Loemoemba: Nasser wil wel troepen sturen Reeks verklaringen beschuldigt Navo en Ver. Naties GRATIEVERZOEK VOOR POWERS Fabriek werft vrouwen VEILIGHEID IN LA COURTINE VOOR ALLES „HISTORISCH" HUWELIJK ZOMERS WARM RECEPTIE VAN WIM IBO WERD DEMONSTRATIE MALI-FEDERATIE NA 20 MAANDEN ONTBONDEN Excuses Ketterjacht Koninklijk gezin in Ravello Echtgenote: Mijn man is dezelfde Nederlandse op Duitse overweg omgekomen DUITSER VERDRONKEN De Bilt: Warm Rondvaart onderbroken door poetslappen Ambtenaar verdacht van fraude VOOR ZELFDE LONEN JONGEN (17) ZAT UREN VAST OP ROTS VERNIELERS VAN HOTEL GEPAKT Lt.-kol. Modderkolk: ongelukken zijn helaas niet te vermijden Steekvlam uit de kleren van jonge bioseoopganger Onbloedige breuk Senegal-Soedan BUITENLANDSE PERS OOK AAN BANDEN Hoofdkantoor: Goes, t,. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vliaaingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND - Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e jaargang No. 4636 Maandag 22 augustus 1960 MOSKOU BELOOFT CONGO STEUN VERENIGDE NATIES. De Congolese crisis is in liet afgelopen weekeinde in een nieuw gevaarlijk stadium getreden als gevolg van de onvoorwaardelijke steun die de Sowjetunie heeft beloofd aan de Congolese premier Loemoemba. Aan de vooravond van de bijzondere zitting van de Veilig heidsraad heeft de Sowjetunie zich zonder de minste terughou dendheid geplaatst achter alle klachten die Loemoemba in de laatste weken heeft geuit aan het adres van de Verenigde Naties en dat van secretaris-generaal Hammarskjoeld persoonlijk. Zelfs is de Russische regering, bij monde van haar afgevaardigde naar de Verenigde Naties, Koeznetzof, met nieuwe beschuldigin gen gekomen en met dreigementen die ditmaal niet alleen gericht zijn op ondermijning van het aanzien van de volkerenorganisatie, maar ook de spanning rondom het conflict tussen Loemoemba en de V.N. slechts kunnen vergroten. In de afgelopen twee dagen heeft de Sowjetunie, zowel via Radio-Mos kou als door middel van haar verte genwoordigers bij de V.N., de volgende verklaringen afgelegd. IDe Russische regering eist, dat er onmiddellijk en onvoorwaardelijk een einde wordt gemaakt aan de misdadige agressie tegen de onaf hankelijkheid van Congo. De Sow jetunie stelt zich onvoorwaardelijk achter de eisen die Loemoemba aan de Verenigde Naties heeft ge steld. Wanneer de aanvallers niet onmiddellijk Congo verlaten en hun plannen om dat land te ver delen laten varen, zullen de vrede lievende mogendheden zich ver plicht zien stappen te nemen om aan de agressie een einde te ma ken conform de besluiten van de Veiligheidsraad. 2 Er zijn plannen om een soort vreemdelingenlegioen van soldaten uit de landen van de Navo te vormen In Katanga. Ook Belgen zullen daarin vertegenwoordigd zijn. Het spreekt vanzelf, dat vor ming van een dergelijke strijd macht een stroom vrijwilligers op de been zal brengen uit alle Afri kaanse landen en uit de landen die oprechte vrienden zijn van Congo. 3 Verantwoordelijke mensen van de Verenigde Naties, belast met het uitvoeren van de resoluties van de Veiligheidsraad, handelen openlijk in strijd met die resoluties en ne men deel aan acties die erop zijn gericht Katanga los te maken van Congo. 4 De plannen die de Verenigde Na ties hebben voor het verlenen van materiële hnlp aan Congo hebben tot doel dat land ond«r het juk te brengen van de Verenigde Staten en hun bondgenoten. 