Duitsland wil mijnen en grote oorlogsschepen Stalin wilde eerst de atoombom Vier Russische bewakers bij afscheid voor jaren Diplomatie is niet eenvoudig NORSTAD DREIGT Vluchteling getroffen m knie BOUW RADIOTELESCOOP BENELUX IN ONDERZOEK €hefarigte,4 augustusnummer PM Piloot brult niet meer VERDRAG VAN 1954 SCHROMPELT WEG Tijd werkt voor Krieg smarine Eisenhower volgt voorbeeld van Kroesjtsjef Soekarno Japan met dreigt „reactie Groter teeltrecht voor bloembollen Nederlands-Belgisch overleg in Parijs B.ENW. HAARLEM NEMEN PROEF VOOR SCHONE STAD Mevrouw Powers ivacht op Kroesjtsjef Zeventien dagen in een vat BOTSING OP BRUG IN PORTUGAL Lijkje van pasgeboren kind gevonden Noodlottige greep naar redding Jongen drinkt zoutzuur Zeventien doden bij overval GEHEIME DOCUMENTEN VAN POTSDAM Duitsers protesteren tegen uitwijzing Handgranaten aangespoeld Cuba wijst protest van de hand Rente op leningen in Amerika gedaald GUINEA EERST ONTWIKKELEN Koninklijk paar zag Olympische fakkel NA CUBAANSE OOK DOMINICAANSE SUIKER TABOE O.E.E.S. geeft financiële steun 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! sjsa nö°Tdng ite Woensdag 24 augustus I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van onze correspondent BONN De Westduitse minister van defensie Strauss lijkt langzaam maar zeker vandaan te willen komen onder het regime, dat kanselier Aden auer op 23 oktober 1954 te Londen bij de ondertekening van het verdrag voor de Westeuropese Unie vrijwillig aanvaardde. Strauss maakte nl. giste ren te Bonn bekend dat het voor zijn marine dringend noodzakelijk is twee versterkingen te krijgen: le: oorlogs schepen die groter zijn dan de in 1954 door de Westeuropese Unie toegestane schepen met een maximum tonnage van 3000 ton; 2e: mijnen, die door ge luidsgolven tot explosie kunnen wor den gebracht. Het in '54 ondertekende en op 6 mei '55 van kracht geworden verdrag, -van de Westeuropese Unie waarvan behalve West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ita. lië en de drie Beneluxlanden lid zijn, heeft vooral bekendheid gekregen door een viertal protocollen. In het derde z.g. Duitse protocol verklaart Adenauer, dat de bondsrepubliek zich verplicht geen Ook naar Algemene Vergadering NEW YORK (Reuter) President Eisenhower overweegt om evenals premier Kroesjtsjef in de tweede helft van september de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties bij te wonen. Dit positievere geluid dan Eisenhowers eigen voorzichtige for mulering van enige tijd geleden, is afkomstig van Henry Cabot Lodge. Lodge onthulde Eisenhowers voor nemen op een afscheidsdiner te New York ter gelegenheid van zijn af scheid als Amerika's vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, omdat hij effectief campagne voor zijn vice-pre- sidentschap wil kunnen voeren. Lodge legde er echter de nadruk op dat er nog geen beslissing over Eisenhowers bezoek aan de V.N. is gevallen. REIS VATS DOORMAN: DJAKARTA (Reuter-AP) President Soekarno heeft Japan gewaarschuwd dat de betrekkingen tussen Indonesië en Ja pan kunnen worden geschaad indien Ja- pa zijn toestemming voor een bezoek van de Karei Doorman aan Jokohama niet intrekt. Soekarno heeft dat laten weten in een onderhoud met de Japanse ambassa deur in Djakarta, Takeo Oda. Tijdens het gesprek, dat een half uur heeft ge duurd, heeft Soekarno de ambassadeur verzekerd dat als Japan de toestem ming niet intrekt, dat ,,zeer ernstige reacties" in Indonesië teweeg zou kun nen brengen. De woordvoerder van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken in To kio heeft gisteren later op de dag al laten weten dat er in de Japanse toe stemming geen wijziging zal komen. De Indonesische reacties op het komende bezoek van de Karei Doorman en de andere schepen van smaldeel V aan Jo kohama (8 tot 12 september) hebben overigens in Japan bijzonder weinig in druk gemaakt. Slechts twee of drie uiterst linkse Japanse organisaties heb ben de Indonesische protesten gesteund. De Karei Doorman zal na terugkomst in de Nieuwguinese wateren van het be zoek aan Japan naar Auckland in Nieuw- Zeeland varen. Vandaar zal de terug weg naar Nederland om Kaap Hoorn worden aangevangen. Onderweg zullen nog enkele Zuidamerikaanse havens worden bezocht. Half december is het smaldeel in Nederland terug. