Fleurig mosselfestijn in zonnig Bruinisse Ineke Tigelaar was snelste „waterrat" in Goese Sas Gaat toiletzeep verdwijnen? WAPENSCHOUW VAN VLAGGENDE VLOOT Manifestatie voor behoud van geliefde cultuur Muziek te Waarde gaat nu in uniform „Vooruit" Drie overwinningen voor De Robben9 PRACHTIGE PRESTATIE VAN THE A VAN DEN HEUVEL Geldlening van 170.000 voor brugverbinding Haringvliet Maandag 22 augustus I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. '3 Eerste mossel Onzekerheid Massaal etentje Nog geen besluit over bouw nieuwe geref. kerk Principiële goedkeuring voor bouw ziekenhuis OosterlaruFs Fanfare kreeg nieuw geivaad Vossenjacht van „De Bevelanden99 Ongeval bij het spelen Speeltuin te Rilland officieel geopend KLINKEND MUZIEKFESTIVAL Stender tevreden Tiny geen tweede Afgetekend GEDEPUTEERDE STATEN STELLEN VOOR: Deelnemen in het aandelenkapitaal heeft bezwaren Schrootd'iefstal in Middelburg Overdracht Marsen Zwaargewonde Noor aan land gebracht 99 BRUINISSE. Wéér heeft Zeeland in het teken van het.geliefde zeebanket, de mossel, gestaan. Op buitengewoon feestelijke wijze is zaterdag, nu in Bruinisse, de opening van het mosselseizoen gevierd. Ook de weergoden bleken de mosselmetropool gunstig gezind te zijn, want plensde aanvankelijk, in de morgenuren, de regen met bakken omlaag, toen 's middags om twee uur de zwierig gepavoiseerde vloot de haven uitvoer, brak de zon door de wolken en vertoonden de schepen zich in hun allerschoonste tooi. In v-vorm stoomde de Bruinisser mosselvloot op naar de Grevelingen voor een vlootschouw en het vangen van de eerste mosselen. Ongetwijfeld was dit het imponerende hoogtepunt van deze dag. Niet zodra had de muziek vereniging „Nu met Hope" aan boord van de „Grevelingen" een schetterende mars ingezet die vrolijk weerkaatste over het water, of de zonnestralen, waarnaar een ieder na de natte morgen zo vurig had verlangd, maakten van de vloot van met duizenden kleurige vlaggetjes gesierde schepen een joyeus schouwspel. straties van de sportvereniging „Kwiek" en een concert door de Ko ninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee. Na afloop van het con cert werden op de muziektent de prij zen uitgereikt aan de prijswinnaars van de vlootschouw en de oriënterings- rit voor auto's, motoren en scooters die 's middags had plaatsgevonden. Het zilveren schip, een wisselprijs, dit jaar voor het eerst beschikbaar ge steld, voor het mooist gepavoiseerde schip, sleepte de firma J. en M. Pad mos met de Bru-8 in de wacht. De tweede prijs was voor de Bru-17 van de firma vd. Berge en De Koning en de derde prijs kreeg de firma Gebr. Jumelet met de Bru-23. Aan de oriëntatierit hadden deelgeno men 61 voertuigen. De ereprijs voor het beste gemiddelde was voor de heer W. Okkerse uit Bruinisse. Eerste, tweede en derde prijs in de oriënta tierit waren resp. voor de heren L. Padmos, H. v. d. Ven uit Sliedrecht en J. M. Hoogerheide te Bruinisse. De eerste prijs in de knobelrit viel in han den van de heer J. Deurlo uit Brui nisse. Het was de Bru 8, aan boord waar van zich tal van genodigden bevonden o.w. de burgemeesters van Yerseke. Goes, Zierikzee en Bruinisse die de eerste mosselvangst verrichte. Met vereende krachten trokken burgemees ter H. K. Michaelis van Goes en bur gemeester mr. P. Th. Dijckmeester van Zierikzee de kostelijke vangst bin nen boord... En het was de burgervader van Brui nisse, de heer C. H. van der Linde die de eerste mossel proefde en hem met smaak verorberde. Op dit ogenblik brak een oorverdovend fluitconcert los van de omringende vissersschepen. Terwijl de schepen reeds, de steven wendden om de haven op te zoeken, stapte de heer ir. J. D. Dorst, van het bestuur van de Vereniging v. Vis serij op de Zeeuwse Stromen, vanaf een vaartuig van de visserijpolitie aan boord van de Bru-8. Hier werd hem door twee in Bruinisser costuum ge klede meisjes, de zestienjarige Jo hanna Otte en de zeventienjarige Ki na de Koning