PM ER amilias OPENHARTIG GESPREK HET EERST NODIG LEVER I Mannen, die voor modellen door liet Patiënt - huisarts - specialist ASSiSTENT- AGCOUNTANT I I 1 E TH. L. LIMPERG Occasions VAN 'T OPGETUIGDE KLOMPJE TOT 1 j VIERMASTBARK EN OORLOGSBRIK g I ivuur gaan i s I 1 1 3 I I Vermaakscentrum op nieuwe pier z°„ Pag. 9 Een rijke inhoud BABYSET Erken Zuid-Molukken vragen oudstrij ders Japan en Hongkong spuien speelgoed in Amerika Uitlekken accountants GESLAAGDEN 1960 V. H E V R Louisse Goes n.v. Zaterdag 20 augustus 1960 ZEETTWSCH DAGBLAD Tienduizend uren zitten in dit werkstuk van de oor- q logsbrik Irene. De bouwer J. Ploeg uit Vlaardingen schijnt er een ernstig man bij geworden te zijn. Van een onzer verslaggevers IR OTTERDAM. De hobby, of is het hartstocht, van het mo delbouwen schijnen alleen man- Inen te hebben. Althans, de Ne derlandse vereniging van model bouwers heeft geen dames onder Ihaar circa tweeduizend leden. Het geen niet wil zeggen, dat het de huisvrouwen koud laat wat hun I mannen in hun vrije uren met pijnlijke nauwkeurigheid maken. Verscheidene modelbouwers vin- Iden in de vrouwelijke belangstel ling een stimulans om ermee door te gaan. Er zijn vrouwen, die het schilde- Sren van een model voor hun reke ning nemen, er zijn er die voor een schip-in-miniatuur de zeiltjes naaien en in enkele gevallen komt het voor, U dat een echtpaar samen bouwt. Modelbouwen is echt wel een se rieuze bezigheid en op de jaarlijkse I reünie van modelbouwers met-de- vrouw-erbij blijkt steeds, dat de laatste best ingenomen is met de jg tijdpassering van de man. Geen vliegtuig Wat hij zoal presteert is nu voor de vijfde maal sinds 1942 te Rotter dam te zien in het maritiem mu seum Prins Hendrik. De zeer inte ressante tentoonstelling is ingericht ter gelegenheid van het derde lus trum van de vereniging. Men krijgt de indruk, dat verreweg het meest scheepsmodellen worden gebouwd, Imaar uit de ledenlijst blijkt dat er tweemaal zoveel treinenbouwers zijn als de ongeveer zeshonderd sche penbouwers. 9 De overigen vallen onder diver sen" en dat is een begrip met alle mogelijkheden. Opvallend is wel, Idat slechts een enkel lid belangstel ling heeft voor vliegtuigen. Er wordt wel eens een zg. schaalmodel ge- Ibouwd, maar de vliegende modellen worden gemaakt door de leden van de speciaal daarvoor opgerichte af- I deling van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart. n Prettige mensen U Modelbouwers zijn prettige men sen. Zij zijn trots op hun werkstuk- Iken en kunnen er toch zo heerlijk eenvoudig over doen. Vooral aardig zijn hun verhalen over de begintijd van hun hobby. Bij velen is dat een opgetuigd klompje geweest. Later I gingen zij hogere eisen stellen, maar daarover praten zij nu op de manier van toen-ik-nog-een-prutser- tje-was. Wie nu geduld en tijd heeft, I behoeft geen prutser meer te zijn, want er zijn enkele honderden ob jecten, waarvan tekeningen ver- Ikrijgbaar zijn, speciaal vervaar digd ten behoeve van de modelbou wer. §Met opzet hebben wij niet geschre ven: geduld, tijd èn geld, want met de grootste nadruk wordt verze kerd, dat een model, hoe fraai of I ingewikkeld ook, niet duur behoeft te zijn. Het schijnt wel nuttig om bevriend te zijn met eigenaars van I werkplaatsen, waar „afval" op de kop te tikken valt. Voor sommigen is het ook een sport om geen dure instrumenten en gereedschappen aan te schaffen. Wanneer men dat weet, krijgt men een nog grotere bewondering Ivoor de prestaties, die op deze ten toonstelling te zien zijn. Er staat ,,van alles", niet allemaal even secuur, maar wel steeds met veel begrip. Eigenlijk is dit het belang rijkste punt om iets te bereiken en in het maandblad van de vereni ging blijft de redactie