Belgen moesten ordebewaardersbedwingen Noodkreet van Katanga Gevechten in Alhertstad SPIJTOPTANTEN IN GROTER GETALE NAAR ONS LAND Molotof naar Wenen NIEUWE PLANTA TERUG NAAR FABRIEK Russische officieren op spionage betrapt MOORD OM EEN HUIS Von Braun wil naar de maan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Massale aanval Ieren Bewaakt Niet naar binnen Melkslijter verdwenen Geen spoed Flinke mensen Nieuive situatie Britse zaak Faciliteiten ARRESTATIE IN WEST-DUITSLAND Onderzoek naar oorzaak huidziekte wijst in richting van margarine Onwelriekend cadeau voor burgemeester van Zwijndrecht Grafiekcollectie Dreesmann blijft in Amsterdam WEGENS MEINEED ZES MAANDEN Duits meisje in zee verdronken De BiltRegen Met weer overal Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, .telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzcn, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, \el. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaiÉ Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4638 Woensdag 24 augustus 1960 SOLDATEN VAN V.NMUITEN Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD In Congo is gistermiddag een uiterst verwarde situatie ontstaan toen troepen die deel uitmaken van de internationale politiemacht in opstand kwamen tegen hun offi cieren en in hedwang gehouden moesten worden door Belgische militairen. De muiters zijn sol daten uit de Mali-federatie. Zij maakten gemene zaak met ontevreden stammen die oprukten naar het station van Alhertstad in het noorden van Katanga. De regering van Katanga protesteerde on middellijk hij het opperbevel van de Verenigde Naties en verzocht om het zenden van gediscipli neerde troepen die de soldaten van de Mali-fede ratie zouden kunnen aflossen. Er zijn Ierse troe pen onderweg. De Belgen, die door de Mali soldaten zouden worden afgelost en naar hun land zouden terugkeren, blijven voorlopig in Al hertstad om orde en rust te handhaven. Er hebben in Albertstad zware gevechten gewoed. De soldaten van de Mali hebben links en rechts arrestaties verricht onder de bevolking. Het is echter niet duidelijk wie de arrestanten zijn, noch in wiens opdracht de arres taties werden verricht. Er zijn verscheidene doden en gewonden. De moeilijkheden begonnen, toen groe pen Baloeba (een stam die de Katan- gese premier Tsjombe vijandig is gezind) oprukten naar Albertstad, waar het Bel gische garnizoen zich juist gereedmaakte om naar België terug te keren. Het wachten was nog slechts op een contin gent van de internationale politiemacht, dat de taak van de Belgische troepen zou overnemen. Dat contingent bleek te bestaan uit troepen van de Mali-federatie, die vrij wel onmiddellijk na aankomst zich ont trokken aan het gezag van hun blanke en zwarte officieren en gemene zaak maakten met de Baloeba, die een mas sale aanval op de stad ondernamen. Zij hadden het vooral gemunt op het spoor wegstation. Onder die omstandigheden ooi-deelde de Belgische commandant het niet ver antwoord om de stad te verlaten. In plaats van de wacht over te geven aan het contingent van de Mali, moest hij de stad in staat van verdediging bren gen tegen de aanvallende Baloeba en hun hondgenoten van de Mali. Hoeveel Belgische militairen er in Albertstad zijn is niet bekend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland gaat meer spijtoptanten uit Indonesië toelaten. De regering heeft besloten de selectie te versnellen en te verbreden. Zij beraadt zich op het ogenblik over de mogelijk heden om dat besluit uit te voeren met Britse medewerking, die na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen nodig is ge worden. In antwoord op een noodkreet van de regering van het afgescheiden Katanga, dat de troepen van de Mali onmiddellijk vervangen moesten worden door eenhe den van de V.N. die wel aan de bevelen van hun officieren gehoorzamen, zond het opperbevel van de Verenigde Naties te Leopoldstad onmiddellijk een afdeling Ierse troepen. Wanneer die zullen arri veren is niet bekend. De regering van Katanga heeft er niet