een vaatje met mosse len aangeboden... Vervolgens zette de ganse vloot in linie varend koers naar de naven waar een groot aantal toeschouwers de fraaie manoeuvres" gadesloeg. Om half twaalf in de morgen was er reeds een min of meer officiële ont vangst geweest in de raadszaal van het gemeentehuis, die echter, karak teristiek voor Bruinisse, een heel ge moedelijk karakter droeg. Aanwezig waren hierbij burgemeester H. K. Mi chaelis van Goes, burgemeester A. Willemse van Yerseke, burgemeester mr. P. Th. Dijckmeester van Zierik zee, ir. J. D. Dorst van de Vereniging v. Visserij op de Zeeuwse Stromen, een delegatie van „Zeeland Presen teert" en nog tal van genodigden. De burgemeester van Bruinisse, de heer C. H. van der Linde heette hen allen hartelijk welkom. In zijn toespraak wees hij voorts op liet belang van dit mosselfeest als propa ganda en manifestatie voor het be houd van deze in Zeeland zo geliefde cultuur. De burgemeester deelde mede dat er nog besprekingen gaande zijn om de feestelijkheden rondom de opening van het mosselseizoen in de diverse gemeenten te coördineren. „Ons pro- dukt is in eigen land helaas niet zo bekend, het valt echter op dat zodra mosselen geserveerd worden er enor me hoeveelheden worden geconsu meerd." Met nadruk sprak de heer van der Lin de de hoop uit dat het gordijn van on zekerheid dat nog om de mosselcul tuur hangt met het oog op de uitvoe ring van het Deltaplan zou mogen op gaan. „Dat de donkere wolken letter lijk en figuurlijk zullen mogen ver dwijnen", zo besloot hij. Tijdens deze ontvangst werd ook het woord gevoerd door burgemeester H. K. Michaelis in zijn funktie als ere voorzitter van de Bruinisser vereni ging „Algemeen Vissersbelang". Hierna werd de genodigden een ware Lucullusmaaltijd bestaande uit mos selen en bijbehorende ingrediënten aangeboden. In een speech wees mr. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, op het grote belang van de mosselcultuur voor eiland en voor provincie. De heer Dijckmeester sprak de mening uit dat er steeds te weinig propaganda vpor dit bedrijf was gevoerd. Burge meester Willemse van Yerseke toonde zich verheugd dat 8 september a.s. bij het fe*st in zijn gemeente de aan dacht van het Nederlandse volk an dermaal op de oester- en mosselcul tuur zou k innen worden gevestigd. Aan de gemeenschappelijke mossel maaltijd die voor een ieder openstond, en welke werd aangericht op het kerk plein, werd door overweldigend veel mensen deelgenomen. Tal van vakan tiegangers uit De Westhoek maakten van de gelegenheid gebruik van. het voor velen van hen, onbekende pro- dukt te genieten... Reeds om half tien waren alle mosse len uitverkocht! Luister werd aan de feestelijkheden bijgezet door demon- RAAD HAAMSTEDE HAAMSTEDE. Het college van B. en W. heeft het voorstel tot het verkopen van grond tegen een prijs van zes gulden per vier kante meter aan de gereformeerde kerk voor de bouw van een nieuwe kerk teruggenomen. Dit was het resultaat van de besprekingen, die over dit voorstel zijn gehouden in de zaterdagmorgen gehouden ge meenteraadsvergadering. In feite is de prijs van het betreffende perceel grond bepaald op 10,30 per vierkante meter. B. en W. meenden er goed aan te doen een tegemoetkomende houding tegenover de kerkeraad van de Geref. kerk te moeten aannemen door de prijs op zes gulden te stellen. Ver schillende raadsleden konden geheel meegaan met deze gedachtengang. De heren van Oor (a.r.) en Slager (c.h.u.) pleitten zelfs ervoor de grond helemaal voor niets te geven. Het socialistische raadslid Verton stelde zich ook achter het vriendelijke gebaar van B. en W. en wenste nog meer reductie te geven. De heer v. d. Mey (s.g.p.) stond even min afwijzend tegenover het standpunt van het college. Hij was wel bang, dat G.S. het besluit niet zouden goedkeuren en vreesde dat nu ook andere kerkge nootschappen zich tot '.iet gemeentebe- stuur zouden wenden. Nadat de heer Van Oort de gedachte nog had geopperd het gehele complex van oude gebouwen (ge ref. kerk, pastorie, jeugdgebouw en kos terswoning) af te breken, vonden B. en W. het beter het voorstel terug te ne mén en deze materie nog eens van alle kanten te bekijken. