Dingeman de Ronde zei „Komt' er m /ong Burgemeester VeereDom de plaats voor Deltamuseum „FLATS" IN VROUWENPOLDER Mosselventen en humor... Grondeigenaren niet aceoord met hoogspanningskabel DE HEER J. W. HUPKES NAAR SOWJET-UNIE Voorzitter Nederlandse handelsdelegatie Partijen niet tot overeenstemming F1LMVOORSTELLING VOOR DE JEUGD Géén tandpien Miss mossel Notedopje i „De Lieveling9 keerde terug Middelburg de handschoen toegeworpen Vliegtuigloods winterberging voor jachten BRIEF GOESE PREDIKANTEN AAN PROV. BESTUUR Botsing met lichte schade STRAATJEUGD IN EDELSTE ZIN VAN HET WOORD „Trefpunt"' weet de juiste snaar te raken Begin van brand Verhoging waterkering aanbesteed Donderdag 25 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD i Pag. 3 VROUWENPOLDER. Als enorme flats of warenhuizen rijzen in de Oosternieuwlandpol- der de doorlaat-caissons-in-aan- bouw boven de dijken op. Toren hoge hijskranen accentueren nog meer de waterbouwkundige ma nifestatie in deze landelijke om geving. Hier, twee kiloveter ten westen van Veere en een kilome ter ten oosten van Vrouwenpol der, wordt het epiloog gefabri ceerd voor de dichting van het Veerse Gatwelk feit naar wordt verwacht volgend jaar mei zal gebeuren. De sluitcais- sons, die in een bouwput vijf meter beneden NAP worden op getrokken, zullen in het voor jaar, nadat het dok met water zal zijn gevuld en de dijk op een bepaalde plaats een enorme ader lating zal moeten ondergaan, naar het sluitgat worden ver sleept, waar de langverwachte operatie dan zal plaatsvinden. Advertentie om de hals. De trommelkoning werd als teken van zijn waardigheid een kroon op het hoofd gedrukt. Dit alles speelde zich af op het Hof van Tange. Later tekende de vakantiejeugd fanta sierijke schilderijen op de keien van de Parklaan. De prijzen werden door Els van Tanja (negen), Frits Hendriks (ne gen) en Dineke van Houte (acht) In de wacht gesleept. Gistermorgen rolden de jongens en meisjes schaats en liepen stelt. In de Laan van Nieuwenhove werd Wim Boon winnaar bij het hardrijden op de rol schaats en reed een telg van de familie De Nooyer het schoonst. Henny Daniel- se won de steltloopkamp. Op de Koe poortlaan was er grote belangstelling voor een zeepkistenrace. Met ware over moed lieten de jonge coureurs zich hier van de helling glijden. Wim de Keuning deed dit het snelst. Vanmorgen om tien uur begint in het Hof van Tange een tentenbouwwedstrijd, waarvan de pro- dukten om twee uur 's middags door het publiek bezichtigd kunnen worden. Dan heeft ook de prijsuitreiking plaats. MIDDELBURG. De heer W. J. Hupkes, voorzitter van de directie van de Kon. Mij. ,,De Schelde*' te Vlissin- gen, zal de leiding: op zich nemen van de Nederlandse handelsmissie, die van 11 tot 25 september een bezoek zal brengen aan de Sowjet-Unie. Het ge zelschap bestaat uit ongeveer dertig tot veertig vertegenwoordigers uit het Nederlandse bedrijfsleven. Het bezoek van de handelsdelegatie is een antwoord op de reis die Sowjet- zakenlieden enige maanden geleden naar Nederland hebben gemaakt en waarbij de Russen o.m. de werven van ,,De Schelde" hebben bezichtigd. In de Sowjet-Unie zullen de Nederlandse on dernemers kontakten leggen met Rus sische handelsorganisaties, het ministe rie van Buitenlandse Handel en met andere Sowj et-instanties die in het za kenverkeer met andere landen geïnte resseerd kunnen zijn. Voorts zullen be zoeken wordt gebracht aan fabrieken en instellingen. Motorfiets in brand MIDDELBURG. Bij het benzine station op-de Kanaalweg vloog- gister^, morgen om' kwart voor tien het motor rijwiel van J. van L. uit Kortgene bij het starten in brand. Vermoedelijke oor zaak is dat bij de verstelling van de ontsteking benzine gemorst werd. De brandweer, die bijzonder snel ter plaat se was, kon niet verhinderen dat een groot gedeelte van de motorfiets