Amman volledig afgesloten Premier Majali met negen medewerkers vermoord HUURDER VERSCHANST ZICH Huurschuld achter prikkel draad TWEE TIJDBOMMEN ONTPLOFT Een huidziekte-patiënt in ziekenhuis opgenomen LADINGEN PLANTA OP DE TERUGWEG Gracia ontmoet Kelly IN ELKAAR GEZETTE DIEFSTAL?'' Parijse mode) op pagina 7( GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Reductie op reis naar jaarbeurs Vliegtuigbouwer krijgt levenslang SPEREN TEGEN GEWEREN De BiltWind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onredelijk Bescherming Meer rust Bedolven ONDANKS TRAGERE DISTRIBUTIE Gevallen in Zeeland beneden landelijk gemiddelde Komplot MINDER SCHEPEN OP DE HELLING Weerzien in Rome Schilderij enaf faire LAATSTE NIEUWS STAKENDE SCHIPPERS KRIJGEN GEEN WERKL00SHEIDSGELD Het weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietar ieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4613DinStlag 30 aUgUStUS 1960 NOODTOESTAND IN JORDANIË 1É& Van onze correspondent LONDEN. Tijdens de bittere strijd rondom Arnhem in 1944 leerde Donald Cock van zich afbijten. Hij diende toen bij de Britse parachutisten. Dat hij nog niets van zijn strijdlust heeft ver loren toont hij nu in het Londense St.- Pancras in zijn woning op de derde verdieping van een flatgebouw dat eigendom is van de Londense Graaf- schapsraad. De nu 38-jarige Cook heeft zijn vrouw en vier kinderen naar de buren gestuurd en zijn huis in een vesting herschapen, compleet met prikkeldraadversperring en waarschuwingsraketten. Het meubilair is gebruikt om het huis te barricaderen. Honderden buren en lotgenoten van Cook staan gereed om hem in zijn strijd te helpen. Cooks strijd, of liever zijn grief, richt zich tegen de Graafschap die enige tijd geleden zijn huur verhoogde tot 2 pond 16 shilling per week, volgens de huurders van de woningen onredelijk veel. Hij weigert de nieuwe huur te be talen en heeft al een huurschuld van 56 pond. Cook en zijn buren zijn niet de enige Londenaren die hun huren verhoogd za gen. Onlangs eindigde nl. de geldigheid van zeer veel huurcontracten met een looptijd van drie jaar. Tijdens deze pe riode mochten de eigenaren van de be trokken woningen hun huren niet ver hogen. Na afloop echter wel. In vele ge vallen waren deze verhogingen zeer dras tisch: van 100 tot 170%. Dat heeft uiter aard de nodige onrust onder de huurders veroorzaakt. De regering droeg onlangs de gemeen teraden van de verschillende delen van Londen, waar onredelijke huurverhogin gen werden toegepast, op zo nodig in te grijpen. Dat gebeurde als eerste gister avond in Bethnal Green. De raad ervan besloot vier blokken met 90 flatwoningen aan te kopen om de bewoners te bescher men tegenover de huurverhogingen die de eigenaren hun oplegden. Van onze correspondent LONDEN Na maanden van betrekkelijke rust is het Midden-Oosten gisteren opgeschrikt door een nieuwe uitbarsting van geweld, ditmaal in het koninkrijk Jordanië. Twee tijdbommen ontploften in de voornaamste regeringsgebouwen in de hoofdstad Amman. Elf functionarissen kwamen om het leven, onder wie premier Hazza Majali, en zeker vijftig mensen raakten gewond. De daders waren gister avond nadat er al uren lang jacht op hen was gemaakt, nog niet gevonden. Koning Hoessein kondigde en kele uren na de aanslag de nood toestand af in zijn land; in alle steden en dorpen is een avond klok van kracht. Het leger pa trouilleert in Amman. Gister avond riep de 25-jarige vorst zijn belangrijkste politieke en militai re adviseurs bij zich voor een spoedbespreking. Een van de twee tijdbommen die gisteren met een daverende slag ex plodeerden, was in het kantoor van de minister-president geplaatst. De pre mier die onlangs nog zei dat hij niet bang was voor moordenaars, zou juist audiënties verlenen toen zijn bureau door de explosie in een chaos werd herschapen. De