Mysterieuze van vier schilderijen vermissing Adenauer lest beslag op tweede televisiezender Vlammen slokten tonnen op WM&M 6 De BESTE PLANTEN MARGARINE Winkelsluitingswet moet verdwijnen Bevrijdings leger voor Algerije GROOT ALARM IN AMSTERDAM DEELSTATEN DOEN NIET MEE Cyprus wordt 97e lid V.N. Kleuter van 3 op avontuur Kinderverlamming in Hamburg OP TEGEN Westduitse ADENAUER socialisten vormen politiek elftal Explosie in Amsterdam ZELFBEDIENINGSBEDRIJVEN Vluchtelingen vervoerd door moordenaars Ik kon niets anders doen Brand (alarm) in paleis Soestdijk Donderdag 25 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Uw haar zit heter met Verzekering Europa zonder paspoort komt in Weert Militairen uit La Courtine vertrokken Vreemd Bal gehakt met mllaarerème! Twee doden Geen water Nieuwe ballonvaart in de Harz UW MELKHANDELAAR In Eibergen Butagasfles 3 4 5 6 7 8 10 Ravage Bonn teleurgesteld in Indonesië SAMEN WINKELEN Arabische Liga: Te diep Prins Aschwin op Antiekbeurs LANGER OPEN Spuit Advertentie Van onze Amsterdamse redaktie AMSTERDAM Een En gelse makelaar in roeren de en onroerende goederen heeft gisternacht hij de Am sterdamse politie van het bu reau Pieter Aertzstraat een even opzienbarende als myste rieuze aangifte gedaan: uit een tijdelijk door hem bewoonde flat in de Sloestraat zou men vier schilderijen met een waar de van ruim een half miljoen gulden hebben gestolen. De re cherche heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij tevens contact is opge nomen met Interpol. Men heeft bovendien alle grensposten ge waarschuwd. Voor alle zeker heid heeft de politie echter ook het paspoort ingenomen van de man, die zegt het slacht offer van deze diefstal te zijn. Dat is de negen en twintig jari ge makelaar R. W. A. Cook. Op 19 augustus kwam de heer Cook, volgens zijn verklaringen, per auto vanuit Frankrijk in ons land aan. Aanvankelijk huurde hij een kamer in een hotel in Amster dam Zuid. Met behulp van enkele Engelse vrienden, die voor hun va kantie in Nederland verblijven, plaatste de makelaar een adver tentie waarin hij een luxueus ge meubileerde flat voor twee tot drie maanden te huur vroeg. Daarop kwam de Engelsman in (telefo nisch) contact met de heer IJssel- stein, die zelf gedurende de zomer buiten de stad verblijft en die ge negen bleek, zijn huis aan de Sloe straat 10 voor de gewenste tijd te verhuren. De heer Cook trok afgelopen zondag in de woning in. Volgens zijn zeggen had hij de vier kostbare schilderijen in een bruin papier verpakt. Het zou den zijn: een originele Rubens, voor stellende Het oordeel van Paris, een Renoir met de titel „Geliefden op een bank in het park", een vrouwenportret van Gerard Terborgh, alsmede een Verspronck, eveneens het portret van een vrouw voorstellende. Deze schil derijen zouden in Engeland tegen een bedrag van ruim vijfhonderdduizend gulden zijn verzekerd. De verzekering gold echter alleen het risico voor dief stal tijdens een reis en het verblijf in een hotel. De schilderijen waren in Engeland uitgeklaard. De heer Cook heeft de desbetreffende documenten aan de politie getoond. De kunstwer ken konden daardoor zonder meer in Nederland worden ingevoerd. Toen de Engelse makelaar gister nacht in de Sloestraat thuis kwam. bleek een ruit van de voorkamer van het huis (de ijzeren rolluiken waren niet gesloten geweest) verbroken. Het pak met de schilderijen was uit de kamer verdwenen. Bovendien waren er een bandopname-apparaat en een schrijfmachine ontvreemd. Van de ei- Van onze correspondent BONN. Op 1 januari zal West- Duitsland een tweede televisieprogramma krijgen, dat geheel onder supervisie van de regering-Adenauer zal staan. De deelstaten van de Bondsrepubliek heb ben namelijk te kennen gegeven, niet van