SANERING VAN POLEN IN YERSEKE Stallen de Dobbelaere noemen liever man en paard niet Europese conferentie I.C.C.C. is gisteren uiteengegaan Schilderachtige molen wordt gerestaureerd niet bij de horens Zeeland in Den Bosch weer rijk vertegenwoordigd Ros „verdwijnt", maar inschrijvingen nemen toe Resolutie over Bijbel KWALITEIT Wereldraad wil Kongo helpen KRACHTBRON Concours-hippique in Heinkenszand uitgesteld Pruimenseizoen afgelopen Hoge prijs voor consument Jongens geen meisjes-, meisjes geen jongens namen Internationale botsing KANTONGERECHT MIDDELBURG Tuinder vatte zijn koeien Maand celstraf voor mosselvissers TWEEDE BADRIT IN DOMBURG VERREDEN Aanbesteding van verhoging zeedijk Expositie in raadszaal St. Anna ter Muiden Donderdag 25 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Polen, de oudste wijk in de ge meente Yerseke, valt onder de slo pershamer. Wij hebben het al eer der opgemerkt, het is geen overbo dige luxe, dat de sloop werkelijk heid wordt* Een voor een worden de huizen met behulp van het mo dernste materiaal, met de grond gelijk gemaakt. Nou ja, huizen, het waren voor het grootste deel onbe woonbare krotten. Bovendien ontbreekt in ruime ma te de mogelijkheid tot ontwatering. Het terrein ligt veel.te laag. Na dat de huizen gesloopt worden zal als eerste karwei de ophoging van dit terrein aangepakt worden. Het aloude Polen verdwijnt ech ter niet uit de geschiedenis. Een nieuw Polen ligt in het verschiet: Ruime woningen en brede straten. Polen wordt gesaneerd, zoals dat tegenwoordig heet. Het gemeentebestuur heeft met voortvarendheid enkele jaren ge werkt aan de voorbereiding van een saneringsplan. De arbeid werd beloond: In het voorjaar werd de goedkeuring voor uitvoering van het plan verleend. Energiek werd aan de sanering van Polen gewerkt. Welhaast aan de lopende band kocht de gemeente de oude panden in Po len aan, waarbij veel medewer king van de huiseigenaren werd on dervonden. Tot nu toe zijn er 35 woningen aangekocht. In het saneringsplan is ruimte ge reserveerd voor een 40tal wonin gen. Daarnaast zijn vier straten ge projecteerd. De acht woningwetwo ningen, die de gemeente Yerseke dit jaar kreeg toegewezen, zullen in het nieuwe Polei! gebouwd wor den, het eerste begin van een nieu we woonwijk in Yerseke. IJZENDIJKE Dicht tegen de Belgische grens,, beschermd door prachtig geboomte, ligt de hofstee van de uit catalogi zo be kende Stallen de Dobbelaere. Een boerderij van het type, dat U to taal doet vergeten dat U in Zee land bent. Het exterieur doét sterk Italiaans aan, maar, het sappige Vlaams dat op het erf wordt gesproken, brengt U on middellijk weer met beide benen op de grond. „Ik ben een ras- Zeeuws-Vlaming", zegt de heer De Dobbelaere, een kwiek ge drongen kerel, „en dat zal ik blij ven ook!" Gelukkig maar, want de IJzendijkse landbouwer, die in Zeeland de naam geniet een der grootste paardenfokkers te zijn, is een niet meer weg te den ken figuur geworden op de jaar lijkse tentoonstellingen van de Koninklijke Vereniging „Het Ne- dëïlari'dse'Trekpaard". Elk jaar weer zorgt de heer De Dob belaere bovendien ervoor, dat Zeeland in de prijzen valt. Is het niet met merries, dan is het met hengsten. Overigens laat de IJzendijkse boer zich ten aanzien van de aanstaande ex- positie in Den Bosch beslist niet uit zijn tent lokken. ,,U kunt aan mij vra gen of een van mijn hengsten met de eerste prijs zal gaan strijken, ik zeg het lekker toch niet. Die jury-leden zijn ook geen domme kerels, zie je. We zul len het wel zien als het zover is". Van een medewerker WOUDSCHOTEN. De Europese evangelische conferentie van de ICCC die deze en vorige week op Woudscho- ten bij Zeist is gehouden, is gisteren uiteengegaan. Een week lang hebben de deelnemers zeer vele lezingen aange hoord, waarvan wij verschillende vori ge week hebben vermeld. De meeste overige bevatten niet veel nieuws, al was er een uitstekend, scherp onder- scheldend en toch teer-bewogen referaat bij van prof. dr. S. U. Zuidema. Voor nieuws waren de aanwezigen trouwens niet geokmen, veeleer voor onderlinge opscherping van het geloof en voor een moed grijpen door het ontmoeten van de broeders. De aanhangers van de ICCC vor men namelijk voor