hele kamer met meu bilair en al stortte neer op het een verdieping lager gelegen bureau van de Jordaanse voorlichtingsdienst. Ook de kamer van de minister van binnen landse zaken, El Hmoed, moest het ont gelden. de aanslagen geschiedden op last van Cairo. De betrekkingen tussen president Nas sers Verenigde Arabische Republiek ën het koninkrijk Jordanië zijn al jaren lang bijzonder slecht. Door het recente overleg van de Arabische Liga in Beiroet De ongewone actie van de Londe- naar Donald Cook trekt enorme be langstelling. Honderden mensen staan de hele dag op straat voor het huis van de halsstarrige huurder te wachten op de dingen die onvermijdelijk gaan komen. Eveneens gedupeerde bewoners van soortgelijke woningen posten voor Cook en laten geen onbekende toe. Commandant van de operatie is Robert Burgess, oud-sergeant van de militaire politie. Zijn commandopost is in de buurt van Cooks flat gevestigd. Zijn helpers zijn herkenbaar aan witte ban den om de arm. Een van hen spreekt met een megafoon de mensen toe om hen van Cooks gelijk te overtuigen. In de inzet ziet men Cook, inspec teur op een vliegtuigfabriek en over tuigd communist, uit zijn fort leunen. Er is voor vele weken voedsel aan wezig in zijn woning Zijn vrouw zei gisteren: „Ik ben tróts op wat mijn man doet en sta vierkant achter hem". Cook zelf acht zijn vesting, aan de ingang gebarricadeerd met twee oude piano's, vrywel onneembaar en ver kondigde vol zelfvertrouwen: „De deur waarder komt er nooit in" Gistermid dag klonk er ineens een waarschuwend fluitje, en schoot er een vuurpijl de lucht in. Iedereen dacht dat het nu zou beginnen, maar het was loos alarm tot grote teleurstelling van de kijkers. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Bezoekers van de a.s. najaarsbeurs zullen voor het eerst kunnen profiteren van een niet on belangrijke reductie op de prijs van hun spoorkaartje. Dank zij overleg, op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, met de Nederlandse Spoorwegen zul len aan ongeveer honderd over het hele land verspreide stations gecom bineerde vervoers- en toegangsbewij zen worden verkocht. BERLIJN (AP). Wegens spionage ten behoeve van de Westduitse bonds republiek is te Dresden, in Oost- Duitsland de 55-jarige Oostduitse vliegtuigbouwer Manfred Gerlach veroordeeld tot levenslange dwang arbeid. Het proces, dat van donder dag tot gisteren heeft geduurd, mocht niet worden bijgewoond door verte genwoordigers van de Westelijke pers. VLISSINGEN. Ook in Zee land zijn verschijnselen van de huidziekte, waarschijnlijk veroor zaakt door het consumeren van Planta-margarine van de nieuwe samenstelling, geconstateerd. On geveer 35 zieken worden in Zee land verpleegd, waarvan de meesten in Vlissingen woonach tig zijn. Zelfs is een patiënt in het Bethesda-zikenhuis opgeno men. De geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland, dr. J. R. van de Borgh uit Middelburg, ver klaarde dat het percentage van de ge constateerde ziektegevallen in Zeeland belangrijk beneden het landelijk gemid delde ligt de waarschijnlijke oorzaak hiervan is dat de distributie van de nieuwe Planta-margarine in Zeeland trager geschiedt dan in andere gebie den van Nederland. De meeste winke liers, die Planta verkopen, hebben nog voorraad van deze margarine in de ou de samenstelling. Desgevraagd gaven enige midden standers ons over de lopende verkoop van de Planta-margarine in haar ou de samenstelling enige bijzonderhe den. In een kruidenièrszaak in Vlis singen zei men, dat de vaste klanten het vertrouwen in de goede naam van de margarine nog niet kwijt waren en regelmatig bleven kopen. ,,Soms zelfs met zes pakjes tegelijk". In een melk, boter en kaaswinkel tje, eveneens in Vlissingen, hoorden wij andere geluiden. Ook hier verkocht men nog de oude kwaliteit Planta. „We raken geen