BURGEROORLOG DREIGT Tsjombe's troepen zullen Loemoemba tegenstand bieden Met brons in zicht... Nieuwe uitbarsting van rassenhaat Congolezen vallen V.N.-militairen aan MEISJE (14) WÉRKTE INDRINGER HUIS UIT Pech voor drie Nederlandse schepen Uitgeputte zwemmer door helikooter uit zee gered HEIJB0ER De Bilt: Zon Olympische uitspraak Bavitt Duitse en Franse wetten waterdicht Rust keert weer in metaal bedrijven TWEEMAAL „AAN DE SCHAATS SCHILDER ZELF MET PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Meer Russische hulp voor Assoeandam BIJEN VERBANNEN UIT VENLO Verspreid Tegenstribbelend Hoogst ernstig HOOGTEPUNT PLANTA- ZIEKTE VOORBIJ WOEDENDE GEVECHTEN IN FLORIDA Zoontje waarschuwde fabrikant voor brand in fabriek Duitse dievegge in Venlo betrapt Hoofdkantoor: Goes, L. Vor« {straat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie 'en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, i bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Kor te Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604j Nieuwendijk 33, tel. 01184-322' Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; \el. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; C 'hefred.: G. J. BREUKER Postbus 26, Vlissingen, Postbus 24, Temeuzen, Zierikzee, Havenpark 24, Zeeuwsch Dagblad Lome nummers 18 eeat Aboenementsprij s 0,56 per week, 1 7.per kent Uit' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4642 Maandag 29 augustus 1960 Van onze correspondent EMMEN De veertienjarige Giny Kruit uit het Drentse Stiel tjeskanaal is voor geen kleintje vervaard. Zelfs niet voor een bru tale indringer. Dat heeft ze in de; nacht van vrijdag op zaterdag overduidelijk bewezen. Om half drie 's nachts werd zij wakker van het gestommel, veroor zaakt door een man, die zich met veel moeite door het raampje van de slaapkamer had gewrongen, waar ze met haar zusje Anneke (17) en Ber tha (7) en haar broertje Geert (9) lag te slapen. Giny sprong onmiddellijk uit bed en ging de gemaskerde indringer te lijf. Met haar vuisten bewerkte ze het gezicht van de man, die zo onthutst was dat hij door hetzelfde raampje, via de dakgoot en een zes meter lan ge ladder ijlings de benen nam. Toen de operatie naar Giny's wens was verlopen, sloot zij het raam en wekte haar ouders. Drie uur later werd ze opnieuw met de indringer ge confronteerd. Nu in het bijzijn van de politie, die de inbreker, de achttienja rige verwarmingsmonteur L. L. uit De Zandpol, spoedig te pakken had. Tijdens het verhoor werd de inbraak herleid tot een amoureuze escapade. L. had 's nachts licht zien branden toen hij langs het huis fietste. Dat klopte, want de meisjes waren in slaap gesukkeld toen zij in bed lagen te lezen. Omdat hij een oogje op een der meisjes had, was de monteur op bezoek gegaan. MAASTRICHT. De Maastrichtse jeugd is merkbaar onder de indruk van de verordening dal: jongeren beneden de achttien jaar zich 's avonds na ne gen uur niet meer op straat, in café's of parken mogen bevinden wanneer zij niet in het gezélschap van een der ouders .zijn. De politie hoefde noch zaterdag noch zondagavond tot actie over te an. In bona fide gevallen, zo heeft De politie hoefde noch zaterdag- worden geverbaliseerd. De verordening' zal echter streng worden gehanteerd bij verstoring van de openbare orde en bij overschrijding van de goede zeden. LEOPOLDSTAD Op de met bloed bevlekte landingsbaan van bet vliegveld van Stanleystad stapten zaterdag uit bun Russi sche vliegtuig de Congolese premier Loemoemba en zijn opper bevelhebber, generaal Loendoela. Zij vielen midden in een van de ernstigste conflicten die zich tot nu toe tussen Congo en de Ver enigde Naties hadden afgespeeld. ROTTERDAM. Drie Nederlandse schepen