het grootste deel minderheidsgroepen in hun eigen kerk. Kerken als de Christelijk Gere formeerde in ons land, die zelf recht streeks bij de ICCC zijn aangesloten zijn er niet veel en van een Europese raad van christelijke kerken kan geen sprake zijn. In Amerika is dat anders: daar kan men zich wel als raad van kerken organiseren. In het oude we relddeel blijft het bij een organisatie van personen. Op de conferentie in Woudschoten zag men vrije evangelischen uit Wuppertal, baptisten uit Frankrijk, afgevaardigden van groepen, verenigingen en enkele kerken uit de Skandinavische landen, België, Schotland, Ierland en Engeland en natuurlijk uit ons land leden van de Gereformeerde bond in de Hervormde kerk, vrije evangelischen. vrijgemaak- ten, gereformeerden en uiteraard chris telijk gereformeerden Hongarije De verschillende afgevaardigden heb ben over de kerkelijke situatie in hun vaderland verteld. Veel aandacht kreeg daarbij ds. A.G.V. Almassy, uitgeweken uit Hongarije en thans geestelijk ver zorger van Hongaren in de omgeving van München. De leiding van de Hongaarse gere formeerde kerk, zo zei hij, sympathi seert met het communisme. Vredespre- dikers verkondigen een communistisch getint evangelie. De aanvankelijke tole rantie van de communisten tegenover de hervormden men was van meet af fel tegen de R.k. kerk aan het age ren is later omgeslagen in vervol ging. Tegenover de communistisch gere geerde kerk is het kerkvolk onver schillig geworden. Wel is er een be weging van kerkleden, die in huissa menkomsten als „kerk in de catacom ben" fungeert. Als zovele andere sprekers op deze conferentie keerde ds. Almassy zich fel tegen de wereldraad, die de „commu-l ken. nistisch besmette" bisschoppen van de Hongaarse hervormde kerk als wettige vertegenwoordigers van die kerk be schouwt. Ds. Almassy vond dat de to lerantie wel wat te ver doorgevoerd wordt. We moeten eens een eind maken aan dat te tolerant zijn, zei hij. Chili Voor hulp aan de getroffen kerken in Chili heeft de ICCC een eigen hulporga nisatie opgericht, zo vertelde de voor zitter van deze raad, dr. Carl Macln- tire. Hij deelde mede, dat de ICCC meer contacten heeft met de Chileense christenen dan de Wereldraad en dat dat de reden was waarom deze inter nationale hulpverlening op touw was ge zet met als eerste resultaat de stichting van een weeshuis waar een kleine hon derd wezen zijn opgenomen. Er is reeds anderhalf ton bijeengebracht. In een resolutie heeft de conferentie een verklaring afgelegd over de inspira tie van de Bijbel. Deze constateert dat onder het mom van een evangelische houding tegenover de Schrift een ver kapte onrechtzinnigheid optreedt, die zich aan het oordeel van eenvoudige ge meenteleden onttrekt door het veelvul dig gebruik van bekende termen, maar die in feite het fundament van de kerk vernietigt. Eigen nieuwsdienst ST. ANDREWS. De Wereldraad van Kerken zal zijn leden oproepen tot geldelijke steun voor directe hulp en hulp op lange termijn in Kongo. Het gaat om onmiddellijke steun met me dische krachten en op het gebied van opleiding. Daarna denkt men aan een programma voor opleiding in de tech nische sfeer. Interchurch Aid maakte bekend, dat het direct uit een noodfonds 25.000 dol-» lar zal beschikbaar stellen aan de Kon golese christenraad. Namens de Internationale zendings raad en de Wereldraad zijn vorige week enkele kerkelijke leiders naar Kongo ge weest. Zij hebben gesproken met lei dinggevenden uit de kerk, de zending en het goevernement. Daarbij is de na druk gelegd op de dringende noodzaak om in Kongo een zendingsstaf te her stellen als een soort bouwskelet dat op den duur volgebouwd kan worden bij een meer normale terugkeer van de zending in Kongo. 