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een geldlening gesloten van 360.000, nodig voor verbetering van de bestrating in de kom der gemeente en voor de financiering van de nog aan te besteden rioleringswerken. Van de heer K. Manni werd grond ge kocht tegen 1,50 per vierkante meter. Met deze koop is de gemeente nu in het bezit gekomen van de grond waarop de nieuwe chr. landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. zal worden gebouwd. De wijzigingen van de uitbreidings plannen Kom, Hogezoom en Westen- schouwen zullen een maand ter inzage liggen, zo besloot de raad. In de wij ziging van laatstgenoemd plan is ook de bouw van een hotel opgenomen. Onder dank werden tien bloembakken voor verfraaiing van de Noordstraat van het adoptieeomité Markelo aanvaard. Op voorstel van de heer Van Oort werd ten slotte besloten de accommoda tie aan de haven van Burghsluis ten be hoeve van de jachten te verbeteren. Dit zal gebeuren door dezelfde firma die de aanlegsteiger voor de reddingboot maakt. BERGEN OP ZOOM. Bij schrijven van 4 aug-ustus j.l. heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het bestuur van de stichting St. Elisa beth Ziekenhuis te Bergen op Zoom de principiële verklaring gegeven geen be zwaar te hebben tegen het oprichten van een R.K. ziekenhuis met een ac commodatie voor 250 bedden. Ingevolge deze verklaring heeft het bestuur van de stichting zich tot de ge meenteraad gewend met het verzoek de principiële garantie die op 27 mei j.l. werd verleend, voor het aangaan van leningen tot een bedrag van elf miljoen, om te zetten in een definitie ve garantie, een en ander onder de voorwaarden die de stichting bereids heeft aanvaard. Het onderhavige stuk staat nu als ingekomen stuk op de agenda voor de raadsvergadering van 26 augustus a.s. B. en W. stellen voor het in de volgen de zitting van de raad te behandelen. Het college motiveert dit met de op merking van de minister, dat overleg met andere partijen gewenst is. De mi nister schrijft n.l. dat hij in het be lang van de volksgezondheid liefst een ziekenhuis zag. Derhalve heeft tiij de stichting de raad gegeven overleg te plegen met het college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis en met het comité tot oprichting van een algemeen protestants ziekenhuis. Dit laatste comité had een verzoek inge diend voor een ziekenhuis met een ac commodatie voor 150 tot 300 bedden. Met het Algemeen Burger Gasthuis heeft de stichting reeds tevoren contact opgenomen om de situatie te bespre ken. OOSTERLAND. De muziek vereniging „Oosterland's Fanfare" heeft zaterdagmiddag de nieuwe uniformen in ontvangst genomen en ze aan de gemeente getoond. In het verenigingsgebouw droeg de voorzitter van de vereniging, de heer J. G. Boot, de groene unifor men aan de leden over. Iai zijn toespraak wees de heer Boot er o.m. op dat deze uniformen er wa ren gekomen dank zij een gift van het Rampenfonds welke aanvankelijk be stemd was geweest voor de aanschaf van nieuwe stoelen voor het verenigings gebouw. Omdat de ge-meente dit echter had 'bekostigd kond-en deze gelden wor den gebruikt voor nieuwe uniformen. Oosterland heeft derhalve zonder eni ge actie haar muziekvereniging in een nieuw fleurig gewaad kunnen steken. Na de korte plechtigheid van de overdracht maakte de fanfare een mars door de gemeente waarbij de uniformen trots aan de Oosterlanders werden getoond. GOES. De nog jonge auto- en mo torclub „De Bevelanden" heeft zater dagmiddag de eerste rit in wedstrijd verband, gehouden. Het was een gezel- ligheidsrit in de vorm van een vossen jacht. Opmerkelijk was, dat geen der deelnemers de zes verscholen vossen heeft kunnen vinden. Door het minder gunstige weer was de deelname