleuze bedoelingen toeechruvnn. Co1 vingen" een ernstige misstand vormt, die aan een dieper onder zoek niet kan ontkomen. Het college van Ged. Staten schrijft, zich momenteel nog te bepalen tot het kenbaar maken van deze constatering met de enkele vermelding dat Ged. Sta tij, hoewel dit euvel met name bij de dienst van gemeentewerken werd gecon stateerd, noch het hoofd, noch de ambte naren van die dienst uitsluitend als de schuldigen daarvoor kunnen aanwijzen. Uit een Ged. Staten ter kennis ge bracht geschrift kon het college niet an ders dan de conclusie trekken, dat het systeem van „verschrijving" op zichzelf ook bij het college van burgemeester en wethouders als een aanvaarde methode werd gehandteerd en zulks zeker ook niet eerst uit latere tijd stamt. Ged. Staten vervolgen: Dit vond ook trouwens bevstitging in mondeling te genover ons afgelegde verklaringen, al tekenen wij daarbij aan, dat dit niet in sluit, dat het college van burgemeester en wethouders zich de mogelijkheid van alle gradaties, waartoe deze methode in de praktijk kon voeren, klaar voor ogen heeft gestaan. Wij moeten daaraan de opmerking toevoegen, aldlus Ged. Staten, dat, ge lijk ons uit het raadsverslag van 20 juli jl. bleek, de methode van „ver schrijven" op zichzelf in de raad niet principieel verwerpelijk werd geacht, en zelfs werd aanbevolen. Met betrekkin* tot de nunten in de con clusies van het raunort der commissie neerceleerd zullen wii ons onthouden van set uïtsoreken van een oordeel omtrent vragren van beleid, die wij uit hoofde van de autonomie van het erem^entebestuur nas tot onze comnetentie rekenen, wan neer en voorzover zij e*m eonsenuentie met 'i°h zullen "Miiken hrenp-en, ten onzi^Bfo van t*et<r**p.v» wettelijk aan ons to*"*i°ht is onderworpen. Wii moeten, aldus Ge*. Staten, in dit stadium van ons onderzoek ons beoalen tot de vermelding, d°t he* o,_> ver scheidene punten bezw-^a-i;ïk is een definitief oordeel uit sm-p^n. omdat de lezin? die de daarbij berokkenen ga ven, vaak onderling in zulk een tegen spraak is, dat het vaststellen van de ware toedracht uiterst moeilijk is. Een nauw gezette precisering en verifiëring van de gegevens zal ongetwijfeld nog een zo danige tijd vergen, dat wij het niet verantwoord achten, een communicatie van onze bevindingen aan het gemeente bestuur daarop te laten wachten. Met betrekking tot de kwestie van de aanschaffing van een auto, willen wij niet nalaten onze verwondering uit te spreken, aldus Ged. Staten, dat het blijk baar ook aan de raad der gemeente is ontgaan, dat verantwoording van het sinds jaren houden van een auto in de begroting niet tot uitdrukking kwam en aldus aan het oog van het met toezicht belast orgaan is onttrokken. Ten aanzien van de kosten voor de Ged. Staten verbinden aan het voren staande de mededeling, dat zij, in ver band met uitlatingen in de afgelegde ver klaringen, een speciaal onderzoek heb ben doen instellen naar de uitgaafpost voor de aula, waarvoor door de raad een crediet was verleend van 30.000. Het onderzoek wees uit, dat op deze post was geboekt een bedrag van 34.980,86, doch in elk geval als uitgaaf voor het zelfde object tevens moeten worden me- degeteld: elders geboekte posten 8.903,90, gefingeerde leveranties (d.i. hiervoren bedoelde „verschrijvingen") 6,139,17, en niet op deze post geboekt schilderwerk (geboekt op „diverse gemeentegebou wen") ƒ8.000, zodat de kosten in wer kelijkheid bedroegen minstens ƒ58.023,93. Het constateren van dergelijke feilen (ter zake waarvan Ged. Staten de schul dige alsnog niet nominatim kunnen aan wijzen) noopt het college tot verder be- De restauratie van de ambtswoning voor de burgemeester is stop gezet, nadat was gebleken dat de begroting aanzienlijk zou worden overschreden. ambtswoning van de burgemeester be perken wij ons voorshands tot de opmer king, dat blijkbaar, nadat met de uitvoe ring van werkzaamheden een aanvang was gemaakt, zonder dat een behoorlijke begroting van kosten daaraan ten grond slag lag, voortzetting