zonder leedvermaak op gewezen, daf Katanga nooit heeft gevraagd om troe pen van de Verenigde Naties, omdat zi' zelf in staat was rust en orde te hand haven. Nu zijn er troepen van de V.N en die blijken zelf tot muiterij over te gaan. zodat de Belgen, die met alle geweld weg moesten, ten slotte toch nog worden gedwongen de taak op zich te nemen die aan de troepen van het poli- tieleger was voorbehouden De dag van gisteren is ook verder voor Congo rijk aan gebeurtenissen geweest. In Leopoldstad zijn op grote schaal raz zia's gehouden op Belgische spionnen en saboteurs. Loemoemba's politie is erin geslaagd vier Belgische onderdanen te arresteren en een verborgen radio-zender in beslag te nemen. Twee van de arres tanten zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens, spionage. De anderen mochten na een' verhoor weer heengaan. Voorts heeft de pclitie, naar zij zegt, hier en daar voorraden clandestiene mu nitie gevonden. Loemoemba's huis wordt sinds enkele dagen bewaakt door pantserauto's, om dat er geruchten de ronde doen over een op handen zijnde aanslag op de premier. De verbinding met Brazzaville, de hoofd stad van de vroegere Franse Congo, is nog altijd verbroken uit vrees voor spionnen en saboteurs die Congo binnen zouden willen komen. De pieren van de veerboot zijn met prikkeldraad versperd. In Stanleystad en Loeloeaburg zijn opnieuw moeilijkheden gerezen tussen de Congolese gezagsdragers en de troepen van de Verenigde Naties. Militairen van de Verenigde Naties worden in hun werk belemmerd en uren lang vastgehouden „voor een onderzoek naar hun identi teit". De Belgische piloot van een vlieg tuig dat door de Verenigde Naties was gecharterd is gearresteerd, zodat de V.N. nu wanhopig zoeken naar een nieu we vlieger voor hun gestrande vlieg tuig. In de meuw-gevormde Mijnprovmcie, die zich van Congo heeft afgescheiden naar het voorbeeld van Katanga, heeft Albert Kalonji, een van Loemoemba's grootste tegenstanders en hoofd van de regering van de Mijnprovincie, Loe- moemba laten weten dat zijn regering noch de Congolese premier zelf, noch een van zijn vertegenwoordigers tot haar grondgebied zal toelaten. Zij heeft Katanga, waarmee zij een bondgenootschap heeft gesloten, om hulp gevraagd om zich te kunnen verzetten tegen pogingen van Loemoemba'k leger om door te dringen in de provincie Ka- ALMELO, (A.N.P.). Sinds eergis teren zoekt de Almelose politie naar de 44-jarige heer H. Klein Elhorst, een melkslijter. Hij was 's morgens op de gewone tijd van huis gegaan, maar is niet bij de melkfabriek verschenen. Hij was de laatste dagen wat gedeprimeerd, naar men aanneemt omdat hij finan ciële aorgen had. sai, waarvan de Mijnprovincie zich heeft afgescheiden. Ook hoopt zij op daad werkelijke steun van de Belgische troe pen die zich nog in Katanga bevinden. De Mijnprovincie telt 1.2 miljoen inwo ners. Dat de Belgen er nog niet aan den ken, hun basis in ICamina en Katanga te verlaten, kan men afleiden uit de ver klaring die de Belgische commandant van Kamina heeft afgelegd. „Het zal de Verenigde Naties maanden kosten om de basis over te nemen", zei hij. „En het zal ons maanden kosten om haar met medeneming van alles wat de moei te waard is, te ontruimen." Hij heeft van de Verenigde Naties acht dagen de tijd gekregen om troepen en materieel naar België terug te brengen. Er bevinden zich in Kamina reeds 200 Ierse militairen van de politiemacht van de Verenigde Naties, die zich zorgvuldig van alle acties onthouden. Zij beperken zich tot het gadeslaan van de Belgen die van hun kant niets ondernemen wat wijst op een spoedige ontruiming van Kamina. Naar ons is verzekerd heeft een be rekening uitgewezen dat hoewel de grondslag van het spijtoptantenbeleid ongewijzigd zal worden gehandhaafd door een snellere selectie dit jaar veel meer dan de oorspronkelijk ge dachte tweeduizend spijtoptanten in Nederland kunnen worden toegelaten. Het toelaten van tweeduizend spijtop tanten per jaar, zo is ons nu te ver staan gegeven, heeft de regering ove rigens nooit gezien