NEDERLANDSE ZWEMSTERS BETEN FEL VAN ZICH AF namen wielrenners wraak voor „Sachsenring" Zwaan kleef aan - in Rome Ada den Haan en Gretta Kok in eindronde Wiltrud Urselmann zwom nieuw Olympisch record Haar oude vorin hervonden Gretta kon niet anders Nieuw record SCOOTER-SERVICE" ONDRAAGLIJKE HITTE DWONG TOT SPECIALE TACTIEK Pag. 10 SCHOONSPRINGSTERS IN HALVE FINALE De enige Ook Kroon Cadans eruit Ook 's middags Zelf ook Kroon niet snel NU AL TE LICHT BEVONDEN. NIEUW RECORD VAN WIEGER MENSONIDES Wereldrecord van Hary nu officieel erkend Uitslagen Rc Van Duivenbode won op punten JUNKER RUH Zaterdag 27 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Door Barend Buisman OME. Ada den Haan en Gretta Kok, de Nederlandse zwemsters op de 200 meter schoolslag voor dames, heb ben gisteren haar uitzending naar de Olympische Spelen volkomen gerechtvaardigd. In het reeds vroeg door duizenden om zoomde bad behoorden zij tot de snelste acht, die zich uit het veld van dertig deelneemsters aandienden voor de finale. ADA DEN HAAN, die haar oude vorm geheel teruggevonden schijnt te hebben, won haar'serie in een tijd van 2 min. 54 sec.; Gretta Kok, die in de zwaarste heat zat met zwemsters als de Duitse Wiltrud Urselmann, de Britse Gosden en de Ameri kaanse Kempner, reikte in 2 min. 55,2 sec. naar een tweede ROME. De beide Nederlandse schoonspringsters hebben zich na de eerste vier kwalificatiesprongen ge plaatst voor de halve finale. Moeilijk was dit niet, omdat van de 18 deel neemsters er 16 voor die halve finale in aanmerking kwamen. Alleen de Mexi caanse Adams en de Argentijnse Har- dekopf vielen af. Opvallend was overigens dat Theo Du- pon veel beter op dreef was dan de Nederlandse kampioene Greetje Lugt- hart. Theo Dupont neemt namelijk met 51.20 pnt. de zesde plaats in, terwijl Greetje Lugthart met 46.03 pnt. niet ver der kon komen dan de vijftiende plaats. De lijst van springsters wordt aange voerd door de Duitse mej. Kramer, met P. Pope van de VS op de tweede en E. Ferris van Engeland op de derde plaats. plaats. HET tengere Nederlandse meisje moést Wiltrud Urselmann wel laten gaan. Tegen zoveel geweld als de Duitse favoriete demonstreerde, was zij echt niet opgewassen en dat Urselmann ten slotte met een onbe. dreigde voorsprong op haar zou finishen, was beslist geen schande. wereldrecordhouder Devitt (56 sec.) en de Amerikaan Larson (55,7 sec., de snelste tijd uit de heats) bleven on geëvenaard. Zij vormden 's morgens een klasse apart. DAT Wiltrud Urselmann kandidate nummer een voor een gouden me daille op dit nummer is, werd duide lijk toen de stem van de spreker over het water schalde. De Duitse bleek een tijd van 2 min. 52 sec. te hebben ge maakt, hetgeen een nieuw Olympisch record inhield. De Internationale zwemfederatie had op dit onderdeel na melijk een limiet vastgesteld van 2 min. 53 sec. Doordat Gretta Kok bij de start te vroeg in het water viel, werd Wiltrud Urselmann iets langer dan nodig was van haar recordjacht afgehouden, maar toen de Duitse eenmaal in het bassin lag, kon niets en niemand haar meer tegenhouden. Gretta Kók, die heus wel inzag, dat een aanval op de toppositie vrij zin loos zou zijn, bepaalde zich tot de ge vechten om de tweede plaats. Zij ver deelde haar krachten goed, zwom in een lijn mee met Gosden, Kempner en de Deense Kristensen en gooide eerst alles los toen de afstand tussen tiaar en de finishwand nog twintig me ter bedroeg. DE enige, die zich van dat moment af nog kon meten met de Neder landse zwemster was Kempner. De Amerikaanse bleef naast Gretta Kok liggen en pas op de laatste meter kon onze landgenote het duel met een arm slag in haar voordeel beslissen. Kemp ner tikte 0,3 sec. later als derde aan. Ada den Haan behoefde