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het produktschap voor siergewassen heeft besloten het teeltrecht voor het teeltjaar 1960/1961 uit te brei den: voor tulpen met 10 procent, voor hyacinthen ook met 10 procent en voor narcissen met zeven procent; daarnaast wordt teeltrecht voor tulpen en narcissen aan beginnende kwekers gegeven. Te duur Het aanbod is de laatste jaren absoluut onvoldoende gebleken en de prijzen in het binnenland zijn abnormaal hoog. Bui tenlandse cultures zijn relatief aanmer kelijk uitgebreid, met name in de Duitse bondsrepubliek, in Denemarken en in Ja pan: de afzet van bloembollen uit het buitenland naar derde landen is door de situatie in Nederland bevorderd. Met het oog op de Euromarkt is het noodzakalijk dat Nederland ook in de overgangsfase de eerste plaats behoudt. De prijzen van de teeltbewijzen zijn abnormaal hoog. Er moet rekening wor den gehouden met de belangrijk gestegen vraag o.a. door liberalisatie en er is vol doende plantgoed om tot een flinke uit breiding van hef teeltrecht over te gaan. Te weinig Het bestuur van de Amerikaanse groep van de bond van bloembollenhandelaren had het produktschap ernstig verzocht bij zijn beslissing er rekening mee te houden, dat de handel in bloembollen naar Ame rika en Canada grote moeilijkheden on dervindt door het tekort aan bloembollen in Nederland. PARIJS (Reuter) De Franse rege ring heeft de Nederlandse en Belgische premiers en ministers van buitenland se zaken benaderd met het verzoek om de volgende maand in Parijs over ge meenschappelijke vraagstukken te ver gaderen. Naar men aanneemt zal het overleg vooral De Gaulles voorstellen voor nau were Europese politieke samenwerking betreffen, zoals hij die de vorig» maand te berde bracht tijdens 't bezoek van bondskanselier Adenauer aan zijn kas teel te Rambouillet. kernwapens, biologische of chemische wapens (a.'b.c.-wapens) te fabriceren. Voorts dat Bonn een bepaald soort ge schut, raketten, mijnen, grotere oorlogs schepen en strategische bommenwerpers slechts dan zal maken wanneer de op perbevelhebber van de Navo dit voor stelt en de W.E.U. daartoe met een meer derheid van twee derden besluit. Twee fasen Alles duidt erop dat twee fazen van de verandering van dit protocol van de W.E.U. thans reeds in werking zijn ge treden: 1 Minister Strauss liet gisteren ver klaren dat zijn marine voor een rationele luchtverdediging schepen nodig heeft die voorzien kunnen worden van een hyper moderne raketapparatuur voor de lucht afweer. Dit geldt zowel voor oorlogs schepen in de eigenlijke zin van het woord, als voor transportschepen. Alleen schepen van een tonnage van tenminste 6000 ton kan de marine van een derge lijke apparatuur voorzien en alleen zó zal zij het met succes kunnen opnemen tegen de Russische vloot in de Oostzee, aldus Strauss, die voorts pleitte voor op geluidsgolven werkende mijnen. 