HAMMARSKJOELD: GEEN ONDERWERPING KATANGA MOSKOU STEUNT CONGO Terug uit de ruimte DUISTERE PUNTEN IN MOSKOU's BERICHTEN Rusland wil Amerikaanse agressie op agenda V.N. HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN BLOEMENCORSO: RECORD Scherpe kritiek en dreigementen van Russen Exclusief interview met drKooy Leger moet helpen hij de oogst Maandag 22 augustus 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD „Bijstand" Dreigementen „Privé-mening" Ongerustheid AMERIKA KREEG EEN FOTO TERUG EN RUSLAND TWEE HONDEN Laat maatschappelij ke Nederlanders komen IN DUITSLAND: REGERINGEN BENELUX NIET ONTEVREDEN Pag. 5 VERENIGDE NATIES Kenne lijk gesterkt door haar jongste suc ces op het gebied van de ruimte vaart heeft de Sowjetunie na een reeks inleidende onaangenaamheden gisteren op de bijzondere bijeen komst van de Veiligheidsraad zich vierkant achter de centrale regering van Loemoemba geplaatst en de moeizame pogingen van Hammars- kjoeld orri de taak van de V.N. tot een goed einde te brengen, ten scherpste veroordeeld. Hammarskjoeld was begonnen met zijn beleid te verdedigen en erop te wijzen dat hij stelselmatig had gehan deld overeenkomstig de instructies van de Veiligheidsraad, die ook door de Sowjetunie zijn bekrachtigd. Hij kwam daarbij natuurlijk recht tegenover de Congolese afgevaardigde Gizenga te staan, die voor zijn land een veel gro tere zeggenschap eiste in het doen en laten van de politiemacht van de Verenigde Naties. Hammarskjoeld is van mening dat de politiemacht in geen geval mag worden gebruikt om Katanga te onderwerpen aan het ge zag van de Congolese regering omdat dat een binnenlandse aangelegenheid Van Congo is. Wat de Congolese regering wenst is, dat de Verenigde Naties te haren behoeve optreden om Katanga te onderwerpen en haar in alle opzichten bijstaan tegen haar tegenstanders die met de dag talrijker worden. Na Gizenga, die de langzamerhand overbekende eisen van Loemoemba nog eens aan de Raad voorlegde, sprak Hammarskjoeld opnieuw om de argumenten van de Congolese minister te ontzenuwen. Hij herinnerde eraan dat geen regering zich mag bemoeien met de regelingen tue de secretaris generaal namens de Veiligheidsraad neemt. Met grote spanning had de Raad, die in het algemeen meer dan genoeg heeft van Loemoemba, maar weinig of niets tegen zijn onaangenaamheden kan in brengen omdat hij nu eenmaal aan het hoofd van de enige wettige regering van Congo staat, gewacht op wat de Rus Koeznetsof zou zeggen. Zoals men had verwacht, regende het beschuldi gingen aan het adres van Ham marskjoeld. De dreigementen die hij al een paar maal op persconferenties naar voren had gebracht, galmen ook nu door de zaal: als de aanvallers niet onmiddellijk Congo verlaten zullen vrijwilligers hen eruit jagen. Hij steunde de Congolese opvatting dat de Verenigde Naties de Congolese regering moeten helpen in haar strijd om Katanga weer onder haar gezag te brengen. „De opvatting die Hammar skjoeld over de resolutie van de Vei ligheidsraad heeft, is zijn privé-mening; deze wordt door de Raad volstrekt niet gedeeld. De Raad zal er zich opnieuw over moeten uitspreken." De Sowjetunie zal een resolutie indienen die ten doel heeft een „neutrale groep" te vormen die toe moet zien dat de besluiten van de Veiligheidsraad worden nageleefd. Dit voorstel had hij regelrecht over genomen van de Congolees Gizenga. Vervolg van pag. 1 De Abako heeft besloten dat zij niet zal rusten zolang Loemoemba premier is. Goedschiks of kwaadschiks zal hij moeten verdwijnen. President Kasa- voeboe, die zich sinds het begin van de crisis buitengewoon rustig heeft gehouden, heeft deze verklaring van zijn partij niet openlijk gesteund, maar het lijdt geen twijfel dat hij er vol komen en van ganser harte achter staat. Een andere opmerkelijke gebeurte nis is dat de politie van Katanga een Congolese minister heeft kunnen arres teren die met een vliegtuig van de Sabena reisde. Dat toestel maakte in Kamina een noodlanding en René Mwanba, minister van justitie in de centrale Congolese regering, werd prompt door de politie van premier Tsjombe gearresteerd om als „gijzelaar" vastgehouden te worden. Het vliegtuig had motorstoring, aldus de Sabena, en kon