nauwelijks haar reserves aan te spreken om haar concurrentes in de vierde en laatste serie achter zich te laten. Langzaam maar zeker schoof «zij weg van de overigendie zich ver der mochten bepalen tot de strijd om de andere plaatsen. De voorsprong, die Ada den Haan boektewerd niet meer afgestaan. IN de ochtenduren begaven ook onze sprinters Kroon en Bouwman zich te water om te trachten zich te scha ren onder de snelste 24 zwemmers, die in aanmerking zouden komen voor de halve finales. Bouwman sneuvelde. Zijn vierde plaats in 58,8 sec., achter de sterke Hongaar Dobay (56.5). de Rus Sorokin (58.2) en de Zweed Nordwall (58.5) was niet van het gehalte om de weg in de richting van het eremetaal ver der te kunnen inslaan. Kroon kwam er wèl. ïn zijn serie leidde hij zelfs gedurende de eerste 50 meter de gelederen, waarin zich o.in. de Braziliaan Dos Santos. de I'ooi Salamon en de Canadees Grout bevonden. Na het keerpunt echter zwom Kroon krampachtiger. Zijn arm en heenstas waren veel te zwaar ge worden, waardoor de soepel door het water glijdende Dos Santos en Sala mon de Nederlander te pakken kon den krijgen. KROON vocht wat hij kon. maar de cadans was eruit: hij moest zelfs in het slot ook nog Grout en de Mexi caan Ëscalante voorbij laten gaan. Dos Santos zegevierde in 56.3. Kroon werd in 57.7 vijfde. Een tijd, die tiem toch nog het recht verschafte in de halve finales te starten. De explosies van de Australische DIE klasse was ook 's middags te vinden toen de beste sprintsters ter wereld het water werden inge stuurd om uit te maken welke zestien uiteraard de snelsten de halve finales mochten binnentreden. Tot die zestien behoorde de sterke blonde Amerikaanse Christe von Sait- za. die in haar serie, welke zij zon der al te veel tegenstand te ontmoeten gemakkelijk won, maar meteen, even als Wiltrud Urselmann dat 's morgens had gedaan, een nieuw Olympisch, re cord op de 100 m vrije slag vestigde. Christe von Saltza noteerde 1 min 1,9 sec; een tijd, die 0.1 sec. onder het record van de Australische Dawn Fraser in 1956 te Melbourne ge zwommen lag. OVERIGENS zorgde Dawn Fraser er wèl voor zelf ook in de halve fi nales terecht te komen. De wereldre cordhoudster zat in dezelfde serie als de Nederlandse Cockie Gastelaars, die in een alles of niets stemming de Aus tralische partij gaf. Dawn Fraser bleef voor de Schiedamse onbereik baar; tijden 1.02,1 en 1.03,9. De tweede Nederlandse zwemster op de sprint, Erica Terpstra, liet zich door de aanwezigheid van de Austra lische Ilsa Konrad in haar heat aller minst imponeren. Ook zij bleef goed volgen en tikte als tweede aan in een tijd, die goed genoeg was om tot de halve finales door te dringen. Ilsa Konrad finishte in 1.04,2, Erica Terp stra had er 0.2 sec. meer voor nodig. In de avonduren verschenen de sprin ters opnieuw, nu om de plaatsen voor de finale te verdelen. Kroon, die in de derde halve eindstrijd uitkwam, had geen kans zich bij de snelste acht te klasseren. Zijn tijd was thans 57.9 sec. een slechtere tijd dan hij in de ochtend uren had laten afdrukken. Triomfator werd Dos Santos in 56.4 sec. De beste tijd werd, evenals in de ochtend, weer door de Amerikaan Larsen gezwom men. Ditmaal bleven de chronometers op 55.5 sec, staan. De grote verrassing was wel, dat de Australiër Henricks zich niet in de finale kon werken. ROME. De Amerikaanse deel nemers aan o.m. het kogelstoten en kogelslingeren bij de Olympische Spelen, maken zich zorgen om hun gewicht. De reis naar Rome, de hitte, en de inspannende training heeft deze (zware) sportlui ponden gewicht doen verliezen. Hal Connoly bijvoorbeeld, de kogel slingeraar, moet vijf pond aankomen, om zijn normale gewicht te her krijgen. Billy Alley, de speerwer per, is zeven