5 De Sowjetunie eist het onmiddel lijke vertrek uit Congo van de Canadese troepen. Deze troepen hebben in Congo incidenten uitge lokt. Bovendien is Canada een bondgenoot van België. In Congo zelf, waar de Congolese chef-staf, kolonel Moboetoe eindelijk excuses heeft aangeboden voor de mis handeling door Congolese militairen van personeel van de Verenigde Naties, hebben zich dit weekeinde eveneens grote gebeurtenissen voltrokken. Gesterkt door de absolute Russische steun die hem is toegezegd, heeft Loe moemba opnieuw bijzonder onaangena me en kwetsende aanvallen gedaan op de Verenigde Naties. Als gevolg van al het geïntrigeer van Loemoemba en en kele Afrikaanse landen zoals Ghana, is Ralph Bunehe, de plaatsvervanger van Hammarskjoeld, uit Congo naar New York teruggeroepen. Als opvolger is benoemd de Indische diplomaat Dayal, die nu hoge commissaris van Indië' is in Pakistan. Dayal zal naar New York vliegen om instructies te ontvangen van Hammarskjoeld. Onmid dellijk daarna gaat hij naar Congo. Loemoemba heeft van de Verenigde Naties geëist dat zij hem vliegtuigen ter beschikking stellen om te kunnen reizen naar delen van Congo waar zijn aanwezigheid noodzakelijk zou kunnen zijn. Het verzoek is afgewezen. Voorts heeft hij zijn eis herhaald dat de Belgische troepen onmiddellijk de bases Kamina en Tiona verlaten, die volgens een nog altijd niet gerati ficeerd vriendschapsverdrag tussen Bel gië en Congo in Belgische handen zou den blijven. Ook blijft hij erbij dat alle blanke troepen Congo moeten verlaten Een heel lijstje met dergelijke eisen heeft hij aan de Veiligheidsraad laten voorleggen. De ketterjacht op afvalligen die een federatie nastreven, en de jacht op „spionnen" gaan onverminderd voort, zodat in Leopoldstad niemand er meer zeker van is dat hij niet om de een of andere Teden gearresteerd zal worden. Nog steeds heeft de Congolese regering de mond vol van gewapende Belgische „spionnen", die zich onder de troepen van de V.N. mengen. Hoewel dergelijke verdachtmakingen telkens met einde loos geduld door de vertegenwoordi gers van de volkerenorganisatie wor den weerlegd, heeft Loemoemba het RAVELLO (AP) De Nederlandse koninklijke familie heeft het weekeinde doorgebracht in Ravello aan de schilder achtige zuidkust van het Italiaanse schiereiland Sorrento. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene gaan morgen aan boord van hun jacht om de tocht door de Middellandse Zee te vervolgen. gisteren nodig gevonden om plotseling de verbindingen met Brazzaville te verbreken, de hoofdstad van de andere republiek Congo, die vroeger een Franse kolonie was. Belgische spionnen en saboteurs zou den vandaar proberen Congo binnen te komen. Wat er achter deze maatregel zit zal wel de haat zijn die Loemoemba tegen de vroegere Franse kolonie koes tert. Zijn grote tegenstander, president Kasavoeboe, wiens partij, de Abako, zich nu geheel tegen Loemoemba heeft gekeerd, is zeer bevriend met de lei ders van het andere Congo en dat is voldoende om hun land in een ver dacht licht te plaatsen. Zie ook pag. 4 Door Neerlangbroek reed dit paar in een open Landauer: een graaf, ge kleed als officier der huzaren, en een jonkvrouw. Met dit huwelijk herleefde iets van de historische glorie van dit Utrechtse dorp, dat veel landgoederen rijk is. Er waren nog heel wat mensen op de been om het paar te zien. Het zijn A. A. F. C. graaf van Lynden van Sanden- burg (zoon van de commissaris der ko ningin in Utrecht) en jorikvrouwe M. L. de Mud-alt. MOSKOU (AP) De verwanten van de Amerikaanse piloot Powers, die de vorige week in Moskou wegens spionage tot tien jaar werd veroordeeld, zullen vanmorgen een gratieverzoek indienen bij de Russi sche president, Brezjnef. Het verzoek om strafverlichting was opgesteld door de drie Amerikaanse advocaten van Powers en op advies van zijn Russische verdediger, Grinef, kort en zakelijk gehouden. Mevrouw Powers verklaarde zaterdag op een emotionele persconferentie in de Russische hoofdstad eerst het resul taat van het gratieverzoek voor haar man te willen afwachten alvorens te trachten een onderhoud met pre mier Kroesjtsjef te krijgen. Grinef ver klaarde dat de piloot mogelijk nog eind dit jaar uit de gevangenis naar een werkkamp kan worden overgebracht en dat hij boeken en kranten mag lezen, pakketten mag ontvangen en onbeperkt mag schrijven en brieven ontvangen. Magerder Over het onderhoud met haar echtge noot na afloop van de