Alleen Nederlandse tandem wist zich te handhaven 'Sg'Beo Zirnpe5 Triomfaal begin van Nederlandse Kanoërs W aterpoloteam won met 5-3 augustusnummer PM Radio en t.v. Karei Doorman mogelijk niet naar Japan Nieuwe DAF Kru i swoordraadsel zampe zompe. EERSTE ZEGE GEVIERD oliehaasrd Speldjesrage Zaterdag 27 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Van der Touw op vierde plaats Herkansing De kilometer Fouten VERDERE UITSLAGEN Tandem HET WEER? Minder orders Amerikaanse gereedschapindustrie auto- financiering MUNDUS v Programma zaterdag Van Alphen in 35 tellen neer TRUIEN FOUTJES INDONESIË WIL ZIJN ZIN HEBBEN Grote krachtde eindsprint 5-15 september FOTO-FINISH METERS VÓÓR T egenbosch-tornooi 3 en 4 september Door Ru de Grood ROME Na de prachtige vierde plaatsen, die de Nederlandse wegploeg en die Van der Touw, elk in een eigen tijdrit, ver overden, zijn de overige Nederlanders uit de baanwedstrijden ver dwenen. De Graaf en Van der Touw werden in de achtste finale geëlimineerd en de Nederlandse tandem (Gerritsen en Paul) wer den in de eerste serie van de kwartfinales van de tandem door de Fransen Surrugue-Scob kansloos verslagen. In de herkansing be reikten zij toch de kwartfinales. Een ogenblik hadden ivij nog de indruk dat Van der Touw zich rechtstreeks in de kwartfinale zou rijden. Inderdaad won hij zijn serie van de Rus Vasiliev en de Duit ser Rienke. Maar het aantal onregelmatig heden in deze rit was zo ontstellend, voor al omdat de Duitser en de Italiaan elkaar het wielerleven ondraglijk maaktendat de jury besloot deze rit te laten overrijden. De Nederlander had geprofiteerd van al deze onregelmatigheden door telkens de gaten te vinden die deze jongens voor elkaar openlieten. In de laatste bocht kwam hij onderdoor en won. Maar het protest van de Rus werd geaccepteerd en in de overgereden rit hield hij Van der Touw zodanig vast dat Rienke won. De Graaf had geen enkel wapen tegen de felle eindspurt van de sterke Belg Sttrckx. In de herkansing, de laatste kans voor deze jongen om nog in de kwartfinale te komen, hield De Graaf de Fransman Gruchet te zeer in de gaten zodat hij de werkelijke kracht van de Columbiaan Vanegas niet kon bekijken. Zowel hij als Gruchet werden door de Columbiaan van de baan geveegd. En Van der Touw ver moeide zich te veel in zijn herkansing met de Rus Bodnieks dan jlat hij ogen had voor de Australiër Boensk, die hem op de eindstreep klopte na een korte vechtpartij met de Rus. De enige ver rassing in deze hele sprintprocessie was de nederlaag van Gasperello tegen de Braziliaan Argenton en Boensk, maar via de kwartfinalen kwam hij weer in de wedstrijden terug. Een merkwaardige speling van het lot wilde, dat de tweede beslissing, die in de Olympische wielerwedstrij den viel, precies dezelfde vlaggen aan de mast bracht. Nadat de tijdrit op de weg Italië als eerste over de eindstreep had gebracht, gevolgd door Duitsland en Rusland, bracht de ROME. Het Nederlandse water- polozevental heeft gisteravond zijn eer ste overwinning van 53 behaald op Australië. Het is een weinig glansrijke zege geworden op de zich met hand en tand verdedigende tegenstanders. Met deze speelwijze bereikten de „Aussies" niet alleen, dat zij de score beperkten bij de rust was de stand zelfs nog gelijk: 2—2 zij stichtten er tevens verwarring mee in de Nederlandse ploeg, die zelfs een enkele maal in paniek geraakte. Onze landgenoten lieten het harde spel, dat de Australiërs de avond tevoren ook reeds tegen Zuid-Afrika hadden vertoond, onbeantwoord, maar wat in de ogen van de Hongaarse scheidsrechter Bramy on toelaatbaar was, had desondanks meestal betrekking op de Nederlanders. Dat kost te Oranje