hebben in het afgelopen week einde met pech te kampen gehad. Het 4000 tons vrachtschip Friesland van de Steenkolen- en Scheepvaartmij. te Rot terdam was er het ergst aan toe. Het was met een volle lading kolen van Engeland onderweg naar Kalund- borg ten westen van Kopenhagen, toen het in het Kattegat tussen de Lesö Ren de ten noordoosten van Jutland en het eiland Laezo.aan de grond liep. Het schip raakte in grote moeilijkneden, toen het sleepboten niet lukte de Fries land los te krijgen. Het schip lag te diep in het water. Tijdens zware mist kwam zondagoch tend in de monding van de Elbe het Dordtse tankschip Corrie Broer van Gebr. Broere in aanvaring met de Ham- burgse kustvaarder Stadersand. De tan ker was "met 720 ton olie op weg naar Denemarken. Ogenschijnlijk liep de Corrie Broere alle.en een lichte deuk aan stuurboord op. Zij is op de rede bij Cuxhaven voor anker gegaan in afwachting van het on derzoek, dat deskundigen van de rede rij zullen instellen. Zaterdagochtend heeft het vracht schip Hilversum van de Stoomvaartmij. Oostzee te Amsterdam in de mond van de Weser een aanvaring gehad met het Duitse m.s. Transamerica. Het 11.000 brt metende schip kon zijn reis naar Bremen vervolgen. 11 1 O Van onze correspondent ZANDVOORT Het was niet meer dan toeval dat ik de dren keling ontdekte. Hadden de red dingsbrigades langs de kust maar zendaccommodatie, zodat ik meteen kan worden opgeroe pen naar de plaats waar ik nodig ben, aldus de 37-jarige Eelco Schuller, directeur van Aero Ypenburg. Zaterdagmiddag om half vier ontdekte hij meer dan driehon derd meter uit de kust voor Zandvoort een drenkeling die wanhopig trachtte de kust te be reiken. Schuller maakte met zijn helikopter een reclamevlucht. Hij was juist bij IJmuiden gekeerd, toen hij in zee een zwarte stip ontdek te. Het was hem niet mogelijk meteen in te grijpen, omdat hij een nogal ge zette passagier bij zich had. Met een drenkeling erbij zou zijn toestel te zwaar worden. TE VOL Het strand was te vol om te landen. Daarom vloog Schuller naar het Zand- voortse circuit, waar hij zijn passagier afzette en de deuren uit zijn helikopter haalde. Teruggekeerd boven zee zag hij de drenkeling opnieuw. Hij daalde tot de schaats van zijn helikopter zich onder water bevond en hij de drenkeling dus een houvast kon bieden. Het lukte. De man de 22-jarige Friedhelm Müller uit Dortmund greep de schaats en werd zo op twee a drie meter boven het wateroppervlak in de richting van de kust gevlogen. WEER IN ZEE De Duitser was evenwel zo uitgeput, dat hij op nog geen honderd meter uit de kust de schaats los moest laten en in zee terugviel. Opnieuw bracht Schul ler de schaats van zijn toestel onder water. Weer greep de Duitser vast. Nauwelijks twee meter uit de kust liet de jongeman opnieuw los. Het op het strand samengestroomde publiek hielp hem op het droge. Schuller landde met zijn helikopter in tussen opnieuw op het circuit om zijn passagier en de deuren van zijn toe stel op te halen. DERDE MAAL Het is het derde jaar, dat Schuller deze reclamevluchten maakt. Tot nog De helikoptervlieger Eelco Schuller heeft zaterdagmiddag met zijn toestel een drenkeling uit zee opgepikt. Hij moest eerst naar de kust vliegen om een passagier af te zetten en de reclameborden aan de helikopter te, demonteren. toe heeft hij ieder zee kunnen redden, overtuigd, dat hij nen doen, wanneer contact zou komen dingsbrigades. Zijn rust met een radio stallatie. jaar al iemand uit Hij is er echter van nog meer zou kun- hij in radiografisch te staart met de red- helikopter is uitge- zend- en ontvangin- Eigen nieuwsdienst VENLO. Twaalf miljoen Venlose bijen zijn met hun tweehonderd kas ten en korven van Venlo en Tegelen overgebracht