Duitse consul-generaal liet burgemeesters wachten Oudste mosselhandelaar van Yerseke volop aan 't werk Detailliaiidelsvakschool in de oude griffie Vreemde nasleep van affaire uitwijzing toeristen Middelburg- Rijiveg ingewikkelde situatie Verbetering Vlissingse Tijdelijk onderdak tot nieuwe school gereed is KRABBENDUKE ONTBREEKT IN FRUITC0RS0 (JvemnkiM o Bliksem-interview met een man die het druk heeft Zaterdag 27 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 GEEN HOGE DUNK VAN HOOG BEZOEK Versierde fietsen en Puzzlerit in vakantie- speelweek P arkeer probleem Duinweg nadert oplossing KONGO SPEELDE OOK SOUBURG PARTEN Drie stukken Nieuwe haven in Wolfaartsdijk Ploegkampioenschap in West-Zeeuwsch- Vlaanderen RUIMTEPROBLEEM NU OPGELOST Per huwelijksboot naar stadhuis Medewerking 10.000ste bezoeker op watertoren Afscheid directeur „Concordia** Fout gedacht Vluggertje lb_ DOMBURG. Een bijzonder vreemde indruk. Dat hebben de burgemeesters van Domburg en Oostkapelle gekregen van het op treden van de West-Duitse consul-generaal te Rotterdam, de heer Liebrecht, tijdens diens bezoek aan Zeeland. De gezagsdrager uit de Bondsrepubliek is namelijk spoorslags naar Walcheren gereisd om zoals hij enkele dagen geleden tegenover ons verklaarde, de „andere kant" te horen van het uitwijzingsgeval van twee Duitse gezinnen, die bij hem hun beklag zijn komen doen. Zoals bekend hadden deze toeristen moeilijkheden gehad met de boswachter van Berkenbosch. Burgemeester mr. W. J. E. Crotmmelin van Domburg en burge meester F. G. Sprenger van Oostkapelle zijn sterk gepikeerd over de wijze, waarop de Duitse consul-generaal aan de Walcherse kust te werk is gegaan. De heer Sprenger had met de heer Liebrecht een telefonische afsraak gemaakt voor een gesprek in het gemeentehuis. Op het vastgelegde tijdstip wandelde de heer Sprenger naar zijn bureau, maar wie verscheen, geen Duitse consul. De Oostkapelse burgemeester heeft de hele morgen op zijn hoge gast zitten wachten SEKRETAR1S Met de burgemeester van Domburg bad de heer Liebrecht geen afspraak ge maakt. Wel vereerde de Duitse consul- generaal de Domburgse gemeente-sekre- ftarie met een hoog bezoek. Dat gebeur de omstreeks het middaguur om pre cies te zijn tegen enen, toen de sekre- tarie gesloten was. De heer Liebrecht stond dus voor een dichte deur. Niet temin belde hij en stond even later oog in oog met een jongste bediende van 15 jaar, die pas enkele weken op de gemeentesekretarie werkzaam is. De jongen had zijn hoofd door een luikje gestoken en in sappig Domburgs ge vraagd wat de bezoeker wenste. De bediende, die waarschijnlijk de Duitse taal niet zo goed beheerste, kon op de vraag van de heer Liebrecht, waar het huis van de burgemeester was, niet direkt antwoord geven. De con sul moet toen gezegd hebben: „Ik vind het wel vreemd, dat een gemeentesekre- taris niet weet waar de burgemeester van zijn gemeente woont". TEVERGEEFS De Duitse consul is daarna verdwenen. Burgemeester Crommelin die korte tijd later van het bezoek van de heer Lie brecht hoorde, wachtte een hele middag op een mogelijk herhaald bezoek van de Duitse regeringsambtenaar. Maar net als zijn kollega in Oostkapelle: Tever geefs Tegen het einde van de middag was de Domburgse burgemeester het wach ten moe. Hij nam de telefoon en belde het Duitse consulaat op om naar de plannen van de consul-generaal te in formeren. Daar werd hem verteld, dat de heer Liebrecht via Antwerpen weer naar Rotterdam zou komen. Mr. Crom melin meende hieruit de gevolgtrekking te moeten maken dat de geachte afge vaardigde uit Bonn de eerste tijd zijn visite wel niet zou herhalen. Desgevraagd deelde de Domburgse burgemeester ons mee, dat tiij de vrees koesterde dat de