pakje meer kwijt, sinds de eerste berichten van de ziekte de ron de deden. En wij moeten de klanten eigenlijk gelijk geven. Zelf durven wij het ook niet meer te eten", kregen wij hier te horen. Premier Majali werd later gevonden, bedolven onder verpletterde schrijftafels, kantoorkasten, boeken en schrijfmachi nes. Hij was afschuwelijk verminkt. Rondom de plaats waar hij lag klonk het gegil en gekreun van ambtenaren, kler ken en loopjongens, die door het puin en het meubilair waren bedolven. Zeker een uur lang was de chaos compleet. Radio Amman deelde de bevolking weldra mee dat premier Majali door een aanslag was gedood. Onderwijl was de stad op last van koning Hoessein door een bataljon van het leger omsingeld. Radiowagens van het leger zorgden voor verdere verspreiding van het onheil spellende nieuws. De winkels in de hoofdstad werden inderhaast gesloten en grote menigten stroomden op de pleinen van de stad samen. Niemand wist pre cies wat er aan de hand was. Pas enkele uren later keerde de rust weer. In maart van dit jaar was er in Jor danië een komplot opgerold dat even eens tegen Majali was gericht. Twee ter roristen werden gegrepen, die vertelden dat zij uit Syrië kwamen, gestuurd door persoonlijke vijanden van de premier. Een van deze vijanden zou de vroegere chef van de generale staf, generaal Ali Noewar, zijn geweest die in 1957 uit Jor danië naar Syrië vluchtte. Hij had deel genomen aan een samenzwering tegen het bewind van koning Hoessein. Amman was gisteravond volledig van de buitenwereld afgesneden. Men vraagt zich af wie de aanstichters zijn van de aanslagen van gisteren. Het is niet on mogelijk dat de tijdbommen het werk zijn van persoonlijke vijanden van Majali. Een andere mogelijkheid is dat Na verscheidene malen in zijn politieke carrière te zijn ontsnapt aan bomaanslagen is de Jordaanse premier Al Majali gisteren bij een aanslag in Amman om het leven ge komen. Tien andere Jordaniërs kwa men eveneens om en vijftig werden gewond doordat het gebouw, Majali's bureau, instortte. NEW YORK (Reuter) Op 1 juli waren er in de wereld 1653 koopvaardij schepen in aanbouw of was hiervoor op dracht gegeven. Zij kregen een totale in houd van 20,8 miljoen bruto ton. Vorig jaar waren er op dat tijdstip 1919 schepen met 24,9 miljoen ton bruto-inhoud in aan bouw of in bestelling. In Groot-Brittannië stonden op 1 juli jl. 294 (v. j. 369) schepen op de helling met een totale inhoud van 3,7 (4,7) mil joen bruto ton. Het land neemt met dit aantal 17,9 (13._9 van de wereld tonnage voor zijn rekening. In 1959 was Engeland nog de grootste scheepsbouwende natie van de wereld, hoewel het procentuele aandeel in het wereldtotaal toen al was verminderd. DEN HAAG (ANP). De staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Y. Scholten, is gis teravond naar Rome vertrokken, om namens de Nederlandse regering een deel van de Olympische Spelen bij te wonen. in het geschil tussen de twee landen scheen men echter over het dieptepunt heen te zijn gekomen. De wederzijdse scheldkanonnades door de beide radio stations waren al sinds enkele dagen op gehouden, wat werd beschouwd als een inleiding tot betere betrekkingen. Koning Hoessein zou gisteravond laat zijn intiemste raadgever, Bahjai el Ta- hoeni, chef van het koninklijk kabinet, tot opvolger van Majali hebben benoemd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De grote hoe veelheden Planta in nieuwe samen stelling, die sinds het eerste alarm van verleden week maandag bij de winkeliers zijn teruggebracht, wor den nu afgevoerd naar de fabriek. De producent heeft de garantie ge geven, dat er met deze aangevochten margarine niets gebeurt zij wordt ook niet gebruikt voor veevoeder, zoals hier en daar is geopperd. Het loopt inmiddels nog niet vlot met de meldingen door de artsen, die op verzoek van de