Mexico wil geen actie tegen Cuba Vandaag brandt de vlam Ai Munitie ploempt in Oosterschelde U. F. M. DELLAERT OVERLEDEN Wij zijn vrienden van Rusland en Volksrepubliek China ,„Een complot! TOMEN PER KEER Loemoemba vordert Sabena vliegtuigen ONRUST OP DE WERVEN NA REGEN KOMT KWAL GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Planta-uitslag ook in Oosten TIEN JAAR ITALIAANSE MODE De BiltKoeler PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tirannen Colombia steunt VANAVOND WATERPOLO Blijven drijven Ontsnapt Oud spul Bodemloos Geen meisjesnaam voor jongens Benoeming dr. Van Rhijn in Raad van State Oud-directeur Schiphol Zie pagina 9 Vragen over Nieuwguinese ambtenarenconflict Heel diep Callas weer in Scala Iers bataljon Rust hersteld Miljonair kocht circus Van Bever Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, VUssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van f 1, 16e jaargang no. 4639 Donderdag 25 augustus 1960 CASTRO BEKENT (RODE) KLEUR HAVANNA (AP/Reuter) Nog nooit zo openlijk als gisteren heeft de Cubaanse leider Fidel Castro zijn sympathieën voor de communistische wereld beleden. „Wij zijn vrienden van de Sowjet- unie en de volksrepubliek China. De Verenigde Staten doen niet anders dan ons aanvallen om ons ten slotte te gronde te richten. Wij staan in de eerste loopgraaf van een grootse strijd tegen het roofzuchtige en uitbuitende imperialisme dat hier op Cuba al enkele van zijn grijpgrage klauwen verloren heeft", zo bauwde hij de communistische redenaars na in een philippica voor een vrou wencongres in Havanna, die twee uren lang duurde. panamerikaanse organisatie in het leven moeten roepen. Herter wees er nog op dat de geschiedenis van de laatste halve eeuw voldoende duidelijk heeft aange toond dat communistische regeringen in feite niet anders zijn dan agentschappen van „een buitenlandse mogendheid" om dat zij in eerste instantie daaraan ver antwoording schuldig zijn en niet aan het eigen volk. p Rusiand en China hebben bewezen onze vrienden te zijn en dus zijn wij hun vrienden. Zij komen niet om met ons te praten in de troosteloze taal van de Amerikaanse stadhouders, die niet anders kunnen dan bevelen geven, aldus Cuba's gebaarde premier die in zijn felle rede bovendien Amerika er van betichtte met de volgelingen van zijn voorganger-dictator Batista een com plot voor diens terugkeer naar het eiland te smeden. ,,Maar de Cubaanse moeders zijn dapper genoeg om hen uit de weg te ruimen die de bloedige terreur naar ons vaderland willen doen terugkeren. De tirannen worden geholpen door het yankee-imperialisme, door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, het Pentagon en de reactionaire krachten van de Amerikaanse plutocra tie. Wij geloven niet langer in uw leu gens, en tirannen." De ongemeen felle redevoering van Castro was in feite een afwijzend ant woord op het aandringen van andere Amerikaanse landen om af te zien van communistische hulp en te waken tegen Russisch-Chmese penetratie. Tezelfdertijd immers luisterden in Costa Rica twintig Latijnsamerikaanse ministers van buitenlandse zaken naar hun ambtsgenoot uit de Verenigde Sta ten, Herter, die nen dringend waar schuwde op hun hoede te zijn voor com munistische indringing op het Ameri kaanse continent en zijn bezorgdheid uitsprak over Cuba's negatieve houding in deze. De Cubaanse minister, Raul Roa, wist niet beter te doen dan direct na Herters toespraak de zaal demonstratief te ver laten onder de mededeling donderdag te zullen repliceren. Speciale organisatie Op deze vergadering, belegd ter be spreking van de vraag of de communis tische invloed op Cuba al zo ver is gevorderd, dat er werkelijk gesproken kan worden van inmenging in inter- amerikaanse aangelegenheden, stelde Argentinië een ontwerpverdrag