niet anders doen dan in Katanga een tussenlanding maken In Leopold- stad is men er natuurlijk van over tuigd dat de Sabena medeplichtig is aan de ontvoering van de minister. Tenslotte is er bij de Verenigde Na ties enige ongerustheid ontstaan door het voortdurende gepraat, zowel door Loemoemba als door zijn Russische en andere „vrienden", over het zenden van „vrijwilligers" naar Congo. „Nasser zal, als ik daarom vraag", zei Loe moemba, „zeker Egyptische en Syrische troepen zenden om Katanga samen met het Congolese leger te bevrijden" Het viel op dat hij dat zei op het ogenblik waarop bekend werd dat het eerste contingent troepen uit de Verenigde Arabische republiek van Nasser, be stemd voor het internationale politie- leger, in Congo aankwamen. Bij het vertrek van het bataljon had de com mandant ervan ook een interessante verklaring afgelegd: „Wij gaan naar Congo om er de vrede te handhaven en het land te beschermen tegen de imperialistische samenzwering" Het ligt voor de hand dat het opperbevel van de Verenigde Naties de komst van deze Arabische troepen (die Russische wapens hebben en ten dele door Rus sische instructeurs zijn opgeleid) met gemengde gevoelens gadeslaat. Zo zag het Amerikaanse persbureau Associated Press een foto van presi dent Eisenhower terug die het draadloos naar de Amerikaanse sa telliet Echo-I op grote afstand in de ruimte had laten seinen en vervol gens vandaar naar de aarde bad la ten terugkaatsen. De storingen zijn veroorzaakt door radiozenders en de techniek Hjkt dus nog niet vol maakt. De Echo-I is de enorme bal lon die de Verenigde Staten op 12 augustus van Cape Canaveral af lanceerden. En dit zijn de beide Russische hon den Belka en Strelka die volgens de Russen ongedeerd van een specta culaire ruimtereis zijn teruggekeerd. De beide dieren zullen wel geen last van radiozenders hebben ondervon den, maar maakten niettemin tij dens de lancering een benauwd uurtje door toen hun hartslag en andere lichamelijke functies bij zonder sterk op de enorme ver snelling reageerden. Na hun terug keer toonden zij een flinke eetlust en leken de dieren ook verder de tocht goed doorstaan te hebben. MOSKOU A.P./Reuter) De twee Russische ruimtehonden Belka en Strelka, die vrijdag in een satelliet de ruimte werden ingeschoten, zijn volgens het Russische persbureau Tass na een reis van 700.000 km door de ruimte zondag behouden en wel op aarde teruggekeerd. „Het is de eerste keer in de geschie denis dat levende wezens veilig uit de wereldruimte naar de aarde zijn te ruggekeerd", aldus Tass, dat eraan toe voegt dat de landing van de 414 ton wegende satelliet en capsule met hun levende have op slechts 10 km afstand van een tevoren bepaald punt ge schiedde en dat de reminstallatie goed heeft gefunctioneerd. „Met dit histo rische feit is het tijdperk van de be mande ruimtevluchten ingeluid", zo meent het agentschap. Belka en Strelka zijn in 27 uur tijds op een hoogte van 320 km 18 keer rond de aarde gevlogen in een vrijwel cirkel vormige baan. IN BLOEI Ook de andere dieren en de planten aan boord ratten, muizen, vliegen, zwammen, waterplanten en zaden bleven in leven en in goede conditie. Toen de honden uit hun ruimtecabines werden bevrijd likten zij hun bazen, voor wie zij vaker raketreizen hadden gemaakt, en toonden zij terstond een flinke eetlust. De muizen knabbelden aan biskwies en de vliegen zoemden nijver rond in de glazen stolp waarin zij hun ruimtevaart hadden gemaakt. Een van de planten aan boord stond bij de landing nog steeds in volle bloei, aldus nog steeds het bericht uit Mos kou. De ratten, muizen en vliegen wa ren uitgekozen omdat zij zich snel ver menigvuldigen en meil aan hun nage slacht kan nagaan of de ruimtestralin gen fysieke veranderingen veroorzaken. Temperatuur, vochtigheid en samen stelling van de lucht in de capsule wa ren tijdens de reis gelijk gehouden aan de omstandigheden op aarde. Alleen de gewichtloosheid was feefi uitzondering, maar hieraan bleken de dieren, gade geslagen door een televisiecamera, spoe dig gewend. Van de versnelde hart- werking en ademhaling tijdens de lan cering hadden de dieren zich vrij spoe dig hersteld. WAAR? In tegenstelling met de gedetailleer de