0 De busjescollecte ten bate van „Kinder- zorg" te Middelburg heeft in Oosterland de som van 74,15 opgebracht. Mej. Adrie Hage, oud-inwoonster van Oosterland en werkzaam als telefoniste op het postkantoor slaagde te Rotterdam voor de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak nuttige handwer- denfokkerij in stamboekverband wordt dan ook met grote toewijding beoefend. De komende tentoonstelling in Den Bosch zal daarvan weer het bewijs zijn. De heer J. J. Cappon uit Goes, sekre- tariis van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", zegt met betrekking tot ,,Den Bosch" zeer opti mistisch te zijn. ,,Het neusje van, de zalm zal er weer te zien zijn. Op het ogenblik zijn bij het hoofdbureau van de vereniging in Den Haag 467 inschrij vingen binnen, zes aangiften meer dan vorig jaar en zelfs 50 meer dan in 1958, en dat terwijl beweerd wordt dat het paard verdwijnt. De heer Cappon geeft ons ook een inzicht in de onderverdeling van het aantal landelijke in schrijvingen: 89 hengsten, waar van 31 twee-jarigen en 17 drie jarigen, 61 oudere merries met veulen, 49 vier- en vijf-jarige merries, 78 drie-jarige merries, 56 twee-jarige merries, 7* bijzon dere hengsten, 8 vierspannen van één eigenaar en 5 fokgroepen. De sekretaris verwacht, dat er ook. dit jaar weer een behoorlijke Zeeuwse inzending zal zijn, die tenminste gelijk is aan die van vorig jaar. De Dobbelaere is dezelfde gebleven in al die jaren. Hij blaast niet hoog van de toren na de successen die hij op de andere tentoonstellingen van „Het Trek paard" heeft bereikt. Hij spant zich al leen maar in om de kwaliteit van de door hem en zijn talrijke knechts gefok te en verzorgde paarden nóg beter te maken. Het is zijn beroep, maar óók zijn hobby. Zijn paarden zijn hem alles al vraagt de boerderij nog andere din gen van hem. Hij heeft ook de zorg voor een groot landbouwbedrijf. Ook dit jaar zal de heer De Dobbelae re dus in Den Bosch weer van de partij zijn. Samen met zijn „concurrent" Tim merman uit Kattendijke, die eveneens een telkens terugkerend prijswinnaar is. Maar het welke dieren de IJzendijker komt? „Dat is en blijft een geheim tot 13 september. Dan zult U kunnen zien welke paarden uit deze wei bekroond zullen worden!" Ondertussen steekt de Zeeuws-Vlaam- se paardenkenner bij uitstek zijn me ning over de evolutie van het paard in Zeeland niet onder stoelen of banken. .,Het aantal paarden wordt minder in <ons gewest en dat is jammer, want het zijn zulke prachtige dieren. Je hebt er zoveel pleizier van!" Inderdaad, de paardenstand vermindert geleidelijk aan. ook in Zeeland, al is de achteruit gang in onze provincie nu niet direkt zo sterk merkbaar. Er zijn delen van Ne derland, waarin men als 'het ware „da gelijks" minder paarden ziet. Steeds meer dringt de tractor naar voren. De boer van tegenwoordig en dat is be grijpelijk moet scherp nagaan hoe hij zijn bedrijf zo rendabel mogelijk kan leiden. Rationalisatie, besparing en bezuiniging zijn daarbij het devies. Uit vergelijkende proeven is bij her haling gebleken, dat op vele bedrijven in ons land het paard de voordeligste krachtbron is. Het kan bovendien, door de fokkerij, nog instaan voor een be langrijke neveninkomst. Maar dan moet bet toch een goed paard, om een deskundig woord te gebruiken, stam- boekpaard zijn. De rationele trekpaar- HEINKENSZAND. Naar wij verne men is het concours-hippique, dat aan staande zaterdag in Heinkenszand zou worden gehouden, uitgesteld. De datum van dit grote Zeeuwse paardenfestijn is nu bepaald op zaterdag 10 september. Met dit uitstel is een verzoek ingewil ligd van de boeren, die momenteel moeite hebben met het binnenhalen van de oogst. De grote regens van de laat ste tijd hebben uitermate belemmerend gewerkt op de oogstwerkzaamheden. De landbouwers zagen bijna geen kans de oogst binnen te halen. Zij hebben nu om veertien dagen uitstel gevraagd. Nog steeds komen er elke dag pruimen op de Zeeuwse fruitveilingen, maar de dagelijkse hoeveelheden zijn niet groot eti het zal niet lang meer duren of het pruimenseizoen. 1960 behoort weer tot het verleden. Over het algemeen is het een seizoen geweest met een matige kilo-opbrengst en met hoge prijzen. Hierdoor kunnen de meeste telers redelijk tevreden zijn over het resultaat en hebben de consu menten meestal hoge prijzen moeten be talen voor dit zomerproduet van de Nederlandse fruitteelt. Op het ogenblik zijn het de Reine Victoria en Reine Claude d'althan die de belangrijkste ras sen zijn bij de -aanvoer. De Reine Vic toria is vele jaren achtereen het voor naamste ras geweest van de Zeeuwse pruimenteler. Het is rijp in de tweede helft van augustus. De laatste jaren heb ben de vroege rassen zoals Czar