daarvan niet onver wijld is stopgezet op het moment dat duidelijk was, dat een aanvankelijk aan de raad genoemd bedrag in elk geval verre zou worden overschreden. Terwijl wij menen te moeten aanne men, dat de toepassing van het gangbare systeem van „verschrijvingen" dok ten aanzien van dit project door het college van B. en W. niet terstond van de hand is gewezen, richt onze opmerking ten deze zich ook tot de burgemeester. Wij zijn bij ons onderzoek geconfron teerd met opvattingen bij de directeur van gemeentewerken en zijn dienst, die wellicht in haar ontstaan te verklaren zijn uit een sinds lange tijd ook reeds door het college van B.en W. in vroe gere samenstelling blijkbaar niet slechts getolereerde, doch zelfs aanvaarde me thode van verantwoording, doch geen verontschuldiging kunnen vinden in deze vorm, waarin zij blijkbaar in dé loop van de tijd in praktijk zijn gebracht. Het gemeentebestuur zal zich van deze mis stand, die tot zijn verantwoordelijkheid behoort, zeer ernstig rekenschaip hebben te geven. Ons college, aldus Ged. Staten, wenst zich in dit stadium in zijn verslag van zijn bevindingen te beperken tot het vorenstaande, waarbij wij het van grote betekenis hebben geacht ons in onze beschouwingen te onthouden van het oordeel over zaken, die -het beleid raken en, zeker in de eerste plaats, tot het terrein van de bestuurders der gemeente behoren. Wij zullen de maatregelen, die een deugdelijke uitvoering van het ons door de wet opgedragen toezicht waarborgen, vaststellen. Reeds nu echter wijzen wij op de in de eerste plaats op het gemeentebestuur zelf rustende eigen verantwoordelijkheid, die de plicht tot het scheppen van deze waarborgen met zich brengt. Ten slofte delen Ged. Staten mede, dat de commissaris der Koningin omtrent deze bevindin gen rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken zal uitbren gen. Gedeputeerde Staten schrijven in het memoradum over de vertrouwenscrisis in Goes, dat, toen blijkens berichten in de pers, de door de gemeenteraad met een onderzoek belaste commissie haar rapport had uitgebracht, voor Ged. Sta ten geen aanleiding meer aanwezig was de vervulling van de eigen taak langer op te schorten. In de, na deze brief, met de raad ge volgde mondelinge gedachtenwisseling is nog eens duidelijk naar voren gekomen, aldus Ged. Staten, dat onze taak bepaal delijk een andere was dan die van de commissie van onderzoek en dat aller minst grond was voor de gedachte, dat ons onderzoek een verdere behandeling van het rapport der commissie in eniger lei zin de weg zou etaan of zou moeten ophouden. De taak der commissie is gegrond op de bepaling der gemeentewet, dat bur gemeester en wethouders ieder 'afzon derlijk en tezamen ten aanzien van het gevoerde bestuur van de huishouding der gemeente verantwoording schuldig zijn aan de raad en dat zij alle inlichtingen moeten verschaffen, die de raad ter zake: verlangt. Ged. Staten schrijven voorts: De com missie uit de raad 'vindt zowel beleids- als financiële vragen binnen de begren zing van haar onderzoek en haar con clusies konden, volkomen onafhankelijk van hetgeen ons college in de uitoefe ning van de krachtens de wet omschre ven opdracht tot zijn taak moet rekenen, tot zodanige gedachtenwisseling en con clusies leiden als de raad in zijn ver gadering zou vermenen te behoren. Dat de raad die gedachtenwisseling en eventuele besluiten heeft willen opschor ten in afwachting van het onderzoek, dat Ged. Staten uit eigen hoofde gingen instellen, was een zaak, die voledig en geheel en al ter beslissing van de raad zelf bleef. Nu wij kennis genomen hebben van diverse schriftelijke stukken en verschei dene verklaringen te onzen overstaan afgelegd, achten wij het van belang over te gaan tot mededeling van onze bevin dingen tot dusverre, mede omdat ter gelegenheid van onze eerdere besprekin gen, de mogelijkheid van een tussentijds hernieuwd contact werd opengelaten en dit in het midden van de gemeenteraad weder de vraag aan de orde zal stellen