onvermoeid daarop wijzen. Niets geweigerd Het bestuur (secretariaat Mau- Deze viermastbark komt uit de behendige vingers van de heer C. van der Keilen, die tijdens werkloosheid B zijn lege uren ging vullen met modelbouwen en nu beroepshalve de historische modellen in het museum Prins Hendrik restaureert. Hij maakte een Rijnreis naar Bazel om de rivier schepen goed te leren kennen, de heer H. H. Betton- 9 viel uit Utrecht eens een prutsertje aan opgetuigde klompjes. gerd. keurs te zien zou zijn, zou dit be ginnelingen kunnen afschrikken: Dat kan ik toch nooit Wellicht brengen zij het toch zo ver als do tien treinenbouwers, die in opdracht van N.S. alle treinen (honderd locomotieven en wagons!) voor Madurodam maakten. Zij wa ren er bijna vier jaar mee bezig, maar zij verdienden er dan ook (met vrouw) een prachtige reis naar Zwitserland mee. Zelf zijn wij op deze tentoonstel ling zeer opgetogen over het model van de oorlogsbrik Irene, een schip van anderhalve eeuw geleden. De Iheer J. Ploeg, vice-voorzitter van de Vlaardingse afdeling en zelf scheepsbouwer te Schiedam, is er de maker van. Hij is ertoe geko men, toen hij het boek kocht Model van de oorlogsbrik Irene, door de fameuze kenner van historische zeil- I schepen E. W. Petrejus. Dit lijvige boek is zo gedetailleerd, dat de neer Ploeg kans zag aan de hand I daarvan zijn werkstuk te maken. Hij begon er in 1946 aan het was zijn eerste serieuze model en nog is het niet helemaal klaar. Hoeveel (werkuren? Dichter bij de tiendui zend dan bij de vijfduizend, zegt hij. Ernst Dat is dus wel bouwen met ernst, maar de landelijke voorzitter, de heer H. H. Bettonviel uit Utrecht, is op dit punt ook wel een ernstig mens. Hij is boekhouder van beroep en daarom zal hij van nature wel een grote mate van nauwkeurigheid bezitten. De laatste jaren interes seert hij zich vooral voor Rijnsche pen. Ik heb de Rijnvaart bestu deerd, zegt hij losjes weg en om de schepen op de hartader van Europa goed te leren kennen, maak te hij zelfs een reis op een rivier tanker naar Bazel. Zo bereiden mo delbouwers zich voor. Daar staan merkwaardige geval len tegenover van mensen, die iets moois maken, dank zij veel begrip, maar zonder kennis van zaken. Zo als de man in de Achterhoek, die een Rijnschip bouwde zonder ooit zulk een schip te hebben gezien. i Het lijkt amusant speelgoed, die miniatuurtreintjes, maar denk niet aan tijd en geduld als men ze zelf wil gaan maken. De autootjes zijn fabriekswerk zij dienen om de entourage van het complex te verleven digen. En wat te denken van de landbou wer in Nieuwe Niedorp in Noord- Holland, die met goed succes bezig is aan het prinsesselijke jacht Groe ne Draack. De heer C. van der Keilen, voor zitter van de afdeling Rotterdam, is het voorbeeld, dat men het ver kan schoppen met een als tijdpassering begonnen bezigheid. Hij begon er mee, toen hij in de crisisjaren van dertig door werkloosheid werd ge troffen. Hij werkte zich zo op, dat hem thans de restauratie van de oude modellen in het museum Prins Hendrik is toevertrouwd onge twijfeld een verantwoordelijke op dracht. Ruimtenood Van de vele treinbouwers ont moetten wij de Rotterdammer J. Bugter, in het dagelijkse leven ko perslager op een scheepswerf. In de afgelopen twintig jaar bouwde hij vier locomotieven en een aantal wa gens, maar volgens hem is het be ter te zeggen, dat hij treinen bouw de: dus locomotieven met alles wat er achter hangt. Vier locomotieven is niet veel, zal men zeggen, maar een locomotief samenstellen is een hele opgave, zo verzekerde men. Kenners zullen dat beter kunnen verklaren, maar feit is wel, dat voor het grote publiek vooral fraai getuigde schepen spreken. Steeds sterker wordt modelbouwen echter een