voor ter vastlegging van de rechten en van de verdediging der staten die tegen het j communisme strijden om te voorkomen, dat het vaste voet in het westelijk half rond krijgt. Zo nodig zou men hiervoor een speciale Van een onzer verslaggevers APELDOORN De vreemde ziekte, die voorzover thans is na te gaan, ver-1 band zou kunnen houden met de nieuwe Planta-margarine, heeft zich nu ook in het Oosten van het land laten zien. De artsen in Apeldoorn en omgeving hebben enige tientallen gevallen te be handelen gekregen; in Twente begint de ziekte nu ook hier en daar de kop op te steken. Er zijn een paar ernstige geval len bij, zoals dat van een patiënte uit Heerde. die over het hele lichaam vlek ken heeft gekregen en zelfs onder de voetzolen besmet is, zodat zij niet meer kan staan. Ook hier gaat de ziekte met hoge temperaturen gepaard. De echtgenoot van deze zieke overweegt een aanklacht tegen de fabrikanten van Planta in te dienen, omdat naar zijn zeg gen de opdruk op de pakjes „natuur zuivere Planta" wegens de bewerkingen van de margarine niet juist is. De Amerikaanse minister kreeg op on dubbelzinnige wijze steun van zijn Co lombiaanse collega toen deze zei dat Rus land de geschillen tussen Cuba en de V.S. bij zijn sluwe penetratiepolitiek wil gebruiken. Een uiterst kritisch tegenstander was echter de Mexicaanse minister Tello die met nadruk verklaarde dat zijn regering geen enkel gemeenschappelijk optreden tegen Cuba zal aanvaarden, zelfs wanneer het beginsel van niet-inmengirtg in inter- amerikaanse zaken zou worden géschon- den. Ook de Peruaanse minister bepleitte ten slotte een geduldiger houding tegen over Castro's bewind. LS vanmiddag de Olym pische viam is ontstoken en de hymne door deel nemers en toeschouwers is aangehoord, ontbrandt in Rome de strijd om de eretekenen van de XVIIde Olympische Spelen. Dan geven de deelnemers in enkele dagen in enkele uren, in minuten of seconden soms al hun energie en alle kunde, die zij zich in het verloop van jaren hebben verworven, gelijk hier de Ameri kaanse verspringer Ralph Boston. Met deze oefensprong vóór het begin van de Spelen is hij de ver persoonlijking van de spanning, die alle deelnemers in zich hebben. Hoog boven de toeschouwers uit klimt hij naar de zege ofvalt hij naar de nederlaag. De beslissing hierover valt in een fractie van een seconde. Onze speciale verslaggevers, die reeds enkele dagen in Rome ver blijven, zetten vandaag hun voorbereidende reportages voort. Vanavond gaat het spel beginnen. Voor Nederland is er reeds onmiddellijk de spannende ontmoeting met de waterpolospelers van Zuidslavië. Op onze sportpagina's vindt u de aankondigingen van de uren, waarop u gedeelten van de strijd door de radio of op de televisie zult kunnen volgen. Van een onzer verslaggevers OUWERKERK De Put van Zie rikzee is geen kunstmatige vulkaan zoals sommigen veronderstellen. Hoewel daar, tussen de eilanden Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland, in de Oosterschelde, sinds jaar en dag tonnen afgekeurde mu nitie in het water zijn gestort, be staat er volgens de deskundigen geen enkel gevaar voor ontploffing. „Het aangespoelde kistje met mu nitie. dat dezer dagen bij Ouwerkerk werd gevonden, vormt een grote uit zondering", aldus werd ons verze kerd. De explosieve inhoud is in middels onschadelijk gemaakt. Dit kistje met munitie was afkom stig van een partij van ongeveer acht ton oude en afgekeurde patro nen en kogels die daar werd ge dumpt. Bij het overboord zetten van de kistjes met ontplofbare inhoud bleek, dat het soortelijk gewicht van deze partij lichter was dan ge woonlijk. Het gevolg daarvan was, dat de kistjes bleven drijven. Toen de mannen van de technische dienst van het leger die de munitie dumpingen verrichtten in de Put van