niet groot. De start was bij hotel „Ocken- burg", waar ook het clublokaal is ge vestigd. De uitslag was: 1. J. J. v. d. Have, Kloetinge, 710 pt, 2. J. M. Gle- rum, Kloetinge, 579, 3. M. v. d. Berghe, Kapelle, 513, 4. G. Schout, Goes, 499, 5, M. Maas, Goes, 432, 6 .W. Minnaard, 's-H. Abtskerke, 7. P. Zuijdweg, Hein- kenszand, 369, 8. J. Traas, Goes, 330 pt, 9. C. van Nimwegen, Nieuwland 326 pt. KAPELLE. Tijdens een wedstrijd van „wielrenners in de dop" kwam het zoontje van de heer Hoepen zo ongeluk kig te vallen, dat hij bewusteloos naast zijn fiets bleef liggen. Dokter Facee- Schaeffer, die eerste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. RILLAND Het moet een gro. te voldoening zijn geweest voor de heren Midaivaine, G. A. Kodde, A. Dingeimanse, J. J. A. Kuit en B. Vermeulen, allen militairen, toen zaterdagmiddag de nieuwe speel tuin oficieel kon worden geopend. Vanaf september zijn deze heren elke week drie avonden eendrach tig bijeen geweest om geheel be langeloos de speelattributen te ver vaardigen. Burgemeester J. C. W. Jobse zei nog nooit in zijn loop baan zo'n welwillendheid te heb ben aangetroffen. Zaterdagmiddag om drig uur was het grote moment dat de heer Midavaine de sleutel overhandigde aan burgemees ter Jobse, die daarna de speeltuin defi nitief „ontsloot". In totaal treft men vier zweeftoestellen, drie wippen, een draaimolen, een slingerpaal en enkele zandbakken aan. B. en W. en alle raads leden waren bij dit gebeuren tegenwoor dig. Burgemeester Jobse dankte de knut selaars op hartelijke wijze voor de vele vrije uren die zij aan de attributen heb ben opgeofferd. Het resultaat is min of meer luisterrijk, en met dit laatste zal vooral de jeugd kunnen instemmen. „Dit is werkelijk een staaltje van teamgeest en gemeenschapszin" al dus burgemeester Jobse. „Het is een object geworden zo vervolgde hij waar de gehele gemeente trots op mag zijn en ik doe een beroep op de ouders hun kinderen er op te wijzen de even tuele vernielzucht te beheersen". Al het materiaal is afkomstig van de Maat schappij De Schelde, terwijl de smede rij van de heer C. van Boven belange loos werd afgestaan om alles te maken. Intussen stond de jeugd uiteraard te popelen van ongeduld. Dit geduld werd niet te lang op de proef gesteld. Na het hek te hebben geopend stormden de kin deren naar binnen. WAARDE Sedert zaterdag middag 20 augustus 1960 begint voor de muziekvereniging „Voor uit" een nieuwe geschiedenis; de geschiedenis van de nieuwe uni formen. Zestig jaar lang hebben de muzikanten van Vooruitin hun doodgewone costuumpje de dorps feesten en andere evenementen op geluisterd. Deze tijd is nu voorbij, dank zij de voorbeeldige financiële hulp van de burgerij. Voortaan gaat de muziek in Waarde in uni form „Vooruit". Zaterdagmiddag was het dan zover. Na de over dracht van de nieuwe uniformen begon een klinkend muziekfestival, dat aanvankelijk door felle regen buien letterlijk in het water dreig de te vallen, maar later op de mid dag kon toch opgewekt en waar dig, het muziekfeest worden ge houden. Tot in de late avonduren heeft Waarde feestgevierd. En me nigmaal klonk vooruit met „Voor uit" Ja, er zijn in feite twee hoogtepunten te memoreren in de bewogen historie van „Vooruit". De vereniging bestond zaterdag precies zestig jaar. En de bur gerij kon geen beter geschenk geven aan het jubilerende gezelschap dan De muziektent te Waarde is zaterdag middag practisch continu in gebruik ge- geweest. Bij de foto: Het muziekcorps van Waarde* in nieuwe uniformen, is zojuist aan een concert begonnen Naarmate het weer in de loop van de middag opknaptenam ook de belangstel ling toe. Gedurende de maand, juli werd de gemeentelijke badinrichting te Temeuzen door 2446 personen bezocht. In de maand juni was dit aantal 1923. Mejuffrouw Oorrie Herrebout slaag- te Rotterdam voor de Textielbrevetten: stukgoederen, huislhoudgoederen, dames mode en kleinvakken. Van onze sportredacteur WILHELMINADORP