VANMIDDAG WORDT VLAM ONTSTOKEN Ondanks hitte was er eerbetoon voor Fanny Gerlach binnen kwartier hijna een pond lichter RADIO en T.V. EEN MINIMUM AAN TEXTIEL Olympische Spelen 1968 te Moskou Van der Lans in looppas Hup zei Joan Rc Aan koningskind Kroesjtsjef en Paus Cultureel niveau Piet van der Touw onfortuinlijk Niemand durft Bewondering Kanoprogramma Donderdag 25 augustus I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 O - I" i-&3&3c8e83factt»: RADIO: Hilversum I - 12.45, 16.30, 22.00 en 23.45. TELEVISIE: 16.15—18.00. kele maande^ geleden vertegenwoordigde bij de Olympische Winterspelen in Squaw Valley, een telegram met de vol gende inhoud: „Wens de Nederlandse ploeg veel succes. Leef met allen mee. Hup Holland." SPELEN, DIE ZONDER WANKLANK BEGINNEN door Ru de Grood ROME. DE OLYMPISCHE SPELEN worden vandaag geopend geheel volgens het protocol dat hun stichter, baron Pierre de Coubertin, in 1896 ontwierp en vastlegde. Een opening die vier hoogtepunten bevat: het défilé van de deelnemers, het hijsen van de Olympische vlag, het ontsteken van het Olympisch vuur en de eedaflegging. Een protocolaire handeling, die zich - vooral onder stralende Italiaanse hemel zal ontplooien tot een feest van pracht en praal, van kleur, blijdschap en verbroedering. De Olympische Spelen het feest van de verbroedering! Hoe vaak is het anders geweest. Hoe herinneren wij ons de Spelen van Mel bourne en datgene wat eraan voorafging in Midden-Europa; hoe vaak zijn die Spelen juist niet een haard geweest van conflicten; tussen de atleten onderling en tussen de internationale sportbonden; hoe duidelijk staan ons nog de felle protesten voor ogen, die de sfeer van die Spelen tot in de grond bedierf. dat dit gebeurde in Domus Mariae, waar de kardinalen zich voorbereid hadden op de laatste Pauskeuze en waar de kamers nos. 66 en 67, waar de huidige Paus toen verbleef, onbezet zijn. Hij had er geen bezwaar tegen, dat zijn stoel in de gro te auto stond onder een machtig groot portret van de vorige paus, Pius XII en hij ging g'een centimeter verzitten en knipperde zelfs niet met de ogen toen enkele fotografen de gelegenheid te fraai vonden om deze te laten schieten. Verbroedering in de nationale teams. In de Amerikaanse ploeg is als vlagge- drager aangewezen de fameuze tienkam per Raffer Johnson, die daarmede de eer ste niet-blanke Amerikaanse vlaggedra- ger is geworden in de Amerikaanse ge schiedenis van de Olympische Spelen. Jammer genoeg heeft Zuid-Afrika dit voorbeeld niet gevolgd. OME schijnt zich echter op te maken voor een grote verbroede ring. In de afgelopen dagen hebben wij gezien hoe hartelijk de Indonesiërs op de Nederlanders afkwamen bij het hijsen van de vlag en al de onzen de hand drukten. De heer Van Lier, de secretaris van het NOC, die de delegatie als eerste had ontmoet en hen in het Maleis had aangesproken, stond even verwonderd als wij, toen na een onderhoud van ongeveer tien minuten de Indonesiërs vroegen hel gesprek in het Nederlands voort te zetten. „Dit is voor ons veel gemak kelijker en voor u ook!" „De kerels waren fantastisch," zeide de heer Van Lier mij gisteren, „er is geen enkele kwaje jongen bij." DE grote verbroedering in Italië zelf. Voor de eerste maal sedert 1946, toen Italië zijn koningshuis afviel, ver leent Rome gastvrijheid aan een lid van het voormalige koningshuis: aan Maria Gabriela di Savoia, de derde dochter van ex-koning Umberto, die hier is aange komen om de Olympische Spelen bij te wonen. Toen haar gevraagd werd wat zij van dit bezoek zelf dacht zeide zij onge dwongen en vrijuit: ik zou zo erg graag voorgoed naar Rome willen terugkeren; het is alsof hier een ondragelijke last van mij afvalt. Zij is gekomen om de ruiterwedstrijden en de gymnastiek bij te wonen. Verbroedering op hoog internationaal niveau. Na dagenlang aarzelen besloten de Russen .gisteren met een officiële delegatie de audiëntie van Paus Johannes XXIII bij te wonen. De delegatie be stond uit tien deelnemers onder leiding van de Russische culturele attaché in de ploeg, de heer Goidnaze. Alle