Zierikzee, bemerkten dat de partij niet zonk, werden de drijvende kistjes weer opgevist. Blijkbaar is het bij Ouwerkerk aangespoelde kistje aan deze visserij ontsnapt. De mogelijkheid wordt opengela ten, dat misschien nog wel een kistje met munitie aan de aandacht van de munitievissende militairen is ontsnapt. Dit wordt echter nauw keurig in de gaten gehouden. maken en het opruimen van explo sieven. De mijnopruimingsdienst. die on der het ministerie van binnenlandse zaken ressorteert, houdt zich bezig met het opsporen en onschadelijk maken van explosieven. Het dum pen wordt overgelaten aan het leger. In de Put van Zierikzee wordt hoofdzakelijk oude legermunitie ge stort. Wat de mijnopruimingsdienst aanbiedt om onder water te laten verdwijnen is maar weinig in ver houding tot wat het leger yaak moet afstoten. „In zekere zin is de Put van Zie rikzee, waarin al zoveel jaren mu nitie wordt gestort, een bodemloze put. Er is geen schijn van kans, dat deze put eens vol zal raken. Alles wat wij er ingooien verdwijnt na vrije korte tijd onder het zand", aldus de technici die zich hebben gespecialiseerd in het onschadelijk MIDDELBURG. De officier van jus titie bij de rechtbank te Middelburg heeft bepaald, dat jongens een jongensnaam en meisjes een meisjesnaam moeten hebben. Hij is van mening, dat men uit iemands voornaam moet kunnen opmaken van welke sekse hij (of zij) is. In sommige plaatsen in Zeeland kwam het voor. dat jongens behalve een jon gens- ook een meisjesnaam kregen. De Zeeuwse ambtenaren van de bur gerlijke stand mogen dat nu niet meer accepteren. DEN HAAG. Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. dr. A. A. van Rhijn tot lid van de Raad van State in de vacature, die is ontstaan door het heengaan van mr. A. Joekes. Mr. dr. Van Rhijn is staatssecretaris van sociale Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De heer U. F. M. Dellaert, oud-directeur van het lucht havenbedrijf Schiphol, is gisteravond om negen uur in de Boerhaavekliniek te Amsterdam overleden, tiij is 67 jaar oud geworden. De heer Dellaert werd op 1 juli, een dag na zijn aftreden als directeur van Schiphol, met een borstaandoening in de kliniek opgenomen. De Zeeuws-Vlaamse boerenzoon Jan Dellaert raakte in de Eerste wereldoor zaken en volksgezondheid geweest. Hij log bezeten van de vliegerij Op Soester- maakt in de P.v.d.A. deel uit van de s J' berg werd hij opgeleid tot vlieger. In 1918 en 1919 haalde hij zijn brevetten. Dr. Albert Plesman haalde zijn vriend Dellaerl het volgende jaar naar Schiphol. Op 15 juni 1920 werd hij daar benoemd tot havenmeester Hij is dat zijn hele leven gebleven. De eerste jaren was hij in dienst van de K.L.M. Na 1926, het jaar waarop Amsterdam de exploitatie van de luchthaven overnam, in dienst van die gemeente. Afscheid In juni dit jaar heeft Dellaert af- is te pogen die moeilijkheden weg te1 scheid genomen van „zijn" Schiphol, In nemen. die veertig jaar heeft hij het van een protestants-christelijke werkgemeenschap. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Beernink (c.h.) heeft schriftelijke vragen gesteld aan minister Toxopeus over de schorsing van het werk van de commissie voor georganiseerd overleg voor personeelsbelangen in Nieuw-Gui- nea. Hij zou graag een overzicht krij gen van de moeilijkheden, die bij het georganiseerd overleg zijn gerezen. Hij wil tevens weten of de minister bereid Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Loemoemba heeft ten behoeve van toekomstige militaire operaties, vermoedelijk ten doel hebbende de onderwerping van delen van Congo waar zijn gezag niet voldoende is gevestigd, een deel van de vliegtuigen van de Sabena gevorderd. De eerste ope^ ratie waarbij deze toestellen van de Belgische luchtvaartmaatschappij zullen worden gebruikt zal een