onder meer een doelpunt. In de Nederlandse ploeg werden dit maal teveel fouten gemaakt om deze overwinning te rangschikken onder die van enig formaat. Dadelijk reeds begonnen de Australiërs agressief te spelen en hierdoor blijk baar geïmponeerd slaagden onze land genoten er niet in tot hun eigen spel te komen. Niettemin gelukte het Ran voor Nederland de score te openen: (10). Met Vriend op het strafbankje slaagden onze landgenoten erin door Muller de stand op 20 te brengen. Door twee doelpunten van Wiegard kwamen de Australiërs nog voor de rust op 22. In de tweede helft begonnen de Neder landers hoopvol met doelpunten van Van der Zwan en Ran: 4—2, waardoor zij voorlopig buiten schot van hun tegen standers waren. Toen Wiegard echter de score op 43 bracht, begon het nog even te spannen. Van Dorp maakte tenslotte een einde aan alle onzekerheid. ROME. De Britse hockeyploeg is gisteren ternauwernood aan een neder laag ontsnapt tegen Spanje. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 00. In groep B versloeg Pakistan Australië met 3—0. Japan moest in groep C zijn eerste ne derlaag slikken. Van Polen werd met 2—1 verloren. WATERPOLO. Roemenië heeft ook zijn tweede wedstrijd gewonnen. Het gaf de Ver. Arabische Republiek geen kans en versloeg het met 50. Frankrijk won met 43 van België. Duitsland versloeg Brazilië met 63. VOETBAL. In het voetbal tornooi heeft Hongarije met 21 van India ge wonnen. Polen versloeg Tunesië met 6—1. BASKETBALL. Tsjechoslowakije Frankrijk 5653; PhilippijnenPolen 8668; RuslandMexico 6649; Honga rijeJapan 9366. GULF EN HUMBLI OIL BEPERKEN PRODUKTIE NEW YORK (Reuter) Gulf Oil en Humble Oil and Refining Company zul len hun, raffinage-activiteiten inkrimpen als gevolg van overbevoorrading van petroleumprodukten. British American Oil behaalde over het eerste halfjaar een nettowinst van 13,73 (v. j. 8,40) miljoen, overeen komende met 0,67 (v. j. 0,41) per aandeel. eerste baanwedstrijd, die beslist werd eveneens een tijdrit, maar nu over één kilometer precies dezelfde vlaggen in de mast. Voor Italië won Gaiardone in de fan tastische tijd van 1.07.27 waarmede hij niet alleen het olympisch record tot het zijne maakte, maar tevens zijn eigen wereldrecord (1.07.50) met iets meer dan 0.2 seconde verbeterde. De Duitser Gieseler kwam met 1.08,75 tot de tweede en de Rus Vargachkine met 1.08.86 tot de derde plaats. Om het toeval nog groter te maken, de vierde plaats was weer voor Neder land, waarvoor Van der Touw die de spits van deze avond moest afbijten in een uitstekende tijd van 1.09.20 terecht kwam, waarmede hij een tijdlang olym pisch recordhouder was. De omstandigheden waren uitstekend voor goede tijden. De snelle houten baan in het nieuwe wielerstadion van Rome, nog warm van de brandende zon van deze dag, een koele, maar droge avond, windstil en een uitstekende sfeer van een opgewonden publiek, ziedaar een ideaal decor, een inspiratieve sfeer voor grote prestaties. Van der Touw toonde dit aan zijn prestatie en hij kreeg hier voor een daverende ovatie. Lang bleef hij onbedreigd en toen kwam Gieseler aan de start. Hij was net iets sneller dan Van der Touw en beet vooral tegen het einde wat harder door, zodat zijn tijd wel gunstiger moest zijn. Vlak na hem kwam Vargachkine aan de start en hoewel de Russische machine alles deed om de Duitser voor te komen, een kleine inzinking vlak voor het einde beroofde hem van de noodzakelijke tiende secon de om dit te realiseren. Bijna had de Australiër Chapman Van der Touw van de vierde plaats af gewerkt, maar hij kwam net iets tekort. De Fransman Scob stelde teleur en toen kwam Gaiardone in een geladen stadion, een stadion, waarvan hij