T sjombe daagt uit LEXINGTON Nederlandse oorlogsbuit in Zweden geëxposeerd DUITSE GENERAALS IN GELIJK GESTELD Kalkzandsteen bleef lij GOLF VAN DIEFSTALLEN SLAAT OVER ENGELAND Breuk tussen Amerika en Dominicaanse Republiek Callisto niet schuldig aan aanvaring Hulde... Lexi geeft Goud voor een mm - Strauss stelt Adenauer gerust Zaterdag 27 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Vlieger gaf rechter les in wetskennis Toeslag boteruitvoer 30 cent hoger Aangehouden Oostenrijker geen partijsecretaris Noodtoestand wordt in Zuid-Afrika opgeheven Verkouden?! DRIEJARENPLAN VOOR ONDERWIJS NW.-GUINEA Vrees Soorten Bedoeling VERVOERDERS: ARMOE CHAOS DREIGDE LOOPBAAN GEEN MARIONET GEWAARSCHUWD EIGEN WEG wereldmerk from America's Best Tobaccos WINNEND LOT: NIET GEKOCHT Jachthaven in Zierikzee Eenheid ook voor „rode rivieren CUBA Van onze correspondent STOCKHOLM Met gevoelens van dankbaarheid tegenover Neder land en speciaal ten aanzien van het Rijksmuseum te Amsterdam, is gisteren in de Zweedse hoofdstad, gelijktijdig met het vijfde interna tionale congres voor heraldiek en genealogie, een tentoonstelling van Zweedse historische wapens en vlag gen geopend. De organisatoren van de tentoon stelling zijn dankbaar omdat het hun mogelijk werd gemaakt Zwedens oud ste nog bestaande vlag te tonen. Deze vlag behoort tot de historische collectie van het Amsterdamse Rijksmuseum. Zij is oude oorlogsbuit. Nu is de vlag aan Zweden uitgeleend. Met dergelijke on vervangbare en gemakkelijk te be schadigen historische voorwerpen ge beurt dit zeer zelden. De driehonderd jaar oude vlag is slechts een bestand deel ter grootte van vier bij vier me ter van het origineel, dat tien meter in het vierkant was. Deze vlag werd samen met een andere in de zeeslag in öresond in 1658 door een Neder lands eskader onder bevel van admi raal Witte de With, die tijdens deze slag het leven liet, veroverd. De Neder landers kwamen destijds het door de Zweden belegerde Kopenhagen te hulp. De vlag in kwestie heeft later in de Zweedse historie nog een rol gespeeld, namelijk toen men in 1906 in Zweden de nationale kleuren wettelijk vast wilde leggen. In de vorige eeuw be stond er op dit gebied geen eenheid. De Nederlandse regering gaf toestemming een paar stukken uit de vlag in het Rijksmuseum te snijden, welke de ori ginele kleuren (blauw en geel) heeft. Deze stukken werden als voorbeeld voor de tegenwoordige officiële Zweed se vlag gebruikt. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM De Bergen op Zoomse sportvlieger H. B. kampioen van Nederland, instructeur van de Westbrabantse Aeroclub heeft de kan tonrechter van Bergen op Zoom gistere» een lesje in de luchtvaartwetgeving staan geven. Hij heeft daarmee bereikt dat de zaak waarvoor hij terechtstond werd aangehouden. Tegen B. was een proces-verbaal op gemaakt omdat hij vanuit zijn vliegtuig foto's had gemaakt van een fabriek te Bergen op Zoom. De fabrieksdirectie had voor de foto's offerte aan de KLM ge vraagd, maar de order was naar het luchtvaartmaatschappijtje van B. gegaan, omdat het goedkoper was. Daarna was die zaak aan het rollen gekomen. B. stelde dat het bezit van het bre vet B-3 hem de bevoegdheid geeft tot vluchten op allerlei gebied. Volgens hem is er geen wet die het maken van lucht foto's verbiedt, tenzij het militaire ob jecten betreft. De officier van justitie was zo onder de indruk van het betoog van B. dat hij de zaak wilde aanhouden om nog andere deskundigen dan de terechtstaande vlie ger te horen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met ingang van 4 sep tember wordt de toeslag op de uitvoer van boter verhoogd van 65 tot 95 cent per kilo, met terugwerkende kracht tot 21 augustus. De uitgevoerde boter mag niet ouder zijn dan acht weken. De toe slag geldt niet voor de uitvoer naar West-Duitsland, Franrijk en België- Luxemburg. De internationale vraag naar onze boter is slechts gering, zodat wekelijks