als een onaantast baar maximum, dat in geen geval mocht worden overschreden. Verder is blijkbaar nu ook de rege ring tot de overtuiging gekomen dat de spijtoptanten, die zich nog in In donesië bevinden, geenszins behoren tot de groep, die men pleegt aan' te duiden als „kneusjes". Het zijn flin ke mensen, die tot het uiterste hebben getracht in Indonesië een bestaan te vinden, maar door de omstandigheden dreigen te verpauperen. De regering schat deze groep vrouwen en kinderen inbegrepen op twaalfduizend mensen. Volgens onze jongste, door het ministerie van justi tie verstrekte, gegevens berustten bij dat ministerie op de helft van deze maand ruim 16.000 visumaanvragen. De regering komt op het cijfer twaalfduizend aan de hand van de cri teria voor de selectie, die minister Beerman enige maanden geleden in de Kamer heeft uiteengezet: de noodtoe stand in Indonesië en de mate waarin de betrokkenen daaronder hebben te lijden en voorts de mogelijkheid van hun aanpassing aan de Nederlandse omstandigheden. De verbreking van de diplomatieke MINISTER BEERMAN betrekkingen tussen Nederland en In donesië heeft voor de versnelde se lectie waartoe juist enkele maanden daarvoor was besloten een geheel nieuwe situatie geschapen. De infor matiebron in Djakarta is drooggelegd en de vraag is op welke manier voort aan de inlichtingen moeten worden ingewonnen, op grond waarvan in Den Haag de visumaanvragen moeten wor den beoordeeld. Dat is een punt van onderhandeling met de Britten. Het nieuwe spijtoptan tenbeleid zal daardoor voorlopig nog wel op zich laten wachten. De uitvoe ring er van hangt af van de pogingen om met Britse medewerking een in lichtingenapparaat in werking te stel len en van de mogelijkheid om sche pen naar Indonesië te sturen om de mensen af te halen. Wel is zoals wij gisteren meldden, van Djakarta al toestemming verkre gen dat de Zuiderkruis eind volgende maand volgens het oorspronkelijke re patriëringsschema Soerabaja en Tand jong Priok aandoet. Over de vooruit zichten op dit punt op wat langere ter mijn is echter op dit ogenblik niets te zeggen. Met dat al hangt het welslagen van de regeringsplannen geheel af van de mogelijkheden, die de Britse mede werking zal openen. Het liberale Eerste-Kamerlid baron De Vos van Steenwijk heeft over de nieuwe situatie, die de Britse beharti ging van onze belangen in Indonesië voor de spijtoptanten en de maatschap pelijke Nederlanders heeft geschapen, schriftelijke vragen gesteld aan minis ter Luns. Hij wil er van op de hoogte worden gesteld of de Engelse diploma tieke vertegenwoordiger ook de be hartiging van de belangen van deze mensen van de vroegere Nederlandse vertegenwoordiger zal overnemen. Zo ja, dan vraagt hij de regering de Britse diplomatieke vertegenwoordiger te machtigen om aan de spijtoptanten en maatschappelijke Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, de fa ciliteiten te verlenen die zij tot dusver genoten. Barbara Powers (links) heeft gisteren in een Moskouse gevangenis af scheid genomen van haar man. Voor hoe lang weet zij niet. Zij werd naar de gevangenis vergezeld door haar moeder. WENEN (Reuter/DPA) Molo tof, belangrijkste nog levende ver tegenwoordiger van het Stalinisme in Rusland, is onverwachts benoemd tot Sowjetvertegenwoordiger bij het Internationale Atoombureau in We nen. Algemeen ziet men hierin een poging deze ervaren diplomaat een „luisterpost" in het westen te laten bezetten, die voor Moskou kan pol sen welke politiek er na de komen de Amerikaanse verkiezingen het beste gevolgd zal kunnen worden. Ontslagen De huidige vertegenwoordiger van Rusland' bij het Weense bureau, Zam- jatin, zal elders een andere functie krij gen, zo deelde de voorzitter van het Internationale Atoombureau, Sterling Cole, mee nadat hij officieel door de Russische regering van de nieuwe be noeming op de hoogte was gesteld. Molotof was van 1957 af, toen hij samen met Kaganowitsj, Sjepilof en Malenkof uit zijn functie in de Rus sische communistische partij 'en van zijn ministerschap voor staatscontrole