wat de raad omtrent behandeling van het rapport der commissie thans zal willen besluiten. Ged. Staten willen bij hun mededeling op de voorgrond stellen, dat de toezicht houdende taak van het college in de wet is neergelegd en daarmede meteen TEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT GOES Ik wou dat het waar was. Ik kan u niets meedelen, vrijdagmiddag om vijf uur worden de besprekingen met de raad voortgezet." Zichtbaar vermoeid van de discussie met de gemeenteraad kon de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gisteravond na afloop van de bespreking die het vol tallige college van Ged. Staten heeft ge had met de gemeenteraad niet meer mededelen. „Wij hebben van gedachten gewisseld over het memorandum van het provin ciaal bestuur en over het rapport van de raadscommissie maar er is niets con creets uit de bus gekomen. Vrijdag gaan we verder." Het was gisteravond omstreeks half elf toen de commissaris der Koningin ons- deze mededeling deed. Om half negen was achter gesloten deuren in de raadszaal het overleg be gonnen. Om half tien verlieten de leden van Gedeputeerde Staten de zaal en trok ken zich voor nader beraad terug in de burgemeesterskamer. Na een half uur be gaven Gedeputeerde Staten zich weer naar de raadszaal en zetten het gesprek met de gemeenteraad voort tot omstreeks half elf. ook haar begrenzing heeft gevonden in die zin, dat bepaalde schikkingen of rechtshandelingen van de gemeentebe sturen aan hun goedkeuring zijn onder worpen, dat de begroting en haar wijzi gingen hun goedkeuring behoeven en met betrekking tot de rekening aan ons de vaststtelling van de ontvangsten en uitgaven is opgedragen. De taak, die Ged. Stat enin het on derhavige geval hebben te vervullen be paalt zich ln principe dus tot deze zaken, waarbij zij ten tijde en in de geval len als de wet omschrijft zullen hebben te overwegen welke sancties terzake van niet-naleving van wettelijke voorschrif ten zullen behoren te worden toegepast en wie deze sancties zullen moeten tref fen. Voor de uitvoering van onze taak, al dus Ged. Staten, is ons mede de bevoegd heid gegeven met betrekking tot de con trole op het geldelijk beheer en de boek houding een onderzoek van onzentwege te gelasten. Als uitvloeisel van onze bij de wet ge geven opdracht zullen wij, indien wij op bepaalde feiten stuiten, zodanige maat regelen kunnen nemen of bevorderen, als wij in het belang van de naleving der wettelijke voorschriften nodig oordelen. Aldus Ged. Staten. HAAMSTEDE. De gemeente heeft binnen het kader van het nieuwe uitbreidingsplan 5770 vierkante meter grond toegewe zen aan de Z.L.M., bestemd voor die bouw van de nieuwe prot. christelijke landbouwhuishoud- school. Dit terrein is geprojec teerd ten zuiden van de Burghse- weg. Nu de Z.L.M. tot overeen stemming gekomen is over de plaats van de te bouwen school is de enige barrière nog de te verkrijgen goedkeuring van het ministerie. Hierna zal tot aankoop van de grond kunnen worden overgegaan. Overigens wordt het zo langzamerhand een dringen de noodzaak dat er een nieuwe school verrijst. De oude landbouwhuishouóschool werd zowel door de inspectie van het nij verheidsonderwijs als door het adviesbu reau van de rijksgebouwendienst een stemmig afgekeurd. MIDDELBURG. Zeventien ama teurschilders en -schilderessen uit al le delen van Engeland vereeuwigen deze week de meest pittoreske hoek jes van Middelburg. Onder leiding van een professionele artist, de heer William Watkins uit Londen, zoeken de Engelsen de Zeeuwse hoofdstad af naar stof voor geïnspireerde doeken. Twee a drie groepen van deze schil ders, die door een schildersorganisatie uit Londen, de W.T.A., welke onder lei ding staat van de heer Edward Swann, worden uitgezonden, verblijven thans in Nederland. De andere van de dui zend leden tellende organisatie zijn over heel Europa bezig de prachtigste land schappen en de kleurrijkste steden te schilderen. Al tien jaar is deze uitzen ding van Engelse kunstenaars aan de gang. Verleden jaar is reeds een groepje van de W.T.A. in Middelburg neerge streken. De groep, die deze week in spiratie tracht te vinden, verblijft tot r.aterdag in Hotel De Nieuwe Doelen. Vrijdagavond tussen vijf en zeven uur is er voor het publiek gelegenheid de irodukten van de schilderzucht van één week in het hotel te bewonderen. OOSTBURG. Naar wij ver nemen zal wellicht over enkele weken een begin kunnen worden gemaakt met een serieuze aan pak van de zwembadplannen in Oosfburg. Dit vertelde ons loco burgemeester A. P. Modde. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe: „Mits de uitspraak van de Kroon over de oppervlakte van de benodigde gronden gunstig- uitvalt!" Daar wordt nu op ge wacht. Niet alleen door de ge meente Oostburg, ook door de be trokken eigenaar en niet in de laatste plaats door al die zwem mers en zwemsters uit de „hoofd stad" van West-Zeeuws-Vlaande- ren, die in hun woonplaats zo graag een eigen zwembad zouden zien. De plannen om een zwembad in Oost burg te stichten bestaan al jaren, maar tot dusver heeft realisering nog steeds niet kunnen plaatsvinden, omdat de ge meente niet tot overeenstemming kon komen met de eigenaar van de gron den, die gelegen zijn in de onmiddellij ke omgeving van het sportpark. De ge meente zou graag zien dat hier het zwembad kwam, omdat dit dan een prachtige aansluiting zou vormen met het bestaande sportveldencomplex. Naar de heer Modde ons vertelde kan een opzet zoals de gemeente die zich in het hoofd heeft gezet alleen ten uit voer worden gelegd, indien er vol- doemde ruimte bestaat. Men zou gaarne zien, dat er bij het zwembad ook een zonneweide kwam en genoeg ruimte voor de accommodatie. Want de gemeente Oostburg stelt zich op het standpunt, dat het toekomstige zwembad een inrichting moet worden, welke aan alle moderne eisen moet vol doen. Dat wil zeggen, dat er wedstrij den moeten kunnen worden georgani seerd. En daar heeft men inderdaad enige armslag voor nodig. In de eerste week van mei zijn enke le leden van het kollege van B. en W. naar Den Haag geweest om de zaak bij de Kroon aanhangig te maken. De heer Modde had reeds een uitspraak ver wacht, maar hij vermoedde dat de va kanties wat stagnerend hebben ge werkt. Op korte termijn hoopt hij nu een beslissing te horen. Valt het oordeel van de Kroon inder daad gunstig uit, dan zal onmiddellijk inet de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van een zwembad wor den gestart. Daarbij zal uiteraard ook de stedebouwkundige in de arm worden genomen. De gemeente Oostburg zal zich dan beraden over het verlenen van subsidie en over de grootte daarvan. Het wordt inderdaad langzamerhand tijd, dat Oostburg het centrum van West-Zeeuws-Vlaanderen de beschik king krijgt over een eigen zwembad. Aardenburg is de Oostburgers na lang aarzelen vóórgegaan. Ook Sluis heeft een zij het in het kanaal Sluis— Brugge (de Brugse Vaart) geïmprovi seerd zwembad. Oostburg kan niet achterblijven. Gelukkig is het gemeen tebestuur er alles aan gelegen, dat een dergelijke inrichting er ook inderdaad komt. Daarmee zal het aantal zwemba den in Zeeuws-Vlaanderen stijgen tot zes, want zoals bekend hebben ook Hulst, Sas van Gent en Hoek zwemge- legenheid en naar Zeeuwse begrippen zelfs uitstekende. Al zijn dan ook alle baden onoverdekt. MIDDELBURG. In afwijking van het vorig jaar heeft het Cen traal Bestuur van de Zeuwsche Volksuniversiteit voor het win terseizoen in Middelburg slechte negen voorstellingen geprojec teerd. De teruggang van het aan tal inschrijvingen op de abonne menten en de nog steeds aanhou dende stijging der kosten hebben het Centraal Bestuur tot deze vermindering doen besluiten. De voorstellingen zijn als vanouds uitsluitend in toneelabonnemen ten ondergebracht. In het Middelburgse toneelprogram- ma vinden we opnieuw enkele evene menten van bijzondere aard vermeld, zoals het optreden van het Western Theatre Ballet op dinsdag 18 oktober. Dit ensemble is in 1957 als Engelands eerste regionale ballet gevormd. Gedu rende zijn