LOEMOEMBA WEER CONTRA V. N. Opmars naar Kasai Douane herkent makelaar niet Twee vrouwen overleden Terreinwinst voor de vakbonden in metaalgeschil Geen vervanging van Belgische bezetting door anderen ■Bil Successen voor Nederland Maastricht avondklok voor jeugd Wervelstorm tilt schuurtje op WIELRENNER OVERLEDEN Begrotingspost baldadigheid De Bilt: Buien Geheimzinnige huidziekte neemt overal steeds toe Felle hrand in grote vlasfabriek PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Contra Frankrijk Hulp van Nasser Nu bij V.N. Verzet TOCHT LANGS GRENSPOSTEN LAATSTE NIEUWS TINHANDEL WEER HELEMAAL VRIJ Nieuwe lening Bank Nederl. Gemeenten Argentij nse theefabriek komt op gang Warm weekeinde Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vllssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRELKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaA Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4641 Zaterdag 27 augustus 1960 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Terwijl de Congolese opmars naar de afval lige Mijnprovincie, een deel van de provincie Kasai, in volle gang was, legde premier Loemoemba in Leopoldstad voor de zoveelste maal een opzienbarende verkla ring af: „Zodra de Belgen ons land hebben verlaten moeten ook de troepen van de Ver. Naties uh ons land weg, want wij wen sen niet dat een Belgische bezet ting wordt vervangen door een van de Verenigde Naties." Daarmee zijn zijn aanvallen op de door hemzelf te hulp geroepen troe pen van de volkerenorganisatie op nieuw begonnen. Zijn onwelwillende houding jegens secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft hij ook nog niet laten varen: „Probeer maar eens, uw belofte na te komen dat alle Belgische troepen binnen acht dagen uit geheel Congo zouden zijn vertrokken. Wanneer binnen die termijn de Belgische troepen Congo niet zullen hebben verlaten, zullen wij nog eens zien wie hier te goeder trouw is en wie probeert de missie van de Ver enigde Naties in Congo te saboteren." Loemoemba vertelde verder dat zijn troepen reeds zijn doorgedrongen in de provincie Kasai. Een deel van Kasai heeft zich enige weken geleden naar het voorbeeld van Katanga, af gescheiden van Congo onder de nieuwe naam van Mijnprovincie. Daartegen rukken nu Loemoemba's troepen op. Loemoemba had ook nog beschuldigin gen aan het adres van Frankrijk: ,,In Brazzaville (de hoofdstad van de vroegere Franse kolonie Congo) hebben de Belgen een hoofdkwartier gevestigd dat met steun van de „Franse autoriteiten" een spionagenet in stand houdt. Daarom heeft de Congolese regering de verbinding tus sen Leopoldstad en Brazzaville verbro ken", zei de Congolese premier. Het viel op dat Loemoemba met -geen woord repte van de hulp van buiten landse vrijwilligers voor de verovering van het afvallige Katanga. Het is name lijk bekend dat als Loemoemba een be roep op vrijwilligers doet om hem te hulp te komen, de Verenigde Arabische republiek van Nasser de eerste zal zijn om hem die hulp daadwerkelijk te ver lenen. Een militaire missie van de Verenigde Arabische republiek heeft deze week een geheim bezoek aan Loemoemba gebracht, waarbij nota bene ook de commandant aanwezig was van de troepen van de Verenigde Arabische republiek die die nen in de internationale politiemacht van de Verenigde Naties. Deze missie zou de Congolese premier de verzekering hebben gegeven dat para chutisten van Nassers leger gereed staan om Loemoemba's eigen Congolese leger te versterken wanneer een veldtocht te gen het afvallige Katanga minder gunstig zou verlopen. Het merkwaardige van de ze verzekering is, dat deze parachutisten nu een onderdeel vormen van de strijd krachten van de Verenigde Naties.... De Congolese federalisten tegen wie Loemoemba's acties zijn gericht, doen al les wat mogelijk is om te voorkomen dat de centrale Congolese regering haar ge zag vestigt in gebieden die zich van de rest van het land hebben afgescheiden. Ngagoela, de premier