Het Holland V Festival thuis MET NOG TEGENHANGER ALS TOEGIFT Eén t. v.géén t.v. ROXASECT ANTIEKBEURS BRENGT VELE MEESTERWERKEN VLEKKELOOS SPEL VAN IS. STERN CHEFAROX In vijf miljoen gezinnen: Dinsdag 23 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 MAAR ZES ORKESTMUZIEK ANTIQUAIR HOUDT TWEE JAAR KAMERMUZIEK Twee doden, vijf zwaar gewonden bij botsing Over de kop Maagklachten? Iaat u kijken naar televisie in AMERIKA Vanavond opening in Prinsenhof AANRANDER GEVAT Mozart en Bartok: humor en spanning Kok van Veronica al week vermist Actie om slachtoffers uit Congo te helpen PRIJSSPEL IN DE KURZAAL Glanzend, gezond en goedzittend haar met haarcrëme Eindelijk: Vis iverd het duurst betaald de v&k£e&>ze, INSECTEN-VERDELGER iiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiimtiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiHiiiiMiiiitiuiiiiiiiimiMtiiiiiitiHiitiiiiiiiiiiimiuu OOR de derde (en laatste) keer presenteert Muzaiek een speurtocht naar de beste opnamen van werken die tijdens het Holland Festival zijn gespeeld. Natuurlijk heeft Isaac Stern het Vioolconcert in e klein van Mendelssohn ook voor de grammofoon ge speeld. Gekoppeld met het Vioolconcert van Tsjai- kofsky staat het op Fontana 699017 CL (stereo 876004 CY), begeleid door het Phi ladelphia Orchestra onder Eugene Ormandy. Als steeds speelt Stern vlekkeloos, maar er zijn er meer die dat kunnen en per soonlijke voorkeur van de luisteraar kan hem zich doen wenden tot David Oistrach met dezelfde dirigent en orkest (Philips GR 05602), gecombineerd met het Con certo van Tsjaikofsky op Philips AL 01249, of tot Christian Ferras, die dezelf de twee Concerti speelt met het Philharmonia orkest onder Constantin Silvestri (His Masters' Voice ALP 1543). Er zijn momenteel een vijftien opnamen van Men delssohn in de handel. Wat dat betreft blijft Chopin met zijn Eerste Pia noconcert in e mol op. 11 ten achter: zes opnamen. De nieuwe Chopin-ster Adam Harasiewicz speelde het met de Wiener Symphoniker onder Heinrioh Hollreiser op Fontana 698021 CL (Stereo 8-75012 CY), Geza Anda met het Philharmonia orkest onder Alceo Galliera op Columbia 33 C 1057. Bij pianoconcerten van Haydn en Mozart wordt de persoonlijke smaak nog van meer belang. Van het Piano concert in D dur van Haydn signaleren wij. hoewel ons onbekend, de opname van Helma Eisner met het Stutt gart Pro Musica orkest onder Rolf Reinhardt op Vox PL 9810. gekoppeld met Haydns Concerto in G dur. Het Pianoconcert KV 414 (no. 12 in A dur) van Mozart is afzonderlijk op een kleine plaat te verkrijgen, met de componist Benja min Britten, die een zeer goed pianist is. als solist, waarbij hij tevens het Aldeburgh Festival Orchestra dirigeert (Decca LW 5294). Een oudere opname -van Lili Kraus met het Boston Sym phony Orchestra onder Pierre Mon- teux is helaas niet meer in de handel. VAN de Symphonie Fantas- tique van Berlioz heeft Willem van Otterloo twee opnamen verzorgd, de oudere met de Berliner Philharmoniker op Philips GL 03026, de nieuwere met het Residentieorkest op Fontana 698032 CL (stereo 875025 CY), een glanspunt in het grammofoon repertoire van het Haagse orkest en zijn dirigent. Aan te bevelen is voorts de opname van Herbert von Karajan met het Philharmonia orkest op Colum bia 33 CX 1206. Voor Mahler de dirigent Bruno Wal ter. Hij dirigeerde de Tweede Sym fonie met het Westminster koor en het New York Philharmonic Orchestra, solisten Emilia Cundari en Maureen Forrester (Philips AL 01382/83) en de Vierde Symfonie met hetzelfde orkest en Desi Halban als zangsoliste (Philips LL 09406). Van deze vierde maakte Columbia op 33 CX 1541 een opname onder Paul