driejarig bestaan heeft het zich ontwikkeld tot Groot-Britannië's modernste dansgroep. Het tableau de la troupe bestaat uit twaalf dansers zes jongens en izes meisjes, van wie de ge middelde leeftijd 22 jaar is. De Toneelgroep Puck brengt op vrij dag 11 november het indrukwekkende tijdsstuk ,,Korckzak en de kinderen" van de jonge Duitse schrijver Erwin Sylvanus. De vermaarde voordrachts kunstenares Charlotte Kohier, die al vele keren voor de ZVU is opgetreden, zal dit seizoen „Lady L." van de JFran- se schrijver Remain Gary voordragen. Zij doet dit op vrijdag 13 januari. De actrice-zangeres Elisabeth Lugt treedt op vrijdag 14 april als soliste op in een door Francis Poulenc gecomponeerde eenakter van Jean Cocteau: „La Voix Humaine". Deze uitvoering zal worden ingeleid door haar hegeleider, de pia nist George van Renesse. Het Middelburgse toneelprogramma vermeldt voorts nog voorstellingen van de Haagsche Comedie (maandag 26 september), het HZT Ensemble (vrij dag 24 februari), Rotterdams Toneel (dinsdag 16 mei), Toneelgroe-p Theater (vrijdag 2 december) en Toneelgroep Puck (dinsdag 21 maart). In Vlissingen zullen vier toneelevene menten worden georganiseerd (Haag sche Comedie: 27 september; Toneel groep Theater: 1 december; HZT En semble: 31 oktober; Toneelgroep Puck: 20 maart). Ook voor Goes staan vier voorstellingen op het programma, onder welke een van het Salzburger Mario nettentheater (16 november). Dit uit stekende ensemble van prof. Aicher, dat reeds enkele keren met sukses in Middelburg is opgetreden, zal een uit voering geven van Mozarts „Entfüh- rung aus dem Serail". Een optreden van de Spaanse danseres Mariemma en haar ensemble (28 maart) is als extra-evenement aan het Goese toneel programma toegevoegd. Verder treden in Goes nog op de Toneelgroep Thea ter (20 januari), het HZT Ensemble (25 februari) en het Rotterdams To neel (15 mei). De bekende voordrachtkunstenaar Al- bert Vogel is samen met de concert pianist Willem Hieikema gevraagd in Zierikzee een avond te verzorgen (14 december)Drie toneelvoorstellingen completeren het toneelprogramma in Zierikzee (Rotterdams Toneel: 6 okto ber; HZT Ensemble: 25 november; Toneelgroep Puck: 22 maart). Voor Axel staan de traditionele twee voorstellingen op het programma, on der welke één van „De Speelkamer" (8 november), het gezelschap dat in het vorige seizoen m Axel een succes volle opvoering van „De gevaarlijke bocht" heeft gegeven. Toneelgroep Puck verzorgt de andere voorstelling (23 maart). Naast de twee opvoeringen in Terneuzen (Rotterdams Toneel: 7 ok tober; HZT Ensemble: 30 januari) is een uitvoering opgenomen van de dans- parodiste Cilli Wang (16 december). Het Salzburger Marionettentheater zal ook in Oostburg (15 november) een voorstelling geven van „Die Entführung aus dem Serail". Daarnaast vermeldt het programma een nog nader aan te kondigen opvoering van de Toneel groep Puck (24 maart). In Sas van Gent zullen in samenwerking met de werkgroep en de personeelsverenigin gen optreden het Nederlands Marionet tentheater Bert Brugman met „La Tra- viata" van Verdi en Studio '50 te Gent (respectievelijk 21 januari en 18 fe bruari). In samenwerking met de Nuts- departementen Tholen en Sint Maar tensdijk vindt op 4 november in Scher- pemsse een voorstelling plaats van Molière's „Schelmenstreken van Scapin" door de Toneelgroep Arena. Het voorlopige muziekprogramma ver meldt drie grote orkestconcerten: het traditionele najaarsconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Maria Magdalenakerk te Goes (20 september), een concert van het Bra bants Orkest in de Concertzaal te Mid delburg (24 januari), het gebruikelijke voorjaarsconcert van het Residentie- Orkest in de St. Jacohskerk -te Vlissin gen (9 mei). Daarnaast zal het Kunstmaand Or kest o.l.v. Anton Kersjes weer optreden in Vlissingen, Zierikzee en Terneuzen. Verder zullen nog te Middelburg con certeren: de Poolse pianist Adam Ha- rasiewicz, die in verband met de vie ring van het 150e geboortejaar van Chopin