2. De opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad, heeft inmiddels bij de W.E.U. te Londen voorgesteld om Bonn toestemming te geven drie schepen te bouwen van 6000 ton en de gevraagde produktie van bijzondere mijnen toe te staan. Volgens Norstad kan alleen op deze wijze de Westduitse marine in staat worden gesteld haar verplichtingen in het kader van de Navo, in de Oostzee na te komen Wat blijft Het staat vast dat Bonn reeds vóór de mislukte Parijse topconferentie in mei jl. deze wensen aan Norstad heeft ken baar gemaakt. Men gelooft in de West duitse hoofdstad dat de tijd voor Strauss werkt: de vrijwillig geaccepteerde en destijds van een fraai moreel randje voorziene beperkingen van de W.E.U. zul len waarschijnlijk een voor een verdwij nen. Van Adenauers eens zo geprezen geste vol zelfbeperking uit oktober '54 zal in de praktijk ten slotte slechts dat overblijven wat praktisch toch niet ge schikt is voor de Westduitse defensie: strategische bommenwerpers en de zo genaamde a.b.c. wapens. Van onze correspondent HAARLEM. Oude of kapotte meu belen en ander groot huisvuil wordt in Haarlem gratis door de gemeente af gehaald. Even een tip aan gemeente werken en een vuilnisauto komt daar voor de deur. Het Haarlemse gemeentebestuur voert dit hij wijze van proef een jaar in. Het geeft daarmee gehoor aan een brief, die de A.N.V.V. aan het begin van het jaar aan een aantal gemeen ten heeft gestuurd. Daarin werd gewag gemaakt van een ingezonden brief in een Amerikaans tijdschrift over de ver vuiling van de Nederlandse steden. Grachten, singels en sloten worden vaak gebruikt als stortplaats voor groot vuilnis. Haarlem hoopt met de proef een gro te stap in de goede richting te doen. Tot nog toe moest men voor het afha len van grote stukken afval niet onaan zienlijke bedragen neertellen. MOSKOU (Reuter) Mevrouw Bar bara Powers heeft gisteren in de gevan genis van Moskou afscheid genomen van haar man, de wegens spionage veroor deelde Amerikaanse piloot Francis Po wers. Hoe lang zij elkaar niet zul len weerzien weten de echtelieden niet. Zij zijn niet alleen gelaten bij deze voorlopig laatste ontmoeting. Langs de wand van het vertrek waar zij afscheid namen stonden vier bewakers opgesteld. Er was ook een tolk aanwezig. Mevrouw Powers had een lichtgele jurk aan. Zij is vijf kwartier bij haar man geweest. Na het bezoek kwam zij huilende en volkomen overstuur de ge vangenis uit. Zij wilde niets zeggen over de ontmoeting met haar man. Dat is erg persoonlijk, niet? stamelde zij. Model gedrag Ook de ouders van de vlieger wilden zelf niets zeggen over hun afscheid van hun zoon. Zij ontmoetten toem voor het bezoek van zijn vrouw. De advocaat Rogers die de familie Powers begeleidt, vertelde later dat de vlieger tegen zijn vrouw had gezegd dat hij zich in zijn gevangenschap model wil gedragen om zo veel mogelijk van zijn tien jaar gevangenisstraf kwijtge scholden te krijgen. Hij had haar ge vraagd hem zware schoenen, warme kle ren en een met bont gevoerde jas met een capuchon te bezorgen. In de koude Russische winters straks zal hij die no dig hebben. Doorbetaald Toen mevrouw Powers haar man ging bezoeken had zij een bericht van de Amerikaanse ambassade bij zich waar in werd verklaard dat het salaris van 2500 dollar per maand dat Powers bij de Amerikaanse inlichtingendienst ont- SAN ANTONIO (Reuter). Twee pi loten van de Amerikaanse luchtmacht maken op het ogenblik een zware proef door in een stalen bus zoals die moge lijk mettertijd eens in een raket naar de maan zal worden gezonden. Zeven tien dagen moeten de mannen in deze nauwe verblijfplaats blijven, waarin ze slechts een ruimte van 2% hij 3% me ter ter beschikking hebben. Van de ze ventien dagen zijn er reeds zes om en de mannen verkeren nog in goede con ditie al toonden zij bij enkele proefne mingen enige geprikkeldheid. LISSABON (Reuter) Op een brug over de Portugese rivier de Ceira is gisteren een vrachtauto tegen de loco motief van een personentrein gebotst. De locomotief vloog in brand en stort te van de brug tn de rivier. De voorste wagon van de trein bleef aan de brug hangen. De machinist van de trein werd gedood, veertig passa giers van de trein werden gewond, de inzittenden van de vrachtwagen