een groot kwantum van onze boter- productie in de koelhuizen moet worden opgeslagen. De prijsdaling van de boter in Engeland de afgelopen week wakker de de vraag aanvankelijk wat aan, maar later bleef de handel toch weer terug houdend. De hoeveelheid in Nederlandse koel huizen opgeslagen boter heeft de 17.000 ton overschreden, grotendeels zg. inge leverde boter. Wekelijks wordt circa 2200 ton boter in ons land geproduceerd, waarvan het binnenland circa 800 ton consumeert. Eigen nieuwsdienst BREDA De Oostenrijker Heider, die door de Koninklijke marechaussee in Roosendaal is aangehouden op ver denking van verduistering, blijkt geen secretaris van de Oostenrijkse socialis tische arbeidspartij te zijn, zoals gis teren werd gemeld. Heider was secretaris van een Ween- se vereniging voor slechthorenden en wordt ervan verdacht er met de kas van die vereniging vandoor te zijn ge gaan. Toen hij in Nederland in moei lijkheden verkeerde, heeft hij zich uit gegeven voor lid van de Oostenrijkse socialistische partij. Hij is aan Oostenrijk uitgeleverd. PRETORIA (Reuter) De noodtoe stand in Zuid-Afrika, die sedert de on lusten van 20 maart bij Sharpeville van kracht was, wordt per 1 september opge heven, zo heeft de Zuidafrikaanse minis ter van justitie, Erasmus, vrijdagavond meegedeeld. Geleidelijk was de noodtoestand al in vele districten opgeheven maar in alle grote steden was hij nog van kracht. Moïse Tsjombe tartte de wereld Van onze correspondent BONN Een breed glim lachende minister van defensie Strauss verkondigde gistermid dag na twee gesprekken met bondskanselier Adenauer over de omstreden nota der Duitse generaals: „Het teas een voor treffelijk gesprek. Wij hebben volledige overeenstemming be reikt en beide partijen zijn uitermate tevreden." De bondskanselier was in het mid den van deze week bijzonder ontstemd geraakt over de nota van de West- duitse generale staf waarin drie eisen werden gesteld waarvan de inwilliging noodzakelijk zou zijn om het Westduitse leger goed te laten functioneren. De generaals eisten voortzetting van het Westduitse lidmaatschap van de Navo, algemene dienstplicht en bewapening van het Westduitse leger met tactische atoomwapens, waarvan de ladingen in de handen van de Navo zouden moeten blijven. De oppositie te Bonn, zelfs zekere kringen in de C.D.U. en diverse Wes telijke politici vooral in Engeland, noemden deze nota een inmenging van de generaals in de binnenlandse poli tiek van de bondsrepubliek. Zij wezen erop, dat de generaals zich gewend hadden tot het grote publiek op een moment, dat er in West-Duitsland nog helemaal geen overeenstemming was bereikt tussen regering en oppo- Advertentie Eigen nieuwsdienst HOLLANDIA Voor het onderwijs op Nederlands Nieuw-Guinea is een driejarenplan opgesteld, waarover zeer binnenkort met de zending en de missie zal worden gesproken. Bij de constructie van het middelbaai onderwijs houdt het gouvernement er rekening mee dat het moet zijn gericht op de behoeften van het land. Daarom is het de bedoeling dat bij de drieja rige bovenbouw van het zesjarig mid delbaar onderwijs niet alleen afdelingen A en B in overeenkomst met de Ne derlandse H.B.S. worden onderscheiden, maar ook een afdeling C. Het diploma van die afdeling, waar b.v. geen Frans en Duits worden onderwezen, zal toe gang moeten geven tot hogere vak- en beroepsopleidingen en eventueel tot be paalde buitenlandse faculteiten. Met de missie en de zending zal voor al worden besproken hoe het basison derwijs zo efficiënt mogelijk kan worden ingericht. Er zal naar worden gestreefd het driejarig dorpsonderwijs vierjarig te maken. Het gouvernement acht in de toekomst zelfs zesjarig basisonder wijs noodzakelijk. Daarom is het nodig het aantal dorpsonderwijzers te vergro ten. Nederlands zal op elke school de voer taal moeten worden. Voor het zoeken van de juiste methode daarvoor staan belangrijke reserves op de begroting Advertentie U HEBT