een aantal speciale werken van deze componist ten gehore zal brengen; de Afro-Amerikaanse mezzo-sopraan Carolyn Stanford; het trio Jo Juda met Jo Juda, viool, Jean Decroos, cello en Danièle Dechenne, piano. Onderhande lingen zijn gaande over een optreden te Axel van Marie Cecile Moerdijk, so praan, en Jo Iven-s, piano, terwijl voor Terneuzen gedacht wordt aan een recï- tal door Herman Krebbers, viool, en Willem Hieikema, piano. In verscheidene plaatsen zullen 'öoïs in het aanstaande winterseizoen weer enkele lezingen worden gehouden, ter wijl aan het cursuswerk de grootst mo gelijke aandacht zal worden besteed. MIDDELBURG. In de ouderdom van 66 jaar is maandagmorgen vroeg m Middelburg overleden mr. P. Loeff, oud-notaris. De heer Loeff was zowel lid van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren als van het Water schap Wegschap Walcheren. Voor bei de waterschappen betekent zijn heen gaan een groot verlies, omdat hij zich heeft doen kennen als een buitenge woon actief en enthousiast medewer ker. De nu ontslapene ving zijn notari aatspraktijk aan in Koudekerke, waar zijn oom eveneens notaris was. Na de oorlog verplaatste de heer Loeö zijn kantoor naar Middelburg. In de Zeeuw se hoofdstad bleef hij zijn praktijk uit oefenen tot 1 maart 1958, toen hem eer vol ontslag werd verleend. Mr. Loeff was behalve districtscom missaris van de Moveo ook nog voor zitter van Panorama Mesdag in Den Haag. Gedurende de oorlogsjaren was 'hij lange tijd geïnterneerd in het gij zelaarskamp St.-Michielsgestel. Notaris H. J. van Gruting uit Bergen op Zoom zal op donderdag 1 september het ambt van notaris neerleggen in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. 's-GRAVENPOLDER. Voor de ak te m.o. schoonschrijven slaagde te 's Hertogenbosch de heer H. Schijf te 's Gravenpolder. Mej. M. F. Huizer te 's-Gravenpolder behaalde het textielbrevet groep 3 en 5, in Rotterdam. De heer C. J. den Dekker te 's-Gra- venpolder heeft bij het Z.T.I. te Goes het diploma waterbouwkundig opzichter behaald. MIDDELBURG. Eén ogenblik van onoplettendheid was de oorzaak van eer* ongeluk op de Nieuwlandseweg zaterdag middag om half twee, dat veel ernstiger had kunnen aflopen, maar per slot van rekening nogal meeviel. De bestuurder van een personenwagen, G.D. uit Kapelle-Biezelinge, zag een langs de weg stilstaande auto te laat, ont week deze, waardoor de wagen links op de rijweg kwam. Een van de andere kant komende autobus ontweek de wagen op het nippertje. De personenauto kwam weer op de rechterhelft van de weg, zwenkte toen weer naar links, reed het rijwielpad over, de ligusterhagen door en tuimelde van de dijk. Zwaar beschadigd bleef de auto onder aan de dijk liggen. Wonder boven wonder liep het ongeluk tamelijk goed af. De bestuurder was on gedeerd. Zijnv echtgenote M.J.D., liep lichte verwondingen op. die ter plaatse werden behandeld. MIDDELBURG Twee kettingbot singen deden zich het afgelopen week einde in Middelburg voor. Zaterdag middag om half een stonden op de Nieuwlandse weg vier auto's stil, waarna de achterste, bestuurd door A. G. C. uit Vilvoorde (Belg.), op de voorgaande bot ste en bij e aarna optreene kettingbot sing rie personenwagens beschadigd werden. Zondagmiddag om drie uur gebeurde een soortgelijke botsing op de Blauwe Dijk ter hoogte van de Teerpakhuizen- straat Twee personenauto's en een be stelauto, die in de richting van de Sta- tionsbrug reden, raakten hierin verwik keld Een der auto's, bestuurd door H. R. uit Badhoevedorp, werd zwaar bescha-! digd en moest weggesleept worden De andere auto's, die werden bestuurd door m F- °- "it Breda en F. D. uit Appels (Belg.), werden eveneens beschadigd. Aangekomen: 29/8 Fin Wiikinki. gepasc naar Antwerpen (Ned. schepen): 28 8 Kari- S trSo?lnj?Isdy't' 29/8 Silvaplana, Goote Maarsbergen, sleepboot Blanken burg met sleep, Caltex Delfzijl (Gent). Ge- pass. naar zee (Ned. schepen) 28 '8 Frans van Seumeren, Korendijk, 29/8 Avercijk

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3