andere delegaties van de communistische lan den volgden het voorbeeld van de Russen. Voor de audiëntie hield de Russische leider van de delegatie, de heer Roma- now een persconferentie in het perscen trum Domus Mariae, waar 'hij een bood schap voorlas van Kroesjtsjef aan de Olympische Spelen en aan de deelnemers. Hij had er geen bezwaar tegen gemaakt Verbroedering op cultureel niveau se dert gisteren de Russische gymnasten in het wonderlijke rijke schone Therme di Caracalla aan het trainen waren op het populaire Italiaanse liedje Volare. De grootste concodentie bij dit alles is wel dat terwijl keizer Theodoor de Grote in 392 de Olympische Spelen ver bood op verzoek van de toenmalige Paus en de hele christelijke wereld, nu hier. in Rome precies 1568 'jaar later paus Jo hannes XXni de Olympische spelers heeft ontvangen en hun zijn zegen heeft gegeven. Gisteravond om 9 uur luidde de klok van het Capitool, de 700 jaar oude Pa- tarina zijn vijftig slagen, zoals hij dit altijd doet wanneer alle ogen van de hele wereld op Rome gevestigd zijn. Het gebeurde op het ogenblik, dat het Olym pische vuur te Rome op het Capitool ar riveerde. Moge dit vuur de wereld, de zo sterk onderling verdeelde wereld, zodanig ver lichten, dat zij geheel in de geest van de Olympische verbroedering de gezamen lijke weg naar een betere verstandhou ding terugvindt. Dan zijn de vijftig sla gen van de Patarina klanken van vreug de en vrede geweest. De voetbalwedstrijd Rotterdam-Ant- werpen zal niet meer de dag voor de officiële interlandwedstrijd worden ge speeld. De eerstvolgende wedstrijd tussen beide stedelijke elftallen is nu vastge steld op woensdagavond 7 september in het Stadion Feijenoord. Geen. deelneemster is er meer in Rome te vinden of zij heeft zich bewa pend met een strooien hoed. Zelfs in het water biedt een dergelijk hoofddek- set kennelijk nog bescherming tegen de zon. Die indruk zou men pan Iet Koster-Van Feggelen (official) en rug slagzwemster Ria van Velsen ten minste krijgen. Door Barend Buisman DOME. Het wordt nóg warmerDe hitte die in de afgelopen dagen trillend boven Rome heeft gehangen, zal, zo hebben de Italiaanse mete- orolonen voorspeld, nog ondragelijker worden. De laatste zeven dagen van augustus zullen zelfs de warmste week van het jaar gaan vormen en de sport lieden, officials en door nieuwsgierigheid naar Rome gedreven toeristen uit delen van de wereld,, die iets met de Olympische Spelen te maken hebben, kunnen zich gaan voorbereiden op temperaturen van omstreeks 40 tot 45 graden, welke bij uitstek geschikt zijn voor het dragen van een minimum aan textiel. PB ZIJN ER, die Rome ontvlucht zün, L-J omdat zij het zelfs in de schaduw of binnenshuis niet meer konden uit houden. Tot diegenen behoort o.m. de Amerikaanse atleet James Dupree, die in Californië toch wel iets gewend onder apdcre .weersomstandigheden de laatste hand aan zijn voorbereiding wenst te leggen en daarom naar Noord- Italië trok om daar in een ietwat koe ler klimaat naar zijn vorm te groeien. Ge moet echter bepaald niet denken, dat het Olympisch Dorp een grote uit tocht beleefde van atleten die de prooi dreigden te worden van een zonne steek. TMMERS, vanmiddag heeft de opening I van de Spelen plaats, waarvoor de besprekingen gisteren in volle gang waren en de formaties werden samen gesteld, die straks het Olympisch Sta dion mogen binnenmarcheren. De Nederlandse ploeg zal ten minste uit 41 en ten hoogste uit 46 man mo gen bestaan, waarbij officials zijn in begrepen. Er lopen dus ten minste vijf tig Nederlandse deelnemers niet mee. Gisteren werd in het Olympisch Stadion een proefdefilé gehouden, dat twee uur in beslag nam. TYE VLAGDRAGER was de hockey- L' speler Van Erven Dorens, die ook straks de rij, achter de Italiaanse stu dent Franco Sciullo, die het bord met de naam van Nederland erop torst, zal In 1956 emigreerde Ben de Roo uit Enschede naar Australië, waar hij, even als in zijn geboortestad, ging turnen. Hij was zo goed, dat hij na met veel spoed genaturaliseerd te zyn in de Olympische ploeg van Australië