Kletzki met het Philharmo nia orkest en Emmy Loose. Van Beethovens Eerste Symfonie be staan meer dan tien opnamen. Die van Wilhelm Furtwangler met de Wiener Philharmoniker verdient alle aandacht. Het nummer weet uw grammofoon handelaar. De Rhapsodie espagnole van Ravel, gespeeld door het Suisse Romande orkest onder Ernest Ansermet, vindt men, gekoppeld met La Mer en de Faune-prelude van Debussy, op Decca Van onze correspondent DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft het vonnis van de Rotterdam- i se rechtbank in de zaak tegen de 53- I jarige Rotterdamse antiquair J. V. twee jaar met aftrek bevestigd. V. heeft twee jaar lang honderden din gen geheeld van de 44-jarige Rotterdam se fabrieksarbeider H. d. B., die deze stal in Den Haag en omstreken. Voor vele duizenden guldens antiek, goud en zilver bemachtigde hij, na enige tijd zelfs min of meer op bestelling van V., bij wie hij alles kwijt kon. Slechts een fractie van het gestolene is achterhaald, omdat het meeste naar het buitenland ging. ISAAC STERN LXT 5424; een meesterlijke plaat van de Zwitserse dirigent, die deze Franse componisten verstaat als weinigen. REKENEN wij de liedkunst bij de kamermuziek, dan valt te wijzen op de nieuwe plaat van de sopraan Elisabeth Schwarzkopf (Co lumbia 33 CX 1657), die met Gerald Moore aan de vleugel een keur van liederen van Hugo Wolf waarlijk prach tig vertolkt. Van het Strijkkwartet in g mol op. 74 no. 3 van Haydn kennen wij slechts één opname, die van het Amadeus Kwartet (Deutsche Gram. LPM 18495), maar zij lijkt ons volmaakt. De achter zijde bevat Haydns Kwartet in C dur op. 74 no. 1. Beethovens Kwartet op. 135 genoot aanbevelenswaardige vertolkingen van het Hongaars Strijkkwartet (Columbia 33 CX 1272, gekoppeld met het Kwartet op. 127) en van het Budapester Strijk kwartet (Philips AL 01199, gekoppeld met Kwartet op. 131). Voor de kwartet-muziek van Anton Webern zij verwezen naar de serie van vier platen (Philips LL 09414/17), die zijn volledige oeuvre bevatten en niet afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Van onze correspondent EDE Met grote snelheid botste gis termorgen op rijksweg 12 een Duitse personenwagen tegen een Nederlandse, die half op de weg stond om te keren. De auto's sloegen over de kop en be landden in de berm. De zeven inzitten den werden zwaar gewond naar een zie kenhuis in Bennekom overgebracht. De 83-jarige weduwe A. v. d. Ende van de Spek uit Overschie en haar zoon, de 51-jarige tuinder C. P. van de Ende uit Rotterdam overleden kort na aan komst. De familie Van de Ende was op weg naar Ede om het dertienjarige lo geetje O. naar huis te brengen. De heer Van de Ende, bestuurder van de Ne derlandse auto was de afrit naar Ede voorbijgereden. Hij stopte op de parkeer- strook om te keren. Zijn zuster stapte uit om een wenk te geven als de weg vrij was. Toen Van de E. de weg opreed, na derde met grote snelheid de Duitse auto, bestuurd door de heer A. Alings uit Gel- senkirchen. Er volgde een hevige bot sing. De auto's sloegen over de kop en belandden in de berm. Ernstig gewond werden de zuster van de heer Van de Ende, mevrouw Steen- wijk-v. d. Ende uit Berkel; het dertien jarige logeetje, zoon van de familie Ouwendijk uit Ede; het veertienjarige nichtje T. Steen-wijk en de heren Alings en G. A. Bertholt uit Gelsenkirchen. Advertentie voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand HOOK W. HOFFMANN TV7IJ mopperen in ons land nogal eens over hetgeen de televisie ons heeft te bieden. Het is echter goed daarbij te bedenken, dat de Nederlandse televisie weliswaar de kleuterleeftijd achter de rug heeft, maar zich toch zeker nog