Dreigement aan werkgevers Loemoemba vecht en verliest op vele fronten Onrust in metaalindustrie gevolg van Sinterklaasje spelen' GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Secretaresse van Cook in Londen verhoord rl SCHEEPSBRAND BIJ WILTON Philips verkocht voor ruim elf miljoen per dag MEVROUW POWERS KOCHT EEN BONTMUTS VOOR HAAR MAN De Bilt: Droog Duitsland eist hoofdstad van Europa op PROCO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verolme rustig Speldeprikken Gewroet Onduidelijk crème shampoo e' Jij K £..w .v m f0 %/g jmMi M Door trein gegrepen Schil der ij enzaak LAATSTE NIEUWS MAKELAAR MOET BLIJVEN Communistische partij in Z.-Borneo verboden 1 uur Nogmaals afscheid van Mpskou Afbraak t,v.~toren stopgezet Koninklijk gezin op Capri Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 110066, telefoon Directie en administratie 01100- 24Sk. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlisslngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwscl Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4640 Vrijdag 26 augustus 1960 VAKBONDEN: NIET ZONDER ONS Van een onzer verslaggevers GROTE ONRUST heerst op het ogenblik in de metaalindustrie. Er blijken een aantal bedrijven te zijn, vooral te Amsterdam, die bereid zijn het oor te lenen aan lukraak samengestelde stakings- comité's. Het gevolg ervan is, dat de Metaalbond (de organisatie van werkgevers) zich ernstig beraadt op de houding van dergelijke leden. Het gevolg is ook, dat de Algemene Nederlandse metaalbe- drijfsbond (aangesloten bij het NVV) dit kenbaar heeft gemaakt: Als bedrijven zich inlaten met eisen van stakingscomité's, trekken wij onze handen van die bedrijven af. man mee te krijgen. Het gevolg was, dat de overige tweeduizend arbeiders ook niet veel meer deden, omdat het ploeg- verband verloren was. De NDSM heeft als standpunt inge nomen, dat zij dan pas met de onder nemingsraad wil praten als de rust is weergekeerd. Met anderen dan deze ra'ad en de erkende vakbonden wenst zij zich niet in te laten. De uitbarsting heeft verder tot gevolg gehad, dat in Den Haag de hoofdbestu ren van de werknemersbonden contact met elkaar hebben gezocht. Te verwach ten is, dat dit spoedig tezamen met de werkgevers voortgezet wordt. Bij de laatsten is er de situatie, dat velen zoals Verolme niet aangesloten zijn bij de Metaalbond. Bij Verolme schijnt het intussen weer rustig te zijn. De directie heeft ge sproken met de ondernemingsraad en met de bond. Zij heeft nog geen beslis sing genomen over de voorstellen, die van de andere kant van de* tafel wer den gedaan. De werknemersorganisaties zullen vandaag een bespreking hebben met de directie van de RDM. Dit geschiedt naar aanleiding van de houding van de arbei ders, die de tariefbijslag van dertig procent verhoogd willen zien met vijf procent. De directie wil maar tot drie procent gaan. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De minister-presi dent van de Westduitse deelstaat Noord-RijnlandWestfalen heeft een tot in détails uitgewerkt plan voor de bouw van een Europese hoofdstad op het grondgebied van zijn staat. Hij rekent op de steun van vrijwel alle Westeuropese landen. Ministar-president Meyers is van mening dat wanneer men het eens kan worden over een Europese ge meenschappelijke markt en het ge bruik van gemeenschappelijke typen wapens, er ook een oplossing gevon den moet kunnen worden voor de vraag waar de hoofdstad van de Europese gemeenschappen gevestigd dient te worden. Men praat over een zetel voor deze instelling al jaren lang, maar nog steeds heeft men een besluit moeten uitstellen. Tot nu toe hebben de kleinere lan den zich niet willen neerleggen bij de Franse eis dat Parijs de hoofdstad van Europa moet worden. Ook de hoop van Luxemburg is