tijdpassering met zin. Vandaar dat grote bedrijven veel medewer king verlenen. Vandaar dat verde digd kan worden, dat de moderne woningbouw te weinig rekening houdt met die toenemende ambitie. De modelbouwers zien er de gevolgen van: ruimtegebrek noopt tot het op zetten van kleinere modellen dan voorheen Zo komt zelfs een interessante, eigenlijk zuiver persoonlijke hobby terecht in het algemeen maatschap pelijke vlak. Een bewijs, dat zij de aandacht verdient! Leen XUlJIlöULiip uuuwuc iUUUCi wn i-rcuijtve viaiv. xkcu ltcwijö, Ucll, Zij m zulk een schip te hebben gezien, de aandacht verdient! Advertentie Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super a f5.95 Deze artikelen ookafzonderlijkverkrijgbaar Van onze Haagse redactie DEN HAAG De inrichting en ex ploitatie van het vermaakseiland van de nieuwe Scheveningse pier komt in han den van het amusementsbedrijf Ilom- merson. Dit bedrijf kan voldoen aan de eis dat het vermaakseiland voldoende attracties zal bieden, zonder een janboel te worden en bron van hinderlijk lawaai Grootste attractie wordt een autobaan met autootjes, vervaardigd naar het mo del van bestaande en bekende carrosse rieën- Hommerson denkt verder aan di verse soorten elektronische schiettenten met bewegende doelen, waarb!j met licht in plaats van met kogeltjes v/ordt ge schoten. Verder komt er een kegelcen trum met zes banen in een vol-automa- tisch systeem en een miniatuur golfbaan. Voor de jonge kinderen komen er op het eiland een kindercarrousel en ver scheidene behendigheidsspelen zoals linktrainers" waarin men zich kan ver beelden een piloot te zijn, een autobe stuurder e.d. TJET kan gebeuren, dat men een oude kennis, een onverschillige sportsman, jager op grof wild en elfstedentoclitrijder, na vele jaren weer eens ontmoet, als hij reeds lang getrouwd is. Op de vraag, hoe het gaat, antwoordt hij niet zeer enthou siast: „Och, zo'n gangetje." „Hoe dat zo, is er iets bijzonders aan de hand?" „Nee, maar Marietje heeft net de mazelen gehad en Pietje moet zo ge holpen worden met zijn huiswerk en kleine Kareltje loopt met zijn arm in een doek en de werkster is deze week weggebleven en ik moet nog aardap pelen schillen dus..." Wat zegt men dan? „Ja, ja,beste X, de zorgen van een pater familias zijn vele!" Zo verstaan we dan onder een pa ter familias een hoofd van het gezin, soms in ernst, soms half en half in een ironisch grapje. Dat het Latijn is, ligt er dik bovenop, de betekenis even eens, maar hoe groot het verschil tus sen toen en nu is, behoeft wel eni ge verklaring. Hebben wij, huidige vaders van een familie, hoe klein ook, nauwelijks meer iets te zeggen over vrouw en kroost, een Romeinse pater familias was een potentaat met onbeperkte macht. Dit geldt in elk geval voor de eerste eeuwen van Rome en is ten dele ver klaarbaar uit het agrarisch karakter van de Romeinse samenleving. Tegen woordig gaan boerenzoons naar land bouwscholen en komen met allerlei nieuwe methoden thuis, die hen in staat stellen vader als een ouwe sok te beschouwen en hem eens haarfijn te vertellen, dat hij hard bezig is zijn land en gewas te verknoeien. Maar in een primitieve boerenge meenschap telt bovenal de ervaring; vader is daar de eerbiedwaardige vraagbaak, die nog precies weet, dat er vijfendertig jaar geleden ook zo'n luizenplaag was en die toen met dit of dat middeltje plus een offer aan deze of gene god het ongedierte heeft bedwongen. Zo'n vader heeft wèl wat te zeggen. TJE vader had de volledige macht over al zijn kinderen,en als zijn zoons kinderen krijgen, komen die ook onder zijn vaderlijke macht. Hij is dus niet gezinshoofd, maar hoofd van de hele familie. Ook het vermo gen is een echt familievermogen, waarover alleen de pater