Duitse consul bij het verdedigen van het protest van de bad gasten als argument zal aanvoeren, dat hij (de heer Liebrecht) wel in Zeeland was geweest om de zaak met de burge- MIDDELBURG. Achttien kleine deelnemers meldden zich gistermorgen voor de wedstrijd met versierde fietsen en steps, welke in het kader van de vakantie-speelweek door 't Trefpunt ge organiseerd werd. Het was jammer, dat de regen uit een troosteloos grijze hemel neergutste, anders was er wel meer publieke belangstelling geweest. De jeugd verzamelde zich onder het afdak achter het politiebureau op de Dam en hun fietsen werden door een deskundige jury, bestaande uit de dames Adriaanse, De la Haye en Scherft, on der het oog genomen. Daarna begon een parade, welke als route had: Dam Zuid zijde - Dam Noordzijde - Lange Gist- straat - rondom de abdij en weer terug via de Lange en Korte Delft. De ver siering, die bestond uit bloemen en ge kleurd papier had wel erg te lijden on der de regendruppels. Tien prijswinaars kwamen uit de bus. Voor de mooist versierde fiets werd de achtjarige Anneke de Pagter bekroond, terwijl haar vijfjarige broertje Adrie de best opgetuigde step bezat. Een puzzlerit startte om twee uur op, het Molenwater bij de Schouwburg. Zes deelnemers hadden daaraan een behoor lijke kluif. Zij kregen ieder een route beschrijving mee, waarop ook nog eni ge bijzondere vragen stonden. Vijf con troleposten hielden hen in de gaten, waarvan drie speciaal voor het verkeer waren. De drie beste puzzelaars wa ren: Wim van Tiel, twaalf, Jaap Kerk- hove, vijftien en Willy de Klerk, der tien. Vanmiddag wordt de speelweek in 't Trefpunt feestelijk besloten. De jeugd wordt een gevarieerd programma voor geschoteld, waaraan een sneltekenaar en een goochelaar hun medewerking ver lenen. Dat zijn de heren De Leeuw uit Vlissingen en Marquinie uit Middelburg. Mevrouw Dieleman verzorgt het hoog tepunt van deze middag: de poppenkast. BIGGEKERKE. Naar aanleiding van publicaties in dit blad stelde in de gisteren gehouden raadsvergadering van Biggekerke het raadslid P. Lampert (chu) de vraag hoe het nu eigenlijk stond met de parkeergelegenheid aan de duinen. Burgemeester J. L. Dreg- mans gaf toe, dat daar met name op topdagen een onhoudbare toestand heerste. Aan beide zijden van de Duin weg worden dan auto's geparkeerd, zo dat andere voertuigen er niet meer door kunnen komen. Reeds vorig jaar heb ben B. en W. onderhandelingen aange knoopt met de heer L. Vos, maar deze bleek niet bereid een stuk weiland te verkopen. Daarna is getracht met rijks- steun te komen tot de aanleg van een parkeerterrein. Eerst kortgeleden werd bekend, dat de heer Vos genegen was tot verkoop. B. en W. van Biggekerke hopen dan ook, aldus de burgemeester, binnenkort met een voorstel te komen. Wanneer het volgend seizoen Groot-Valkenisse een parkeerterrein heeft zal voor de Duinweg een parkeerverbod worden in gesteld. Verder verleende de raad medewer king aan de school voor chr. volkson derwijs voor verbouw van schoorstenen en aanschaf van kaostokken. Voor de school voor gereformeerd lager onder wijs werd een bedrag van 660 uitge trokken voor de aanschaf van een werk bank en gereedschappen. Op deze school zal het vak handenarbeid worden inge voerd. De heer Lampert wilde nog weten hoe het staat met het politietoezicht op de speelwei. Er is namelijk door de oudere jeugd een wip vernield. De burgemees ter deelde mee dat de wip opnieuw zal worden geplaatst. meester van de betrokken gemeenten te bespreken, maar dat beiden hem niet te woord hadden willen staan. ONDIPLOMATIEK Verder zei mr. Crommelin: „Direkt na de uitwijzing verleden week heb ik een telefonisch onderhoud" met de Duitse consul-generaal gehad. De heer