telkens de bodem in geslagen. Straatsburg valt ook bij nie mand erg in de smaak en over Brus sel is men het ook nog niet eens kun nen worden. Welnu, aldus minister-president Meyers, men zou in West-Duitsland ge makkelijk de oplossing kunnen vinden en wel in het grensgebied ten westen van Aken, waar Duitsland, Nederland en België aan elkaar grenzen. Men zou daar zonder veel moeilijkheden een Europees district kunnen creëren waar binnen de Europese hoofdstad zou kunnen worden gevestigd. Voordelen Als voordelen somt de premier van Noord-RijnlandWestfalen op: de mooie omgeving, de ruimte om grote moderne gebouwen neer te zetten en, bovenal, de korte afstand tot vele Europese hoofdsteden. De afstand tot Bonn is 80 km, tot Brussel 120 km, tot Parijs 330 km, tot Luxemburg 140 km en tot Den Haag iets meer dan 200 km. Rome ligt wat verder af: 1080 km. Meyers meent vooral te kunnen re kenen op de steun van de kleinere Europese landen, omdat die uiter aard minder voelen voor vestiging van de Europese zetel in een hoofdstad van een van de grote Europese mo gendheden. Bovendien hebben zij lang zamerhand genoeg van het getalm. De geldende collectieve ar beidsovereenkomst loopt tot eind december 1962. Zij bevat een be paling, dat bij een zekere geste gen produktie de lonen verhoogd zouden kunnen worden. Dit kan evenwel pas op 1 juli 1961. Der gelijke onderhandelingen plegen van lange adem te zijn. Bij de vakbonden was men dan ook van mening, dat de onderhandelingen over dit punt zeer binnenkort zouden beginnen. Communistisch georiënteerde groepe ringen hebben deze stand van zaken aangegrepen om er hun zaak van te ma ken. Sinds enkele maanden bemerken verscheidene bedrijven steeds meer spel deprikken van de arbeiders die op een of andere manier loonsverhoging willen krijgen. Enkele bedrijven hebben daar gehoor aan gegeven, waarschijnlijk uit vrees personeel te verliezen op een mo ment dat de arbeidsmarkt toch al krap is. Een Amsterdamse vakbondsbestuur der noemde dit Sinterklaas-spelen. Som mige bedrijven gaven werkbij slagen, an dere kwamen met premievrij pensioen, er werden overhemden en schoenen ge schonken en het Amsterdamse scheeps bouwbedrijf ADM schijnt woensdagmid dag de klap op de vuurpijl te hebben gegeven door ineens de tarieven met vijf procent te verhogen. Dit laatste veroorzaakte hevige dei ning in de Metaalbond. Hij heeft zich er gisteren over beraden Het ongeorganiseerde gewroet heeft tot dusverre het grootste succes gehad te Amsterdam op de scheepswerf van de NDSM. waaraan tegelijk kan worden toegevoegd, dat de Directie ervan voet bij stuk houdt en dus geen contact wenst te onderhouden met de leiders van de wilde staking. Overigens heeft deze het bedrijf gisteren veel nadeel bezorgd. Woensdagmiddag begonnen de moei lijkheden. De directie zou met de werk nemersorganisatie een bespreking heb ben over de 45-urige werkweek, die op 1 januari 1961 van kracht zou worden. Toen de vergadering zou worden ge opend verzamelden zich ongeveer vier honderd werknemers voor het kantoor en eisten, dat tevens de diverse eisen voor loonsverhoging op de agenda zou den worden geplaatst. De directie van de NDSM (welk be drijf volgens een woordvoerder van de ..moderne" bond „zwaar communistisch geïnfiltreerd is) beperkte zich ertoe de bijeenkomst te openen en te sluiten na de mededeling dat zij niet onder druk van een demonstratie van gedachten wilde wisselen. Gisterochtend werd de situatie op de werf nog onoverzichtelijker. Circa acht honderd man ging door het bedrijf lo pen. Zij slaagden erin bijna tweeduizend Advertentie crème shampoo met ei Kijk in dc spiegel: uw baar lijkt jonger, is jonger en van een onge kende schoonheid. Dat is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PPOCO Voldoende voor