en On tario echter een grote opgang gemaakt. Daarom speelt de Reine Victoria nog maar een ondergeschikte rol. Niettemin is het een ras met vele goede kwali teiten. Zowel de consument als de fa brieken hebben ze graag en hierdoor ds ook te verklaren dat de kwaliteit duur werd betaald in de laatste tijd. Goede Reine Viictorio deedi regelma tig van 0,90 tot 1,1'5 per kg. Een ander belangrijk ras van ogenblik is de Reine Claude d'Althan. Vooral België toont grote interesse voor deze pruim en in het midden van deze week betaalde men hiervoor tot 1,30 per kg. Voor de kwekersis het geen -gemak kelijk seizoen geweest. Tengevolge van de aanhoudende vele regen scheurden -cle vruchten zeer vlug. Het percentage gescheurde vruchten is dan ook belang rijk groter geweest dan in normale jaren. Ook deze waren echter duur want als de kwaliteit van de gescheurde pruimen nog enigzins redelijk was, werd toch al te vlug 25 tot 35 cent per kg. betaald. Een prijs die in vroegere jaren nauwe lijks werd betaald voor de goede kwali teit. Naamgeving in het geding MIDDELBURG. Het is in sommige plaatsen van Zeeland niet ongebruike lijk bij het geven van een voornaam aan jongens tevens een meisjesnaam toe te voegen. Ook het omgekeerde ge beurt soms. Aan deze gang van zaken zal nu een eind komen, daar de offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg zich op het standpunt gesteld heeft dat aan jongens; jongensnamen en aan meisjes meisjes namen moeten worden gegeven, kenne lijk met de bedoelig om te voorkomen dat men uit de voornaam van een per soon niet meer zal kunnen opmaken of het een jongen of een meisje c.q. een man of vrouw betreft. De ambtenaren van de burgerlijke stand in de provin cie zullen dus in de toekomst, willen zij zich geen vervolging op de hals ha len. meisjesnamen voor jongens en jongensnamen voor meisjes moeten weigeren. MIDDELBURG. Een botsing van internationaal karakter had gistermor gen om tien uur plaats op de kruising Poelendaele WegBaarsjesstraat. Een Engelse personenauto, bestuurd door J. J. W. uit Cheshunt, Herts, verleende geen voorrang aan een van rechts aan komende Duitse auto. Een botsing ont stond, waarbij beide wagens beschadigd werden. De Duitse bestuurder, E. Z. uit Homberg, werd licht aan het voor hoofd gewond. 0 Het ouce antieke orgel van de school met de Bijbel te St Annaland is geheel geres taureerd en doet thans weer dienst bij de be geleiding van de zang der kinderen. Voor de verloting ten bate van de Korf balvereniging „De Stormvogel" zijn duizend loten verkocht. WESTKAPELLE. De pitto reske oude korenmolen die met zijn machtige wieken het land schap rond Westkapelle zo domi neert, is ondanks de hechte en stoere indruk die hij vanuit de verte maakt, toch dringend aan restauratie toe. Reeds meer dan een eeuw heeft hij schijnbaar on wrikbaar stormen, overstromin gen en oorlogen getrotseerd en vele molenaarsgeslachten zijn in die tijd reeds gekomen en weer heengegaan, doch tenslotte heeft hij de knagende tand des tijds niet meer ten volle kunnen weer staan zodat de kap nu in een vrij desolate toestand verkeert en gaanderij, schoten en lange spruit eveneens vernieuwd moeten wor den. De heer Roelse, de tegenwoor dige eigenaar, vertelde ons iets van de veelbewogen en interes sante geschiedenis van de molen. Op 23 mei 1825 richtten drie onderne mende jongemannen van vijftien jaar een vereniging „Fonds tot heil van jon gelingen" op, welke vereniging in 1852 het initiatief nam tot de stichting van de korenmolen „De Noorman" genaamd. Later bleek dat dit de allereerste vorm van coöperatieve samenwerking is geweest. Om meer leden te krijgen besloot men een eigen taal in te voe ren, hetgeen inhield dat er tussen alle lettergrepen een p gevoegd werd. Daar de vereniging te kampen had met financiële moeilijkheden zocht men naarstig naar middelen om aan kapitaal te komen. Men ging toen over tot het volgende systeem: Van de 13 gulden die in kas was werd een koe gekocht, die men aan een geschik te dijkwerker in bruikleen gaf. Nadat de koe van zijn derde kalf was afge molken keerde ze weer als kapitaal en rente aan het fonds terug. De zaken gingen zo voorpoedig dat na verloop van tijd reeds dertig dijk werkers