plan te zijn deel te nemen aan de televisiemaatschappij voor het tweede programma Deutschland Fernsehen GmbH, die onlangs door bondskanselier Adenauer en minister van justitie Schaf- fer, zogenaamd als vertegenwoordiger der deelstaten, maar zonder hun goed keuring is opgericht. Politiek motief De Westduitse deelstaten menen dat zij evenals bij het eerste televisiepro gramma en de radio bijzondere rechten kunnen laten gelden. De regering te Bonn heeft dit in jarenlange onderhan delingen steeds ontkend. Men wilde in de kring rond Adenauer een tweede te levisieprogramma, dat onttrokken zou worden aan de invloed van de betrekke lijk gesloten en politiek nogal eens te gen de C.D.U. agerende groep leiders van radio en eerste televisieprogramma. Daar naast speelt hier ongetwijfeld een rol het feit dat het volgend jaar verkiezingen voor de Bondsdag worden gehouden, NEW YORK, (Reuter). De Veilig heidsraad heeft gisteren Cyprus een stemmig aanbevolen voor toelating als 97ste lid van de volkerenorganisatie. De Algemene Vergadering zal zich in sep tember over de negen nieuwe aanvra gen tot lidmaatschap vóór Cyprus hadden al acht nieuwe Afrikaanse sta ten hun aanvraag aanhangig gemaakt uitspreken. Men verwacht dat tijdens de nieuwe zitting de Verenigde Naties hun honderdste lid zullen inschrijven. Van onze correspondent WEERT. De ontwerper van „Euro pa zonder paspoort", Carel Briels, heeft met het gemeentebestuur van Weert een principieel akkoord bereikt over het vestigen van dit tijdelijke toeristische centrum dat op 1 mei 1961 zal worden geopend. Voor een symbolisch bedrag heeft Ca rel Briels de rechten van Europa zonder paspoort verkocht aan enkele particulie re instellingen, waaronder de Nederland se Spoorwegen en de Algemene Neder landse Vereniging voor vreemdelingen verkeer, onder voorbehoud dat het eve nement in Weert wordt gehouden. Als zou blijken dat het onmogelijk is om Europa zonder paspoort in Weert te huisvesten zal de heer Briels met zijn plan naar het buitenland gaan. Negentien huizen Met maquettes hreft hij gisteren in Weert laten zien hoe Europa zonder paspoort er uit komt te zien. Hij zal om het achttien hectare grote meer van De ijzeren man in Weert negentien bungalows laten bouwen waarvan elk der deelnemende landen er een ter be schikking krijgt. Mogelijk komt er ook nog een paviljoen voor de jeugd, waar in deze zich kan vermaken met aller lei speeltuig Reeds in zes landen Griekenland, Italië, Monaco, Spanje, Portugal en En geland zei de heer Briels belangstel lender te hebben gevonden met wie is overeengekomen dat zij aan de exposi ties zullen deelnemen. Voor de bungalow- en andere bouw werken zal na 'e sluiting op 31 oktober volgend jaar een andere bestemming worden gezocht. Zij zullen niet als woonruimte mogen gaan dienen. Dat is een van de voorwaarden die de ge meente Weert heeft gesteld. Carel Briels denkt erover van de bun galows hotels te maken of het hele com plex te bestemmen voor een Europees gesprekscentrum. waarbij het tweede programma zeker een grote rol zal spelen. Dit alles leidde ertoe dat Adenauer en Schaffer kwamen tot de oprichting van Deutschland Fernsehen GmbH. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling om de regering te Bonn 51 procent van de aandelen van deze maatschappij te ge ven en de deelstaten samen 49 procent van deze aandelen. De deelstaten bleven evenwel ook in het begin van deze week op hun stuk staan en weigerden een overeenkomst met Adenauer te tekenen. Het geld Daarop hakte Adenauer met toestem ming van zijn partij, de C.D.U., de knoop door. Hij gaf gisteren een groep juristen opdracht om de statuten van Deutsch land Fernsehen GmbH om te werken en de maatschappij geheel op naam van de Bonner regering te