geneeskundige hoofd inspecteur van de volksgezondheid op gave doen van de hun bekende ge vallen. Er zijn gisteren enige duizenden meldingen bij de duizend gekomen, die al binnen waren, maar omdat er in totaal zestigduizend Nederlanders en enkele honderden Duitsers (grens- gangers en badgasten) ziek zijn, is het beeld nog lang niet volledig. In Duits land verbreidt de ziekte zich niet ver der, omdat zij ten eerste niet besmette lijk is en bovendien de Nederlandse margarine er maar zeer sporadisch binnenkomt. Onder de Duitsers, die op Ameland hebben gelogeerd, zijn nogal wat zie ken geconstateerd. Een eilandbewoon ster, die van de nieuwe Planta had ge geten is in een ziekenhuis te Dokkum opgenomen, omdat zij de huidziekte in ernstige mate bleek te hebben. Naar de oorzaak wordt nog steeds intensief gezocht. Daarbij wordt sterk rekening gehouden met een menselijke fout of een aaneenschakeling van ver gissingen bij de bereiding van de nieu we Planta-met-emulgator, die welis waar op proefpersonen is geprobeerd wat de smaak en het aanzien betreft, maar niet of niet voldoende wat de chemische samenstelling aangaat. ROME. Dit is weerzien tus sen broer en zus: Prinses Gracia van Monaco, die met haar man prins Rainier de Olympische Spe len bijwoont, kwam in het Olym pische dorp haar broer John te gen. John Kelly maakt deel uit van de Amerikaanse Olympische roeiploeg; hij zal uitkomen in de ongestuurde twee. In Rome hebben de Nederlan ders nog steeds geen goud, zil ver of brons veroverd. De jonge Haagse zwemmer Wieger Menso- nides hield onze kleuren hoog: hij plaatste zich in de finale 200 meter schoolslag. Ook Atie Voorbij en Marian Heemskerk verdedigen onze zwem-eer nog; zij zwommen zich naar de finale honderd meter vlinderslag. De waterpolowedstrijd Neder land—Zuid Afrika eindigde in een gelijkspel: 3—3. Tenslotte nog een „succesje" van de Nederlandse bokser De Rooy, die een ronde verder kwamzonder te boksen. Hoe? Dat kunt u, met nog veel meer Olympisch nieuws, lezen op onze sportpagina's 9 en 11. n AMSTERDAM Naar verwacht is gisteren de laatste dag verstreken waarop de Amsterdamse recherche zich op volle sterkte met de gerucht makende zaak van de verdwenen schilderijen heeft beziggehouden. Wij hebben de indruk dat de politie steeds meer overhelt naar de ver onderstelling dat de hele zaak gaat om een in scène gezette diefstal. Tot laat in de avond werd de En gelse makelaar Richard Cook op het politiebureau Pieter Aertszstraat aan een verhoor onderworpen. Cook had zich 's ochtends reeds aan het bureau vervoegd in gezelschap van de Am sterdamse advocaat mr. L. v. d. Plas. Hij heeft, de hulp van deze jurist inge roepen in verband met de door hem verzochte teruggave van zijn paspoort Zoals bekend is, zal de officier van justitie hierover morgen een beslissing nemen. 's Middags is de recherche wederom doende geweest met een technisch on derzoek in de flat aan de Sloestraat. Gisteravond heeft de politie, in aanwe zigheid van Cook, de diefstal gerecon strueerd. De Engelse vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij, de heer Buckham, heeft een kort onderhoud met Richard Cook gehad. De verzeke- ringsdeskundige heeft de makelaar daarbij gewezen op de clausule in het contract, waarin staat dat Cook bij eventuele diefstal iedere medewerking aan de politie dient te geven. De En gelsman blijft echter bij zijn voorne men om morgen terug te gaan naar zijn land. ROME, Vrijdagmiddag om 6 uur zal Koningin Juliana in de Neder landse ambassade te Rome de Neder landse Olympische ploeg ontvangen. Uiteraard zullen niet alle Nederlandse deelnemers aanwezig kunnen zijn, want een gedeelte is dan reeds in Ne derland teruggekeerd, terwijl een an der gedeelte op wedstrijden zal moe ten uitkomen. ïniiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiH Ik heb blauwe