bleven ongedeerd. DORDRECHT. Bij het zogenaam de Duivelseiland op de splitsing van Oude Maas en Dordtse kil hebben twee jongens uit Dordrecht het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Er is sectie op het lijkje verricht. Dat leverde geen bijzondere aanwijzingen op. ROERMOND. In een ziekenhuis te Heerlen is gisteren de 43-jarige J. H Schepers uit Stein (Limburg) overleden. Tijdens een val van een drie meter hoge stapel hout, greep hij maandag avond naar een losse ijzeren balk. De ze kwam toen boven op hem terecht VOORHOUT. De achtjarige Dickie van der Tang uit Voorhout verkeert in levensgevaar, sinds hij eergisteren en kele slokken nam uit een fles zoutzuur. Hij was met enkele vriendjes aan het spelen geweest in een bollenveld, waar zoutzuur werd gebruikt bii bodemonder zoek De jongen is naar het ziekenhuis gebracht. ving, gedurende zijn gevangenschap zal worden doorbetaald. Volgens mevrouw Powers deed dat haar man bijzonder goed. V erzoekschrif t De Amerikaanse vlieger zal betrekke lijk gauw van de Moskouse gevangenis naar een andere worden overgebracht. Zijn vrouw en haar moeder zijn van plan om zaterdag van Moskou naar Pa rijs te vliegen, tenzij Kroesjtsjef de wens te kennen mocht geven hen te willen ontmoeten. Mevrouw Powers is nog be zig een verzoekschrift aan hem op te stellen. De ouders van Powers verlaten Moskou vandaag. ER IS wel iets veranderd in het oude beeld van de gehelmde, gestofbrilde vlieger in de open lucht, die naar zijn grondmecano brult: „Voor vrij?.Contact!" De op Schiphol gestationeerde technicus Bert Fillingham, van de Canadian Pacific Airlines, heeft hier telefonisch een technisch onder onsje met de captain, die vijf meter hoger in de stuurhut zit. HET IS een heel wat ingewikkelder gesprek dan de simpele zinnen „Voor vrij?" etc., dat hjer wordt gehouden vóór de Empress of Hong Kong, een Bristol Britannia, de drie wekelijkse sprong over de Noordpool naar Vancouver maakt. ELKAAR iets toebrullen gaat niet meer door het lawaai van de motoren, daarom heeft de CPA in de neuswielkast een telefoon laten aanbrengen. BANDOENG (Reuter). Een 120 man sterke bende van de Darul Islam heeft dit weekeinde, bij een overval op de thee-onderneming Neglasahi bij Ga- roet, zeventien Indonesiërs gedood en twaalf gewond. Na een gevecht van an derhalf uur met eenheden van leger, politie en desawacht trok de bende zich terug. Bij Wijhe is gistermiddag de 22-ja- rige Belgische schepeling M. Huybers overboord geslagen en verdronken. Zijn lichaam is nog niet gevonden. WASHINGTON (Reuter—A.P. In drie Amerikaanse bladen zijn gisteren onthullingen gedaan uit de nog altijd geheime „documenten van Potsdam". De artikelen kwa men in alle drie de gevallen van de hand van dezelfde twee schrij vers, die zeggen inzage te hebben gehad in een officieel rapport van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken (twee delen, in totaal meer dan tweeduizend pagi na's), dat pas in november zal wor den uitgegeven. In een blad in Minneapolis en een in Des Moines melden de schrijvers dat uit de documenten blijkt dat Sta lin met medeweten van Truman een poging van Japan om drie weken voordat de atoombom op Hirosjima werd geworpen een eind te maken aan de tweede wereldoorlog, heeft la ten vastlopen. Hoe dat in zijn werk is gegaan, wordt uit het artikel niet geheel duidelijk. In de Washington Star schrijven de auteurs dat: Advertentie het beste uit POPULAR MECHANICS Een greep uit de rijk geschakeerde inhoud De skelter verovert de wereld Werkplaats voor teenagers Vliegende sigaar Blik in de ruimte Twee nieuwe onderzeeboten voor de Koninklijke Marine Model ren wagens Nieuwe auto's van Europese bodem Leeuwen en tijgers zijn als mensen De goede en veilige manier Nederland wordt verdedigd door raketten De man met een privé tankkorps Dolfijnen reizen door de lucht Eénmanskopermijn in Chili Kano's en kanovaren Wordt de Stille Oceaan warmer? Scheveningse pierbouw volgens unieke methode Palmettopolo Prehistorische vissen als buit De maan in kaart Zo leert u onderwaterzwemmen Amerikaanse snufjes voor de woning Radiobestuurde modelauto en -boot Tips voor thuis Wat te doen met oude trompet? 