ik zweefde boven Schouwens kust Zoutelande twee avonden in de greep van kampeerders HUIS 3 Wolkbreuk boven Goes en Zierikzee Tien minuten op vierhonderd meter Toekomst voor Wolf aartsdijk ligt in het watertoerisme Nieuwe boeken door Zeeland Duitse evangelische jongeren brengen bezoek aan Veere c Zaterdag 27 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD „Opzij, los" Onbehaaglijk Doodstil f Wonderlijk „Wlijn kist" Scherpe maatregelen uitgevaardigd Politie trad krachtdadig op Excessen Pogingen van gemeentebestuur Geitenfokdag te Goes Restauratie Witte Brug in Zierikzee TERNEUZENAAR KREEG HARTVERLAMMING Raad Kruiningen Geestelijke en lichamelijke vorming Uitgebreid programma HV1SKAMERS EN STRATEN WERDEN OVERSTROOMD.... Van één onzer verslaggevers Haamstede. ik iag schuin achterover, mijn benen bengel den niet meer verticaal omlaag, maar bevonden zich bijna horizon taal. Tussen m'n wimpers doorglu rend keek ik pal in de felle zon. En nog steeds stegen we, steeds snel ler, steeds hogerLet nu op", zei kapitein Hinlopen. ,,Je krijgt even een schok en dan zijn we los." „Goed, kapitein", zei ik gekweld. Gelijktijdig realiseerde ik me dat er een bepaald vreesachtige onder toon in m'n stemgeluid meeklonk.... alsof ik weer recruut was. Daar kwam de schok, even veerde ik op. Mijn lichaam trilde, de omgeving trilde, alles trilde en toen een sul zen en verder niets: ik vlóóg. Al zat ik dan niet in een straal jager en al doorbrak ik dan de geluidsbarrière niet. Al was het niet zo spectaculair, het was een aparte ervaring: het zweefvlie gen. Vorige week gebeurde het. Bij vliegveld Haamstede aangeko men had ik geruime tijd geboeid staan kijken naar de zweverige capriolen van de bijna veertig jongelui van zes verschillende zweefvliegclubs. Naar hartelust beoefenden ze hun sport. Argeloos was ik het veld op gewandeld om „dat gezweef' eens van nabij te bezien. Ik zag hoe ze instapten. De één rustig en gerouti neerd, met de houding van iemand die het méér 'heeft gedaan. De an- ier een tikkeltje (maar dan ook echt een tikkeltje, en niets meer) aerveus, omdat hij of zij de eerste solovlucht ging maken. „Allemaal opzij, jalos", f ichalde de krachtige beveelstem y van de sportieve kapitein der Ko- (ninklijke Luchtmacht D IL Hinlo pen over het groene veld. De kabel achter de trekker spande zich tril lend, en hup, de wielen maakten zich los van de grond en „het" zweefde. De piloot maakte hóóg bo ven ons de kabel los. Het enige con tact met „moeder aarde" werd ver broken en fluks vloog hij vervolgens het voor mijn gevoel angstig ruim lijkende blauwe luchtruim in Het besluit was spoedig genomen: „kapitein, zou 'het mogelijk zijn een vlucht mee te maken. Het hoeft niet per se nu te zijn, maar...." „Prachtig", antwoordde kapitein Hinlopen, ,,u kunt direkt instap pen." Een beetje overrompeld en bedremmeld keek ik 'hem nog eens aan: in burger gekleed, blond, groe ne zonnebril. Dat was kapitein Hin lopen, instructeur van jongens en meisjes, behept met Icarusachtige neigingen. En, het moet gezegd: een geboren leider. Iemand die ook nogal erg doortastend was vond ik vooral toen me opviel hoe nie- I tig de „kistjes" er in feite uitzagen. Maar voordat ik goed en wel be greep dat ik toch écht in een zweef vliegtuig zat, klonk reeds de rustige stem van Theo van Alphen van de Gilzerijense zweefclub „Illustrious" in m'n nabijheid: „ik zal de riemen even vastmaken." De