naar heidevelden in de Peel en de Hamert. Dat is gedaan om de bijen verre te houden van de tuinderskassen in Venlo en Tegelen. Daar wordt veel slangkom kommer gekweekt. Bijenbestuiving op die planten levert een misgewas op. Vorig jaar is daardoor ongeveer een derde deel van de oogst bijna waarde loos geworden. De reiskosten van de bijen worden be taald door de tuinders. .Op de Venlose veiling wordt daarvoor een heffing van 0,3 cent per aangevoerde komkommer geheven. Nauwelijks een uur eerder was de bemanning van een vliegtuig van de Verenigde Naties afgetuigd door enige honderden Congolezen die op hun premier stonden te wachten; het bloed op de betonnen landings baan was van hen afkomstig. Tezelf dertijd hadden Congolese troepen een overval gepleegd op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in Stanleystad en er elf man gear resteerd. Tweemaal binnen een etmaal heeft Ralph Bunche, Hammarskjoelds plaats vervanger in Congo, bij de Congolese regering geprotesteerd tegen deze ge welddadigheden. Het schijnt dat het incident op het vliegveld was veroor zaakt doordat het gerucht was ver spreid dat Loemoemba's aankomst voor afgegaan zou worden door een landing van Belgische troepen. Toen het vlieg tuig van de Verenigde Naties landde, dachten de Congolezen, die toch al door het dolle heen waren, dat daarin de Belgische soldaten zaten en zij stortten zich op de militairen die het vliegtuig probeerden te verlaten. Alle inzitten den moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Gisteren zijn zij naar Leo- poldstad overgevlogen om daar verder te worden verpleegd. In het afgelopen weekeinde heeft de strijd van Loemoemba tegen de separa tisten het karakter aangenomen van een burgeroorlog. De troepen van de centrale regering hebben Bakwanga bezet, de hoofdstad van de afgeschei den Mijnprovincie. De president van de Mijnprovincie heeft daarop aan Loemoemba en diens regering de oorlog verklaard, hoewel het grootste deel van zijn land reeds is bezet en hij over zeer weinig troepen beschikt, die bovendien slecht zijn uitgerust. dag te Moskou getekend in bijzijn van: de Russische vice-premier Mikojan. Rusland had al eerder een lening van 400 miljoen roebel gegeven voor het be ginstadium van de bouw. MOSKOU. (Reuter) Rusland heeft Naar men aanneemt zal de bouw van de Verenigde Arabische Republiek eenj dit enorme irrigaticproject. waardoor krediet van 900 miljoen roebel gegevenook waardevolle kunstschatten uit de voor tekeningen en materiaal uit de Egyptische oudheid onder het water Sowjetunie ter voltooiing van de Assoe- van een stuwmeer zullen komen te lig- andam. Het akkoord hiervoor is zater-1 gen, zeker zeven jaar in beslag nemen. Loemoemba's troepen staan nu op een goede honderd kilometer van de gren zen van Katanga, de afgescheiden pro vincie waar Tsjombe als premier en staatshoofd de scepter zwaait. Hoewel de troepen van de Verenigde Naties de opdracht hebben, zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Congo (tot die aangelegenheden behoort ook het onderwerpen van Katanga door Loemoemba), worden troepen van de volkerenorganisatie zo-- veel mogelijk verspreid opgesteld in het gebied langs de grenzen van Katanga. Op die manier hoopt men een bloedbad te kunnen voorkomen. Het staat vast dat Tsjombe, die over meer troepen beschikt dan zijn lotgenoot van Mijnprovincie, Loemoemba's troepen niet zonder strijd in zijn land zal toe laten. Zijn troepen worden door Bel gische officieren geleid en hij beschikt over een hoeveelheid moderne wapens. Hoewel de terugtrekking van de laatste Belgische troepen uit Ka- tanga in volle gang is, treedt er tel kens vertraging op. Het is duidelijk dat de Belgen slechts tegenstribbe lend heengaan. In