familias te beschikken heeft. Dat wil niet zeggen, dat de zoons altijd zoet uit paters pappot blijven eten ze wonen vaak apart en krijgen voor hun onkosten en die van hun gezin meestal het be heer over een deel van het familie vermogen, maar het enige, wat ze hun eigen bezit kunnen noemen is de soldij, die ze als soldaat in het Ro meinse burgerleger ontvangen. En die was toen al net zo royaal als nu. De pater treedt op als scheidsrech ter bij familieruzies en bij zijn uit spraak hebben de kemphanen (of -hen nen) zich neer te leggen. Hij heeft zelfs het „recht van leven en dood'" over de zijnen. Dit kan hij b.v. uit oefenen door misvormde of ongewens te kinderen bij de geboorte te laten doden of te vondeling te laten leggen. Maar hij kan ook zijn „onderdanen voor een of ander vergrijp ter dood veroordelen na overleg met een fami lieraad. yO vertelt Livius een verhaal van Romein, Spurius Cassius, die als consul veel te vriendelijk optrad tegenhet lagere volk en de bondge noten, die door de Romeinen weinig zachtzinnig werden behandeld. Toen de stam der Hernici was onderwor pen en twee derden van zijn gebied aan Rome moest afstaan, wilde hij dit land opdelen, voor de helft onder de bondgenoten van Rome en voor de andere helft onder het lagere volk van Rome, terwijl hij er nog staats- land aan wilde toevoegen, dat door rijke Romeinse boeren wederrechte lijk was bezet. Hierdoor was hij niet bijster populair bij de senaat, die uit die grote landeigenaars bestond, en er werd een krachtige tegenpropagan- da gevoerd onder de leuze: „Pas op voor Cassius, hij wil koning worden!" Wie de anti-monarchistische Romei nen dat kon wijsmaken, had zijn zaak gewonnen. Cassius kreeg zijn zin niet en toen hij zijn ambt had neergelegd, hield zijn vader, die over hem, al was hij dan consul, het volle vader lijke gezag kon uitoefenen, thuis een familiegericht over hem met als re sultaat, dat hij gegeseld en gedood werd. Al zegt Livius er bij, dat er een geloofwaardiger traditie bestaat, volgens welke hij door de staat werd gevonnisd, het voortleven van de hier genoemde traditie bewijst in elk ge val dat men dit eigen rechter spelen van de pater familias mogelijk achtte. Het is toch maar goed, dat onze pa ter familias, gekweld door zijn in de vakantie leeglopende kinderen, dit recht niet meer bezit! DEN HAAG Nu Indonesië de diplo matieke betrekkingen met Nederland heeft verbroken heeft het bestuur van de Federatie van oudstrij dersverenigin gen in een telegram aan de minister president aangedrongen op erkenning van de republiek der Zuid-Moiukken. nu en dan, gelukkig niet al te vaak komt er iemand op mijn spreekuur, die meteen met de deur in huis valt: „Dokter, ik wil naar de specialist." Een dergelijke opmerking, nog voordat de patiënt zijn klachten zelfs heeft genoemd, wekt bij de arts al tijd een gevoel van wrevel, niet (al leen) omdat hij zich op zijn tenen getrapt voelt, maar ook omdat hij op deze manier niet goed kan werken. De patiënt bedoelt het meestal niet zo kwaad: „Die dokter heeft het toch al druk genoeg; als hij vlug even een verwijsbriefje geeft, is hij gauw van mij af." Toch is dat verkeerd gezien. Een specialistisch onderzoek, gesteld dat het nodig is, is een maatregel, waar bij het advies van de huisarts dik wijls niet gemist kan worden. Zelf maar gaan experimenteren is zoiets als in een groot gebouw de verkoop afdeling zoeken zonder eerst de weg te vragen bij de portier. Men komt er ook wel, maar zelden langs de kortste weg. Nu is het al lang niet meer zo en daarmee zeg ik niets nieuws, dat de huisarts alles zou kunnen behandelen, zoals hij zich een veertig jaar gele den nog kon verbeelden, toen specia listisch consult slechts bij hoge uit zondering