berichtgeving over de Amerikaan se lanceringen van kunstmanen, weet niemand behalve de betrokken Russi sche functionarissen wanneer en van waar de Russische „ruimtekennel" is gelanceerd en waar hij is geland en nog minder hoe de operatie „terug keer" is verlopen. Juist die terugkeer door de buitenste lagen van de atmo sfeer leverde tot nu toe grote moeilijk heden op wegens de optredende ster ke wrijvingswarmte. Ondanks Tass' optimistische opmer king over het aanbreken van de tijd der bemande ruimtevluchten, liet de Russische hoogleraar Woronin van de Russische Academie van pedagogische wetenschappen een bedachtzamer ge luid horen toen hij na de lancering voor radio-Moskou verklaarde dat men eerst nog proeven met hoger ontwikkelde dieren, zoals apen, moet nemen voor er aan bemande ruimtevluchten kan wor den gedacht. Van een onze redacteuren UPPSALA. Tussen grif geloof en voorzichtig voorbehoud varieerden gis teren de meningen van de nog in Stock holm en omgeving achtergebleven deel nemers aan het ruimtevaartcongres over het nieuws uit Moskou van de terug keer der Russische ruimtemenagerie naar de aarde. Grif geloof toonde een Amerikaan die zei; „Ik eet mijn hoed op als de Russen er niet het eerst in slagen een mens veilig van een reis door de ruimte terug te laten keren naar de aarde." Voorzichtig voorbehoud klonk door in de uitlatingen van de Nederlandse ruim tevaartexpert dr. J. M. J. Kooy, die ons in de Zweedse universiteitsstad Uppsala een exclusief interview toestond. GISSEN „Het is mogelijk", zei hij, „dat de Rus sen de cabine met proefdieren naar de aafde hebben laten terugkeren. Maar ook deze keer laten zij ons weer gissen naar gedetailleerde gegevens, die de mannen van de wetenschap voor een zuiver oordeel over deze prestatie nodig hebben." Dr. Kooy, zeer ingenomen met zijn lid maatschap van de Internationale ruim tevaartacademie, dat hem het recht geef de titel Academicien te voeren, be treurde het, dat de persberichten vap zondag over de terugkeer van de Rus sische honden zo verwarrend waren en zo vol tegenstrijdigheden zaten. „Natuurlijk", zei hij, „de Russen heb ben er om bekende redenen belang bij ons in het ongewisse te laten en ons te laten gissen. De politiek speelt nu een maal in de ruimtevaart een hoofdrol." Dr. Kooy had alle reden om voorzich tig te zijn met zijn oordeel. Sommige Zweedse kranten berichtten, dat alleen de capsule van Spoetnik 5 naar de aarde was teruggekeerd en dat de rest van Spoetnik 5 in stukken en brokken nog in een baan om de aarde draaide. An dere bladen berichtten weer dat de cap sule en Spoetnik 5 tegelijk naar de aar de waren teruggekeerd. En dan waren er nog kranteberichten volgens welke de scheiding tussen Spoetnik 5 en de capsule teweeg zou zijn gebracht tijdens de terugkeer van beide in de damp kring. TEGENSPRAAK Hoe dan ook, de berichten over de terugkeer van Spoetnik 5 zelf naar de aarde waren in lijnrechte tegenspraak met de mededelingen, die de Russen vrijdag deden. Toen zeiden zij in ant woord op een vraag van uw verslag gever, dat Spoetnik 5 ongeveer een maand om de aarde zou blijven draaien. Een ander duister punt in de opeen volging van Russische mededelingen was het verschil in de berichten over de toestand van de beide grootste proef dieren, de twee honden. Vrijdag werd in het eerste bulletin hun toestand uitstekend genoemd. In het tweede bulletin over de honden was die toestand bevredigend en in het der de bulletin heette het, dat de toestand kritiek was. Sommige deskundigen helden daarom over naar de mening, dat in verband met de kritieke toestand van de honden in Moskou het bevel was gegeven in af wijking van de plannen voortijdig de terugkeer naar de aarde te bewerk- steligen. „ZIJ KUNNEN met een zg. remparachute, een holle kegel, die aan een kabel achter de Spoetnik wordt aangetrokken én al remmende in de dampkring vergaat. Zij kunnen ook vaart hebben vermin derd in de dampkring met grote rem- klappen. Een derde mogelijkheid is, dat de nieuwe Spoetnik was uitgerust met draagvlakken en in glijvlucht naar beneden kwam." Maar die drie methoden kunnen, zo zei dr. Kooy nog eens alleen worden toegepast nadat de snelheid van de Spoetnik al met remraketten