in het bezit waren van een koe en het fonds naar nieuwe expansiemo gelijkheden zocht, die zij o.a. vond in het verkopen van brandstof en het bou- MIDDELBURG Openbare dronken schap werd een grondwerker uit Middel burg M. H. de L, verweten. Op 24 juni had hij in kennelijke staat op de Ka- naalweg en Stationsweg gelopen, waar bij zijn slingerende gang de aandacht van de politie trok. „Per trein kwam ik van mijn werk en in de restauratiewa gen hadden zij geen koffie, dus heb ik maar een paar biertjes genomen. Ik loop trouwens moeilijk, want ik heb last van eksterogen en eéltknobbels." De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, zei: „Toch zegt de politie, dat u wartaal sprak en uw adem naar al cohol rook." De zaak werd tot 5 ok tober aangehouden. Tot een boete van 25.of vijf da gen hechtenis werd een opperman uit Lewedorp, P. M., veroordeeld conform de eis van de officier van justitie, mr. T. Lebret. Hij had met zijn bestelauto op 29 maart op de Langevielesingel geen voorrang verleend aan een van rechts de Oude Koudekerkseweg afko mende personenauto, waarna een bot sing volgde en beide wagens werden be schadigd. M. verklaarde dat het zicht slecht was door regen en had trouwens geen signaal gehoord. De officier vond het kruispunt in kwestie niet moeilijk en meende dat verdachte niet goed uit gekeken had. Wie tegen wie? Aangehouden tot 5 oktober werd de zaak tegen J. W., metaalbewerker uit Souburg, die op 2 mei op de Oost-Sou- burgsevveg met zijn bromfiets naar links uitweek op het moment dat een bestelauto hem inhaalde. Een botsing ontstond, waaruit schade voor de auto voortvloeide. W.'s lezing van het geval was: „Ik reed met een kollega naar huis. Bij de brug was er maar plaats voor één, daarom reed ik schuin achter hem. Na de brug gepasseerd te zijn, vermeerderde ik mijn snelheid om weer naast hem te komen rijden. Op dat mo ment werd ik door de auto aangereden. Ik heb de auto niet gehoord of gezien." De als getuige verschenen chauffeur van de bestelauto, A. C. van D. uit Souburg, zei dat hij zijn klaxon ge bruikt had. Hij verklaarde verder: ,,Er was ruimte genoeg om te passeren. Mijn wagen was voor driekwart de bromfiets gepasseerd, toen W. ineens naar links uitweek en tegen mij op reed." De kantonrechter: „Wie is nu tegen wie opgereden?" W. zei nog: „De auto is te dicht ge passeerd en had waarschijnlijk een te hoge snelheid". Een tuinder uit Hoedekenskerke had zijn koeien laten lopen op met erwten en gladiolen bezaaide percelen in Baar land. Dit gebeurde in twee gevallen in de maanden juni en juli. De P.'s verweer luidde: „Die kinde ren van een van de eigenaren, Van 't W„ zijn de schuldigen. Zij maken steeds mijn koeien los." Mr. Moolenburgh zei: „Waarom hebt u dan niet met de vader gepraat?" Dat had De P. ook wel, maar zonder resultaat. De officier vond, dat in een geval, waarbij de koeien over het draad tus sen twee percelen waren gekomen, de schuld moeilijk bij kinderen te gaan zoe ken. „Dat lijkt mij voor volwassen cow boys al een hele toer," zei hij. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. MIDDELBURG. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in veertien dagen geleden gehouden strafzaken. Twee vissers uit Philippine, de gebroe ders J. P. R. en F. R., werden ieder wegens diefstal van mosselen in perce len onder Biervliet veroordeeld tot één maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de mosselkorren en te ruggave van de opbrengst van de ge stolen mosselen aan de perceeleigenaar. Een chauffeur uit St. Annaland, die onachtzaamheid bij het besturen van zijn vrachtauto werd verweten, waar door bij St.