zitting vertelde mevrouw Powers: „We hebben maar enkele woorden gewisseld. Toen Gary het vertrek binnenkwam strekte hij huilend zijn armen uit naar mij en zijn moeder. Hij zag er heel goed uit, be halve dat hij magerder was geworden, en heel erg zenuwachtig was. Gary had gezien dat ik op de eerste dag van het proces naar hem wuifde. Maar hij kon het niet verdragen naar ons te kijken dat bracht hem in de war." Eenzaam Haar echtgenoot had verklaard niets te weten van wat er in de wereld ge beurde: „Hij zei 108 dagen lang in een zame opsluiting te hebben vertoefd en pas woensdag voor het eerst een tijd schrift te hebben gezien. Hij heeft niets gezegd over zijn vonnis, behalve dat hij niet had geweten waarop hij moest re kenen, met inbegrip van de doodstraf." Mevrouw Powers antwoordde met „ja" toen haar gevraagd werd, of Po wers lichamelijk en emotioneel nog steeds de echtgenoot is die zij gekend heeft. In een interview zei ook de vader, Oliver Powers: „Francis is nog dezelfde jongen." ASPERDEN (ANP) Drie mensen, onder wie de 51-jarige Nederlandse me vrouw S. van Rooyen uit Driel, zijn in Duitsland om het leven gekomen toen de personenauto waarin zij reden op een onbewaakte overweg door een trein werd geramd. Het ongeluk gebeurde vrijdag bij Asperden. Op de overweg, die door verkeersbor den is aangegeven, komt slechts driemaal in de week een goederentrein langs. Zij mogen er niet harder dan vijftien kilo meter per uur rijden. De locomotief sleurde de auto honderd mter mee. Reddingspoging faalde: ZANDVOORT Bij een poging om zijn z ntje van negen jaar te redden is zaterdag de 35-jarige Duitser Richard Kujawski uit Gressenich, bij Zandvoort in zee verdronken. Het kind werd door een omstander op het droge gebracht. In ie tijd ver dween de vader in de golven. Het lichaam spoelde later aan. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gister avond om 23.15 uur: Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind, opnieuw iets warmer. MIESJE: De tocht daargelaten, was 't een goede wedstrijd! 23 augustus: zon op 5.36, zon onder 19.48; maan op 6,42, maan onder 20.10. Van onze weerkundige medewerker Het weer heeft zich zondag gunstig ontwikkeld. Er stroomde warmere lucht ons land binnen, waarin de temperatuur in het zuiden tot 23 graden opliep. In de huurt van Parijs werd 25 graden gemeten en in Zuid-Frankrijk steeg het kwik zelfs tot hoven de dertig graden. Verwacht mag worden, dat de temperaturen ook in ons land verder omhoog zullen gaan. Dat zal te danken zijn aan een depres sie midden op de Oceaan, die juist ver genoeg weg blijft om een gun stige invloed te oefenen. Zij ver oorzaakt namelijk in West-Europa zuidelijke winden, waarmee de warmte zich kan uitbreiden. Er is een goede kans dat het warme weer enkele dagen zal aanhouden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een rondvaart boot, die in de havens van Rotterdam voer, heeft gistermiddag schielijk de passagiers in de Schiehaven de wal op gestuurd. De oorzaak van het vreemde voorval was een brandje in de machinekamer. De brandweer had het vuur in een handomdraai geblust. De passagiers waren onderhand overgestapt op een andere boot, waar mee het tochtje werd voortgezet. Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE. De rijkspolitie heeft in Zierikzee een ambtenaar van de cultuurtechnische dienst gearres teerd. De man wordt verdacht van fraude, waarmee ongeveer 3500 gul den gemoeid is. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie te Middelburg geleid. V»n een onzer verslaggevers BREDA De Bredase Ijzergieterij en Emailleerfabriek De Etna wil het nij pende personeelstekort bestrijden met het werven van vrouwelijke fabrieks arbeiders. Zij zullen dezelfde lonen ont vangen als hun mannelijke collega's. De directie zal de vrouwen tewerk stellen in de gemechaniseerde afdeling, waar dus geen spierkracht nodig is. Het be drijf is op zichzelf een typisch zwaar bedrijf. Wanneer de directie voldoende vrouwen kan werven, zal zij het man nelijke personeel voor het zwaardere werk kunnen vrijmaken. Weggezogen Evenals de andere bedrijven in westelijk Brabant heeft ook de Etna ernstig te lijden van het wegzuigen van perso neel door de Rotterdamse haven en de Rotterdamse bedrijven. De Etna zoekt het nu dus in een andere richting. In het bedrijf zijn al de noodzakelijke fa ciliteiten voor vrouwelijke arbeiders aangebracht. Produktie lijdt Door het personeelstekort heeft de pro duktie ernstig te lijden. De fabriek kan de stroom van orders niet bijhouden. Thans worden voor artikelen, die het publiek over het algemeen direct nodig heeft zoals fornuizen en kachels levertijden van drie a vier maanden gevraagd. De zeventien-jarige Diederik de Buck uit Santpoort heeft geruime tijd vastgezeten op de helling van een hon derd meter hoge rots aan de Zuid engelse kust. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie door brengt met werken op een boerderij in de buurt, was fossielen gaan zoe ken, om mee te nemen naar huis. Hij klom van de rots af, maar toen hij ongeveer dertig meter gedaald was, kon hij niet meer voor- of ach teruit. Voorbijgangers, die h tegen de rotswand zagen, waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. Een brandweerman werd zaterdagavond aan een touw neerge laten om de jongeman te bevrijden. Van onze correspondent VENLO. Drie woonwagenbewoners zijn dit weekeinde door de Venlose po litie gearresteerd. Het zijn de 23-jarige B. S., diens achttienjarige broer G. S. en de 21-jarige C. X. Ze worden ervan verdacht vorige week maandag betrokken te zijn beweest bij de vernieling van hotel De Kraal. Deze zaak was pas opgeknapt en de eigenaar wenste de woonwagenbewoners niet meer als gasten. Uit wraak werd toen het gebouw met stenen bekogeld. Van onze correspondent PARIJS. Hoe komt het, zo vroegen wij aan luitenant-kolonel J. Modderkolk, de militaire attaché aan de Nederland se ambassade te Parijs, dat men tegen woordig in Nederland bijna geen dag blad meer kan openslaan of men vindt er een van de summiere communiqués in van de voorlichtingsdienst, die mel ding maken van een dodelijk ongeluk, een van de Nederlandse militairen in La Courtine overkomen. Daarop wilde over ste Modderkolk ons direct ant woorden: Zoveel ongelukken als u zegt en ais men denkt zijn het nu ook weer niet ge weest, al is ieder geval op zichzelf natuurlijk hoogst betreurenswaar dig en zal ieder een meevoelen met het verdriet van de nabestaan den. Nemen wij nu bijv. het jongste onge luk met dodelijke afloop: dat van de wachtcomman dant, die door de bliksem is getrof- fen. Op diezelfde Overste Modderkolk *^Jje dat op het strand van Montpellier liep, door de bliksem gedood. Dat is het noodlot en daar kan de legerleiding niets aan doen. De omgekomen wacht commandant heeft ongetwijfeld geen gelegenheid gehad te schuilen, want niemand belet in het leger een mili tair om tijdens onweer dekking te zoe ken. SLACHTOFFER Een ander geval met dodelijke afloop is dat geweest van een militaire chauf feur. Die heeft zich opgeofferd omdat een Fransman een ernstige verkeers- fout heeft gemaakt. De Nederlander, die met zijn zware vrachtauto de Franse automobilist te pletter had kunnen rijden, heeft dat niet gedaan. Hij heeft het stuur omge gooid en is zelf naast de weg terecht gekomen en verongelukt. Hij werd het slachtoffer van zijn eigen fatsoen in het verkeer. Een tragisch ongeluk, een van de vele. Het week einde van de veertiende augustus heeft in Frankrijk aan verkeersslachtoffers 130 doden en 3200 gewonden geëist. Helaas is die Nederlandse militair daar één van. Maar vergeet niet dat er 1100 voertuigen in La Courtine zijn. En het ongeluk van de militair, die ge dood is door de ontploffing van een granaat? ONVERMIJDELIJK Ook dat is, helaas, ondanks alle veilig heidsmaatregelen, die altijd bij de oefe ningen worden genomen, blijkbaar