Liebrecht, die van het geval alleen maar hoorde via de klachten van de betreffende toeristen, ging op wel zeer ondiplomatieke wijze tegen mij te keer. Hij verklaarde, dat het een schande was wanneer Duitsers op een dergelij ke manier waren behandeld". De heer Crommeling deelde ons ook nog mee, dat er sinds 1955» veel Duitse gasten in Domburg kwamen en dat de Domburgers altijd in de beste verhou ding met hen zijn omgegaan, maar de Domburgse burgemeester meende zich het recht te moeten aanmatigen als hoofd van de politie het gezag te hand haven en misdragingen van toeristen te corrigeren. Burgemeester Sprenger vertelde nog: ,,Ik ben van de week opgebeld door het Duitse consulaat in Rotterdam, waarbij mij werd gevraagd of ik de heer Liebrecht in de loop van de mor gen kon ontvangen. Ik wist niet, dat ik om kwart voor een in de middag nog geen schim van de Duitse rege ringsafgevaardigde zou zien. Toen ben ik naar huis gegaan". De Oostkapelse burgemeester vertrouwde ons ten slotte nog en kele gevallen toe, waarbij last was ondervonden van Duitse badgasten in Oostkapelle. Hij vond dat er in Nederland langza merhand stelling moet worden genomen tegen bestaande Duitse theoriën, „dat in ons land alles mag". SOUBURG. Een voorstel tot verbetering van de Middelburg- Vlissingse Rijweg werd in de gis termiddag gehouden gemeente raadsvergadering, wat betreft de financiële overwegingen daartoe, goedgekeurd. Op de vraag van de heer G. J. Janse (C.H.) welk gedeelte van die weg in het voor stel bedoeld werd, antwoordde burgemeester A. H. S. Stemer- ding: „Ik weet het niet uit mijn hoofd, want het is nogal inge wikkeld." Met behulp van een kaartje kon de burgemeester toen de vrager van re pliek dienen. De weg werd in drie stuk ken gehakt. Van de grens van Middel burg af tot aan de Molenweg, met uit zondering echter van de bebouwde kom van Grote Abele, zal door het Water schap Wegschap Walcheren verbeterd worden. Daar heeft de gemeente trou wens verder niet veel meer mee te ma ken. Gedeputeerde Staten wezen aan de ge meente toe voor verbetering: de ver bouwde kom van Grote Abele en het gedeelte van de weg tussen Molenweg en Oranjeplein. Verder een klein ge deelte van de weg bij de grens met Vlissingen. Een totaal bedrag voor de verbetering wordt op 54.500 geraamd. Mettertijd zal de gemeente het ge deelte van de weg bestaande uit Oran jeplein Paspoortstraat en Vlissmgse straat van de Commissie van Beheer overnemen. In de rondvraag vroeg de heer A. W. Bouff (P.v.d.A.) waarom de openbare kleuterschool in de Braamstraat niet uitgerust was met houten gedeelten van irokotiek, waarmee moderne bouw sels vaak worden opgetrokken. Het verrassende antwoord luidde: Dat hout moet uit de Kongo komen en door de gebeurtenissen aldaar zijn de zendingen vertraagd." De raad keurde verder voorstellen goed tot een wijziging van een raadsbe sluit van 1958 inzake invoering van een werkclassificatie en prestatiebeloning voor de gemeente-werklieden, het aan vragen van voorschotten en steun uit 's Rijks kas voor de bouw van vier wo ningwetwoningen en het verlenen van medewerking tot het vergroten van het schoolplein bij de Julianaschool. WOLFAARTSDIJK. Naar wij vernemen wordt ernstig over wogen een nieuwe haven te Wol faartsdijk te graven, parallel lo pend aan de bestaande oude haven. En al geldt het spreek woord „één zwaluw maakt nog geen lente" ook voor dit object, toch werd ons uit betrouwbare bron bekend, dat gedacht wordt in de richting van een nieuwe haven. Technici bestuderen mo menteel het probleem van de havenaccommodatie in Wol faartsdijk. Overigens is het definitieve besluit tot de aanleg van een nieuwe haven (of aan- passingswerken voor de oude haven, want dat zit er