kapitein kwam naast me zitten en ik dacht: „het is net een auto." Maar het was geen auto en omdat nog te ac centueren zei kapitein Hinlopen ge ruststellend: ,,o ja, die riemen zijn ervoor om je eventueel hij het lan den tegen verwondingen te bescher men." In tegenstelling tot mijn gewoonte strekte ik me nu beslist onbehaag- - •ijk uit. „Kapitein", merkte ik na- i drukkelijk losjes op, „wat ik u nog te vragen heb, zal ik dadelijk wel doen, als we weer op de grond ko- men." Opgewekt sprak hij: „Als de landing tenminste lukt." Antwoord: A Enfin, even later vlogen we. Het was een ervaring. Slechts de wind l zoefde langs de cockpit en verder was het stil, doodstil. Af en toe on derbroken door de kapitein, die op mooie plekjes wees, vér beneden ons. De kapitein die me wees op een zweefvliegtuig dat niet al te ver verwijderd passeerde. „Die moeten we in de gaten houden." Inderdaad, het zou niet de eerste keer zijn dat zweefvliegers botsten. We vlogen de zee tegemoet. Links van me onder scheidde ik als een grote groene inktvlek Noord-Beveland. Daarach ter rezen de forse contouren op van de Veerse Dom.... En.onder me? Daar stond als een petieterig speel goedtorentje de vuurtoren van Haamstede. Daar lagen de duinen, als heipolletjes, maar toch, over het Brouwershavense Gat kijkend, de zelfde duinen zich verliezend in een blauw waas: Goeree. Voorzichtig draaide ik me om, bijna in de be lachelijke veronderstelling dat één lichaamsbeweging ons toestel uit evenwicht zou kunnen brengen Ja hoor, ik zag Schouwen. „Een1 wijds panorama ontrolt zich aan uw oog" zou een gids zeggen. Een vergezicht dat aan de einder, waar nog heel vaag het eiland Tho- len was te onderscheiden, werd be heerst door de kerktoren van Zie- rikzee. Vóór ons kabbelde als altijd de zee: blauw en eenzaam. Om eerlijk te zijn, dit zweven was een wonderlijke ervaring. Iets wat je later weer mee zou willen ma ken, nog een keer en nog een keer. En zij die aan dat verlangen, aan dat snakken naar die vrije, onbe- grijpelijk vriendelijke eenzaamheid geen verweer kunnen noch willen bieden, zij worden de ware zweef vliegers. Althans, naar mijn be scheiden mening. Helaas, ik heb het maar kort mee kunnen maken. Bo vendien betrekkelijk kort bij de grond: misschien was het vierhon derd meter. En misschien duurde het tien minuten, al zal het dan in mijn herinnering langer duren Zoals kapitein Hinlopen zei, er was geen termiek, hetgeen zoveel wil zeggen als dat er niet voldoende i opstijgende lucht aanwezig was om Lang genoeg boven te kunnen ver toeven. Daarom zeilden we met een lange en gracieuze bocht onze aar de tegemoet. Snel werd alles groter. Vliegveld t Haamstede werd van een nietig groen vierkantje een angstig groot weiland. De dwergjes werden men sen en we begonnen onze landing uit te voeren. Een lichte schok en de wielen betasten de Schouwse grond. De PH-One, Setbergh van Slingsby, lestoestel voor elementai re training, was geland. Ik stapte uit en kon de zweefvliegers begrij pen. En wierp vervolgens nog een laatste liefkozende blik op „m'n i kist", de PH-99.... Ik was „air- minded" geworden! ZOUTELANDE. Jongelui, in leeftijd variërend van vijftien tót twintig jaar, hebben de laat ste dagen en vooral de avonden Zoutelande uitgekozen als plaats waar geknokt kan worden. Daar door is aan de reeks van moei lijkheden, die er dit seizoen in de toeristensektor zijn geweest, weer een