gron dig werd vernield. Zoals bekend bestaan er tegen de aanleg van een hoogspan ningskabel door het westelijk ge deelte van Zuid-Beveland bij ver schillende personen en instanties ernstige bezwaren. Enkele van deze bezwaren zijn van dien aard dat de belanghebbende grond- KORTGENE. Het Nederlands Zui- velbureau heeft een film laten vervaar' digen van de M-dag-U, die op 7 juni te Utrecht gehouden werd, voor alle ikinde- ren die wegens plaatsgebrek niet mee konden naar Utrecht. Deze film wordt nu m 200 plaatsen van Nederland vertoond. Alleen zij die niet naar de M-dag-U konden en naar aanleiding daarvan een uitnodiging voor de film kregen mogen dit kinderpro gramma bijwonen. Te Kortgene wordt deze voorstelling gegeven op 25 augus tus om 2 uur in Zaal de Korenbeurs. De 34 kinderen die deze voorstelling zullen bijwonen komen uit Kortgene, Kamperland, Wissekerke en Colijns- plaat. 1 .1» MBÊHÊÊÊÊHBtÊÊ BRUINISSE. Bescheiden klopte ik aan een deur gis termiddag. Een deur van een huisje onder aan de dijk van Bruinisse, om precies te zijn: Steinstraat 32. Op dit schuchtere klopje volgde echter tot mijn ver rassing een jolige bonk op de rui ten vergezeld van: „Kom't er in jong." Zo was mijn entree bij Dingeman de Ronde, de oudste van Bruinisse. Ne gentig jaar is hij en nog altijd regeert hij anders dan je ver wacht: Dingeman de Ronde was een grappenmaker en hij is het gebleven In Bruinisse staat hij bekend om zijn leutige inval len. Zestig jaar geleden was hij echter nog populairder tot ver buiten zijn geliefde Brü, in Ant werpen, Brussel, Mechelen en op de Rotterdamse vismarkt MEVROUW DE RONDE is echter nog kras. Dit jaar hoopt ze dezelfde leeftijd te bereiken als haar echtge noot. Ze tellen dan beiden 180 jaar, een waar unicum. „Ze kookt zelf ons potje nog en a 't mot een goeie panne mossels", merkt de Ronde knipogend op. Want al heeft hij z'n hele leven in het bedrijf gezeten en misschien juist daarom hij is dol op „mos sels". In zijn jeugd kon hij er wel hondrd op. „Tandpien hè'k geen last meer van" schferst hij. En: „nu eet ik er nog wel vijfentwintig hoor! Ik heb liever mossels dan zo'n ojiwe koe i." ,,JIE MOST 't méé prate verdiene", zegt hij zelf over de tijd, toen hij mos selen ging venten in België en Rotter dam. Lachend beaamt zijn vrouw dat, terwijl ze druk bezig is met mij een kopje koffie te bereiden, ondanks m'n eigenaren of hun pachters weige ren om hun toestemming voor de masten en bedrading op hun percelen te verlenen. Overleg dat door de P.Z.E.M. met deze personen is gevoerd heeft niet tot een minnelijke schikking geleid, zodat thans door de elektriciteitsmaatschap pij aan G.S. is gevraagd een procedure aan te vangen overeenkomstig de be paling van de belemmeringenwet Pri vaatrecht. Deze wet houdt in dat eigenaren of gebruikers van onroerend goed verplicht kunnen worden werken op hun percelen te gedogen, indien althans de minister van Verkeer en Waterstaat hij be schikking deze verplichting heeft opge legd. De minister kan hiertoe eerst beslui ten nadat is gebleken op een daartoe speciaal belegde zitting dat tussen de betrokken partijen geen overeenstem ming is bereikt. Deze zitting staat on der leiding van een lid van Ged. Sta ten en wordt gehouden in de gemeen te waar de betreffende onroerende goe deren zijn gelegen. Teneinde de vereiste voorzieningen voor de hoogspanningskabel Vlissin- gen-Goes te kunnen treffen is door de P.Z.E.M. een procedure op de voet van de Belemmeringenwet begonnen. Daartoe zullen op 8 sept. a.s. zittin gen worden gehouden te Nieuw- en St. Joosland, 's Heer Abtskerke en 's Heer Arendskerke. De aard van de bezwaren ligt naar wij vernemen hoofdzakelijk in het aesthetische, bedrijfseconomische en fi nanciële vlak. Uiteraard zijn uit een oogpunt van landschapsschoon tegen de ontsiering door hoogspanningsmasten