ook altijd nog in) op kor te termijn niet te verwachten. De pro blemen zijn zo veelomvattend, dat een oplossing niet zo gauw is gevonden. De oude haven is eigendom van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". En dit waterschap is dus ten nauwste betrokken bij de gang van zaken. Technici bestuderen momen teel de mogelijkheden. Maar ook de Deltadienst van Rijkswaterstaat houdt zich met deze materie bezig. Wat de kosten betreft heeft het waterschap te maken met de 60-40 pet regeling. De ze regeling is een moeilijk te verteren brok, want de waterschappen zien hierin een grove onbillijkheid. Met de formule 60-40 komen de waterschappen, die wer ken uit moeten voeren, noodzakelijk door de uitvoering van het Drie-Eüan- denplan, voor onnoemlijk zware lasten. Het gemeentebestuur van Wolfaartsdijk is uiteraard wel te vinden voor de aan leg van een nieuwe haven. De oude ha ven zou dan immers geheel voor het watertoerisme bestemd kunnen worden. SCHOONDIJKE De Vereniging van oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke zal ook dit jaar weer het traditionele ploegkam pioenschap voor W.Z. Vlaanderen orga niseren. De wedstrijd wordt gehouden op 10 september a.s. op een gunstig ge legen perceel grond van de heer Cam- maert aan de weg van Schoondijke naar Sasput. Evenals voorgaande jaren mag worden verwacht dat het weer een leer zame en sportieve ontmoeting zal wor den tussen de vertegenwoordigers der boeren-, boerenjeugd- en landarbeiders organisaties. An belangstelling zal het ook nu wel niet 'ontbreken en natuur lijk is er als attractie weer een bijzon dere demonstratie op het gebied der landbouwmechanisatie. Van een met buizen gelaiden vracht wagen die door de Langeweg in St Anna- land reed, kwam een kereltje zodanig te vallen, dat het ventje bewusteloos bleef liggen. Dokter Nooteboom consta teerde een zware hersenschudding. MIDDELBURG Naar wij vernemen zal de Christelijke De tailhandelsvakschool voor Zee land, die momenteel is gevestigd in een schoolgebouw aan de Ne- derstraat te Middelburg, in sep tember aanstaande tijdelijk wor den ondergebracht in het gebou wencomplex Van de oude provin ciale griffie aan de Dam. Wan neer in de Stromenwijk tussen Rijn- en IJsselstraat de voor dat doel bestemde onderwijsinrich ting gereed zal zijn gekomen, zullen de klassen van de detail handelsvakschool verhuizen naar Middelburgs nieuwste wijk. De directeur van de Chr. detailhan- delsvakschool, de heer P. Geelhoed, deelde ons mee, dat hij buitengewoon VLISSINGEN. Voor het Vlis- singse stadhuis, waar vrij regel matig stemmige zwarte auto's nieuwe huwelijksparen met hun gevolgen aanvoeren, was het gis termiddag de Vli.20 die een der gelijk feestelijk gezelschap debar- keerde. Voor ibruid en bruidegom, me juffrouw L. Geluk en de heer C. L. Leynse had de vereniging voor watertoerisme „De Schelde" waar beiden lid van zijn, deze huwelijksvaart georganiseerd. Vanuit de jachthaven vertrok de Vli. 20 geëscorteerd door een tiental jachten, allen feestelijk ge- pa voi se erd. Intussen verzamelde zich een zo grote menigte op de Houtkade dat menige hoogwaardigheidsbe kleder reden tot afgunst zou heb ben gehad. Na de huwelijksvoltrekking be gaf het paar zich weer aan boord. Voor het navigeren komt schip per N. Visser zeker een woord van lof toe. Een verkeerde manoeuvre zou een voortijdig stranden van het prille huwelijk betekend hebben. Na aankomst in de jachthaven werd in het clubgebouw het brui loftsfeest voortgezet. verheugd was over deze oplossing. „Het begon in de Nederstraat nijpend te worden, temeer omdat de school in het nieuwe cursusjaar niet met twee eer ste klassen zal starten maar met drie". Met de tijdelijk overbrenging in de gebouwen