po ging zijn om Loeloeaburg te bezet ten, dat geteisterd wordt door een heftige oorlog tussen stammen. Ook in het afvallige Katanga woedt de stammenoorlog voort en zo is het ook in het Belgische protectoraat Roe- anda-Oeroendi. Een van de stamhoof den uit het protectoraat is zaterdag in Goma (Neder-Congo) aangekomen in een Russisch vliegtuig met een Russi sche bemanning. basis Kamina zullen nu worden afge lost door een Iers bataljon. Zij waren naar Albertstad gezonden in overleg met het opperbevel van de Verenigde Naties. Bij de partijen die de laatste dagen in het Zeeuwse water overboord werden gezet, waren ook partijtjes van de mijnopruimingsdienst. Dat was oüde munitie uit de laatste oor log die in de omstreken van Arn hem en Venlo was gevonden. De mijnopruimingsdienst heeft deze munitie daar in schepen gela den en overgedragen aan de sectie vervoer van het leger, die voor het verdere transport zorgde. Dit werk wordt verricht door de Compagnie vaartuigendienst uit Dordrecht, die de partijen explo sieven naar de Oosterschelde ver voert, waar dan weer een tech nische dienst van het leger uit Amsterdam ervoor zorgt, dat de gevaarlijke lading wordt gedumpt. „Het water is daar bijzonder diep. Er is aan de munitiedumpin- gen voor de scheepvaart en de omwonenden geen enkel risico verbonden", zo werd ons van des kundige zijde van het leger ver zekerd. „De partij die te licht werd be vonden is inmiddels verzwaard en opnieuw over boord gezet. Ook deze munitie ging de weg van vele voorgaande partijen; zij verdween in de diepte en zal nimmer meer boven water komen of enig onheil stichten." Ophouden met vechten? Waarvoor denk je dat ik hem dan heb uitgenodigd? Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een korte staking bij Verolme heeft een deel van het werk op de Rozenburgse werf gisteren enige uren stilgelegd. De wilde actie, waar van de inzet hogere lonën was, begon op de afdeling reparatie en later deden er ook enige arbeiders van de nieuwbouw aan mee. De aanwezigheid van onderaanne mers op de werf, die hun arbeiders ho gere lonen betalen dan Verolme zelf vol gens de cao kan doen, was de arbeiders al lang een doorn in het oog. Als eisen stelden zij gisteren, dat of de onderaan nemers verdwijnen of hogere tariefio nen aan het werfpersoneel van Verolme worden betaald. Nadat de heer C. Verolme de zeshon derd stakers had toegesproken en er overleg in de ondernemingsraad was gepleegd, zijn de arbeiders gistermiddag weer aan het werk gegaan. Uit een contact, dat de vakbonden met Verolme hebben gehad, is geble ken, dat er in de bestaande cao's „ruimte" is, wat de tarifiëring betreft, zodat er enig optimisme bestaat ten aanzien van de mogelijkheid om de lo nen iets te verhogen. De erkende vakbonden hebben zich van de staking gedistantieerd, maai in eigen kring druk overleg gepleegd. Ook elders In Rotterdam zijn gisteravond gelijk tijdig twee vergaderingen van personeel van de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij gehouden. Vakverenigingsleiders deel den daar mee dat de directie in zoverre bereid was aan eerder gestelde eisen tegemoet te komen, dat de tarief toeslag voortaan niet meer beneden de 33% zal dalen. De vergaderingen stemden dat voorstel af. Zij wilden het percentage op 35% gesteld zien. Daarover zal tussen vakverenigingsleiders en directie van daag verder worden overlegd. Advertentie MILAAN (AP) Maria Callas gaat. weer optreden in de Scala. Zij is voor het komende seizoen gecontracteerd. Maria Callas zong voor het laatst in. het be roemde theater in juni 1958. Zij verdween na een heftige ruzie met de directeur, Ghirioghelli. Die ruzie heeft ruim twee jaar geduurd. stukje polderland in de oostelijke hoek van de Haarlemmermeer gemaakt tot wat het nu is, een van de rueest voor