toegevoegd. De moei lijkheden begonnen toen vakan tiegangers een plaatselijk café bezochten en niet voldoende geld bij zich hadden om hun consump ties te betalen. Ook ontstond er geharrewar over het gebruik van de jukebox. De avond daarna kwamen de herrieschoppers in een nog groter aantal naar Zou telande naar schatting waren het vijftig man. De jongelui het bleken kampeer ders te zijn kwamen voor het meren deel van buiten Zoutelande, onder meer uit Valkenisse en Dishoek. Zij beweer den naar Zoutelande te zijn gekomen omdat er op hun kampeerterreinen maar weinig te beleven was. De mees ten waren afkomstig uit Bergen op Zoom en omgeving. Toen de „heren" probeerden auto's aan te houden en op de kap van de wagens te springen, werd de politie in de zaak gemengd. Mede door ervarin gen die de mannen van het gezag de vorige avond hadden opgedaan, trad de Hermandad bijzonder krachtig op. Burgemeester J. de Pree van Zoute lande deelde ons desgevraagd mee, dat zijn gemeente om dergelijke oproer kraaiers niet verlegen zit. Wanneer men zich als gast niet gedraagt naar de re gels van de gastheer, worden de maat regelen die de overheid neemt steeds strenger, terwijl het publiek van de niet-willenden voortdurend meer last on dervindt". Uiteindelijk zijn in overleg met de 9 9 burgemeester van Koudekerke, en Big- gekerke, de heer J. L. Dregmans, op wiens grondgebied de jongeren kam peerden, ongeveer twintig jongeren uit gewezen. Zij hebben hun kampeertenten moeten inleveren, die daarna werden verstuurd naar de Nederlandse Kam- peer-Centrale. Langs het gehele kustgebied van Zou telande tot Westduin (bij Vlissingen) zijn maatregelen getroffen om in het vervolg dergelijke excessen te voorko men. In Koudekerke moeten de kam peerterreinen om elf uur gesloten zijn. Wie zich na die tijd op de openbare weg bevindt, loopt onherroepelijk de kans dat zijn kampkaart zal worden in getrokken. Naar wij ten slotte nog verne men streeft men er op Walcheren naar het kamperen zonder de vereiste kampkaart of kampeer- pas tegen te gaan. Zowel in Zou telande als in Koudekerke wor den de kampeerders regelmatig door de politie gecontroleerd. WOLFAARTSDIJK. Voor de gemeente Wolfaartsdijk ligt een nieuwe toekomst te wachten in het watertoerisme. Dat staat on omstotelijk vast. Het gemeente besuur beijvert zich dan ook sterk om pogingen in die richting te ondernemen. En die pogingen schijnen met succes bekroond te- worden, al is dan sprake van een nog maar bescheiden begin. De waterskischool van Ferdy Meulenberg heeft zich in Wol faartsdijk gevestigd en trekt tij dens de oefeningen drommen mensen naar de boorden van de Zandkreek. De oude haven werd gedurende het zomerseizoen re gelmatig „bevolkt" door een 20- tal jachten. En dan is er het rus tige veerhuis bij de aanlegstei ger van de provinciale stoom bootdiensten, dat niet over be langstelling te klagen heeft. Weliswaar een klein begin, maar de vaste wil om iets in de recre atieve sector te bereiken is aan wezig. In de komende jaren zal Wolfaarts dijk ongetwijfeld nog een belangrijke functie blijven vervuilen als plattelands gemeente, hoewel het wegtrekken der inwoners ook daar een rol speelt. En om de zuigkracht naar andere, gro tere gemeenten, tegen te gaan, zullen voorzieningen op het gebied van de re creatie noodzakelijk zijn. Voor een nieu we ontwikkeling van de gemeente zal het in die richting gezocht moeten wor den. Nu de