van de Mijnstaat. heeft bekend gemaakt dat de president van die staat, Kalondji, en de president van Katanga, Tsjombe, op 25 augustus een overeenkomst hebben getekend waar bij een voorlopige federatie tussen Ka- tanga en de Mijnstaat wordt gesticht. Tsjombe heeft een deel van zijn geringe strijdkrachten naar Kasai gezonden om de Mijnstaat te helpen verdedigen tegen de opmars van Loemoemba's troepen. BARRE BUIEN Eigen nieuwsdienst MIJNSHEERENLAND Een wervel stormpje heeft gistermiddag in De Greup onder Mijnsheerenland een schuurtje, waarin arbeiders schuil den, opgetild eh een eind verder neer gesmeten. De arbeiders bleven onge deerd. Verder werden pannen van een on bewoonbaar verklaard pand gerukt en werd van de openbare school de dakgoot losgetrokken en een ruit ver nield. In Leeuwarden en Emmeloord heeft een zware regenval gistermorgen vele kelders doen overlopen. In Leeuwar den moest de brandweer bijspringen, in Emmeloord kwamen straten blank te staan. Hier werd na de bui 35.2 mil limeter regen gemeten. De vriendelijke omhelzing na het felle gevecht dat zojuist is gestreden: rechts het Austra lische meisje Dawn Fraser, dat in de series van de 100 meter vrije slag ook haar grootste ri vale Cockie Gastelaars achter zich liet. ROME. De eerste ceremonie pro- tocolaire van de Olympische Spelen is gisteravond te Rome gehouden en het heeft slechts heel weinig gescheeld, of vier Nederlanders zouden op het ereschavot hebben gestaan. De Nederlandse amateurwielrenners kwamen in de ploegachtervolging op de weg op de vierde plaats terecht, hadden nog kleine hoop op een derde, toen er een protest tegen de Duitse formatie werd ingediend, maar moesten toekijken toen het protest was afgewezen. Record Op hetzelfde mo ment dat de Neder landse ploeg stond toe te kijken kwam er echter verheu gend wielernieuws want Piet van der Touw was erin ge slaagd het Olym pisch record over 1000 meter te verbe teren. Een kwartier later was hij het al- P. v. d. Touw weer kwijt. Vrolijke snel geluiden kwamen er van andere fronten. Ada de Haan en Gretta Kok plaatsten zich in de finale 200 meter schoolslag, Cockie Gastelaars en Erica Terpstra overleefden hun series van de 100 meter vrije slag. Successen boekten ook onze kanoërs, die zich allen in de kwart finales plaatsten. 5-3 Onze waterpoloploeg kwam tegen Australië uit. Het werd een overwinning voor Nederland: 53. Voor wat onze verslaggevers te Rome u over de Olympische spelen te vertel len hebben verwijzen wij u naar de pa gina's 19 en 21. ROME. Er is een schaduw ge vallen over de Olympische Spelen. Tengevolge van een zonnesteek, op gelopen tijdens de achtervolging op de weg voor landenploegen, is in een ziekenhuis te San Eugenio de Deense wielrenner Knut Enemark overleden. Het stoffelijk overschot van de Deense wielrenner is overgedragen aan de offi cier van Justitie te Rome (hetgeen aan leiding is om te,veronderstellen, dat hier sprake is van een te grote dosering stimulerende middelen). Ook een ploeggenoot van Enemark, Jörgenson, kreeg tijdens de wedstrijd een zonnesteek. Hij werd eveneens in een ziekenhuis opgenomen; zijn toestand is redelijk. De gehele Deense wielerploeg heeft zich naar aanleiding van het sterfgeval uit de Olympische Spelen terugge trokken. SOEST. De handbalvereniging BDC te Soest heeft op de begroting voor het komende jaar honderdvijftig gulden uit getrokken voor „vernielingen straat jeugd". Dat is het bedrag waarvoor dit jaar schade aan terreinen en clublokalen werd toegebracht. De vereniging ziet geen enkele reden waarom de baldadigheid en de straatschenderij af zouden nemen. Daarom heeft men de schadepost van 1.50 gulden per lid berustend aanvaard. AMSTERDAM. Opnieuw is de Britse makelaar Richard Cook langs de Belgische grens gevoerd. Bij zeven grensposten is hij, samen met de politie, geweest, maar nergens werd hij herkend en nergens wist men iets van hem of zijn schilderijen. Enkele douanebeambten die op de bewuste avond dienst hebben gedaan, zijn echter inmiddels met vakantie. 