werd gevraagd. MEER DE medische kennis is zo groot geworden, dat niemand deze meer geheel kan overzien. Er zijn bovendien veel meer specialisten be schikbaar dan vroeger, zodat het er zelfs een tijdlang op leek alsof de da gen van de huisarts waren geteld. Maar het is heel anders gelopen; niet alleen de specialistische kennis is groter geworden, ook de taak van de huisarts heeft zich uitgebreid. Hij doet meer en kan meer dan vroeger. Om dit met een voorbeeld te illu streren: Dertig jaar geleden was het enige wat men voor een kind met een aangeboren hartgebrek kon doen ■zorgen dat het zich niet overmatig inspande en hopen, dat het geen do delijke infectie zou oplopen. Een spe cialist kwam er zelden aan te pas, er was nu eenmaal niets aan te doen. Nu komt hetzelfde kind als regel onder controle van de kinderarts tot dat het groot genoeg is omgeope reerd te worden. Voor tijdens en na de operatie is er een heel team van specialisten in de weer en later blijft het vaak nog enige tijd onder toezicht van de hartarts. DE EERSTE GEEN plaats voor de huisarts? Toch wel; niet alleen is hij meestal de eerste, die de diagnose stelt of vermoedt en" het kind naar een onderzoekcentrum verwijst, maar vooral zal hij een extra wakend oog over dit patiëntje laten gaan. Het zal vaker dan een ander kind met penicil line e.d. door een infectieziekte moe ten worden heengeholpen. Bij verschil lende kinderziekten moet hij het ex tra goed in de gaten houden. Bij dreigende influenza kan het beter tij dig worden ingeënt. En tenslotte is het de huisarts, die alle gegevens over het kind verzamelt en bewaart, opdat die later zo nodig ter beschikking zullen zijn. Ondanks de toegenomen specialisatie is er dus geen sprake van dat de taak van de huisarts kleiner zou zijn geworden. Waarmee dus tevens duidelijk is, dat huisarts en specialist al lang niet meer als rivalen tegenover elkaar staan, zoals dat in de oeginperiode van de specialisatie wel eens voor kwam. Zij hebben geleerd samen te werken en meestal in de beste ver standhouding. E* Naast mij ligt een knipsel met het verdienstelijke op schrift: „Het ABC van een goe de voeding". Neen schrik niet, ik zal u het hele alfabet waar in bij iedere letter één goed voedingspunt is opgesomd heus wel besparen. Maar bij de L staat: lever verdient om zijn hoge voedingswaarde (veel ei witten, mineralen en vitami nen) regelmatig een plaats in het menu. Dit gaan wij nu in eens doen. U en ik samen zul len vandaag dan maar eens kijken wat we met een stuk lever kunnen bereiken. We moeten het erover eens zijn alvorens we beginnen dat de kalfs- en de varkensle ver het meest gangbaar zijn. Vele „smulpapen" geven aan de kalfslever de voorkeur. Per soonlijk vind ik een stuk wel toebereide en doorgebakken varkenslever toch ook wel bij zonder lekker. Ik wil echter aan u de keuze hiervan overlaten en beperk me tot het noemen van de hoeveelheid lever. U zoekt uit welke soort u neemt. Hier is het eerste recept. Lever Exquise: Voor 4 personen laat u 4 gelijkgrote plakken lever snij den ieder van ongeveer 125 g. U heeft hier verder bij nodig: 60 g boter of margarine, 2 eetlepels van door el kaar gemengde uitjes, grofgesneden peterselie en bieslook waardoorheen u een beetje peper en zout naar smaak roert. Dan nog 1 zeer gladafgestreken eetlepel bloem, 1 glas witte landwijn, 1 eierdooier met 30-40 g boter en 1 eetlepel wijnazijn. Laat de 60 g boter donkerbruin worden in een vleespan met ruime bodem en bak hierin de plakken le- WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse invoer van speelgoed uit Japan is in het eerste halfjaar 1960 gestegen tot 13.49 miljoen, een stijging ten op zichte van dezelfde periode van 1959 van 16 procent. Hongkong