ALTIJD KEUS Vreeken heeft steeds 200 Instrumenter. voorradlf Nieuwe biby-piano's In elke houtsoort of combinatie, In klassieke als zeer exclusieve modellen, v^f f 1495,- Nieuwe electrlsche eminent orfels v.if f 495,- Credlet-servlce 49 maandelijkse termijnen S Vraagt gratis brochure 'é&feefi, Bodegraven, Tel. 01726-2188 sitie over de atoombewapening. Adenauer heeft dit alles eerst rustig over zich heen laten gaan tot hij een stroom van berichten van zijn ambas sades in de westelijke hoofdsteden ont ving waarin duidelijk werd gesteld welke onrust de generaals in het Wes ten hadden veroorzaakt. Op dat mo ment greep de kanselier drastisch, in*/: Hij riep minister. Strauss de veranb woordelijke man voor de generaalsnota uit diens vakantie naar Bonn terug en liet onmiddellijk verkondigen dat hij als regeringsleider niet op de hoogte van de nota was geweest tot zij werd gepubliceerd. Boven alles ging de vrees van de kanselier voor de mening van zijn bondgenoten. Strauss bekende gisteren dat Ade nauer inderdaad gevallen was over het begrip „eisen" die de generaals hadden gesteld. Dat woord, legde de minister uit, moet men in zijn militaire beteke nis opvatten. Het zijn geen eisen aan de politiek, het zijn condities waarvan de inwilliging de as is waarom de gehele Westduitse defensie draait. Adenauer accepteerde het „fijne ver schil" dat Strauss maakte tussen de militaire en de civiele betekenis van het woord „eisen" en Strauss mocht naar zijn vakantieoord terugkeren met een goed getuigschrift van zijn rege ringschef, maar zeker ook met de waar schuwing om dergelijke nota's voortaan maar achterwege te laten. Het is nl. duidelijk geworden wat Strauss met deze nota, die opgesteld is door de generaals, maar waaraan hij zijn fiat heeft gegeven, bedoelde. Hij wilde het leger, dat uiteraard ook kennis heeft genomen van de mening der oppositie over de nutteloosheid van de Westduitse atoombewapening, de mening van vaklieden de generaals laten horen. Die mening klopte uiteraard volledig met de mening van Strauss en dekte dus de regeringspolitiek geheel. Daar mee sloeg Strauss twee vliegen in één klap: hij toonde de eensgezindheid aan die tussen de legerleiding en de huidi ge regering bestaat en hij gaf het leger van hoog tot laag de indruk dat het, nu de opperste vaklieden de gene raals hebben gesproken, maar liever geen gehoor moet geven aan sociaal democratische influisteringen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een groepje eigen ver voerders in het westen van het land heeft gisterochtend het vervoer van kalkzandsteen, hun voornaamste bezig heid, gestaakt. Zij menen dat de verleden jaar met het Centraal verkoopbureau van de kalkzandsteenindustrie overeengeko men vervoerstarieven economisch niet langer verantwoord zijn. Deze mening wordt echter door het verkoopbureau niet gedeeld.; het wijst de gevraagde opslag van 15 procent dan ook van de hand. Volgens de vervoerders waren gister ochtend tweehonderd grote vrachtwa gens voor de bediening van de zestien kalkzandsteenfabrieken buiten bedrijf. Maar het verkoopbureau meende dat het er maar hooguit zeventig waren, waardoor circa tien procent van het ver voer zou zijn gestagneerd. Fabrieken en verkoopkantoor zullen deze stagnatie bin nen enkele dagen uit de wereld helpen, zo werd gezegd. Er is hoofdzakelijk on gemak ontstaan voor de fabrieken te Hillegom. Katwijk én IJmuiden. De kalkzandsteenindustrie produceert jaarlijks een miljard stenen, wat voor het vervoer op circa 200.000 ton vracht neerkomt. De gestelde eis zou de kalk zandsteen een gulden a een gulden vijf tig per 1000 stuks duurder maken, aldus het Centraal verkoopbureau. P ZIJN BEVEL loeide een sirene uit de gebar ricadeerde verkeers toren. In de zinderende Congo lese hitte jachtten twee bussen, drie brandweerwagens en vier vrachtauto's naar de met oude rommel bezaaide landingsba nen. Omdat hij het zo wilde lie zetten tweehonderd negers het