DRAADLOOS presenteert Paardetram reed voor televisie mm Noorwegen krijgt t.v.-net zo groot als Eurovisie tut De spelen draadloos ÓÓK NOORWEGEN Misverstand Schuiven Nog niet Perfect NE Haast gemaakt voor Olympische Spelen 8 Eén vergeten Vakantie Voor mij niet De Roos Tien stappen terug Reuzentrap Matrozen Donderdag 25 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 NARVIK FAuJKe SUtraglttA ■MOSl'QEU RÖRVIK RAMSÖS (S)»r*^ERÓN& V® STEINKJItg TROWpHfclM Andaisnes (|W&OMBXs ^.DA IJFLORS 3Z tMEHAHMER É»..a. ARE SOW BCKOEN® 6AUSTAT0I ©OStC Mr'MOts MiVDA aAVANWf® OLYMPISCHE EUROVISIE Vermelding van radio- en tele visieuitzendingen gewijd aan de Olympische spelen in Rome kunt u iedere dag op de sport pagina aantreffen. -*• De VPRO heeft een serie films gekocht onder de titel: Bouw meesters der cultuur. Het zijn Franse documentaires van ieder een kwartier waarin zeventien grote Europese figuren belicht worden. mmmm Van een onzer redacteuren HILVERSUM De Nederlandse kijkers hebben dankzij een speciale uitzending al een voorproefje van de olympische televisie gekregen; vandaag bereiken de eerste beelden van de Romeinse Olympiade de andere vijftien landen van de Eurovisie. Daarmee is dan het grootste Eurovisie-experiment begonnen: twee honderd uitzendingen in achttien dagen. Gistermiddag had de man die voor ons land de schakel in dit intereuro- pese samenspel vormt, tussen vele conferenties door even tijd om nog wat laatste nieuws mede te delen. Het is de heer A. van den Dool, hoofd van de programmadienst van de N.T.S. „Ik hoef u natuurlijk niet te zeggen wie er van ons allemaal in Rome zijn, dat is bekend. Wel blijkt er een mis verstand te bestaan over de dagelijkse rubriek „Olympisch Allerlei", die iede re avond na het journaal tot half negen wordt uitgezonden. Hierin ko men geen sportevenementen voor, maar uitsluitend bijzonderheden over Nederlandse sportlieden, die door on ze eigen cameraman op de band zijn vastgelegd en per vliegtuig iedere dag in ons land aankomen. Het is dus nieuws achter het nieuws, interviews en wat kanttekeningen, speciaal voor de Nederlandse huiskamers". In Hilversum staat een speciale ploeg klaar om dit filmmateriaal onder han den te nemen. Het moet namelijk nog ontwikkeld en gemonteerd worden. programma's 1 |ln Het koptj TELEVISIE perfect. Wanneer ik een voorstel doe, hoort ieder mij, van Londen tot Ro me en van Helsinki tot Parijs. Daarna doen de anderen hun duit in het zakje en na een kwartier is de hele zaak ge regeld". De man die deze programmaregeling in Rome in handen heeft, is een Ne derlander. De heer Henk Maas, die jarenlang bij de Eurovisie in Genève werkte de klappen van de zweep dus goed kent en nu weer de Eurovisie-zaken bij de NTS behartigt, is op verzoek van de Eurovisie gedurende de spelen uitgeleend Hij is het dus die iedere morgen zich met heel Europa in ver binding stelt en de wijzigingen van de komende twee dagen bekend maakt en verder overleg pleegt om tot een zo bevredigend mogelijke oplossing voor iedereen te komen. „Alle tijden staan nu wel netjes op grote lijsten, maar het ligt voor de hand dat een dag van te voren blijkt dat het ene spel eerder moet beginnen, terwijl een andere wedstrijd tien mi nuten langer gaat duren dan was ver wacht", vervolgt de heer Van den Dool, „en dat soort uitzendingen is natuurlijk voor alle Europese televisie stations van het allergrootste belang, vooral wanneer deze uitzendingen tus sen twee eigen programma's vallen. Wij dienen dus zo snel mogelijk te weten welke veranderingen er op til zijn om tijdig maatregelen te kunnen ne men." Hiervoor is een heel telefoonnet tot stand gebracht tussen alle zenders on derling en iedere morgen confereren de heren, dus om zo te zeggen aan de telefonische Europese tafel zittend, om elkaar van alle veranderingen op de