ettelijke motieven aan te voeren. Het bezwaar van een belemmering voor de bewerking van de grond, de bespuiting etc. laat zich ook begrijpen, temeer daar de mogelijkheid van vlieg- tuigbespuiting van de gewassen ten enenmale uitgesloten wordt. Wat de schadevergoeding be treft houdt de PZEM zich aan vaste normen, die o.m. zijn vast gesteld in overleg met het Land bouwschap. Uiteraard zal niet elke belanghebbende met de aan geboden schadevergoeding ak koord gaan. stereotiepe: „Doet u maar geen moei te" DAARNA, met een ondertoon van ernst: ,„we leden veel armoe vroeger, het gebeurde dikwijls dat we niets an ders te eten kregen dan mosselen". Dag in dag uit moesten de Bruinisser ge zinnen dan mosselen eten van de hon ger. Dat was vroeger in „die goeie ouwe tijd". Maar Dingeman de Ronde zegt dat niet.Wel vertelt hij, pratend over van vèr voor de eerste wereldoorlog, (wat een tijdhoe het er veel gemoe delijker aan toe ging. De mensen leef den mèt elkaar en deelden lief en leed. Voordat de Bruinisser mosselvissers bij voorbeeld, na in Brussel of Antwerpen gevent te hebben, huiswaarts trokken kwamen ze bij elkaar en deelden de opbrengst. Ze hadden het arm maar kenden de kameraadschap. Ja de Brüë- naers trokken vèr weg in die dagen toen er nog geen Centraal Mosselkan toor was en ze zelf hun produkt aan de man moesten brengen. Als de Ronde op zijn praatstoel zit, kan hij daar sma kelijk van vertellen. KWAMEN ze in Brussel dan namen de mosselverkopers ieder een straat voor hun rekening. „Ik kende Brussel toen net zo goed als Bruinisse". Dik wijls ging hij de café s langs, want daar werd wat verkocht. Zijn ogen tin telen van plezier, ais nij zich ciie tijd herinnert. „Mée één pint weg te geven kon jie soms wei' 100 franks verdiene". Mosselvisser de Ronde was een goeie verkoper in zijn tijd. De vloot telde toen ruim 160 schepen en een respec tabel aantal daarvan kwam in Brussel. Het gebeurde dan ook wel dat men een gedeelte vari de lading overboord moest zetten. Maar Dingeman de Ron de heeft dat nooit behoeven te doen. Guitig vertelt hij hoe goed hij met. de misses" van de Rotterdamse en Brusselse markt kon op schieten: de legendarische mosselmeiden. De levens vreugde vierde soms hoogtij op de markt. De vissers dansten met de mos selprinsessen als er goed verkocht was. In Rotterdam liepen de mosselmeisjes met kruiwagens in de stad mossels te verkopen. Wèi een ander stadsbeeld dan tegenwoordig! Ik zie het al gebeu ren: een meisje met een kruiwagen vól mosselen over de Lijnbaan flanerend. HET LEVEN van de mosselvisser van vóór de eeuwwisseling dus toen Dingeman nog een jongeling was kende veel vreugde, doch het was ook een hard bestaan. De Ronde ging als jongen van tien jaar reeds met vader naar de Wadden om mossel zaad te vissen. De bemanningen van een .hoogaars" het scheepstype van die tijd bestond uit twee kop pen. Meestal was het tweede beman ningslid ook nog een kind. Er was trouwens geen ruimte voor meer men sen in het benauwde achteronder van zo'n eenmastertje. Met deze notedoo- jes voeren ze langs de Nederlandse kust: de vader en de grootvader van dingeman de Ronde, en hij zelf. Zijn zoons en kleinzoon doen het nu met een motorkotter, de Bru 27. Inderdaad, de familie de Ronde is een oud mosselvissersgeslacht en zo lang men mosselen eet, zullen ze wel blij ven varen. ÉÉN DING moest grootvader de Ronde nog van het hart, vóór dat ik vertrok. „Weet je nu", zei hij, „hoe ik in Brü bekend sta?" „Nou, als de oude kar." Van jongsaf aan was jjjn bijnaam: „de kar". „En vorige week zo vertelde hij met vreugde kreeg ik op mijn negentigste verjaar dag van een neefje een grote taart in de vorm van een boere- kar. Het smaakte daarom best hoor, want ik lust alles nog. Ik ben een jonge van Jan de Wit!" Met een stevige handdruk heb ik toen maar afscheid geno men BRUINISSE. Een