aanstaande luchthavens ter wereld. Juist voor zijn aftreden heeft hij een nieuwe periode voor Schiphol helpen inluiden, het straaltijdperk. Dellaert was een dynamische figuur. Als hij zei „Het moet" gebeurde het, wat het ook was. Dat heeft de kleine Dellaert voor Schiphol tot een groot man gemaakt. Het gevoel voor humor waarmee hij daarnaast was begiftigd heeft hem ook tot een geliefd man gemaakt. Onderscheiden Zijn afscheid op 30 juni was een groot se huldiging. De minister van verkeer en waterstaat speldde de heer Dellaert de versierselen op van de hem door ko ningin Juliana verleende onderscheiding van ridder in de Orde van de Nederland se leeuw, de Belgische consul-generaal deelde hem zijn benoeming tot officier in de kroonorde van België mee, de di recteur van de KLM speldde hem de zilveren medaille van verdienste van de KLM op en overhandigde hem een ori gineel stuk uit de archieven van de luchtvaartmaatschappij. Het bijna 600 man sterke bataljon uit de Mali-federatie, dat deel uitmaakt van de internationale politiemacht en dat tot muiterij was overgegaan om deel te kunnen nemen aan de stam menoorlog in Katanga, zal in Congo blijven. Het wordt echter m Katanga afgelost door een Iers bataljon, dat per vliegtuig naar deze provincie zal wor den gezonden. Het is niet duidelijk of er werkelijk sprake is geweest van muiterij. Vol gens berichten van het Belgische depar tement van defensie is dat wel het geval. De Verenigde Naties spreken het echter met klem tegen, al moeten zij toegeven dat \er „grote moeilijk heden" heersen. Ook de regering van Katanga houdt vol dat de troepen van de Mali gemene zaak hebben gemaakt, met oproerige stammen, die behoren tot de aanhang van de Congolose pre mier Loemoemba. In elk geval schijnt als gevolg van het optreden van de Belgische troepen in Albertstad, in het noorden van Katanga, de rust te zijn hersteld. De Belgen, die afkomstig waren van de Eindelijk lokt het weer de badgasten naar het strand. Eindelijk zou er in zee gezwommen kunnen worden. Maar nu zijn het kwallen, die bij duizenden op de kust aanspoelen, die roet in het eten gooien. Scheveningen lijkt op vele plaatsen een rotsachtig strand te hebben met vele blokken steen, die half boven het water uitsteken. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij T&toVi Naar bananenkoopman BREDA Circus Van Bever is ver kocht aan een multimiljonair, die in bananen handelt en woont op het Franse eiland Martinique in de Caraibische zee. Van Bever en Boltini, dat thans door Noord-Brabant reist, waren nog de enige Nederlandse circussen. De financiële toestand van Van Bever was de laatste jaren niet rooskleurig. De manege en de paarden blijven bij de familie Van Bever. De dieren worden verhuurd aan buitenlandse circussen. Het circus had zijn winterverblijf bij Terheijden. onder Breda. IJMUIDEN Door een val van een vijftien meter hoge steiger op het ter rein van de Hoogovens in IJmuiden is dinsdagmiddag de 21-jarige metselaar J. C. Pel uit Beverwijk op slag om het leven gekomen. De heer Pel wilde na afloop van zijn werk zijn jasje, dat hij 's morgens aan een paal op de steiger had gehangen, ophalen. Daar de vloer van de stei ger inmiddels was weggebroken, tracht te de metselaar over het overgebleven deel van de steiger te klauteren. Daar bij stapte hij mis. Het K.N.M.I. hl De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk enige regen en een kans op onweer. Later vanuit het Wes ten enkele op klaringen. Matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Lagere middag- temperaturen, vooral in het mid den en zuiden van het land. MIESJE: Op de eerste dag van de Spelen wil ik fit zijn! 26 AUGUSTUS: zon op 5.41. zon onder 19.41; maan op 10.07, maan onder 21.26 i.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1