pond beneden de 205, die hij anders pleegt te wegen. Bill Nieder, wereldrecordhouder kogelstoten, is ruim vijf pond be neden normaal: hij weegt nu „maar" 216 pond... De Amerikanen vrezen dat hun ge wichtsverliezen hun prestaties ten kwade zullen beïnvloeden. ROME. In de series 200 meter schoolslag heeft Wieger Mensonides een nieuw Nederlands record ge vestigd. Rij won de serie in 2 min. 39.0 precies. Het record stond se dert 6 augustus van dit jaar (Apel doorn) op zijn naam met 2.40.7. Zijn tijd was voldoende voor een plaats in de halve finales. ROME (ANP) De tijd van 10 se conden voor de 100 meter, welke 21 ju ni jl. door de Duitser Armin Hary te Zürich werd gemaakt, is gistermorgen door de I.A.A.F.. de Internationale Atle- (tiek Federatie, als wereldrécord erkend. De hoffelijkheid van de Italiaanse mannen is alom bekend. De service door een van hen hier verleend aan een tevreden kijkende Tineke Dager- berg (voor) en een glunderende AHe Voorbij is dan eigenlijk ook niets) bijzonders. In dit geval echter strekt „de scooterserpice" zich niet alleen uit tot de dames, maar kunnen alle bewoners van het Olympisch dorp zich door de berijders van deze scooters naar hun plaats van bestemming laten brengen.. Donderdag 8 september houdt de schaakvereniging „Schiebroek" in het Hervormd Centrum aan het Kastanje plein haar tornooi voor „huisschakers" De tweede ronde wordt gespeeld op donderdag 15 september, de derde op donderdag 22 september. Ada den Haan won haar serie in uitmuntende stijl en plaatste zich daarmee in de finale van de 200 meter schoolslag. 100 METER VRIJE SLAG HEREN Derde serie: 1. Dos Santos (Braz) 56,3; 2. Salamon (Polen) 56,5; 3. Grout (Can) 57,6; 4. Ëscalante (Mexico) 57,6; 5. Ronnie Kroon (Ned) 57,7; 6. Gropaiz (Fr) 59,3; 7. Baert- schi (Zwits.) 62,9. Vierde serie: 1. Dobay (Hong) 56,5 sec; 2. Sorokin (Rusl) 58,2 sec; 3. Nordwall (Zwe den) 58,5 sec; 4 .Bouwman (Ned.) 58,8 sec; 5. Trauber (Israël) 59,7 sec; 6. Cheung Kin Man (Hongkong) 1 min 01,1 sec. 200 METER SCHOOLSLAG DAMES Derde serie: 1. Urselmann (Did) 2.52.0 (nieuw Ol. record); 2. Gretta Kok (Ned) 2.55.2: 3. Kempner (V.S.) 2.55.5; 4. Kristen sen (Den) 2.56.2; 5. Gosden (Eng) 2.56.9; 6. Mchale (Canada) 307.7; 7. Castane (Sp) 3.10.4. Vierde serie: 1. Ada den Haan (Ned) 2.54.0; 2. Warner (V.S.) 2.56.3; 3. Zennaro (It) 2.57.0; 4. Andersen (Den) 2.59.9; 5. Ho- gan (Austr) 3.00,3; 6. Kadlecova (Tsj.Sl) 3.01.7; 7. Freitas (Port.) 3.13.3. 100 METER VRIJE SLAG DAMES Eerste serie: 1. Ilse Konrads (Austr.) 1,04.2, 2. Erica Terpstra (Ned.) 1.04.4, 3. Katy Boros (Hong.) 1.05.2, 4. Karin Larsson (Zweden) 1.06.3, 5. Mia Pacific.! (Italië) 1.07.1, 6. Barry 1 Barron (Mexico) 1.07.9. Tweede serie: 1. Dawn Fraser (Austr.) 1.02.1, 2. Cockie Gastelaars (Ned.) 1.03.9, 3. Ingrid Thorngren (Zweden) 1.06.1. 4. Y Sato (Japan) 1.06.4, 5. N Novotny (Oost.) 1.07.4, 6. A. Thornsteinsdottir (IJsl.) 1.07.5. SERIES HALVE FINALES 100 MTR. VRIJE SLAG HEREN Derde serie: 1. Des Santos (Braz.) 56.3 sec.; 2. Dobay (Hong.) 56.3; 3. Lindberg (Zw.) 56.4; 4. Kayhko (Finl.) 56.6; 5. ïshihara (Japan) 57.8; 6. Aluchna (Polen) 57.8; 7. Ronnie Kroon (Ned.) 57.9; 8. Delia Savia (It.) 58.4. "'■'v - door Ru de Grood >OME. Het werd geen medaille, maar veel scheelde het niet! De Neder landse wielerploeg, die op de weg een van de zwaarste num mers moest rijden die er in het wielervak bestaan, de 100 km tijdrit, bereikte in een vol maakt evenwichtig gereden rit (45 min. 36 sec., 46 min. 59 sec. en 46 min. 40 sec. voor de drie ronden) onder een loeiende zon en in een welhaast niet te dra gen temperatuur een prachtige vierde plaats, die bijna een derde plaats en dus toch een medaille geworden zou zijn, indien het appel van een van de