wist, dat het alles van hem verwachtte. Wel, hij gaf alles, gaf misschien iets meer dan hij werkelijk in zich had. Hij kwam uitstekend terecht: in het olympisch goud, in een nieuw olympisch record, in een nieuw wereldrecord. Zelfs de Italiaanse officials vergaten zichzelf en de wedstrijd, omdat zij met hem op de foto wilden staan. Met Gaiardone! In de kwartfinale van de tandem scheen Nederland een goede kans te hebben tegen de Fransen, die van kop af moesten vertrekken. Maar de aan val van de Nederlanders, hoe sterk ook, werd door de Fransen voortreffelijk op gevangen, waarna Gerritsen en Paul een tijd voor hun neus gedraaid kregen waar van ze nooit hadden kunnen dromen: 10.9 sec. En zij bezaten niet het kruid dat daartegen gewassen bleek. Met een lengteverschil verloren ze. In de tweede rit bleken de Fransen te zijn leeggereden. De Nederlanders wonnen deze en ook de derde. Advertentie Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter). Direct na de weerberichten. PLASTIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht SCHIPHOL Van de vele deelnemers aan de Olympische Spelen, die de afgelopen dagen naar Rome zijn vertrokken, hebben de roeiers gisteren wel de meeste belangstelling getrokken. Zij hadden een klei ne wijziging in hun tenue aan gebracht: Zij liepen op fel rode en witte klompen; hun (offi ciële) „NOC-schoenen" hadden zij in hun koffer opgeborgen. De meeste deelnêmers aan de zeventiende Olympische Spelen zijn in Rome gearriveerd. Tal van nationaliteiten zijn vertegenwoordigd, onder meer Kenya. De verschijning van de atleten uit Kenya baart altijd enig opzien. Het zwemwonder John Konrads (goed voor vier gouden medailles?) was ook nieuwsgierig. En tijd voor een praatje is er altijd wel te vinden. Advertentie het beste uit POPULAR MECHANICS Een greep uit de rijk geschakeerde inhoud De skelter verovert de wereld Werkplaats voor teenagers Vliegende sigaar Blik in de ruimte Twee nieuwe onderzeeboten voor de Koninklijke Marine Model renwagens Nieuwe auto's van Europese bodem Leeuwen en tijgers zijn als mensen De goede en veilige manier Nederland wordt verdedigd door raketten De man met een privé tankkorps Dolfijnen reizen door de lucht Eénmanskopermijn in Chili Kano's en kanovaren Wordt de Stille Oceaan warmer? Scheveningse pierbouw volgens unieke methode Palmettopolo Prehistorische vissen als buit De maan in kaart Zo leert u onderwaterzwemmen Amerikaanse snufjes voor de woning Radiobestuurde modelauto en -boot Tips voor thuis Wat te doen met oude trompet? 128 pagina's boeiende, interessante en leerzame lectuur. Het augustusnum mer is nog beperkt verkrijgbaar bij kiosken, boek- en tijdschriftenhandel. Indien niet meer voorradig, kan het worden besteld met overschrijving van 1,45 op girorekening nr. 10303 van maandblad PM. Rotterdam, met op bet „bij"-strookje: „Voor toezen ding augustusnummer". In PM gaat een nieuwe wereld voor l) open Caterpillar Traetor heeft over de eers te zeven maanden van dit jaar een netto winst verkregen van 4.47 (v.j. 5,11) miljoen of 0,90 (v.j. 1,23) per aandeel. WASHINGTON (Reuter) De order positie in de Amerikaanse gereedschap- industrie is in juli gedaald tot 42 mil joen, het laagste maandelijkse totaal sinds januari 1959. In juni bedroeg de positie nog 55 miljoen en in juli 1959 63,4 miljoen. De daling is voornamelijk veroor zaakt door een verminderde binnenland se vraag, terwijl ook de buitenlandse orders zijn verminderd. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het totaal aan nieuwe or ders 377,9 miljoen tegen vorig jaar 368,7 miljoen. Advertentie Handelmaatschappij V. OLDENBARNEVELTSTR. 12 ROTTERDAM - TELEF. 