on vermijdelijk geweest. Men moet daar bij één ding niet uit het oog verliezen, namelijk dat de manoeuvres de wer kelijkheid zoveel mogelijk trachten te benaderen. ALMELO. Sinds donderdag is uit Almelo het veertienjarige meisje Hen- drikje Oijve verdwenen. Donderdagmorgen ging zij op bezoek bij familie in Enschede. Later op de dag is ze nog gezien bij Kampen, waar ze probeerde een lift in de richting van Amsterdam te krijgen. Men vreest, dat het kind een ongeluk is overkomen. Hoewel ook via de radio opsporing is gevraagd, heeft de politie nog geen aan wijzingen gekregen. Dat moet, omdat men op die manier kans heeft dat het aantal slachtoffers bij een werkelijk conflict sterk verminderd zal kunnen worden. Het is de premie voor geringere verliezen in geval van nood, die hier is betaald met het leven van de omgekomen militair. Men moet overigens en dat veront schuldigt zeker geen ongeluk steeds bedenken dat er in La Courtine zo'n zesduizend Nederlandse militairen zijn gelegerd. Overal waar men in de we reld .dat aantal mensen bijeenbrengt, zelfs wanneer het betrekkelijk jonge mensen zijn, loopt men de statistische lqans dat er ongelukken met dodelijke afloop gebeuren. Eén ding echter kan ik, zo zei overste Modderkolk nog, met klem verzekeren en ik ben daarbij zelfs partij want mijn eigen zoon is op het ogenblik ook in La Courtine: de familieleden en rela ties van degenen, die in La Courtine zijn, hebben geen enkele reden zich ongerust te maken. Menselijkerwijs wordt alles gedaan om iedereen weer heelhuids naar Nederland terug te brengen. Ongelukken zijn helaas niet te vermijden maar de legerleiding doet haar uiterste best ze tot een minimum te beperken. Waarheeny lieverd? DEN HELDER Een minuut of vijf voor het einde van de voorstelling in de bioscoop Tivoli in Den Helder, waar de film „Mag ik deze dans van U" met Brigitte Bardot draait, schoot zaterdagavond een oranje steekvlam van anderhalve meter uit de kleren van de zeventienjarige J. M. B. uit Den Helder. Het bleek dat de jongen zelfgemaakt vuur werk in zijn zakken had, dat door de lichaamswarmte was ontbrand. De schrik was hevig, maar er ont stond geen paniek. Mensen die vlakbij B. zaten, trokken hem de brandende kleren van het lijf en brachten die naar buiten. De jongen werd met brandwonden in het ziekenhuis Parkzicht opgeno men. Zijn toestand is niet ernstig. Het meubilair en de vloerbedekking van het theater liepen enige schade op. Uit zwavel en kruit had B. bommetjes gemaakt. Hij wilde die gebruiken tijdens het vuurwerk dat later op de avond ter gelegenheid van de vlootdagen op de Buitenhaven werd afgestoken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wim lbo heeft gis termiddag op de drukst bezochte re ceptie, die misschien ooit in artisten- kringen is gehouden, voor 8% maand afscheid van Nederland, zijn werk en zijn vrienden genomen om in Europa, Canada en de Verenigde Staten een frisse neus te halen voor het televisie- seizoen 1961/62. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling tot eind van dit jaar met de hem toe gezegde beurs van O.K.W. alleen een reis langs de Eunovisielanden te maken, waarna hij al weer in januari het pro duceren van televisieprogramma's op -#- Snip, Snap en lbo. Zo namen ze afscheid van elkaar. Met lachende gezichten, maar met een onprettig gevoel. zich had kunnen nemen. Door de boy cot van de omroepverenigingen en het uitstellen van de beurs blijft deze po pulaire en kundige vakman nu een vol seizoen weg. Zijn honderden vrienden getuigden gistermiddag op zijn afscheidsreceptie te Amsterdam van hun warme gene genheid en de stroom telegrammen, die binnenkwam van collega's die verhin derd waren te komen, stak hem een extra hart onder de riem. PARIJS (Reuter). De twintig maanden oude en in juli onafhan kelijk geworden Mali-federatie, be staande uit de voormdlige Franse Soedan en Senegal, is door een hef tige crisis uiteengevallen. De pre