hoogte te stellen en snelle besluiten te nemen. „Kijk", zegt Van den Dool met ge paste trots, „hier staat het hele appa raat, een kastje met microfoons. Wij hebben natuurlijk al een paar repeti ties achter de rug en het systeem werkt „Naast deze speciale verbinding zijn er dan natuurlijk nog de lijnen van de commentators met alle aangesloten landen en het spreekt vanzelf dat de organisatoren in Rome geprobeerd hebben die zo beperkt mogelijk te houden, dus voor elk taalgebied één commentator. Wij vormen één geheel met België, maar zo is er bijvoorbeeld ook een voor Frankrijk, Luxemburg en de Franssprekende delen van België en Zwitserland, terwijl er ook een soort gelijke combinatie is gemaakt voor Duitsland, Oostenrijk en 't Duits spre kende deel van Zwitserland." „Zijn er soms al wijzigingen be kend?" vragen wij tot besluit. „Nee", antwoordt Van den Dool met een glimlach, „donderdag en vrijdag blijft alles zoals het is aangekondigd." ■ji VEGA JZ EGERSUNU TH W itéfc tC i s N. -ï Men kan zich voorstellen hoe groot de problemen zijn voor de mensen, die in een langgerekt land als Noorwegen televisie willen gaan brengen. Om u een idee te geven van afstanden: van het zuidpuntje van Noorwegen tot het noordelijkste puntje is een even grote afstand als van het zuide lijkste puntje naar Rome. Eurovi sie-afstanden dus in een land met vier miljoen inwoners. Van onze correspondent OSLO. In Noorwegen is de televisie dezer dagen officieel gestart, nadat de beeldomroep geruime tijd in het experimentele stadium is ge weest. Waar die experimenten te zien waren konden ze zich in een gro te populariteit verheugen. De Noorse omroep voor honderd procent een staatsaangelegenheid, heeft zich de laatste maanden erg moeten haas ten om zoveel mogelijk kijkers die ook hier sterk voor de Olympi sche Spelen warm lopen mee te kunnen laten genieten van Eurovi sie-uitzendingen uit Rome. radio vandaag VRIJDAG 26 AUGUSTUS j RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 V d jeugd; £.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram; 10.30 Dans- muz; 11.00 V d kleuters; 11.15 Pianoreci tal; 11.40 Orgelspel. middag AVRO: 12.00 Muz uit Hawaii; 12.20 Re- geringsuitz: Uitz voor de landbouw; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Sport en prog nose; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber: 14.00 Fluit en piano; 14.30 Boekbespr; 14.50 Gram; 15.00 Olympische Spelen VARA: 16.00 Muzikale lezing; 16.30 V d zieken: 17.00 V d jeugd; 17.25 Ver sierde vakantletips; 17.45 Olympische Spe len. avond 18.00 Nws; 18.15 Pol lezing; 18.25 Instru mentaal trio; 18.40 Olympische Spelen; 19.00 V d kind; 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggespr; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.15 Radiophilharm sext; 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb: 20.50 Volksontwikkeling in België, lezing. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour; 21.45 Buitenl. weekoverz; 22.00 Olympische Spelen; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gespr. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto: °3.10 Gram: 23.45 Olympische Spelen; 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken: 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw: 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; '1.00 Gram; 11.15 Progr v d oudere luisteraars. middag 12.00 Gram; 12.30 Land en- tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gram; 14.05 Lichte muz; 14.25 Radio filharm ork: 15.05 Gram; 15 10 Voordr; 15.30 Klass muz: 16.00 Gram; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voor dr; 17.20 Vokaal ens; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Fanfaremuz; 18.20 Licht progr; 18.50 Regeringsuitz: Sociale actualiteiten, door Mr H Dorpema v d afdeling voorlich ting v h Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; 19.00 Nws en weerber: 19.10 Huismuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lich te muz; 20.15 De Murillo, hoorsp; 21.03 Liederen; 21.35 Kunstrubr; 21.55 Omr ork en soliste; 22.30 Nws en SOS-ber; 22.40 Gras.. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Kunsti-.ron; 23.20 Ork muz; 23.5524.00 Nws. Een blik op de kaart van Noorwe gen leert onmiddellijk hoe moeilijk het is, het gehele land met televisie te bereiken. Want zou men Noorwegen om z'n zuidelijkste puntje laten draaien, tot de Noordkaap naar het zuiden wijst, dan zou men ongeveer in Rome te recht komen. Dat wil zeggen, dat Noorwegen, om overal in eigen land televisie te laten doordringen, een net ter grootte van dat van de gehele Eurovisie moet aan leggen, en dat in een land van nog geen vier miljoen inwoners. De rotsen Bovendien zijn er, hoe fraai voor de toeristen ook, de rotsen, bergen en klip pen, waarop de ingenieurs van de tele visie moeten opereren. Het duurde dan ook tot deze maand, voor de eerste per manente zender van 100 kw in Bergen in bedrijf kon worden gesteld, terwijl Oslo het nog met een noodzender doen moet. Pas tegen het einde van het volgen de jaar wordt op 540 meter boven de zeespiegel op de hoogte van Tryvass een televisietoren gebouwd, die het oostelijke deel van het land bestrijkt. Televisie voor Noren die in het Pool gebied wonen staat pas over acht jaar op het programma, als de twintig re- laiszenders er zijn, die men nodig heeft om televisie van Oslo tot de Russi sche grens en de IJszee in het noor den te brengen. is het aantal mensen met een kijkver- gunning veel sterker gestegen dan men verwacht had. Inplaats van de ver wachte 6000 zijn het er al 20.000 en per dag komen er vele bij. Men rekent erop, dat gedurende de Olympische Spelen voor ieder toestel zeven Noren zullen zitten, van wie een groot deel dan wel een onbedwing baar verlangen naar een eigen toestel zal krijgen. Een kijkvergunning kost, omgerekend 55 gulden. kritisch bekeken j uur per das. Deze week is het programma van 8 uur per dag begonnen, afgezien nog van Eurovisie en Nordvison (Scandina vische uitwisseling van programma's). De zendtijd zal echter spoedig snel toenemen. Belasting en invoerrechten maken televisieontvangers in Noorwegen zeer duur, zo rond de 1250 gulden. En toch De Avro kreeg gisteren in de ru briek Sportpanorama een unieke ge legenheid om de kijkers te tonen dat ze aan de vooravond van de Olym piade staan. Na een interessante zwerftocht onder leiding van Siebe van der Zee door Rome en het olym pisch dorp, die op de beeldband was opgenomen, werd bij verrassing recht streeks contact gemaakt met Rome. In de geïmproviseerde studio in het Olympisch dorp waren onder andere Van der Zee, Kerdel, Jan Cottaar en Piet Mulder, die interessante nieuw tjes vertelden. Zo onder meer dat onze zwemmers met scheermessen druk bezig zijn hun benen te ont haren, teneinde hun snelheid verder op te voeren. Een bijzonder spectaculair moment was de aankomst van de olympische vlam te Rome. Het programma Muzikanten van nabij, dat door Ageeth Scherphuis zou worden gepresenteerd, moest om tragische redenen komen te ver vallen. Vermeldenswaard is ten slotte de tweede aflevering van Nieuwe oogst, die ondanks wat zwakke momenten, toch wel fris amusement opleverde. S. DONDERDAG Omdat vandaag de Olympische Spelen beginnen treft u nog al wat programma's aan, die in het teken van de vijf ringen staan. Op Hilversum I bijv. om 20.50 lichte muziek uit landen, die aan de spelen deelnemen met vooraf om 20.05 nog een klankbeeld met een historisch tintje over deelnemers aan de spelen. De Avro brengt u dan verder nog de herhaling van Het dagboek van een grootvader om 23.10. Hilversum II laat u birujen in de BBC jazz-club om 18.00 en presenteert