contouren van het Veerse meer zich steeds meer gaan aftekenen is het gemeentebestuur er als de kip pen bij om het toerisme te bevorderen. Met name het watertoerisme, want in deze sector liggen grote kansen voor Wolfaartsdijk. Het gemeentebestuur onder leiding van 'burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny laat dan ook geen gelegenheid voorbij igaan om de aandacht te vesti gen op Wolfaartsdijk. Voor de liefhebbers van waterski en is Wolfaartsdijk al een igrote trek pleister geworden, het veerhuis biedt de toerist (en niet alleen hem) cultoai- Te en andere genoegens in een rustige omgeving. En de bemanning van vele jachten vond in de oude haven reeds een veilig oord. Het is ons 'bekend, dat een aantal Duitsers, dat hun va kantie aan die Wolfaartsdijkse oever 'iqoEjqaSjoop ijaaq yfaaxstpuez op uba 'bijzonder enthousiast was over het verblijf aldaar. Voor de eerste maal in dit seizoen zijn er nu ook 'badhokjes verrezen, waar van een gretig 'gebruik wordt gemaakt. Kanotochten zijn vanuit Wolfaartsdijk eveneens mogelijk, want enkele van die ranke vaartuigjes zijn aanwezig. Het gemeentebestuur 'noopt intussen vurig, dat er een nieuwe haven komt. De oude kan dan nl. geschikt gemaakt worden als jachthaven. Plannen Zelfs zijn er .plannen voor volgend jaar. Met gerechtvaardigde trots liet de burgemeester ons het ontwerp van een folder zien, waarin op 'kleurige en pak kende wijze de toeristische mogelijkhe den van Wolfaartsdijk onder de aan dacht wor gebracht. Het is de -bedoe ling dat deze fraaie folder in een op lage van enkele duizenden exempla ren verspreid zal worden. De exploitant van het veerhuis, de heer S. van Bakeghem, loopt met het plan rond om in samenwerking met landbouwer Driedijk, kampeervoorzie- ningen te treffen voor het volgende sei zoen. De mogelijkheden zijn -bovendien aan wezig, dat in -het „nieuwe land" dus ■buitendijks, terreinen beschikbaar ko men voor exclusieve bungalowbouw, waarvoor zich reeds gegadigden gemeld hebben. Overigens geniet het gemeentebestuur wel veel medewerking 'bij haar pogin gen voor recreatieve ontwikkeling. Er zijn geen „krachten" (als we het zo mo gen uitdrukken) aan het werk, die de plannen van het gemeentebestuur dwarsbomen. En dat geeft 'het gemeen tebestuur 'ook de moed om door te gaan. Actief Via de nog jonge V.V.V. worden vele activiteiten ontwikkeld, waarbij het uit eindelijk gaat om het welzijn van de be woners van Wolfaartsdijk en om die be woners in de gemeente te houden. Het gemeentebestuur roept dan GOES. Naast de runderen en scha pen zullen ook de geiten acte de pré- sence geven op de grote Zuid-Beveland- se fokveedag, die op dinsdag 30 augus tus in Goes wordt gehouden. Met ruim 100 van hun beste dieren komen de geitenfokkers op die dag naar Goes. Voor de fokkers betekent dit de derde provinciale keuring. En ook voor hen belooft het een hoogtijdag te wor den. ZIERIKZEE. Met het herstel van de Witte Brug is een begin gemaakt. De „klappen" van de brug zijn groten deels „verrot" en daarom zal dit deel geheel vernieuwd worden. Men denkt hierbij gebruik te maken van harde houtsoorten. De vormgeving van de brug zal worden gehandhaafd. TERNEUZEN. Een bridge-drive, die zoals gewoonlijk in hotel Des Pays Bas werd igttiouden heeft gister avond een 'ontijdig en tragisch einde ge had. Een van de spelers, de 57-jarige Ter- neuzenaar A. Bliek werd plotseling on wel en zakte scheef van