'De makelaar zdl daarom later nog met hen worden geconfronteerd. Cook zegt zich niet te herinneren waar hij Nederland binnen kwam. Hij heeft verklaard dat de douane hem met zijn schilderijen ongehinderd doorliet. Hij zou de schilderijen wel hebben aangegeven. Ook de rol die de twee vrienden van de heer Cook, Scaramanger en Sykes, in deze zaak spelen ,is nog duister. Gisteravond hebben zij hun paspoorten terug ont vangen. Zij vertrekken vandaag naar Duitsland. Gisteren zijn ze nog uitvoe rig verhoord. Cook krijgt zijn paspoort nog niet terug. Het dactyloscopische onderzoek in het huis aan de Sloestraat, waaruit de schil derijen verdwenen zouden zijn, heeft geen nieuwegezichtspunten opgeleverd. Voor een vergelijkend onderzoek heeft de recherche in de loop van de dag vingerafdrukken genomen van de bewo ner van de flat, de heer IJsselstein. Een der directeuren van de assurantie maatschappij die de schilderijen ver zekerd heeft, is gisteren in Amsterdam aangekomen. Hij nam contact op met de Nederlandse vertegenwoordiger van zijn firma, de fa. Kiewit. Vlucht over daken De deftige Londense wijk Belgravia beleefde gisteren een sensatie. De secre taresse van Cook, Catherine Brockle- hurst, die gisteren verhoord is, vluchtte over de daken van vijf huizen aan Eaten Place naar zij zei om te voorkomen journalisten te woord te moeten staan. Via London Airport is zij naar Stock holm vertrokken. De eigenaar van de vier schilderijen, de 44-jarige fabrieksdirecteur John Leap- man, kondigde gisteren aan dat hij wel licht binnen enkele dagen naar Amster dam of Londen zou vertrekken. Op het ogenblik is hij met vacantie* op het Kanaaleiland Jersey. John Leapman zei ervan overtuigd te zijn dat men zich in Nederland alle moeite getroost om de zaak tot klaarheid te helpen brengen. Op feestje Cook heeft verteld dat hij Leapman op een feestje heeft leren kennen. Hij werd al spoedig in vertrouwen genomen en kreeg te horen dat Leapman wat schil derijen uit zijn grote verzameling wilde verkopen. Cook die helemaal geen han delaar in oude kunst is, toonde belang stelling en weldra kwamen de twee man nen tot een akkoord. Zou het niet tot verkoop komen, dan zouden de doeken worden teruggegeven aan hun eigenaar. Er was Robert Cook een aanzienlijke commissie in'het vooruitzicht gesteld. Men is nu zeer benieuwd welke stap pen de heer Leapman zal nemen nu zijn doeken zijn gestolen. Het wordt zeker niet onmogelijk geacht dat hij Cook schadeloosstelling zal vragen. ROTTERDAM Er zijn enige trieste feiten te melden rondom de zich steeds verder verbreidende, geheimzinnige huidziekte, die met het gebruik van de nieuwe Planta in verband wordt ge bracht. Tengevolge van „een vreemde huidziekte" zijn twee moeders ge storven: de 34-jarige mevrouw G. Terpstra-Pietersen uit Leeuwarden en de 44 jaar oude mevrouw A. van der Leun-Maat uit Meerkerk aan het Merwedekanaal. Beiden zijn maar kort ziek geweest bei den vertoonden dezelfde verschijn selen. Het aantal ziektegevallen neemt nog steeds toe, vooral onder de kinderen. In totaal zijn er nu al meer dan vijftigduizend Nederlan ders ziek. In het Rotterdams Zuiderzie- kènhuis zijn gisteren twee ernstige gevallen opgenomen van patiënten, die onderhuidse bloedingen ver toonden. Onherkenbaar Mevrouw Terpstra vrouw van een groentehandelaar aan de Leeuwarden se Schrans, moeder van drie jonge kinderen werd woensdagmiddag, overdekt met rode uitslag die haar bij kans onherkenbaar maakte, opgeno men in de inféctiebarak van 'het Stads ziekenhuis. Donderdagmorgen is zij daar overleden. Gistermiddag werd op het lijk sec tie verricht in het bijzijn van de ge westelijk inspecteur voor de volksge zondheid te Leeuwarden, dr. Kruisin- ga. Van medische zijde werd ons mee gedeeld, dat vaststaat, dat de gestor ven vrquw Planta-margarine met de rode opdruk op de wikkel heeft gege ten. Eergisteren werd in Meerkerk me vrouw Van der