zetten. Dat betekent dat de elf Westduitse deelstaten buiten het tweede programma zullen komen te staan, hoewel de bondskanselier wel van plan lijkt te zijn de mogelijkheid van deelneming van deelstaten open te laten. Daarnaast begint het erop te lijken dat Deutschland Fernsehen de keus krijgt uit twee manieren om aan kapitaal voor de financiering van het tweede pro gramma en een noodzakelijke staf te ko men. Allereerst zou de maatschappij via het ministerie van de P.T.T. de helft van de kijkgelden kunnen krijgen, die thans geheel naar het eerste programma vloei en. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat Deutschland Fernsehen zich finan ciert met de opbrengst van de reclame. De particuliere maatschappij Freies Fernsehen waarin uitgevers en industrië len de macht in handen hebben, is van plan van de regering te Bonn, dus van Deutschland Fernsehen, zendtijd te pach ten en in deze zendtijd reclameminuten aan grote ondernemingen te verhuren. Na de jarenlange onderhandelingen en Adenauers onverwachte beslissingen ge- iooft men niet dat ook maar enige deel staat het tweede programma zal kunnen tegenhouden. Zelfs die deelstaten niet, die van plan zijn een klacht tegen Bonn bij het hoogste gerechtshof te Karlsruhe in te dienen. De gemiddelde televisie kijker heaft al lang geen belangstelling meer voor deze strijd om de macht in de organisatie van het tweede program ma; hem gaat het er alleen nog maar om of hij op 1 januari eindelijk eens kan kiezen uit twee programma's. Naar verluidt wil Adenauer om de deelstaten te verzoenen met het tweede tv-programma, eventueel een derde pro gramma geheel aan de deelstaten over laten. In deze richting zou ook het feit wijzen, dat aan het tweede programma niet vijftig, doch slechts dertig procent van het kijkgeld van vijf mark per maand, zal worden besteed. LA COURTINE (AFP). De eerste van de twee gevechtsgroepen van de vierde divisie infanterie is gisteren in twee colonnes, ter sterkte van respec tievelijk duizend en drieduizend man, de terugreis naar Nederland begonnen. Een afdeling van vijfhonderd man is (n La Courtine achtergebleven ter voor bereiding van de aankomst van de twee de gevechtsgroep van de vierde divisie infanterie, die er 8 september met 'oefe ningen begint. gendommen van de bewoner, de heer IJsselstein, wordt niets vermist. Vanzelfsprekend heeft de politie zich er over verbaasd dat dergelijke kostbare kunstwerken zonder meer in een huis werden achtergelaten. De heer Cook was dinsdagavond met zijn twee En gelse vrienden de stad in geweest. Na in een Indisch restaurant te hebben ge geten, nam het gezelschap afscheid. Dat was omstreeks acht uur. De heer Cook verklaart dat hij de rest van de avond in enkele bars in de omgeving van het Rembrandtsplein heeft doorgebracht. De schilderijen zouden het eigendom zijn van een grote Engelse kunsthan delaar. Het was de bedoeling dat de heer Cook de doeken in ons land zou trachten te verkopen, aldus zijn ver klaring. Het is echter gebleken dat hij geen enkel contact met bonafide Ne derlandse kunsthandelaars heeft opge nomen. Wel zou hij enkele telefoon tjes met onbekenden, die in de schil derijen geïnteresseerd waren, hebben gevoerd. In kringen van de Amsterdamse kunsthandel vindt men deze gang van zaken nogal vreemd. Het is, zo verne men wij, bepaald niet gebruikelijk dat zeer kostbare schilderijen op deze wij ze aan de man worden gebracht. De politie houdt er dan ook vooralsnog re kening mee, dat de schilderijen van de. heer Cook vervalsingen waren. Volgens een bericht van het persbu reau Beuter heeft een woordvoerder van de Fine art and general insuran ce company te Londen, bij welke maatschappij de vier schilderijen verzekerd zijn dat de naam van de eigenaar bij