zijn stoel af. Dr. Bos, die ijlings geroepen werd, kon naderhand slechts de dood consta teren. De heer Bliek was overleden aan een hartverlamming KRUININGEN Dinsdag 30 augustus a.:s. zal de gemeenteraad bijeen komen. De agenda vermeldt o.a. onderzoek van de geloofsbrief van het nieuwbe noemde raadslid, de heer C. Slabbe- koorn. Voorstel om namen te geven aan de nieuwe straten in het uitbreidingsplan in het Eindje de Rondte. De nieuwe straat vanaf de Henry Dunantstraat tot aan de Slagveldstraat zal beschouwd worden als het verlengde van de Hen ry Dunantstraat. De in Noord-Zuid rich ting lopende straat zal Blomstraat ge noemd worden, naar de inmiddels over leden opzichter bij de herstelwerkzaam heden aan de Zeedijk na de ramp van 1953. Voorstel tot aankoop van het perceel grond aan de Achterstraat met de zich daarop bevindende restanten van de door brand vernielde uienprepareerinrichting voor de som van 10.000. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Hansweert. Op de voor dracht is geplaatst mej. L. W. Klaver te Överveen. Voorstel tot het bouwen van een wacht- lokaaltje voor autobuspassagiers aan de Schoolstraat te Hansweert. De heer J. W. P. Comelissen, on derwijzer aan de mulo te Wissenkerke slaagde te Breda voor de hoofdakte B. De collecte voor het Anjerfonds heeft opgebracht 87,71 in de gemeente Krui ningen. ook steeds tot de middenstan ders: „Blijf zitten waar je zit, loop niet weg. Het kan misschien nog wel even duren, maar in de toekomst liggen er schone kan ten". De kost zal ook in dit geval voor de baat uitgaan. En met dit gezgde voor ogen gaat het ge meentebestuur, dat over recrea tieve mogelijkheden ook regel matig contact houdt met de kex- ken, onverminderd voort op de weg naar een nieuwe ontwikke ling voor de gemeente. Vlucht naar de zon", Rita Wagenaar. Uitgave: J. H. Kok, Kampen. Alma van Beurden (de hoofdpersoon in dit prachtige boek) groeit op onder de hoede van haar grootmoeder. Op latere leeftijd neemt zij haar intrek weer in het ouderlijk huis. Gabri Du bois kwam in haar leven. Op tweede kerstdag hadden zij elkaar leren ken nen. Gabri is piloot. Alma en Gabri treden in het huwelijk. Dit is in enkele zinnen een korte kenschets van de in houd van het boek. Met smaak hebben we de belevenissen van de jonge Alma gelezen. Ook boven haar leven pakken zich donkere wolken samen. De verleiding is groot om nog meer uit het boek te vertellen. Wij kun nen dit boek in de warme belangstelling van onze lezers aanbevelen. Rita Wa genaar leverde een kostelijk boek, ver schenen in de V.C.L.-reeks. Met het verschijnen van ,,De Zwar te" is een apart boek op de markt ge komen. De schrijfster 'heeft een diep gaande studie gemaakt van het secte- wezen in het godsdienstige leven in ons land. In haar boek licht zij een tipje op van de sluier van geheimzinnigheid, die rond de secten hangt. Zij neemt ons mee met de secte ,,De weg des Heren". Wij bezoeken enkele samen komsten, en komen in aanraking met de huiselijke kring, waarin de broeders en zusters elkaar ontmoeten. En ,,De Zwarte" gaat als geheimzinnige figuur met ons mee. Martha Marijs heeft het verhaal op interessante en levendige wijze beschreven. Wie meent veel heil te moeten verwachten van de secten moet dit boek lezen. Hij of zij komt wellicht dan tot andere gedachten. Het boek brengt ons in aanraking met de zelfkant van godsdienstig Nederland. „De Bijbel", leerboekje