Ineke Tigelaar, het frêle Robben-zwem- stertje uit Hilversum, heeft zaterdag met grote overmacht de tweekilometerzwemwedstrijd in het Goese Sas op haar naam ge bracht. Zij zwom zelfs sneller dan de snelste heer, Jim Richards van De Dolfijn uit Amsterdam, die acht sekonden langer over de afstand deed. Ineke imponeerde door haar bijzonder snelle, maar nog niet ge heel geperfectioneerde crawlslag, waarmee zij door het water schoot. Er was geen enkele zwemster, die haar op de vrije slag, de categorie waarin zij uitkwam, kon bijbenen. De Zwemlust- zwemster Van Baaien uit Utrecht, die als tweede eindigde, tikte bijna zeven minuten na Ineke aan. Trainer Jan Stender, die met zijn pupillen naar Goes was meegereisd, was dan ook buitenge woon tevreden over de prestatie van het meisje Tigelaar. Hij was zelfs zo in zijn nopjes, dat hij nauwelijks lette op de andere Robben- leden. de kop met in haar kielzog: haar club genote Oskam, die haar sterke stadge note echter al spoedig: moest laten gaan. Rita vergrootte meer en meer haar voorsprong, zwom met korte sla gen, maar gleed steeds sterk door, waardoor er toch een prachtige cadans in haar zwemmen kwam. Na ongeveer 600 meter lag zij op kop met naast haar de veteraan-vrijeslag- zwemmer Wagenaar uit Souburg, die al vast van start was gegaan om later bij de organisatie dienst te kunnen doen. Zij had toen dertig meter voor sprong op Oskam, die op haar beurt weer vijftig meter voorlag op het ver rassend goed zwemmende meisje Thea van den Heuvel van Scheldestroom uit Breskens, die het had gepresteerd om Tabak van HZC al spoedig haar rug te laten zien. Dat is zo gebleven, want naarmate het veld zwemsters langgerekter werd en Rita Kroon steeds meer uitliep, slaag de Thea erin Tabak voor te blijven. Een prachtige verrichting! Aanvanke lijk kwamen ook Corry Levering van De Zeehond uit Vlissingen en Carla Evers van De Ganze uit Goes uitste kend mee, maar naarmate de wedstrijd vorderde moesten zij steeds meer wa ter prijsgeven. Ook bij de schoolslag heren tekende zich al vroeg de eindsituatie af. Rijk van Altena en Koopman namen reso luut de kop, waarbij Rijk Koopman lange tijd op 30 meter achter zich hield. Sjaak Sinke van De Zeehond uit Vlis singen poogde zijn achterstand op de vier voor hem zwemmende knapen te reduceren, maar slaagde daarin niet, omdat het viertal geleidelijk aan het tempo verhoogde. Hij finishte uiteinde- Trainer Stender, die na afloop van de zwemwedstrijden zelf ook nog een baantje zwom, vertrouwde ons toe, dat er aan de crawlslag van Ineke nog wel te polijsten viel, maar. vertelde hij, ze is nog jong, pas veertien jaar, er kan nog een prima zwemster uit haar groei en, maar om mee te gaan naar Rome was zij beslist nog niet rijp. Boven dien, er waren snellere zwemsters in ons kleine landje. Richards gunde Ineke de snelste tijd. Hij had nog wel harder gewild, maar de temperatuur van het water (zeven tien graden) was hem niet meegeval len. Het duurde te lang voordat hij een beetje in het water was geacclima tiseerd. De Amsterdammer kreeg de overwinning op de vrije slag niet zo gemakkelijk cadeau. Hij heeft zich voor al in het eerste gedeelte geducht moe ten inspannen om stadgenoot Van Oest achter zich te houden. Op de schoolslag zegevierde De Rob ben zowel bij de dames als bij de he ren. Rita Kroon won gedecideerd, haar clubgenote M. Oskam voldoende achter zich latend. Rijk van Altena genoot de meeste tegenstand van zijn clubmakker Koopman, maar ook zijn overwinning is geen enkel moment in gevaar ge weest. Van veel strijd was bij de wed strijden in het Sas dan ook nauwelijks sprake. Rita Kroon, de doorgewinterde school slagzwemster, nam al van meet af aan lijk als goede vijfde en als eerste Zeeuw vóór Korstanje uit Goes, die bijna een volle minuut na hem aan het trapje kwam. Het lukte Rijk van Alte na zijn clubgenote Rita Kroon met bij na hetzelfde verschil in tijd te ver slaan. Op het nummer vrije slag