vliegveld zodat er geen vlieg tuigen tussen de inderhaast neergeworpen stenen, auto wrakken en oude olievaten zou den kunnen landen. Omdat hij het zo had veror donneerd zouden er die dag, nu enkele weken geleden, geen troepen van de Verenigde Na ties in Elisabethstad kunnen komen. Hij is de Uitdager, de lange, ener gieke Moïse Tsjombe, premier van het van Congo afgescheiden rijke Katanga, die zijn 1.600.000 onderda nen naar een riskante onafhanke lijkheid voerde. Een premier met weinig meer achter zich dan een op leiding op een missieschool, drie mislukkingen in het zakenleven en een ijzeren wil. Drie wanhopige weken lang trok hij een dappere lange neus tegen de Veiligheidsraad. Ver weg, in hun glanzend Newyorks paleis, zaten de staatslieden van de grote en de klei ne mogendheden bijeen en beraad slaagden wat er zou moeten gebeu- De onvoorstelbare chaos van Congo bedreigde ook het rijke, koppige Ka- tanga. Loemoemba's troepen wilden de afvallige provincie binnentrekken en een broederstrijd leek onvermijde lijk. En toen klom de Uitdager van zijn toren om de onbruikbare landings banen te herstellen voor de troepen van de Verenigde Naties, maar slechts op 'strenge en slimme voorwaarden, die tegelijk een zekere vorm van erken ning inhielden voor zijn zelfgenomen autonomie. Het was wel een merkwaardige ver toning die Moïse, eens winkelier en pas anderhalf jaar in de politiek, voor een gespannen wereldpubliek opvoer de. Maar Moïse, rustig en vol zelf vertrouwen als steeds onder de staatsie foto van koning Boudewijn op zijn kan toor, scheen het weinig te doen. Soms lijkt Tsjombe op een onvrien delijke karikatuur van een nieuwe ne gerpoliticus en dan glimlachen de jour nalisten die hem met moeite een hoog dravende toespraak in het Frans horen houden, opgesteld door zijn Zwitserse en Franse raadslieden. Maar zij zien Tsjombe ook op een kist voor een schare stamhoofden, hen bezwerend met zijn welsprekende handen en overredend in het vloeiend Swahili met de overtuigingskracht van een prediker. Dan is er de verwondering over het feit hoe de politiek nog nauwelijks ontwaakte massa's hem volgen. Toch is Tsjombe niet de man die hij lijkt. Men noemde hem België's zonde bok. En stellig heeft hij sedert zijn op duiken uit de duisternis het respect van menige Belgische kolonist ver worven. Zonder twijfel heeft de mach tige Union Minière de Haut-Katanga de maatschappij die fabelachtige schatten uit Katanga's bodem haalt in hem een beter aanvaardbaar risico gezien dan in de kwajongen Loemoem- ba. Maar Moïse Tsjombe, zijn 42 jaren met jongensachtig élan dragend, is geen marionet. Hij is een persoonlijk heid, die open zijn handpalmen heeft getoond. Al van het begin af heeft hij ge zegd wat zijn wensen zijn: een auto noom Katanga binnen een losse Con- gelese federatie. Dit standpunt heeft hij al verdedigd toen men in Brus sel nog aan de ronde-tafelconferentie geschaard zat. Ook toen al kwam hij herhaaldelijk in conflict met Patrice Loemoemba, Congo's huidige premier, die hem verweet in opdracht van de Brusselse Société Générale te han delen, de voornaamste deelnemer in het kapitaal van de Union Minière. Sindsdien heeft Tsjombe vaak maar vergeefs gewaarschuwd dat er voor Congo slechts chaos zou dreigen wan neer Loemoemba ooit leider zou wor den. Met de Belgen deelde hij de vrees dat een Europese exodus uit het land de bloeiende economie zou ontwrichten. Zijn vrees is er na de ontwikkelin gen in Congo niet geringer op gewor den, gedeeltelijk zelfs bewaarheid, ook in Katanga. Maar hij vindt dat uit de nood een heilig moeten is geboren. Dag bij dag schijnt Moïse Tsjombe nu minder bevreesd te worden om Bel gische adviezen te negeren en een eigen weg in te slaan. Advertentie GOUD omdat onze eigen tnelangcurs W8 in Amerika de beste tabakken ter plaatse kopen. een GULDEN omdat de verkoop van de texies over de gehele wereld zo enorm groot is. WEÉSP (ANP). De leden van een loterijclubje