voor de hoogste klassen van de la gere school, J. van Leerdam, uitgave: J. H. Kok, Kampen. De onderwijsmethoden voor de kinde ren worden steeds in meer attractieve vorm opgediend. Dat geldt ook voor het bijbels onderwijs. De heer J. van Leer dam, hoofd van de chr. school in Se- rooskerke (W.) is er naar onze mening in geslaagd op eenvoudige wijze onder richt te geven in hetgeen de Bijbel ons vertelt. Met de bedoeling om de zo on misbare kennis van de Bijbel de jeugd bij te brengen, In het werkje zijn voorts enkele aardige tekeningen opgenomen. „Toen Josje en Jaapje.vakan tie kregen", Nel Verschoor van der Vlis, uitg.: J. H. Kok, Kampen. Nel Verschoor-van der Vlis is een bekend schrijfster van kinderboeken, Haar boeken vonden altijd gretig af trek. Wij twijfelen er niet aan, dat ook het boek „Toen Josje en Jaapje vakan tie kregen" zijn weg wel zal weten te vinden onder het jeugdig lezerspubliek. Josje en Jaapje rollen natuurlijk van het ene avontuur in het andere. En dat maakt dit boekje, kleurig uitgevoerd, uitermate spannend. „De hongertocht van 1911?% M. H. Szekely-Lulofs, uitg.: Querido's uitgeversmij, Am sterdam. In 1911 kreeg de onder-luitenant Ny- hof de opdracht om met twee brigades infanterie een patrouille-tocht te onder nemen in het bergachtige oerwoud van Noord-Sumatra. Deze tocht, gebaseerd op ware gebeurtenissen, is een vrése lijke tocht geworden. De soldaten stier ven de hongerdood, de commandant overleefde de expeditie. Hij werd prompt ter verantwoording geroepen. De gege vens van zijn tocht stelde de comman dant ter beschikking van de schrijfster M. H. Szekely-Lulofs. Zij heeft deze ge gevens in een kostelijke uitgave ver werkt. „Het Riool", Jerzy Stëfaü Stawiusky, uitgave: N.V. De Tijdstroom, Lochem. Het is algemeen bekend, dat de Po len een heldhaftige strijd hebben ge voerd tegen de nazi's. In de meest let terlijke zin des woords namen zij deel aan de ondergrondse. Via de onderaardse riolen zoeken zij hun weg in Warschau. Een vreselijke tocht. „Het Riool" geeft deze episode op indrukwekkende wijze weer. De tra gedie wordt op afschuwelijke wijze ge schilderd. Burgemeester b. h. g. ter Haar Romeny van Wol faartsdijk heeft zijn hart verpand aan het landbouwonderwijs. Hij vervult daarom ook met veel ge noegen het voorzitterschap van de commissie voor landbouwhuis- houdonderwijs en de commissie voor lager landbouwonderwijs van de Z.L.M. „Al doe ik dan dit werk met grote liefde", zegt hij „mijn bur gemeesterschap van Wolfaarts dijk staat op de eerste plaats. Dat is. primair. Maar juist als burgemeester van een agrarische gemeente als Wolfaartsdijk kan ik nu een beleidsrol vervullen om zodoende een steentje bij te dra gen tot de ontwikkeling van het platteland. Niet alleen plaatselijk, maar vooral ook op provinciaal niveau. JA, de toekomst van het plat teland ligt de burgemeester na aan het hart. Met zorg for muleert hij zijn mening: „Doel bewust heb ik indertijd het con gres in Emmeloord, met als on derwerp ..De toekomst van tiet platteland" bijgewoond. Ik heb toen ook de gedachte gelanceerd om het landbouwonderwijs om te vormen tot plattelandsonderwijs. Het is niet alleen meer de zoon of dochter van de agrariër die de landbouwscholen bezoekt. Ook de kinderen van de middenstan der en industriearbeider komen op deze scholen. Naar mijn me ning dient in het leerplan aan dacht geschonken te worden aan bijv. het toerisme met