wedstrijdcommissarissen, die de Duitsers ervan had be schuldigd elkaar onreglemen tair te hebben geholpen, was toëgewezen. De vergadering van commissarissen was ech ter van mening dat de overtre ding van een te geringe bete kenis was geweest om het ont nemen van een zilveren me daille aan Duitsland te recht vaardigen. Die vierde plaats van onze Hu gens, Lotz, Van Kreuningen en Sluis achter de sterktste tijdrijders van de wereld, Italië, Oost-Duits- Iand en Rusland, maar vóór landen als Frankrijk, België, Spanje en al die grootheden in de wielerwercld, was een prachtige revanche op de houding van de Nederlandse ama teurs in het wereldkampioenschap op de Sachsenring, een volledige rehabilitatie van hetgeen daar ge beurde. De Italiaanse overwinning is trouwens eveneens een revanche van de Sachsenring, waar deze Italianen door de Oostduitsers, die nu met de tweede plaats genoegen moesten nemen, waren „afge slacht". Verzengend Het traject van 33,3 km dat van de terreinen van de Romeinse wereldten toonstelling waar hier op het ogenblik een volkomen nieuwe stad verrijst, naar zee liep en weer terug, lag in een grote vlakte, arm aan bomen of andere schuilplaatsen tegen de onbarmhartige verzengende zonnestralen, die de tem peratuur opjoeg tot om en nabij de veertig graden. I^\ EZE foto bewijst wel hoe de sfeer in Rome is. Zó gingen giste- ren Zwitserse atleten en Nederlandse zwemstertjes naar de training. De Nederlandse meisjes trekken in hun opvallende oranje badjassen wel de aanda,cht. De Zwitsers met hun padvinder-achtige petjes óók. Samen, tegen de achtergrond van het Olympische dorp, móesten zij wel „in de lens" lopen. Van links naar rechts herkent u de zwemsters Tineke Lagerberg, Ria van Velsen, Erica Terpstra en Jopie Troost. Tactiek Het is begrijpelijk, dat de rit onder deze omstandigheden meer vroeg dan snelheid, kracht en doordouwen. Er kwam heus wel een bepaalde taktiek aan te pas, een taktiek, die was inge steld op deze bijzondere grote hitte. De Nederlanders vonden de juiste taktiek, de enig mogelijke taktiek voor renners die aan deze temperaturen niet gewend zijn. Het is m.i. immers zo, dat er bij deze rit twee punten van belang waren: dat men de mensen samenhoudt, zodat elke renner slechts over een kwart van de afstand het tempo behoeft aan te geven en zich moet forceren; in de tweede plaats dat men moet trachten om zo lang mogelijk uit een inzinking weg te blijven, omdat onder deze spe ciale weersomstandigheden de inzin kingen harder aankomen en dieper doorslaan dan bij normaal weer. Daarom was het hier een eis dat de start niet al te snel zou zijn en dat men juist vooral in de laatste ronde zich geheel zou geven. Juist in deze laatste ronde, wanneer alle andere ploe gen zwaar begonnen af te takelen en verliezen te lijden, zou de winst, die men thans kon veroveren, een stuk groter zijn, dan de eerste, wanneer ie der fris en monter van start ging. Zo gebeurde het, dat Nederland na de eerste ronde een dertiende plaats in nam na Italië (43.39), het uitermate sterke Oostduitse team (43.56), Rusland (44.14), Denemarken (44.31), Zwitser land (44.50), Zweden (45.00), Engeland (45.01), Argentinië (45.11), Oostenrijk en Frankrijk (45.17) en Spanje en Roe menië (45.29). Pal achter Nederland zaten Polen (45.41) en Bulgarije (45.30). In de tweede ronde begon zich de beslissende strijd reeds af te tekenen. Het werd duidelijk, dat de Italianen regelrecht op een overwinning op hun eigen parcours en onder hun eigen zon afvlogen, en terwijl zij in de eerste ron de slechts zeven seconden op Duitsland hadden kunnen winnen, zetten zij hun scherpste tegenstanders op zes secon den na een volle minuut opzij, waarbij zij de Russen, die na de eerste ronde de derde plaats veroverden