NEDERLAND: MILJOENEN VOOR CONGO Bijdrage uit rode landen weer een onzekere factor Vreemde ziekte waart door W est-Nederland Militairen meer salaris bNu^: tei.0^. sss, ïe^X' Bj gl |Z 11 TO 1U 11 IJ O LI III fl II 7 cent per woord met een minimum van1- Hulp Verenigde Naties beloopt geweldige bedragen ZO WAS HET IN NM W-AMSTERDAM Loemoembavechten voor centraal gezag Communisten schieten op peren} tl likkende douanier Kindersterfte verdubbeld De BiltWind Het weer overal Ooet&f Gevangene ontsnapte STUDENT VERMIST Tot 20 september Amerika De vraag Voorschot Goed besteed Grensincident tussen Hongarije en Oostenrijk Ex-kolonies willen lid van V.N. worden Keuringsdienst van waren speurt mee Vlissingse in Limburg om: gekomen Radio Moskou meldt: Amerikaanse spion vroeg asiel in Oost-Duitsland OP 1 JANUARI 60 Zoontje van Ageeth Scherphuis verdronk Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro MB am B9B^ H IB ^9 116666, telefoon Directie en administratie 01100- g|f jy uj ju mS 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef- J H /Ah "803 TSi W B W E-'Cjk H§ B É^fl gg^jB B9 É?^sl Losse nummers 13 cent. redactie 01100-3991. B I I I B E H R A S A. I r I 1 I I JS H ETI 9 I II Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,—per kwartaal' Bijkantoren: Middelburg, Korte Detft 50, tel. 01180-2009, B mfl if*' BI A H Sm B B 1^3 i I D B B /ni K§ Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierlksee, Havenpark 24, WVM g NèSsF jg (jj| ÜWW W& W<9 MMff KL tel. 01110-2991. Directeur: ,ACQ DE SMIT; Chefred, G. BREUKER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND l6e JAARGANG No. 4637 Dinsdag 23 «UgUSlUS 1960 Het K.N.M.I. berichtte gister avond om 23.15 uur: Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Minder warm dan gisteren. MIESJE: Weer om eendjes te voeren in "t park! 24 AUGUSTUS: zon op 5.38, zon onder 19.46; maan op 7.49, maan onder 20.35. max. neersl. temp. 7IS in uur weer wind er. C. in mm Helsinki onbew. Z 17 0 Stockh. h. bew. zw 21 0 Oslo regen Z 20 0,6 Kopenh. zw. bew. ZZW 19 0 Aberdeen regen zzw 22 1 Londen zw. bew. zw 23 0 A'dam 1. bew. wzw 27 0 Brussel zw. bew. z 28 0 Luxemb. 1. bew. zzw 26 0 Parijs zw. bew. w 30 0 Bordeaux onbew. NNW 30 0 Grenoble onbew. NW 28 0 Nice onbew. ZZW 25 0 Berlijn zw. bew. ozo 23 1 Frankf. h. bew. z 27 26 0 München zw. bew. zo 0 Zürich onbew. wzw 29 0 Genève onbew. zzw 28 0 Locarno 1. bew. stil 21 0 Wenen 1. bew. ZO 24 0 Innsbr. 1. bew. 29 0 Athene onbew. NNO 29 0 Rome onbew. stil 32 0 Ajaccio zw. bew. NO 28 0 Madrid onbew. stil 36 0 UET vertrek van Belgische mili tairen uit Congo (Dag Hammar skjoeld, secretaris-generaal van de V.N., heeft de Belgen geprezen om hun loyale medewerking aan de uit voering van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad) duurt onver minderd voort. Deze parachutisten voeren met zórg hun regiments hondje mee in het vliegtuig waar mee zij naar België zullen terugke ren. Zij hadden na de onlusten in Congo het diertje zioernend aange troffen. Het werd meegenomen en verheven tot mascotte van het regi ment. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op het Amsterdam se Stationsplein is de 32-jarige in Veen- huizen gedetineerde H. K. ontsnapt aan de twee wachtmeesters van de Rijks politie die hem naar het paleis van jus titie te Amsterdam zouden brengen. K. wist de aandacht van de wacht meesters voor het station even af te leiden en maakte daar gebruik van door te verdwijnen in de drukte voor het sta tion. De politiemannen zagen hem ver dwijnen in de richting van de Oudezüds- kolk. Hun poging hem te achterhalen bleef tevergeefs. K. die verscheidene keren werd gearresteerd, is goed bekend op de Walletjes. De politie vermoedt dat hij er nu is ondergedoken. OQSTKAPELLE Militairen en rijks politiemannen hebben met een speur hond gisteren urenlang gezocht naar de verblijfplaats van de 23-jarige W. D. uit Goes, student in Amsterdam, die sinds zaterdagavond wordt vermist. Hij kampeerde in de buurt van OostkapeHe. Van onze correspondent NEW YORK De hulp van de Verenigde Naties aan Congo zal Nederland het eerstkomende jaar omstreeks zes en een half miljoen gulden gaan kosten, tenzij de grote mogendheden een veel groter aandeel op zich zullen nemen dan zij bij de gewone begrotingen van de V.N. doen. De verdeling van de kosten van het hulpprogramma zou overigens nog wel eens een bijzonder netelig probleem kunnen worden. De komende Algemene Vergadering van de V.N., die op 20 september begint, zal een aannemelijke regeling moeten zien te vinden. Het gaat daarbij om aanzien lijke bedragen; naar raming is voor de troepenmacht en de tech nische hulp in Congo het eerste jaar een bedrag van 550 tot 750 miljoen gulden nodig. Dat is meer dan het dubbele van de gewone begroting van de V.N., die voor het lopende jaar is vastgesteld op ruim 220 miljoen gulden. Als noodmaatregel heeft de advies commissie voor administratieve en be grotingszaken van de Assemblee se cretaris-generaal Dag Hammarskjoeld gemachtigd voor de activiteiten in Congo 57 miljoen gulden uit te geven. Aangenomen wordt dat daarmee de kosten gedekt kunnen worden tot 20 september. Behalve een troepenmacht van circa vijftienduizend man zullen bij de hulp aan Congo bijna alle inter nationale organen van de V.N. betrok ken zijn. De Verenigde Staten zullen wel het leeuwedeel van de kosten moeten dra gen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken heeft evenwel op voorhand laten weten dat zijn regering niet bereid is meer dan honderd miljoen dollar (380 miljoen gulden) te betalen. Dat zou al bijna twee maal zoveel zijn als de nor male bijdrage van Amerika in de kosten van de V.N., die 32ü pet. bedraagt. Dat neemt niet weg dat de andere le den van de V.N. eveneens diep in de beurs zouden moeten tasten. Daarom tracht een aantal kleinere landen al een verrekeningsformule vast te stellen, waarbij de grote mogendheden in het bijzonder de Verenigde Staten vrij willig een hoger aandeel op zich zouden nemen. Amerika heeft dat ook al gedaan bij de financiering van de internationale troepenmacht, die werd uitgezonden naar het gebied van het Suezkanaal. Het stelde voor die gelegenheid zijn bijdrage vast op 47 pet. Daardoor konden toen de bijdragen van de kleine landen naar verhouding lager worden gesteld. Een grote vraag zal zijn wat de hou ding van de communistische landen zal zijn. Aan de bestrijding van de kosten van de troepenmacht voor Egypte heb ben zij steevast geweigerd deel te ne men, omdat zij van oordeel waren dat Engeland, Frankrijk en Israël, de „aan vallers", alle kosten moesten dragen. Als gevolg daarvan zit dat programma nu nog met een schuld van ruim 67 mil joen gulden. Hoewel Rusland bij de V.N. een er kend wanbetaler is, bestaat in New York deze keer toch wel goede hoop dat Rus land een bijdrage zal leveren. Het heeft immers de resoluties in de Veiligheids raad, die tot de hulpactie aan Congo hebben geleid, gesteund. Tot dusver heeft het zich van die actie niet gedis tantieerd. De Verenigde Staten hebben inmid dels al