-Philipsland een botsing ont stond met een personenauto en inzitten den zwaar lichamelijk letsel opliepen, werd tot f 150 boete of dertig dagen hechtenis veroordeeld. De rechtbank vernietigde in eerste in stantie een vonnis van de kantonrechter in Zierikzee van 25 of vijf dagen, welke een tractorchauffeur uit Dreischor en een landbouwer uit Zonnemaire werd opgelegd. Op andere gronden werd ech ter overtreding van de jachtwet door het eierenzoekende tweetal bewezen ge acht en veroordeelde de rechtbank ieder opnieuw tot een geldboete van 25 of vijf dagen. DOMBURG Onder grote belangstel ling werd maandag de tweede badrit van dit seizoen verreden. Aan het eve nement dat door de motor- en autoclub „De Zeeuwen" uit Middelburg werd ge organiseerd, werd door 46 inschrijvers deelgenomen. Het parcours van de zoge naamde kruispuntenrit, waarbij op drachten in de vorm van situatieteke ningen werden verstrekt, was 44,5 km. lang en uitgezet in de omgeving van Domburg. De gemiddelde snelheid was 30 km. Aan de finish, die bij het badpaviljoen plaatsvond, werd door burgemeester mr. W. J. E. Crommelin waardering uit gesproken voor de goede organisatie en het slagen der beide ritten. Hij sprak de wens uit, dat de badritten een jaar lijkse traditie mochten worden. De uitslag was: 1. mevr. De Boer, Dom burg, 7 strafpunten. 2. J. Provoost, Domburg, (bromfiets), 7, 3 F. Ten Cate, Domburg met 9, 4. Herbert Lower Krefeld, 10, 5. N. H. J. Pastoor, Eindhoven, 11, 6. Nuyten, Breda, 12. 7. H. Goedhart Domburg, met 12. 8 A van Bruggen, Domburg met 14. 9. JStruijck, Oosterhout met 15. 10. Kitty Vaandrager, Domburg met 18, 11. D. Schondorff, Erkelenz met 19, 12. De Charro, Tilburg met 20, 13. M. van Ballegooyen de Jong, Wassenaar met 20, 14. W. Brand, Domburg met 22, 15. mr. R. Truin, Domburg met 24, 16. Mevrouw Hols- boer, Domburg met 25, 17. P. W. Verhage, Domburg met 26, 18. Mevr. Westpalm van Ho ven, Domburg met 28, 19. H. G. Bessem, Domburg met 36, 20. Lorenz, Aken met 45. GOES. Namens het bestuur van het waterschap „De Breede Watering van Zuid-Beveland" is aanbesteed de verhoging en verzwaring van de zee dijk bij Hoedekenskerke over een lengte van 2300 meter. Dit object wordt uitgevoerd in het kader van verhoging der zeedijken op Delta-niveau (8 meter boven N.A.P.). Momenteel heeft de dijk een hoogte van 5.30. met een betonnen muurtje van 80 cm hoog. Na de vol tooiing van het werk zal de voet van de dijk een breedte hebben van 56 me ter. In de „oude toestand" was dit cir ca 30 meter. Er waren niet minder dan 24 inschrij vingen. De laagste was de C.V. gebr. Van 't Verlaat te Hardinxveld voor de som van 1.759.000. De andere inschrij vers waren: R. Bolt je en Z.N. N.V., Zwolle 2.175000; NV C J v. d Hoeven, Den Haag 2175.000; D Blankevoort en Zn N.V., Bloemendaal 2.093.000; N.V. gebr. Van Oord, Werken dam 2067.000. S. A. Sanders aannemings- bedr. NV; Rijswijk 2.060.000; N.V. aanne mingsmij. Hillen en Rossen, Amsterdam 2.035.000; N.V. Mij. aanneming Waterbouw werken v.h. A. Hofman, Haarlem 2013.000; Amsterdamse Aannemingmij NV., Den Ha,ag 2.005.000; Hollands Aannemingsbedrijf Za- nen en Verstoep N.V., Den Haag ƒ1.998.000; fa. gebr. Hakkers en fa. G Scheemers en Zn, Werkendam en Nieuwendijk 1.982.000; J. de Oude en K. T. de Oude, Biervliet 1.975.000; N.V. Baggermij. Holland, Har dinxveld 1.973000; NV. Zandtransportmij., Breda 1.965000; NV. aannemings- en han delsbedrijf Van Oord, Werkendam 1995.000; Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V., Rotter dam 1.923.000; fa. J. D. Janse, Middelburg f 1.918.000; NV. Transport- en Aannemings- bedr. v.h. K. Barendregt, Den Haag 1.904.000; fa. gebr. Gedof, Serooskerke (W.) f 1.897.000; Baggermij. Dirk Verstoep N.V., Den Haag 1.895.000; N.V. A. J van Haaf- ten, Den Haag 1875.000; N.V. aannemings- bedr vh fa. T. den Breyen van den Bout, Aerdenhout 1.895.000; Van Hattum en Bian- kevoort N.V., Beverwijk 1.820.000; Aanne mingsmij. Jac. G. van Oord NV., Utrecht 1.789000 ST. ANNA TER MUIDEN. Ook de ze zomer vindt in het vroegere stadhuis een expositie plaats van de bekende Ne derlandse impressionistische schilder Jos But en de Belgische beeldhouwer en schilder Raymond baron de Meester de Betzenbroeck. Ongeveer vijftienhon derd bezoekers hebben deze door de stichting „St. Anna ter Muiden" geor ganiseerde tentoonstelling bekeken. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen 23-8 Bel. Scaldis, 24-8 Margrete Robert, Eng. Service. Gepass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 23-8 Progress, Straat Cumberland, Prins W. v. Oranje, 24-8 Maashaven, Willy Colet te, Lyra, Anna Elisabeth; gepass. naar Zee (Ned. Schepen) 23-8 Leliegracht, Kastanjesingel. Caltex Delfzijl, Alpherat; Zeevaart, Hydra, 24-8 Appingedam, Vij gendam, Steenbergen, Oranjefontein. 