zijn maatschappij bekend is. Hjj bevestigde dat de opgegeven waarde inderdaad ruim een half miljoen is. Van onze correspondent GRONINGEN Op de vee markt in Groningen zag de poli tie dinsdag in een veewagen acht sina.'sappelkisten met vlees staan in een dikke laag mest en be smeurd met de uitwerpselen van de in de veewagen vervoerde die ren. In antwoord op een vraag ver telde de chauffeur van de auto dat de 350 kilo rundvlees die in de kisten zat, was bestemd voor menselijke consumptie. Hij had het vlees meegekregen van een grossier in Leeuwarden om het te bezorgen bij een slager in Scheemda, die het vlees zou ge bruiken voor het maken van ge haktballen voor zijn automaten. De vleeskeuringsdienst keurde het vlees af. Tegen de grossier en de expediteur, die uit Beerta afkomstig is, wordt proces-ver- baal opgemaakt. Alleen verkrijgbaar bij de kapper Forse tube f 1 75 Een product van Indola. AMSTERDAM Een driejarig jonge tje, dat gistermorgen om half negen uit zijn huis in Badhoevedorp was verdwe nen, is elf uur later in het Marnixplant- soen in Amsterdam teruggevonden. Het ondernemende knaapje heeft deze af stand ongeveer tien kilometer waar schijnlijk helemaal per autoped afgelegd. In de loop van de ochtend kwam er bij de politie in Hoofddorp een aangifte wegens vermissing binnen. De blonde en blauw-ogige Reneetje Feijth bleek zijn ouderlijk huis te hebben verlaten. Men had hem in de buurt nog wel met zijn stepje zien spelen maar het kind was' onvindbaar. Men vreesde een ongeluk. Via de radio werd een opsporingsbericht uitgezonden. Een voorbij gangster her innerde zich dat bericht toen zij gister avond tegen half acht in het Marnix- plantsoen enkele kinderen rond een blauw stepje zag staan. Onder hen bevond zich inderdaad de gezochte peuter, die zich even later mon ter en wel naar het politiebureau liet brengen. Toen was het leed gauw ge beden. Het jongetje werd door de kinder politie onmiddellijk terug naar huis ge bracht. Aan zijn dag vol avontuur was een einde gekomen. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Met grote nauwlet tendheid volgen de autoriteiten te Hamburg de dit jaar sterk optredende verschijnselen van kinderverlamming. In Hamburg zelf is inmiddels reeds het eerste sterfgeval geregistreerd terwijl het aantal patiënten een duidelijk stij gende tendens vertoont. Hamburg telt reëds 61 poliopatiën ten. In Beieren, in het bijzonder in het oostelijk deel van Neder-Beieren, schijnt de ziekte zich verder uit te breiden. In het ziekenhuis voor infectieziek ten te Passau bedraagt het aantal we gens kinderverlamming behandelde pa tiënten meer dan honderd. De meer derheid der slachtoffers zijn kinderen doch ook vele volwassenen blijken door de ziekte aangetast. De ziekteverschijnselen in Oost- Beieren zijn tamelijk gelijkmatig over het gehele gebied verspreid. Van de vijf ijzeren longen, waarover het zie kenhuis in Passau beschikt zijn er twee in gebruik genomen. Tot nu toe zijn daar twee sterfgevallen te betreuren. Van onze correspondent BONN. De Westberlijnse burgemees ter Willy Brandt (46) is gisteren door het bestuur van de Westduitse socialisti sche partij (S.P.D.) met een compleet elftal de zg. S.P.D.