oude be kende keerde in de haven te rug, namelijk het baggerscheep- je, dat in een jolige bui van de gemeenteraad, indertijd „De Lieveling" werd gedoopt en dat vorig jaar naar Ouddorp werd verkocht. Voor rekening van tleze ge meente zal door de firma Maaskant een reparatie aan de motor worden verricht, tuaarna het scheepje alvorens naar Ouddorp te vertrekken, de oude haven, thans reparatieha ven voor de machinefabrieken, weer zal uitbaggeren. Trouwens van oude bekenden gesproken, in de Grevelingen ligt weer een zand zuiger en tegen de westelijke kim tekenen zich wer de silhoutten van de draglines af, alles als gevolg van het dijkherstel verzwaring en vrhoging van de bestaand zeewering) dat daar wordt uit gevoerd. VEERE Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere heeft op uiterst vreed zame wijze zijn collega van Middelburg de handschoen toege worpen. Hij brak namelijk een lans voor een Deltamuseum in Veere. Daarbij heeft de heer Den Beer zijn blikken geslagen op de immense Dom, de blikvanger van Veere, en verklaard dat dit geweldige bouwwerk uitstekend geschikt zou kunnen worden ge maakt voor het inrichten van een museum, dat is afgestemd op het Deltagebied. Of de burge meester van het markiezenstad- je succes zal hebben? Dit is voor alsnog een open vraag, want ook Middelburg ijvert sterk voor een Deltacentrum in de trant van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Middelburg of Veere? Het lijkt een touwtrekkerij te worden. Middelburg schuift de Kloveniersdoelen naar voren; Veere etaleert de Dom. In beide ge vallen zullen echter tonnen gelds op ta fel moeten worden gebracht. Maar wan neer er iets uit de bus zal komen? Dat ligt in de schoot der goden verborgen. Nog in de jongste raadsvergadering informeerde een Middelburgs raadslid naar de plannen omtrent het Deltamu seum. Hij wilde nu wel eens eindelijk iets concreets zien. Maar een antwoord waar de heer Hubregtse iets aan had, kwam er niet uit de mond van B. en W. Het kollege wees op de interprovincia le commissie, die de zaak moet bekij ken. Touwtrekken Het ziet er inmiddels naar uit, dat diezelfde commissie nog een keus zal moeten maken tussen Middelburg en Veere, tenminste indien burgemeester Den Beer Poortugael zijn waren goed weet aan te prijzen. Over het algemeen kan hij dat wel, maar men kan zich afvragen of de suggestie van de Veer se burgemeester niet wat Iaat is geko men. Maanden geleden reeds heeft de interprovinciale commissie de Klove niersdoelen aan een „keuring" onder worpen. Of de burgemeester moet in stilte hebben gewerkt en met een ver rassing willen komen. Hoe het ook zij, de heer Den Beer meent dat Veere meer dan welke andere plaats in Zee land ook recht heeft op een dergelijk museum. Veere lijdt immers een enorm verlies door het wegtrekken van vis sers, aldus de heer Den Beer. Reeds eerder schreven we, dat Veere compensatie zoekt voor dit verlies. De compensatie van de stichting van een watersportcentrum. Binnenskamers wor den in Veere allerlei plannen beraamd. Het gemeentebestuur is zoals bekend in zee gegaan met Rijkswaterstaat, de Heidemaatschappij en een stedebouw kundig adviesbureau in Rotterdam. De ze instanties werken thans koortsachtig aan een vernieuwde papieren struktuur voor Veere, waarvan de realisering in de komende decennia zal moeten plaats vinden. Toezegging? Duidelijk is inmiddels geworden, dat Rijkswaterstaat de voornemens van Vee re om een jachtencentrum van beteke nis te worden aan alle kanten steunt. Het bewijs hiervan ligt wel zo wordt beweerd in de principiële toezegging om de oude vliegtuigloods bij de mon ding van het kanaal aan de gemeente Veere of wellicht aan een jachtclub af De oude vliegtuigloods aan het einde van. het kanaal door Walcheren, die wellicht in de naaste toekomst zal wor den gepromoveerd tot winterbergplaats