0 Piet Capelle Cz uit Oosterland is be noemd tot aspirant-schrijver ten kantore van de inspectie der registratie en successie te Zierikzee. wen van een tweede molen, hetgeen echter dermate de naijver van een deï ingezetenen opwekte, dat hij ijlings eveneens een molen bouwde zodat West kapelle zich binnen vijf jaar in het rij ke bezit van drie molens kon verheu gen. Er is weinig bekend over de geschie denis van de „Noorman" in de negen tiende eeuw. In 1912 nam de vader van de tegenwoordige eigenaar de molen over van Hubrecht Minderhoud, waar na hij direct grondig gerestaureerd werd. Op de fatale oktoberdag in 1944 werden twee van de drie molens geheel verwoest, doch de oude „Noorman" overleefde de strijd en hield de wieken fier omhoog temidden van het oorlogs geweld. De „Fondsmolen" zoals hij ge noemd werd liep wel enige scheuren op doch bleef verder behouden. Hoewel Zeeland meermalen met overstromin gen te kampen gehad heeft, heeft er slechts eenmaal zestig cm water in gestaan. De molen werd na de oorlog weer provisorisch opgelapt met oude balken die uit zee aanspoelden. Toen de heer K. Roelse in 1947 de „Noorman" overnam van zijn vader kreeg hij van de vereniging „De Hollandse Molen" een brevet, uit erkentelijkheid dat hij zo lang op de wind gemalen had, doch daar het opknappen van de molen veel te veel geld zou gaan kosten besloot de heer Roelse in 1954 mede uit economi sche overwegingen over te schakelen op elektriciteit. Daar de molen slechts een van de zeer weinige overgebleven gebouwen is, wordt er veel moeite gedaan om hem te behouden, hetgeen echter betekent dat hij binnen de kortst mogelijke tijd gerepareerd moet worden. De kosten van de reparatie van deze stenen balie molen zullen 18.000 bedragen, doch daar er van gemeentewege subsidie is aangevraagd bij rijk en provincie en „De Hollandse Molen" eveneens een bijdrage zal leveren, bestaat goede hoop dat Westkapelle zijn „Noorman", die als een fiere wachter boven het dorp uittorent, zal kunnen behouden. MARKffURinn 1 N MIDDELBURG, 24 aug;. Eerstelingen bonken 1115, groten 1015, bintjes bon ken 1011, groten 78, appels james grieve h 1 80-85 32—35, 75-80 31—35, 70- 75 31—39, manks codlin h 1 65-70 20—24, 60- 65 1822, 55-60 1721, zigeunerin h 1 75-85 26—32, 65-75 28—32, 60-70 25—28, early victo ria h 1 70-80 19—23, 60-70 16—21, tomaten a 3539, b 3542, c 2631, peren: Clapp's favourite h 1 65-75 34—43, 55-65 36—38, jut- tepeer h 1 55-60 61,50-55, 50-54, 4-50 38—43, pruimen: reine claude d'althan 64103, rein a claude verte 100113, reine victoria 52S'l, jefferson 60 101, belle de louvain 5177, bra-» men per doos 21—31, kas perzik per stuk 8— 27, druiven 157188, suikermeloenen 62118, ananas meloenen 8—99, net meloenen 39— 79, bloemkool 4 per kist 3264, 6 per kist 2653, 8 per kist 2032, sla 322, komkom mers a 8—23, b 8—19, c 8—14, andijvie 7— 13, spinazie 17—32 sav. kool 7, rode kool 4 7, prei 814, postelein 1231, waspeen 10— 18, bospeen 1017, boskroten 49, snijbonen 3273, dubb. princessen 36—69 pronkbonen 3148. VEILING TERNEUZEN. Sla 5.40—16.20: bloemkool 1040, groene komkommers 8—16, witte komkommers 8—12, meloenen 29—72, selderij 57, peen 10, kroten 45, aardappe len: barima 11 9.30—11.40, meerlanders 1 11.30, eerstelingen bonken 13.30—15, 1 11.50— 11.60, bintjes bonken 15.60. 1 6—11.60 eigen heimers 1 13—14, 2 11.50, andijvie 15—25, stok- snijbonen 28—42, princessebonen 31—50, sabo 25—44, rode kool 7—8, sav. kool 7—9, witte kool 4, prei 28—41, rabarber 5—9, tomaten a 4252, b 55, c 30—36, uien 2—10, waspeen £3—18, pruimen: belle de Louvain grof 71 ^ofï3n 50—65, reine victoria grof 75—77, 2 43 —73, reine claude grof 71, boeren witte fijn 69—73, druiven 176—1.92, bramen per doos yaE. 250 gr- 2 1214> appelen: manks codlin I 70;80 22, 60-70 21.60, 2d 13—14, 3 grof 18— 19, fijn 1223, kroet 13, james grieve 1 80 oo"~^8,75' 34—41.70, 3436,11; 80; 31.75 30.70 33; 3 grof 3640, fijn 1930, kroet 20, zigeu nerin grof 22, early victoria 3 fijn 17—20, ;y *fT.-an„ e w- 1 62, Peren: clapp's favourite \J5'l5 3241, 60-65 30-37.55-60 32,11; 65-75 30—35, 2d 25—3L 3 grof 31—36, 3 fijn 23—29, £roe 25» Precose de trevoux 1 36, juttei1 3 grof 30. 