128 pagina's boeiende, interessante en leerzame lectuur. Het augustusnum mer is nog beperkt verkrijgbaar bij kiosken, boek- en tijdschriftenhandel. Indien niet meer voorradig, kan het worden besteld door oveschrijving van 1,45 op girorekening nr. 10303 van maandblad PM, Rotterdam met op het „bij"-strookje: „Voor toezen ding augustusnummer". In PM gaat een nieuwe wereld voor U open 1. Stalin op 27 mei 1945 tegenover Averell Harriman (Amerikaans ambassadeur in Moskou) het vermoe den heeft geuit dat Hitler met een duikboot naar Japan was gevlucht en dat hij niet overtuigd was van de dood van Goebbels en Bormann; 2. Stalin op een klacht van Churchill over het in beslag nemen van Britse olieinstallaties in Roemenië heeft gezegd: ze waren al in beslag genomen door de Duitsers en daar hebben wij ze nu van overgenomen; 3. Stalin op een voorstel van Chur chill om de Duitse onderzeeboot- vloot tot zinken te brengen heeft ge zegd: laten we die verdelen en als de heer Churchill wil kan hij dan zijn deel tot zinken brengen; 4. Stalin generalissimus Tsjiang Kai- sjek „de beste van het hele stel" in China vond. Hij geloofde niet dat de communistische leiders in China eenheid in het land teweeg zouden kunnen brengen. Op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken is gisteren terstond een uitgebreid onderzoek be gonnen naar de vraag hoe het rap port over de „documenten van Pots dam" heeft kunnen uitlekken. Het schijnt dat minister Herter persoon lijk opdracht had gegeven het rap port pas te publiceren na de presi dentsverkiezingen, om het buiten de verkiezingscampagne te houden. DüSSELDORF (tDPA). De twee Duitse vakantiegangers die vorige week uit Nederland zijn uitgewezen omdat zij hadden geweigerd een bos bij Dom burg te verlaten, hebben bij de Duitse consul-generaal in Rotterdam een pro test ingediend. Daarin voeren zij als verweer aan dat de boswachter die hen van het terrein stuurde omdat zij geen geldig toegangsbewijs hadden, met a!9 zodanig was te herkennen. Toen zij op de terugweg uit het bos de boswachter opnieuw ontmoetten, ont stond er een vechtpartij. Een van de Duitsers is daarop gevankelijk naar Westkapelle vervoerd, waarna beiden uit Nederland zijn uitgewezen. OUWERKERK Op de kust bij Ouwerkerk is gisteren een kist hand granaten aangespoeld. De kans bestaat, dat er binnenkort nog meer kisten aanspoelen. Voor de kust vond enige tijd geleden een dum ping van munitie plaats, die gedeelte lijk schijnt te zijn mislukt. De mijnopruimingsdienst heeft de aangespoelde granaten onschadelijk gemaakt. DEN HAAG. Cuba heeft het Ne derlandse protest van 12 juli tegen de nationalisatie van de Compania petro lera Shell de Cuba op alle punten van de hand gewezen. De Nederlandse re gering beraadt zich nu over de stappen, die zij verder kan doen. Indonesië ervaart: DJAKARTA (AP) Indonesië heeft de Verenigde Arabische republiek be reid gevonden om de Indonesische be langen in Nederland te behartigen. Intussen ïs er op het terrein van de diplomatieke betrekkingen een nieuwe moeilijkheid voor Indonesië opge doemd. De Westduitse ambassadeur in Djakarta, baron von Mirbach, heeft gis teren een bezoek gebracht aan het In donesische ministerie van buitenlandse zaken. Hoewel over dat bezoek elke na dere mededeling werd geweigerd, is het duidelijk dat het te maken heeft ge had met het besluit van Indonesië en Oost-Duitsland om consulaten-generaal uit te wisselen. West-Duitsland