verscheepte voor 1.63 miljoen aan speelgoed naar de Verenigde Staten of 19 procent meer dan vorig jaar. ver zo vlug mogelijk bruin. Schuif ze een beetje terzijde en deponeer de 2 eetlepels gemengde ingrediënten met het zout en de peper in deze jus. Wentel dan de plakken lever in dit vocht om en om, giet er het glas witte wijn overheen en, als deze welrie kende saus aan de kook is gekomen zet u het deksel op de pan. Het gas zet u heel laag, de lever moet nu in de zachtjes doorborrelende jus in on geveer 15 a 20 minuten gaarstoven. Intussen maakt u van de 30-40 g boter met de bloem en de wijnazijn een smeuïg mengsel. U roert er als laatste de eierdooier doorheen en maakt het heerlijke levergerecht zo af. Haal de plakken lever even uit de pan en roer dit zojuist gemaakte mengsel door het braadvocht. Al roe rende laat u de saus door en door heet worden maar beslist niet meer aan de kook komen. Leg de lever erin terug, zet het gas opnieuw heel laag en met een asbestplaatje onder de pan, mag de lever nog ongeveer 5 mi nuten aan deze nieuwe „omgeving1 wennen. Bij deze exquise leverschotel geeft u wat gekookte spaghetti, waardoor heen u een eetlepel tomatenpuree met een klontje boter heeft geschud. U weet nog wel hoe het moet niet waar? De spaghetti moet iets kor ter dan 20 minuten koken, daarna de poneren we ze in een vergiet en la ten ze uitlekken, nadat we er koud water overheen hebben laten stromen. Dan pas schudden we er de zojuist genoemde ingrediënten doorheen en la ten het gerecht op een lage vlam op nieuw door en door heet worden. Voor de echte smulpapen doet u er goed aan een bakje geraspte kaas er bij te zetten. De Lever Exquise brengt u in een voorverwarmde schotel op tafel: de spaghetti serveert u apart erbij. Drooggekookte rijst is bij deze schotel ook zeer geschikt. Gegrilleerde lever: bestel voor 4 personen dezelfde hoeveelheid lever maar laat de plakken elk 60 g wegen. U heeft dus 8 plakken voor 4 personen. Neem een half kopje olie waardoor heen u roert: 1 eetlepel sojasaus, eetlepel fijngesnipperde uitjes cn even tueel gehakt groen. Hierbij komt dan nog 1 mespuntje peper met dezelfde hoeveelheid tijm en verder zout naar smaak. Met een penseel smeert u de plakken lever aan beide kanten met dit mengsel in. Het rooster van de grill smeert u domweg met olie in, zonder meer. Laat de grill waarin u de lever toebereidt zeker tien minuten 'N nu terug naar de man, die zo vlug om een specialist vroeg: Het is duidelijk, dat hij over haast handelt en daardoor de goede verstandhouding dreigt te bederven. Immers, de huisarts zal hem heus wel eigener beweging naar de specialist sturen als hij van oordeel is dat zijn kennis en hulpmiddelen voor dit ge val niet toereikend zijn. Maar daar voor moet hij eerst zelf een onder zoek hebben ingesteld. Dikwijls komen er dan verrassin gen tevoorschijn. Zo vroeg mij eens een moeder om twee verwijskaarten voor de oogarts voor haar beide kin deren, die niet goed zouden zien. De kinderen had zij voor het gemak maar niet meegebracht. Toen zij, op mijn verzoek, later met lien terug kwam bleek, dat het twee blondkop jes waren die, zoals d.e meeste licht gekleurde kinderen, slecht tegen fel licht konden. Met een zonnebrilletjs waren ze beiden goed geholpen. Aan de andere kant is het natuur lijk ook niet zo, dat de patiënt onder alle omstandigheden maar moet af wachten wat de dokter beslist. Iemand die al enige tijd onder behandeling is en maar goed vooruitgaat, kan al licht eens vragen wat zijn huisarts denkt van een specialistisch consult. De arts, die daar aanstoot aan zou- nemen, staat niet sterk. Hij dient een dergelijk verzoek of in te willigen, ofwel de patiënt uit te leggen waar om een verwijzing niet