met een achterstand van 25 seconden, een volle minuut en een seconde aan hun broek kregen. Voorbij De Nederlanders begonnen allengs onder stoom te komen en liepen in de ze ronde Argentinië, dat de last van de kilometers in combinatie met de zon begon te voelen, Spanje, dat toch fei telijk beter had moeten kunnen, Enge land, dat zich in de eerste ronde al steendood had gereden en moeite had door de dikke hitte heen te worstelen, en*Oostenrijk, dat zeer sterk terugviel, voorbij. Daarbij waren zij tevens de Zwitsers, de Roemenen en de Fransen dicht op de hielen gekomen. Dat was begrijpelijk, want met hun tijd over deze ronde (46.39) waren zij op zes na de snelste in deze ronde geweest na Italië (44.52), Rusland (45.53), Duits- NA WOEDEND GEVECHT ROME. De Amsterdammer Bas van Duivenbode is met moeite door de voorronde van het zwaarweltergewicht boksen ge komen. In het gloednieuwe sportpa leis, dat plaats biedt aan 20.000 toe schouwers, heeft hij hyperner veus een vaak woedend gevecht geleverd tegen de Spanjaard Cesa- reo Barrera Moya, die heftig aan viel en met brede swings zijn doel trachtte te bereiken. Van Duivenbode vergat er zijn fraaie stijl door en nam pas in de derde ronde het heft in handen. Woedend omdat de scheidsrechter hem, naar hij meende, ten onrechte waarschuwde bestookte hij zijn tegenstander met linksen en recht- sen en het gelukte hem een puntenover- winning te bewerkstelligen. Het was een van de slechtste partijen die er werden gehouden. De volgende tegenstander van Van Duivenbode is de Engelsman Fisher, die de Noor Askevold uitschakelde. D Slechte start ,E START van het Olympische boks- rend. Niet alleen Van Duivenbode, maar vele andere boksers bleven ver onder het verwachte peil en alleen de Franse neger Diallo, die gemakkelijk won van de Zuidslavische zwaarwelter Jakovije- vic, maakte een goede indruk. Twee boksers bleven nauwelijks een minuut in de ring: de Luxemburger So- wa ging in de eerste ronde drie keer achter elkaar neer door harde stoten van de Canadese lichtwelter Sarrazin en werd aldus reglementair verliezer. De Thailander Mongkolrit zag zijn il lusies wreed verstoord, toen precies na een minuut zijn rechter arm uit de kom schoot en hij met een van pijn vertrok ken gezicht de strijd moest staken. Morgen en op 4 september houdt de voetbalvereniging AFC voor de 38ste maal het tornooi om de Zilveren Arol-beker. De wedstrijden worden in Amsterdam gespeeld op het AFC-terrein Zuidelijke Wandelweg. Advertentie 'n wereldnaam. Ook voor ELECTRISCHE FORNUIZEN vanaf f. 365.- land (45.46), Roemenië (46.50), Zweden en Denemarken (46.57). Maar enkele ploegen, behalve Enge land en Oostenrijk, waren in aanzien lijke moeilijkheden gekomen. Bij de Duitsers was Lorke beginnen te wanke len onder een zonnesteek, Denemarken had Jörgensen verloren en het drietal, dat overbleef, had het daardoor bijzon der moeilijk; bij de Zwitsers klopte het ook niet helemaal meer, kortom, de grote aftakeling begon op het ogen blik dat de Nederlanders er op uit trokken om de vruchten te oogsten van hun wijs beleid. Voortreffelijk De grootste vrucht die de Nederland- ders oogstten was de voortreffelijke tijd, die na _die van de regelmatige Italianen (45.52) veruit de snelste was van deze laatste ronde: 46.40. Deze for midabele ronde sleepte de Nederlandse ploeg naar de vierde plaats, na de onovertroffen Italianen, die daarmee als eerste winnaar van deze Olympi sche spelen in eigen land werden, de Oostduitsers en de sterke Russen. Maar al degenen, die vóór hen hadden ge staan gedurende de gehele wedstrijd (Denemarken. Zweden, Frankrijk. Roe menië en Zwitserland) werden met een royaal gebaar opzij geschoven.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10