ca 8 wassingen 1 slechts 65 ct rn Pro.dent produkt. dus oo.rna* Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij 7&IOVI is 4. V - .T-, JHlv jfc '5' 4J* -K iS f' M' fA t f -f»* ik* Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Een troepen macht van ruim duizend man van de Congolese premer Loemoemba is aan de grenzen van de voormalige Kasaiprovincie gesignaleerd, zuid oostelijk van het door stammenoor- logen geteisterde gebied van Loe- loeaburg. De troepenmacht is giste ren waargenomen door een Belgisch verkenningsvliegtuig van de basis Kamina. Woensdag reeds waren 1000 soldaten van Loemoemba per gevorderde Sabe- navliegtuigen uit Leopoldstad naar Loeloeaburg gezonden, maar sedertdien waren hun bewegingen onbekend. Pre mier Albert Kalonji van het evenals Katanga afgescheiden Kasai had reeds een inval van regeringstroepen ge vreesd. Officieren van de Verenigde Naties zeiden echter nog niets te weten en ook volgens de Belgen is er nog geen schot gelost. Confederatie werkt Kalonji heeft aansluiting bij premier Tsjombe van Katanga gezocht en naar hun zeggen werkt het confederale stel sel reeds voortreffelijk. Kalonji kwam gisteravond in Elisa- bethstad om zelf om militaire hulp te vragen. Hij zei slechts over weinig wa pens te beschikken, waarmee hij bo vendien alleen burgers zou kunnen wapenen bij gebrek aan militaire macht. Zijn soldaten zijn nog slechts recruten en Kasai beschikt niet over Belgische adviseurs zoals Tsjombe. Inmiddels was het donderdag ook in Leopoldstad verre van rustig. Bij twee incidenten vielen er schoten, waardoor twee betogers aan de benen gewond werden. Politie zonder kogels Op een binnenplaats van een textiel fabriek hadden zich duizend arbeiders verzameld die eenzelfde loonregeling eisten als bij de afrikanisering aan het negerstafpersoneel was toegekend. Toen de stakers een directielid uit jouwden verscheen de Congolese politie ten tonele die om de stakers te ver drijven de pistolen trok en schoten loste. Een fel handgemeen ontstond, waaraan onverwachts een einde werd gemaakt door Ghanese eenheden van de VN-politiemacht die de agenten gelastten hun pistolen te ledigen en samen met de stakers het terrein te ontruimen. Waaraan de gendarmes onder gejouw van de toegestroomde menigte tenslotte voldeden. Conferentie geschokt De opening van de conferentie van onafhankelijke Afrikaanse landen in Leopoldstad, is donderdag ook door ernstige incidenten gekenmerkt. Buiten het gebouw eiste een opgewonden menigte het heengaan van premier Loemoemba waarop er een gevecht ontstond tussen aanhangers en tegen standers van de premier. Soldaten en politie trachtten tussenbeide te komen waarbij harde klappen vielen en ook schoten werden gelost. Er werden on geveer twintig mannen gearresteerd. Eenheden van de politiemacht der Verenigde Naties hielden zich gereed om zich in de strijd te mengen maar zagen hiervan af toen zes vrachtwagens vol Congolese soldaten ter versterking kwamen. Ook binnen het vergadergebouw was het geen pais en vree. Journa listen en fotografen werden in hun werk door Congolese agenten ge hinderd en ook hier vielen klappen. Gedelegeerden ter conferentie toon den zich geschokt door hetgeen zij hadden gezien. Het leek in dit stadium dan ook twijfelachtig of Loemoemba in staat zou zijn steun voor zijn politiek te verwerven. ZEVENBERGEN (ANP) Even bui ten het station fe Zevenbergen is gister morgen het zwaar verminkte lichaam gevonden van de 27-jarige fabrieksarbei der C. J. Traats uit Oudenbosch. De heer Traats moet gisternacht in de duisternis buiten het station tussen de rails terecht zijn gekomen en is daar door een trein gegrepen. Het lichaam werd ontdekt door de machinist van een trein, die omstreeks zes uur het station Zevenbergen passeerde. ROTTERDAM. In