de grensgebieden van Katanga, waar het tot botsingen zou kunnen komen met de troepen van Loemoemba, worden de Belgen stelselmatig vervangen door eenhe den van de Verenigde Naties, maar verder in het binnenland blijven zij op hun post. De Belgische comman dant, generaal Gheyzen, had gezegd dat hij het terugtrekken van zijn troepen geheel zou staken zolang de veertien Belgische soldaten, die samen met een officier door de Congolese regering gevangen worden gehouden, niet zouden zijn vrijgelaten. Prompt daarop kreeg hij van het opperbevel van de Verenigde Naties een tele gram waarin werd gezegd dat de gevangenen waren bevrijd. naar Brussel gezonden en dat het tijd werd om eens een begin te maken met de ontruiming van de grote Belgische basis van Kamina. Er zijn in Katanga zeker nog vijf honderd Belgische militairen. Het is echter niet bekend of daarbij ook de bezetting van Kamina wordt gere kend. De Verenigde Staten hebben vliegtuigen van hun luchtmacht ter beschikking van de Belgen gesteld om de terugtrekking te bespoedigen. Op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York wordt de toestand in Congo na de incidenten te Stanleystad opnieuw als hoogst ernstig beschouwd. Er is zelfs sprake geweest van het .opnieuw in spoedzitting bijeen roepen van de Veiligheidsraad. Na een vergadering van Hammarskjoeld en zijn vijftien adviseurs voor Congolese zaken, in het geheim gehouden, werd besloten de Raad nog niet bijeen te roepen en af te wachten wat de Con golese regering zal antwoorden op de protesten. In Leopoldstad wordt tussen de be drijven door de conferentie van Afri kaanse landen gehouden, die in de eerste plaats bedoeld was als een de monstratie ten gunste van Loemoemba. De kwestie van gewapende steun bij de verovering van Katanga is reeds aan de orde geweest. Maar het is ge bleken dat er maar zeer weinig Afri kaanse landen zijn die Loemoemba in alles willen steunen. De meerderheid van de dertien landen wil het werk van de Verenigde Naties niet hinderen en heeft te kennen gegeven dat het wel militaire hulp wil geven, doch slechts via de strijdmacht van de volkeren- organisatie. ROME. Het heeft precies 12 uur geduurd eer de Australiër Davitt ze ker wist, dat hij Olympisch kam pioen was geworden op de 100 me ter vrijeslag heren. In een adembe nemende race van de acht snelste zwemmers ter wereld tikte hij bijna gelijk met de Amerikaan Larson te gen de wand van het zwembassin. Niemand durfde een uitspraak te doen. Iedereen keek vragend om zich heen. Wie was Olympisch kampioen geworden? De meesten hielden het op Larson. De Amerikaan dacht het zelf ook. Hij werd geluk gewenst, door Davitt, door officials. Na vijf minuten was er nog geen uitslag. Larson ging nog een baantje zwem men, totdat hij gehuldigd zou wor den Toen kwam de uitspraak: Olym pisch kampioen werd de Australiër Davitt. Deze hief een Indianengehuil aan;.Larson liet zijn tranen rijkelijk vloeien. Hij diende laat in de avond een protest in, gebaseerd op de tijdbrief- jes van de drie tij dwaarnemers, die voor hem een snellere tijd hadden afgedrukt dan voor Larson. Het pro test werd gistermorgen door een commissie onder voorzitterschap van onze landgenoot J. de Vries af gewezen. De jury van aankomst had Davitt als eerste zien aantikken. En daarvoor moeten de tij dwaarnemers buigen. Advertentie DE VERF VOOR HET SSHILDERFEEST S1KKENS-TJALIEM4 f R CD U KT Op een dramatische manier is het tandemduo Gerritsen-Paul tijdens de Olympische Speien te Rome de bronzen medaille ont gaan. In de halve finales, met brons nog in het vooruitzicht, kwam de tandem door een ver keerde stuurbeweging van Ger ritsen te vallen. Gerritsen kwam er met schaafwonden af, Paul bleek een sleutelbeen te hebben gebroken. Hij werd in een zie kenhuis opgenomen. Zijn toe stand is uitstekend. Ook de ploegachtervolging moest op een tragische manier het veld ruimen. In de strijd te gen de Russische ploeg werden de Nederlanders met een honderdste seconde verschil ver slagen en uitgeschakeld. Op de foto ziet men hoe de voeten van Gerritsen uit de voet clips worden losgemaakt. Op de voorgrond ligt de gewonde Paul. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zowel in Duitsland als in Frankrijk zijn verklaringen af gelegd over het gebruik van margari ne, waarvan verwacht zou kunnen worden dat zij, evenals de Nederland se Planta, misschien schadelijk voor de volksgezondheid zou kunnen zijn. Het concern dat Planta vervaardigt heeft in Duitsland en Frankrijk bindin gen met fabrieken, die een gelijksoor tige margarine in de handel brengen. Van Duitse zijde heeft men zich ge haast mee te delen, dat de Westduit- se Planta slechts de naam gemeen heeft met de Nederlandse, maar ,,dat zij geheel volgens de voorschriften wordt vervaardigd en dus geen scha delijke bestanddelen bevat". In Frankrijk is een verklaring gepubli ceerd, waaruit valt af te leiden, dat het ook daar onmogelijk is, gezien de buitengewoon strenge wettelijke bepa lingen, dat er in een bepaald merk margarine, afkomstig van het Neder lands-Duits-Franse concern, schadelij ke stoffen zitten. Inmiddels raakt de ziekte, die aan Planta in de nieuwe samenstelling wordt toegeschreven, over het hoog tepunt heen. Het aantal gevallen wordt voorzichtig geschat op een zes tigduizend, waarbij enkele aangiften zijn van Duitse grensgangers, die in Nederland Planta hebben gekocht. Daar Wel voor vast wordt aangenomen, dat er een latente periode bestaat van tien dagen voor een gebruiker iéts merkt, zal het gevaar voor nieiiwe ziektegevallen niet eerder zijn gewe ken dan op twee of drie september, tien dagen nadat de gewraakte mar garine door de producent werd terug genomen. SOJA-OLIE Aangenomen mag worden dat de stof. die als de ziekteverwekker te boek zou kunnen staan de emulgator, die er voor moet zorgen dat de emulsie in de margarine goed verloopt niet van synthetische maar van organische aard moet zijn. Er wordt gedacht aan een stof, die na een ingewikkelde chemische bewer king wordt verkregen uit soja-olie. So- ja-olie (een natuurlijk vetprodukt) wordt onderworpen aan een bewer king, die de structuur ingrijpend ver andert. BEPALEND Al is de bewijskracht tegen de nieuwe Planta bijzonder sterk geworden, een afdoend antwoord op het mysterie is er nog altijd niet. Wellicht kan de uitslag van de sectie op het stoffelijk over schot van de in Leeuwarden overleden mevrouw Terpstra hierin van beslis sende waarde zijn. De organen zijn na melijk aan verschillende laboratoria doorgezonden en zowel van medische, chemische als justitiële kant wacht men dit onderzoek af. In Duitsland is een golf van onrust ont staan nadat de berichten over de ..margarineziekte" op de voorpagina's der bladen verschenen waren. De margarinefabrikanten vrezen, dat het publiek alle margarine over één kam gaat scheren en zij wijzén er mét nadruk op dat de officiële controle op margarine bijzonder effectief is in de Duitse bondsrepubliek: de toevoeging van smaakverbeterende middelen bij voorbeeld moet duidelijk op de wik kel om het pakje staan en de nog jon ge Duitse levensmiddelenwet bevat voldoende waarborgen vooraf te gen het toevoegen van schadelijke stof fen. NIET IN KOEKJES De Verenigingen van banket- en bis cuitfabrikanten in Nederland hebben er inmiddels de aandacht op geves tigd, dat hun industrie plantenmargari- ne alleen in grote verpakkingen be trekt en dat daarin de nieuwe stoffen, die Planta in diskrediet