in de groeiperiode bevindt. Een land waar de televisie tot volle ontwikkeling is gekomen, is Amerika. In de Verenigde Staten heeft het medium zich, naar de speciale omstandig heden van dat land, volledig ontplooid. Het is het enige land ter wereld dat nu al een beeld kan geven van een verzadigd en tot evenwicht gekomen televisiegebied. "DEEDS IN het begin van de jaren dertig deed men in Amerika zp'n beetje aan televisie, maar de eigenlijke zegetocht begon pas na de oorlog. Vandaag de dag hebben de Amerikanen de keus uit minstens drie t.v.-programma's, en daarnaar wordt gekeken op 46 miljoen toe stellen. Dat betekent dat er alleen in de Verenigde Staten 13 miljoen toestellen méér staan dan in heel de rest van de wereld. Bij ons in Nederland is het nog altijd let of wat bijzonder om een kijkkast je in de huiskamer te hebben. In Ame rika is die fase achter de rug. Elk ge zin heeft televisie, dat spreekt van zelf. De weinige uitzonderingen zijn hooghartige intellectuelen, die het massa-vermaak willen weren uit hun ivoren torens; de werkelijk arme men sen; en die gezinnen 2 procent van het totaal die te afgelegen wonen om een zender te kunnen ontvangen. De belangrijkste nieuwe ontwikke ling in de t.v.-uitrusting van het Ame- Van een onzer redacteuren DELFT De twaalfde Antiek beurs, die vanavond in het Delft- se Prinsenhof wordt geopend, brengt een uitzonderlijk groot aantal belangrijke schilderijen. Daarbij is een vroege Rem brandt, een ovaal portret Man met hoed uit 1634. Voorts drie schilderijen van Salo mon Ruysdael, een groot stilleven van Pieter Benoit, een Duitse meester, die, ofschoon hij in Keulen en Frankfurt heeft gewerkt, bij de Vlaamse schil derschool kan worden ingedeeld, een grote Aert van der Neer, een Willem van de Velde de Jonge, Schepen bij een landtong, een ruiterportret van Terborch. Zeer belangrijk zal ook de afdeling primitieve schilderijen zijn. Daarbij zijn twee nog niet eerder gepubliceerde pa- Van onze correspondent ROERMOND. Op de Wehrerweg te Sittard heeft de 21-jarige jongeman F. L. uit Sittard zondagnacht getracht het negentienjarig meisje H. G. W. A. aan te randen. Het meisje dat samen met haar zuster over de zeer eenzame weg huiswaarts fietste, werd plotseling van haar fiets getrokken en in het struik gewas gesleurd. Het meisje verzette zich heftig en haar zuster hielp haar de jongen van haar af te houden. Samen met een automobilist die in de nabijheid pech aan zijn wagen had gekregen en op het hulpgeroep toesnel de, kon de man worden overmeesterd en naar het politiebureau te Sittard worden gebracht, waar hij werd opge sloten wegens poging tot aanranding. Hij zal woensdag worden voorgeleid aan de officier van justitie te Maastricht. De Geneefse kernconferentie over een staken van de kernproeven is gisteren voor nationaal overleg tot 27 september verdaagd. De onderhandelingen duren thans reeds 21 maanden, maar de Ame rikaanse en Britse vertegenwoordigers toonden optimisme ten aanzien van de aanstaande onderhandelingen in de herfst MET DEZE rubriek zijn wij aan het einde gekomen van onze gang door het program ma van het Holland Festival. Hier volgt nog een toegift op het programma. Drie werken van licht en plezierig gehalte, als tegenhan ger voor de vele ernst van het fes tival en een werk van een compo nist, wiens muziek de rubriekredac teur na aan het hart ligt: Bela Bar tok. Op een nieuwe Vox-plaat (PL 9780) zijn drie composities vastgelegd, die getuigen van de muzikanteske humor van hun maker. Het eerste werk, Een muzikale grap van Mozart, is een bij zondere verschijning in de muziekli teratuur. Muzikale satires zijn zeld zaam. Mozart