ogen en jij? WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft de bezuinigingen die het Congres eerder had aan gebracht in Eisenhowers programma voor Amerikaan se hulp aan het buitenland ten dele ongedaan gemaakt. De bezuiniging bedroeg 265 miljoen dollar; de Senaat heeft nu besloten daarvan 190 miljoen alsnog toe te staan. Ongelijke strijd in Kasai Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. In de pro vincie Kasai woeden op het ogen blik gevechten tussen de troepen van de centrale Congolese rege ring en de slechtgewapende aan hangers van Albert Kalonji, staatshoofd van de Mijnprovincie die zich onafhankelijk heeft ver klaard van Congo. Hoewel Bakwanga, de hoofdstad van de mijnprovincie, zonder slag of stoot reeds enkele dagen geleden in handen van Loemoemba's troepen is gevallen, wordt er nog overal tegenstand geboden. Daarbij verzetten Kalonji's krijgslieden zich met speren tegen de modern gewa pende troepen van Loemoemba, die reeds verscheidene doden en gewonden hebben verloren. De afgescheiden provincie Katanga ver wacht ieder ogenhlik de voorhoede van Loemoemba's legertje. De wegen zijn aan de grens versperd en de bruggen ver nield. Tot nu toe heeft nog geen soldaat van Loemoemba voet op Katangees grondgebied gezet. GRONINGEN (ANP) De Raad van beroep te Groningen heeft gisteren een beroep van aardappelschippers om uit kering van werkloosheidsgeld tijdens een vervoersconfliet afgewezen. De schippers, die in de aardappel campagne 19581959 wegens een con flict over het transporttarief weigerden te varen, zijn volgens het vonnis van de Raad van beroep door eigen toedoen werkloos gebleven. De tariefkwestie, aldus de raad, is een eigen risico en mag niet worden afgewenteld op de organen die de wachtgeld- en werkloosheidswet uitvoe ren. Bij een geschil als dit kan, aldus het vonnis, niet worden gesproken van het ontbreken van passend werk in de zin van de genoemde wet. Tijdens de staking van de aardappel schippers hadden de uitvoerende instan ties van de aardappelcampagne gewei gerd de werkloosheidsuitkering te beta len, aangezien de schippers bij het be gin van de campagne de mogelijkheid om te varen niet hadden benut. Het con flict over de tariefregeling betrof een verschil van tien procent tussen de prij zen van de campagne van 1958—59 en die van de campagne daarvoor. Twee hulpschippers die in dienst ston den van de schippers en van hen afhan kelijk waren, zullen de uitkering wel krijgen. Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij T&toVi 1 yandaag heeft ook de Parijse mode geen geheimen meer. Op pagina 7 treft u de eerste f foto's aan van de nieuwe win- 1 tercollecties. Dit avondtoilet van lamé, werd door Jules Cra- hay voor Nina Ricci ontworpen. liiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiniiiiiHiiiiiiiniiiiiiHHiuiiiiiiTt Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen maar hier en daar ook een regen bui. Matige tot krachtige en langs de kust van Hol land en Zeeland tijdelijk harde zuidwestelijke tot westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. MIESJE: Kwam het me maar aangewaaid! 31 aug.: zon op 5.49, zon onder 19.30, maan on 15.53. weer wind Stockholm bew. ONO W NW ZO z Oslo regen N Kopenhagen bew. w Aberdeen zw.bew. stil Londen onbew. w Amsterdam regen z Brussel regen ZZW Luxemburg regen WZW Parijs bew. w Bordeaux regen Grenoble h.bew. Nice l.bew. Berlijn zw.bew. Frankfort regen WZW München zw.bew. w Zürich zw.bew. WNW Genève zw.bew. ZZW Locarno zw.bew. WZW Wenen onbew. w Innsbruck h.bew. n Belgrado zw.bew. n Athene onbew. NNO Rmne l.bew. ZW Ajaccio zw.bew. z Madrid onbew.veran. Mallorca onbew. ZW max.t. 16 17 20 19 21 19 18 18 20 23 24 24 23 22 22 22 24 25 24 24 31 35 29 35 35 n.sl. 0.4 13 2 0 0.5 7 0.5 0.4 5 0.1 0 0 4 0.1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1