heeft zich tegenover erkenning van Oost-Duitsland steeds bijzonder gevoelig getoond. Daar zijn al enkele verbrekingen van diplomatieke betrekkingen uit voortgevloeid. West- Duitsland heeft de laatste jaren kans gezien met Indonesië belangrijke han delsbetrekkingen aan te knopen. Dat zal de reden zijn geweest dat gis teren in Djakarta haastig is bekend ge maakt dat het Indonesisch-Oostduitse be sluit geen formele erkenning van Oost- Duitsland inhoudt. NEW YORK (Reuter). De rente op grote kredieten is door de Amerikaanse banken verlaagd van 5 tot 4% procent. Het tarief van 5 pet het zg. prime loan rate gold sinds vorig jaar sep tember en was het hoogste sinds 1931. De daling is een gevolg van de verla ging van het officiële disconto. Van onze correspondent PARIJS. Met nadruk is te Parijs ontkend dat er waarheid schuilt in een bericht van een Londens ochtend blad als zou generaal Norstad, de op perbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, nog dit jaar zijn functie neerleggen hetzij om re denen van gezondheid, hetzij omdat hij niet tevreden is over de defensie-inspan ningen van de Europese landen die lid zijn van de Navo. In weerwil van deze tegenspraak zijn er redenen om aan te nemen dat de generaal inderdaad heeft gedreigd met het neerleggen van zijn taak. Onpraktisch Hij zou dat hebben gedaan om zijn ontevredenheid tot uiting te brengen en om de Atlantische bondgenoten te dwin gen zich nog eens te beraden over de eisen die hij aan het Atlantische defen sie-apparaat meent te moeten stellen. Er zijn tal van moeilijkheden in theorie tot een oplossing gebracht, maar de practische uitvoering van die oplossin gen laat nog altijd op zich wachten en Norstad zou nu zijn geduld bijna heb ben verloren. Frankrijk Een van de grootste moeilijkheden in de organisatie van de Navo is nog al tijd de plaats die Frankrijk inneemt. Aan de ene kant klaagt de Franse re gering voortdurend dat de Navo niet voldoende doet om de bondgenoten ook in hun overzeese moeilijkheden te steu nen; aan de andere kant onttrekt Frank rijk zeer veel strijdkrachten aan de sterkte van de Navo door zijn strijd in Algerije. Daar al deze moeilijkheden Norstad beginnen te vervelen zou hij nu hebben gedreigd met heengaan. Norstad is sinds 1956 Atlantisch bevelhebber in Europa. Australië meent: CANBERRA (AP) Australië zal niet overhaast Nieuw-Guinea verla ten, zo heeft de Australische minister voor de gebiedsdelen, Paul Hasluck, gisteren in het huis van afgevaardig den te Canberra verklaard. „Het gebied zal nog vele jaren onze hulp nodig hebben. Ontwikkelde in heemse leiders geven onomwonden toe dat zü nog lange tijd onze hulp nodig zullen hebben. Wij zullen hen en onze mensen die met hen samen werken niet in de steek laten. Wij zullen nauw met de inheemse bevol king blijven samenwerken om haar op opvoedkundig, sociaal en econo misch terrein vooruit te helpen. Zon der het minste voorbehoud kunnen wij zeggen haar tot zelfbestuur te wil len brengen". „Kalm aan" Aldus luidde de eerste officiële uit spraak over Nieuw-Guinea in het Australische parlement sinds de Be- heerschapraad van de V.N. bij Austra- lië heeft aangedrongen op spoedige vaststelling van streefdata op de weg naar zelfbestuur voor Nieuw-Guinea Er bestaat, zo zei Hasluck, tegenwoor dig een tendens om hoofdzakelijk de nadruk te leggen op politieke onaf hankelijkheid. Hij achtte zulk een on afhankelijkheid slechts een facade in dien deze niet vooraf zou zijn gegaan door een krachtige ontwikkeling op de terreinen, die hij eerder had ge noemd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Enkele schoten uit de dienstrevolver van een agent van het Amsterdamse bureau Warmoesstraat hebben gisternacht een einde gemaakt aan de vlucht van de 32-jarige, in Veen- huizen gedetineerde K. Deze man had1 