neemt in zijn Musikali- scher Spass de dikdoenerij op de kor rel. Met pseudo gewichtige thema's en banale orkestraties steekt hij de draak met zijn „grote" tijdgenoten. Het werk zit vol grapjes, zelfs in de aan duiding van de delen. Het tweede deel bijvoorbeeld „Minuetto maestoso". Nu kan een menuet veel zijn, maar ma jestueus in geen geval. Ook de mu sici krijgen een veeg uit de pan. Ze moeten zeer „ernstige" passages spe len, maar ze spelen vals. Het tweede werk op deze plaat is een van de meest gespeelde werken: Mozarts serenade Eine Kleine Nacht- musik. Het Pro Musica Orkest uit Stuttgart geeft er onder leiding van Rolf Reinhardt een speelse, fraai ge nuanceerde vertolking van. De plaat besluit met een opname van Haydns Kindersymphonie. Even als Mozarts Musikalischer Spass een speelse inval van de componist. Musiceervreugde Het Concert voor orkest van Bartok is een van de laatste werken van de ze grootmeester van de moderne mu ziek. Het is geschreven in 1943 en op 1 december 1944 voor het eerst uitge voerd door het New Yorks Philharmo- nisch orkest onder Serge Koussevitz- ky. Die première had een zeldzaam groot succes en het werk is in record tijd een trouwe verschijning op de con certprogramma's geworden. Het Concert voor orkest mag, naast het vioolconcert, als het rijpste werk van Bartok worden beschouwd. De muziek is van grote kracht en gespan nenheid, maar getuigt ook van de mu siceervreugde van de componist. Ra fael Kubelik geeft er op een nieuwe HMV-opname (ALP 1744) met het Royal Philharmonic Orchestra een ideale vertolking van. Aan de opname van het Concert voor orkest zijn de Twee Portretten opus 5 toegevoegd, die Bartok in 1907 heeft geschreven. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Een van de op varenden van het radioschip Veronica, de Amsterdamse kok Kees van Oort, wordt sinds een week vermist. Vorige week maandag ontbrak hij bij de aflossing. Een avond tevoren was de man echter wel naar Scheveningen gekomen. Samen met enkele collega's zou hij met het bootje van rederij Groen naar het schip varen. Op het ogenblik van afvaart bleek hij echter plotseling niet aanwezig. Sindsdien ontbreekt ieder spoor van de kok. Zijn vrouw heeft daarom bij de recherche in Scheveningen aangifte van de vermissing gedaan. Hoewel een ongeluk wordt ge vreesd, houdt de politie voorlopig nog rekening met de mogelijk heid dat de man zich om de een of andere reden aan zijn dienst op het radioschip heeft willen onttrekken. (Van onze correspondent) BREDA De Nederlands-Belgische vereniging West-Brabant en het Comité Benelux zijn een actie begonnen om de Belgen te kunnen helpen die door de crisis in Congo in moeilijkheden zijn gekomen. In West-Brabant werden enige dui zenden guldens bijeen gebracht op post giro 8940 ten name van: Nederland helpt België. Men wil een Belgisch onderwijzersge zin adopteren waarvan de vader door muitende soldaten in Loeloeaburg is ver moord. De minister van volksgezondheid in België heeft het gezin voorgedragen. Het gaat om een veertigjarige vrouw met zeven kinderen. De oudste is negen tien, de jongste een jaar oud. Volgens het Belgische ministerie van volksgezondheid zouden de muiters, na dat zij hadden gezien dat de door hen gedode man do onderwijzer van hun kin deren was, op de knieën vergiffenis heb ben gevraagd aan de weduwe en de kinderen. nelen, een prachtige Kruisiging van een Noordnederlandse meester, en een Op dracht in de tempel van een vermoede lijk Duitse schilder. Dit laatste schilderij zal zeker stof tot studie geven. Er is weinig van bekend, de locatie is twijfelachtig. Het paneel is afkomstig uit een kasteel in de buurt van