135320 De meer dan 300 vestigingen van de Rotterdamsche Bank verstrekken U gaarne alle gewenste inlichtingen. Wedstrijd voorronde; Series schoonsprin- 08.00 Vijfkamp; degen-schermen (2e onderdeel). 08.30 Zwemmen: Halve finales schoon- spr. dames; 09.00 Basketball: 09.45 Zwemmen: gen heren; 10.00 Hockey: Wedstrijd groep D; 10.00 Waterpolo: Wedstrijd voorronde; 10.00 Worstelen: Grieks-Romeins; 10.30 Basketball: Wedstrijd voorronde; 11.00 Waterpolo: Wedstrijd voorronde; 14.30 Basketball: Wedstrijd voorronde; 15.00 Boksen: Voorronden; 15.00 Hockey: Wedstrijd groep A; 15.00 Kano: Halve finales; 15.00 Zwemmen: Series 4 x 100 m wis selslag estafette heren; 16.00 Basketball: Wedstrijd voorronde; 16.00 Wielrennen: Serie ploeg-achter- volging en kwart-finales sprint; 16.00 Zwemmen:Finale schoonspringen dames; 16.30 Hockey: Nw. ZeelandNeder land. 16.40 Zwemmen: Halve finales schoon springen heren; 17.30 Basketball: Wedstrijd voorronde; 20.00 Basketball: Wedstrijd voorronde; 20.00 Worstelen: Grieks-Romeins; 20.40 Zwemmen: Halve finales 100 m vrije slag dames; 20.45 Wielrennen: Halve finales en fi- nale tandem, kwart-finales ploeg achtervolging; 21.00 Boksen: Voorronden; 21.00 Waterpolo: Wedstrijd voorronde; 21.10 Zwemmen: Finale 100 m vrije slag heren; 21.30 Basketball: Wedstrijd voorronde; 21.30 Zwemmen: Finale 200 m school slag dames; 21.50 Waterpolo: Wedstrijd voorronde; 22.00 Waterpolo: Wedstrijd voorronde; 22.30 Waterpolo: wedstrijd voorronde 23.00 Basketball: Wedstrijd voorronde; Zoals bekend worden er op de zon dagen tijdens de Olympische Spelen geen wedstrijden gehouden. DOME. In het „Basilica di Massenzio" zijn gisteren de wedstrijden in het Grieks Ro meins worstelen begonnen. De Utrechtse bantamgewieht wor stelaar Loek van A'lphen, kreeg de Hongaar Ogor Hodos tegenover zich en mocht er reeds 35 seconden later mee stoppen. Hij verloor namelijk op tourtie en dat betekent dat Van Al phen reeds vier van de zes strafpun- ten heeft vergaard, die nodig zijn om van het Olympisch tornooi te worden uitgeschakeld. Een bijzonder sneu begin voor de Utrechtenaar, die het dan ook wel zeer slecht trof. Zijn tegenstander, de Hongaar Igor Hodos immers, is in zijn klasse reeds tweemaal wereld kampioen en in 1952 Olympisch kam pioen geweest IN DE 35 seconden durende strijd stapte onze landgenoot achteruit, toen de Hongaar hem een middel- greep wilde aanleggen. Dit werd zijn ongeluk want Hodos, met een jaren lange ervaring op de mat, zag dat onze landgenoot uit balans geraakte en liep door. Van Alphen viel achter over en was niet vlug genoeg om zich tijdens de val te draaien. Stom van ontzetting over zijn eigen fout liep hij na afloop van het strijd toneel. „Dit", zei hij later, „was toch niet nodig geweest.zó'n grote fout." De verrassing was gisteren wel, de nederlaag van de Finse kampioen ve dergewicht Makinen, die op punten verloor van de behendige Iranees Ebrahimian. Makinen veroverde in 1956 bij de Spelen te Melbourne de gouden medaille in de vedergewicht- klasse. ROME Onder een groot gejubel is gisteren de eerste ceremonie pro- tocolairé voor de winnaars gehouden. Hiervoor was president Brundage per soonlijk naar het wielerstadion dat ongeveer vijftien kolometer buiten het centrum van de stad ligt gekomen, vermoedelijk de eerste èn de enige maal, dat hij op een wielerbaan is ge weest. Hij voelde er zich kennelijk niet thuis, want hoewel ook hier olympi sche wedstrijden worden verwerkt, vertrok hij onmiddellijk na de plech tigheid. Bij deze eerste ceremonie werd de overwinning van de Italiaanse wieler ploeg in de tijdrit gevierd, waarbij zij geflankeerd werd door de Duitse en de Russische ploeg. Na de olympische hymne droegen eredames voor