maandagmiddag kans gezien om op "het stationsplein aan de bewaking van twee wachtmeesters van de rijkspolitie te ontsnappen. Hij ontvluchtte toen in de richting van de Oudezijdskolk en de politiemannen die hem poogden te ach tervolgen, raakten aanvankelijk het spoor bijster. Schoten In de loop van de nacht ontdekten twee surveillerende agenten de vluchteling echter op de Geldersekade. Daar wan delde hij, als van de prins geen kwaad wetend, rond. De agenten trachtten hem in de kraag te grijpen, maar weer lukte het K. om te. ontvluchten. Daarop loste een der agenten twee waarschuwingsschoten in de lucht. Toen K. daarop niet reageerde, richtte de po litieman het vuurwapen op zijn benen. Het derde schot was raak. Het trof de vluchteling in de knie. Naar ziekenhuis Na zijn -arrestatie moest hij onmid dellijk naar het Binnengasthuis worden overgebracht. K. was wegens souteneur schap tot gevangenisstraf veroordeeld. Hij onderging deze straf in Veenhuizen. Maandagmiddag was er echter weer een vonnis tegen hem uitgesproken: een maand hechtenis wegens heling van een auto. NAPELS (ANP). De Olympische fakkel, die onderweg is naar Rome, heeft maandag koninklijke belangstel ling getrokken. Koningin Juliana en prins Bernhard waren er getuigen van hoe in het oud-Griekse stadje Paestum met de Olympische fakkel, die daar voorbij werd gedragen, het vuur werd ontstoken in een antieke drievoet. Duizenden toeschouwers waren naar Paestum getrokken om niets te missen van het unieke schouwspel, temidden van de ruïnes van een stad, die in du zesde eeuw voor Christus werd gesticht als een Griekse kolonie. De Olympische vlam was gisteren in Napels en zal vandaag Rome bereiken. Advertentie WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft gisteren het Congres gevraagd hem te machtigen de Ame rikaanse suikerimporten uit de Domini caanse Republiek van dictator Rafael Trajillo met 322.000 ton te beknotten. Eisenhowers stap volgt op de verga dering van de ministers van buitenlandse zaken der Amerikaanse republieken, die vorige week in Costa Rica besloten de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Republiek te verbreken en bepaalde economische sancties toe te passen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Raad voor het Benelux kruisantenneproject is bezig te onderzoeken hoe de radiotelescoop die door Benelux gezamenlijk zal worden gebouwd, er zal moeten uit zien. Voor dit initiatief van Benelux heeft het bureau voor wetenschappe lijk en technisch personeel van de O.E.E.S. ongeveer vijftigduizend gul den beschikbaar gesteld. Verdere steun zal nog volgen. In de nauwelijks twaalf jaren dat er aan astronomie met betiulp van radio golven wordt gedaan, zijn weliswaar belangrijke gegevens verzameld, maar de vooruitgang van de radio-astronomie bleef beperkt omdat door de lange golf lengten slechts een zeer vaag beeld van het heelal kan worden gegeven. Zelfs met de beste instrumenten kunnen geen bijzonderheden worden onderscheiden die belangrijk kleiner zijn dan de zon of de maan. Vergroten Volgens het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen kan dat slechts beter worden door de omvang van radiotelescopen te vergroten. Voor een doeltreffend onderzoek van het heel al met radiostralen zal het nodig zijn details van naar schatting een dertigste deel van de middëllijn van de zon te onderscheiden. Daarvoor zouden het best golflengten van één meter kunnen worden gebruikt, maar de moeilijkheid is dat de te bouwen radiotelescoop dan een opening van 3,5 km zou moeten hebben. Kleine „spiegels" Het plan is die moeilijkheid te onder vangen door in plaats van een holle spiegel van ongeveer 3,5 km middellijn enige honderdduizenden kleine „spie gels" op te stellen in stroken van onge veer drie kilometer lang en ongeveer dertig meter