werd opgenomen. Uiteraard trok in Rome het Nederlandse gezelschap de grote belangstelling van Ben de Roo. Steeds is hij in de omgeving van de Nederlandse deelneemsters en deelneme rs te vinden, hier in de omgeving van Marian Heemskerk, Sita Posthumus en Alie oorhij. en de Canadees Jerome liepen de 100 m reeds in tien seconden, de Ameri kanen Boston en Thomas sprongen resp. 8.21 m ver en 2.223 m hoog; om nog maar niet eens te spreken over de sen saties waarvoor de zwemsters als de Australische Ilse Konrad en de Ame rikaanse Chris von Saltza, Lynn Burke en Sylvia Ruuska zorgden. Deze ongetwijfeld microscopisch klei ne groep uit de reeks van sportgebeur tenissen, die de wereld dit jaar tot nu toe heeft gekend, vormt een waarschu wing voor degenen, die van plan zijn zich vroegtijdig in beschouwingen te ver diepen. De Spelen van Rome konden wel eens de grootste schok teweegbrengen, die de internationale sportwereld ooit op zijn grondvesten heeft doen dreunen. DOME. De Olympische Spelen zijn nog niet eens officieel geopend of een aantal Nederlandse atleten loopt al met ingescheurde jasjes rond. De aanwezigheid van de Nederlandse deelneemsters in het Olympisch Dorp bracht echter uitkomst. Onder leiding van de zwemster Tineke Lagerberg, die leerling-modiste is, herstelden nijvere handen snel een deel van deze kostuums. Ook de zwemster Jopie Troost en Sieta Posthumus hebben zich al op een ander gebied dan de sport verdienstelijk gemaakt. Zij hielpen in de afgelopen dagen de leiding van de Nederlandse ploeg met het ontstel lend vele typewerk, dat hier verricht moet worden. Niet zo heel erg verwonderlijk indien ge weet, dat deze beide meisjes typistes zijn. In de Nederlandse ziekenkamer klonken opgewekte geluiden. Cor Braasem kwam uit zijn rolstoel om met de steun van een wasmachine voor het eerst na zijn auto-ongeluk een poging te doen om te lopen en de angina van de zwemster Hennie van de Velden was aanzienlijk aan het teruglopen. De wielrenner Van der Lans keek gisteren wat beteuterd voor zich uit. Hij had te veel fruit gegeten en moest dat bekopen met darm- en ingewandstoornissen, die hem voortdurend in looppas in de richting van een bepaalde gelegenheid dwongen. ROME. De chef d'équipe van de Sovjet-Unie te Rome heeft meege deeld, dat Moskou zich kandidaat zal stellen voor de Olympische Spe len in 1968. Functionarissen van het Internatio naal Olympisch Comité hebben inmid dels verklaard, dat Moskou een bij zonder goede kans maakt geaccep teerd te worden. De Spelen van 1964 worden, als be kend, te Tokio gehouden. De Haagsche Golf en Country Club heeft de Britse professional Aubrey Boomer verzocht nog een cursus te ko men geven aan een aantal vooraanstaan de golfspeelsters en spelers. Loting wielrennen ROME. De loting voor de wieier- tijdrit op de baan, heeft een bijzonder onfortuinlijk resultaat opgeleverd voor de 19-jarige Haagse amateur Piet van der Touw, die ons land op dit onder deel vertegenwoordigt. Van der Touw start namelijk vrijdag in het hypermoderne Olympische wieier- stadion als eerste van de 27 deelnemers voor de rit over 1000 meter. Zijn con currenten kunnen zich dus allen naar zijn tijd .richten", uiteraard voorzo ver hun capaciteiten hun dat toestaan. Gunstig was de lottrekking vooral voor de Franse en Italiaanse vertegenwoor digers (alsof de wieler-duvel er mee speelt....), zij rijden namelijk resp. als nummer voorlaatst en laatst. De Nederlandse wegploeg heeft het beter getroffen. In de ploegentijdrit over 100 km starten onze landgenoten namelijk in 12e positie (om 09.11 uur) en dat betekent dat zij onder relatief gunstige omstandigheden rijden. Boven dien vertrekken enkele belangrijke con currenten Frankrijk, Spanje en Duits land slechts 2 tot 4 minuten vóór hen, terwijl van de andere favoriete ploegen alleen Italië nó Nederland aan de slopende rit begint (4 minuten later). Trainer Arie van Vliet heeft een be slissing genomen ten aanzien van de samenstelling der Nederlandse Olympi sche wegploegen. Voor de ploegentijdrit over 100 km starten mergen: Jan Hugens, Ab