de winnaars witte truien met een. olympisch embleem aan. Zo eerde de meer moderne, prak tische tijd de olympische overwinnaar in plaats van met de lauwerkrans uit de oudheid. De medailles ontvingen de winnaars ditmaal niet meer in een doosje, zoals tot nu toe de gewoonte was, maar zij werden door Brundage omgehangen, de Italianen de gouden, de Duitsers de zilveren en de Russen de bronzen. Daarna klonk het Italiaanse volks lied en langzaam gingen de vlaggen van de drie bekroonden de eremasten in. Schijnwerpers straalden door het stadion en er was veel hartelijk ap plaus. Wel waren er enkele regiefoutjes, zoals verdwaalde schijnwerpers, een te laat reageren op het volkslied, omdat de ploegen de vlaggen van hun landen pas zagen toen zij al lang in de mast hingen en het verkorte volkslied in zijn laatste maten was terechtgeko men. Olympische Spelen in de ether ZATERDAG RADIO: Hilversum II - 12.45, 17.45, 18.40, 22.00 en 23.45. TELEVISIE: 17.30, 20.20, 21.00 (in afwijking van ge publiceerde programma's) en om 23.00. ZONDAG RADIO: geen reportages. TELEVISIE: geen repor tages. De vroegere Hr. Ms. Van Speyk, een kanonneerboot, is gisteren door de inspectie van de domeinen in Alkmaar verkocht. De hoogste van de veertien inschrijvers was de heer W. Mantel uit Amsterdam, die 212.345,67 gulden bood. TOKIO (A.P., A.F.P.) Het is moge lijk dat het bezoek van Hr. Ms. Karei Doorman aan Japan toch niet doorgaat als gevolg van de toenemende anti-Japan- se gevoelens in Indonesië. Directeur Soeska van het bureau voor zaken be treffende Azië en de Stille Zuidzee van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken is speciaal voor deze kwes tie naar Tokio gegaan. Bij zijn aankomst werd van de zijde van het Japanse ministerie van buiten landse zaken verklaard dat Japan niet voornemens is zijn standpunt in de kwes tie te wijzigen. Indien de betrekkingen met Indonesië echter een kritieke wen ding zouden nemen, zou Japan wellicht worden verplicht zijn standpunt te her zien." De Indonesische ambassade verklaarde dat Soeska nieuwe inlichtingen uit Dja karta had meegenomen. Hij zou met ambassadeur Bambang Soegeng een ge sprek hebben en een beleefdheidsbezoek brengen aan de Japanse minister van buitenlandse zaken Zentaro Kosaka. De zegsman van diens ministerie zei dat Japan zich bewust is van het ernstige standpunt dat door de Indonesiëre wordt ingenomen. „Japan zou niet graag willen dat de toestand verder verslechtert zo- Het nieuwste produkt van de DAF-fabrieken in Eindhoven is de hierboven afgebeelde bestel wagen, die speciaal is ontwor pen voor de huis-aan-huis be zorging. Teneinde het in- en uitstappen te vergemakkelijken en daardoor de veiligheid te verhogen, heeft men de stuur inrichting rechts aangebracht. De aandrijving is dezelfde ais bij de personenwagen: met variomatic-koppeling. dat Indonesië de diplomatieke betrekkin gen met Japan afbreekt." De gouverneur van de Molukken had in Djakarta gewaarschuwd dat de Japan se koppigheid weer anti-Japanse gevoe lens bij het Indonesische volk zou kun nen opwekken, die zouden leiden tot een verbreken van de economische betrek kingen tussen beide landen. De Indone sische krant Suluh Indonesia, van de nationalistische partij P.N.I., vroeg giste ren ook al verbreking van de econo mische betrekkingen met Japan, toen be kend was geworden dat de Japanse rege ring had besloten de Indonesische nota waarin wordt gevraagd de toestemming voor het bezoek van de Karei Doorman aan Yokohama in te trekken, van de hand te wijzen. „De huidige Japanse regering heult niet alleen met de Verenigde Staten, zij bakt zelfs zoete broodjes met de Neder landers", aldus het blad. Advertentie NOBEL 31 In onze folder staat beslist de Nobelhaard voor u. Capaciteit aetto 12.000 Kcal/uur. Prijs 375.—. VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N V. INALFA - VENRAV. CASTEL GANDOLFO In de strijd om de Olympische kano- titels, die gistermorgen op het Lago di Albano is begonnen, zijn de Nederlanders voortref felijk van start gegaan. Chick Weijzen, die in de K-l klasse als tweede eindigde en het duo Geurts-Knuppe, dat met me ters verschil in de K-2 klasse won, plaatsten zich direct in de halve finales. De Nederlandse estafetteploeg zorgde er op de vier keer vijfhonderd meter voor, dat de triomf compleet werd de ploeg won met een imponerende voorsprong op de naaste concurrenten. De wedstrijden waren voor een handje vol publiek overigens ver re van bemoedigend begonnen. Na 750 van de duizend meter, die Chick Weijzen in de k-l klasse moest af- BILJARTEN DRIEBANDEN Strijd om wereldtitel BUENOS AIRES (ANP) Aan het Wereldkampioenschap biljart drieban den, dat van 515 september in Bue nos Aires wordt gehouden, zullen in het totaal 12 spelers deelnemen. Europa wordt vertegenwoordigd door de Euro pese kampioen, de Belg Vingerhoedt en door onze landgenoot Henny de Ruyter, de Duitser Tiedtke en de Oostenrijker Scherz. De overige spelers komen allen uit Zuid of Midden Amerika. De Argentijn Enrique Navarra verde digt de titel. ROME. „Distintivi. Iedere buitenlander in Rome, van wie kan worden aangeno men dat hij op de één of an dere wijze iets met de Olympi sche spelen heeft te maken, krijgt het enkele malen per dag te horen.: „Distintiui. Distintivi zijn speldjes; bijna uit ieder der 85 landen hebben de equipes tuel nationale Olym pische speldjes meegenomen. Het verzamelen van die speld jes is in Rome een rage ge worden. Sommige meisjes, die in hun verzamelwoede al hun Italiaanse vrijmoedigheid in de strijd werpen hebben hun bloes- ies zo vol, dat er nu al geen „distintivi" meer bij kunnen. Rome zelf doet goede zaken met het hoofdstedelijk em bleem: de „lupa", de wolvin die Romulus en Remus zoogt. Zij prijkt op verscheidene speld jes samen met de vijf Olympi sche ringen. Omschrijving Horizintaal: 1 verbond 5 omgang 11 niethorende 15 drukkende lasten, 17 driekroon 18 gebladerte 18 gezeur 21 familielid 22 reisgoed 23 lof 24 door middel van 26 groente 27 voorzetsel 28 tuit v. e. kan 30 deelhebber 31 Eng. ti tel 33 verdicht verhaal 35 spelleiding 38 let wel 40 bitter vocht 41 deel v. e. schip 43 korte trekbeweging 44 pers vnw 45 driemaal 47 adellijke titel 49 kever 50 verbranding 41 officierskamer a. boord 52 behoeftig 53 hinderen 55 tijdperk 56 afkorting 57 klamp 59 gade v. Aegir 60 los samenhangend 62 afkor ting 63 te laste leggen 65 narigheid na derhand 67 ogenblik 68 verkwisten 69 lichaamsdeel 71 rustplaats 72 huid 73 teerprodukt 75 opening 77 monster 79 onderdompeling 81 bijzonder gebed 83 schande 84 hof 86 evenaar 87 gepelde gerst 88 matroos 89 de Noorse goden. Verticaal: 1 schouwburgrang 2 traag 3 gezanik 4 bonte papegaai 6 voegwoord 7 Spaanse rivier 8 lijfbediende v. e. da me 9 tijdrekening 10 afkorting 11 soort hond 12 Huldebetuiging 13 stoffer 14 achten 16 zoogdier 18 flauw 20 gebeur tenis 22 zuivelprodukt 25 kippenloop 28 vod 29 dik en lomp 31 kort baardje 32 overbrenging v. radiouitzendingen 34 volmacht 36 spontaan vrijgevig 37 waarschuwing 39 geldbuidel 41 bedrij ver 42 brandstof 44 oude stijl 46 alco holische drank 47 aanbieding 48 kloos terlinge 49 dicht 54 aan te bevelen 57 schicht 58 inwendig orgaan 60 aandrin gen tot betaling 61 Bijbelse figuur 63 gokker 64 troefkaart 65 bedrog 66 op zekere plaats 67 titel v. keizer v. Ja pan 70 dwaze gewoonte 71 toog 72 af gelegen 74 toverheks 