miers van beide landen kondigden de noodtoestand af en in Dakar be zetten Senegalese troepen sleutelpo sities. Mobido Keita, premier van de federatie en van Soedan, kreeg huisarrest in Dakar, maar zal nog heden naar Bamako in Soedan mogen terugkeren. Tot nu toe zijn er geen incidenten voorgevallen. In Dakar is een censuur ingesteld. Hoofdoorzaak van de crisis blijken de meningsverschillen tussen de bei de premiers Keita en Dia, van wie de eerste een veel vaster verband in de federatie wil dan Mamadoe Dia die een minder sterk gecentraliseerd ge zag voorstaat en Kelta's sympathieën voor Ghana en Guinea wantrouwt. Bo vendien zouden er binnenkort verkie zingen voor een president van de Ma li-federatie worden gehouden, waar voor de Senegalezen de dichter-politi- cus Leopold Senghor als kandidaat ROTTERDAM Zaterdagmiddag is de 75-jarige mevrouw M. Schoonmade- Van Breemen i it de Snellemanstraat bij het weifelend oversteken van de Zwart Janstraat aangereden door een perso nenauto. Met een schedelbasisfractuur is zij in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. hadden aangewezen die Keita's inzich ten ook al niet deelde. De Gaulle De Franse president de Gaulle heeft als hoofd van de Franse Gemeen schap, waarvan de Mali-federatie deel uitmaakte, zondag na overleg met premier Debré Modibo Keita en Ma madoe Dia telegrafisch uitgenodigd de moeilijkheden met hem in Parijs te komen bespreken, een uitnodiging die tot nu toe alleen Dia aanvaard heeft. De crisis dateert van vrijdagnacht toen Keita zijn Senegalese ambtgenoot onthief van diens federale portefeuil les van defensie en binnenlandse vei ligheid en deze functies zichzelf toe bedeelde. Voor radio-Dakar liet hij de noodtoestand afkondigen waarop de Senegalese leiders echter met een zelfde maatregel antwoordden en hem bovendien huisarrest oplegden. Radio Bamako in Soedan herdoopte zichzelf tot radio-Mali en betitelde de Senegalese leiders als „verraders van de federale zaak". Lid blijven? Nu Soedan door de breuk met Se negal van de zee is afgesneden, lijkt het waarschijnlijk dat Keita nog nau were aansluiting met Guinea zal zoe ken. Het is onbekend of de beide lan den in de Franse Gemeenschap wil len blijven, maar waarschijnlijk lijkt dit niet. Senegal is van plan op korte termijn het lidmaatschap van de Ver enigde Naties aan te vragen. De eenheden van de Mali-federatie die op het ogenblik onder de vlag van de Verenigde Naties in Congo vertoe ven, hebben zondag verzocht in ver band met de toestand in hun land naar Dakar terug te kunnen gaan. Ierse troepen zullen hun plaatsen in het gebied van Albertstad aan het Tanganjikameer innemen. Voorstel in Indonesië: DJAKARTA, (Associated Press) De voormalige secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van voorlichting Harjoto heeft er bij de Indonesische regering op aangedron gen toezicht te gaan oefenen op het werk van buitenlandse journalisten in Indonesoië. In een overzicht van de ontwikkeling van de vriiheid van informatie in In donesië keurt Harjoto de huidige re geringsmaatregelen tegen de landelijke pers niet alleen goed maar vraagt hij ook maatregelen tegen buitenlandse journalisten Indien Harjoto's voorstellen worden aanvaard zal in feite censuur worden ingesteld op alle nieuws, dat naar het buitenland gaat. Hij wil: i Toezicht op publicaties, die door de ambassades te Djakarta worden ver spreid. O beperking van de import van lectuur en toezicht op de inhoud; 9 opheffing van de open deur-politiek voor buitenlandse publicaties; A regeling van de verzending en in- houd van nieuwsberichten van bui tenlandse journalisten; - een verbod van eventuele massa- 'J abonnementen uit het buitenland op landelijke bladen of informatie-orga nen; en f. preventieve maatregelen tegen het plaatsen van grote advertenties uit het buitenland in de Indonesische me dia voor massa-voorlichting.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1