Sluis, Lex van Kreuningen en René Lotz. openen. De officials, die in de vader landse ploeg meelopen zijn de chef de mission Cees Kerdel, Fanny Blankers- Koen en Arie van Vliet. Fanny Blan- kers-Koen, die gisteren met de onder haar hoede staande atletes in het Olym pisch Dorp arriveerde, werd door sig- nora Marina Scanni, het hoofd van het vrouwelijk deel van het Olympisch Dorp met eerbetoon ontvangen. Signora Marina Scanni was de successen van Fanny Blankers-Koen op de Spelen van Londen in 1948, waar zij vier gouden medailles won, blijkbaar nog niet ver geten. Marina Scanni zelf is directrice van een Academia Gymnastica in Ita lië. Als vanmiddag het grootste sportfes tijn dat de wereld kent inderdaad of ficieel begonnen is, dan kunnen de sta tistici hun harten ophalen, want dat er records zowel wereld- als Olympi sche vernietigd worden, staat wel vast. pvVER de grenzen van het menselijk Lf prestatievermogen in de sport wordt hier nauwelijks meer gesproken. Wie het nu nog, zoals een handvol jaren geleden, durft te wagen, wordt met me delijdende blikken aangekeken. In dit Olympisch jaar, dat zijn hoogtepunt nog moet heieven, zijn al veel verrich tingen tot stand gekomen, die kenners destijds voor volkomen onmogelijk heb ben gehouden. Wij hoeven slechts te wijzen naar de HET BOKSPROGRAMMA wereldrecordverbeteringen in de atle- tiek- en zwemwereld. De Duitser Hary rome. De zwaarweltergewicht Bas van Duivenbode zal hedenavond als eerste Nederlandse bokser in de Olym pische ring komen. Hij heeft het met de loting tamelijk gunstig getroffen. Zijn tegenstander is namelijk de Span jaard Cesareo Barreira Moya en het gevecht heeft mogelijk perspectieven voor de Amsterdamse metselaar. Voor de zwaarweltergewichtsklasse werden 23 boksers ingeschreven. Minder gelukkig was de lichtgewicht Wim Gerlach, die het in zijn eerste par tij moet opnemen tegen een van de fa vorieten, de sterke Rus Vellington Ba- rannikov; er zijn in deze klasse 33 deel nemers. Jan de Rooy krijgt in het bantamge- wicht een volkomen onbekende tegen stander: Yuan Sze uit Communistisch- China. De winnaar van dit gevecht ont moet in de volgende ronde de winnaar van de partij tussen de Pool Brunon Bendik en John Sentonga uit Oeganda. Ook voor het bantamgewicht werden 33 boksers ingeschreven. ROME De Groningse lichtgewichtbokser Wim Gerlach heeft gis terochtend binnen een kwartier bijna een pond moeten aftrainen. Toen Theo Huizenaar voor de officiële weging de drie Nederlandse boksers in de gang naar het weeglokaal voor alle zekerheid nog even op een proefschaal zette bleek Gerlach twee ons boven het toegestane ge wicht voor zijn klasse (maximaal 60 kg) te wegen. Huizenaar wist niet hoe hij het had. Want eerder irv de ochtend hadden de Nederlanders de gebruikelijke gang naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse pu gilisten gemaakt om daar op de schaal te gaan staan en toen waren zowel Gerlach als De Rooy en Van Duivenbode ruim beneden hun ge wicht gebleven. Hoe dan ook, die paar ons moest verdwijnen en dus gingen de Nederlanders weer terug naar hun flatgebouw, waar Huizenaar de te zware Gerlach in een dik trainingspak gekleed onder de brandende zon op het platte dak wat liet touwtjespringen. Binnen een kwartier was de zaak in orde en toen Gerlach officieel op de schaal ging staan haalde hij nauwelijks 59,8 kg. Jan de Rooy bleef met 53,3 kg ruim beneden de grens (54 kg) van het bantamgewicht en ook Bas van Duivenbode had geen moeite om met 70,6 kg tot het Olympisch boks- tornooi toegelaten te worden. De grens voor het zwaarweiter is name lijk 71 kg. Later bleek, dat de schaal van de Amerikanen maar liefst zes ons te weinig aangeeft. „Verbeeld je dat ik er op had vertrouwd. Dan had Gerlach er toch mooi naast gestaan. Het is treurig dat er voor ons geen eigen schaal afkan", zei Theo Huizenaar, die het niet kan ver kroppen dat er van de zijde van het NOC zo weinig aandacht aan de boksers wordt besteed. „Maar je weet het wel. Als er bezuinigd moet worden dan gaat het altijd in de eerste plaats ten koste van de