aan de Dam is het ruimte probleem in elk geval van de baan. Dat was voor de heer Geelhoed de grootste zorg. De directeur vertelde ons zeer veel medewerking te hebben ontvangen van de gemeente Middelburg. „Het was niet gemakkelijk om de oude-griffievertrek- ken tot onze beschikking te krijgen, om dat „De Posthoorn" en „De Roeybaer- se" en het ernaast liggende pand in particuliere handen zijn. Maar ook de Rijksgebouwendienst heeft de helpende hand geboden en is met de „inwoning" van de detailliandelsvakschool akkoord gegaan. Zo spoedig mogelijk zullen nu voor zieningen worden getroffen om de klas sen over te brengen. Een aannemer zal een dézer dagen aan het werk gaan om het interieur van de oude griffie wat op te knappen. In de maand septem ber zullen dan geleidelijk de leerlingen KRABBENDIJKE. Er heerst een gevoel van wrevel in fruitkwekerskrin gen te Krabbendijke. Het ziet er n.l. naar uit, dat ook dit jaar Krabbendijke niet vertegenwoordigd zal zijn met een praalwagen in het fruitcorso, dat op za terdag 17 september door de straten van Goes zal trekken. Naar ons ter ore kwam is dit te wijten aan gebrek aan samenwerking. Naar wij vernemen zijn er enkele gro te fruitkwekers, die niets voor deelna me aan het fruitcorso voelen. Zij zien dit zuiver als een aangelegenheid voor de Goese middenstand. Een andere groep fruitkwekers beweert daarentegen precies het tegenovergestelde. Deze groep ziet het Zeeuwse fruitcor so als een prachtige reclame voor het fruit. Vanuit deze groep zijn enkele ini tiatieven ontwikkeld om tot deelname met een praalwagen aan het corso te komen. Alle pogingen hiertoe zijn op niets uitgelopen, omdat men steeds .stuitte op een gebrek aan samenwerking. En als die samenwerking er niet is zijn de po gingen al bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Een der fruitkwekers, die een harts tochtelijk voorstander bleek van het fruitcorso vertelde ons: „Het zou een blamage zijn voor Krabbendijke, het fruitcentrum bij uitstek van oostelijk Zuid-Beveland, als het ontbreekt in het fruitcorso." Mogelijk dat de pogingen toch nog tot deelname aan het corso kunnen uitgroeien, al .schijnt het .succes niet groot te zijn. „Hij sprak ook met het oog op sommigen, die van zich zelf vertrouwden dat zii rechtvaardig waren en al de anderen verachtten..." Lukas 18:9. De hierboven staande tekst vormt de in leiding tot de bekende gelijkenis van de Farizeeër en de Tollenaar. Wie van beiden vertrouwde van zichzelf dat hij rechtvaar dig was? Niet de Tollenaar. Mensen zoals hij weten van zichzelf heel goed, dat ze knoeiers zijn. Daarom is het duidelijk, dat de gelijkenis gesproken is met liet oog op de Farizeeërs en op alle mensen als zij. Jezus heeft steeds mensen van dit soort om zich heen. Ze zoeken Hem op en op het eerste gezicht moet men zeggen: Soort zoekt soort. Jezus zelf is immers „gods dienstig" en „vroom" in de meest volstrek te zin. En ook zij, de farizeeërs en fari- zoïde personen zijn ernstige mensen, im mers bezig met Góds geboden. En dat ze vrome mensen zijn, dat willen ze weten. Daarom komen zij bij Jezus. Aanvankelijk zien ze in Hem een geestverwant en een medestander. Maar spoedig blijkt dit een vergissing te zijn. Jezus aanvaardt lien niet als zodanig. En van de weeromstuit wijzen zij dan op hun beurt Jezus af. Want, Jezus of geen Jezus, zij blijven zichzelf beschouwen als de hetere, zo niet de beste paarden van Gods renstal. Ze vinden zichzelf de paar den, die de haver verdienen. Maar Jezus zegt, dat ze die niet krijgen zullen en dat ze ook niet de favorieten des Heren zijn, gelijk ze zelf menen. Waarom niet? Het kan de Heer niet behagen, dat men sen op hoge benen komen aanstappen, re gelrecht op de ruif des