om 20.00 het ontspanningsprogramma Poste Restante. De plaat wordt ge poetst om 21.30 en wat muziek van Ray Anthony hoort u om 23.30. De grote fluitist Kurt Redel is te vens een voortreffelijk dirigent. In beide kwaliteiten kunt u deze kunste naar vanavond om kwart voor elf (Hilv. 1) beluisteren in een grammo foonopname van Haydns Concert voor fluit en strijkorkest. Het middagprogramma bevat enke le kamermuziekuitzendingen. Om twee uur (Hilv. 1) kunt u luisteren naar de Hongaarse violist Gabor Rad- nai, die tezamen met de pianiste Elly Salome de Sonate opus 11 nr. 2 van Weiner uitvoert. Om drie uur komt over dezelfde zender Sehumanns Kwintet is Es, opus 44, op de gram mofoonplaat vastgelegd in een uitvoe ring door een combinatie van eerste solisten. Om tien voor half vijf (Hilv. 2) geeft het Utrechts Kamermuziefage- zelsctiap een uitvoering van Bocche- rini's Kwintet in e, gecomponeerd voor twee violen, altviool, violoncel en gitaar. televisie vandaag DONDERDAG Olympische spe len van 16.15 tot 18.00 en om 20.20 de herhaling van het spel De gilde viert. VLAANDEREN brengt ofn 20.20 een bezoek aan de Antwerpse dierentuin en vertoont om 20.50 het toneelstuk Paardjes van jade, reeds eerder door de Nederlandse televisie Uitgezonden, 's Middags van 16.30 tot 18.30 Olym pische Spelen. FRANS BELGIË laat u James Ste wart zien in een film van Frank Ca- pra: Het leven is schoon. Evenals Vlaanderen des middags Olympische Spelen. DUITSLAND Vanmiddag om 16.30 via Lengenberg opening van de Olym pische Spelen. Vanavond om 20.25: De mens en zijn aarde. Daarna om 21.15 het spel: Die Verwandlung, van Sandor Marai. Taptoe haalt Delft grondig overhoop Van een onzer redacteuren DELFT Je ruikt het als je Delft binnenkomt. Tap toe. De mensen zijn anders. Niet alleen de vreemdelingen die zijn altijd anders maar ook die van Delft zelf. Ze zijn losser, vrolijker. Het is net een garnizoens plaats nu, maar dan zonder formaliteit. Het is gezellig, ge moedelijk, alsof alles wat mili tair is, een dagje uit is. De meisjes hebben er weet van. Aad Lommerde ook. Dat Is de man die nog plaats heeft als alles uitver kocht is. Weken voor de Taptoe begint heeft hij alle ramen opgekocht die uit zien op de markt. Boter bij de vis. En als er dan op de tribune geen staan plaats meer te krijgen is, komt Lom merde aan de beurt. Voor zes en een half guldentje een prachtplaats. De administratie wordt gevoerd in een schoolschrift dat in een hoek van zijn fietsenmakerij in de Nieuwstraat ligt. Vorig jaar had hij een domme fout gemaakt. „Ja, glundert hij zelf, ik had een heel huis met veertig raamplaat- sen vergeten te verhuren en toen de avond kwam kon ik ze zo gauw niet kwijt. Tegen negenen kreeg ik een te lefoontje uit Scheveningen. Of ik veertig man kon bergen. Ik zeg, kom maar vlug dan hou ik ze vast. Kwart over negen niks en ik kneep 'em als een dief. Om half tien kwamen ze ge lukkig, een bus vol. Ik heb toen wel even diep gezucht." Een bedieningspaneel met achttien van markt en Vorige week had hij een slechte week. Het regende en dan komt er nie mand langs die op zijn raam ziet staan dat er nog plaatsen zijn. Maar iorgen maakt hij zich niet. „Tot nu toe bën ik z'e neg altijd kwijt geraakt. Voor de hele-Taptoe zo'n twee duizend plaatsen." „Hoeveel huizen ik zo beheer? Dat zeg ik eigenlijk liever niet, want dan heb ik kans dat de bewoners zeggen, nu duw je bij de buren alles vol en wij hebben nog niks. Er is nog één pandje boven kledingmagazijn Vos daar zou ik graag vijftienhonderd gulden voor geven, voor de ramen dan, maar die vent gaat altijd met vakan tie als de Taptoe begint." •Aad Lommerde: bij mij is nog plaats. Maar voor Aad Lommerde geen medelij, die rooit het wel. „Voor mij hoeven ze geen Taptoe te houden", zegt de heer Merks van restaurant „Het Wapen van Delft." Ik