Leun, moeder van vijf kinderen begraven na een dag ziek te zijn geweest. Maandagochtend, toen zij na zeer hoge koortsen en de bekende verschijn selen overleed, dacht haar huis arts nog niet aan Planta zijn dia gnose kon heel wel kloppen met een ander ziektebeeld. Toen daarna de be richten loskwamen over de nog altijd slechts vermoede gevolgen van het eten van de nieuwe Planta is de arts Van een onzer verslaggevers 17"OEK EN EI is het nog steeds niet tussen arbeiders en directies van metaalbedrijven. Ook niet in de boe zem van de ondernemingsraden en naar het schijnt ook niet helemaal tussen georganiseerde arbeiders en hun vakbondsbesturen. Er heerst een geprikkelde stemming, die hier wat zwakker, daar weer wat aangewak kerd wordt. Bij de N.D.S.M. te Amsterdam heeft het actiecomité het vuren voorlopig ge staakt in de wilde staking. Het wil tot woensdagochtend wachten op het uit sluitsel van de directie over de loon eisen. Gisteravond zijn de mensen weer aan het werk gegaan. Stakingen Catherine Brocklehurst .het dak op. Intussen hadden gisterochtend 1250 man (op enkele tientallen na het hele personeel) het bedrijf van de Amster damse Droogdokmij. verlamd. Hun eis van tien gulden meer per week werd door de ondernemingsraad overgebracht aan de directie, die haar afwees onder het motief, dat dergelijke onderwerpen uitsluitend in het georganiseerd overleg op landelijk niveau kunnen worden be sproken. In Dordrecht gingen tweehonderd ar beiders van de Lips fabrieken in staking. De aanleiding was de vervanging van de geschatte door de gemeten tarieven, waardoor tal van mensen zich benadeeld voelden. Een kleine honderd metaalar beiders, die werken aan de orlonfabriek in aanbouw van Dupont de Nemours, eveneens te Dordrecht legden het werk neer omdat zij grieven hadden met be trekking tot de vergoeding bij ziekte. In beide gevallen werd na een gesprek met de directies het werk hervat. In twee zalen van Krasnapolsky heb ben gistermiddag de georganiseerde ar beiders van de N.D.S.M. vergaderd. De leden van de Algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektronische industrie (A.N.M.B., aangesloten bij het N.V.V.) vergaderden alleen, de leden van de christelijke en van de katholieke bonden kwamen te zamen bijeen. De directie van het Am sterdamse scheepsbouwbedrijf ging zo geheel accoprd met deze bijeenkomsten, dat na afloop iedereen in de vestiaire zijn loonzakje ontving. Over en weer werden nogal harde no ten gekraakt, vooral in de vergadering van de A.N.M.B. De districtsbestuurder J. Meininkman verweet de directies, dat zij verwarring stichten door het toe voegen van diverse „versieringen" aan het loon. Wij willen per bedrijf niet een schoenveter verdienen, maar verbeterin gen bereiken voor iedere metaalarbei der in het land, zei hij. In het bijzonder richtte hij zich tegen de directie van de A.D.M., die geen bijslagen wil geven, maar deze week plotseling voor de dag kwam met vijf procent op het tarief. Hij had dit „keihard" tegen die direc teur gezegd. Even hard verweet hij zijn leden, dat zij achter een vodje papier met eisen van de E.V.C. aanlopen. VERWIJT De bondsvoorzittter, 't Tweede Kamer lid Baart, zette uiteen, hoe de bonden de gang van zaken hadden gedacht. Op 8 september zou weer een gesprek plaats hebben met de metaalbond, waarin de werkgevers zijn georganiseerd. Artikel 35 van de vorig jaar augustus gesloten c.a.o. zegt, dat er over lonen gesproken kan worden als er bijzondere omstandig heden zijn. Dit gesprek zal nu vandaag worden ge houden. Dan zullen de werkgevers pre cies weten wat wij willen, aldus de heer Baart. Wij hebben de c.a.o. ondertekend en met ons moet gepraat worden, voegde hij eraan toe. En verder: Wij kunnen niet tolereren, dat zij een overeenkomst met voeten treden. Er kwam nog veel meer uit de bus. Dat er zeven E.V.C.'ers bij de N. D. S. M. in de ondernemingsraad zitten en dat de directie hen als bazen heeft aan gesteld. Men verwijt dit