dames was het reeds na 300 meter duidelijk, dat Ineke Tigelaar een afgetekende over winning zou gaan behalen. Interessant bleef verder dus wie als tweede zou eindigen. Na 500 meter lag de Souburgse zwem ster Tiny Daalhuizen nog steeds in tweede positie, honderd meter achter Ineke. Op dat moment was echter reeds mej. Van Baaien uit "Utrecht de aan val op Tiny begonnen, eën aanval die de SZV'ster niet kon weerstaan. Na 700 meter was mej. Van Baaien Tiny voorbijgezwommen, die daarna Els Sep achter zich wist, maar het Bergense meisje bleek niet bij machte de derde plaats van Tiny te bedreigen. Margot Kingmans van Luctor uit Middelburg eindigde als vijfde vóór Zegers van De Scheldestroom. De gebruinde Richards had op de vrije slag moeite met IJ-zwemmer Van Oest, die nochtans niet het genoegen smaakte Richards ook maar een ogen blik te benaderen. Integendeel, de man van De Dolfijn, vergrootte allengs zijn voorsprong met dertig sekonden voorsprong op de crack van 't IJ. De eerste Zeeuwse heer was M. de Po ter van De Schelde uit Temeuzen, die de vijfde plaats bereikte. Zesde werd Volwerk van Luctor uit Middelburg. UITSLAGEN 2 km schoolslag dames: 1. Kita Kroon, De Robben, Hilversum, 34 minuten 45 sekonden; 2. M. Oskam, De Robben, Hilversum, 36.17; 3. Thea v. d. Heuvel, Scheldestroom, Bres kens, 38.27; 4. C. Tabak, HZC, Hilversum, 39.14; 5. C. Levering, De Zeehond, Vlissin gen, 42.01; 6. Carla Evers, De Ganze, Goes, 42.27. 2 km schoolsalg heren: 1. Rijk van Alte na, De Robben, Hilversum, 33 minuten 56 se konden; 2. T. Koopman, De Robben, Hilver sum, 35.00; 3. J. Adank, Surae, Breda, 36.48; 4. Breevoort, De Dolfijn, Amsterdam, 37.20; 5. I. Sinke, De Zeehond, Vlissingen, 38,12; 6. L. Korstanje, De Ganze, Goes, 39.05. 2 km vrije slag dames: 'i. Ineke Tigelaar, De Robben, Hilversum, 28 minuten 39 sekon den; 2. J. P. v. Baaien, Zwemlust, Utrecht, 35.30; 3. Tiny Daalhuizen, SZV, Souburg, 36. 31; 4. Els Sep, De Krabben, Bergen op Zoom, 36.57; 5. Margot Kingmans, Luctor, Middelburg, 37.03; 6. J. Zegers, Schelde stroom, Breskens, 39.30. 2 km vrije slag heren: 1. Jim Richards, De Dolfijn, Amsterdam, 28 minuten 47 se konden; 2. A. v. Oest, 't IJ, Amsterdam, 29.17; 3. H. v. Hemert, Surae, Breda, 30.52; 4. L. v. Baaien, Zwemlust, Utrecht, 31.30; 5. M. de Pooter, De Schelde, Terneuzen, 32.47; 6. Bertus Volwerk, Luctor, Middelburg, 32.57. 2 km vrije slag veteranen dames: 1. W. Wagenaar, SZV, Souburg, 45.46. 2 km vrije slag veteranen heren: 1. C. Wa genaar, SZV, Souburg, 35.28. MIDDELBURG De N.V. Brug- maatschappij GoereeOverglakkee en Hoeksche Waard te Middelhar- nis heeft e enverzoek aan de Pro vinciale Staten van Zeeland ge> richt om financiële medewerking voor een vervroegde bouw van de brug over het Haringvliet. Blijkens dit verzoek vraagt men de Pro vincie voor een bedrag van 170.000 gulden deel te nemen in het aan delenkapitaal. Gedeputeerde Staten van Zeeland schrijven in dit verband dat men in principe tot steunverlening zal moeten overgaan. Zij zijn zich daarbij terdege bewust van het belang een vaste ver binding met de randstad Holland ver vroegd te verwerven. Dit belang zal uiteraard vooral Schouwen Duiveland betreffen. Voor de economische ont wikkeling van dit door het isolement achtergebleven deel van onze provin cie achten zij een verbinding een zaak van de eerste orde. Daarbij komt dat Zeeland naar bet oordeel van G.S. met een uiterste krachtsinspanning zal dienen te trachten de brug zo veel ais maar mogelijk is ten profijte van het gehele gewest te doen strekken door de verbinding over de Oosterscbelde te verbeteren. Dat de Provincie voor het onderhavi ge project financiële steun verleent ach ten G.S. dus tenvolle gerechtvaardigd, maar de vraag rijst in dit verband of het moet geschieden in de vorm van deelneming in het aandelenkapitaal. Het vastleggen van aanzienlijke be dragen in deze nieuwe vennootschap, zal onvermijdelijk gepaard gaan met een zekere verantwoordelijkheid