tot min der dan een derde was teruggebracht voor de terugkeer in de dampkring. Dr. Kooy sprak de hoop uit, dat de Russen op den duur hun geheimzinnig heid en de opzettelijke vaagheid in hun mededelingen over hun kunstmanen zullen laten varen. Hij was het eens met uw verslaggever, dat zoals de zaken nu staan, de wereld slechts de keuze zal hebben tussen grif geloof en voorzichtig voorbehoud wan neer de Russen, wellicht al spoedig, zul len beweren dat een hunner, na een reis in een kunstmaan om de aarde behouden naar de aarde is teruggekeerd. Een an dere keuze zal er dan niet zijn, omdat de Russische mededelingen geen hou vast bieden. Daarom kon de Amerikaan, over wie wij het hadden, gerust aan bieden zijn hoed op te eten. Hoe dat kan zijn gebeurd? Dr. Kooy zei ons daarover gisteren het volgende: ..Als wij aannemen dat de Spoetnik en de cabine samen naar de aarde zijn te ruggebracht, moet daarvoor zeer veel- remenergie (brandstof) zijn gebruikt. Het gewicht van het geheel kan na terugkeer naar de aarde niet meer dan een vierde van het oorspronkelijke ge wicht zijn geweest. „De Russen kunnen hebben gewerkt Aandrang op regering: DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Vereniging Indische Nederlan ders heeft de minister-president het volgende telegram gestuurd: Aangezien de verbreking diploma tieke betrekkingen met Nederland door Indonesië de levensomstandigheden der maatschappelijke Nederlanders in In donesia wel volstrekt onhoudbaar zal maken, verzoekt de vereniging uw regering dringend de afvoer van be doelde Nederlanders tot het uiterst mogelijke te bespoedigen. MOSKOU, (Reuter). De Rus sische regering heeft Dag Ham- marskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, schrifte lijk verzocht, op de agenda van de Algemene Vergadering, die in sep tember bijeenkomt, als onderwerp te plaatsen: „De bedreiging van de wereldvrede, die het gevolg is van de agressieve daden die de Ver enigde Staten jegens de Sowjetunie bedrijven". Bij deze brief, die was ondertekend door minister Gromyko, was een soort uitlegging gevoegd. Daarin staat o.a. dat de Amerikaanse regering, zich niets aantrekkend van de begin selen van de Verenigde Naties, haar politiek van schending van het Rus sische luchtruim voortzet. ,,De schen dingen van de grenzen en de soeverei niteit van andere leden van de Ver enigde Naties, in dit geval van de Sowjetunie, door Amerikaanse militai re vliegtuigen vormen een daad van directe agressie", zegt de brief van Gromyko. Daarna volgen er gegevens over de spionagevluchten van de U-2. Ook de vlucht van de eveneens neergeschoten bommenwerper van het type RB-47 komt ter sprake. Vervolgens komen de buitenlandse bases aan de beurt in Gromyko's brief: „De ernst van de toestand wordt nog vergroot door htt feit dat de Verenigde Staten hun miliaire ba ses op he grondgebied van andere mogendheden blijven gebruiken voor deze gevaarlijke provocaties van de Sowjetunie. De Russische regering hoopt dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties deze ernstige toestand zal bespreken en doeltreffen de maatregelen zal nemen". HAMBURG (DPA) In Holstein in West-Duitsland ie de noodtoestand in de landbouw afgekondigd. Dat betekent dat het leger te hulp kan worden geroepen bjj de oogst. Ook elders zijn de Westduitse boeren door de onophoudelijke regen van de laatste weken in grote moeilijkheden gekomen. De oogstmachines, waarop vele boeren wegens het tekort aan ar beidskrachten zijn aangewezen, kunnen op de doorweekte akkers niet rijden. Arbeiders, die het neergeslagen graan met de hand kunnen maaien, zijn er haast niet meer. De hoop op een recordoogst die enige tijd geleden nog bestond, hebben de boeren al laten varen. Door het hoge vochtgehalte zullen aanzienlijke hoe veelheden tarwe en rogge alleen nog maar als veevoeder kunnen dienen. Het koren, dat al is geoogst, kan veelal slechts door (duur) kunstmatig drogen voor bederf worden bewaard. In Oost-Duitsland, waar men met de oogst vergeleken met vorig jaar twee weken achter is, schijnt de situatie zo mogelijk nog ongunstiger te zijn. Daar heeft de staat dertigduizend man van het volksleger, de reservepolitie en uit de bedrijven op de velden aan het