was ontslagen omdat zij een „anti- partijgroep" gevormd zouden hebben ambassadeur in Buiten-Mongolië ge weest. Van 1930 tot 1941 was hij mi- nister-president van de Sowjetunie tot dat Stalin de regeringsleiding over nam; daarna was hij tot 1949 en van 1953 tot 1956 minister van buitenlandse zaken. Anderhalf jaar geleden had Kroesj- tsjef in de geest van Camp David (de sfeer van toenadering na Kroesjtsjefs bezoek aan Eisenhower) Molotof al als diplomatiek vertegenwoordiger in Ne derland willen plaatsen bij wijze van „luisterpost", maar dit plan kon geen doorgang vinden omdat de Nederlandse regering Molotof niet wenste te accep teren gezien diens verleden. Om niet op nieuw het verwijt te horen te krijgen dat Rusland zich laat vertegenwoordigen door een ambassadeur die in eigen land voor vijand van de partij doorgaat, zal Molotof nu bij het Internationale Atoom- STUTTGART (Reuter). In Zuid- Duitsland zijn twee Russische stafoffi cieren betrapt op het maken van foto's van Amerikaanse verdedigingswerken. Mannen van de Amerikaanse militaire politie hebben de Russen gearresteerd. O o weg naar het hoofdkwartier van de militaire politie hebben de spionnen in Stuttgart nog een grote verkeersop stopping veroorzaakt. Een van de gearresteerde Russen is kolonel M. I. Tsjernikof, de comman dant van de Russische militaire missie in Frankfort. Hij is al eens eerder be trapt op het rondzwerven in militaire gebieden van de Amerikanen. De an dere Rus is majoor V. N. Tsjetwerikof. Protest Het Amerikaanse leger heeft een of ficieel protest ingediend, zowel tegen het spioneren van de Russen als tegen hun gedrag. De eerste keer dat kolo nel Tsjernikof op spionage werd be trapt werd geen protest aangetekend. De fotograferende Russische stafoffi cieren werden gesnapt bij een barak in Bublingen. Mannen van de Ameri kaanse militaire politie arresteerden hen, gingen met hen in de Russische auto zitten en bevalen de Russische kolonel naar de commandopost van de Amerikaanse militaire politie te rijden. Opstopping- Aanvankelijk voldeed de kolonel aan het bevel. Maar in het drukke verkeer van Stuttgart zette hij zijn auto stop en weigerde hij verder te rijden. De wagen moest tenslotte met een kraan wagen van de Amerikanen worden weggehaald. Voor het zo ver was zat het verkeer in de straten in de buurt muurvast. Een grote menigte van voet gangers en automobilisten zag uitein delijk tevreden toe hoe de Russische auto werd weggesleept. Op het hoofdkwartier van de Ame rikaanse militaire politie werden de Russische spionnen zeven uur lang vast gehouden om de zaak uit te zoeken. Daarna werden zij losgelaten. bureau in Wenen geplaatst worden. Zon der twijfel zal de Russische regering meer waarde hechten aan Molotofs waar nemingen in de geheime diplomatie dan aan die van de officiële ambassadeur in Wenen, Awilof. Verscheidene waarnemers achten deze nieuwe stap van Kroesjtsjef de belang rijkste beslissing op het gebied van de buitenlandse politiek sedert het misluk ken van de topconferentie. Het is Kroesjtsjefs tweede poging zijn meest er varen diplomaat naar het westen terug te krijgen. In diplomatieke kringen van de Oos tenrijkse hoofdstad ziet men in de be noeming van de strijdbare Molotof voorts een aanwijzing dat de Sowjetunie van plan is op de algemene vergadering van het Atoombureau in september een agres sievere politiek te volgen. Maar ook is de mening geopperd dat Kroesjtsjef zijn oude politieke tegenstan der Molotof met het oog op de menings verschillen tussen Moskou en Peking door de overplaatsing naar Wenen de mogelijkheid van nauw contact met de Chinese communisten wil ontnemen. Landing wordt voorbereid WERNHER VON BRAUN BEKL.IJN. De Amerikaanse super raket Saturnus moet een zachte" lan ding op de maan maken en daarna naar de aarde terugkeren, zo heeft de Duits- Amerikaanse raketexpert dr. Werner von Braun gisteren in een vraaggesprek voor een Berlijns blad verteld. Hij voeg de eraan toe dat de eerste proeven van de Saturnus „tot onze grote verrassing buitengewoon goed