-Mannschaft, benoemd om de Bondsdagverkiezingen van sep tember 1961 voor de sociaal-democraten te winnen. Het bestuur van de S.P.D, maakt nl. bekend, dat Brandt officieel socialistisch kandidaat voor het bonds kanselierschap zal zijn, dat prof. Carlo Schmid als tweede man den volke zal worden aangeboden en dat daarnaast nog negen andere vooraanstaande socialisten in deze verkiezingsslag een hartig woordje zullen meespreken. De elf De Westduitse sociaal-democratische partijraad benoemde de volgende elf man, die allen in de Westduitse politiek reeds blijk hebben gegeven van prak tische ervaring en die in de diverse deelstaten en te Bonn zelf een min of meer vooraanstaande rol hebben ge speeld: Van onze correspondent KRIMPEN AAN DE LEK. Een felle brand heeft gisteren de houtzagerij van de gebroeders Halewijn in Krimpen aan de Lek in as gelegd. Er is een schade van ongeveer twee ton. Een krantenbezorgster ontdekte de brand om vijf uur in de ochtend. Via de eigenaar alarmeerde zij de brandweer. Voor die er was, werd het hele dorp, dat in diepe rust lag, gealarmeerd. Dat gebeurde met de explosie van een bu- taanfles in de zagerij. De ruiten waren nu verbrijzeld en de ruime toevoer van frisse lucht deed het vuur oplaaien. Kort daarop daverden er weer twee knallen over het dorp. Nu ontploften de benzine tanks van de twee nieuwe vrachtwagens, die in de zagerij gestald waren. Het houten gebouw brandde als een fakkel. De brandweer probeerde het vuur met vele slangen te smoren, maar kreeg pech. De motorspuiten vielen allebei uit. In grote haast heeft het personeel toen een slang op de waterleiding aangeslo ten en gepoogd daarmee de brand te be dwingen. Inmiddels konden brandweerlieden de motorspuiten repareren. Ondanks de tegenslag heeft men kans gezien tien zuur stof flessen op een nabij gelegen scheepswerf tijdig weg te slepen. Ook een vat gasolie werd gespaard. Het Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Het instituut voor stratosfeerkunde in Lindau (Harz) heeft een nieuwe ballonproef uitgevoerd, be stemd voor onderzoek van de kosmische stralen. De ballonvaart is met succes uitgevoerd; men bereikte 'n hoogte van 30 km. De plasticballon had een inhoud van 800 m3. Advertentie gevaar van nog meer explosies was daar mee bedwongen. De zagerij brandde tot de grond toe af. Praktisch de gehele voorraad hout en de twee vrachtauto's gingen verloren. GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEL In Eibergen brandde gistermorgen de meubelfabriek n.v. F. B. Westhof en J. Krabben af. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer het gebouw niet kon behouden. Zij beperkte zich tot het nat houden van de houtvoorraad bij het ge bouw. Ook de inventaris van het gebouw een voorraad hout, gereedschappen en meubels ging verloren. Er is een schade van vijftigduizend gulden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Bij een ontploffing op de eerste etage van een woning aan het Ceramplein in Amsterdam zijn gis termorgen vier mensen gewond geraakt. Een van hen, de vijftigjarige vrouw des huizes, moest met zware brandwonden aan gezicht, armen en benen in het On ze Lieve Vrouwengasthuis worden op genomen. Haar 53-jarige echtgenoot, haar zeventienjarige zoon en een zes tienjarig Duits meisje, dat in het huis Logeerde, liepen lichtere verwondingen op Waarschijnlijk heeft een lekkende bu tagasfles de ontploffing veroorzaakt. Het was omstreeks tien uur toen me vrouw AckermanBakker in haar keu ken een lucifer afstak. Een verschrikke lijke explosie volgde. De binnenmuren van de woning werden aan stukken ge reten en de achtergevel werd vrijwel in zijn geheel naar buiten gedrukt. Tien tallen ruiten in de buurt sneuvelden. Willy Brandt, burgemeester van -l West-Berlijn, de grote tegenstan der van Adenauer voor het bondskanse- liersehap in 1961; 2 Prof. Carlo Schmid, vice-president van de bondsdag te Bonn, uitdruk kelijk door het partijbestuur als tweede man na Brandt naar voren geschoven. Schmid wordt genoemd als minister van buitenlandse zaken na een eventuele socialistische zege; Max Brauer, de burgemeester van Hamburg; George-August Zinn, minister-pre sident van de deelstaat Hessen; Fritz Erler, bondsdaglid en des, kundige op militair gebied; .Dr. Heinrich Deist, bondsdaglid en economisch expert; Fritz