1 oS™AYEI?ISSE, 24 aug. Eigenheimers 9— 12.70* bonken 8, voer 2.50, bintjes 1 9.30—10, 2 4—6.90, bonken 19—54, aanvoer 45 ton uien 40-7o 10.44—10.70, drielingen 13.60, picklers 12.50. Aanvoer 45 ton. ST. MAARTENSDIJK, 24 aug. Eigenhei mers 1 11—12.30, 2 9.45—11, drielingen 5.10 bintjes 1 8.509.66, 2 7.50—8.50. bonken 20.06 voer 2.73, aanvoer 70 ton. THOLEN, 24 aug. bintjes bonken 18 70 gewone 8—8.60, zieke bintjes 5. witte eigenheimers bonken 8.50, gewone 11 10—1'> koopmans blauwe 8,53, kriel 2.77, aanvoer 37 ton. KRABBENDÏJKE. 24 aug. dubb. pr. bo- lL4o7A 33, 3ames grieve 1 90-95 2a'%"5? 3°—80'85 32.75—80 35,70-75 36,11 85- 90 26,80-85 29,75-80 33.70-75 36. 111 grof 14— 28» 9—19 kroet 11—17, val 10. manks codhn 1 70-75 24,60-70 18.11 d 10,11 grof 3, £JN kroet ,9 tydeman e.w. 1 Hl grof 3?~48, fijn 16—20, kroet 8 clapp's favou rite 1 65-70 34,60-65 32, br. da'manlis 111 grof 23 fijn 20, kroet 14, verpakt fruit i2T.es„ S™eve 1 90-95 33—34, 85-90 38—39 St8?, 75"80 39"54' ™-75 40~11 85- k 35,75-80 36.70-75 30, tvdeman e.w L i!?— 85-90 82-88,20-85 85-75-80 88 - 90, 70-75 0—81.65.7 70. BERGEN OP ZOOM. 24 aug. - andijvie 7—11, bloemkool 10—55, bospeen 10—17, was peen 7—10, prei 10—17, sla 10—28, stamboon dubb. pr. 37—52, staakpr. 25—53, snijbonen 25—49, komkommers 8—17, tomaten 20—55. sav. kool 7—8, rode kool 4,55, witte kooi 4—5. spinazie 1013, kroten 69. pruimen reine claudes 52122, reine victoria 35118 peren: clapps 29—42. juttepeer 33. precose de trevoux 27—41. dr. jules 17—23, beurre d amaniis 2530. appelen: james grieve 7— 42. e. victoria 68, manks codlin 931, zi geunerinnen 25—36, duiven 203—208, bramen 29—98. GOES, 24 aug. export en industrievei- ling: james grieve 1 80-85 31-39,75-80 34—43 70-75 34—41, manks codlin 1 70-80 23,00-70 I,9,11 d 10—10.45,11 70-80 19.60-70 6. 11 d 8 50 zigeunerin 1 85-90 20,75-5 20—21, 65-75 22 11 d 16,11 75-85 18, 65-75 17—18, 11 d 11. clapp's favourite 1 75-85 41,65-75 38.55-65 33.40—33.50 II d 26,11 75-85 38.65-75 33,55-65 30.11 d 24 bramen: export 93.11 70. afw. 43. dubb. pr bonen 11 54, 11 42, afw. 25. Verpakt fruit tydeman e.w. 1 75-80 77,70-75 90,65-70 67. ge wone veiling: zigeunerin grof 14—16. fijn 11— 12. manks codlin grof 12—14, fijn 7. tvdeman e.w. 1 80-90 6376. 70-80 74—83, 60-70 48 61,50-60 50. clapp's favourite grof 28—30, fiin 19—28, br. d'amanlis 1 70-80 28—30, 60-70 30—31, 11 d 25—26. grof 26, fijn 23—24. bel'e de louvain 1 69—71, 11 45—53. grof 61—7! fabriek 30—48, reine victoria 1 88—120. II 62—77, grof 4378, fabriek 60. reine claude d althan 1 83—120, 11 50—68, grof 52—87, id verpakt 1 133—147. jefferson 1 76—92, 11 35- 51, grof 63. fabriek 27, abrikoospruim grof 6071, fabriek 46, per doos: bramen 1 25— 28, 11 1520, groenten: bloemkool a 1 35. a 11 1535 b 1 23. b 11 13—18, afw. 10— 20, kropsla 11 7—26, komkommers a 2—26. b 815, meloenen 49103, uien 5, tomaten a 39—44, b 40—48, c 28—36, uien 2.50. dubb. pr. bonen 57, 11 3656, stoksnijbonen 3068. pronkbonen 3646. spekbonen 47. rentege- vers 61, stokpr. boen 56—61, sav. kool 7. rode kool 3,506, andijvie 1016, prei 29— 31, augurken a 115, b 91—96, c 31—70. d 13—24, e 10. waspeen 18—20, postelein 16— 23, druiven 158—168. aardappelen bonken 11— 14, grote 7—9. ST. ANNALAND, 24 augustus. Bintje Sernf,,9375^10.'I6: Eigenheimers Gewone II.50—12 76; Bintje Bonken 19.7419.97: Bint- J 4I°' Eigenheimers Bonken 9.80: Eigenheimer Drielingen 6 29—6.38; Ei genheimers Voer 2.66. Alles per 100 kg. Aan- voer 105 ton. SCHERPENISSE. 24 augustus. Koop- mans Blauwe Gewone 9.10—9.50; Eigenhei- !??£s U.0912.25; Bintje Gewone 8— 9.40, Bintje Bonken 19.97; Eigenheimers Bonken 8.50; Eigenheimers Voer 2.67. Alles per 100 kg. Aanvoer 42 ton EIERNOTERINGEN. Coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom, donderdag 25 aug 1960: Prijsklasse 0 20 ct. I 19 ct, II «et. III 17 ct, I v 15 ct, v 12 ct, v UOct V II 8 ct. BRESKENS, 24 aug. Tong 828 kg, schol 399, bot 119, rog 43, tarbot 8. kabel jouw 4 wulken 8, exportgarnalen 2144 kg. VEERE, 24 AUG. Exportgarnalen 4264 180366, handelsgarnalen 112 222—229, schar 123 38—70, schol 76 27—42, bot 191 16—23 tong 587 169400, rog 3 35. paling 2 234, tar bot 12 66—121 ongesorteerde vis 61 16—219.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4