Heren af. Hij ver foeit het, dat ze daarbij ook nog briesend anderen wegduwen, die zich ook in de buurt van de ruif wagen. Laten we ervoor oppassen, dat wc niet van onszelf denken, dat wij de trouwe paar den zijn voor Gods wagen. Want dan mis leiden we onszelf. In feite zijn we dan niet anders dan dwaze trekdieren, die parman tig het karretje van onze eigen hoogmoed en eigengerechtigheid voortzeulen, ,,'t Is of liet zelf de weg wel weet, de voerman leit ter ruste..." Dit kan dan van ons gezon gen worden, wij als 't trouwe paard en God de voerman, die op de bok kan sla pen, want wij weten zelf de weg wel. Het is Jezus, die onze vrome illusie rook doet opgaan. In de gelijkenis laat H1J zien, hoe Gods haver over de rug van hen, die van zichzelf menen de volbloed-ras paarden te zijn, wordt uitgereikt aan ande ren. Aan wat voor anderen? Aan hen, die niet zulk een eigendunk er op na houden. Aan zo iemand, die als een kreupel en schurf tig dier naderbij komt. „O God, wees mij, zondaar, genadig". W. J. van Meeuwen. TERNEUZEN. De fraaie waterto ren van Terneuzen was de stomme ge tuige van een merkwaardig maar vreug- devolle samenloop van omstandigheden. Gisteren noteerde men op de ren nl. de 10.000ste bezoeker, maar dit had nooit beter kunnen uitpakken dan het gisteren gedaan heelt. De 10.000ste was mevr. L. J. van Aalst-Huizinga uit Middelburg, die een dochter is van oud-burgemeeste Hui- zinga van Terneuzen. Maar bovendien vierde de familie Van Aalst fisteren een 40-jarig huwelijksfeest, zodat de 10.UUU- ste de bruid in eigen persoon was. Met een bus vol bruiloftsgasten was het gezelschap naar Terneuzen geko men om de oude woonplaats van vader ditmaal vanaf een hoog standpunt weer eens in ogenschouw te nemen. De heer C. C. A Heeffer, penningmeester van de V.V.V. bood met zijn dubbele gelukwensen een fraaie foto aan van de watertoren. KRABBENDIJKE De heer .P Krijnsen, directeur van de muziekver eniging „Concordia" heeft op de jongste repetitie-avond afsctteid genomen van bestuur en leden. De directeur heeft ge meend voor zijn functie te moeten be danken. De voorzitter van „Concordia", de heer M. Markusse heeft in brede be woordingen de scheidende directeur be dankt voor alles wat hij voor de vereni ging heeft gedaan. Op zijn beurt dankte de heer Krijnsen voor de goede samen werking. Hij kreeg een enveloppij met inhoud aangeboden. ,De heer J. van Dalsen te Stavenisse is per 1 septembeer benoemd tot leraar aan de lagere technische school te Gorcum. YERSEKE Het was een toestand. Laat ik daar maar mee beginnen. U moet goed be grijpen dat ik Dies Koster zou bezoeken omdat bij de oudste mosselhandelaar van Yerseke is. Nou ja, daar is natuurlijk geen bezwaar tegen, maar wat doe je nu als je je schoonouders te logeren hebt. Ze staan al wat sceptisch tegenover je be roep en ze vragen zich af wat je de hele dag uitspookt als je zo langs de wegen zwalkt, maar wat te doen als ze de wens te kennen geven om mee te gaan. Je probeert het nog met een paar beleefde termen af te wimpelen, maar lukken doet het niet. Zo kwam het dat we met z'n allen naar Yerseke togen. Ik natuurlijk een beetje zenuw achtig, want ik heb altijd met de sterkst denkbare termen lo pen te verkondigen dat ik het zo ontzettend druk heb, en dat ik geen tijd heb voor dit en voor dat. Enfin, u begrijpt het wel. Het beste had ik me er natuurlijk uit gered als ik in Yerseke mijn fa milie ergens in een café achter had gelaten met het beleefde maar drin gende verzoek om nu zelf maar wat rond te kijken omdat ik het echt te druk had. Maar ik had buiten de waard gere kend. Ze hadden uitgerekend alles op alles gezet om mij de hele middag op m'n vingers te kijken. Lichtelijk transpirerend heb ik me