Steinhoff, ex-minister-presi dent van de deelstaat Rijnland- Westfalen; Willy Richter, voorzitter van de D.G.B., het algemeen vakverbond van West-Duitsland; 9Wenzel Jaksch, bondsdaglid en vice-voorzitter van de bond van verjaagde Duitsers; hij is afkomstig uit Sudeten-Duitsland; „elftal Kathe Strobel, bondsdaglid en het enige vrouwelijke lid van het Terwijl de heer Ackerman met de jongen en het meisje via de trap naar buiten vluchtte, wist de vrouw door van het balcon in de tuin te springen aan de brand, die onmiddellijk na de ont ploffing was ontstaan, te ontkomen. De brandweer had het vuur binnen tien minuten onder de knie. Men is de hele dag doende geweest om de brokstukken van het vernielde huis te ruimen. Ook in de benedenver dieping van het huis was een ver-c'irik- kelijke ravage aangericht doordat de plafonds instortten. nAlex Möller, leider van de sociaal democratische oppositie in Baden- Württenberg. Niet alles anders De S.P.D. legde er alle nadruk op dat dit elftal niet beschouwd moet worden als een schaduwkabinet. Het vormt alleen een waardige representatie van de krach ten in de partij die door hun persoon lijkheid en prestaties het overtuigend bewijs vormen van het feit dat de S.P.D. een regering kan vormen, ook een rege ring te Bonn. De S.P.D.-ploeg zal in november aan het partijcongres te Hannover worden gepresenteerd. Er is geen twijfel aan dat dit elftal geaccepteerd zal worden. Na de nederlagen tegen Adenauer in 1949, 1953 en 1957 kan de S.P.D. zich het niet meer permitteren met een ietwat kleur loze persoonlijkheid als haar voorzitter Ollenhauer ten strijde te trekken. Men heeft gekozen voor Willy Brandt, niet omdat deze zo'n groot staatsman is dat zal hij nog moeten bewijzen maar omdat hij te West-Berlijn heeft bewezen veel tact en kracht te bezitten en omdat hij op de gemiddelde kiezer (en diens vrouw!) een aangename indruk maakt. Dat is de laatste tijd bij opinie onderzoeken gebleken. Brandt geniet zelfs onder aanhangers van de C.D.U. een grote populariteit. Brandt verklaarde gisteren na zijn benoeming dat ook onder een socialisti sche regering West-Duitsland zal blijven behoren tot de Westelijke gemeenschap pen. Ook zal een socialistisch S.P.D.- bewind er niet op uit zijn de sociaal- economische structuur van de Bonds republiek te wijzigen; Brandt wil „niet alles anders maken, wel, zo mogelijk, beter". BONN (DPA) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren de over eenkomst tussen de Indonesische rege ring en een Oostduitse delegatie over het uitwisselen van consulaten-generaal onheuglijk nieuws genoemd. De Westduitse regering betreurt dat door deze overeenkomst de Indonesische regering zich niet heeft gehouden aan vroegere gedane toezeggingen. Beslis send voor een wijziging in de diploma tieke betrekkingen tussen West-Duits land en Indonesië zou echter een volken rechtelijke erkenning der Russische zo ne m Duitsland zijn. Zo men weet heeft de Indonesische regering zich gisteren gehaast de West duitse ambassade te Djakarta te verze keren dat de uitwisseling van consula ten-generaal geen formele erkenning van Oost-Duitsland inhoudt. Na een aanvaring met de 23.000 ton metende Panamese tanker Esso Switzerland is het nog geen tweeduizend ton metende Libanese vrachtschip Hal cyon dicht bij de Straat van Gibraltar gezonken. Drie man worden vermist. De tanker heeft 26 opvarenden van de Hal cyon aan boord genomen. De aanvaring geschiedde in dichte mist. ARNHEM (A.N.P.) De Vereni ging van zelfbedieningsbedrijven is van mening dat verkorting van de werktijd ook in de detailhandel zal worden ingevoerd. Hoewel deze ver korting veelal de vorm van een vijf daagse werkweek zal aannemen, mag zulks volgens de vereniging, niet lei den tot