een oplei ding voor serveerster, het ser vice-verlenen aan pensiongasten e.d." IVF A AST deze ontboezeming ver- telt de burgemeester ook graag over zijn vele contacten, die hij als voorzitter der com missie heeft met vele instanties en personen, verspreid over de gehele provincie. „Naast h-ot be leidswerk vraagt dit voorzitter schap ook veel representatie. En die contacten geven toch wel de charme aan deze functie". OVERIGENS timmert de com missie niet veel aan de weg, maar achter de schermen wor den bergen werk verzet. Alleen bij de eindlessen („de tiendaagse veldtoc'it") en bij de opening treedt de commissie naar buiten. Het is vandaag de dag heus geen peuleschilletje om voor goed en degelijk landbouwonderwijs te zorgen in modern geoutilleerde scholen. Burgemeester Ter Haar Romeny weet ervan mee te pra ten. Niettemin is dit werk, naast zijn gezin en zijn gemeente de derde liefde van de burgemees ter geworden. ZIERIKZEE. Te Rotterdam slaag- 1voor het examen detailhandel tex- isl mevr. "M. Bakker-Schiettekatte voor ie brevetten twee en vijf. De heer J. M. v. d. Brandt behaalde het diploma bekleding vloeren, tapijten en stoffen. Het diploma Gawalo, loodgieterspatroon, behaalde de heer J. C. A. Wisse. Hij is gediplomeerd gas- water- en loodgie ter. Tot directeur van de muziekvereni ging „Vooruit" te Waarde is benoemd de heer D. Manneke te Kruiningen. De in -de maand augustus gehóuden busjesactie ten bate van de Hemava heeft in St Anna land 15,51 opgebracht. Zaterdagavond hoopt het muziekge zelschap „Accelerando" te St Annaland een concert te geven op de tent. Onder leiding van H. J. L. Laenen. De bond van ouden van dagen voor Terneuzen, Hoek en Zaamslag heeft van uit Temeuzen een toc'ht met bussen ge houden door Zuid-Beveland en Walche ren. Advertentie \JEERE Met een fikse duik in het water van het Kanaal door Walcheren maakte ds. L. Wieringa, hervormd predikant te "Veere, gistermiddag duidelijk, dat tijdens het bezoek van de Duitse Evangelische jongeren uit Refrath bij Keulen niet uitsluitend aan geestelijke vorming wordt gedaan maar ook aan lichamelijke en spor tieve verzorging. Met de dominee waagden nog vele Duitse en Veerse jongens en meisjes de sprong in de golven, terwijl van de oever af de Duitse predikant Joachim Quistorp, de leider van het Refrath-gezel- schap de wedstrijd gadesloeg. De zwempartij vormde een onderdeel van het uitgebreide programma, dat de Duitse jongeren in Veere krijgen voor geschoteld. Zij zijn naar Walcheren ge komen op uitnodiging van ds. Wieringa, die vorig jaar met tien jongens en meisjes uit Veere een bezoek aan Re frath bracht. Behalve door ds. Quistorp wordt het 24 jeugdigen tellende gezel schap nog geleid door organist Hermann Dreyer, Sc-hwester Erika en Bea Schmie- g-elt. De meisjes zijn in Veere onder gebracht bij particulieren, de jongens logeren in het jeugdgebouw aan de Oudestraat. Ds. Wiertoga vertelde ons, dat hij zeer veeï ziet in deze uitwisselingsbe- zoeken. Zij tonen ons opnieuw weer de zekerheid, dat Christus' Kerk niet aan grenzen is gebonden. Op de bijbelavon den die in Veere worden belegd, wordt dit alles nog eens duidelijk gemaakt. In het bijzonder werpen wij het licht op de discipelen, aldus ds. Wieringa, met name op Simon Petrus, een van Jezus' vooraanstaande apostelen. STERKE GROEI Ds. Quistorp vertrouwde ons toe, dat er in 1950 in Refrath in het geheel geen protestantse gemeente