voor jachten. middellijk bij het water en op korte af stand van het Veerse Meer. De onlangs opgerichte jachtclub zal er wel voor zorgen, dat er een prima outillage ont staat. te staan voor het 's winters onderbren gen van de pleziervaartuigen. De loods wordt nu reeds opgeschil derd. Kennelijk zet men vaart achter de zaak. Zij is ook uitstekend gelegen, on- GOES. Naar aanleiding van het conflict in het gemeentebe stuur van Goes, dat nu al vele maanden voortduurt hebben de predikanten van de Goese ker ken, alsmede de pastoor van de r.k. parochie een brief geschre ven aan de commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en de leden van Ged. Staten. In dit schrijven wordt met de meeste klem aangedron gen op een spoedige afhandeling van dit conflict. In een drietal punten merken de pre dikanten op, dat de verdeeldheid in de burgerlijke gemeente van Goes haar weerslag heeft op het gemeenschappe lijke leven. De nawerking hiervan .zou nog jaren kunnen duren. Als tweede punt wordt genoemd de uitholling van het gezag der overheid door het langer voortduren der moei lijkheden. ,,Op deze wijze verliest de burgerij het ontzag voor de overheid", zo staat in de brief te lezen. Ten slotte menen de predikanten dat de bij dit conflict -betrokken personen onder grote psychische spanningen le ven. De brief is geschreven zonder dat de predikanten overleg hebben gepleegd met hun kerkeraden. Alle predikanten van de Goese kerken, alsmede de pas toor hebben het schrijven ondertekend, met uitzondering van twee predikanten, die tijdens het opstellen en het verzen den van de brief met vakantie waren. TERNEUZEN. Op de markt vond een botsing plaats die slechts lichte ma teriële schade tot gevolg had. De heer J. v.d. G., die vanuit de De Jongestraat de markt opreed, botste te gen de auto van H.B. uit Amsterdam, die vanuit de Kerkstraat kwam. B. merkte de auto van v.d. G. te laat op. De Terneuzense wagen werd beschadigd aan het linkerachter spatbord. MIDDELBURG. Met een grote jeugd-maskeradeoptocht is de vakan- tiespeelweek, georganiseerd voor het clubhuis voor jongeren 't Trefpunt, be gonnen. Helaas was de opkomst ge ring. Zo gering dat de oorspronkelijk te volgen route drastisch werd inge kort. Maar niet getreurd, men ging rustig verder. Alle blikken en deksels zijn goed. Dat was de voorwaarde, welke aan de trommelwedstrijd werd verbonden. Heel wat kleine jongens trachtten met ontzaglijk lawaai op hun zelfge maakte imitatie-trommels de titel van trommelkoning in de macht te sle pen. De grootste „dekselse" lawaai maker kreeg de titel. De fraaist of malst uitgedoHte jongen werd tot prins uitgeroepen en kreeg een keten WESTKAPELLE. Bij de heer Koo- le die bezig was vis te bakken, sloeg de vlam in de pan, toen hij even wegge roepen werd door klanten in de viswin kel. De brandweercommandant werd in allerijl gebeld doch bleek niet thuis te zijn. Daarop spoedde de heer W. Diele- man zich met een brandblusapparaat naar de plaats des onheils doch kon daar constateren dat de brand reeds ge blust was. Dit brandje liep dus met een sisser af. VLISSINGEN. Gistermorgen werd bij Rijkswaterstaat in Middelburg de verhoging van de waterkering rondom en nabij de Buitenhaven aanbesteed. De uitslag luidt: 1. N.V. Aannemersbe drijf Van Oord, Werkendam met 1.028.000. 2. Fa, Gebr. Geldof, Seroos- kerke en Straaten Jr. Aannemersbe drijf, N.V. Hansweert met 1.055.000. 3. Fa. gebr. Hakkers en Fa. Schermers Zoon, Werkendam-Nieuwendijk met 1.091.800. 4. Aannemersbedrijf E. Blok, Rotterdam met 1.120.000. 5. Aan nemersbedrijf Jac. G. van Oord, Utrecht met 1.1-37.000. 6. S. A. San ders Aannemersbedrijf N.V., Rijswijk met 1.175.000. 7. J. en K. T. de Oude, Biervliet met 1.200.000. 8. Gebr. C. en Th. Wijnands N.V., Werkendam met 1.364.000.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3