hebben ge bracht, niet voorkomen. SCHILDERSBEDRIJF Balans 7 Telefoon 2336 Middelburg BORNE. Pappie, ze hebben een lucifer in je fabriek gegooid, zo kwam de vier en half jaar oude Wim Boom gistermiddag naar zijn vader gerend, een van de beide firmanten van de Bornse cartonnagefabriek. De heer Boom snelde naar de fa briek toe, zag door een raam vuur, waarschuwde de brandweer en ging vast aan het blussen met schuimblus- sers en een slang op de waterleiding. Zelf kon hij het vuur in het buiten gewoon brandbare bedrijf niet baas, maar de brandweer maakte er korte I metten mee. De schade bleef daar door tot ongeveer vijfduizend gulden j I beperkt. j De politie begon het onderzoek met j Wim te vragen of hij had gezien wie een 'ucifer in de fabriek had gegooid, i maar Wimpje bleef bij zijn aanvan- kelijke Mze". JACKSONVILLE, (A.P.-Reuter). Opnieuw heeft een ernstig ras senconflict Amerika's naam in dis krediet gebracht. In Jacksonville (Florida) zijn zaterdag verbitterde gevechten tussen veelal jeugdige blanken en negers geleverd waar bij ten slotte vijftig mensen ver wondingen opliepen, maar wonder boven wonder geen doden vielen te betreuren. Dat heeft overigens herhaaldelijk maar weinig gescheeld. Het toppunt van verdwazing in de plotseling op geleefde rassenhaat leverde een heet gebakerde troep van 300 blanke jon geren die zaterdagmiddag op uitda gende wijze met knuppels en andere wapens een gemotoriseerde optocht van blanken tegen integratie begeleid de. Een groep negers vormde front en daagde de blanken uit hen aan te val len. Als toen niet te rechter tijd de po litie was gearriveerd, zou de straat in een slagveld zijn veranderd. In totaal verrichtte de politie 62 arrestaties, waaronder 48 van negers. Gezegd moet worden dat dezen zich niet on betuigd lieten. Zo bekogelden zij niets vermoedende automobilisten die de stad van de autoweg af door de ne- gerwijk kwamen binnenrijden, met flessen en stenen, en loste een auto met negers een salvo pistoolschoten op een groep blanken. Een van dezen kreeg een schotwond in de onder buik. AANVALLEN Een zestienjarige knaap werd door een woedende neger met een mes in de borst gestoken en ernstig gewond en een taxichauffeur kreeg loog in zijn gezicht geworpen, waardoor de man brandwonden opliep. De politie kwam soms handen tekort om alle relletjes en vechtpartijen tegelijk te behandelen, want de onrust verspreid de zich ten slotte over heel Jackson ville. Zelfs in die mate dat gouver neur Leroy Collins van Florida het raadzaam oordeelde de burgerwacht van reservisten op te roepen om zich paraat te houden. De burgemeester liet zondag omroepen dat zijn politie snel en hard zou optreden en zonder onderscheid van ras of stand arresta ties zou verrichten als er nieuwe on lusten uitbraken. ONHEILSPELLEND Maar daarna bleef het rustig, on heilspellend rustig zelfs na de woeli ge zaterdag. Bij alle haarden van on rust van de vorige dag patrouilleerden zwaarbewapende agenten. De Ameri kaanse vereniging voor de beharti ging van de belangen van niet-blan- ken had voor zondagmiddag een mas sabetoging belegd in een negerkerk. waarop men zou pleiten voor een krachtige houding van het Congres in zake de wetgeving over de burger rechten. TELEFOONTJE Een onbekende belde daarna de plaatselijke radiostudio op en kondig de aan dat er zondag uit geheel Flo rida blanken naar Jacksonville zouden komen om de betoging „uit elkaar te slaan". De man noemde zich „leider van een blanke organisatie". Even la ter reed een radioauto door de neger- wijk van de stad waarin een negerin opriep tot gewapende opstand tegen de blanken. De politie slaagde er niet in de wagen te achterhalen. Onmiddellijke aanleiding tot de on geregeldheden waren de sit-down ac ties vrijdag van enkele negers in res taurants waar rassenscheiding wordt toegepast. Zaterdag waren de gemoe deren pas goed verhit geworden toen vrachtwagens met blanke jongeren de stad d orkruisten die spandoeken en borden meevoerden waarop „Geen in tegratie" stond geschilderd. Zou je niet eens gaan staken? Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De rust op de metaalverwerkende bedrijven, waar vorige week wilde stakingen uitbraken, schijnt nagenoeg her steld, hoewel hier en daar een ge prikkelde stemming blijft hangen. Het sterkst kwam dat zaterdagoch tend tot uiting te Dordrecht bij de in aanbouw zijnde orlonfabriek van Du Pont de Nemours, waar het tot een korte vechtpartij kwam. Die opwinding ontstond toen een van de stakingsleiders op het publikatie- bord de uitslag van de bespreking met de directie ophing. De directie liet het papier weghalen, waarna de metaal arbeider zich zo opwond, dat hij een Schotse en een Amerikaanse opzichter in bet gezicht sloeg en tegen de benen trapte. Hij werd op staande voet ont slagen en van het terrein gezet. Intussen heeft de vakraad voor de metaalindustrie (waarin werkgevers en werknemers behoren samen te werken) verklaard, dat onbeheerste acties slechts schade kunnen opleve ren. Hij voegde eraan toe, dat beide partijen zich móeten houden aan de spelregels voor het georganiseerd overleg. Dit alleen kwam zaterdag uit de bus uit de inleidende besprekin gen over loonsverhogingen, die moge lijk zijn volgens de geldende c.a.o. Niet alleen bij de N.D.S.M., maar ook bij de A.D.M. te Amsterdam heb ben de stakers het werk hervat. „Geen overwerk" Op het Rozenburgse bedrijf van Ver- olme heeft de directie meegedeeld, dat de wensen van de arbeiders niet geheel uitvoerbaar zijn. Tot de eisen behoorden een minimum tarief van veertig procent, een nabetaling van het achterstallige tarief tot dit per centage, een versnelde afrekening van het achterstallige tarief en e.en verbe tering van de vuil-werkregelihg. De directie zegde toe te zullen ijve ren voor een snelle afrekening van de achterstallige tarieven. Er komt een uniforme regeling voor bijslag bij het verrichten van vuil werk. Ook zullen zo weinig mogelijk onderaannemers worden ingeschakeld. De arbeiders zijn aan het werk ge gaan, waarbij zij besloten voorlopig niet over te werken. Ook bij de me- taalbuizenfabriek Excelsior te Schie dam, waar vrijdag in de loop van de middag de 260 arbeiders het werk neerlegden, wordt weer gewoon ge werkt. De directie, die zich gebonden acht aan de c.a.o. zal de moeilijk heden bespreken met de vakorganisa ties. Stappen van de vakbonden hebben ertoe geleid, dat, bij de Rotterdamse Droogdokmij. het vaste tarief wordt verhoogd van dertig tot 35 procent. Van onze correspondent VENLO. Op de Venlose weekmarkt is zaterdag de 29-jarige Duitse G. R. gearresteerd, kort nadat zij een win kelende dame uit Helden een portc- monnaie met 35 gulden had ontfutseld. Het is de tweede Duitse zakkenrolster van formaat, die dit jaar op de markt van Venlo door de politie is betrapt. De zaterdag gearresteerde vrouw staat bekend als een internationale zak kenrolster, die in West-Duitsland, Ne derland en andere landen op geraffi neerde wijze portemonnees heeft gerold. In Duitsland moet de vrouw nog een jaar gevangenisstraf ondergaan. Zij is ingesloten en zal voor de officier van justitie te Roermond worden voorge leid. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en slechts enke le verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tempe raturen. MIESJE: Dit varkentje zal ik eens even wassen! 30 augustus. Zon op 548. onder 19,33 Maan op 14.50, onder 23.54.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1