een groot deel van de transport kosten voorgeschoten. Het vervoer van troepen en levensmiddelen naar Leo- poldstad is nl. voornamelijk uitgevoerd door Amerikaanse legervliegtuigen. Ook Russische en Engelse vliegtuigen en in mindere mate toestellen van andere lan den hebben daarbij diensten verleend. De regeringen van de landen, die mi litaire afdelingen voor de internationale troepenmacht hebben afgestaan, betalen zelf de soldij en de traktementen van hun militairen. Daarboven kent de V.N. elk lid van de troepenmacht een dage lijkse bijslag toe van 86 dollarcent (ca. 3,26 gulden) en zij verzorgt de provian dering van de troepen. Deze regeling betekent dat Nederland, afgezien van de bijdrage in de alge mene kosten zelf het traktement betaalt van dokter Beddes en zijn staf, die naar Congo zijn uitgezonden om de medische dienst voor de internationale troepen macht op te zetten. De totale bijdrage van Nederland aan alle organen en agentschappen van de V.N. komt (inclusief 2,4 miljoen gulden voor de gewone begroting) al op een zeventien miljoen gulden. Voor het pro gramma in Congo zal het zich dus nieuwe opofferingen moeten getroosten. Indien echter door het optreden van de V.N. een internationale crisis wordt ver meden, zal dat geld goed zijn besteed. Eigen nieuwsdienst LEOPOLD STAD Premier Loemoemba heeft zich voorlopig neergelegd bij het voor hem niet erg aangename resultaat van de bijzondere bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die is geëindigd in een overwinning voor Hammar skjoeld en diens politiek. Hij heeft zijn energie nu gericht op een ander doel: sinds gisteren doet hij pogingen om het gezag van de centrale Congolese regering uit te breiden tot ge bieden die als afvallig worden bestem peld of die te lijden hebben onder stam- menoorlogen. Met vliegtuigen van de Sabena heeft het Congolese leger een luchtbrug geopend op Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, waar een krach tig streven naar onafhankelijkheid be staat. Katanga Van Leopoldstad uit leidt de weg naar het afvallige Katanga via Loeloeaburg. Het ligt voor de hand dat Loemoemba ooit een poging zal moeten doen om ook tot Katanga door te dringen. Vandaar dat zijn eerste operatie ook die kant op gaat. Er zijn om te beginnen honderd man Congolese troepen naar Loeloea burg overgevlogen. Het doel van de operatie is het beëindigen van de stam- menoorlogen daar in de buurt. Het is voor het eerst dat Loemoemba met wapengeweld tracht zijn wil op te leggen aan gebieden die ver van Leo poldstad liggen. Uiteraard is deze aetie een gevolg van de weigering van Ham marskjoeld om Loemoemba te helpen, zijn gezag op te leggen aan gebieden die naar onafhankelijkheid streven, zo als Katanga en de nieuw-gevormde Mijnprovincie. Onze correspondent bij de Verenigde Naties telegrafeerde ons gisteravond over de jongste zitting van de Veiligheids raad: WENEN (A.P.) Een met heerlijke peren volgeladen boom heeft de 34-jarige Oostenrijkse douanier Josef Haider een ogenblik de hele koude oorlog doen ver geten. Het resultaat was een schietpartij van communistische grenswachters, die uitliep op een compleet grensincident. Haider patrouilleerde met zijn fiets in de buurt van Halbthurn langs de grens met Hongarije toen hij de bewuste pere boom in het oog kreeg. Hij kón de verleiding van de sappige* vruchten niet weerstaan, stapte af, hing zijn geweer aan het stuur van zijn fiets, zette die tegen de boom en klom erin. Hij was nog maar een paar meter hoog toen hij een NOORS ZEEMAN THANS