bestond. Er wa ren toen uitsluitend rooms-'katholieken. Door het toenemende aantal vluchtelin gen en industrie-arbeiders uit Noord en Zuid-Duitsland ontstond <er evenwel in het kleine stadje onder de rook van Keulen een bloeiende evangelische ge meente, die thans ongeveer drieduizend zielen telt. Vooral het jeugdwerk leeft. De jongeren die nu naar Veere zijn gekomen zou men kunnen vergelijken met leden van de Jonge Kerk bij ons, al ligt de leeftijdsgrens van de Duit sers lager, omdat het in West-Duits- iand de gewoonte is dat jongens en meisjes ai op 14-jarige leeftijd belijde nis -doen. In de afgelopen weck zijn de jongeren druk in do weer geweest. Maandag gin gen zijn haar het strahd bij Vrouwen polder. dinsdag brachten zij een bezoek aan de Deltawerken in 'het Veerse Gat, woensdag is ook gezwommen en in dé avonduren werd van het klank- en licht spel in de Abdij genoten; donderdag wa ren de jongens en meisjes present in de Schotse Huizen. Vrijdag werd er ven eens een duik genomen en zaten de groepen aan in de kelder van de Camp- veerse Toren waar hun een maaltijd werd aangeboden. Daarna was er eer. gezellige avond in het verenigingsge bouw. Vandaag gaan de jongelui een vaartocht maken niet visser Iman Bout Zondag is er een kerkdienst, waarin zoé w Wieringa als ds. Quistorp (in het Nederlands) zullen voorgaan Maan dag gaat het gezelschap naar Brugge en dinsdag wordt d-e reis naar Duits land weer aanvaard. GOES. Onverhoeds hebben zich gistermorgen zware regen buien ontladen boven Zuid-Beveland en een gedeelte van Schouwen Duiveland. Boven Goes zowel als Zierikzee nam de neerslag op «en bepaald ogenblik, omstreeks acht uur, zelfs de vorm aan van een complete wolkbreuk. In beide plaatsen spoelde een vloedgolf van regenwater door laaggelegen gedeelten. Een halve meter water was in het Jannewekken en in de Molen straat te Zierikzee geen uitzondering. De brandweer die door de bewoners van deze straten gewaarschuwd was omdat het water de woonhuizen binnendrong moest echter onverrichterzake terug keren omdat het toen al weer begon te zakken. Sommige bewoners van de Molenstraat hadden vloedplanken tegen de voordeur ge plaatst (klei diende als cement). Bij de familie "Verwest in Molen straat 15 was het water tot in de gang en huiskamer doorgedron gen. Dit zal trouwens niet het enige geval geweest zijn. De hoe veelheid neerslag die in Zierikzee werd gemeten was 33 mm. In Goes kwamen vooral in het ooste lijk deel van de stad „overstromingen" voor. Bovenstaande foto werd genomen op het kruispunt Van Mellestraat en Vo- gelzangsweg. Ook in de Korte Kerk straat speelden zich taferelen af, die bepaald aan de watersnood herinnerden. Er reed daar een Borgward komende uit de Lange Vorststraat het straatje in waar juist op dat ogenblik een giganti sche hoeveelheid water uit de riolen gulpte. Wat gebeurde er met de fraaie Borg ward? De motor sloeg af en de inzit tenden, twee jongemannen, probeerden tevergeefs keer op keer de motor te starten. Na vele wanhopige pogingen kreeg een van hen een slimme inval. Beiden trokken moedig kousen en schoe nen uit. stroopten de broekspijpen op en plonsden met hun witte benen door het vuilgele water. Met vereende krach ten duwden ze de wagen toen naar een hoger gelegen gedeelte van de straat, geestdriftig aangemoedigd door de ver pleegstertjes van het Oostwaiziekenhuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5