werk gezet. Voor dit weekeinde werden alle inwoners opgeroepen om bij de oogst te helpen. In scherpe tegenstelling tot de graan oogst belooft de fruitoogst in West- Duitsland overvloedig te worden. Nu al is er over-aanbod op de Duitse markt. Ook dat blijkt dan voor de telers niet zo prettig te zijn, want fruittelers uit enkele deelstaten hebben het ministe rie al om steun gevraagd, omdat het fruit tegen zulke lage prijzen van de hand moet worden gedaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zaterdagmor gen viel de regen als het ware met bakken uit de hemel en daarom dacht iedereen, dat het 32e Rotter damse bloemencorso wel zou worden afgelast. Met sombere ge zichten legden de bloemisten in de Veilinghal de laatste hand aan de versieringen en ook de comité leden durfden nauwelijks nog hopen, dat De Bilt met zijn „tijde lijke opklaring in het Westen" gelijk zou krijgen. Maar de weerprofeten krégen gelijk: kort na het middaguur brak de zon door en daarmee was het welslagen van dit wel zeer fraaie bloemencorso reeds ten volle ver zekerd. In dichte rijen schaarden zich de toeschouwers langs de route die via de binnenstad en het Westen van het Oude Noorden naar Rotterdam-Zuid liep. Het door het comité voorspelde half miljoen toeschouwers zal ruim schoots zijn overtroffen! Tal van autoriteiten, onder wie burgemeester mr. G. E. van Wal- sum en de wethouders van Rot terdam, sloegen van het stadhuis bordes af het voorbijtrekken van de stoet gade. Verscheidene keren laaide daar op de Coolsingel een spontaan applaus oip, want ieder een was het er over eens, dat dit 32ste Rotterdamse bloemencorso met meer dan vijftig versierde auto's, 21 grote praalwagens, ver scheidene scooterclubs en vijftien muziekkorpsen in kleur, fleur en levendigheid alle voorgaande met stukken sloeg. De eerste prijs werd verworven door het korps van de Steenkolen Handelsvereniging (S.H.V.) uit Rotterdam, met het hoogste aantal punten (46). De 2e, 3e, 4e en 5e prijs werden respectievelijk toege kend aan het korps N.V. Brons- werk uit Amersfoort, het korps Wilton-Fijenoord uit Schiedam, het korps van de Hoogovens uit Velsen en het korps Van den Bergh Jurgens (Unilever) uit Rotter dam. DEN HAAG. Hoe meer de eco nomische unie haar voltooiing na dert, des te moeilijker wordt het op lossen van de resterende problemen. Gezien de graad van voltooiing die in Benelux thans is bereikt, vallen in een jaar tijd weinig spectaculaire vorderingen te verwachten. In dit licht gezien menen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg dat de in het afgelopen jaar bereikte re sultaten niet onbevredigend mogen worden geacht. Dit zeggen de drie regeringen ln hun vierde gezamenlijke verslag aan de raadgevende interparlementaire Bene- luxraad. Het vrije handelsverkeer in de unie omvat thans 97 procent van het totale onderlinge handelsverkeer; de uitzonde ring betreft landbouwprodukten. Omtrent het goederenvervoer op de weg wordt meegedeeld dat aan de hand van een kostprijzenstudie is vastgesteld dat het peil van de kosten en van de fiscale en andere factoren waaruit zij zijn samengesteld, in België en Luxem burg veel hoger is dan in Nederland. Daardoor heeft men nog geen gemeen schappelijk tarief kunnen opstellen. BREDA Met spijt over zijn daad heeft de achttienjarige Bredase loop jongen P. P.J., die er donderdag met elfduizend gulden van zijn werkge ver vandoor was gegaan, zich zater dag bij de politie in Assen gemeld. Hij had ongeveer duizend gulden opge maakt aan kleren en een bromfiets, die hij in Amsterdam had gekocht. De jongen was vorig jaar bij de firma gaan werken. Hij was de afge lopen maanden regelmatig met soms grote bedragen naar het postkantoor geweest. Zijn werkgever was nogal verbaasd toen bleek dat de verleiding hem donderdag te sterk was gewor den. De jongen was nog nooit met de politie in aanraking geweest. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blane heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender wan! bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht U er niet helemaal zekei van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Veel succes I

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5