heb altijd op de markt een terras van zo'n vijftig stoelen. Die plek huur ik van de gemeente en die moet ik af staan zo gauw de oefeningen voor de Taptoe beginnen. Als de voorstellin gen eenmaal beginnen is het ergste voorbij, want dan is de markt tot 's avonds open. Dan kunnen de klan tjes tenminste komen. Maar als ze oefenen kost dat mij zo'n 150 a 200 gulden omzet per dag." Zorgen? Nee, zorgen maakt de heer Merks zich nu ook weer niet. „Ge lukkig is er ook de Antiekbeurs", zegt hij, „en daar pik ik wel wat van mee. Dat trekt altijd veel vreemdelingen. Overigens, 95 procent van die vreem delingen zijn Hollanders. Als het zo gaat als vorig jaar, dan klaag ik nog niet, zo 's avonds komen de militai ren met de meisjes een biertje drin ken en overdag zet ik heel wat maal tijden om. Alleen die hekken, die ze 's avonds voor de marktingangen zetten, zodat de mensen er alleen maar door mogen als ze zeggen dat ze naar ons willen, daar zou ik wat tegen willen doen. We vechten er al jaren tegen, mijn col lega's en ik. Maar we hebben nog geen succes. De souvenirwinkels wel, NEDERLAND NTS: 20.0(1 Journ en weeroverz; "3.20 Olympische Spelen. VARA: 20.30 Kunat- kron. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen VARA: 21.30 Act; 21.40 Film; 22.30 Pauze NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. DUITSLAND 16.55—17.00 Eurovisie: Olymp. Spelen; 17.00 V d kind; 17.45—18.00 lm Lande Sha- kespeares. (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heu- te. NDR: 19.25 Mike Nelson -Avonturier onder water. WDR: 19.25 Intiem theater); 20.00 Nws; 20.20 Olymp Spelen; 20.25 Wir essen uns zu Tode; 2L00 Speelfilm; 22.25 Eurovisie: Olymp Spelen. BELGIë VLAAMS 12,0013.30 Eurovisie: Olymp Spelen; 19.30 Nws; 20.00 Vedettengalerlj; 20.25 Fllmkron; 21.10 Eurovisie: Olymp Spelen; 21.30 Film over jazz; 22.45 Nws; 23.00— 24.00 Eurovisie: Olymp Spelen. BELGIë FRANS 12.00—13.30 Eurovisie: Olymp Spelen; 14.55—16.00 Idem; 17.00—17.30 Idem; 19.30 Kathol uitz; 20.00 Journ; 20.30 Kruistocht door Europa; 20.50 Carte Postale; 21.10 Eurovisie: Olymp Spelen; 21.30 Historisch progr; 22.05 Journ. Tram en paard reden gistermiddag in Rotterdam voor de kindertelevisie. 't Gekste ding van Rotterdam is die goeie paardetram: Als je dat mirakel ziet, Lach je, of je wil of niet! MET zijn ode aan de Rotterdamse paardetram (twintig couplet ten begeleid op een ontstemde gi taar!) oogstte de populaire dichter- zanger Koos Speenhoff veertig jaar geleden overal groot succes. Zijn spotternij heeft er misschien wel toe bijgedragen dat dit knusse open bare vervoermiddel kort daarop voorgoed uit het Rotterdamse stads beeld verdween. Dat „voorgoed" is niet helemaal juist want zeer vele Rotterdammers hebben „die goeie paardetram" gister middag weer zien rijden. Getrokken door een raszuivere nakomeling van het door Speenhoff bezongen Rotter damse „tramway-peerd" reed.het mi rakel over een roestig opstelspoor langs de Bentincklaan. Voor wie het thans betreurt dat niet te hebben ge zien is er nog troost: die Rotterdamse paardetram was op verzoek van Henk J. Barnard, een regisseur van de te levisie-afdeling van de Vara, eventjes van stal gehaald om te worden ge filmd. Op 31 augustus, in het kinder programma van de T.V., zult u „het mirakel" thuis over uw beeldscherm kunnen zien rijden! En wanneer u Rotterdammer bent, zult ge ongetwij feld even met weemoed denken aan die goeie ouwe tyd toen ter weerszijde van de Schie die paardetram nog reed. Voor koetsier speelde de 73-jarige Marinus J. de Roos, een paardeman in hart en nieren, die nog dagelijks op de bok zit. Maar een paardetram had hij nooit eerder bestuurd! Voor Bob, de witvoet, was de situa tie óók helemaal nieuw. Pas na een paar proefritten waren zowel de koet sier als het paard voldoende „inge speeld" om voor de