tenslotte bi' deze wilsbeschikking neergelegd. Samen, dat wil zeggen mijn schoon ouders, mijn vrouw en ik zijn we er toen op uitgetrokken om Dies Koster met een bezoek te vereren. Om de zaak wat te vertragen stelde ik om te beginnen voor een kopje koffie te gaan drinken, hetgeen mijn schoonvader d?Ir ironische opmerking ontlokte: „Wat heeft die jongen het toch druk hè". Maar ja, ik had tijd nodig om mi]n houding en mijn gedragslijn een beetje te bepalen. Goed u kunt het geloven of niet, maar mijn moeilijkheden smolten weg als sneeuw voor de zon. Dat kwam zo. Ik had gedacht dat Dies Koster een oude grijsaard zou zijn die met zijn gerimpelde handen over een tafel kleed zou strijken terwijl hij heel be dachtzaam een paar blauwe wolkjes uit een zeer oude pijp zou stomen. Kortom, ik dacht aan een onderhoud waarbij we in dit geval met z'n allen een flinke duik in het verleden zouden nemen. Maar ik had buiten de waard gerekend, want de heer Koster had geen tijd voor het verleden. Om te beginnen was hij niet thuis. Deksels, dacht ik, hij zal toch niet aan het werk zijn? Daar zat ook een beetje eigenbelang bij want als de mensen aan het werk zijn moet je je vragen in vol bedrijf afvuren, ter wijl je als een hondje achter de be trokkenen aanloopt. Idiote hanepoten verschijnen dan in je notitieboekje en het onderhoud verloopt met stukken en brokken. Thuisgekomen heb je dan de delicate taak om alles in een lo gisch verband aan elkaar te breien. Welnu, het resultaat ligt hier voor me. Het zijn hanepoten, brokstukken, de zichtbare resultaten van een blik sem-interview. Want de heer Koster had geen tijd. En ik noem dit een unieke eer voor een man die 9 sep tember 90 jaar hoopt te worden. We hebben snel even een praatje met elkaar gemaakt, terwijl lange rijen mosselzaken via een transportband naar een gereedstaatnde vrachtauto gleden. Dat was de auto waarmee Koster een paar minuten later naar Brussel vertrok. Dat doet hij nog elke week. Mossels maken een mens blijkbaar sterk, oer-sterk. Leeftijd komt er niet op aan. Dies Koster loopt het smalle en lichtelijk gevaarlijke trapje van de dijk af en op of hij veertig is. Ophouden? Hij denkt er nog niet over. Het zeebanket had hem tachtig jaar geleder, al te pakken en over ophou den wil hij nog niet eens spreken. „Als je wat wilt weten moet je vlug zijn jong, over drie minuten vertrek ken we naar Brussel." Zenuwachtig greep ik naar m'n hoek je en begon in het wilde weg een se rie onsamenhangende vragen af te vu ren. Geboren in Krabbendijke. Zeven en tachtig jaar geleden naar Yerseke ge komen en er nooit meer uit geweest. Dat wil zeggen, hij heeft nog twee maanden in Kleef (Duitsland) „ge woond". In de gevangenis wel te ver staan. Want Koster stond in de laatste oor log aan de goede kant. Zo zelfs dat de bezetters het raadzaam oordeelden om de toen reeds oude man een paar maanden op te hergen. Wat zal hij toen naar een maaltje mosselen ver langd hebben.' Elke week trekt hij nog naar Brus sel om zaken te doen. Vroeger ging dat met een schip, maar die tijd is lang voorbij. Nu rei zen de mosselen met een hypermo derne vrachtauto. Om twee uur gevangen en een paar uur later reeds op de Brusselse markt. Eerste kwaliteit is de faam die ons vooruit gaat. De heer Koster neemt nog vol op aan het zakenleven deel. Hij heeft zijn moeilijke jaren gehad, vooral in de beide wereldoorlo gen. Tussen 1914 en 1918 voer hij dus op bezet gebied. Maar hij is er altijd doorgerold en heeft zo een geweldige steen bijgedragen tot de roem van Yerseke. Ruim negentig procent van de mosselexport geschiedt vanuit Yerseke. De heer Koster heeft daarin nog steeds een werkzaam aandeel. A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3