Frankfurt, dat eigendom is geweest van de graven van Hessen-Kassei. Behalve de schilderijen van Neder landse meesters zal er een aantal ver tegenwoordigers van buitenlandse schil derscholen, o.a. Spaanse, te zien zijn. Een van de exposanten had verwacht een Sebastaan van Bellini te kunnen tentoon stellen, maar het is de vraag of dit werk nog op tijd arriveert. Een andere antiquair voegt daar een zeldzame Delftse pot aan toe. Zeer bij zonder zal ook het zeventiende- en acht- tiende-eeuwse glas en het grote aantal achttiende-eeuwse Franse meubels zijn. De Antiekbeurs herbergt dit jaar twee gasten in haar midden. De Nederlandse vereniging van antiquaren, die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, heeft een bijzonder smaakvolle stand van boeken, banden en prenten ingericht en de Am sterdams firma Brokke exposeert als gast een collectie antieke klokken en horloges. SCHEVENINGEN. Tijdens zijn af scheidsconcert gisteren met het Resi dentie-orkest in de stampvolle Kurzaal gegeven, verwierf de dirigent Dean Dixon wederom grote erkentelijkheid van de solist. Dat was ditmaal de Ne derlandse pianist Joop Stokkermans, die als leerling van Theo van der Pas aan het Haags Conservatorium zijn laatste (openbare) examen aflegde voor de Prix d'Excellence en deze wel met vlag en wimpel zal hebben veroverd. Het werk zijner keuze, de Burleske voor piano en orkest van Richard Strauss, is beperkt van afmetingen, doch biedt vaktechnische moeilijkheden genoeg. Stokkermans overwon deze glansrijk, met vaste greep, en zijn aan slag kwam in zijn duidelijke en gave spel steeds meer tot zijn recht. Dat hij wat droogjes begon, laat zich onder de omstandigheden wel begrijpen. Aan vertoon bezondigt de 23-jarige pia nist zich niet, hoogstend aan te veel ernst, maar als geheel was zijn vertol king reeds meer dan degelijk. Dixon gaf een herhaling van Beetho vens 8e Symphonie en opende met een weelderige en stimulerende uitvoering van Wagners Meistersinger-ouverture. Het zal velen een genoegen doen te vernemen dat Dixon ook voor het ko mende winterseizoen weer bij het Resi dentie-orkest is geëngageerd. rikaanse gezin is, dat er vaak niet één, maar twee toestellen in de woning staan. Volgens de laatste cijfers zijn er nu al 5 miljoen gezinnen, die twee t.v.-toestellen hebben. Op het eerste gezicht lijkt dat een zinloze verspilling, maar het is dat niet, gezien de om standigheden van het Amerikaanse le ven. Hele dag De t.v.-stations zenden de hele dag uit en de meeste gezinnen hebben als eerste toestel een mooi console-model, dat in de zitkamer staat en veel te groot is om te verplaatsen. De huis vrouw wil echter ook wel eens een programma volgen als zij bezig is in de keuken, en de kinderen zullen soms een kinderuurtje willen zien terwijl vader naar het nieuws kijkt. In die ge vallen is het makkelijk om een licht toestel in huis te hebben, dat naar de keuken of de kinderkamer kan wor den gedragen. Ook wordt van het twee de toestel gebruik gemaakt in de slaapkamer, of als het gezin 's zomers het leven zoveel mogelijk verplaatst naar de achtertuin. Het tweede toestel is dus meestal een zgn. „draagbaar" toestel, makkelijk te hanteren en ook niet te duur. Dat „draagbaar" wil dan zeggen dat het toestel aan de bovenkant een handvat heeft en dat het inderdaad van een zeer bescheiden gewicht is, zo'n twin tig kilo, soms zelfs maar een kilo of veertien. Het is niet draagbaar in die zin, dat je het overal kunt gebruiken, want deze toestellen moeten gewoon worden aangesloten op het elektrici teitsnet. Er bestaan weliswaar toestellen met batterijvoeding, die dus ook in de vrije natuur in de zeilboot