breed. Die stroken zouden loodrecht op elkaar komen te staan en vast op de grond worden bevestigd, Door een juiste verbinding van al de ze kleine antennes zou een beeld van de hemel kunnen worden verkregen dat vrijwel even gedetailleerd is als dat van een complete holle spiegel van drie kilometer middellijn. Bij de bouw van deze kruisantenne zal ook rekening moeten worden gehou den met de beweegbaarheid. Het is na melijk niet voldoende een beeld te krij gen van de hemel vlak boven ons. Het is noodzakelijk dat ook grote delen van de hemel ten noorden en zuiden ervan kunnen worden waargenomen, zodat het mogelijk zal zijn een bepaald gebied of voorwerp enige tijd te volgen bij zijn dagelijkse loop langs de hemel. Door de antennes afzonderlijk beweegbaar te maken en door een systeem van on derlinge elektrische verbindingen is tiet mogelijk dit te bereiken, hoewel de radio telescoop in zijn geheel vast op de grond komt te staan. De financiële steun van het bureau voor wetenschappelijk en technisch per soneel van de O.E.E.S. voor het plan voor de bouw van een kruisantenne door Benelux is bedoeld voor de experimen ten van de komende twee jaar. OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN 1. Een kei minder voor de zit tende bader; 2. Links onderaan een kei minder; 3. De zittende bader: rechter dij wordt zichtbaar; 4. De zittende baadster: zwarte ogen; 5. Baadster met hoed: dikkere haardos: 6. Man rechts onderaan: plooi in de neus; 7. Baadster in het zwart ligt op langere handdoek. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en,...doen wonderent Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hieimede wordt bedoeld de wedeizijdse versterking wan de wetking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen logon pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «rent die wordt beschermd door hel bestanddeel Chelaro». 20 lib). 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.60 programma's |ln het kort| DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 RADIO j HILVERSUM 402 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.01 Gym; 7.20 Licht 7.50 Dagopening. AVRO: Nws; 8.15 Gram; 8.30 V d kind; 8.40 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Gram; 11.45 Hoe voeden wij voor de komende maatschappij op? lezing middag 12Ü° £r!Lel^pel: 12 30 tuinb. me- «ik Gram; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Viool en piano; 14.30 Voordr; 15.00 Gram; 15.30 De vuurtoren, hoorsp; 15.50 Gram; 16.30 Olympische Spelen. avond Nws: 18.45 Dansmuz; 19.15 Act- 19.30 Gram; 20.00 Nws; 20.05 In het dal van Olympia, klankb: 20.50 Gram; 22.00 Olympische Spelen; 22.30 Nws, beursber B?«nJrVn S.O.S.-ber; 22.45 Gram; 551? 5?Sb0®k van een grootvader, hoorsp; 23.45 Olympische Spelen; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M. ochtend RRO: 7(>0 Nws; 7.15 Gram: 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.1S Gram-' 850 V d vrouw; 9.40 V d kind NCRv' 1100 vrrtm'- n10'30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz. middag 1 '^00 MW^Kkiok - noodklok; 12.03 Gram; Wij v h land, praatje; 12 35 Lanri- 13 00 Nws-mi3i?; 712'38 1250 Act; 16.UU wws, 13.15 Zonnewijzer; 13 20 Prn ÏTso'VvS en, so1' NCRV: 14-00 Blaasork; 153? rïm en s°hste; 15.10 Gram- de Biibeh lfi2nZV16'"0 Verkenn'ngen in vj nA i' IS,2il Kamermuz: 16.45 Gram- her; 17.45 Gram. «'am; 17.40 BeuS'. avond h^°o 2130 Gevar progr; 21.15 Gram- SSMSLgff N^orge,^;AS TELEVISIE NEDERLAND Speien- 20 óo~Jour°n Eurovisie: Olympische ÏA '4U-UU Journ en \veer0ver7 npwv. ridfm?6 GiWe Viert' Möspeh 22Ó5 Dag'. BELGIë VLAAMS ^eh-2°22»rre^nJ„ïre„rentUin: 2°'5° BELGIë FRANS 19 30 V a Eurovisie: Olymp Spelen- 19.30 V d jeugd; 20.00 Journ- 20 30 v a jeugd; 20.40 Film; Z2.35 Jourh. V d

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5