HERSTELLENDE VLISSINGEN. De Noorse zeeman, die zondagmorgen in ernstig gewonde toestand op de rede van Vlissingen van het vrachtschip Havtroll werd gehaald, is na een onmiddellijk uitgevoerde me dische behandeling nu buiten levensge vaar. Wel moest de patiënt een kaak- operatie ondergaan. Ook voor zijn ge zichtsvermogen wordt niet meer ge vreesd. kogel vlak over zijn hoofd hoorde flui ten- Beneden, aan de andere kant van de prikkeldraadversperring zag hij een paar Hongaarse grenswachters met een op de pereboom gericht machinegeweer. Geen grapje De goedmoedige Oostenrijker dacht aan een communistisch grapje. Hij plukte nog snel een paar peren en klom naar beneden. Vriendelijk lachend gooide hij de mannen aan de andere kant van het prikeldraad een paar peren toe. De Hongaren vatten dat kennelijk als een daad van agressie op en openden opnieuw het vuur op Haider. Die liep voor zijn leven en zocht dekking. De Hongaarse grwensaehters kwamen daar op de grens over. De een hield zijn ma chinegeweer op Haider gericht, de an der pakte diens fiets en geweer. Samen gingen zij daarop weer naar hun eigen land. Protest De Oostenijkse regering is nu bezig een fel protest tegen de schending van het Oostenrijks grondgebied op te stellen. Haider wacht intussen op de discipli naire maatregelen die tegen hem zullen worden genomen wegens het verzaken van zijn plicht. Premier Loemoemba is gisteren begonnen met een eerste poging om zijn gezag op te leggen aan delen van Congo waar de invloed van de separatisten groot is. Katanga is te ver weg, maar hij heeft toch een eerste stap in de richting van die afvallige provincie gezet door een handjevol troepen te zenden naar Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, die aan Katanga grenst. De langdurige bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft in wezen weinig klaarheid in de situatie gebracht of het moest dan zijn dat alle leden, met uit zondering van de Sowjetunie en Polen, hun vertrouwen hebben uitgesproken in Hammarskjoeld en diens opvattingen. Een resolutie echter bleef achterwege omdat definitieve uitspraak allicht zou zijn gestrand op een Russisch veto, waardoor nieuwe verwikkelingen zouden zijn ontstaan. NEW YORK (A.P.) Vanmiddag om half vier komt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York bijeen om de aanvragen om lidmaat schap te behandelen van zeven voor malige Franse kolonies in Afrika. Het zijn de pas onafhankelijk gewor den landen Ivoorkust, Niger, Opper-Vol- ta. Tsjaad, Gabon, Dahomey en de re publiek Congo. Het is zo goed als zeker dat de Raad de aanvragen goed zal keuren. De Al gemene vergadering zal volgende maand de definitieve beslissing nemen. Ook de al door de Veiligheidsraad goedgekeur de aanvragen van andere landen zullen dan worden behandeld. WASHINGTON (Reuter) De landen, die Amerikaanse hulp ont vangen, is aangezegd, dat zij deze hulpfondsen niet mogen gebruiken voor de aankoop van suiker uil Cuba. Volgens de wet op' de buiten landse hulpverlening moet 50 pro cent van de lading, die wordt gekocht met Amerikaanse steun, worden vervoerd met schepen, die onder Amerikaanse vlag varen. De maatregel is genomen omdat toenemende bezorgdheid bestaat over het aanlopen door Amerikaanse schepen van Cubaanse havens. Een plaggenhut, een waakhond, een geit en een waslijntje. Nieuw-Amsterdam in 1860. Twee meisjes van deze tijd staan er verwonderd naar te kijken. Nu Nieuw-Amsterdam zijn eeuw feest viert wil het die boze periode in de herinnering van de bewoners terugroepen. Het feest is gisteren begonnen. Bij de opening was ook burgemeester Van Hall met een groep Amsterdammers. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Sinds een paar dagen heeft zich in Rotter dam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag een vreemde huidziekte ge- openhaard, waarvan de oorzaak nog niet is gevonden. Yan de hon derden gevallen, die hij de huis artsen, de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdiensten en ook de ziekenhuizen zijn bin nengekomen, namen enkele tien tallen een ernstiger wending. De ziekte, die met hevige jeuk en vaak hoge koorts gepaard gaat, heeft nergens een gevaar lijk karakter getoond. Niet alleen van medische zijde, maar ook van de kant van de keurings dienst voor waren en de pharma- ceutische hoofdinspectie wordt gespeurd naar de ziekteverwek ker. Het is enkele dagen geleden be gonnen met een paar patiënten, ver spreid over de praktijken. Van vrijdag af is het getal stilaan gestegen tot er gisteren een hoogtepunt te ontdekken viel niet alleen in de lichte gevallen, maar ook in die, welke opneming in een ziekenhuis nodig maakten. De afdeling besmettelijke ziekten van de GG en GD in Rotterdam heeft met behulp van haar epidiomoloog In ziekenhuis te Leopoldstad BRUSSEL (Reuter) Door de gro teske chaos die er op het ogenblik op medisch gebied heerst in Congo is de kindersterfte in het grootste zieken huis van Leopoldstad binnen enkele weken tijds verdubbeld, zo heeft het hoofd van de gezondheidsdienst in Congo, dr. J. Dricot, in Brussel ver klaard. Het groteske van de chaos illustreer de hij door te vertellen van de manne lijke Congolese verplegers die opeens tot arts of chirurg willen worden gebom bardeerd. Volgens dr. Dricot hebben ongeveer driehonderd van de 620 Belgische artsen in Congo het land verlaten. Veertig pro cent van hen heeft gezegd nooit meer terug te willen. VLISSINGEN. Tijdens haar vakan tie is de 34-jarige mevrouw Brasser uit Vlissingen tengevolge van een aanrijding omgekomen. Zij logeerde met haar man in Maastricht. Tijdens een kort opont houd bij een fietstocht werd zij, staan de op het fietspad door een bestelauto gegrepen en vermoedelijk op slag ge dood. Mevrouw B. werd meegesleurd en kwam in de berm terecht. De be stuurder van de bestelauto was de macht over zijn stuur kwijt geraakt. ook naarstig gezocht naar de oorzaak van de ziekte. In de aanvang dacht men even aan een herhaling van de blaasjesziekte, die vorig jaar uit Duitsland overwoei, maar deze diag nose werd losgelaten. De huidartsen menen te weten, dat hier sprake is van een vergif; de Duitse blaasjes- ziekte werd veroorzaakt door een virus van buitenaf. 40 gradenen gezond Het ziektebeeld verloopt van geval tot geval verschillend; er zijn gezin nen, waar de man met veertig graden koorts te bed ligt terwijl de vrouw niets mankeert. Er zijn ook vele ge zinnen, waar de ziekte zeer goedaardig wat jeuk en een licht onwel-zijn verloopt. In één Rotterdams gezin zijn van de elf kinderen er tien ziek. LONDEN (AP/Reuter) Wladi- mir Sloboda, schrijver en tolk bij de Amerikaanse geheime dienst in West- Duitsland, heeft volgens radio-Moskou om politiek asiel in de Sowjetunie verzocht. Begin augustus was Slobo da, Amerikaans burger van Poolse afkomst, naar Oost-Duitsland uitge weken maar zijn vrouw en drie kin deren liet hij achter in Frankfurt, waar hij volgens de Russen deel uit maakte van de staf van de 513-1 spio- nagegroep in Oberursel. Het Amerikaanse leger haastte zich na het bericht van de Russische