of nog niet noodzakelijk is. W7ANNEER er een goede weder- zijdse verstandhouding be staat, is er geen enkele reden om dit niet openhartig te bespreken. Het is immers volkomen begrijpelijk, dat iemand met een chronische kwaal, waarvan hij veel hinder heeft, wel eens het verlangen voelt het nog eens bij een andere arts te proberen. En al weet dan vaak de huisarts wel hoe klein de kans op succes bij som mige ziekten is, hij mag daarin dan toch niet tegenwerken. Wel samen werken, in hun eigen belang, moet hij soms bij die nerveuze mensen, die voor meestal nogal vage klachten van de ene polikliniek naar de an dere lopen. Iedere arts kent wel een paar pa tiënten, die bijvoorbeeld voor hoofd pijn achtereenvolgens de oogarts, de keel-neus-oorarts, de neuroloog en de psychiater hebben bezocht en dan komen vragen of ze niet eens naar een universiteitspolikliniek mogen. In werkelijkheid zijn zij niet ziek, althans niet lichamelijk. De oorzaak van hun klachten ligt op psychisch terrein. De inwoning, een verloving, die spanningen oproept, een bazige moeder, die haar grote dochter geen vrijheid laat, spanningen in het werk. Voor de huisarts, is het dikwijls mo gelijk de ware oorzaak te achterha len, doch het is niet altijd gemakke lijk om de patiënt zelf dit inzicht bij te brengen. Maar daarover een an dere keer. van te voren vo] aanstaan. Leg de plakken lever op het rooster neer en laat in deze grote hitte onmiddellijk dichtschroeien en bruin grilleren Als dit is gebeurd zet u de vlam iager en geeft deze dunne plakken onge veer 8-10 minuten om gaar te ^or den Wil wel af en toe met het pen seeltje de beide kanten van de lever met het oliemengsel insmeren (ik doe het zeer vlug met de vinger!!) U kunt deze lever ook in een zeer hete oven grilleren. Smeer het bak blik grondig in met olie zet het half hoog in de oven en leg er de plakjes lever op. Verder werkt u zoals beschre ven voor de grill! De ovendeuren moe ten in beide gevallen een beetje open staan. Terwijl de lever wordt gegril leerd maakt u de bedekking ervoor en wel de: Witte boter:Roer door ongevee 1C3 g zachte boter, let wel zacht, maar beslist met vloeibaar het sap an V2 citroen en Vz eetlepel ge1 groen. Maak een rol van de boter en rol die in het papiertje op. Leg dit rolletje in de ijskast of op een andere koele plek. Even voor het op de borden leg gen (warme borden nemen) van de plakken lever deponeert u op elke plak een stukje van dit rolletje boter. Zet vooral ook de mosterdpot op tafel. Ser veer er een smeuïge aardappelpuree met_ wat gemengde sla bij. Zij *ie aan de slanke lijn werken eten hierbij gestoofde appelen, meer met. Gestoofde appelen: uitgestoken ge schilde hele appelen worden met wei nig water, een beetje suiker, kaneel en een scheutje witte wijn of citroen sap opgezet. Laat in het water na dat het aan de kook is gekomen deze hele appels gaarstoven, maar vooral niet verkoken. Er mag slechts heel weinig stoofvocht over zijn bij het op tafel komen van deze „afge koelde appels". Ik wens u smakelijk eten toe en, tot de volgende keer. MICKY WOODHOÜSE Amsterdam - 's-Qravenhage - Rotterdam vraagt voor hun kantoor te Amsterdam van Middelbare scholen voor de functie van Geboden wordt: interessant en gevarieerd werk bij diverse bedrijven, studiefaciliteiten en goede promotiekansen. Uitsluitend schrift'elijke sollicitaties met volledige inlichtingert aan het kantooradres te Amsterdam, Tessel- schadestraat 15. Opel Rekord 1958 Opel Kapitein 1956 Opel Caravan 1956 SECTIE gebruikhautomobieler Simca 1954 O p E L Austin Stationcar '53 koopje Volkswagenstationcar koopje De met gemerkte wagens worden onder schriftelijke garantie verkocht c

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9