ruim drie van het bij de werf van Wilton-Fijenoord aan de Oostkousdijk gemeerde Chinese s.s. Yu Tung brak gistermiddag brand uit in een partij rietmatten. Ondanks de grote rookontwikkeling wisten leden van de bedrijfsbrandweer tot de vuurhaard door te dringen. Hun doortastend optreden voorkwam dat een onder de rietmatten liggende voorraad stookolie vlam vatte. Personeel van een blusboot van de Havendienst voltooide onder leiding van hoofdbrandmeester Nie. van der Spek het blussingswenk dat door een onbewogen blijvende Chinese be manning werd gadegeslagen. EEN lange seconde staat een atletenfiguur stil op de rand van een enorm Olympisch stadion. Eén volle seconde is stilte hoor baar. Tienduizenden ogen richten zich op die eenzame figuur. Giancarlo Peris, een atleet als mil joenen anderen. Geen ster. Dan dipt hij de toorts, die hij hoog boven het hoofd houdt in de platte schaal naast hem. Een rook wolk stijgt in de azuurblauwe Italiaanse lucht omhoog en allengs wordt het vuur. De Olympische vlam brandt, de XVIIde Olympische Spelen te Rome zijn geopend. Het applaus van de toeschou wers gaat over in gejuich en door de duizenden deelnemers, die zich in heel grote en in heel kleine groepen tegen de grasmat afteke nen, gaat een rilling. De vlaggen worden weer geheven. En terwijl de laatste van de wolk van duiven, die de wereld de opening der Spe len zullen berichten, boven het sta dion haar richting zoeken, marche ren de deelnemers af. De Nederlandse ploeg, waarin onmiddellijk achter vlaggedrager Van Erven Dorens een van de grootste sportvrouwen, die Neder land ooit heeft bezeten, mevrouw Fanny Blankers—Koen, meemar- cheerde, maakte een voortreffe lijke indruk op de in tientallen rijen boven haar uitstekende toeschou wers. En nog diezelfde avond van gisteren doken onze waterpolo- spelers in het water voor hun strijd tegen Zuidslavië, die zij na een enerverende spanning in de laat ste seconden van de wedstrijd met het geringst mogelijke verschil verloren: 2—1. Bijzonderheden hierover, het pro gramma voor de dag van vandaag en de tijden, waarop u via radio of televisie getuige kunt zijn van de gebeurtenissen in Rome vindt u op onze sportpagina's. Van onze correspondent LONDEN Scotland Yard heeft de 24-jarige blonde Cathe rine Brockleliurst gevonden, naar wie zowel de Amsterdamse als Londense recherche de hele dag heeft gezocht. Juffrouw Brocklehurst is de secretaresse van de Britse ma kelaar Cook, die aangifte heeft gedaan van de vermissing van vier kostbare meesterwerken uit een Amsterdamse flat. Rijksmuseum Miss Brocklehurst vertelde Scotland Yard haar rol in de affaire, onder an dere dat zij in het Rijksmuseum een lijst van kunsthandelaars heeft gekre gen om de schilderijen van Cook te verkopen. Volgens haar heeft ze die allemaal bezocht. Drie van hen toon den interesse. Zelf heeft zij de schilderijen nooit gezien. Buiten het. politiebureau deelde juf frouw Brocklehurst mede dat er aan haar „werkelijk niets mysterieus was". De politie heeft haar niet vastgehou den. Vandaag nog vertrekt zij voor vakantie naar het vasteland. BAMAKO (Reuter) Premier Modibo Keita van de thans in ontbinding verke rende Mali-federatie en van (voormalig Frans) Soedan heeft secretaris-generaal Hammarskjoeid van de Ver enigde Naties verzocht de crisis in de federatie aan de Veiligheidsraad te willen voorleggen. ROME. De Nederlandse zwaarweltergcwicht bokser Van Duivenbode heeft zijn eerste wedstrijd in de Olym pische ring gewonnen. Gister avond laat versloeg hij de Spanjaard Barrera Moya op punten. EINDHOVEN Philips heeft in het eerste halfjaar 1960 een netto winst geboekt van 171 miljoen gul den tegen 127 miljoen gulden in de eerste helft van 1959, een stijging derhalve van 35 procent. Ook de omzet is verder