beperking van de tijdsduur gedurende welke de winkels open zijn. Een rouleringstelsel kan een op lossing voor dit vraagstuk brengen, maar dan moet de winkelsluitings wet in haar tegenwoordige vorm worden afgeschaft. Er dient, aldus de vereniging, gele genheid tot het doen van inkopen te worden geboden op de tijden dat de consument niet werkt, dus ook op za terdagmiddag, in het middaguur en eventueel des avonds. Het inschakelen van de gehuwde vrouw in het produk- tieproces zal door de werktijdverkor- Van onze correspondent LONDEN De Arabische Liga, die er nooit in is geslaagd de eigen moeilijkheden in het Naburige Oos ten bevredigend op te lossen, heeft voor het eerst sinds jaren een zeer grote mate van eensgezindheid aan de dag gelegd bij het steunen van de eisen die de Algerijnse nationalisten stellen. Het verzoek van de Algerij nen om vrijwilligers te sturen voor het Algerijnse „bevrijdingsleger" wordt door alle bij de Liga aange sloten Arabische staten gesteund. De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen zijn in Libanon bijeen geweest en hebben aanbevelingen opgesteld die moeten worden voorgelegd aan de Raad van de Liga, die ze ongetwijfeld zal goed keuren. Of er dan werkelijk vrijwil ligers van de Arabische landen naar Algerije vertrekken om daar aan de strijd tegen Frankrijk deel te nemen, moet men afwachten. De indruk overheerst dat de gehele actie van de Algerijnse en van de Arabische Liga in de eerste plaats is bedoeld om de Franse regering on der druk te zetten. Dat blijkt ook uit verdere aanbe velingen van de Arabische ministers van buitenlandse zaken. Op verzoek van de Algerijnse regering zullen zij een diplomatiek offensief ontkete nen in alle landen waarmee zij po litieke relaties onderhouden. De be doeling is dat er op grote schaal propaganda wordt gemaakt voor het idee van een volksstemming in Al- gerije, te houden onder auspiciën van de Verenigde Naties, waarbij de bevolking zich zou kunnen uitspre ken over de toekomstige status van Algerije. COLOMBO (Reuter) Een le gerpatrouille heeft op de verlaten noordkust van Ceylon achttien lijken gevonden. Een eindje verder arres teerden de militairen drie mannen. De aëhttien doden waren samen met hen en nog vijftien anderen vanuit Malalpadoe in het zuiden van Indie met een boot naar Ceylon ver- trokken om te proberen daar ille- gaal aan land te gaan. De bemanning van de boot had de passagiers met een sloep tot onge veer een mijl voor de kust van Cey lon gebracht en hen op een ondiepe plaats overboord gezet met de bood- schap dat zij verder maar moesten lopen. Toen de mensen het water toch te diep vonden en weer aan boord wil. den klimmen hadden de roeiers hen met roeiriemen van zich afgeslagen en waren weggevaren. Achttien van de 36 mensen zijn al wadende naar de kust verdronken. t Prins Aschwin van Lippe Biesterfeld, de broer van prins Bernhard, heeft gisteravond de Antiek beurs te Delft bezocht. Hij werd rond geleid door de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer. Prins Aschwin is conservator van de afdeling Aziatische kunst van het Me tropolitan Museum in New York. ting nieuwe en sterke impulsen met als gevolg beperkingen van de tijd waar op de huisvrouw vrij is. Dit zal er weer toe leiden dat de mogelijkheid tot het samen winkelen van man en vrouw in een zelfbedieningswinkel of in een koopcentrum waarvoor een appa raat van open winkels ter beschikking dient te staan in de praktijk beperkt blijft tot de zaterdagmiddag en even tueel 's avonds, zo verklaart de vereni ging. Daarnaast speelt het feit een rol dat voor verhoging van de produktiviteit in de detailhandel nieuwe en aanzien lijke investeringen nodig zijn, die slechts rendabel kunnen worden ge maakt bij langere tijden