enzovoort kun nen worden gebruikt, maar die zijn toch zeldzaam.. Een televisie-fanati cus, die aan het strand naar zijn favo riete programma zit te kijken op een batterijtoestel, trekt zelfs in Amerika enig bekijks. Praktisch De draagbare net-toestellen hebben overigens geen bijzondere technische snufjes. Meestal zijn ze praktisch uit gevoerd in een afwasbare kunststof. De Radio Corporation of America heeft vooruitstrevende modellen op de markt gebracht, waarbij de gestroom lijnde kast de beeldbuis zeer nauw om sluit. Veel van de draagbare sets zijn voor zien van „rabbit ears", konijne-oren, oftewel een dubbele, V-vormige, uit- schuifbare antenne, die sterk doet den- In Amerika al gewoon: televi- sie-op-wieltjes ken aan een auto-antenne. Het aantal tv.-zendstations in Amerika is zo groot, dat men bijna altijd in de buurt van een zender woont, en dan is zo'n simpele antenne voldoende voor een redelijke ontvangst. Deze draagbare toestellen hebben uiteraard geen pootjes of een omvang rijke kast, die het makkelijk maakt ze neer te zetten. Daarom is in het kiel zog van de tweede-toestellen-hausse een hele markt ontstaan van tafeltjes en wat dies meer zij om de draagbare toestellen op te stellen. Een populair type is een in aanlokkelijke kleuren uitgevoerde vierpotige buizenstandaard, waarvan het bovenste deel zo in- of uitgeschoven kan worden, dat elk draagbaar toestel erop past. Overeenkomstig de bestemming van het tweede toestel, is zo'n buizentafel tje dan ook nog voorzien van wielen aan de poten, zodat alle rusteloze kijk lustige huisgenoten de mobiele kijk doos van de ene naar de andere kamer kunnen rollen zo veel zij maar willen. Advertentie programma's |ln het kort WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 VLAANDEREN 19.30 Nws: 20.00 Rep; 20.30 Poppenfilm; 20.45 Speelfilm; 22.00 Rep: 22.20 Nws en journ. FRANS BELGIË 19.30 Feuill; 20.00 Journ; 20.35 Gevar progr; 21.05 Rep; 21.35 Lectuur voor allen; 22.25 Journ. SCHEVENINGEN. Schipper Z „VA" de trawllogger Huibertjé (SCH 242) presteerde het gisteren aan de Schevemngse afslag een besomming van 50.500 gulden in de wacht te sle pen. Daarmee bezorgden de schipper en zijn mannen niet alleen hun rederij Frank Vrolijk, maar ook de Scheve- ningse afslag een recordbesomming. Een dag tevoren zorgde een zuster schip, de Frank Vrolijk al voor een ver rassing door even over de vijftigdui zend gulden te besommen. De oorzaken van deze beide uitschieters kort achter elkaar waren de korte reizen, waardoor de vis prachtig vers was èn de grote hoeveelheid vis (1250 kisten), samen met de 550 kantjes zoute haring waar mee de loggers elk verschenen. Advertentie Produkf van HV. VHIltrt-OUfMAl laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS I RADIO HILVERSUM I. 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 7.23 Idem; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 V d jeugd; 8.55 Tips van de voedingsmarkt; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; (9.35 9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Moderne theo logie, lezing. VARA: 10.20 Gram; 10.35 Ka- mermuz; 11.00 Gram; 11.30 Cabaret. middag 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb me- ded; 12.33 V h platteland: 12.38 Orgel spel; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing; 14.00 Gram; 15.00 V d jeugd; 16.15 Lichte ir.uz; 16.45 Holland Festival 1960: Carillonconc; 17.00 Versierde Vakantietips; 17.50 Rege- ringsuitz: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H A van Luyk. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 RVU: Mens en dier: het dier in de moder ne beeldende kunst, door PAL Janssen; 19.00 V d kind; 19.10 Hammondtrio. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Metropole ork en solist; 20.40 22.30 Nws; 22.40 Gram; 23.00 Gesproken portret; 23.15 Actuele poëzie; 23.35 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Solo-instrumenten: 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Filharm ork en solist. middag 12.05 Volksliederen; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Koperork; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad, lezing; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 15.30 Ka- mermuz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Metropole ork, solist en koor. avond 18.15 Het Spectrum, lezing: 18,25 Gram: 18.30 Leger des Heilsmuz; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Muzikaal ge sprek; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram; 20.00 Intern muziekweek 1960: Koor, ork en sol (Om 20.3520.50 Muzikale volkenkunde van Nederlands Nieuw-Guinea. lezing); 22.10 Lichte muz; 22.30 Nws en SOS-ber; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Pla- tennws; 23.55—24.00 Nws. radio vandaag DINSDAG Het is heel gauw ge zegd vanavond: lichte muziek om 19 25 en 23.20 op Hilversum II, om 18 30 'en 23.35 op Hilversum I en om 20.40 op deze zender het tweede deel van het hoorspel Luigi Tariso. Het was de grote dirigent Serge Koussevitsky, die in de 28-jarige Benjamin Britten een operatalent ontdekte. Na de eerste uitvoering van Britten's Sinfonia da Requiem, stelde Koussevitsky de jonge com ponist door het verstrekken van een opdracht in de gelegenheid, zijn ideeën omtrent het ontwerpen van een opera op een gegeven van Geor ge Crabbe te verwezenlijken. Op 7 juni 1945 had de première van Pe ter Grimes in Sadler's Wells Thea tre plaats. Een grammofoonopname van deze opera, uitgevoerd onder leiding van de componist, kunt u vanavond om vijf voor acht over Hilversum 2 be luisteren. televisie vandaag 1 TELEVISIE NEDERLAND NCRV: 17.00 V d kind, NTS: 17.30—17.40 Intern jeugdjourn; 20.00 Journ en weer- overz. AVRO: 20.20 Sportprogr; 20.50 Mu zikaal progr; 21.25 Act; 21.45 Nwe talen ten; 22.20 Einde. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.2018.10 Progr over de Berlijnse dierentuin. (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute, NDR: 19.25 Mijn betere helft. WDR: 19.25 Testvlucht); 20.00 Nws; 20.20 Documentaire; 21.00 TV-spel; 21.45 Xnstr ens. DINSDAG Een bijzonder aardige Franse komedie, met een heel jonge Frangoise Arnoul, ziet u vanavond op de Nederlandse televisie. Het is Nous irons a Paris, die zo'n tien jaar gele den in ons land draaide. Het is een levendig verhaal over een portier die uit varen gaat met een aantal artiesten, die een radioprogramma clandestien verzorgen, omdat genoemde portier het met het beleid van de Franse omroep niet eens is. Vele wonderlijke situaties en beken de mensen ziet u en bovendien een plezant scheutje romantiek. VLAANDEREN Het Nederlandse programma van België neemt van Duitsland om 20.20 de lyrische komedie Arabella over. Om 22.00 kunst. WALLONIË Het ï'ranse program ma der Belgen brengt u het toneelstuk Le Garde Fou om 20.35 en muziek om 21.35 (pianist Aroyo). DUITSLAND Ter gelegenheid van de Münchner Festspielen wordt van avond van 20.20 uit het Prinzregenten- theater in München de lyrische komedie Arabella, uitgestraald. De tekst is van Hugo von Hofmannsthal. Richard Strauss schreef de muziek Joseph Keilbert dirigeert het orkest van de Beierse Staatsopera. Tot de meest pro minente solisten behoren: Lisa Delia Casa, Anneliese Rothenberger, Dietrich Fischer-Dieskau e.a.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6