gestegen en bereikte in de eerste zes maanden een totaal van ruim twee miljard gulden. Dit betekent dat in deze periode het concern per dag, de zon- en feest dagen meegerekend, voor.meer dan elf miljoen gulden heeft verkocht. DJAKARTA (Reuter). Het militai re commando in Zuid-Borneo heeft be paald dat de communistische partij in dat gebied geen enkele activiteit meer mag ontplooien. Enige tijd geleden was de partij daar al een tijdelijk verbod opgelegd. Dat de echtelieden Powers elkaar ook woensdag hebben ontmoet werd gisteren onthuld door een van Barbara's Ameri kaanse advocaten. Mevrouw Powers was dinsdag ruim een uur op bezoek bij haar man in de cel geweest; zij werden door niemand gestoord. Voor mevrouw Powers kwam de nieuwe gelegenheid om haar man nog eens te bezoeken vol komen onverwacht. Eigen nieuwsdienst MOSKOU. Gescheiden door ste vige tralies namen Barbara en Francis Gary Powers woensdagmiddag in de Moskouse gevangenis opnieuw afscheid van elkaar. Dinsdag dachten zij dat zij elkaar voorlopig voor het laatst had den gezien, maar woensdag arrangeer den de Russische autoriteiten opnieuw een ontmoeting tussen de Amerikaanse piloot, die hun gevangene is, en zijn echtgenote. Vandaag vertrekt Barbara Powers naai de Verenigde Staten, zonder premier Kroesjtsjef of president Breznjef van de Sowjetunie te hebben gezien, zoals zij zo vurig had gehoopt, om gratie voor haar man te kunnen vragen. Woensdagochtend deed mevrouw Po wers in het grote warenhuis Goem in de Russische hoofdstad de laatste inkopen voor haar echtgenoot: een bontmuts met flinke oorkleppen, een winterjas, stevi ge laarzen en een dikke sjaal. In de win kel voor leden van de Amerikaanse am bassade kwamen er nog blikjes levens middelen en sigaretten bij. Begeleid door twee zwijgende Russen bracht zij haar goede gaven 's avonds naar de gevange nis waar de Amerikaanse vlieger ver blijft. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Het slopen van de oude televisietoren in Bussum is gisteren stop gezet. De sloper heeft een proces-ver baal gekregen. Hij zou niet voldoende veiligheidsmaatregelen hebben geno men. Dat trad woensdag aan het licht. Toen kwam van 27 meter hoogte een stalen buis naar beneden, die zich in de straat langs> de toren boorde. De'toren, die 35 meter hoog is, be staat in zijn geheel uit deze buizen, die 5Vz meter lang zijn en 2144 kilo we gen. Het liep goed af, doordat er op dat ogenblik geen verkeer was. Een vierjarig zoontje van de fa milie Schroen uit Roermond is gister middag verdronken in een baggergat bij de Maas. Het lijkje werd opgemerkt door personeel van een sleepboot, toen nog niemand het kind had gemist. Dit is de heer R. VV. A. Cook, die in Nederland moet blijven, om dat zijn paspoort door de politie is ingenomen. De speurtocht naar zijn schilderijen is gisteren overi gens geen stap verder gekomen ISCHIA. Koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prinsessen hebben de woensdag op Capri doorgebracht, 's Avonds begaf het gezelschap zich naar Ischia, een eiland aan de andere kant van de baai van Napels. LONDEN (UPI). De uitslagen van de voetbalwedstrijden die gisteren voor de En gelse league werden gespeeld luiden: tweede divisie: ScunthorpeIpswich 40: derde di visie: NottscountyQueen's Park Rangers 21; vierde divisie: WrexhamExeter 31, Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Vrijwel nergens buien meer en vooral aan de kust flinke op klaringen. Zwak ke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. Middag- temperaturen van ongeveer twintig graden aan de kust tot 24 graden in het binnenland. MIESJE: Morgen warmer, kou der, warmer 27 augustus: zon op 5.43, zon onder 19.39; maan op 11.18, maan onder 21.54. A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1