van een bedrijf in Weesp, die zich dezer dagen verheugd bij hun penningmeester aandienden om hun deel op te eisen van de prijs van tienduizend gulden die zij meenden te hebben gewonnen, kwamen bedrogen uit. Het bleek dat de penningmees ter het kwart lot met het nummer dat hij aan de leden van de club had opgegeven niet had gekocht, maar wel het geld dat hem daar voor was gegeven in eigen zak had gestoken. Hij is nu penningmeester af. Bo vendien heeft de politie proces verbaal tegen hem opgemaakt. DEN HAAG Prof. dr. J. E. de Quay, de minister-president, en mr. J. M. A. H. Luns, de minister van buitenlandse zaken, zullen woensdag ochtend op diens uitnodiging een be spreking hebben met generaal de Gaulle, de Franse president. Zij wor den daartoe op het Elysée in Parijs ontvangen. Voornaamste onderwerp van bespreking zullen de Franse plannen inzake Europese samenwer king zijn. Maandag gaat minister Luns eerst naar Brussel om daar met zijn Bel gische en Luxemburgse collega's Wig- ny en Schaus overleg te plegen over het standpunt van de landen van Be nelux ten aanzien van de Franse plannen. Van onze correspondent LONDEN Een golf van mis daad gaat op het ogenblik over Engeland. Er gaat geen dag voorbij of de kranten staan vol berichten over inbraken, bero ving, moord en aanranding. Gisteren was het vooral een ver metele diefstal met behulp van rook bommen, die enkele bandieten onder namen in een trein, die voor grote koppen in de dagbladen zorgde. De buit in geld en postzegels vertegenwoordigde een waarde van bijna 6500 pond. Ook een bende inbrekers, die het vooral op brandkasten aan de Britse zuidkust heeft gemunt, liet gisteren weer van zich horen In zes weken tijds heeft deze bende maar liefst 14 soortgelijke inbraken gepleegd. In de. kantoren van een busonder neming in de badplaats Brighton maak ten de dieven korte metten met drie safes, maar de buit viel tegen: niet meer dan 45 pond in totaal. Nog meer pech hadden de onver laten in de buurt van deze stad, waar zij in de loop van de nacht de brandkast van een metaalwarenfabriek lieten sprin gen. De kast was Leeg. Geluk hadden de lieden die gis teren een der ruimten van het station te Rochester binnendrongen en er van door gingen met een geldkist die aan een bank toebehoorde. In die kist zat 600 pond aan zilvergeld. In tien seconden tijd en op klaar lichte dag speelde zich verder vrijdag nog een bankroof af in Stoke Newing- ZIERIKZEE (ANP) In Zierikzee wil men een jachthaven aanleggen. De provinciale waterstaat heeft ontwerpen gemaakt, die zijn voorgelegd aan de A.N.W.B. en de koninklijke roei- en zeil vereniging De Maas. De laatste heeft plannen voor een clubhuis bij het haven tje. ton. Een der kassiers van de bank keerde juist een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten uit aan een cliënt toen een man het gebouw binnen rende, een greep deed naar het geld, zich bliksemsnel uit de voeten maakte en in een auto sprong die twee mede plichtigen startklaar hielden. Hun buit bedroeg 350 pond. Voor een bedrag van 70 pond aan bankpapier verdwenen gisteren nog uit een hulppostkantoor in het Londense stadsdeel Willesden. Een jongeman sprong er op de balie om het geld te bemachtigen. Het sluitstuk van de dag vormde het verbrijzelen van de etalageruiten van een radiowinkel in Siough, waardoor dieven een aantal toestellen konden grijpen voor een waarde van 250 pond. WASHINGTON (Reuter/A.P.) Amerika heeft vrijdag de diploma tieke betrekkingen met de Domini caanse Republiek van dictator Trujillo verbroken en zijn missie teruggetrok ken. Een nog niet met name ge noemde „bevriende mogendheid" waarschijnlijk Engeland zal de Amerikaanse belangen in de republiek behartigen. Tezelfder tijd heeft de Cubaanse minister Roa van buiten landse zaken op de panamerikaanse conferentie in Costa Rica verklaard bereid te zijn met een open agenda zijn geschillen met de V.S. te be spraken. De Amerikaanse stap