televisie te kun nen optreden. De conducteur behoefde niet te oefenen, want dat was „een echte". Tot 1919 reed de heer J. de Haan (63) als conducteur op de paardetram Hofplein-Hillegersberg en daarna be diende hij tot 1925 de klanten van het trammetje naar Overschie. De paardetram is verdwenen, maar conducteur De Haan is conducteur ge bleven. Sedert 1941 rijdt hij op lijn 14, altoos nog naar Hillegersberg, maar ook daar is veel veranderd! knoppen regelt de vaste verlichting kerktoren. die zijn nu zo ver dat ze dit jaar voor het eerst op zondag open mogen zijn van 12 tot 6 uur." Tien grote stappen terug is de oude Waag, die dateert uit 1770. Aan de oerdegelijke eeuwenoude balken hangt nog het stalen deel van de weegschaal, waar honderden jaren lang de boter en kaas aan werden gewogen en waaron der nu de fietsenrekken staan waarmee de heer A. van der Meer zijn boter ham verdient. Eigenlijk krankzinnig dat In dit oude stadje dat zo zuinig is op zijn antieke schoonheid, deze oude Waag gebruikt wordt als fietsenstalling. De studenten van Delft vinden dat ook en die heb ben het gemeentebestuur gevraagd of zij er een zaaltje voor hun cabaret van mogen maken. Het moet allemaal nog beslist worden door de raad, maar de kans zit er in. De heer Van der Meer loopt daar een beetje rood over aan. Hij gelooft het nog niet zo direct. Voor lopig heeft hij de toestemming van de gemeente om er op fietsen te letten, en voor de ambtenaren doet hij het voor niets. Als een soort tegenprestatie. De muren zitten vol grote kalkgaten die ons als verwijtende ogen aanstaren. Fietsen. Als een onvolgroeide reuzentrap kruipt de tribune tegen het Delftse raadhuis op. Wie erop staat heeft het mooiste uitzicht op de markt. Ook op het regiehokje, dat daar links staat, een klein houten bouwseltje dat de ziel vormt van de hele taptoe. Van daaruit leidt majoor der artillerie F. de Iongh met assistentie van kapitein van de verbindingsdienst J. C. P. Ruygrok en 1ste -luitenant van de ver bindingsdienst C. Verhoeve het hele ingewikkelde spel van licht en geluid dat zo'n essentieel onderdeel is van deze militaire show. In het hokje staat een bedieningspaneel dat macht geeft over alle batterijen schijnwerpers die rondom de markt staan opgesteld. On der die batterijen staan weer zoge naamde volgers, lampen die met de hand bediend worden door militairen die hun instructies per koptelefoon krijgen van luitenant Verhoeve. „Al die militaire helpers achter de schermen zijn maandag gekomen en moeten in drie dagen zover zijn, dat ze met hun lampen de show kunnen steunen", vertelt majoor De Iongh. „En als u dan weet dat ze van de hele Taptoe nog niets weten als ze hier komen, dan voelt u wel dat het een grote prestatie is". Het zijn allemaal dienstplichtigen, een groep uit Bergen op Zoom, van het 891ste Verbindings- en Bedieningsbataljon, en een groep uit De Wittenberg, van het 1ste Leger Korps, 107de luchtsteun Verbindings compagnie. Dit jaar is er voor het eerst een ma- trozenkapel in de Taptoe, omdat het hoofdthema „de zee" is. Speciaal daar voor zijn geluidseffecten ontworpen die het geluid van de branding en het gekras van meeuwen suggereren. Gisteravond heeft het driemanschap van de regie de hele show pas voor het eerst gezien, in vol ornaat, en pas toen zijn de foutjes aan het licht van de schijnwerpers gekomen: door het andere effect van de gala-uniformen en van de gevulde tribunes, die plotse ling alle geluid bleken te absorberen. Pas vandaag wordt dus het draaiboek opgemaakt, dat vanavond tijdens de generale repetitie wordt beproefd. Dan moet ook alies tot in de puntjes klop pen, want vrijdag is het gala. Na afloop loopt het vol in de ca feetjes en het motto 3> dUan tap-maar- toe. De heer Merks: voor mij hoeft het niet.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7