van „open zijn" van de winkels. Voor de inrich ting alleen van de 2000 zelf bedrijven in ons land is 80 miljoen gulden geïn vesteerd. Het rouleringsysteem dat de vereni ging voor ogen staat, zal volgens haar derhalve alleen dan in werking kun nen treden als de ondernemer vrij is te bepalen wanneer en door wie wordt gewerkt. Dit voert de vereniging tot de conclusie dat de winkelsluitingswet zal moeten verdwijnen dan wel gron dig zal moeten worden herzien. Eisenhower over Powers T>' n WASHINGTON (Reuter) Presi dent Eisenhower heeft gisteren in Washington verklaard dat het vooi Amerika onmogelijk was geweest om de boven Rusland neergekomen en in Moskou wegens spionage veroor deelde Amerikaanse piloot Gary Po wers niet te erkennen en de indruk te vestigen dat hij de een of andere avonturier zou zijn die zonder enige reden over Rusland was gevlogen. Op een opmerking dat Powers voor zijn Russische rechters geen enkele kans had gemaakt omdat Amerika al vóór hem had toegegeven schuldig te zijn, antwoordde Eisenhower dat sug gesties dat de regering de vlucht 'van Powers met de U-2 had moeten loo chenen hem onredelijk leken. De Amerikaanse president zei ver der dat hij geen enkele reden zag om te geloven dat hij indertijd geen toe stemming voor de vlucht had moeten geven. CUBA Eisenhower gelooft niet dat de moeilijke situatie in Cuba onherstel baar is. Hij verklaarde bereid te zijn deel te nemen aan een eventuele ont moeting van Zuidamerikaanse rege ringsleiders met premier Fidel Castro, als hij tenminste het gevoel zou heb ben dat een dergelijke ontmoeting nut zou hebben. VERKIEZING Dat er in de verkiezingscampagne voor een nieuwe president wordt ge debatteerd over de Amerikaanse bui tenlandse politiek, vindt Eisenhower niet in orde. Hij denkt echter wel dat het beleid in buitenlandse zaken een be langrijk punt gaat worden in de cam pagne, ongeacht of hij dat nu nehoor- lijk vindt of niet. NIET BELANGRIJK Over het gevaar dat Nixon en Ken nedy zich van de presidentspost zou den proberen te verzekeren door zich als de meest geschikte man voor te doen om stand te houden tegen Kroesjtsjef, zei Eisenhower dat ieder die leeft in de sterke overtuiging dat de wijze waarop hij de Amerikaanse zaak behartigt juist is, op zijn ma nier voortvarend en moedig zal strij den. Hoe die manier is vond Eisenho wer niet zo bijzonder belangrijk. Van onze correspondent SOEST. Brand in paleis Soestdijk. Van deze veronderstelling gingen de brandweercorpsen van Soest en Baarn gisteravond uit, toen hun paraatheid werd getest. Met loeiende sirenes gingen de vier brandweerwagens van Soest en de twee van Baarn naar het paleis Jhr. mr. C. Dedel. de intendant van het pa leis, had van de afwezigheid van de koninklijke familie gebruik gemaakt om deze oefening op touw te zetten, een oefe ning die ruimschoots heeft bewezen dat de brandweermannen van Baarn en Soest „hun paleis tegen brand kunnen be schermen. Eén brandweerauto trok vooral grote belangstelling: de nieuwe brandweerwa gen van Soest de grootste hogedruk- 2?nnnSpuA van Nederland. De auto heeft 45.000 gulden gekost. maanden geleden is de brandweer- ga 1 age van Soest, met daarin de vorige hogedruk-nevelspuit afgebrand. Elf maan den is op deze nieuwe spuit gewacht maar de garage is nog niet herbouwd' meuwe. spmt zou onderdak krijgen van gemeentewerken. Die garage hlfoï evenwel dertig centimeter te® kort te z!fn Voorlopig zal de auto daarom onder zei?-' doeken naast het politiebureau staan vei lig hoopt men voor de nvmi vor'ig^aar ^eTara ge™ordt aangenomen, stoken? 8 rage In brand hee« Se- De bekerwedstrijd Zwartemeer— Quick, die vorige week werd uitgesteld. spef:'S3-3V°nd geëindigd 111 een gelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5