zevental, dat het de 45-urige werkweek wil torpederen, hoewel daarover in principe overeen stemming is. Sommige leden verweten het bestuur, dat het hen niet op de hoogte stelt van zijn plannen. In het bijzonder in de actie bij de N. D. S. M. wisten zij niet waar zij aan toe waren. De gehele dag door, tot laat iin de avond, werden vergaderingen gehouden te Amsterdam. Het ziet er evenwel naar uit, dat de georganiseerde partijen te rugkeren naar het geregeld gesprek aan de hand van de mogelijkheden, die de c.a.e. biedt. In een Amsterdams ziekenhuis is gis teren de 32-jarige W. van der Molen uit Monnikendam overleden. Hij werd don derdag opgenomen, nadat hij met een motor geslipt was. op onderzoek uitgegaan. Al gauw bleek, dat mevrouw Van der Leun de vorige week zaterdag Planta had gege ten. Geen van de betrokken artsen durft thans nog met stelligheid uit te spre ken, dat Planta de schuldige is, er is sprake van een sterk vermoeden. In het geval te Meerkerk zegt de dokter: het bewijs zal waarschijnlijk nooit te leveren zijn. Zijn eigen zoontje heeft het ook: hevige jeuk en uitslag, maar verder is hij niet erg ziek. De meeste patiënten met de onbekende ziekte komen normaal naar het spreekuur. Moeilijk speuren Het onderzoek wordt hier en daar bemoeilijkt door het feit, dat patiën ten aanvankelijk geen nieuwe Planta zeggen te hebben gegeten. In de mees te gevallen blijkt evenwel bij een ver dere ondervraging, dat er bij familie of vrienden het produkt is gegeten. Is ook dat niet het geval, dan nemen de medici aan, dat er in andere vorm Planta is gebruikt, zonder dat de pa tiënt het heeft geweten. De uitslag van de sectie op de in Leeuwarden overleden vrouw, die nog wel enkele dagen op zich kan laten wachten, omdat er een nauwkeurig chemisch en bacteriologisch onderzoek moet worden verricht, zal bepalend zijn voor de houding van de officier van justitie te Leeuwarden. Vooralsnog heeft deze geen aanleiding gezien voor een vervolging tegen de fabrikant van de nieuwe margarine. Ook van de kant van de familie van de overledene zijn nog geen stappen bij de justitie ondernomen. *S-GRAVENDEEL. Eemfelle brand, die in een vlasfabriek te 's-Graven- deel begon, heeft gisteren een complex gebouwen met inventarissen verwoest. Alleen aan de vlasfabriek werd al een schade van honderdduizend gulden aangericht. Om tien uur begon de brand door kortsluiting. In korte tijd stond de hele fabriek in lichterlaaie en vrat het vuur zich een weg naar een schuur, waarin wagens stonden en een grote hoeveel heid vlas lag. Daarna sprong het vuur over op een afgekeurde woning, die eveneens als opslagplaats werd ge bruikt. Vervolgens werd de bovenver dieping van het woonhuis van de eigenaar, de heer Visser, aangetast. Na korte tijd sloegen de vlammen uit het hele complex. Het ging zo snel, dat mevrouw Visser en drie kinderen volkomen werden verrast en ternau wernood konden ontkomen. SCHIEDAM. Bij Excel siors metaalbuizenfabriek le Schiedam is gisteren een staking uitgebroken. De werknemers vragen onder andere hoger loon en ver korting van de werktijd. De directie heeft zich niet be reid verklaard tot onder handelen. Het overleg tussen de Rot- terdamsche droogdokmaat schappij en de vakbonden heeft gisteravond geleid' tot verhoging van het tarief van dertig tot 35 procent. LONDEN (Reuter, AP). De be perkingen op de uitvoer van tin zullen 1 oktober worden opgeheven. Dit heeft de internationale tinraad meegedeeld. De handel in tin wordt door dit be sluit voor het eerst sinds 1957 weer vrij. In het lopende kwartaal waren de exportcontingenten echter reeds zo ruim, dat practisch van een vrije markt kon worden gesproken. Door middel van de buffervoorraad zal de tinraad de prijs zoveel mogelijk kun nen stabiliseren binnen de grenzen van 780 en 830 pond per ton. Indien de prijs beneden deze limiet daalt zal tin wor den opgekocht. Stijgt de prijs boven de 830 pond dan zal de buffervoorraad aan de markt komen. Bij een aarzelende handel waren de tinprijzen op de Londense metaalbeurs iets lager. De omzet was onder deze ge makkelijker stemming niet groot. DEN HAAG. De Bank voor Neder- landsche Gemeenten zal een 4V225-ja- rige obligatielening, groot 100 miljoen uitgeven tegen de koers van 9914%. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen in 1961. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna van 1970 tot en met 1974 tegen 10114% en gedurende de ver dere looptijd tegen 101%. Datum van inschrijving is 6 septem ber, datum van storting 3 oktober De stukken zijn 1.000 en 500 groot. 'Ook aan deze lening zal weer een schuld register worden verbonden. Dooreen- leverbaarheid met de reeds eerder uit gegeven gelijksoortige obligaties zal worden aangevraagd. Het prospectus zal dinsdag verschijnen. MAASTRICHT (A.N.P.) Jongens en meisjes onder de 21 mogen in het vervolg niet meer 's avonds na negen uur de straat op. Café's en derge lijke etablissementen zijn ook taboe voor hun. Het verbod ligt vast in artikel 92 van de Algemene politieverordening van de gemeente Maastricht. Tot dusverre is er nooit zo streng de hand aan gehouden. De commissaris van politie van Maastricht heeft gisteren aangekondigd dat het ver bod voortaan met kracht zal worden ge handhaafd. Nodig Hij vindt dat nodig omdat de Maas trichtse jeugd zich de laatste tijd her haaldelijk heeft schuldig gemaakt aan aanrandingen en straatschenderijen. Bij de politie zijn ook vele klachten binnen gekomen over jongens die zich in het Maastrichtse stadspark onbetamelijk ge dragen. In geval van overtreding van het verbod zullen zowel de jeugdige over treders als hun ouders en eventueel de exploitanten van de etablissemen ten strafbaar zijn. De bepaling geldt niet als de jongens en meisjes in gezel schap zijn van hun ouders. TRANSATLANTICA AMSTERDAM. In de eerste jaar vergadering van de Cultuurmaatschappij Transatlantica deelde het bestuur mee, dat de produktie in de Argentijnse thee fabriek over enkele dagen zal aanvan gen. Het bedrijf heeft een produktiecapa- citeit van een miljoen pond. Er komen reeds veel aanvragen binnen van andere maatschappijen voor de verwerking van het produkt. Aan alle verzoeken kan niet worden voldaaan. In Ecuador maken de ontginningen goede voortgang. Als gevolg van de minder goede kwaliteit was het afge keurde percentage bananen hoger dan normaal, terwijl de prijzen in de Ver enigde Staten niet al te best waren. De oogst neemt evenwel toe. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Enkele opkla ringen, maar ook plaatselijk enkele buien, zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen, weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Watergolf! 29 AUGUSTUS: zon op 5.46, zon onder 19.35; maan op 13.41, maan onder 23.07. Van onze weerkundige medewerker Regen, hagel en onweersbuien hebben gisteren op vele plaatsen in ons land neerslag gebracht. In Zierikzee viel 36 millimeter, waar van 33 millimeter in twee uur tyds naar beneden kwam. Op het vlieg veld Leeuwarden werd 32 millime ter gemeten. Grote hagelstenen werden onder andere gemeld van het vliegveld Woensdrecht. Dank zij de opklaringen die tus sen de buien door voorkwamen steeg het kwik in het oosten van het land tot 25 graden, elders bijna overal tot boven de twintig graden. De buien werden veroorzaakt door een van de vele randstoringen van een depressie bij Ierland. De storing trok via Frankrijk naar ons land. De hoofddenressie neemt nu echter in betekenis af. Rond de Noordzee begonnen de barometers te stijgen. Hierdoor is er kans dat de wind meer zuïdoosteliik wordt, waardoor warme lucht uit Midden- Europa kan worden aangevoerd. Tn Duitsland, Zwitserland en Oostenrük kwamen gistermiddag tempee turen voor van dertig gra den. Bii de warmte bliift echtor vanwege de onstabiliteit van de lucht de kans on enkele buien nog bestaan. Er zullen zlcb ook flinke opklaringen voordoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1