zijn verlopen". De proefvlucht met de eerste trap van de raket zal het volgend jaar wor den gedaan en daarna zullen wij waar schijnlijk de eerste bemande raket eind 1963 om de maan laten vliegen". Drietraps De Saturnus zal 137 meter lang wor den en een drietrapsversie ervan zal in staat zijn een lading van 15 ton op 480 km hoogte in een baan rond de aarde te brengen. De raket is uitgerust met een cabine voor twee of drie man voor vluchten rond de maan. „Maar wij denken niet alleen aan een vlucht rond de maan. De Saturnus moet er een zachte landing uitvoeren. De Russische maanraket die een snel heid van 12.000 km per uur had, vloog zichzelf op het oppervlak van de maan te pletter. Maar onze Saturnus zal zo danig afgeremd worden dat de capsule niet alle instrumenten intact blijft." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Teneinde elk mogelijk risico uit te slui ten heeft de fabrikante van Planta, Van den Bergh en Jur- gens n.v., in overleg met de gezondheidsautoriteiten, beslo ten de voorraad van de nieuwe Planta zowel bij de handel als bij de consument op korte ter mijn terug te nemen en in te ruilen tegen Planta van de oude samenstelling. Dit besluit, opgenomen in een door de directeur van de Volksgezond heid uitgegeven communiqué, is een gevolg van de berichten omtrent ge vallen van huiduitslag, somtijds ge paard gaande met koorts en alge meen ziek-zijn, waarvan wij in onze editie van gisteren melding maakten. HONDERDEN Uit de tot dusver verkregen infOT- maties is gebleken, dat zich enige hon derden gevallen, voor het merendeel van goedaardig karakter, hebben voor gedaan. Meestal waren deze gevallen geconcentreerd in het westen des lands. Het voornaamste bestanddeel uit het verbeterde margarinemerk Planta, waarop het onderzoek zich thans richt, is een emulgator. Dit is een middel dat dient om in de margarine de melk in fijn verdeelde toestand met de vetten te mengen. Ook andere bestanddelen van het merk margarine, dat men juist had willen verbeteren, worden onderzocht. Bij dit onderzoek is zowel de G.G. en G.D. als de Keuringsdienst voor Wa ren en de Dienst voor de Volksgezond heid betrokken. Het onderzoek is nog niet afgesloten. PROEVEN GENOMEN Nog niet vastgesteld is onder welke omstandigheden de mensen, die de ver beterde margarine gebruikt hebben, meer of minder vatbaar zijn. De Rot terdamse G.G. en G.D. begon het on derzoek in nauwe samenwerking met de fabrikante, nadat de eerste meldin gen over ziektegevallen binnen kwa men. Het bleek, dat in vrijwel alle ge zinnen, waarin de ziekte zich voordeed, Planta van de nieuwe samenstelling gebruikt was. Toen dit in de loop van gisteren meer en meer kwam vast te staan werd besloten het produkt uit de handel te nemen. Aan de veranderingen, die Planta sedert kort heeft ondergaan en die vooral ten doel hadden het spatten te voorkomen, en de smaak te verbete ren, zijn proefnemingen, die maanden duurden, vooraf gegaan. Verscheidene proefpersonen hebben daarbij mede werking verleend. Geen hunner rea geerde op het gebruik van de marga rine in de nieuwe samenstelling. AANSPRAKELIJKHEID Inmiddels heeft een Utrechts advo caat, wiens vrouw eveneens, naar zij aanneemt, een huidziekte heeft opge lopen ten gevolge van het nuttigen van Planta, de fabrikante aansprakelijk gesteld voor de kosten en schade, wan neer mocht bljjken dat het margarine- produkt de oorzaak van de huidziekte is. Van een onzer verslaggevers ZWIJNDRECHT Een bewoner van de groep oude huisjes in Zwijndrecht die nog het tonnenstelsel hebben, heeft in woede over het uitblijven van sanitaire verbeteringen de kiebelton geleegd op de stoep van de burgemeesters woning. De brandweer had uren nodig om het kwalijk riekende present voor de burge meester weg te spuiten. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt, terzake van vernieling, daar het grasgazon voor de burgemeesterswoning van de verkeerde en overvloedige bemesting danig had ge leden. Bovendien is proces-verbaal tegen hem opgemaakt omdat hij de plaatselijke verordening heeft overtreden, waarbij het verboden is mest en afvalstoffen te de poneren op plaatsen buiten de vuilnisbelt Het tonnenstelsel heeft in Zwijndrecht een hardnekkig bestaan, in een oude hoek van deze snelgroeiende en overi gens zo voortvarende plaats. De bewo- nei s van deze huizen eigendom van de gemeente hebben reeds vaker ver zocht de tonnen te laten vervangen door een behoorlijke W.C. Deze verzoeken zijn altijd afgewezen. De gemeente wil nu geen voorzienin gen meer treffen aan deze huizen, die voor afbraak zijn bestemd. Zij staan in het uitbreidingsplan. Hoewel Zwijn drecht de laatste jaren bijzonder veel en mooi heeft gebouwd, is het er nog steeds met van gekomen de krotten achter het nieuwe en moderne rusthuis te saneren. De omgekeerde kiebelton op de stoep van het burgemeestershuis,, moest die nen als symbool voor de ontevredenheid van de bewoners over deze gang van zaken. Haroldje weet dat pappie niet van vanïllevla houdt. BRUSSEL, (Reuter). Onder de ogen van zijn twee kinderen heeft de gepensioneerde mijnwerker Remy An- theunis uit een Noordbelgisch dorpje met een broodmes de vrouw gedood die het huis toegewezen had gekregen dat hij had willen hebben. Hij en de vrouw madame Jeanne Mabrecqu hadden ieder een huis aan gevraagd, maar het plaatselijke huis vestingsbureau had maar een woning beschikbaar. Het bureau liet de mijn werker en de vrouw er toen zaterdag maar om loten. Antheunis verloor en het huis werd aan de vrouw toegewe zen. Met zijn zestien jaar oude dochter en zijn negenjarig zoontje ging Antheunis daarop maandag naar madame Mabrec qu. Dat huis wordt voor mij, zei hij en stak haar met een broodmes in het hart. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De gemeente Amsterdam voert besprekingen met de erven van wijlen de heer W. J. J. Dreesmann over de aankoop van de collectie grafiek van de collectie- Dreesmann. Er is goede hoop dat de collectie Amsterdams bezit wordt. Zoals bekend zijn de schilderijen, het zilver en andere antiquiteiten van de collectie-Dreesmann geveild. Ver scheidene belangrijke stukken waaronder de Pieter de Hoogh die naar de collectie-Thyssen Bornemisza is gegaan zijn toen naar het buiten land verkocht. Andere echter de beroemde zoutvaten van Lutma bij voorbeeld bleven in ons land. Op de antiekbeurs te Delft zijn ver scheidene stukken uit de voormalige collectie-Dreesmann te zien, onder andere een Chinees serviesje en een zoutvat van Adam van Vianen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Wegens meineed is de 48-jarige koopman N. H. uit Naarden gisteren door de rechtbank te Utrecht tot zes maanden met aftrek veroor deeld. De koopman had op een zitting van de economische politierechter als getuige een valse verklaring afgelegd over de verkoop van een boerderij in Maartens dijk. Hij wist namelijk dat er bij de verkoop „zwart geld" was gebruikt. VLISSINGEN. In zee bij Vlissingen is gistermiddag een vijftienjarig Duits meisje, S. Francke uit Mörs, met de golven meegesleurd en verdronken. Een Belgische toerist heeft gepro beerd het kind te redden. Hij kwam zelf in moeilijkheden en moest haar los laten. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Van het zuidwes ten uit toenemende bewolking met tij delijk regen. Ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Drukkend weer met dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Toch nog? 25 augustus: zon op 5.39, zon onder 19.44; maan op 8.58, maan onder 21.00. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Wenen Innsbr. Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon weer zw, bew. geh. bew, zw. bew. zw. bew. h. bew. regen zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. max. temp. in wind gr. C. OZO 18 Z Z W ZZW 21 ZZW 19 16 19 23 W 21 ZZW 23 WNW 23 WZW 25 28 28 24 25 27 NO NW Z w w WNW 28 WZW 29 NNW 30 stil 28 NNO WNW 33 ZZW 27 WZW 36 NW 30 neersï. 7—19 uur in mm 0 5 0,6 1 0,2 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0,4 0 0 0 O O 0 0 0 0 I '1

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1