radio bekend te maken dat Sloboda op het tijdstip van zijn verdwijning slechts zeer beperkte toegang had tot geheime in lichtingen en geen documenten mee naar het Oosten heeft kunnen nemen. Onder dwang De radio zei dat Sloboda heeft ver teld, dat Amerika zeer vele agenten via West-Berlljn naar Oost-Duitsland, Rusland, Polen, Tsjechoslowakije en Hon garije stuurt. De meerderheid van hen wordt gerekruteerd onder dwang, met chantage, bedreigingen of door middel van omkoperij. De staven van de Amerikaanse leger eenheden in Europa en de inlichtingen diensten treffen intensieve voorberei dingen voor een nieuwe oorlog, waartoe ook de vluchten met de U-2's dienen. Groot plan Met name zouden de Amerikanen een groot plan hebben ontworpen om in ge val van een oorlog belangrijke objecten en zelfs hele steden in de Duitse Bonds republiek te vernietigen. Er zou een plan bestaan om het hele Rijndal onder te laten lopen zo dit op een bepaald mo ment nodig mocht blijken. In geval van een oorlog zal met de neutraliteit van landen als Zwitserland en Oostenrijk geen rekening worden gehouden. Ook strategische objecten in Denemar ken en Noorwegen zouden dan vernield moeten worden. Radio Moskou verklaar de dat Sloboda genoeg kreeg van al de ze oorlogsvoorbereidingen en besloot de „vijanden van de vrede" de rug toe te keren en naar de Sowjetunie te vluch ten. Maar liefje, ik zal heus proberen mij te beheersen Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de minister raad is overeenstemming bereikt over een verhoging van de sala rissen van het beroepspersonee van de Koninklijke land- en lucht, macht. De verhoging zou naar verluidt gemiddeld 15 procent be dragen, maar zij is gedifferen tieerd. Vooral de lagere en middelbare ran gen, worden opgetrokken terwijl het verhogingspercentage voor de hogere rangen wat lager ligt. Deze voorstellen moeten nog in het georganiseerd overleg worden ge bracht waarbij speciaal de datum van ingang van de verhoging een punt van onderhandeling wordt. In de defensie nota heeft minister Visser als datum van ingang van de verhoging 1 janu ari 1961 genoemd, maar het georgani seerd overleg zal dit uitgangspunt niet zonder meer aanvaarden. 'Voorts staat het militaire personeel een uitkering ineens te wachten en wel tot en met de rang van kapitein. Op deze uitkering hebben de bonden van militair personeel aangedrongen omdat de militairen in tegenstelling met het burgeroverheidspersoneel per april 1958 geen salarisverhoging van drie procent kregen. De uitkering zal bedragen twaalf maal vijftien gulden (180 gulden), voor alle beroepspersoneel van land en luchtmacht tot en met de rang van tweede luitenant. Voor de rang van eerste luitenant en kapitein be draagt de uitkering twaalf maal dertig gulden (360 gulden). Voor het perso neel boven de rang van kapitein is er geen uitkering ineens, omdat voor hen wel salariswijzigingen in '58 zijn in getreden. Wanneer de uitkeringen ineens wor den betaald, staat nog niet vast. Men verwacht in november. ZAANDAM. Het anderhalfjarig zoontje Egbert Antoine van mevrouw A. de Wolff-Scherphuis (de televisie-om- roepster Ageeth Scherphuis) is gister morgen in de Baikenhaven te Zaandam verdronken. De G.G.D. heeft ruim twee uur vergeefs kunstmatige ademhaling toegepast. Ongeveer een jaar geleden heeft me vrouw De Woiff haar man verloren bij een ongeluk met een straaljager. Het gezin woonde in de woonark 't Hemeltje en zou binnenkort een nieuwe woning betrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1