krachtsporten". Erica Terpstra kiekt in Rome De ogen van miljoenen richten zich vanavond op Rome, dat de eerstko mende weken de trefplaats zal zijn van de jeugd, die uit vrijwel alle lan den ter wereld is samengestroomd om zich te meten. Steeds gigantischer wordt deze krachtmeting, steeds groter de be langstelling, steeds indrukwekkender de prestaties en voortdurend belang rijker w-dt dan ook de plaats, die de sport ir ans dagelijks leven gaat in- nemep Onverbrekelijk met dit alles ver bonden is de accommodatie, die de sportbeoefenaar ten dienste staat en die in Nederland nog zo veel te wen sen overlaat. Lichamelijke opvoeding en sport zijn niet meer weg te den ken uit ons dagelijks bestaan, maar nog altijd kampt de Nederlandse sportbeoefenaar met een gebrek aan lokalen en terreinen, waar hij zijn ontspanning kan zoeken of zich tot grotere prestaties kan opwerken. Hoe verscheiden van karakter ook, de man die sport bedrijft om het spel, of hij die het doet om-de-prestatie, in wezen zijn zij één, in wezen streven zij beiden naar het Citius Altius For tius van de Olympische Spelen en beiden hebben zij recht op de ge reedschappen, die nodig zijn om hun eigen ideaal van sportbeoefening na te streven. In de sportbeoefening is de laatste jaren een ontwikkeling gekomen, die Nederland in genen dele heeft kun nen bijhouden. In andere landen, en dat zijn niet alleen de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie, waar toestanden heersen, die beslist niet te vergelijken zijn met de onze, zijn regeringen en sportbondsbesturen wél meegegaan met deze nieuwe ontwikkeling. Daar is de sportbeoefening om de prestatie uitgegroeid tot een volledige wetenschap met hooggeleerde docen ten en lectores, die zich als specialis ten verdiept hebben in allerlei fy sische en psychische onderdelen van de sportbeoefening. Dat is belangrijk, want het is nog altijd de grotere pres tatie, die tot meer en betere sportbe oefening lokt, en er is in Nederland welhaast niemand meer, die het be lang daarvan pertinent zal willen ont kennen. Dat niettemin Nederland in de in ternationale sportbeoefening een goed figuur slaat, hebben wij voor een groot deel te danken aan onze natuur lijke lichamelijke en geestelijke ge schiktheid en aan de dikwijls grenze loze opofferingen, die beoefenaren én oefenmeesters én bestuursleden van sportbonden zich getroosten, ondanks de gebrekkigheid van de middelen, ROME. Gistermorgen werd de lo ting verricht voor de kanowedstrijden die van 26 tot en met 29 augustus op Lac Alban-o worden gehouden. De indeling der nummers, waarin de Nederlanders starten is: Kl-klasse 1000 meter, derde serie: Nederland (Weijzen), Polen, Oos tenrijk, Rusland, Luxemburg, Canada, Zweden en Tsjechoslowakije. K2-klasse 1000 meter: le serie: Roe menië, Nederland (Knuppe Geurtz), Tsjechoslowakije, Italië, België, Groot-Brittannië en Australië. KI.-estafette, 4 x 500 meter, le serie: Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Zwitser land, Nederland, (Knuppe, La- grand, Geurtz en Weijzen), Groot-Brit- tannië en Ver. Staten. die hun daarbij veelal ten dienste staan. Met hoeveel meer succes en dus ook met hoeveel meer voldoening zou ai deze arbeid verzet zijn, als er de steun geweest was van een weten schappelijk instituut, dat, toen zich deze ontwikkeling baan brak, jaar na jaar mensen aan de maatschappij had afgeleverd, die zich uitsluitend en al leen zouden hebben bezig gehouden met de oefening van jonge mensen? Dan zou met minder inspanning het niveau van de Nederlandse sportbe oefenaar nóg hoger geweest zijn, dan het nu al is. De bewondering voor hen, die blij kens hetgeen zij thans hebben be reikt, een deelneming aan de Olym pische Spelen te Rome waardig zijn gekeurd, kan er alleen maar groter door zijn. Er is vrijwel geen land ter wereld, waar de daadwerkelijke beoefening van sport zo zeer in het midden van aller belangstelling staat, en alle deel nemers weten zich geschraagd door hen die achterbleven. Ook onze beste wensen vergezellen hen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11