voor Vrijdagavond kwart voor zes ontdekte de heer L. Marijs, koopman te Middel burg, dat hij een ongewilde concurrent had gekregen. De heer Marijs heeft de Middelburgse schrootstortplaatsen in huur en komt daar geregeld schroot la den. Toen hij bij de stortplaats bij het Hof Harnestein kwam, merkte hji dat enkele mannen hem vóór waren, die echter net hun buit op een auto in de richting Arnemuiden verdwenen. De heer Marijs, die wel vermoedde waar hij de daders moest zoeken, gaf de diefstal door aan de politie, die da delijk het woonwagenkamp bij de Nieuwlandse weg opzocht, waar zij een wagen met schroot in beslag nam. Zij hield tevens een inwoner van het kamp, een zekere W., aan. De heer Marijs vertelde, dat reeds eerder ongenode gasten door hem ge huurde stortplaatsen hadden afgezocht, maar het was hem steeds niet gelukt de daders op heterdaad te betrappen. de toekomstige gang van zaken. Temeer omdat de brug buiten het territoir van de provincie ligt acht het college het niet geraden in deze vorm deel te ne men. Dit mede in verband met de moge lijkheid dat het risico in de toekomst een onvoorziene uitbreiding zou kunnen ondergaan. Daarnaast stelt men zich voor ogen dat de uitvoering van het Deltaplan ze ker nog grote uitgaven zal vergen voor de aanleg van wegen en voor een ver betering van de verbinding met het noorden van Zeeland. Gedeputeerde Staten menen dan ook te moeten voorstellen de ge vraagde som van 170.000 gulden te verstrekken niet bij wijze van deel neming in het aandelenkapitaal, maar in de vorm van een geld lening. 99 nieuwe uniformen. De overdracht daar van paste dan ook uitstekend in het pro gramma van het muziekfeest. Terwijl buiten de regen in grote hoe veelheid neerkletterde zaten de leden hoog en droog, veilig geborgen achter de gordijnen, op het podium van het hervormde centrum. In de zaal, waar een groot aantal genodigden bijeen was, werden eerst enkele officiële zaken af gehandeld. Na een sympathiek begroe tingswoord door burgemeester A. Lok ker namens de gemeente, waaruit bleek dat het gemeentebestuur „Vooruit" een bijzonder warm hart toedraagt, kon de voorzitter van het feestcommité, de heer C. J. Klap, een fikse reeks genodigden welkom heten. Hij noemde de ereleden, de leden van het uniformcomité, enkele oprichters van „Vooruit", oudburge meester Geleedst en de heer De Jager, de besturen van de zusterverenigingen, en een hele rij Oud-Waardenaars. Zelfs oud-dorpsgenoten uit Canada en Enge land waren present. En naar de heer Klap vertelde hebben zij financieel een behoorlijke duw in de rug gegeven. Toen kwam het ogenblik, waarnaar ieder hunkerend had uitgezien: de over dracht van nieuwe uniformen. Burge meester Lokker nam opnieuw het woord, maar nu in zijn kwaliteit als voorzitter van het uniformcomite. Hij verklaarde, dat het initiatief tot uniformering in de Oranjevereniging was geboren. Een co mité was gevormd. Met lijstcollectcn, oliebollendag, bazar en een sportmiddag kwam het geld langzaam binnen. Waar de is een klein dorp, daarom bleek het geen gemakkelijke opgave om het geld bijeen te krijgen. Het is gelukt en het kleine Waarde toonde zich groot. De gordijnen schoven opzij en de le den van „Vooruit" toonden zich daar na in volle glorie en vol ornaat aan het gezelschap. Een hartelijk applaus viel hen ten deel. Burgemeester Lok ker zei: „Draagt de uniformen met ere en veel succes er mee". De voorzitter van „Vooruit", de heer H. M. Dek, uitte zijn welgemeende dank voor de prachtige „prestatie" van het publiek. Enkele ogenblikken stilte wer den in acht genomen voor een onlangs overleden jong lid van de vereniging. Oud-burgemeester Geleedst herinner de in zijn toespraak aan de oprichtings- tijd, toen de vereniging de naam kreeg van „Paul Kruger", want het was in de Transvaalse oorlog. Aan de hand van de bekende slagzin „Zorg, dat je er ook bij komt" wekte hij de niet-leden op lid te worden van Vooruit", want, zei hij-, muziek