76 wilgetak 78 een weinig 79 doem 80 spoedig 82 over 84 bevel 85 kindergroet. KRYPTOGRAM Oplossing Horizontaal: 1 kilowattuur; 8 Genesis; 10 Reispas; 11 nors; 12 weder; 13 sire; 16 apegapen; 17 rekest; 19 pastei; 21 Piet Heyn; 25 roem; 26 libel; 27 stop; 30 ergeren; 31 litanie; 32 nachtmerrie.' Verticaal: 1 kanarie; 2 list 4 uiig; 5 reprise; 6 agenda; 9 slepen; 14 gaper 15 geste; 19 parket; 20 stengun; 22 Entente; napret; 24 signet; 28 truc; 29 ster. 3 terzet; 7 asbest; 18 fideel; 23 leggen, verkeerde hij schijnbaar in geslagen positie. Schijnbaar! De donkerblonde Maastrichtenaar ondernam een fantastische eind sprint. Tien, ja misschien wel twaalf meter liep hij op zijn tegenstanders in. Vrijwel gelijktijdig flitste hij met de kopgroep over de streep. Het was duidelijk: de foto moest de beslissing brengen. De spanning in het Nederlandse kamp was bijna ondra gelijk. Meer dan een uur duurde het voordat chef d'équipe Lebbink en trainer Muys een uiterst nerveuze Weijzen konden gaan vertellen, dat hij tweede was geworden en zich dus voor de halve finales had geklas seerd. De Rus Khasanof was eerste geworden. De eindsprint is wel een speciali teit van de Nederlanders, want in de serie van de k-2 (1000 meter) waren het Anton Geurts en Ru Knuppe, die al hun tegenstanders op de laats'i meters grandioos versloegen. Op honderd meter voor de finisJ' lagen de vijf boten nog vrijwel ge lijk. De Nederlanders moesten het op dat moment nog met een derde plaats doen; maar plotseling ging het tempo van Geurts-Knuppe om hoog- en al spoedig was het duidelijk: ditmaal zou geen foto-finish nodig zijn. Geurts en Knuppe maakten zich los van het veld en meters voor hun te genstanders gingen zij, onder geest driftige toejuichingen van de Neder landse kolonie, door de finish. De Nederlandse estafetteploeg ten slotte, zorgde voor een complete triomf. Met grote overmacht toen Chick Weijzen finishte lag hij zeker dertig meter voor op zijn concurren ten heeft Nederland in de eerste serie de overwinning behaald. Het begon al kort na de start. Ru Knuppe, snel vertrokken, nam een kleine voorsprong, die routinier An ton Geurts tot zestien meter vergroot te. Cees Lagrand handhaafde deze voorsprong en toen de Nederlandse kampioen Weijzen startte lag hij al in gewonnen positie. Dat was voor de man uit Maas tricht echter geen reden om het kalmpjes aan te doen. Voortdurend vergrootte hij de voorsprong en het verschil werd tenslotte imponerend. De uitslagen van de wedstrijden, waarbij de Nederlanders waren betrokken, luidden: K-l klasse heren (1000 m): 1. Rhasanoi (Rusland) 4 min, 05,14 sec.; 2. Weijzen Ne derland (4.06.77); 3. Frederiksson (Zwe den), 4.07.35. K-2 klasse heren (1000 m): 1. Nederland (Geurts-Knuppe), 3 min. 43.98 sec., 2. Tsje choslowakije (3.45.9), 3. Italië (3.45.80). K-l klasse estafette, 4 x 500 m: 1. Ne derland (8.04.3), 2. Groot-Britannië (8.17.2) 3. Oostenrijk (8.20.1). EINDHOVEN (ANP) Op 3 en 4 september wordt onder auspiciën var- de Eindhovense hockeyvereniging HTCC, het vierde internationale Tegen- bosch-tornooi gehouden. De herenafdeling telt acht; de dames afdeling zes teams. Dit jaar zullen vier nieuwe clubs met zes elftallen acte de presence geven. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: DAMES: Oranje-Zwart; EMHC, HT CC; West-Essex Ladies; Club Raffel- berg en Royal Victory Club. HEREN: Harrow HC (Eng); Ned. mil. elftal; Venlo; Invitatieteam Tem peliers; EMHC; Club Raffelberg; Roy al Victory Club, en HTCC. De wisselbekers, die de inzet van dit tornooi vormen, worden bij de dames en heren verdedigd door resp. HTCC en het Ned. mil. elftal.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11