tegenover Trujillo kwam twee dagen nadat MOSKOU (Reuter) Russische inge nieurs hebben een plan opgesteld om de rivieren de Don en de Dnjepper met el kaar te verbinden via de Zee van Azof en een kanaal. De Wolga en de Don zijn al door een kanaal met elkaar verbonden. De verbin ding Don—Dnjepper zou dus betekenen dat er scheepvaart mogelijk zou worden tussen de Wolga, de Don, de Dnjepper en de Donau (over de Zwarte Zee). de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Dillon hem een liran genoemd had en gezegd had dat het State Department reden had om te geloven dat zijn dictatoriale regime te eniger tijd door een gematigde vrije regering zal worden vervangen. Uit latingen, die de Dominicaanse minis ter Ginebra gisteren als een grove inmenging in de binnenlandse aange legenheden van de Dominicaanse Republiek betitelde. In San José, hoofdstad van Costa Rica, beraadden de twintig Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken zich verder over de vraag of Kroesjtsjefs belofte voor rakettenhulp aan Cuba in geval van een gewapend conflict met Amerika inmenging in de continentale aangelegenheden van de Amerika's betekent. Kort voor zijn aanbod met de V.S. over menings verschillen te willen onderhandelen had Roa nog een felle redevoering tegen zijn Amerikaanse collega Herter afgestoken, die zich overigens in zijn dupliek ook niet onbetuigd liet en Cuba ervan beschuldigde ertoe bereid te zijn het communisme in Latijns- Amerika te verspreiden. Roa zin speelde tenslotte op een Amerikaans plan om Cuba binnen te vallen: „De V.S., rijkste en machtigste mogend heid ter wereld, heeft vergeefs onze overgave gezocht. Wij zullen ons tegen invallers doodvechten." Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz te Amsterdam, heeft gistermorgen ver klaard dat bij de aanvaring tussen het Nederlandse vrachtschip Callisto (vijf tigduizend brt.) en het Liberiaanse, stoomschip Andros Stream op 24 februa ri vorig jaar naar zijn mening alle schuld bij het Liberiaanse schip lh-g. De Raad voor de scheepvart in Am sterdam heeft gisteren een onderzoek-in gesteld naar die aanvaring. De Callisto was bij het lichtschip Noord-Hinder op de Noordzee aangevaren. Binnen een half uur verdween het Nederlandse schip in de golven, nadat de 34 opvarenden het schip in een sloep hadden verlaten. Zij hadden alle persoonlijke bezittingen achter moeten laten. Een- Duijtsé kust vaarder had de Nederlandse zeelieden opgenomen nadat zij drie uur hadden rondgezwalkt. De heer Metz noemde de ze redding zonder enige paniek en in een dichte mist een „nautische presta tie die vermelding verdient". GEEN RADAR Als getuige hoorde de raad de gezag voerder van de Callisto, de 44-jarige heer J. van der Zwan uit Vlaardingen, die verklaarde dat het Liberiaanse schip ondanks de dichte mist met volle kracht was blijven varen en de Callisto achter de hoofdpiek in ruim I had geraakt. De hoofdinspecteur zei van mening te zijn dat aan boord van het Liberiaanse schip geen sprake is geweest van enige radarnavigatie. de heer Metz had- ook enige aanmerkingen op manoeuvres Van het Nederlandse schip, dat naar bak boord was uitgeweken. Hij achtte uitwij ken naar stuurboord in het algemeen beter. Ten slotte maakte de heer Metz en kele opmerkingen over het type schip een ópen shelterdeck waarbij de luiken op het hoofddek officieel behoren te zijn gesloten. Daar wordt in de prak tijk vaak van afgeweken, zoals ook in het gevai van de Callisto. Dat is echter van geen enkele invloed op het vergaan, van het schip geweest. In het algemeen verdient de bouw van shelterdecksche- pen met tot aan het shelterdeck opge trokken schotten' de voorkeur. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. In een ziekenhuis in Den Haag is gisteren de zeventienjarige P.C. van Koutrik uit Loosduinen overleden. Hij werd dinsdag aangereden door een mo torfiets en ernstig gewond opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9