maken is een prachtige vrije tijdsbesteding en het zorgt voor de cul turele verheffing van de mede-mens. Verder voerden het woord de heer J. Burger, namens de Zeeuwse Bond van Fanfare- en harmoniegezelschappen en verscheidene vertegenwoordigers van zusterverenigingen. Overigens kan „Vooruit" nu wel mar sen gaan blazen, want de jubilerende vereniging kreeg er enkele ten geschen ke. Na dit officiële gedeelte toonde het trotse „Vooruit" zich in een rondgang door de gemeente aan de bevolking. Aan deze rondgang werkten verder mee: „Concordia", Krabbendijke, „Rillandia", Rilland, E.M.M. Kruiningen, Con Arao re", Hoedekenskerke, „Con Affezzione", Kwadendamme en de Abcouder Harmo nie uit Abcoude. Deze korpsen gaven ook een concert. De avondconcerten werden verzorgd door „Mozart" uit IJerseke en „Excelsior" uit Kloetinge, met als sluitstuk een klinkende finale, in de feestelijke verlichte muziektent, door de Abcouder Harmonie, waarvoor enorme belangstelling bestond. VLISSINGEN. Het Noorse vracht schip „Havtroll" ontscheepte zondag morgen op de rede van Vlissingen een zwaargewond bemanningslid. De zee man was tijdens de reis, van Amerika naar Antwerpen, in de machinekamer getroffen door een onderdeel van een machine en had daarbij zeer ernstige verwondingen aan het hoofd opgelo pen. De kapitein van het schip stelde even wel tijdig de agenten van zijn rederij in Vlissingen op de hoogte, zodat de zee man bij aankomst door een redeafhaal- boot kon worden overgenomen, nadat een dokter aan boord een eerste onder zoek had ingesteld. De Noorse opvaren de werd daarna voor de nodige medi sche verzorging naar een Vlissings zie kenhuis overgebracht. Advertentie ,,Zeeploze zeep" binnenkort óók in Nederland! Binnenkort kunnen wij ons in Ne derland ook wassen met DU-NY. De wonderbaarlijke zeep, die eigen lijk geen zeep is, maar een totaal nieuw, neutraal en alkalivrij pro duct, dat in Zwitserland en Dene marken reeds ontelbaren in ver rukking heeft gebracht. Geen wonder, want DU-NY is je reinste wonder („et rent mirakel" zoals men in Denemarken zegt.) Met DU-NY is resoluut een eind gemaakt aan alle nadelen van toiletzeep. Zo gauw namelijk gewo ne toiletzeep, hoe goed en duur die ook mag zijn, met water in aan raking komt, vormt zich kalkzeep. Het is deze kalkzeep, die de vette randen in wasbak of bad veroor zaakt. Maar en dit is nog veel erger het is diezelfde kalkzeep, die Uw huidporiën verstopt. Hier door wordt het vrije ademen van de huid verhinderd, terwijl huid infecties, meeëtertjes, zwarte kloof- jes in de huid, onaangename lucht jes van overtollige transpiratie enz. vaak hiervan het gevolg zijn. Nu begrijpt U ook hoe het komt, dat de binnenkant van overhemden, blousjes en manchetten zo gauw vuil worden. Oud vuilvet, vuil en kalk zeep, dat in Uw poriën achterbleef is hiervan de oorzaak. Wilt U op dit moment nog het bewijs dat U zich met gewone toiletzeep niet echt schoon kunt wassen? Was dan b.v. Uw hals eens goed met de toiletzeep die nu op Uw wastafel ligt. Wrijf daarna een watje gedrenkt in alcohol of eau de cologne over de pas gewassen plek. Het watje wordt zwart. Het is dit vettige, zwarte laagje dat Uw huidporiën verstopt. Met gewone toiletzeep kunt U zich dus niet in de diepte wassen, met alle nadelen van dien. Aan al deze nadelen is nu (met DU-NY) voorgoed een eind geko men. Doordat DU-NY wèl in de diepte wast, dus ook de huid poriën open en schoon houdt, ver dwijnen in de meeste gevallen bovengenoemde huidklachten en blijven ook blouses, overhemden etc. langer schoon. Enmet DU-NY wordt de huid gelijk weer ingecrêmed zodat hij zacht en soepel blijft. Heerlijk is deze „zeeploze zeep" DU-NY. Je reinste wonder. Hebt U zich eenmaal met DU-NY gewassen, dan zult U dat nieuwe gevoel van werkelijk schoon te zijn niet meer willen missen. Onthouden dus: Voor wie werkelijk schoon wil zijn, heet toiletzeep thans DU-NY.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3